Skoči na vsebino

Analiza olja z metodo kapljičnega vzorca


Priporočeno sporočilo

pred 18 minutami je TiEn napisal:

Ceno pa kar ima za 5l :D mislim da bo zame motul več kot dovolj,.. pa še boljše kot mazdino original

 

Itak, da je Motul v redu. Jaz malo eksperimentiram,  da ugotovim, če je kakšna razlika med olji. 🤗

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 1 mesec kasneje...

@Binito olje garantirano več ne opravlja svoje funkcije. Verjetno je izčrpalo svoje zmožnosti že prej bi rekel da pri 10kkm.

Glede na to da se niti pod osvetlitvijo ne loči območij, je jasno da je olje polno nečistoč, vidi se tudi velika količina goriva v olju. Zgleda da tudi Citronke fajn zalivajo olje z nafto (drgač so Mazde bolj znane po tem🤪). 

Tako olje je treba čimprej menjat, drgače se začnejo tvoriti oljne osedline, tudi mazalne sposobnosti so na koncu... 

Bi rekel da je 20kkm interval na tem motorju utopija🥴

  • Všeč 3
  • Hvala 1

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 33 minutami je Aless napisal:

@Binito olje garantirano več ne opravlja svoje funkcije. Verjetno je izčrpalo svoje zmožnosti že prej bi rekel da pri 10kkm.

Glede na to da se niti pod osvetlitvijo ne loči območij, je jasno da je olje polno nečistoč, vidi se tudi velika količina goriva v olju. Zgleda da tudi Citronke fajn zalivajo olje z nafto (drgač so Mazde bolj znane po tem🤪). 

Tako olje je treba čimprej menjat, drgače se začnejo tvoriti oljne osedline, tudi mazalne sposobnosti so na koncu... 

Bi rekel da je 20kkm interval na tem motorju utopija🥴

Sem enakega mnenja! Sedaj te dni se menja,ko je redni servis. Servisi so sedaj na 15k ne več na 20k km,ker je olje 0-30w po moje bi moralo biti največ na 10k !🤔

Bomo vidli kako dolgo bo šel tale motorček😁

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 5 tednov kasneje...

Evo 10kkm je narejenih, in nov vzorec olja, olje ima oddelanuh 147motour.

Po oceni kapljičnega vzorca niti ni slabo, če primerjam z @Bini jevo Citronko😁

Pri meni najbolj kvari visok delež goriva v olju, po izgledu in izračunu ima še olje nekaj malega rezerve, ampak ga bom vseeno v kratkem menjal. 

Na izračunih se tudi lepo vidi trend, kako padanja čistilnih lastnosti in večanja mehanskih nečistoč. 

Vzel sem tudi vzorec ki ga pošljem na analizo v laboratorij da vidimo kako je stanje in da lažje primerjam z kapljičnim vzorcem. 

@AlexDaj še ti tvoj vzorec preden boš menjal olje. 

 

IMG_20210623_190059.jpg

IMG_20210623_210536.jpg

IMG_20210623_213834.jpg

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ja res je olje v Citrončku slabo in je točno tako kot sem napisal,"bomo videli kako dolgo bo šlo" in je tudi šlo, ne dolgo 😬 do 135kkm.Pri servisu so ugotovili, da je za zamenjat neka ketnca v motorju, tako da se že pozna olje 0-30w!:vskalo:

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

@Binija ketne ne marajo redkega olja, še posebej ne razredčenega z nafto. Zato je obraba keten v takem primeru ogromna, če pa je pri tem še v motorju tanka bicikl ketnica pa je rezultat tukaj. Menjava ketne na 100kkm🙄

Stari motorji s ketnami so bile ketne skoraj doživljenske (debele in dostkrat dvoredne).

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 6 urami je Aless napisal:

@Binija ketne ne marajo redkega olja, še posebej ne razredčenega z nafto. Zato je obraba keten v takem primeru ogromna, če pa je pri tem še v motorju tanka bicikl ketnica pa je rezultat tukaj. Menjava ketne na 100kkm🙄

Stari motorji s ketnami so bile ketne skoraj doživljenske (debele in dostkrat dvoredne).

pri starem accordu 2.2. dizlu (2008, še brez dpf) mi je na uradnem servisu, ti @Alessboš vedel (Selič) mi je pri 250k km še stari gospodar rekel, da je vse ok in da lahko računam z takim motorjem brez problema 500k km :), sta prišla dva mladeniča spraševat glede dizel motorja in jima je rekel "poslušajta ta motor in če tisti ki ga kupujeta dela oz. je slišati kot ta, nimata kaj razmišljati, in ni težav z ketno, kupita! :)", govorim pa o @jacques33 o tvojem Accordu, ki je bil super vzdrževan preden sem ga prevzel :). To so bili pomojem mnjenju zlati časi dizlov in motorjev.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Se strinjam, generacija Accorda 2003-2008, tudi v dizel izvedbi, je zame eden najboljših avtomobilov tistega časa, verjetno pa bi se brez težav kosal tudi s kakšnim novejšim. Se spomnim, da sem leta 2003 dobil na vikend test takratno full option Vectro in se pripeljem do kolegove avtopralnice in je čistil novega Accorda 2,4 exe. Vectra je bila drvarnica proti Accordu, sem ga pa takrat prvič videl v živo.

Mazda6 Sport CD 129 TE Plus-ex

Mazda6 SPC CD 150 Revolution

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

@sportman333

@jacques33

Ja se strinjam 2003-2008 Accordi so bili zame tudi najboljši avto tistega časa, od oblike, do lege do motorjev, bencinski K20 in K24 eni izmed boljših motorjev, dizel N22 pa je bil itak poglavje zase takrat. 

Dizel je bil tišji kot marsikateri zdajšnji dizel, karakteristika motorja pa je tudi bila lepo nastavljena. 

S ketnami v tistih motorjih ni bilo težav pod pogojem da je bil dobro vzdrževan. 

Btw. Selič pa je bil legenda glede serviserjev za Honde, sem tudi sam parkrat vozil tja Civica, preden so servis v MS odprli. In stari šefe je res bil z srcem Hondaš, vedno bil poleg pri prevzemu avta, se vse dogovoril za servis kaj in kako in na voljo za vprašanja. 

Po moje je to eden redkih takih servisov. 👍

  • Všeč 2
  • Ljubim 1

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Evo, tukaj je moje olje. 

Olje Motul 8100 x clean +, 5W-30, prevoženih 10145 km, na šipki olja je povišan nivo za pribl. 2 mm od menjave, a je še vedno precej pod max.(nekje 2mm pod. Max.) 

Aless, ali lahko pogledaš? 

 

IMG_20210626_120510-02.jpeg

Popravljeno od Alex

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

@Alexpredvidevam da je slika z osvetlitvijo od zadaj ali?

Daj še eno sliko brez osvetlitve. 

Po tej osvetleni sliki, bi ocenil da je olje pri koncu glede svojih čistilnih lastnosti, cca 3% goriva v olju, malo mi bode v oči nazobčanost vzorca, kar kaže na vsebnost vode. 

Če imaš dost kratkih voženj pol je to normalno, ker na kratkih razdaljah se dela kondenz ki ne more izpareti, ker se motor premalo ogreje. 

Zdaj če naredim primerjavo z mojim vzorcem pri enakih kilometrih, je moj vzorec glede nečistoč v dosti boljšem stanju.

Glede vsebnosti goriva pa je tvoj vzorec ok, 3%nafte v olju še nima nekega vpliva na samo stanje olja. Pri mojem vzorcu kjer ocenjujem na 6% nafte v olju pa je vpliv na samo viskoznost že zelo velik, zato sem dal še analizo v laboratorij da vidim koliko zgubim na viskoznosti in kolikšen je vpliv na obrabo. 

Btw. Rekel  bi da je tvoj vzorec v mejah normale za te kilometre, mogoče bi lahko potegnil še kake 1k-2k km pred menjavo, dosti več pa verjetno ne. Tak da tvoj interval na 10kkm je vredu, po mojem čist na safe varianti, in ne bi smelo vplivat na kako obrabo motorja👍

  • Všeč 3
  • Ljubim 1

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 5 minutami je Aless napisal:

@Alexpredvidevam da je slika z osvetlitvijo od zadaj ali?

Daj še eno sliko brez osvetlitve. 

Po tej osvetleni sliki, bi ocenil da je olje pri koncu glede svojih čistilnih lastnosti, cca 3% goriva v olju, malo mi bode v oči nazobčanost vzorca, kar kaže na vsebnost vode. 

Če imaš dost kratkih voženj pol je to normalno, ker na kratkih razdaljah se dela kondenz ki ne more izpareti, ker se motor premalo ogreje. 

Zdaj če naredim primerjavo z mojim vzorcem pri enakih kilometrih, je moj vzorec glede nečistoč v dosti boljšem stanju.

Glede vsebnosti goriva pa je tvoj vzorec ok, 3%nafte v olju še nima nekega vpliva na samo stanje olja. Pri mojem vzorcu kjer ocenjujem na 6% nafte v olju pa je vpliv na samo viskoznost že zelo velik, zato sem dal še analizo v laboratorij da vidim koliko zgubim na viskoznosti in kolikšen je vpliv na obrabo. 

Btw. Rekel  bi da je tvoj vzorec v mejah normale za te kilometre, mogoče bi lahko potegnil še kake 1k-2k km pred menjavo, dosti več pa verjetno ne. Tak da tvoj interval na 10kkm je vredu, po mojem čist na safe varianti, in ne bi smelo vplivat na kako obrabo motorja👍

Evo, še eno normalno sliko. 

Aless, hvala, za razlago. Bomo videli, kako se bo obneslo kaj ravenol olje, ki gre sedaj v avto.  Res je, da sem imel v zadnjem letu malo več mestnih voženj. 

 

IMG_20210626_120547.jpg

Popravljeno od Alex

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

@Alexja Ravenol VMP ima več rezerve, vsaj na papirju je VMP boljši, ima boljši paket aditivov, višjo viskoznost in višji TBN.

Najbolj pa se itak vidi pri uporabi, vsak motorj je drugačen in vsak ima drugačne pogoje vožnje. 

 

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Čez 10-15 dni imam tretji redni servis. Pred tem sem vzel kapljico olja in nastala je tale packa po 9000km vožnje. 

@Aless kaj praviš v kaki kondiciji je olje? Jaz mislim, da je vredu in bi komot zdržalo 15k km. 

Kakšno olje pa meni priporočaš, ko ne bom več rabil hodit na u.servis? Glede na kvaliteto in cenovno, naredim pa do 10k km na leto. 🤔Hvala👍

IMG_20210629_215726~2.jpg

IMG_20210629_215758~2.jpg

Popravljeno od Bini
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

@Bini po tem vzorcu zgleda olje še v dobrem stanju. Zelo malo nečistoč, nekaj malega goriva se vidi na robu. Mislim da pri tvojem režimu vožnje bi moralo zdržati 15kkm.

Drgač glede priporočila olja pa tvoje dosedanje Mazda Original Oil Ultra 5W30 vredu funkcionira pri tebi, tak da lahko to komot točiš, priporočam Shell Helix Ultra 5w30, odlično olje za svojo ceno, budget olje pa Elf SXR900 5w30 solidno olje za zelo ugodno ceno

  • Všeč 1
  • Hvala 1

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 10 minutami je Aless napisal:

@Bini po tem vzorcu zgleda olje še v dobrem stanju. Zelo malo nečistoč, nekaj malega goriva se vidi na robu. Mislim da pri tvojem režimu vožnje bi moralo zdržati 15kkm.

Drgač glede priporočila olja pa tvoje dosedanje Mazda Original Oil Ultra 5W30 vredu funkcionira pri tebi, tak da lahko to komot točiš, priporočam Shell Helix Ultra 5w30, odlično olje za svojo ceno, budget olje pa Elf SXR900 5w30 solidno olje za zelo ugodno ceno

Hvala ti za mnenje👍 in kakšne so te ugodne cene, da ne iščem preveč🤔

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

5 hours ago, Bini said:

Hvala ti za mnenje👍 in kakšne so te ugodne cene, da ne iščem preveč🤔

shell-logo.jpg
WWW.MOTORNAOLJA.COM

Velika izbira, ugodne cene in brezplačna dostava kvalitetnega motornega olja Shell za vsa vozila v spletni trgovini Motornaolja.com.

 

elf-logo.jpg
WWW.MOTORNAOLJA.COM

Velika izbira, ugodne cene in brezplačna dostava kvalitetnega motornega olja Elf za vsa vozila v spletni trgovini Motornaolja.com

 

 

image.jpeg

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pravi je Shell Helix Ultra 5w30 brez dodatnih oznak. 

Drgač pa Elf se da dobit ful poceni (no vsa olja) v večjem pakiranju 4 ali 5L, pridw ceneje na liter pol, btw pri nas je bil Elf poceni v Eurotonu je pa res da dobim tam še nekaj popusta. 

Shell na hitro imajo na spodnjem linku 

WWW.KRUNO.SI

Vsi rezervni avtodeli online na enem mestu. Hitra dostava originalnih in kvalitetnih...

 

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 2 tedna kasneje...

Evo sem dobil poročilo analize zadnjega vzorca olja in sem ga vrgel v Excell za lažjo primerjavo vrednosti. Zdaj po tej analizi se vidi da ta Motul bolj paše mojemu motorju, vrednosti obrabe železa (Fe) so se skoraj prepolovile, kar je dober znak.

Načeloma so vrednosti tudi prej bile še znotraj mej, ampak manjše so vrednosti kovin, manjša je obraba boljše je za sam motor. 😎

Aja, ocena količine goriva v olju sem prek kapljičnega vzorca malo premalo ocenil, po laboratorijski analizi je vsebnost goriva 6,6%.

 

IMG_20210711_213106.jpg

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Aja malo sem se tudi poigral tudi z računanjem obrabe motorja, v mojem primeru železa oz. samo obrabe valjev. 

V mojem primeru moje M6 in na podlagi rezultatov analiz rabljenega olja, bi bila življenjska doba sten valjev do obrabe ki jo predpisuje Mazda za standardni premer valjev, z uporabo Mazdinega olja 340kkm, z uporabo Motula pa 596kkm.

To je pod pogoji da bi v vseh teh prevoženih kilometrih bila obraba materiala enaka.

Poleg tega je potrebno še razumet da je lahko obraba železa še drugje ne samo na valjih, lahko so kaki zobniki, ventili, ketne.... Jaz sem za lažje računanje vzel valje. 

Malo za zanimivost😉

Na spodnji sliki so rezultati. 

IMG_20210711_213222.jpg

  • Všeč 5
  • Ljubim 1

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.