Skoči na vsebino

Ogrevanje & izolacija samostojne hiše


Z M A J

Priporočeno sporočilo

pred 8 minutami je Brane napisal:

Pa položnica za elektriko je koliko eur? 300 metrov od moje hiše je mladeniču ata naredil neko superdruper hišo in so namontirali toplotno črpalko za ogrevanje -ma kadar je stisnu mraz in burja zapihala se ni segrelo čez 18 stopinj ,300 eur pa je ata dal za elektriko.Menda je projektant nekaj zafrknil ker zdaj vsako toliko priletijo da jim motorko nabrusim

Težko je komentirati, ker nimamo vseh podatkov...

 

Mi imamo talno gretje po celi hiši. Hiša je 12,5m x 10,8m - neto površine je približno 160m2.

Zidano s 38cm porotherm zidaki in termo malto. 12cm fasade.

Za samo ogrevanje nimam posebej števca, da bi točno vedel koliko porabimo za ogrevanje. Letno plačam okrog 900€ elektrike - torej 75€ na mesec povprečno...

it's better to let someone think you're an idiot then to open your mouth and prove it

32888_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ne bi smelo slabo gret kadar stisne mraz, tle so mu konkretno nekaj zašuštrali.

 

Tata je montiral leta nazaj toplotne v babnem polju, pa se vsa ta leta grejejo brez problema.

 

p.s jaz dam za 85m2 na mesec med 60-70€(pozimi, z vso ostalo šaro ker imam vse na elektriko), imam pa stara lesena okna ki so potrebna menjave, mogoče bi še kak evrič nato bilo ceneje

Popravljeno od TiEn

 

image.jpeg

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

To je ful preveč ja 😬

 

Ja pa še to jaz sem iz Vipave in imam toplotno na vrhu strehe na enem "zračniku" pa ji tudi burja konstantna ne pride do živega :D

Popravljeno od TiEn

 

image.jpeg

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 4 urami je Janez007 napisal:

Načeloma okoli 15 let, seveda pa kot pri Mazdi, odvisno od vzdrževanja, sreče,...

 

Sosedi jo imajo kakšne 4 leta zrak-voda, mislim da tudi Daikin. Prejšnji teden se jo je eno noč zelo slišalo, naslednji dan pa vidim, da so jo že popravljali serviserji ....

 

Če ti crkne, sam ne moreš popravit praktično nič. Kolikor vem, je mnogo teh toplotnih črpalk ne-optimalno konfiguriranih, ker večinoma monterji za to niso usposobljeni.

meni je serviser povedal, da je tudi pomembno, da nimaš ogrevanja vode na max.mislim da je to 60st., ker potem se bolj matra, kot če imaš nižjo temperaturo, razlika je pa samo v tem, da pač nimaš kropa, kar ga nimaš tudi če imaš nastavljeno na 60 st.....se bistveno manj matra :), jaz imam nastavljeno na 40st, in je povsem zadosti za umivanje/kopanje, če rabiš krop moraš itak na štedilniku greti....

pred 2 urama je Brane napisal:

Pa položnica za elektriko je koliko eur? 300 metrov od moje hiše je mladeniču ata naredil neko superdruper hišo in so namontirali toplotno črpalko za ogrevanje -ma kadar je stisnu mraz in burja zapihala se ni segrelo čez 18 stopinj ,300 eur pa je ata dal za elektriko.Menda je projektant nekaj zafrknil ker zdaj vsako toliko priletijo da jim motorko nabrusim

jaz imam (Gorenjska) zdaj že 2.leto zapored povpr.65€/mesec, pri čemer poleti cel dan klima (2 notranji enoti), sicer pa v bajti cca.23stopinj, poleg tega vse ostalo na elektriko (še dodaten el.radiator v kopalnici) in cel kup drugih porabnikov.....hiša 130m2. Kot so ostali dejali, zelo zelo pomembno je od projektanta in monterja, da to naredijo proper in seveda ne z levo roko, vmes pa še tisotč drugih stvari :)

Popravljeno od sportman333
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 2 meseca kasneje...

V roku per mesecev imam namen vgraditi TČ Mitsubishi Zubadan. Me zanima ali kdo uporablja to zadevo. Nekako razmišljam raje vzeti 17KW mašino kot 14, da potem ne bo preforsirana, če bo zunaj strašno mrzlo (razmišljam kot da če imaš avto 300KS in se napram tistemu s 110KS, pri 160kmh bistveno manj "matra") :)

 

Ima kdo izkušnje z Zubadan zadevo, ker menda je to najvišji kakovostni razred?

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ja, cenovno ni neke razlike, recimo okrog 500 eur in glede na to, da hiša izvira iz sredine 90-ih, s prvotnimi okni in izolacijo fasede iz tistega obdobja, sem zato pomislil na bolj "muško" varianto :)

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 45 minutami je Z M A J napisal:

Ja, cenovno ni neke razlike, recimo okrog 500 eur in glede na to, da hiša izvira iz sredine 90-ih, s prvotnimi okni in izolacijo fasede iz tistega obdobja, sem zato pomislil na bolj "muško" varianto :)

Mislim, da ima Janez007 prav! 

Jaz sem veliko o tem prebral in preštudiral in ti lahko povem, da če imaš cc200 kvadratov ogrevalne površine imaš 14tko več kot dovolj👍😊

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 19 minutami je Janez007 napisal:

In glede na povedano bo verjetno sledila še kakšna toplotna izboljšava ovoja stavbe, ko bo potrebna še manjša toplotna moč toplotne črpalke, kot danes.

 

Katero gorivo pa danes uporabljaš za ogrevanje in koliko ga porabiš na kurilno sezono? To je zelo pomemben podatek, ki pove veliko o toplotnih potrebah tvoje stavbe. Pa potem s kakšno najnižjo temperaturo radiatorjev prideš skozi, na primer 55 stopinj?

 

Ne spraševat trgovcev ali monterjev, ampak inženirje, ki se ukvarjajo s tem področjem ukvarjajo profesionalno.

Trenutno kurilno olje, zraven kamin na drva in v med oz. predsezoni kar s klimo.

 

Ko je bil mojster na ogledu je tudi pogledal velikost radiatorjev ter da nimam talnega gretja. Takrat je bilo res potem govora o 55 stopinjah.

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 3 urami je Janez007 napisal:

Koliko olja + koliko drv na kurilno sezono? S kurilnim oljem ogrevaš tudi sanitarno vodo - čez celo leto? Tisto predsezono lahko kar zanemarimo ali nekaj malega dodamo.

 

Kurilna vrednost (pri gorjenju oddana toplota oz. toplotna energija) olja je cca 10 kWh/l, kurilna vrednost drv cca 3 kWh/kg. Če porabiš 1.000l olja, bi namesto olja porabil cca 10m3 drv. Ali pa 300l olja + 7 m3 drv. :) Govorimo o porabljeni  energiji za ogrevanje (tudi za toplo sanitarno vodo?). Pri nakupu kurilne naprave pa rabimo njeno nazivno moč.

 

Sam vem, da mi je peč na kurilno olje moči 24 kW dnevno pri najnižjih zimskih temperaturah delala cca 4 ure. To pomeni cca 10 l kurilnega olja v zelo mrzlem dnevu-noči oziroma cca. 100 kWh proizvedene toplote (24 kW x 4 h= 96 kWh). Če bi imel 12 kW peč na olje, bi obratovala 2 krat dalj časa - 8 ur, če bi imel 6 kW peč, bi delala 16 ur na dan. Za silo bi prišel skozi s 5kW pečjo, ki bi v mrazu delala nonstop. Če bi sedaj svojo peč na olje želel zamenjati s toplotno črpalko, bi moral vzeti najmanj 5 kW, ki bi v mrazu delala non stop. Ker v realnosti ni OK (potrebe po toploti vseh 24 ur niso enake, ampak varirajo in jih je treba hitro nadomestiti z novo toploto (na primer tuširanje), zalogovnika pa recimo da ni), se vzame močnejšo toplotno črpalko. V mojem primeru bi vzel 9 ali 12 kW. Imam pa cca 180 m2 ogrevane površine 20 let stare hiše v 2 etažah, na fasadi pa 10 cm stiropora. Na leto sem skupaj za ogrevanje sanitarne vode porabil cca. 1.600 l kurilnega olja, samo za ogrevanje pa cca 1.200 litrov.

 

 

Nisem zasledil podatka na kaki temperaturi se greješ in na kaki legi imaš hišo,tudi to je pomembno....😊 Jaz porabim olja 1000do 1100lit olja za ogrevanje za tem.21-22,180 kvadratov in imam trojno zasteklitev Mik in weber sivi grafitni 12cm. Jaz sem planiral za sebe vzeti 11 ali 12 kw,če nebi bilo kakih drastičnih sprememb pri iskoristkih TČ zrak,voda.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

5 hours ago, Janez007 said:

In glede na povedano bo verjetno sledila še kakšna toplotna izboljšava ovoja stavbe, ko bo potrebna še manjša toplotna moč toplotne črpalke, kot danes.

 

Katero gorivo pa danes uporabljaš za ogrevanje in koliko ga porabiš na kurilno sezono? To je zelo pomemben podatek, ki pove veliko o toplotnih potrebah tvoje stavbe. Pa potem s kakšno najnižjo temperaturo radiatorjev prideš skozi, na primer 55 stopinj?

 

Ne spraševat trgovcev ali monterjev, ampak inženirje, ki se ukvarjajo s tem področjem ukvarjajo profesionalno.

In pol ti stručko zafrkne izračun... takih je veliko, nabolj je za zaupat monterjem in se s tem ukvarjajo 15let plus in točno vedo

 

image.jpeg

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 4 minutami je TiEn napisal:

In pol ti stručko zafrkne izračun... takih je veliko, nabolj je za zaupat monterjem in se s tem ukvarjajo 15let plus in točno vedo

Monterji in prodajalci gledajo z drugega vidika - da čim več zaslužijo in da te po tem ne vidijo več oz. se več s tabo ne ukvarjajo. Ti si pa tisti, ki boš naslednjih 15-20 let plačeval slabo dimenzionirano in nastavljeno napravo. 😁 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 42 minutami je Janez007 napisal:

Ja se strinjam, zelo pomembno. Za 1 stopinjo višja temperatura ogrevanja prostora pomeni cca. 6% večjo porabo energije. Pri nas temperaturo diktira žena in je nastavljena na min. 22 stopinj v dnevnem prostoru. Večinoma je taka po celi hiši, pod 19 pa praviloma nikjer, tudi ne ponoči, ko je ogrevanje izklopljeno.

 

Lega (osončenost) pomembno vpliva na porabo, vendar ugibam, da se moč kurilne naprave ne dimenzionira na osončenost, ampak glede na klimatsko območje (na osončenost se ne moreš zanašati v najmrzlejših dneh 😁), kjer se hiša nahaja (zimske najnižje temperature se v Kopru razlikujejo od temperatur v Kranjski Gori).

 

Drugače pa izkoristek (COP) TČ ne vpliva na potrebno toplotno moč TČ, ampak na potrebno električno moč TČ. Če hiša rabi za ogrevanje 11 kW, bo TČ s slabim izkoristkom rabila na primer 5 kW električne moči, boljša pa samo 4 kW. Obe pa bosta ven dajali potrebnih 11 kW toplotne moči.

 

Pri teh TČ zrak-voda je problem vlažnih dni, ki smo jim priča v zadnjem mesecu v Ljubljani. Zaradi visoke relativne vlažnosti zelo hitro hladilna rebra zaledenijo in potem jih mora TČ odtajati. Tako se velikokrat zgodi, da TČ dela z izkoristkom manjšim od 1, to pomeni, da bi bilo takrat ceneje vodo greti z navadnim električnim grelcem. 🙃 Druga težava je optimala nastavitev TČ. Malo je takih TČ, ki delujejo optimalno, saj monterji te praviloma ne znajo nastaviti, ker ni enostavno (vpliva vrsta dejavnikov).

👍👌Vse ti potrdim...... 😊

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

44 minutes ago, Janez007 said:

Monterji in prodajalci gledajo z drugega vidika - da čim več zaslužijo in da te po tem ne vidijo več oz. se več s tabo ne ukvarjajo. Ti si pa tisti, ki boš naslednjih 15-20 let plačeval slabo dimenzionirano in nastavljeno napravo. 😁 

Jaz ne bom nič plačeval ker mam odlično naštimano, kake pocarje mate na vašem koncu pa nevem 🤣 čle niti toplotne en znajo nastavit pol lahk kar zaprejo biznis

Popravljeno od TiEn

 

image.jpeg

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je Janez007 napisal:

Monterji in prodajalci gledajo z drugega vidika - da čim več zaslužijo in da te po tem ne vidijo več oz. se več s tabo ne ukvarjajo. Ti si pa tisti, ki boš naslednjih 15-20 let plačeval slabo dimenzionirano in nastavljeno napravo. 😁 

Kaj bi ti na mojem mestu izbral glede na podatke, 11tko ali mogoče celo 9tko? Samo to bi še dodal,da imam temp. vode v radiatorjih cc40 stopinj in nadstropno hišo 80+80 kvadratov.🤔

 

Je pa nekako res kar si zapisal,sosedu so zmontirali poleti TČ in ,ko jih je klical pred zimo za nastavitev so mu rekli,da ima navodila in si jo naj nastavi sam.:vskalo: Drugače pa to zaračunajo po ceni kot je servis.....😲 Na koncu mu je vse nastavil znanec,ki ima enako,luda kuča!🙃 On pa teh problemov pred 2leti ni imel pri drugem monterju!😊

Pred eno uro je TiEn napisal:

Jaz ne bom nič plačeval ker mam odlično naštimano, kake pocarje mate na vašem koncu pa nevem 🤣 čle niti toplotne en znajo nastavit pol lahk kar zaprejo biznis

👍

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred eno uro je Janez007 napisal:

TiEn, problem je, ker ne veš, da je slabo nastavljena.😁 Prej si plačeval po 1500€ za kurilca, sedaj 800€ za elektriko. Super, ker ne veš, da bi ob boljši nastavitvi plačeval še manj, le 700€. 

 

Hiša je vsaka drugačna, tako po obliki, legi, izolaciji, načinu prezračevanja, uporabi (eni se tuširajo zvečer, drugi zjutraj), izbrani tarifi elektrike ...vse to pa je potrebno upoštevati za optimalno nastavitev TČ. Večina pa se s temi finesami niti ne ukvarja.

 

Bini, za oceno vstavi podatke v spodnjo aplikacijo. Sam bi rekel, da prej 9 kW, kot 11.

 

CC.GORENJE.COM

Kakovostni in tehnološko ter oblikovno dovršeni izdelki iz programov bela tehnika, mali gospodinjski aparati, ogrevalna tehnika, kuhinje in...

 

Sem izračunal in po obeh variantah mi je prišlo 9kw😊 Sedaj pa sledi še debata,katera je naboljša za dobro ceno....🤔

Hvala za aplikacijo in zanimivo razpravo o TČ....😃

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.