Skoči na vsebino

Analiza olja z metodo kapljičnega vzorca


Priporočeno sporočilo

Ja na tem vzorcu je malo težje ločit kje je jedro, ker je olje že dokja onesnaženo, jedro se malo vidi pod osvetlitvijo. 

Po moji oceni glede na slike, bi rekel da je definitivno čas za zamenjavo, ker so se nečistoče zlile od jedra čez celo območje. 

Glede na samo barvo pa bi rekel da je še nekaj maloga rezerve v olju. 

Zgleda mi pa da je prisotne kr nekaj vode, ker je kr fajn nazobčano. 

Območje goriva sem pa presenečen, zelo majhen obroček, bi ocenil da je manj kot %goriva v olju, kar je za dizle sploh super. 

Glede koeficientov pa bi glede na vizuelno stanje rekel da ne štimajo najbolje, zan bit da je napaka pri merjenju, ker glede na koeficiente bi moralo olje še imeti dost rezerve. Je pa takšne vzorce kjer so nečistoče enakomerno razporejene težje izmerit ker meje med obroči niso razločno vidne. Zanimivo bi bilo ta vzorec primerjat z laboratorijsko analizo. 

Ampak mislim da smo z grobo oceno dokaj dobri. 

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ja notranji obroč je bilo težko razbrati, a sem delal po najboljših močeh v petek naslednji teden gre novo olje noter. Potem pa morda na 15.000. Kratkih voženj pod 40 km imam zelo malo. Ponavadi je tako, zjutraj startam iz garaže po 1,5 km vožnje po vasi sem na AC. Tam pospesin na 110 dokler se temperatura ne dvigne do max, potem pa okoli 140 km/h ca 25 km. Potem pa mestna vožnja do službe. Popoldne pa ravno obratno.

Poslano z mojega SM-G986B z uporabo Tapatalk

Za vse vaše ideje urejanja okolice   www.gabioni.si

 

post-24-0-89526200-1520847770_thumb.png

 

 

33254_1.png 28251_1.png  

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

3 hours ago, Bini said:

Jaz bi vizualno rekel, da bo pri 15k sigurno za menjat 😁

Danes pa še jaz vzamem vzorec, da vidim kakšno je stanje. 

Jaz sem tudi vzel vzorček. Ampak mi je avto pol ure že stal. Bom še enega vzel zvečer :D 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

@AlexJa zgleda solidno za dizla. 👍

A se je sušil 24h?

Območja bi ocenil:

1=4

2=4

3=1-2 (ne vidim glih natančno z slike, če je večja nazobčanost)

4=1

 

Po tem vzorcu lahko voziš do 10.000km brez problema, pri 10kkm pa lahko nareš še en vzorec ali pa pravo analizo in vidiš dalje.

Poiskusi še malo premerit vzorec in območja pa izračunat koeficiente. ;)

Aja glede 15kkm intervala pa morda bi pri tebi šlo skoz tudi več kot 15kkm interval, glede na to da voziš Mazdo bolj po "moško", ampak to bi pol moral videt z laboratorijsko analizo, kjer se analizira tudi viskoznost, količina aditivov, obrabe (Fe,Al,Cr...), TBN-TAN razmerje, ki je zelo pomembno ker če TAN naraste nad TBN vrednostjo pomeni da olje več ne more nevtralizirat kislin ki nastajajo pri izgorevanju v motorju in pride do korozije notranjih delov.

Sem priložil graf za lažje razumevanje razmerja TBN/TAN, tam kjer se križata je potrebno olje menjat, ker od tam naprej več olje ne uspe nevtralizirat kislin. To kje se bosta križala pa je odvisno od samega olja, režima vožnje, vsebnosti goriva, vsebnosti vode, blowby hlapov.... lahko se recimo križata pri 100h lahko pa pri 300h.

Zato sem jaz full proti tistim 30.000+ Longlife intervalom, ker tudi najboljša olja v modernih avtih enostavno ne zdržijo.

TBN - TAN razmerje.jpg

Popravljeno od Aless
  • Všeč 2
  • Ljubim 1

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred eno uro je Aless napisal:

@AlexJa zgleda solidno za dizla. 👍

A se je sušil 24h?

Območja bi ocenil:

1=4

2=4

3=1-2 (ne vidim glih natančno z slike, če je večja nazobčanost)

4=1

 

Po tem vzorcu lahko voziš do 10.000km brez problema, pri 10kkm pa lahko nareš še en vzorec ali pa pravo analizo in vidiš dalje.

Poiskusi še malo premerit vzorec in območja pa izračunat koeficiente. ;)

Aja glede 15kkm intervala pa morda bi pri tebi šlo skoz tudi več kot 15kkm interval, glede na to da voziš Mazdo bolj po "moško", ampak to bi pol moral videt z laboratorijsko analizo, kjer se analizira tudi viskoznost, količina aditivov, obrabe (Fe,Al,Cr...), TBN-TAN razmerje, ki je zelo pomembno ker če TAN naraste nad TBN vrednostjo pomeni da olje več ne more nevtralizirat kislin ki nastajajo pri izgorevanju v motorju in pride do korozije notranjih delov.

Sem priložil graf za lažje razumevanje razmerja TBN/TAN, tam kjer se križata je potrebno olje menjat, ker od tam naprej več olje ne uspe nevtralizirat kislin. To kje se bosta križala pa je odvisno od samega olja, režima vožnje, vsebnosti goriva, vsebnosti vode, blowby hlapov.... lahko se recimo križata pri 100h lahko pa pri 300h.

Zato sem jaz full proti tistim 30.000+ Longlife intervalom, ker tudi najboljša olja v modernih avtih enostavno ne zdržijo.

TBN - TAN razmerje.jpg

Hvala za ta izčrpen odgovor. 👍

Ja, točno 24 ur sem ga sušil. Kakor je videti, je tole olje Motul, kot si že takrat pravilno ugotovil, ko sem ga dal v avto, kar kvalitetno. Je pa rezultat za olje toliko bolj zanimiv, ker v zadnjem času ne delam toliko kilometrov po avtocestah ampak bolj lokalno+mesto. 

Mislim pa, da ga bom prej menjal, najbrž že nekje pri 10000km.Itak se v zadnjem času bolj malo vozimo. 

Popravljeno od Alex

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Takole, tudi jaz sem vzel motorju eno kapljico olja ob 18 uri.po navodilih. Moraš pa kar pohiteti,da prvo kapljico spraviš na papir iz višine 3cm! Mi je uspelo v drugem poskusu,ker me je prvič malo presenetilo 😁.

Jutri poslikam in objavim. Po nekaj urah se že vidijo krogi kot se morajo in upam,da se ne bodo veliko spremenili do jutri,ker izgleda zaenkrat vredu po prevoženih cc 6000km. Bom videl kakšno oceno bo dal mojster @Aless ga bom lepo prosil za oceno.:)

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Jaz sem pa komaj prišel do kapljice sem čakal skoraj minuto

Poslano z mojega SM-G986B z uporabo Tapatalk

Za vse vaše ideje urejanja okolice   www.gabioni.si

 

post-24-0-89526200-1520847770_thumb.png

 

 

33254_1.png 28251_1.png  

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

1 hour ago, Aless said:

@NevLado  Na splošno zgleda še v dobrem stanju. kolk ma olje prevoženih, ocenil bi na kakih 7000km.

Območja bi ocenil:

1=3

2=3

3=1-2

4=1

Ej super, hvala. Prevoženih imam mislim da nekaj čez 11k od zadnje menjave (original mazda 5w30). Ta teden planiram servis (1 leto mim, lučka se je že prižgala).

 

Režim vožnje ac/relacija/mesto 40/50/10. Vozim precej "pametno" (ne pritiskam hladnega, ne ugašam vročega, etc etc). + res me moti da nima cx-3 enga normalnega števčka temperature ampak samo tisto modro lučko. Sam verjetno se folk s tem ne obremenjuje tako kot mi ljubitelji.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

@Aless malo bom predložil svoje podatke in slike svojega kapljičnega merjenja,potem bi pa prosil za komentar na moje merjenje oziroma na tvoje ugotovitve stanje olja v mojem motorju.😉

 

V motorju olje Mazda orig. 5- 30w

V uporabi 6 mes.

Prevoženo cc 6000 km.

Prevoženo skupno 20k km.

 

Izsledki mojih izračunov in meritev po 24 urah so:( upam ,da točni).

 

d1= 11.5mm.

d=12.5 mm.

D=34.5 mm.

 

KWD-2=2.76 mm.

KMV  = 0.92 mm.

 

Moja vizualna ocena je: ( na slikah je nekaj  svetlobnega odstopanja od realnosti)

 

1= 2

2= 2-3

3= 1

4= 1

 

IMG_20210110_094351.jpg

IMG_20210110_094437.jpg

IMG_20210110_094635.jpg

IMG_20210110_094810.jpg

IMG_20210110_113810.jpg

Vzorec iz navodil za primerjavo.

IMG_20210110_113445.jpg

Popravljeno od Bini
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

@Binivizelno bi jaz ocenil tako, je pa res da prek slike je lahko odstopanje(trenutno gledam na telefonu) ti na dejanskem vzorcu najbolj lahko primerjaš barve območij. 

1= 2

2= 2

3= 1

4= 1

Ta vzorec zgleda odlično razen nekaj majhnih nečistoč ki so so nabrale ob jedru(temen obroč okrog jedra), je olje enakomerno obarvano in se lepo od jedra do drugega območja, in nato če pogledaš naprej proti robu (kjer je čistejše olje) je barva onesnaženega območja malo temnejša, pomeni da ni dosti nečistoč. Vode ni videt, pravtako ni goriva. 

Za te kilometre je olje še v zelo dobri kondiciji.

 

Glede merjenja območij za koeficiente si malo zgrešil.  "D" sem ti označil na tvojem vzorcu. Tisto kar sem označil z rdečo je območje "čistega olja" ki se ne upošteva pri izračunih, kar se zdi smiselno. 

IMG_20210111_170712.jpg

Popravljeno od Aless

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je Aless napisal:

@Binivizelno bi jaz ocenil tako, je pa res da prek slike je lahko odstopanje(trenutno gledam na telefonu) ti na dejanskem vzorcu najbolj lahko primerjaš barve območij. 

1= 2

2= 2

3= 1

4= 1

Ta vzorec zgleda odlično razen nekaj majhnih nečistoč ki so so nabrale ob jedru(temen obroč okrog jedra), je olje enakomerno obarvano in se lepo od jedra do drugega območja, in nato če pogledaš naprej proti robu (kjer je čistejše olje) je barva onesnaženega območja malo temnejša, pomeni da ni dosti nečistoč. Vode ni videt, pravtako ni goriva. 

Za te kilometre je olje še v zelo dobri kondiciji.

 

Glede merjenja območij za koeficiente si malo zgrešil.  "D" sem ti označil na tvojem vzorcu. Tisto kar sem označil z rdečo je območje "čistega olja" ki se ne upošteva pri izračunih, kar se zdi smiselno. 

IMG_20210111_170712.jpg

@Aless najlepša ti dala 😉. Si mi dal celo boljše ocene kot sam sebi 😁.

Naslednjič izmerim pred servisom in bom videl kakšno bo olje in to pravilno! :bravo:

Joj pa letnico sem zgrešil,še dobro,da na olje ne vpliva.:vskalo:

Popravljeno od Bini
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Danes zjutraj sem se odločil,da na službenem 1.6 Citroenu vzamem kapljico olja in vidim kakšen bo rezultat. Se že suši in zaenkrat ne kaže prav lepo po prevoženih 12k km! Aja dizel je... :nevem:

Jutri slikam in naložim sliko.:prstgor:

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

dne 13. 1. 2021 ob 14:42 je Bini napisal:

Danes zjutraj sem se odločil,da na službenem 1.6 Citroenu vzamem kapljico olja in vidim kakšen bo rezultat. Se že suši in zaenkrat ne kaže prav lepo po prevoženih 12k km! Aja dizel je... :nevem:

Jutri slikam in naložim sliko.:prstgor:

Evo,tu so slike od kapljice olja Total iz Citroena 1.6 dizel pri cc12k km in mesecu in pol uporabe,skupno cc 102k km in dobro leto starosti.Servisi so na 15k km. Vizualno ima olje  prisotnost vode in nafte,izmerit se pa nič ne da ,kolikor se jaz spoznam na tole!

@Aless bi te prosil,da podaš svoje mnenje na tale zmazek ali kako bi temu rekel.😁

IMG_20210114_083900.jpg

dne 13. 1. 2021 ob 14:42 je Bini napisal:

 

 

@Aless😁

IMG_20210114_084017.jpg

Popravljeno od Bini
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.