Skoči na vsebino

Analiza olja z metodo kapljičnega vzorca


Priporočeno sporočilo

pred 12 minutami je SpEkTr napisal:

So njihovi tehniki preverili, in rekli da sta oba ok. je pa tisti dražji še za ene FIATove modele, zato naj bi bil kao dražji.

Za Fiat dražji?? Ta je pa dobra. 😊

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je Boss napisal:

Ja, a ne veš? Fiat je zdaj tud premium ampak samo bencinski. Dizelski je še vedno regular za navadno rajo.

Kaj je premium pri fiatu? Baksa piva "premium", ki ga voziš v prtljažniku. 

 

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

dne 19. 6. 2022 ob 0:18 je NevLado napisal:


Za motornaolja.com specifično tega nisi napisal v prvem postu, kako naj človek ve. :rolleyes:


Jaz vem, da je A5 prava specifikacija, pa tudi Majes mi je pred časom povedal da lahko daš tudi ultra dpf v bencinarja. Po teh dveh podatkih sem sklepal, da je ta objava iz motornaolja.com ustrezna. @Jaka32 lahko pa pogleda embalažo od zadaj, da se vidi specifikacija.

Vse bolj se mi dozdeva, da so najnovejša Mazda olja Ultra dpf 5W-30 namenjena tako za v novejše Mazde dizle z dpf in tudi za v Mazde bencinarje. Tole kar je povedal @NevLado oz. Majes se zdi vse bolj verjetno. So že komu na uradnem servisu vlili Ultra dpf olje v Mazdo bencinarko?

 

Ultra:        SAE 5W-30, API: SL, ACEA: A5/B5

Ultra dpf:    SAE 5W-30,          ACEA: A5/B5/C1, Jaso DL-1

 

Screenshot 2022-10-04 20.19.06.png

 

OLJE-DG.SI

Mazda Dexelia 5W-30 DPF je edino olje, ki ga Mazda priznava za uporabo v dizelskih motorjih z DPF filtrom. Vsako drugo olje lahko...

 

OLJE-DG.SI

MAZDA Dexelia Ultra 5W-30 nudi odlično zaščito motorja in je primerno za Mazdine sodobne bencinske in dizelske motorje brez filtra trdnih...

 

 

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 1 mesec kasneje...
dne 4. 10. 2022 ob 19:54 je Janez007 napisal:

Vse bolj se mi dozdeva, da so najnovejša Mazda olja Ultra dpf 5W-30 namenjena tako za v novejše Mazde dizle z dpf in tudi za v Mazde bencinarje. Tole kar je povedal @NevLado oz. Majes se zdi vse bolj verjetno. So že komu na uradnem servisu vlili Ultra dpf olje v Mazdo bencinarko?

 

Ultra:        SAE 5W-30, API: SL, ACEA: A5/B5

Ultra dpf:    SAE 5W-30,          ACEA: A5/B5/C1, Jaso DL-1

 

Screenshot 2022-10-04 20.19.06.png

 

OLJE-DG.SI

Mazda Dexelia 5W-30 DPF je edino olje, ki ga Mazda priznava za uporabo v dizelskih motorjih z DPF filtrom. Vsako drugo olje lahko...

 

OLJE-DG.SI

MAZDA Dexelia Ultra 5W-30 nudi odlično zaščito motorja in je primerno za Mazdine sodobne bencinske in dizelske motorje brez filtra trdnih...

 

 

 

 

Zaradi pomanjkanja časa sem bežno spremljal forum in sem spregledal to.

To kaj pišeš @Janez007enostavno ne drži, pravtako ne držijo napisane specifikacije na online strani olja-dg.si, ker Mazdino olje 5w30 Ultra DPF je ustreza specifikaciji SAE 5W-30, ACEA: A5/B5/C1, Jaso DL-1.

1. Kot prvo specifikacija ACEA A5/B5 se izključuje z specifikacijo ACEA C1!

Specifikacija ACEA C1 zahteva da ima olje Sulfatnega pepela  SA=0,5% ali manj, nikakor pa ne sme biti več, če ima olje večjo vsebnost SA ne more ustrezati specifikaciji ACEA C1! Pravtako ima predpisano da mora imeti olje po tej specifikaciji vsebnost Fosforja manj enako ali manj kot 0,05% in Žvepla enako ali manj kot 0,2%.

Za lažjo predstavo o čem govorim sem priložil sliko iz Lubrizolovega toola za primerjavo specifikacij.

2. Mazdino original olje Ultra DPF 5w30 je specifikacije ACEA C2, od leta 2012, ko so prišli SkyactiveD motorji, so spremenili ime in sestavo olja, prej se je imenovala Dexelia, po letu 2012 pa se imanuje Mazda Original Oil! Dexelia pa je bila ACEA C1 specifikacije.

3. Nevem zakaj bi pol Mazda dala proizvajati 2 različna olja, če bi lahko 1 olje vlivali v vse motorje. Ni logično a ne?

4. V NA bencinarja lahko vliješ bilokako olje in se težave ne pokažejo tako hitro, olja za dizle so drugačne sestave in so omejena v določeni količini aditivov. Nevem če si kateri uradni servis upa vlit olje za dizla v motor in to pisno napisat.

P.S.: Spodaj imaš še tabelo analize za primerjavo olja Ultra in UltraDPF.

 

IMG_20221116_093222.jpg

IMG_20221116_094603.jpg

Popravljeno od Aless
  • Všeč 3
  • Ljubim 1
  • Hvala 1

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

No pa da nadaljujemo temo z kapljičnim vzorcem, evo vzorec iz moje M6 dizel prevoženih 4000km od menjave. 

Olje pa je Fuchs Titan GT1 5w40 C2/C3 z dodanim aditivom AR9100. 

Vzorec zgleda slabše kot Mazdino olje z Ar9100. 

Jedro sicer ni tako črno ampak so pa nečistoče precej razširjene, od oka bi rekel da je olje na polovici življenjske dobe kar se nečistoč tiče. 

V olju ocenjujem na cca 3% goriva, pravtako nakazuje na prisotnost vode (rob vzorca je zrnat). 

Po tej vizuelni oceni me to olje malo razočara, pri 6000km bom naredil analizo v laboratoriju, da vidim kako je z obrabo. Naprejnpa bom videl kdaj bom menjal ali pri 8000 ali 10.

 

IMG_20221113_164035.jpg

IMG_20221113_164005.jpg

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 5 minutami je FuManchu napisal:

A samo pri mazdah tako hitro treba menjavat olje oz. gre proti koncu olje?

Fuchs kolikor vem je kvalitetno olje.

 

Ja novejši dizli z DPFom so kr obremenjujoči za olje, Mazde pa še posebej k rade zalivajo olje z gorivom🤪

Sicer je Originalno Mazda olje z aditivom nazadnje pokazalo zelo dobre rezultate glede obrabe in olje je pri 10kkm bilo še vedno ok, in bi verjetno zdržalo 15k ali pa celo 20kkm, ampak je bnilo 1 leto naokrog in sem ga menjal. Jaz itak raje menjam olje prej kot pozneje, ker vem kako sranje delajo podaljšani intervali.

Ja Fuchs ima precej kvalitetna olja, to olje sicer po aditivih ni nič posebnega, je pa osnovno bazno olje kvalitetno (HC+PAO).

Je pa treba povedat da vsakemu motorju ne pašejo vsako olje, tu se pač z analizo vidi katero olje najbolj ustreza motorju in režimu vožnje.

 

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 6 minutami je Bini napisal:

Jaz mislim, da je po vsem videnem in napisanem še najboljše olje Mazda original olje, glede na ceno👌

Seveda so tudi boljša olja, toda ne toliko, da bi opravičili toliko višjo ceno.... :nevem:

Katera "vodica" pa je idealna za naše izvrstne skayactiv X motorje? 

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred eno uro je Bini napisal:

Jaz mislim, da je po vsem videnem in napisanem še najboljše olje Mazda original olje, glede na ceno👌

Seveda so tudi boljša olja, toda ne toliko, da bi opravičili toliko višjo ceno.... :nevem:

 

Seveda tudi Mazdina original olja niso slaba, itak morajo prestat zahtevane teste. 

So pa razlike kako katero olje bolj "paše" določenim motorjem in določenim režimom vožnje. 

Na moji M6 z starim 2.0 dizelskim motorjem (RF7J) sem imel do sedaj najmanjšo obrabo materiala z kombinacijo Mazdineg originalnega olja in aditiva ar9100, podobne vrednosti sem imel tudi z čistim oljem Motul EFE. 

Največjo obrabo pa z čistim Mazdinim oljem. 

Poglej v spodnjo tabelo. 

Moral bi narediti še test Motul EFE +aditiv, ampak to traja, ker delam cca 10-12kkm letno. 

Bi moral testirat nekdo ki dela dosti km na leto. 

Če me ne bi veselilo testiranje bi kupoval samo Motul EFE 5w30 in to to. 

Je pa razlika v ceni med Mazdinim in tem motulom cca3€😉

 

 

IMG_20221117_075549.jpg

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

@Alexmoje mnenje zaenkrat bi za SkyactivX priporočal Mazdino Originalno SupraX olje.

Sicer imajo predpisano samo specifikacijo API SN ali višje, tak da ni nekih posebnih zahtev za olje in izbire je zato kar precej. 

Nobeden pa še ni analiziral olja iz tega motorja, tak da ti ne morem povedat kako motor dela z oljem na določenem servisnem intervalu. 

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 14 minutami je Aless napisal:

@Alexmoje mnenje zaenkrat bi za SkyactivX priporočal Mazdino Originalno SupraX olje.

Sicer imajo predpisano samo specifikacijo API SN ali višje, tak da ni nekih posebnih zahtev za olje in izbire je zato kar precej. 

Nobeden pa še ni analiziral olja iz tega motorja, tak da ti ne morem povedat kako motor dela z oljem na določenem servisnem intervalu. 

Jaz bom imel kmalu 10000 km in bi takrat dal kako kapljico na papir. Da vidimo, kako izgleda. 

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 6 minutami je Alex napisal:

Jaz bom imel kmalu 10000 km in bi takrat dal kako kapljico na papir. Da vidimo, kako izgleda. 

 

Ja ampak kapljica ti ne pove kaka je obraba materiala v motorju, kakšna je dejanska viskoznost olja, za to je potrebna prava analiza v lab. 

Z Kapljičnim vzorcem lahko samo vizuelno grobo oceniš koliko nečistoč, goriva, je v olju. 😉

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 17 minutami je Aless napisal:

 

Ja ampak kapljica ti ne pove kaka je obraba materiala v motorju, kakšna je dejanska viskoznost olja, za to je potrebna prava analiza v lab. 

Z Kapljičnim vzorcem lahko samo vizuelno grobo oceniš koliko nečistoč, goriva, je v olju. 😉

Se pravi, da bi moral poslali olje na analizo? 

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 minuto je Alex napisal:

Se pravi, da bi moral poslali olje na analizo? 

 

Ja če hočeš točno vedet kaj se dogaja z motorjem in oljem ja. 

Drugače pa glede na to da imaš nov avto, ni smiselno pošiljat olja na analizo pred 20-30kkm, ker se še motor uteka in je obraba materiala večja. Po teh kilometrih pa se potem vidi realna obraba materiala. 

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 26 minutami je NevLado napisal:

5w30 ultra mazda original, menjava na 15kkm, razen če delaš samo dolge vožnje in prevoziš več kot 15kkm v 1 letu

 

Moje priporočilo je Shell Helix Ultra 5w30, top olje in je "boljše" od Mazdinega.

Drugače pa Mazdino Ultra 5w30 je tudi dobro, in vredu funkcionira v SkyactiveG motorjih.

Če imaš dosti kratkih voženj priporočam menjavo olja na max. 15kkm.

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

No pa za zanimivost objavljam še eno analizo rabljenega olja iz laboratorija (z dovoljenjem forumaša).

Najprej malo podatkov:

-Olje: Mazda Original Oil 5w30, z oljem prevoženih 15.000km

-Avto: Mazda 6 2.5 Skyactive-G, prevoženih 49.500km

 

Zdaj pa rezultati analize, naredil sem primerjavo z lanske analize.

Viskoznosti KV40 in KV100 so padle tko kot pri lanski analizi, glavni krivec je gorivo v olju. Viskoznosti olja so zdaj na ravni 0w30 olja. Vendar kot bomob kasneje videli na obrabi materiala, ni panike.
Razmerje TBN/TAN je odlično, TBN(4,52) je večje od TAN(1,64), v tem primeru ima olje še ogromno rezerve glede nečistoč in nevtralizacije kislin.
Paket aditivov, prisotnost Molibdena, se je napram lanski analizi zelo zmanjšala, nekaj se je porabilo nekaj pa se je spralo ob menjavi olja. Kot sem že lani napisal v svežem originalnem 5w30 olju tega aditiva ni, ker pa nov avto pride z 0w20 originalnim oljem ki ima ogromno Mo aditiva, in ga tako nekaj ostane v motorju.
Ostali aditivi so se s kilometri malo porabili, tu ni nekega velkega odstopanja.
Silicij, se je zdaj zmanjšal za skoraj polovico na 15ppm, lani je bil 29ppm. To je super.
Goriva (bencina) v olju je 2,2%, kar je več kot lani, ampak zaenkrat je v mejah normale. Boljše bi bilo če goriva v olju ne bi bilo nič, ampak pri bencinarjih z direktnim vbrizgom je to skoraj nemogoče dosečt.
Pri obrabi materiala samega motorja so vrednosti še boljše kot lani in so naravnost odlične, Fe(železo) se je znižal na 15pp, baker (Cu) pa na 6ppm!
Zdaj se vidi da se je motor utekel in z ustreznimi intervali menjave olja izpral kovine ki so pri novem motorju malo večje.
Moje mnenje je da se lahko s tem režimom vožnje dela interval na 20.000km, ker so vrednosti obrabe in stanje olja pri teh kilometrih zelo dobre. To velja za dotični avto in njegov režim vožnje!

 

IMG_20221119_090353_edit_99002926261976.jpg

analiza.jpg

Popravljeno od Aless
  • Všeč 7
  • Hvala 1

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Danes zjutraj sem skoraj zapaničaru, kaj mi kaže tist warning v infotamentu, pa je bilo samo opozorilo za 4stopinje celzija - potem sem pa zavil še v maintenance tab.

 

14 tisoč prevoženih od servisa in mi kaže, da imam še 50% fore do naslednje menjave olja :D 

null

image.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 3 tedne kasneje...
pred 17 minutami je Janez007 napisal:

Tole je za @Aless :)

Bo kaj narobe, če v bencinski motor 2.0 (G120 ali G165) olju Mazda Ultra 5W-30 dolijem olje Mazda Supra X 0W-20? Ker imam na zalogi eno polno plastenko Supre X, pa sem mislil, da bi jo porabil za dolivanje. 

Ne mešat različnih viskoznosti, če ni res nujno.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

  • Zadnja sporočila

    • Kaj pravite na tole? https://www.avto.net/Ads/details.asp?id=19412621&display=Mazda Mazda3
    • Pozdravljen Evo bom uredil.   Sem tretji lastnik. Prvi lastnik je bil učitelj klavirja, drugi lastnik ga je vozil na relaciji Kamnik-Ljubljana, Jaz sem pa tretji lastnik.   JMZGL691601505391 Številka šasije kjer se lahko preveri elektronska knjiga. Pri 165000 km je bil servis narejen pri mojstru iz horjula (šraufa mazde na pooblaščencu), Vsi prejšni servisi pa so bili narejeni na uradnem servisu (Račune in izpise priložim zraven)    Dodatno so bile menjane podložke na injektorjih, menjana veriga, ter pregledan je celoten motor.   Speskan je bil sesalni kolektor in pikjena je bila loputa na turbini. Narejen je tudi egr off Načeloma na motorju bi moral biti mir    
    • Nobena kava te ne zbudi tako hitro kot tista, ki se ti polije po tipkovnici!   Ne sprašujte, kako vem...
    • Kaj pa je zdaj to?   Mislim, da se jim je dokončno skisalo in da res ne vedo, kaj delajo. Sploh me je pa zmotil zadnji stavek: Zakon je začel veljati v začetku avgusta lani. A sestavljajo ga pa šele zdaj...   A ljudje "tam zgoraj" še vedno ne razumejo, kaj jim energetiki tumbamo že leta. Eno je postavit sončno elektrarno. Nekaj čisto drugega je pa njeno sobivanje z ostalimi viri električne energije. Ko se zapelje oblak čez Sonce in je taka elektrarna naenkrat v senci, mora biti takoj na razpolago drugi vir, drugače bo omrežje "počepnilo". In če že moraš nekje imeti rezervo, potem raje denar takoj investiraj v tak vir, ki bo stabilen in ekološko sprejemljiv...    
  • Kdo je trenutno prisoten (Poglej celoten seznam)

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.