Skoči na vsebino

Sprememba cene goriv


jures

Priporočeno sporočilo

pred 31 minutami je Janez007 napisal:

Kaj je pri ceni določeni z enačbo, ta pa z uredbo, za (ne)verjet? 🤔 Vsak lahko sam izračuna, le podatek o ceni z mediteranske borze (CIF Mediteran-High) je težko dobit (sam še nisem našel vira). Tale stara diplomska obširneje razlaga izračun (po starem je bilo v principu enako) https://core.ac.uk/download/pdf/67523961.pdf

image.png.380af51c4cf77133d862bb4a3c03c1

 

Je pa tko, finančni minister mora skrbeti, da je blagajna dovolj polna, da se odlivi kompenzirajo s prilivi. Manj ko država dobi dajatev preko naftnih derivatov (v osnovi pa jih dobi ogromno .. pred leti cca 2 MRD), manj je denarja za šolstvo, zdravstvo, socialo, ceste, ... Zato sam, če se le da, tankam v svoji državi.

Jaz tankam ponavadi tudi pri nas, če je le mogoče. A predvsem zato, ker imamo dokaj nizko ceno goriva. Če imeli  Italijani nižjo, bi tankal pri njih. 

Moj denar-moja odločitev. 😉

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 17 minutami je Alex napisal:

Jaz tankam ponavadi tudi pri nas, če je le mogoče. A predvsem zato, ker imamo dokaj nizko ceno goriva. Če imeli  Italijani nižjo, bi tankal pri njih. 

Moj denar-moja odločitev. 😉

Zanimivo razmišljanje - žal je takih veliko (tudi sam mnogokrat, ko recimo kupujem preko spleta). Kot da šolstvo, zdravstvo, sociala, ceste, ... niso naše. Kot da se "naše" konča pri vhodnih vratih v stanovanje. Pa vsi bi radi živeli v urejeni/pošlihtani soseski, deželi, z lepimi cestami itd. 😔 Se pa o tem ne govori veliko - efekt pa bi bil finančno ogromen. Dva tanka goriva doma v Sloveniji, namesto v tujini, za državo pomeni prihodek ene dodatne vinjete!

Popravljeno od Janez007
  • Všeč 2
  • Hvala 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Jaz sem zadnjic tankal v Rijeki... ker je bil preostali range za nekaj km premajhen, da bi prisel do Ilirske Bistrice ... Na koncu sem bil pa se presenecen, da je bilo ceneje ... Sem mislil, da je cena nekaj procentov visja kot pri nas ... Drugace pa tankam ponavadi tam, kjer je prazen rezervoar... oz. ko se prizge lucka, ... Redko sem imel range po racunalniku manj kot 20 km ... Enkrat je tako naneslo, da sem "pozabil" zaviti na crpalko in je bilo do naslednje se toliko, da je bil range na 0, prevozil pa sem se vseeno ene 10 km do crpalke ... Ni pa fajn obcutek :) ... 

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

2 minutes ago, Janez007 said:

Zanimivo razmišljanje - žal je takih veliko. Kot da šolstvo, zdravstvo, sociala, ceste, ... niso naše. Kot da se "naše" konča pri vhodnih vratih v stanovanje. Pa vsi bi radi živeli v urejeni/pošlihtani soseski, deželi, z lepimi cestami itd. 😔

No ja no. Za ceste plačujemo še preveč, pa kljub temu niso bogvekaj. Glede goriv pa, to je pač tržna dejavnost, približno kot ostale. Če dobiš kje ceneje isto kvaliteto (ali še boljšo), zakaj pa ne. 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 6 minutami je SpEkTr napisal:

No ja no. Za ceste plačujemo še preveč, pa kljub temu niso bogvekaj. Glede goriv pa, to je pač tržna dejavnost, približno kot ostale. Če dobiš kje ceneje isto kvaliteto (ali še boljšo), zakaj pa ne. 

Če bi bili vsi šoferji ozaveščeni v tej smeri in skrbni (kupovali po možnosti tako, da bi se davki natekali v slovenski proračun), bi višek dajatev s tega naslova pomenil manj dajatev drugje oziroma višji standard. Verjetno je potencialno možno s tega naslova pridobiti nekaj 10 milijonov €. 

Popravljeno od Janez007
  • Všeč 1
  • Zmeden 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 21 minutami je Janez007 napisal:

Če bi bili vsi šoferji ozaveščeni v tej smeri in skrbni (kupovali po možnosti tako, da bi se davki natekali v slovenski proračun), bi višek dajatev s tega naslova pomenil manj dajatev drugje oziroma višji standard. Verjetno je potencialno možno s tega naslova pridobiti nekaj 10 milijonov €. 

To bi veljalo ob predpostavki, da bi bili vsi pošteni in zavedni. A vemo, kako je v resnici. 😉

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 19 minutami je Alex napisal:

To bi veljalo ob predpostavki, da bi bili vsi pošteni in zavedni. A vemo, kako je v resnici. 😉

Samo zavedni.

 

Če tankaš ali kupuješ v tuji državi, nisi nepošten. In če tankaš v Sloveniji, ni nujno, da si pošten.  😉

 

Sem že naletel na neaktivno ročko za tankanje, ker je nekdo pred mano, še predno je plačal, s črpalke popihal.  :)

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 7 urami je SpEkTr napisal:

No ja no. Za ceste plačujemo še preveč, pa kljub temu niso bogvekaj. Glede goriv pa, to je pač tržna dejavnost, približno kot ostale. Če dobiš kje ceneje isto kvaliteto (ali še boljšo), zakaj pa ne. 

 

No ja, v večini naše ceste niso tako slabe. Ne bom rekel, da so idealne, ampak ker mi spomin še služi vem kako je bilo pred 20 ali 30 leti, ko sem nekaj gum poćil in kako feltno zvil v udarnih jamah. Ne vem ampak večina cest na tour the France je izgledala slabših kot tu v Sloveniji, sploh Paris je zgledal kot ena sama jama.

  • Všeč 1
  • Hvala 1

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred eno uro je Boss napisal:

 

No ja, v večini naše ceste niso tako slabe. Ne bom rekel, da so idealne, ampak ker mi spomin še služi vem kako je bilo pred 30 ali 30 leti, ko sem nekaj gum poćil in kako feltno zvil v udarnih jamah. Ne vem ampak večina cest na tour the France je izgledala slabših kot tu v Sloveniji, sploh Paris je zgledal kot ena sama jama.

Lahko potrdim, da je to res. Edino mogoče Italijani imajo boljše ceste(na splošno) v Franciji so pa slabše. 

In ja, res je, da imamo vsaj ta glavne ceste +avtoceste zelo dobre-gladke.

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ja, odkar je EUropa so razmere čedalje slabše. 

Kje so časi ko ni bilo anomalij kot so CONA 30 ipd... ter se niso obremenjevali z izpusti in podobnimi neumnostmi. 

Za homologacijo te prej nihče ni vprašal, danes pa se ne upaš zapeljati par ulic stran v bife. 

Včasih se je bil užitek zapeljati po makadamu, danes vlada dolgočasje na asfaltu. 

Za enako pot katero sem včasih naredil v 15 minutah danes potrebujem zaradi teh anomalij še enkrat več in porabim s tem seveda več goriva.

V zadnjih 18 letih se je precej spremenilo, največ pa dobrega pa je uničilo kovidovanje. 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 2 tedna kasneje...
pred 4 urami je Boss napisal:

Teoretično bi moralo it dol, ampak tole kar je zdajle je itak razpad sistema. Sam eden naj mi še kdaj zine, da se v kapitalizmu trg samoregulira. Kdor v to verjame je en velik I...

Tako v kapitalizmu kot v socializmu gre vse samo gor,ko je velika inflacija tu, ni razlike. Drugače pa trg deluje. Drugo je dogovorna ekonomija, ki so jo furali pri nas od konca druge svetovne vojne naprej. Zato pa smo se vozili v fičkotih. 🤗

Popravljeno od Alex

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Točno tako!

In zna se zadeva spreobrniti in pripeljati do tega da bomo imeli trg kot smo ga poznali pred osamosvojitvijo ter da se bomo prisiljeni zopet stiskati in početi s Twingoti in malčki kot smo to v Fičakih. 

KlemenKlemen je pred 20 leti s plato Trnow Stajl lepo vse napovedal. 

Klasiki bomo preživeli, razvajenci pa bodo pocrkali.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 20 urami je Alex napisal:

Tako v kapitalizmu kot v socializmu gre vse samo gor,ko je velika inflacija tu, ni razlike. Drugače pa trg deluje. Drugo je dogovorna ekonomija, ki so jo furali pri nas od konca druge svetovne vojne naprej. Zato pa smo se vozili v fičkotih. 🤗

 

V kateri pravljici že? Ekonomisti po evropi že razlagajo kako trg ne deluje in kako bodo države morale regulativne ukrepe vlečt pol pa pride Alex pa izjavi, da trg deluje. OMG.

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 minuto je Boss napisal:

 

V kateri pravljici že? Ekonomisti po evropi že razlagajo kako trg ne deluje in kako bodo države morale regulativne ukrepe vlečt pol pa pride Alex pa izjavi, da trg deluje. OMG.

Dobro, to je trenutno, ko je zaradi rusije in pandemije  vse narobe in pač vsak navija cene, kdor more več. Je pa trg do dveh let nazaj  (ne pri nas) deloval v tujini zelo v redu. 

Pri nas je bila od vedno  bolj dogovorna ekonomija (tako pri prodaji goriv, zavarovalnicah, pivu..) Se bo pa počasi, čez kako leto trg vzpostavil ponovno. 

Pri nas trg ne deluje, ker ni dovolj ponudnikov in je morala država skozi regulirati cene goriva, pa so imeli ponavadi v Avstriji in še mnogih drugih evropskih državah, kjer je delovala konkurenca in trg  cenejše gorivo. 

Sedaj pač morajo države regulirati cene energentov, ker imamo vsi visoko inflacijo(ki je mimogrede umetno generirana). 😉

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred eno uro je Z M A J napisal:

V torek menda pocenitve.

Uf, saj se bomo mi benzinarji vozili skoraj zastonj. Mimogrede, v Lago di Como sem tankal benzin po 1,4€.

Dizel je oa 1,87€😬

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

na evo

https://www.24ur.com/novice/gospodarstvo/obcutno-cenejsi-dizel-bencin-skoraj-na-isti-ravni.html

 

Ampak le kje so zdaj tisti, ki so skos trdili kako bo deregulacija znižala ceno goriv - me kr mal ma, da bi šel tole temo preverit, kdo so bili nepopravljivi optimisti. Namreč cena med regulirano in neregulirano je danes 25-30 centov 🤬

To je plenjenje brez trohice morale.

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 29 minutami je Boss napisal:

na evo

https://www.24ur.com/novice/gospodarstvo/obcutno-cenejsi-dizel-bencin-skoraj-na-isti-ravni.html

 

Ampak le kje so zdaj tisti, ki so skos trdili kako bo deregulacija znižala ceno goriv - me kr mal ma, da bi šel tole temo preverit, kdo so bili nepopravljivi optimisti. Namreč cena med regulirano in neregulirano je danes 25-30 centov 🤬

To je plenjenje brez trohice morale.

Samo ni mi jasno, zakaj so dizel za  tako pocenili? 🤔

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

  • Zadnja sporočila

    • Vse to kar si ti nastel imam jaz zavarovano razlicne kombinacije. Pa ni bilo nikoli problemov z uveljavljanjem. Tudi takrat, ko sem bil sam kriv. No uradno nisem bil .  
    • Ja to pa je res, toča nikomer ne prizanese, pri nas je bila po 30 letih prvič in avto se je v zastonj garaži prav fino imel... 🤗 Jp, 3ka ima pa kasko, ker je noč in dan pod milim nebom  Pa porihtana je že u nulo.... 👌👍😉
    • Sej vsak se sam odloča... ampak tukaj si lahko zelo previden pa pride do spleta okoliščin, kjer nisi kriv pa ne moreš dokazat, da nisi. Potem foušijo je tud težko preprečit, da se ti ne podpiše na lak, kot tudi nerode na parkirišču me. Divje živali tudi niso na vrvicah, še manj pa vremenske neprilike.   Jaz osebno raje dam tistih 500-600€ na leto pa vedno upam, da mi jih ne bo trebu uporabit in sploh nisem slabe volje tudi če plačujem "v prazno". V bistvu sem celo presrečen, da ničesar ni. Ko pa pride toča pa mi tud ni treba bilo odpret denarnice, kar je pa svojevrstno zadovoljstvo.😜
    • Zaskrbljena gospodinja.
    • Verjetno ker je sedan. Karavan bi lazje sel pomoje.
  • Kdo je trenutno prisoten (Poglej celoten seznam)

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.