Skoči na vsebino

Analiza olja z metodo kapljičnega vzorca


Priporočeno sporočilo

pred 8 minutami je Aless napisal:

 

Evo primerjave Mazda Original Oil Ultra 5w30 vs Shell Helix Ultra 5w30 vs Shell Helix Ultra Pro AF 5w30
HTHS viskoznost je pri Mazdinem olju znižana, zaradi zmanjšanja porabe goriva, Helix Ultra im stadardno 3,5 HTHS viskoznost, kar je boljše in nudi boljšo zaščito obremenjenih delov, Za Helix Ultra Pro AF žal nimam podatka o hths viskoznosti.
KV40 in KV100 viskoznosti so pri Madinem in Helix Ultra Pro AF na podobni ravni, so pa na nižjih vrednostih znotraj specifikacije za 5w30 olja, se pravi so malo redkejša olja kar je ugodno za porabo, malo slabše za zaščito.
Helix Ultra pa ima KV40 in KV100 viskoznosti na zgornji strani znotraj specfikacij za 5w30 olja.
TBN/TAN razmerje je pri Helix Ultra najboljše, vendar tudi pri ostalih dveh je na zelo dobri ravni.
Sulfatni pepel je najnižji pri Mazdinem olju, kar je dobro za zmanjšanje neželjenih saj na EGRju, sesalnem kolektorju in sesalnih ventilih.
Pourpoint je pri Mazdinem olju kljub dokaj redkemu olju malo razočaranje, se pravi pri -36 začne zmrzovat, Oba Shella imata pour point dosti boljši -44 in -50. To tudi da sklepat da je osnovno olje pri Shellu boljše kvalitete. Za Helix Ultra vem da je GTL, kar je glede kvalitete baznega osnovnega oljarazred višje od HC(VHVI) olj, Mazdino je HC, za Helix Ultra Pro AF pa nimam podatka, predvidevam da je mešanica GTL+HC.
Flashpoint je podoben pri vseh treh oljih.
CSS pumpability @-30 (s kakim pritiskom se olje črpa pri -30) je pri Helix Ultra najvišji zaradi gostejšega osnovnega olja.
Noack vrednost pomeni koliko % olja se pretvori v oljne hlape, ta vrednost je zaželjena čimnižja, Mazdino olje ima 10,30%, za ostal dva Shellova olja nimam podatka, vendar za Shell Helix Ultra predvidevam da je v rangu 6-7%, ker je gostejše in še osnovno olje je odlične kvalitete.
Paket aditivov: Pri tem im Helix Ultra zelo močan in moderen paket, 96ppm Molibdena in 262ppm Bora nudita dobro dozo zaščite proti obrabi.
ZDDP (Zink,fosfor) je pravtako klasičen aditiv proti obrabi, pri tem ima Mazdino olje malenkost višje vrednosti, se pa ZDDP poskuša zmanjšati na minimum, zaradi katalizatorja fosfor namreč slabo vpliva na življensko dobo katalizatorja.
Shell Helix Ultra ima modernejši paket aditivov to se vidi tudi na zmanjšani količini Kalcija in več Magnezija, pri modernejših oljih se Ca nadomešča z Mg.
Skratka Shell Helix Ultra nudi najboljšo zaščito motorja, bo pa na ta račun mogoče malekost večja poraba goriva.
Helix Ultra Pro AF je pa malenkost "boljši" od Mazdinega olja, na račun kvalitetnejšega osnovnega baznega olja.

 

Za razmislek ti v tabelo prilagam še Ravenol FDS, DXG, VMP in Mobil1 ESP.
Vendar če se držiš samo ACEA specifikacij pol pride v poštev samo Ravenol FDS, ostali imajo samo API spec za tvoj avto, kar načeloma ustreza, ampak so po ACEA specifikaciji bolj prilagojeni dizlom.

 

 

olja skyG.jpg

 

Uauuu, @Aless vsaka čast, to je prava raziskava. Mene si prepričal, eno menjavo še gre v avto original mazda olje (garancija) , potem pa shell helix ultra 5w-30. Bom pa se potrudil da ob zadnji menjavi pošljem mazdino olje na analizo.

 

Hvala ti za čas in trud, ob priliki upam da se kje vidimo in spijema pivo :)

  • Všeč 2
  • Ljubim 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Se pravi bottom line, vsak ima nekaj dobrega, olja ki bi bil pa top v vseh pogledih pa niti ni. In tudi Mazdino olje sploh ni tako slabo kot nekateri opevajo.

Vprašanje je, kaj če (kot smo včasih) Mazdinemu olju dodam Zlatkota? A s tem posekam vse na celi črti?

Čeprav sem zadnjič bral nek članek, kjer piše da so ravno ti dodatki proti obrabi motorja strup za DPF.

Poslano z mojega SM-G780F z uporabo Tapatalk

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

@SpEkTr  ja tako je ultimativnega olja ni so pa razlike med njimi.

Če pogledaš na zgoraj omenjeno primerjavo za Skyactive-G bencinarje pa je Shell Helix Ultra 5w30 na celi črti boljše olje, brez dejanskih minusov, no ajd mogoče malo višja poraba goriva, ampak jaz na porabo itak ne gledam.

Meni je bolj pomembna sama zaščita motorja kot pa dpf, dpf menjat je lažje kot pa generalko delat🤪

Kot sem že nekajkrat napisal Mazdino olje ni slabo, se je pa pri moji M6 dizel slabše obneslo kot Motul EFE.

Glede dodatkov k oljem pa je tako da na pamet rečt da bo neko olje z nekim dodatkom boljše ne moreš rečt.

Kot prvo je treba vedet kaj dejansko je v dodatku, nato pa je potrebno dat čez XX km olje z dodatkom na analizo in vidiš če je dejansko kaj boljše ali ne. 

Jaz bom za probo to naredil zdaj test mazdino olje z dodatkom Archoil AR9100, pa da vidim če je res tolk dober. 

Vem pa kakšno sestavo(kalijev borat) ima zato neke dodatne obremenitve na DPF ne bi smel imeti. Za referenco pa tudi imam analize od moje M6 z golim Mazdinim oljem. 

Edino bom videl če bom naredil analizo vsake 3kkm kot na Mazdinem olju ali samo na 10kkm.

Malo me preveč stane 3x analize delat🥴

Popravljeno od Aless
  • Všeč 4
  • Hvala 1

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

@Sishi tale vzorec zgleda za te kilometre zelo slabo, ZAMENJAJ OLJE!

Glede na to da se območja kapljice več ne ločujejo, pomeni da je preveč nečistoč v olju in olje več ne more zadrževati nečistoč. 

Prisotno je tudi dosti goriva v olju, ocenjujem na podobno količino kot pri meni cca 5-6%. 

Vidi se tudi nazobčanost vzorca, kar nakazuje na prisotnost vode. 

Voda v olju v tvojem primeru je lahko na račun krajših voženj. 

Moje priporočilo pa menjaj olje čimprej! 

 

  • Všeč 3
  • Hvala 1

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred eno uro je Jaka32 napisal:

Tudi jaz bi se lotil te analize, zanima pa me, kako se odvzame olje? Mora biti avto hladen, ogret? Prvi poteg šipke obrišemo, ali kar s prve damo na papir?

 

Ja ogret mora biti, drgač pa maš na prvi strani te teme navodila, kaj in kako. Sem naložil na Gdrive. 😉

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

No, tukaj je moj vzorec. G120, olje je original Mazda 5W-30, prevoženih 10.100.

Ena slika brez flasha, druga pa s flashom in dodal sem malce kontrasta v "autofix Photoshop", da se vidijo lepše linije. Je pa res, da ni taka barva na vzorcu pri dnevni svetlobi. Jah, nimam najboljši telefon za slike.

 

Celoten krog je 20mm.

Območje 4 je 1mm.

Območje 3 je 4mm.

Območja 2 ne vidim.

Območje 1 je 9-10mm.

 

219688928_2865844347011874_3610759699441325586_n.jpg

219604928_1028756137928826_8243357499479790591_n.jpg

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

@Jaka32Glede čistilne sposobnosti tvojega olja še imaš nekaj rezerve, glede na izmerjena območja bi ocenil da bo olje opravljalo čistilno funkcijo še kakih 4-5kkm.

Ti pa zelo kvari olje gorivo (bencin) v olju, ocenjujem na 2-3%, zato je olje boljše menjat malo prej. 

Moje priporočilo menjat na 12kkm, oz najkasneje 15kkm, zaradi goriva. 

Koliko % ti kaže avto za olje? 

Kakšen je režim tvoje vožnje relacija, ac, mesto? 

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Hjaaa, glede vožnje je res čisto "nič po urniku". Kak dan avto stoji v garaži, kak dan naredim 200 km po avtocesti, tretji dan recimo samo 15 km "pohorske vožnje" (hrib). Bom pa v enem letu sigurno naredil nekje 20.-24.000 km, sem mislil da bom delal servis 1x letno, tako kot je predpisano. Očitno "malo morgen". 😂

 

Avto mi kaže "oil change" 60% in zraven 11.980 km. In smo nekje pri moji računici 1x letno mali servis 20.-24.000 km. 

Popravljeno od Jaka32
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 19 minutami je Jaka32 napisal:

Hjaaa, glede vožnje je res čisto "nič po urniku". Kak dan avto stoji v garaži, kak dan naredim 200 km po avtocesti, tretji dan recimo samo 15 km "pohorske vožnje" (hrib). Bom pa v enem letu sigurno naredil nekje 20.-24.000 km, sem mislil da bom delal servis 1x letno, tako kot je predpisano. Očitno "malo morgen". 😂

 

Avto mi kaže "oil change" 60% in zraven 11.980 km. In smo nekje pri moji računici 1x letno mali servis 20.-24.000 km. 

Kje ti to piše, lahko slikaš? 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Sam men se zdi, da tole je samo podatek, ki pove koliko ti manjka, do prevoženih 20kkm, ko je potreben servis oziroma, koliko manjka, do enega leta od zadnjega servisa. Ne računa na osnovi kvalitete olja.

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Kolikor vem, racunalnik belezi podatke in na podlagi podatkov iz senzorjev in dejanskih vozenj izracuna ta podatek… 

 

bg1-5a52f31194d5be2f912e11b30a13a11f.jpg
WWW.YOURMECHANIC.COM

Car symbols, or dashboard lights, are a car service reminder. The Mazda Oil Life Monitor system indicates when and what service your car needs.

 

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Saj kilometri in datum se nastavijo (se mi zdi, da lahko to celo sam nastavljas) ... tele procente pa naj bi racunal zaradi variabilnega servisa... in lucka za servis lahko posveti ze prej, preden mine 12 mesecev od zadnjega servisa oz. pred prevozenimi 20.000 km... 

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Kot se spomnim, se enkrat nekje prebral, da je odvisno kako je nastavljeno v racunalniku ... ali je na fiksen servisni interval ali pa variabilni ... Pa prikaz je samo takrat, ko motor laufa... 

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Sem prejle probal ja… dokler je samo toliko prizgano, da radio spila, kaze -%, ko sem pa dal kontakt, da se prizgejo se lucke v stevcih … pa kaze dejanski procent…

 

Jaz imam 100%, ker sem bil prejsnji teden na servisu…

 

A0E8390C-3E71-44D3-904A-09B595E7A439.jpeg.df10ffb84f1bcb1dc2144ea7ed3bc2c1.jpeg

 

61411706-853F-4DA5-85C9-51A99A4C7414.jpeg.dae4259333392494ffce44132cfbcb9f.jpeg

 

Lahko pa kot kaze sam resetiram… nisem pa probal, kaj se zgodi ;)

 

 

 

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.