Skoči na vsebino

Priporočeno sporočilo

dne 9. 8. 2020 ob 9:14 je FuManchu napisal:

Zaenkrat lahko rečem samo, da tišje teče motor. 

Kako priročno, lahko ponucam svoj star citat. :D 

  

dne 5. 8. 2020 ob 17:37 je NevLado napisal:

Počakej 5 tisoč, da se olje zaserje. Bo šlo nazaj gor :D 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Evo sem naredil še tabelo z olji za Skyactive-G bencinarje.
Mazdina original olja so naravnana za nizko porabo goriva, to se vidi z znižano HTHS viskoznostjo.
Če najprej pogledamo Mazda Supra 0w20, prvo nam v oči pade overdoza Molibdena, ki je aditiv proti obrabi. Je pa znižan ZDDP (cink+fosfor) ki je tudi aditiv proti obrabi.
Izgleda da so zaradi slabše viskoznosti poskušali omiliti obrabo z Molibdenom.
KV40 je med nižjimi za 0w20 olje, KV100 je v sredini. TBN in TAN razmerje je povprečno, zaradi precej visokega TANa (to je lahko na račun Estra, ponavadi imajo olja z Estrom malo višji TAN).
Sulfatni pepel je ok, lahko bi pa bil nižji glede na sestavo aditivov.
Noack je dokaj velik, pomeni več oljnih hlapov.
Toliko za osnovno primerjavo z ostalimi "boljšimi" olji.

 

Na prvo mesto med 0w20 olji bi dal Ravenol ECS in Amsoil Signature Series. Oboje sta v tej specifikaciji dokaj izenačeni olji. Dokaj visok KV40 in KV100 za 0w20 olje, TBN/TAN razmerje pri obeh zelo dobro, Ravenol bi rekel vrhunsko,Točka gorenja je pri obeh boljša od originala za 14C in 18C, Noack je pri Ravenolu vrhunski, paket aditivov imata obe olji zelo dober, Amsoil ima resno dozo Molibdena, Bora in Magnezija.
Če bi že moral izbrat 0w20 olje bi izbral eno od teh dveh, verjetno bi kar Ravenol ECS, ker ga je lažje dobit pri nas in je cenejši od Amsoila.
Drugo mesto Mobil1 ESP X2, po analizah in sestavi zelo solidno olje, edino nimam podatka za Noack (verjetno je okrog 10%).
Eneos Premium Ultra sem dodal na željo tukaj iz foruma, če pogledamo analizo ima boljšo KV40 in KV100 napram Mazdinemu olju, TBN/TAN je zelo dober, Pourpoint in Flashpoint sta na ravni Mazdinega, paket aditivov podoben kot Mazdino olje vendar v malo manjših količinah, Noack pa je porazen, 14% je za moje pojme preveč.
Tako glih ne bi priporočal tega olja.

 

Če gremo naprej na 5w30 olja imamo malo več izbire "boljših" olj.
Na izbiro imamo olja z znižano HTHS viskoznostjo (3) in polno HTHS viskoznostjo (3,5-4)kot bi naj bila za 5w30 olja.
Mazda Original Oil Ultra 5w30 ima znižano HTHS viskoznost (2,90), po sestavi je zelo solidno olje 5w30 z znižanim HTHS.
V razredu 5w30 z znižanim HTHS bi poleg Mazdinega olja priporočal še Ravenol FDS in DXG.
Pri 5w30 z normalno HTHS viskoznostjo pa so moja priporočila Mobil1 ESP, Ravenol VMP, Redline Euro Series in Shell Helix Ultra (ki je odlično olje za dokaj nizko ceno). Vsa imajo višjo HTHS viskoznost, višjo KV40 in KV100, nižji Noack, večjo količino aditivov proti obrabi.

 

Če na hitro povzamem tale spis, če se ti ne gre za varčevanje decilitra goriva, bi jaz točil 5w30 z polno HTHS viskoznostjo, ta olja nudijo največjo zaščito motorja in imajo ogromne rezerve tudi pri težjih pogojih za motor.
Neka vmesna varianta je 5w30 z znižanim HTHS, nudi zadostno zaščito in majhen prihranek pri gorivu.
0w20 so olja z zelo znižano HTHS viskoznostjo in so bolj olja za varčevanje z gorivom.
0w20 jaz osebno ne bi vlival, še posebej ne v avto ki se vozi večino časa po mestu, ker Mazde ob mestni vožnji rade mešajo bencin v olje in se pri tem viskoznost olja še bolj zniža, kar pa tudi aditivi ne morejo več kompenzirat in lahko pride do povečane obrabe samega motorja (obročkov, ležajev, odmičnih...). Dolgoročno to ni dobro za zdravje samega motorja.

Je pa vsakemu prepuščeno kaj bo vlival v svoj avto, saj avto ne bo takoj crknil četudi kdo vlije olje neustrezne specifikacije iz Eurošpina, čez čas pa se bodo pokazale posledice.

 

IMG_20200814_183050.jpg

Popravljeno od Aless
  • Všeč 2
  • Ljubim 1
  • Hvala 2

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Bi lahko prosim to tabelo prenesel na Google sheets (in jo seveda zaklenil). Tako bi lahko vedno dostopali + če bi kaj novega dodal ne bi bilo treba vedno screenshota sem limat.

 

Hvala :)

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 15 urami je NevLado napisal:

Še razlago Castrola prosim! :D 

 

Če prvo primerjamo 0w20 Mazda Supra olje z Castrol Edge Supercar A, ima Castrol boljšo viskoznost KV40 in KV100, za HTHS za castrol žal nimam podatka verjetno pa je v rangu do 2,9.

TBN/TAN razmerje. Je pri Castrolu boljše, vendar če pogledamo Mazdino olje mal širše vidimo da ima dokaj visok TAN in visoko oxidacijo, kar pomeni da je verjetno v olju dodan Ester. Ester pa dobro vpliva na mazalne lastnosti pri nizkihbin zelo visokih temepraturah.

Zato je tu Mazdino olje boljše kljub slabšemu TBN/TAN razmerju, ki ga ponavadi hočemo čimvečjega zaradi boljših rezerv olja da nevtralizira kisline. 

Sulfatni pepel je pri Castrolu manjši kar je dobro za DI bencinarje, da se zmanjšajo saje v zgorevalni komori in sesalnih ventilih. 

Pourpoint in Flashpoint sta podobna, za CSS in Noack za Castrol nimam podatka. 

Pri Aditivnem paketu pa je Mazdino olje dosti boljše polna doza Molibdena(zaščita proti obrabi materiala) in več Kalcija(detergent-za čišenje in boljšo termično obstojnost olja), Castrol ima sicer 52 Titanija ampak vprašanje če je to zadosti za manjšo obrabo. 

Če povzamemo je med tema dvema oljema Mazda Supra 0w20 boljše olje. 

 

Še hitra primerjava 5w30 Castrol vs Mazda Ultra. 

Castrol Magnatec A5 imamalenkost slabše KV40 in KV100,  zelo dobro TBN/TAN razmerje, Sulfatnega pepela je malo več zaradi močnejšega paketa adotivov, ima Molibden, Bor in nekaj malega Magnezija, veliko Kalcija. 

Moje mnenje je ta Castrol boljši od Mazdinega olja, edini minus ki bi mu dal je dokaj nizek Flashpoint.

Castrol Edge Titanium  FST Pro OE 5w30 pa je po visko vrednostih dober, pri aditivih pa je bolj povprečen, razen 26 Titanija, ki je po moje premalo za resno zaščito, ni nič posebnega. 

 

Popravljeno od Aless
  • Všeč 1
  • Ljubim 1

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 3 urami je Hixxy napisal:

Ok super za bencinarje, kaj pa to pomeni za dizle? Se gleda iste vrednosti? Hvala že vnaprej :)

Za dizle imaš veliko boljših olj od Castrola. Je že opisano. 

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 2 meseca kasneje...

Evo zdaj pa še sveže informacije v navezi: "garancija vs. svoje olje".
Pooblaščeni serviser pravi, da v primeru, da prineseš svoje olje, garancija ostaja ne glede na to katero olje prineseš. Vendar, v kolikor pride do okvare motorja, in je dokazano, da je za to krivo olje, se garancija v tem primeru ne more uveljavljati, ker olje ni bilo dobavljeno od uradnega mazdinega distributerja. Na servisnem izpisku, pa bo lepo pisalo, da je bilo uporabljeno olje pri servisu dobavljeno s strani stranke.

 

To bi sedaj moralo razbliniti kakršnekoli vprašanja kako je z svojim oljem in garancijo. In jst sm zdej dejansko v dvomih in po mojem tekom garancije, ne bom silil s svojim oljem.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 23 minutami je 50keda napisal:

Evo zdaj pa še sveže informacije v navezi: "garancija vs. svoje olje".
Pooblaščeni serviser pravi, da v primeru, da prineseš svoje olje, garancija ostaja ne glede na to katero olje prineseš. Vendar, v kolikor pride do okvare motorja, in je dokazano, da je za to krivo olje, se garancija v tem primeru ne more uveljavljati, ker olje ni bilo dobavljeno od uradnega mazdinega distributerja. Na servisnem izpisku, pa bo lepo pisalo, da je bilo uporabljeno olje pri servisu dobavljeno s strani stranke.

 

To bi sedaj moralo razbliniti kakršnekoli vprašanja kako je z svojim oljem in garancijo. In jst sm zdej dejansko v dvomih in po mojem tekom garancije, ne bom silil s svojim oljem.

To so meni isto rekli., dokler je bil avto v garanciji. In sem jim prinesel original Mazdino olje. Kaj pa v takem primeru? 

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 3 minutami je Janez007 napisal:

Pri lastnem olju ti na uradnem servisu zaračunajo dodatne stroške za ravnanje z odpadnim oljem, tako da je na koncu razlika zelo majhna.

 

Glede različnih vrst olja: direktor enih večjih naftnih družb pri nas mi je pred leti rekel, da so razlike med olji minimalne, vsa izvirajo le iz nekaj tovarn na svetu. Spomnim se, da so mi leta 2008 na servisu zaračunali Castrol 0-30W 28 €/l ... naslednjič sem ga kupil direktno od dobavitelja po 14 €/l,  ta pa ga je dobil za 6 €/l. Tako to gre.  

Res je. Je pa zanimivo, da ti popoldanci in ostali mehaniki tega ne zaračunajo. Edino, če kupiš pri njih olje potem ti tudi oni nabijejo ceno. Najboljša varianta je - prineseš svoje olje in popoldan.Seveda, ko garancija preteče. 😏

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

37 minutes ago, Alex said:

To so meni isto rekli., dokler je bil avto v garanciji. In sem jim prinesel original Mazdino olje. Kaj pa v takem primeru? 

Ne boš mogel uveljavljati garancije pri okvari motorja, če dokažejo, da je vzrok napake olje. Pa nima veze ktero olje si prinesel.

In omenjeni pooblaščeni serviser očitno ve kaj govori, ker pri odgovoru ni bilo oklevanja in nerodnega izogibanja odovoru. Ko sem vprašal, je bilo naravnost povedano, da ne, ker distributer olja v tem primeru ni mazda, ampak stranka.

Popravljeno od 50keda
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 8 minutami je 50keda napisal:

Ne boš mogel uveljavljati garancije pri okvari motorja, če dokažejo, da je vzrok napake olje. Pa nima veze ktero olje si prinesel.

In omenjeni pooblaščeni serviser očitno ve kaj govori, ker pri odgovoru ni bilo oklevanja in nerodnega izogibanja odovoru. Ko sem vprašal, je bilo naravnost povedano, da ne, ker distributer olja v tem primeru ni mazda, ampak stranka.

Kake buče. S tem te prisilijo kupit njihovo predrago olje. In potem ti zlijejo popolnoma enako olje noter kot si ga sam prinesel, samo da ga oni dobijo še ceneje, to je po 4€za liter. Ne mi rečt, da so stroški odpadnega olja razlika do 20€, po kolikor ti ga oni prodajo.Zato se je treba izogibati uradnim servisom na daleč. 

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.