Skoči na vsebino

Agregat za rezervno napajanje stanovanja


Janez007

Priporočeno sporočilo

So posebni časi in sem začel razmišljati o rezervnem električnem napajanju stanovanja, natančneje nekaj kritičnih porabnikov: zamrzovalna omara, hladilnik, avtomatika in črpalke peči centralnega ogrevanja na kurilca, mogoče še 1 kuhalna plošča, pa kakšen računalnik, ... ocenjujem skupaj cca 2-3 kW (problem so veliki zagonski toki kompresorjev hladilnikov).

 

Za centralno peč sem že pred leti nabavil Univerzalni pretvornik BELKIN F5C412EB300W, ki ga priključim na akumulator avta in zadeva dela.

 

Za kaj več sem začel gledati 1 fazne bencinske agregate, cenejše AVR oziroma D-AVR, ter zadnja leta popularne inverterje. Dobiš kitajske za nekaj 100 €, za nekaj 1000 € pa HONDINE. Vmes pa polno variant.

 

Ima kdo kakšne konkretne izkušnje?

 

WWW.HONDA-POWEREQUIPMENT.SI

NOVA GENERACIJA STABILNOSTI Serija EG ima zmogljiv motor GX z nizkimi izpusti ter večjo posodo za gorivo. Imajo zelo dolg čas...

 

WWW.HONDA-POWEREQUIPMENT.SI

ČISTA PRENOSNA MOČ INVERTER Naša serija inverterjev je kompaktna in tiha, z zmogljivostjo za napajanje tudi najobčutljivejše elektronske...

 

 

 

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 16 minutami je Janez007 napisal:

So posebni časi in sem začel razmišljati o rezervnem električnem napajanju stanovanja, natančneje nekaj kritičnih porabnikov: zamrzovalna omara, hladilnik, avtomatika in črpalke peči centralnega ogrevanja na kurilca, mogoče še 1 kuhalna plošča, pa kakšen računalnik, ... ocenjujem skupaj cca 2-3 kW (problem so veliki zagonski toki kompresorjev hladilnikov).

 

Za centralno peč sem že pred leti nabavil Univerzalni pretvornik BELKIN F5C412EB300W, ki ga priključim na akumulator avta in zadeva dela.

 

Za kaj več sem začel gledati 1 fazne bencinske agregate, cenejše AVR oziroma D-AVR, ter zadnja leta popularne inverterje. Dobiš kitajske za nekaj 100 €, za nekaj 1000 € pa HONDINE. Vmes pa polno variant.

 

Ima kdo kakšne konkretne izkušnje?

 

WWW.HONDA-POWEREQUIPMENT.SI

NOVA GENERACIJA STABILNOSTI Serija EG ima zmogljiv motor GX z nizkimi izpusti ter večjo posodo za gorivo. Imajo zelo dolg čas...

 

WWW.HONDA-POWEREQUIPMENT.SI

ČISTA PRENOSNA MOČ INVERTER Naša serija inverterjev je kompaktna in tiha, z zmogljivostjo za napajanje tudi najobčutljivejše elektronske...

 

 

 

 

 

 

 

3KW porabnika ne moreš furat z 3KW agregatom, rezerve je potrebno kar nekaj. Hudič je dat cel kup denarja za stvar, ki bo samo rezerva.

 

Ene 16 jurjev za solarno elektrarno pa ene 16 jurjev za hranilnik električne energije.

The only aproved cure for too much fun is three much fun!

post-1420-0-86929800-1443681846.png

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Imam precej dolgoletnih izkušenj s tem. Zadeva je do neke mere smiselna. Večji porabniki so prišli do zaključka, da je elektrika iz agregata celo cenejša kot iz omrežja in zdaj ob konicah raje uporabijo agregat.

Vsekakor pa mora biti zadeva pravilno izvedena. Preden začnemo, bi imel dve vprašanji:

1.) Gre za stanovanje v bloku ali za individualno hišo?

2.) Koliko si pri volji priti v okolico Nove Gorice, pa da si ogledaš sistem in se pogovoriva v živo in ob prikazu delovanja takega sistema?

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred eno uro je Slivka napisal:

Imam precej dolgoletnih izkušenj s tem. Zadeva je do neke mere smiselna. Večji porabniki so prišli do zaključka, da je elektrika iz agregata celo cenejša kot iz omrežja in zdaj ob konicah raje uporabijo agregat.

Vsekakor pa mora biti zadeva pravilno izvedena. Preden začnemo, bi imel dve vprašanji:

1.) Gre za stanovanje v bloku ali za individualno hišo?

2.) Koliko si pri volji priti v okolico Nove Gorice, pa da si ogledaš sistem in se pogovoriva v živo in ob prikazu delovanja takega sistema?

Zelo prijazno. :)

 

Gre za hišo. Ker bi agregat prišel prav 1x na nekaj let (do sedaj se spomnim le 1 x 2 dni ni bilo elektrike ... kakšnih 25 let nazaj) in se ne bojim elektrike, bi tistih nekaj povezav nekako skombiniral s tistim, kar je pri hiši (podaljški, razdelilci). Napajanje centralnega ogrevanja sem v osnovi naredil preko vtičnice, hladilnik, zamrzovalna omara pa sta itak priklopljena v vtičnico.

 

Nisem razmišljal o posebnem preklopnem stikalu v elektro omarici (ki bi instalacijo ločilo od omrežja), čeprav bi celo našel prostor, niti o tem, da bi bila elektrika na voljo vsem uporabnikom (recimo, da bi povezal vse 3 faze).

 

Teden dni nazaj se je na bolhi prodajal praktično nerabljen inverterski EU20i (trajna moč 1,6 kW), pa sem ga zamudil. Trenutno gledam pa tale agregat, ki je v Italiji dobre pol slovenske cene.

 

Kaj (znamka, model) in kje bi bilo za kupit, da ne bi kupil nečesa neuporabnega, nezanesljivega?

 

WWW.MANELSERVICE.COM

Honda EG 3600 Generatore 4,5kva | Manel Service

 

 

 

 

 

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Res mora biti inverterski? Se strinjam, da lepa sinusna obilka napetosti, stabilna amplituda in frekvenca, ne škodi. Ampak za isti denar dobim 2x močnejšega D-AVR, ki načeloma tudi mora imeti lepo sinusno napetost, če nanj ni priključenih preveč elektonike (induktivnih, kapacitivnih bremen). Cca. 50% večja poraba od inverterskega pri nekaj urah obratovanja/leto nima vloge (5 evrov gor ali dol). Ta HONDA ime celo 12 ur avtonomije, medtem ko inverterska dobri 2 uri ... res nevarno, da se zgodi, kar praviš, da se ne sme.

 

Na morju kamor hodimo, že nekaj let električni štedilnik dela slabo - komaj za silo spečeš palačinke. Pa sem letos vzel s sabo voltmeter. Zjutraj 232 V, tako kot mora biti, sredi dneva sem nameril 192 V. Pa vse dela (računalniki, TV, hladilniki,....).

 

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 4 urami je Janez007 napisal:

Res mora biti inverterski? Se strinjam, da lepa sinusna obilka napetosti, stabilna amplituda in frekvenca, ne škodi. Ampak za isti denar dobim 2x močnejšega D-AVR, ki načeloma tudi mora imeti lepo sinusno napetost, če nanj ni priključenih preveč elektonike (induktivnih, kapacitivnih bremen). Caa. 50% večja poraba od inverterskega pri nekaj urah obratovanja/leto nima vloge (5 evrov gor ali dol). Ta HONDA ime celo 12 ur avtonomije, medtem ko inverterska dobi 2 uri ... res nevarno, da se zgodi, kar praviš, da se ne sme.

 

Na morju kamor hodimo, že nekaj let električni štedilnik dela slabo - komaj za silo spečeš palačinke. Pa sem letos vzel s sabo voltmeter. Zjutraj 232 V, tako kot mora biti, sredi dneva sem nameril 192 V. Pa vse dela (računalniki, TV, hladilniki,....).

 

Mja, kupi novodobno indukcijo al novodoben hladilnik, bo 3krat zanihala napetost pa bo šlo rakom žvižgat :D

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Glej, ne da se mi toliko tipkat. Pridi mimo, pa poklepetava.

 

Preklopno stikalo mora biti, da se elektriki ne srečata, ker se ne bo dobro končalo.

 

Z enim kontaktorjem narediš to stikalo avtomatsko 

 

Z avtomatskim stikalom lahko narediš, da ti avtomatično izklopi agregat, ko pride mreža.

 

Vse to narediš sam doma, če se le vsaj malo spoznaš na elektriko.

 

Nihanje napetosti se zmanjša z malo predimenzioniranim agregatom.

 

Težava je zagon, ker mrzel agregat obremeniš na polno. Rešitev je čisto enostavna: pred zagonom izklopiš vse varovalke. Ko zaženeš agregat, po vrsti priklapljaš varovalko za varovalko in agregat postopoma obremenjuješ.

 

Tudi jaz sem mislil, da bo agregat delal dve uri na leto. V desetih letih ima že preko 400 ur. Vmes smo imeli celo žled, ko smo bili 13 dni brez elektrike. Takrat so se izkazali nekateri posamezniki tu s foruma in zbrali denar za bencin kot pomoč, ker država je samo obljubljala, dala pa nič...

 

On tako naprej, glej, če te kaj zanima, pridi mimo pa podrobno predebatirava vse.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

@Slivka, kar nekaj praktičnih nasvetov glede preklopa mreža/agregat in obremenjevanja 👍. Manjka pa mi namig za optimalno izbiro agregata. Seveda, če denar ne bi bil faktor, bi kupil nekaj inverterskih Hond ali Yamah, jih vezal vzporedno in bi bilo to to. 🙂

 

AVR, D-AVR, inverterski, moč, znamka? Imaš kakšno mnenje glede tega? Ker si praktik, imajo tvoja strokovna mnenja pri meni kar težo. Da ne govorim o vicih, ... včasih pomislim, ali je Slivka kakšen znan pesnik, pisatelj, komik. 🙂

 

Sicer pa hvala za povabilo na klepet v živo, ampak a ni forum namenjen ravno temu, da se čim več ljudi kaj koristnega nauči iz določenega področja? Zakaj bi ostalo samo med nama? In da se ti ne da pisat? To pa težko verjamem. :)

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Imaš pa prav, na koncu bo še koga streslo. Tole smrtno nevarno razdelilno letev je na primer naredil nekdo, ki se na vse spozna, in se je celo z njo pohvalil na nekem drugem forumu 🙃

 

Screenshot 2022-09-24 21.40.28.png

 

Sedaj sem še korak naprej. Odločil sem se, da rezervno kuhanje rešim s plinskim gorilnikom in takoj močno zmanjšam električno potrebno moč.

 

Ostane hladilnik 90W + skrinja 160 W. Ker v praksi ne bosta štartala istočasno, bi lahko vzel 90W + 6x160W (faktor 6 zaradi zagonskega toka), kar nanese  1,05 kW. Dodam še gorilec, pumpe in avtomatiko centralnega ogrevanja, vse skupaj cca 250 W in dobim 1.3 kW.  Potem še ene 100 W za razsvetljavo, pa ene 3x200W za 3 PC, pa še 150 W za TV in ene 50W za modeme, routerje, setop boxe. Skupaj dobim, če se nisem zmotil, 2,2 kW. Torej bi rabil okrog 2,5 kW nazivne (trajne) moči.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 54 minutami je Deeyan napisal:

Si siguren, da mas samo 200w napajalnike na racunalnikih? 

Mislim da od 450-750W, ampak v gavnem delajo z okoli 100W + max 100 W za 2 monitorja. Ja vem, grafična lahko sama porabi 200W in še več (notri so GTX 970 in 2 x GTX 1060), ampak pri pisarniškem delu je še 200W  (vse skupaj) veliko. Itak pa špic ne dosegajo istočasno, tako da lahko komot pri treh upoštevam še faktor istočasnosti, ki potrebno moč zniža. 

 

Saj pri napajanju hiš/stanovanj je podobno. Če bi vsi v ulici/v bloku istočasno dosegli špico (recimo 90 % max. toka pancark), bi preobremenili električno napeljavo in bi varovalko ali odklopnik v trafotu vrglo ven.

 

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

AVR je čisto dovolj za normalne naprave. Ne rabiš inverterskega. Tudi čisto navaden brez AVR pelje vse, preverjeno. AvR je samo boljša regulacija napetosti.

 

Eno vprašanje. Kaj za boga rabiš napajane za PC in ruterje pa modeme?

Če pade blackout ne bo delovalo nič. Nič. Kamena doba....

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 8 urami je AmpeR napisal:

AVR je čisto dovolj za normalne naprave. Ne rabiš inverterskega. Tudi čisto navaden brez AVR pelje vse, preverjeno. AvR je samo boljša regulacija napetosti.

 

Eno vprašanje. Kaj za boga rabiš napajane za PC in ruterje pa modeme?

Če pade blackout ne bo delovalo nič. Nič. Kamena doba....

 

Hvala za mnenje in dobro vprašanje. 👍

 

Imamo doma 2 študenta, pa tudi žena in jaz delava na računalniku. Ja, zelo verjetno tudi internet ne bi delal (imamo T2 na Telekomovi optiki) oz. bazne postaje (da bi imeli Hot Spot ... imam v predalu za PC USB-Wi-Fi antene 🙂). Sam imam 99% datotek na diskih računalnikov, drugi verjetno manj.

 

Poleg tega je še 1 dobra okoliščina - vsak ima na voljo še prenosnik, ki porabi še bistveno manj elektrike, kot PC (povprečno okoli 20 W).

 

In res, računalniki, niti TV niso prioriteta. In bi jih lahko črtal ter shajal s 1.700 W. Važno da dela moj HI-FI, ki rabi samo okoli 35 W. :)

 

Oče si je pred leti nabavil tega spodaj (on je drugačen od mene, gre v prvo trgovino in kupi, kar mu predlaga trgovec). Grem včeraj pogledat, kakšnega. In res, niti AVR nima. Zaenkrat je gor priklapljal električne mašine (na primer fleksarco), vprašanje pa je, ali je gor pametno priklopiti skrinje (ima namreč kar 3, da v njej zmrzuje sok (najdražji sok)🙃, od tega letos poleti 2 novi)? Da mu jih generator skuri ...

 

IMG_20220924_112318.jpg

 

IMG_20220924_112443.jpg

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

@Janez007; ti se pripravljaš na kameno dobo oz. 3rd word war, ampak če bodo Ruskoti spustili jedrsko, ti to (in vsem nam) nič ne bo pomagalo, edino par tisoč € boš odkartal, da se boš počutil varnega :), malo joke-a, ampak a to res rabiš imeti na zalogi....v času žleda, sem prebival v Postojni, in kdor tega ni doživel v živo (otroka sem v vrtec nesel z derezami :)), nima niti pojma, kako je takrat bilo....smo bili v novem stanovanju in svečkah :).....tistih par dni ko je bila totalna je----ba, smo šli enostavno na drug konec Slovenije, kjer ni bilo niti duha in posledic žleda.....ko smo prišli nazaj so že uredili generatorje in je bilo kot da se ni nič zgodilo....(p.s. ne vem, če se lahko danes pripraviš na NNP program....je za moje pojme preveč spremenljivk v igri....)

Popravljeno od sportman333
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred leti sem za društvo nabavil tega 

WWW.URNI.SI

Naziv HXC 3000 Maksimalna moč 230 V kW ISO 8528 3.00 kVA (*teor.- za primerjavo) 3.75 Motor...

In pelje vse stroje in tudi za DJ žurke je odličen. Prenosnik, mešalko, dig.ojačevalec.... Odličen je, ker je lahek in lahko ga ena oseba prenaša. 

Agregati do 3kW so načelona težki od 43 do 50kg. Nad 3kW pa skoči teža in nujno rabiš dve osebi za prenašanje. 

 

Za jamo pa sem nabavil podobnega dizel takega samo 

GITAS.SI

<p>Dizelski agregat s sistemom AVR – Avtomatske Regulacije Napetosti, ki je primeren za napajanje hiš, poslovnih...

 

6000kva. Super, ampak 150kg nimas kaj premikat.

 

Če ne tudi jaz razmišljam, da bi nabavil en 3kw agregat za nujne zadeve.

 

Sicer pa doma na dvorišču imam se 25kW dizel agregat imt motor star 40 let. Dela. Ta je za hude čase.... Ma spet smo tam. Če ni štroma ni trgovin, ni bez.čpralk in ni goriva... nič ti ne pomaga.

 

Kaj napajat z agregatom. Moje mnenje je, da pelje boljer za toplo vodo, fen za posušit lasje, grelec/kuhališče za kaj skuhat, luči, pumpe za ogrevanje, in še kake polnilce. Take velike porabnike pa vkljapljaš posamezno na agregat in ne vse na enkrat.

Mislim, da enifazen do 3kW je čisto dovolj za teke potrebe.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 minuto je sportman333 napisal:

@Janez007; ti se pripravljaš na kameno dobo oz. 3rd word war, ampak če bodo Ruskoti spustili jedersko, ti to (in vsem nač) nič ne bo pomagalo, edino par tisoč € boš odkartal, da se boš počutil varnega :), malo joke-a, ampak a to res rabiš imeti na zalogi....v času žleda, sem prebival v Postojni, in kdo tega ni doživel v živo, nima niti pojma, kako je takrat bilo....smo bili v novem stanovanju in svečkah :).....tistih par dni ko je bila totalna je----ba, smo šli enostavno na drug konec Slovenije, kjer ni bilo niti duha in posledic žleda.....ko smo prišli nazaj so že uredili generatorje in je bilo kot da se ni nič zgodilo....(p.s. ne vem, če se lahko danes pripraviš na NNP program....je za moje pojme preveč spremenljivk v igri....)

Ja, saj zato pa sem želel debato, da se na mizo vrže različne vidike, da potem vse skupaj še enkrat dobro premislim, prespim in se morebiti odločim. Vsi različni pogledi se mi v tem smislu zdijo koristni. 🙂

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 2 minutama je sportman333 napisal:

@Janez007; ti se pripravljaš na kameno dobo oz. 3rd word war, ampak če bodo Ruskoti spustili jedrsko, ti to (in vsem nam) nič ne bo pomagalo, edino par tisoč € boš odkartal, da se boš počutil varnega :), malo joke-a, ampak a to res rabiš imeti na zalogi....v času žleda, sem prebival v Postojni, in kdor tega ni doživel v živo (otroka sem v vrtec nesel z derezami :)), nima niti pojma, kako je takrat bilo....smo bili v novem stanovanju in svečkah :).....tistih par dni ko je bila totalna je----ba, smo šli enostavno na drug konec Slovenije, kjer ni bilo niti duha in posledic žleda.....ko smo prišli nazaj so že uredili generatorje in je bilo kot da se ni nič zgodilo....(p.s. ne vem, če se lahko danes pripraviš na NNP program....je za moje pojme preveč spremenljivk v igri....)

Bil službeno 2 tedna v Postojni. Res hudo. Takrat so ble že skoraj vojne razmere. Tavečji problem, ki me je "presenetil", da so hitro crkavali agregat. Pri ogledu pa ugotovil, da folk je kradel gorivo in agregatov. 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 minuto je AmpeR napisal:

Bil službeno 2 tedna v Postojni. Res hudo. Takrat so ble že skoraj vojne razmere. Tavečji problem, ki me je "presenetil", da so hitro crkavali agregat. Pri ogledu pa ugotovil, da folk je kradel gorivo in agregatov. 

Tudi o tem sem razmišljal 🤔. Večina sosedov ne bo pripravljena na morebiten električni mrk. Bo si treba medsebojno pomagat. Najbolj bodo na udaru "moderna" stanovanja in hiše, ki nimajo nobene alternative ogrevanja, samo elektrika ali zemeljski plin, nič od tega ne "zraste" doma.

 

Ne vem kako je s sončnimi elektrarnami na strehah, ali imajo pripravljen mehanizem za otočno obratovanje? 

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 2 minutama je Janez007 napisal:

Tudi o tem sem razmišljal 🤔. Večina sosedov ne bo pripravljena na morebiten električni mrk. Bo si treba medsebojno pomagat. Najbolj bodo na udaru "moderna" stanovanja in hiše, ki nimajo nobene alternative ogrevanja, samo elektrika ali zemeljski plin, nič od tega ne "zraste" doma.

 

Ne vem kako je s sončnimi elektrarnami na strehah, ali imajo pripravljen mehanizem za otočno obratovanje? 

 

 

Sonče ala "samooskrbe" net metering ne smejo delovati, ko je izpad napetosti. To odpade. Imam pa sončno na strehi. Sem pa tudi v to smer razmišljal (ker sem štromar), da bi v primeru blackouta iz strehe povezal 2 al 3 panele na dodaten regulator za polnjenje akumulatorja in gor priklopil sinusni razsmernik. Imam enaga 2kW😆 in 500W sem pa sam naredil. Mogoče je tudi to ena rešitev.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 12 minutami je AmpeR napisal:

Sonče ala "samooskrbe" net metering ne smejo delovati, ko je izpad napetosti. To odpade. Imam pa sončno na strehi. Sem pa tudi v to smer razmišljal (ker sem štromar), da bi v primeru blackouta iz strehe povezal 2 al 3 panele na dodaten regulator za polnjenje akumulatorja in gor priklopil sinusni razsmernik. Imam enaga 2kW😆 in 500W sem pa sam naredil. Mogoče je tudi to ena rešitev.

Dobra, sicer nezakonita varianta. 👍

 

Zanimivo, da ta električna "samooskrba" nima niti osnovne samooskrbne opcije. 🙃 To pomeni, da so te netmetering sončnice še večji zajedalci elektroenergetskega sistema, kot sem mislil. 😏 

 

 

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

No, pa začnimo.

 

Mi imamo enofazni enotarifni priključek in glavno varovalko 20A.

 

Jaz imam agregat v ločenem objektu. Tako me ne moti hrup, pa tudi izpušni plini ostanejo "tam nekje" in jih ne dobim v hišo. Ker gre za bencinski motor, je njegov ogljikov monoksid ravno tako strupen kot tisti iz avta. Objekt je majhen: en meter širine in 1,5 metra širine. Že ko se je objekt delal, se je naredila odprtina premera 12 cm za dovod svežega zraka in luknja premera 2,5 cm za izpušno cev. 

 

Diapozitiv7.JPG

 

Na sliki sicer zgleda, kot da je odprtina za zajem zraka zaprta s pločevino. To samo tako zgleda. V ta objekt je speljana glavna linija in na zidu nad agregatom je elektro-omarica.

 

Diapozitiv3.JPG

 

Na omarici je indikacija mreže in idikacija, kdaj dela agregat. Za mrežo ti pride prav, za agregat pa - itak ga slišiš... Spodaj je še stikalo, s katerim lahko odklopim mrežo. V tej elektro-omarici pa je "drobovje":

 

Diapozitiv4.JPG

 

Mogoče sem malo zakompliciral, ampak dobro. V tej elektro-omarici sta na desni strani dva kontaktorja, na levi strani pa varovalke: za vsak kontaktor po ena in za tok, ko gre v hišo, še ena. Kontaktorje varujeta 6A varovalki, za v hišo pa enaka kot je "pancerka", se pravi 20A.

 

Ker smo na vrhu hriba, sta tako direktni kot indirektni udar strele tako običajna, da se otroci niti ne zdrznejo, če strela užge. Da pa nam ne kuri vsega po hiši, imam zraven narejene še tako imenovane katodne odvodnike. Prvi par katodnih odvodnikov je na zadnjem drogu, preden se linija spusti v prej omenjeni objekt, v katerem je agregat. Drugi par je v prostoru, kjer je agregat. Tretji par je nato v hiši tik pred omaro z varovalkami. 

 

Pozorno oko bo opazilo, da je pri eni nuli (modre žice) vezana tudi ozemljitev (rumeno-zelena žica). To je zato, ker agregat načeloma nima faze in nule, ampak ima razliko med priključkoma. Enako je z razsmerniki. Če torej "fazenprobar" vtakneš v vtičnico agregata ali razsmernika, ti bo na obeh posvetil, kar pomeni, da imaš na obeh fazo. Zato ti določiš, kateri bo nula. In ga vežeš na "zemljo". Ampak pazi: ne sme biti priklopljen na ozemljitev. Za to moraš posebej zabiti eno štango v zemljo in tja gor vezati nulo. Ozemljitev pa je svoja "linija". To je predvsem pomembno, če imaš gor priklopljeno kakšno občutlivejšo elektroniko.

 

Spodaj pa je montiran agregat.

 

agregat.jpg

 

Agregat ima "moto-akumulator", ki pa je precej drag. Zato sem zamenjal kable in poleg agregata postavil navaden 45Ah akumulator, ki je precej cenejši. Na sliki se ne vidi, ker sem trenutno posodil sosedu za avto, ampak imam še en polnilec, ki je priklopljen na akumulator, v vtičnici pa uro, ki se vklopi enkrat na teden za nekaj ur, da drži akumulator napolnjen. Na ključavnici za vžig agregata pa sem kontakt vezal preko kontaktorja. Da pa lahko agregat odklopim in uporabim drugod, sem tam naredil kar navadno vtičnico in vtikač. Tako ga lahko hitreje odklopim. Zadaj se pa vidijo žice od ozemljitve, ki morajo biti zaradi katodnih odvodnikov precej močne.

Agregat sam po sebi ni neka huda sila. Gre za agregat Indijske proizvodnje iz leta 2007.

 

Diapozitiv12.JPG

 

Diapozitiv8.JPG

 

Agregat je samo za zasilno napajanje. Ko zmanjka elektrike, se torej uporablja samo tisto, kar je res nujno: hidrofor (v Mestni občini Nova Gorica je precej hiš brez vodovoda, zato zbiramo kapnico, jo prefiltriramo in uporabljamo. Zato moramo imeti svoj hidrofor, da nam črpa vodo iz lastnega zbiralnika v hišni vodovod), centralno ogrevanje, hladilnik, dve skrinji in razsvetljava. Pri taki obremenitvi agregat porabi malo več od enega litra na uro. 

 

Dobro je, da si zapisuješ delovne ure, da veš, kdaj menjat olje. Vsekakor pa je dobro, če ga menjaš enkrat na leto. Tudi sicer je dobro kontrolirati nivo olja, ker indijske in kitajske mašine so kar žejne in popijejo poleg bencina tudi precej olja. To se je še najbolj pokazalo takrat, ko je bil žled. Ljudje niso kontrolirali nivoja olja in so agregati zaribavali kot po tekočem traku. Jaz sem preverjal nivo in vsak drug dan dolil približno en deci olja. In agregat se vrti še dandanes...

 

Zdaj pa še "drobovina" elektro-omarice. Tu je skica, kako je treba povezat. Kontaktor mora biti dovolj močan, da zdrži tok, ki ga imaš pri uporabi mreže. Če ne gre z enim, si pomagaj z dvema. V vsakem primeru pa mora biti vezano takole:

 

IMG_20220925_0001.pdf

 

Torej, ko je mreža, elektromagnet potegne kontaktor noter. Takrat poveže spoje, ki hišo povežejo z mrežo. Izklopi pa spoje od agregata. In ti agregata niti ne dovoli vžgat. Šele ko zmanjka elektrike, spusti kontaktor ven in takrat poveže spoje agregata, odklopi pa spoje mreže. Takrat šele lahko vžgeš agregat. In ko elektrika spet pride, potegne kontaktor noter, poveže mrežo na hišo, odklopi hišo od agregata in agregat tudi ugasne. To se zgodi tako hitro, da sploh ne opaziš. Še elektronske komponente ne zaznajo izpada elektrike, niti luči ne mrknejo.

 

Tako. Zdaj pa zadosti, tole ustvarjam že dve uri. In to na dan nedelje...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

@Slivka, hvala, ker si si vzel čas in slikovito predstavil svoj primer. To je pa res čista avtomatika.👍

 

Presenetilo me je, da imaš doma le enofazni priključek. 😮 Očitno to še obstaja in celo lahko shajaš (stroji).

 

Druga stvar, ki mi je bila všeč, je poudarek potrebe ozemljitve, opis, kako je potrebno izmeničnemu napetostnemu viru, ki lebdi v zraku, v neki točki določiti potencial (najbolje potencial zemlje), da lahko govorimo o napetosti faze proti nuli-zemlji (razmišljam: če bi to točko vezal na fazo omrežne napetosti, bi na generatorju proti zemlji lahko dobil celo čez 600 V). Na podoben način se verjetno ozemljuje distribucijske transformatorje 20kV/0,4 kV(eno točko primarnega in sekundarnega navitja). Kako je to rešeno pri prenosnih agregatih - verjetno ravno tako preko rumeno-zelenega ozemljitvenega vodnika.

WWW.VZDRZEVANJE-INTERVENCIJE.COM

Ozemljitev agregata napravite pred zagonom agregata.

 

Sam sem pa našel še en lažji (31 kg ... dobro, da si Slivka opozoril na težo 👍) generator Honda EM 300, ki pa je kot razumem kvazi inverterski. Zanimivo je, da ga večinoma prodajajo v vzhodnih državah in se mi zdi zanimiv, manj plastičen kot moderni inverterski EU, ima tudi manj elektronike (Od EU modelov se razlikujejo po obliki, po odsotnosti elektronskega uplinjača in po odsotnosti varčevalnika goriva).

 

WWW.MANELSERVICE.COM

HONDA EM30 Generatore | Man El.Service

 

 

 

 

 

 

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.