Skoči na vsebino

Zimske radosti

Ustvari kratki URL


Priporočeno sporočilo

Napisano

Hahha dobr posnetk, kva so to zaeni norci :D

 

Druga? pa roky, od kje taka navdu?enot zasav?anov nad KP tablicami? :huh:

miataviperfinal.png

"It's better to be a lion for a day, than a sheep all your life."

Napisano

Cao

 

Evo jaz sem pa izkoristil lepo vreme za "brcanje" na Slivnico

 

Objavljena slika

 

Objavljena slika

 

Objavljena slika

 

Objavljena slika

 

LP

!!! Adrenalin is our food, speed is our drug, DOWNHILL is our life,... =) !!!

Napisano

Cao

 

Evo jaz sem pa izkoristil lepo vreme za "brcanje" na Slivnico

 

 

 

LP

 

Dober stroj ima? :prstgor:

 

Tudi jaz ?tudiram nekaj podobnega nabaviti...

Napisano

Dober stroj ima? :prstgor:

 

Tudi jaz ?tudiram nekaj podobnega nabaviti...

 

Cao

 

Hvala,... drgac pa ja, masinca je super in zelo zadovoljen,...

 

LP

!!! Adrenalin is our food, speed is our drug, DOWNHILL is our life,... =) !!!

Napisano

Hahha dobr posnetk, kva so to zaeni norci :D

 

Druga? pa roky, od kje taka navdu?enot zasav?anov nad KP tablicami? :huh:

 

res nevem.... jz jih mam od nekdaj.... son?ek je gor :D

.....:::::Red Devil:::::.....

  • 1 mesec kasneje...
Napisano

Cao

 

Prejsni teden vse zeleno, sedaj pa belo :-D

 

Posneto v ponedeljek 17.3. in cetrtek 20.3.

 

Objavljena slika

 

Objavljena slika

 

Vceraj, 25.3. pa ze belo

 

Objavljena slika

 

Objavljena slika

 

Vreme cist zmesano :hohoho:

 

LP

!!! Adrenalin is our food, speed is our drug, DOWNHILL is our life,... =) !!!

Napisano

Cao

 

Prejsni teden vse zeleno, sedaj pa belo :-D

 

Posneto v ponedeljek 17.3. in cetrtek 20.3.

 

Objavljena slika

 

Objavljena slika

 

Vceraj, 25.3. pa ze belo

 

Objavljena slika

 

Vreme cist zmesano :hohoho:

 

LP

 

?ivjo!

 

?e smem vpra?ati, kje je ta lokacija (hrib, razgledna to?ka, lovska, planinska ko?a...?!)?

 

lp

Napisano

?ivjo!

 

?e smem vpra?ati, kje je ta lokacija (hrib, razgledna to?ka, lovska, planinska ko?a...?!)?

 

lp

 

Cao

 

Seveda smes, to je najlubsa gora/hrib (no vsaj zame je najlubsa) v Cerkniski obcini gre pa za Slivnico, nadmorska je 1114m, je normalna makadamska cesta tako da je namenjena tudi sirsim obiskovalcam (gor pridejo tudi z avtobusi), gor je tudi hotel (tukaj tudi posnete slike) oz bolj gostisce kjer pripravlajo oz kuhajo tople obroke, poleti je pa ta kraj bolj namenjen padalstvu,...

 

LP

!!! Adrenalin is our food, speed is our drug, DOWNHILL is our life,... =) !!!

Napisano

Cao

 

Seveda smes, to je najlubsa gora/hrib (no vsaj zame je najlubsa) v Cerkniski obcini gre pa za Slivnico, nadmorska je 1114m, je normalna makadamska cesta tako da je namenjena tudi sirsim obiskovalcam (gor pridejo tudi z avtobusi), gor je tudi hotel (tukaj tudi posnete slike) oz bolj gostisce kjer pripravlajo oz kuhajo tople obroke, poleti je pa ta kraj bolj namenjen padalstvu,...

 

LP

 

 

Cool!

 

Dobra ideja za en điro z MTB-jkom (ko bo ?as :huh: ). Iz katere strani priporo?a? izhodi??e (?tart) in pot, da ni toliko prometa oz. prahu?

Napisano

Cool!

 

Dobra ideja za en điro z MTB-jkom (ko bo ?as :huh: ). Iz katere strani priporo?a? izhodi??e (?tart) in pot, da ni toliko prometa oz. prahu?

 

Cao

 

Jaz hodim po najbolj prometni :hohoho: zakaj, meni je ta najkrajsa, cez teden sicer ni toliko prometa, najvec ga pride v nedeljo, res pa je da bo poleti kar guzva tudi zaradi tega ker bodo lastniki gozdov vlacili hlode, zled nas je kar orng potolkel,...

 

No pa pot po kateri se peljem (za lazjo predstavo), pac Cerkniska pot

 

Objavljena slika

 

Mas pa potem se eno iz Grahovega,...

 

LP

!!! Adrenalin is our food, speed is our drug, DOWNHILL is our life,... =) !!!

Napisano

Waw, cela specialka :prstgor: Iz Cerknice gor je potem dobrih 7 km in nekaj ?ez 600m vi?incev. Fanj bi bilo naredit kro?no dol na Grahovo in nazaj. To pa je enih dobrih 20 km.

?e bo vreme ok in ?e bo "moja" ok se bomo zapeljali (cx-5) v Nedeljo do jezera in lahko tudi do vrha, da ocenim klance.

Naslednji? pa z MTB-jkom :punk:

 

lp

Napisano

Waw, cela specialka :prstgor: Iz Cerknice gor je potem dobrih 7 km in nekaj ?ez 600m vi?incev. Fanj bi bilo naredit kro?no dol na Grahovo in nazaj. To pa je enih dobrih 20 km.

?e bo vreme ok in ?e bo "moja" ok se bomo zapeljali (cx-5) v Nedeljo do jezera in lahko tudi do vrha, da ocenim klance.

Naslednji? pa z MTB-jkom :punk:

 

lp

 

Cao

 

Hehe sem amater proti drugimi, v Cerknici imamo tudi take norce ko grejo gor po pes poti brez da bi kaj rinili, drgac pa ja, iz Cerkniske strani je malo vec kot sedem KM bi pa nasi rajderji rekli da je to bolj avtocesta :hohoho: ni kaj prevec velikih klancov, je pa odvisen od cloveka do cloveka, najbolje si je teren ogledat, pa potem takoj ves pri cemu si,...

 

LP

!!! Adrenalin is our food, speed is our drug, DOWNHILL is our life,... =) !!!

Napisano

?io!

 

Evo, Slivnica osvojena (ma z cx-5 :jezicek: ) :prstgor: Tistih dobrih 7 km se kar vle?e do vrha. Po trenutni kondiciji (cela zima :vino::cheers: ) bi bilo kar ajejej... Vseeno bi rabil nekaj kondicije in potem pa ne bi bilo problema. Enkrat bo res osvojena. Prometa ni bilo lih veliko, je bilo pa nekaj ekstremnih sre?anj... Na vrhu sem videl par MTB-ajkrjev.

Glavnem gor niti pive nisem spil, ker mi je tamali za?el nekaj mjavkati in ni bilo kaj kot it nazaj v dolino in potem ?e do jezera...

 

Objavljena slika

Napisano

?io!

 

Evo, Slivnica osvojena (ma z cx-5 :jezicek: ) :prstgor: Tistih dobrih 7 km se kar vle?e do vrha. Po trenutni kondiciji (cela zima :vino::cheers: ) bi bilo kar ajejej... Vseeno bi rabil nekaj kondicije in potem pa ne bi bilo problema. Enkrat bo res osvojena. Prometa ni bilo lih veliko, je bilo pa nekaj ekstremnih sre?anj... Na vrhu sem videl par MTB-ajkrjev.

Glavnem gor niti pive nisem spil, ker mi je tamali za?el nekaj mjavkati in ni bilo kaj kot it nazaj v dolino in potem ?e do jezera...

 

Objavljena slika

 

Cao

 

:prstgor: tako sedaj pa se bajkat gor pa bo do kraja osvojena :P

 

LP

!!! Adrenalin is our food, speed is our drug, DOWNHILL is our life,... =) !!!

  • 2 tedna kasneje...
Napisano

Cao

 

Nekaj zabave ne da samo kolo da tudi nemski vagn,.... krajsi video

 

 

LP

!!! Adrenalin is our food, speed is our drug, DOWNHILL is our life,... =) !!!

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...
  • Zadnja sporočila

    • To si imel kar smolo. Verjetno si polnil na lokaciji in v času, ko je vse "delalo" na polno in lokalni trafo ni zmogel več kot to. Sicer polnilnice kar dajo od sebe toliko, kolikor so deklarirane. Nižanje polnilne moči v praksi zaznaš šele takrat, ko je posamezna lokacija polna ozr. blizu svoje meje. Npr. Tesla v Kopru je v poletni sezoni katastrofa, ker ko se 20 avtomobilov priklopi na vse razpoložljive priključke, dobi posamezen avto samo še kakšnih 40 kW ... In tako bo vse dokler ne bodo nadgradili trafo postaje ... 
    • Glede na to, da je Ford bolj igračka, smo mu priskrbeli še ustrezne predpražnike...    
    • In še to je študija vzela za primerjavo ICE bencinarje. Ker če bi dizle, ki so kompleksnejši in bolj onesnažujejo tekom uporabe, bi bil rezultat ICE zelo verjetno kar dvakratnik dobljenih številk ... #sampovem
    • In še drugi del (tabelarični pregled) ××××         Spodaj je tabela izključno na podlagi podatkov iz dokumenta, pri čemer je pomembno, da so to povprečja pregledanih LCA študij in ne rezultati enega konkretnega vozila. ICE vs. HEV vs. PHEV vs. BEV – LCA primerjava Kazalnik ICE-G 🚗 HEV 🔋 PHEV 🔌 BEV ⚡ Št. analiz (n) 29 16 21 60 Proizvodnja g CO₂e/km ~35 ~42 ~37 ~57 Proizvodnja – absolutno ~5–9 t CO₂e* podoben ICE 8,2–8,9 t 7,8–26,2 t Delež proizvodnje v LCA 14 % – 16–32 % (~25 %) – Uporaba / WTW g CO₂e/km 133–268 – – 4–177 Delež WTW v celotnem LCA ~80 % ~75 % ~68 % – Celotni LCA g CO₂e/km 223 185 157 121 Celotni LCA t CO₂e/vozilo 46 t 37 t 35 t 25 t Razlika LCA glede na ICE-G 0 % −17 % −32 % −41 % Razpon razlike glede na ICE-G – večinoma −13 do −21 % −9 do −73 % −89 do +21 % Glavni problem visoke emisije med uporabo manjši prihranek zelo odvisen od uporabe na elektriko visoke emisije proizvodnje/baterije Baterija – delež proizvodnje – – – ~54 % * Pri ICE dokument navaja, da 90 % ocen proizvodnje pade med 5 in 9 t CO₂e/vozilo.  Najbolj pomembna številka Če vzamemo ICE-G = 100 %, dobimo približno: Pogon Celotni LCA Prihranek glede na ICE-G ICE-G 223 g/km 0 % HEV 185 g/km −17 % PHEV 157 g/km −32 % BEV 121 g/km −41 % Ti povprečni rezultati so neposredno navedeni v dokumentu; avtorji pa posebej opozarjajo, da je za primerjavo bolj zanesljiv relativni rezultat znotraj posamezne študije, ker se predpostavke med LCA študijami precej razlikujejo. Kaj se iz tabele lepo vidi 1. ICE ima najvišje emisije predvsem zaradi uporabe. Pri ICE proizvodnja predstavlja približno 14 %, približno 80 % celotnega LCA pa predstavlja WTW (well-to-wheel). 2. HEV prinese približno 17 % zmanjšanje LCA. Proizvodnja je nekoliko bolj emisijsko intenzivna (42 proti ~35 g/km pri ICE), vendar nižja poraba goriva zmanjša emisije v uporabi.  3. PHEV ima povprečno ~32 % nižji LCA, vendar z zelo velikim razponom −9 do −73 %. To je pomembno: rezultat PHEV je zelo odvisen od tega, koliko kilometrov se dejansko opravi na elektriko.  4. BEV ima najboljši povprečni rezultat: −41 %. Toda proizvodnja je bistveno bolj obremenjujoča: 57 g/km proti ~35 g/km pri ICE, baterija pa predstavlja povprečno 54 % proizvodnih emisij.  5. BEV rezultat ima tudi največjo variabilnost. V pregledanih študijah je razlika glede na ICE segala od −89 % do +21 %. Približno 92 % študij je sicer pokazalo zmanjšanje emisij v korist BEV. 
    • Copilot pravi😉: Povzetek glavnih ugotovitev Dokument ugotavlja, da sedanja evropska ureditev emisij avtomobilov preveč temelji na emisijah iz izpušne cevi, zato ne prikazuje celotnega podnebnega vpliva vozila. Emisije namreč nastajajo tudi pri pridobivanju surovin, proizvodnji jekla in baterij, proizvodnji električne energije ali goriv ter ob koncu življenjske dobe vozila. Avtorji zato predlagajo prehod od zgolj »dekarbonizacije« k »defosilizaciji«, torej zmanjševanju uporabe fosilnega ogljika skozi celoten življenjski cikel vozila.    Glavno priporočilo je uvedba regulacije, ki temelji na analizi življenjskega cikla (LCA) in enakovredno upošteva pogon, uporabljeno energijo, materiale ter recikliranje. Prehod naj bi potekal v treh fazah: najprej obvezno in preverjeno poročanje o emisijah skozi življenjski cikel, nato sistem nagrajevanja dejansko doseženih izboljšav ter od leta 2032 postopna uvedba zavezujočih meril. Poseben poudarek dokument namenja nizkoogljičnemu jeklu kot prvemu praktičnemu primeru.  Osrednja ugotovitev je, da bi tak pristop EU omogočil učinkovitejše zmanjševanje emisij, saj bi nagrajeval vsako dokazljivo zmanjšanje uporabe fosilnega ogljika, ne glede na to, ali je doseženo z elektrifikacijo, čistejšo energijo,    V dokumentu so za ICE, PHEV in BEV zelo uporabni konkretni podatki. Pomembno pa je, da gre za pregled obstoječe literature, zato avtorji opozarjajo, da se rezultati med študijami precej razlikujejo. Ključni podatki LCA po tipu pogona Pogon Povprečne emisije v življenjskem ciklu Razpon Povprečna proizvodnja Glavna ugotovitev ICE-G (bencin) približno 185 g CO₂e/km – ~35 g/km visoke emisije predvsem v fazi uporabe PHEV približno 157 g CO₂e/km 58–242 g/km ~37 g/km boljši od ICE, vendar zelo odvisen od dejanske uporabe električnega načina BEV/ZEV približno 121 g CO₂e/km 24–243 g/km ~57 g/km najnižje povprečne emisije skozi življenjski cikel Pri celotnem življenjskem ciklu to pomeni približno 37 t CO₂e za ICE-G, 35 t za PHEV in 25 t za BEV. BEV ima torej v pregledani literaturi približno 35 % nižje emisije kot ICE-G, vendar je razpon rezultatov zelo velik.    ICE: proizvodnja predstavlja približno 14 % življenjskih emisij pri bencinskem ICE, glavnina pa nastane med uporabo. Pri ICE-G in ICE-D so skupne WTW-emisije ocenjene med 133 in 268 g CO₂e/km.    PHEV: proizvodne emisije so nekoliko višje kot pri ICE (~37 g/km), življenjski rezultat pa je močno odvisen od tega, koliko se vozilo dejansko vozi na elektriko. Delež WTW-emisij je v povprečju približno 68 % celotnega LCA, vendar z razponom 52–79 %.    BEV/ZEV: proizvodnja je bistveno bolj emisijsko intenzivna – povprečno 57 g CO₂e/km, pri čemer baterija predstavlja povprečno 54 % proizvodnih emisij. V primerjavi z ICE-G so bile v skoraj vseh pregledanih študijah proizvodne emisije BEV višje, od +11 % do trikratnika, vendar se ta začetni »ogljični dolg« praviloma kompenzira z nižjimi emisijami med uporabo.    Posebej pomembno: BEV niso avtomatično najboljši v vseh okoliščinah. Dokument ugotavlja, da se njihova življenjska prednost pred klasičnimi pogoni izgubi približno pri 600 g CO₂e/kWh električnega omrežja; vse države EU so bile v analiziranem obdobju pod tem pragom. 
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.