Skoči na vsebino

Zimski ?korenj?ki


Boss

Priporočeno sporočilo

ja to je dobra fora....

 

najbr? ste se ?e vsi upra?al-dr?ava itak skrbi za max. varnost dr?avljanov, se pravi da damo zimske gume gor ko gre sneg. ja kaj pa ko so zimske gume na avtu ko je zuni 19 stopin celzija?!!! to je pa tko, ko da bi se z letnimi gumami brez profila vozu, za kar bi bil pa spet ?trafan!!!

 

sej razumem da ?e bi namest po datumu po temperaturi deval gume gor da bi bla panika, ampak tole pa tut ni prav sistem! :ne vem:

 

ah, sej brez veze, sam ?koda mi je gum! :angry:

IPB Image
IPB Image
...::RX-8 LEPOTICA IN ZVER::...
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Jaz sem tut ljubitelj anket, sem pa gume montiral ?e 7.11., pa ?e prej bi jih mogu, ker zimske imam ok, letne pa glih tok da ?e ni ?ica iz njih ?trlela, pa? posledica konkretne vo?nje zadnjih cca. 15.000 km! :ne vem: :ljubezen:

Dobrodo?li na forumu!

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

jest sem tudi ?e montiral zimske ?korenj?ke, nikoli ne ve? kdaj te sneg preseneti..sploh pa ?e ho?e? pridt domov in ma? ?e 500m klanca do bajte ;)

sam me pa mal skrbi da bo ?e preve? profila pojedlo preden bo sneg zapadel, bo treba se kak?ne verige v paklctregr vrzt :)

"It is not necessary to change. Survival is not mandatory."
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

ja to je dobra fora....

 

najbr? ste se ?e vsi upra?al-dr?ava itak skrbi za max. varnost dr?avljanov, se pravi da damo zimske gume gor ko gre sneg. ja kaj pa ko so zimske gume na avtu ko je zuni 19 stopin celzija?!!! to je pa tko, ko da bi se z letnimi gumami brez profila vozu, za kar bi bil pa spet ?trafan!!!

 

sej razumem da ?e bi namest po datumu po temperaturi deval gume gor da bi bla panika, ampak tole pa tut ni prav sistem! :ne vem:

 

ah, sej brez veze, sam ?koda mi je gum! :angry:

 

 

to, da je zakonska obveza naslonjena na neki kvazi datum je res oreng butasto. To je tko kot, da bi nekdo rekel, da moramo 1. novembra vsi dolge pla??e oble?t, ker se lahko prehladimo in to dr?avo in delodajalce pa? preve? stane.

 

Pri avtomobilih pa bi morala biti obveza zgolj za razmere pri katerih so zimske gume primernej?e oz. varnej?e od letnih - se pravi sneg, poledica, ekstremno nizke temperature (<-10). Tisti, ki bi pa v takih primerih zaradi neustrezne obutve naredili zastoj ali nesre?o pa bi sledila kazen v vi?ini 2x zneska vrednosti kompleta gum srednjega razreda za tisto vozilo. Pa da vidmo kateri kamionar se bo ?e zajebaval. ;)

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

to, da je zakonska obveza naslonjena na neki kvazi datum je res oreng butasto. To je tko kot, da bi nekdo rekel, da moramo 1. novembra vsi dolge pla??e oble?t, ker se lahko prehladimo in to dr?avo in delodajalce pa? preve? stane.

 

Pri avtomobilih pa bi morala biti obveza zgolj za razmere pri katerih so zimske gume primernej?e oz. varnej?e od letnih - se pravi sneg, poledica, ekstremno nizke temperature (<-10). Tisti, ki bi pa v takih primerih zaradi neustrezne obutve naredili zastoj ali nesre?o pa bi sledila kazen v vi?ini 2x zneska vrednosti kompleta gum srednjega razreda za tisto vozilo. Pa da vidmo kateri kamionar se bo ?e zajebaval. ;)

 

 

Sej po eni strani te razumem, samo po drugi strani pa spet to ni re?itev. Tvojo re?itev bi si lahko preve? razli?no interpretirali (kdaj so zimske pnevmatike varnej?e od letnih). Predstavljaj si, da kar naenkrat pride do ohladitve...temperatura pade pod 0 in zraven ?e mokra cesta. Tebi pa bo v avto priletel nekdo z letnimi pnevmatikami cca 1,5mm profila, ki se mu ?e do v?eraj ni zdelo potrebno montirati zimske opreme. Pa?, pla?al bo enormno kazen...ti pa bo? mogo?e lahko invalid ali ?e kaj huj?ega.

Datum sploh ni neumna re?itev. Zakon te ne obvezuje imeti po tem datumu nujno zimske gume...lahko ima? ?e vedno letne (ok, min 3mm profila) ter verige. Druga opcija so pa? zimske gume.

 

LP, Peter

mazda 323 karavan

honda civic 1.6 130hp

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Aha, izziv :bravo:

 

Neko? smo se ?e pogovarjali o tej tematiki v tej ?treni, kjer sem razlagal moje ugotovitve o obna?anju zimskih in letnih gum pri nizkih temperaturah.

 

Po naravi sem velik skeptik in zelo hitro pogruntam, da mi kdo vali bu?e in v tej zimsko/letni gumarski euforiji se dogaja prav to. Da ne bo pomote - M+S (bom kar rekel zimska, ?eprav ne dr?i ?isto to?no) pnevmatika v razmerah kjer je na cestah sneg ali brozga res prevladuje in tudi s tem dejstvom opravi?i svoj nakup in uporabo.

 

V vseh ostalih primerih ko je cesta suha in tudi globoki minusi (tudi pod -10 stopinj) pa je letna pnevmatika bolj?a saj je zaradi svoje strukture bolje prilagojena prileganju asfaltu in tudi koli?nik lepljenja je ve?ji kot pri zimski. Kaj pomagajo raznorazni reklamni triki v stilu silike, pa mehkej?ih gum in ne vem kak?nega superduper dezena, ?e pa ravno obliki dezena in predvsem lamel ne omogo?a tako pravilnega stika s cesti??em, kot to omogo?a letna pnevmatika.

 

In ravno zato, ker je zimska pnevmatika prilagojena z ?imbolj?i oprijem na snegu le ta pa? pogori na suhi cesti in tudi na mokri, ?e seveda ni zmrznjeno - na ?istem ledu pa itak ven leti? neglede na gume, ?e ne zna? prilagoditi hitrosti vo?nje razmeram.

 

In zakaj se vedno jezim na gumarski lobi? Zato, ker le ta v navezi z zakonodajalcem prav nesramno vle?e novce iz ?epov ljudi. Kako naj si druga?e predstavljam fenomen 15. novembra, ko skoraj vsi mediji pi?ejo o skoraj obvezni uporabi zimskih gum in kako je pomembno, da z nakupom le teh skrbimo za ve?jo varnost in ne vem kaj ?e. Ampak ?isto vsak medij povzema besede raznoraznih vulkanizerjev, kretenskih ?lendrov in ne vem katerih znalcev, ki nam prodajajo zgodbice za lahko no?. Pri tem pa le ti niso naredili niti enega testa, da bi preverili a to res dr?i in samo povzemajo pravljice, ki jim jih servirajo gumarski proizvajalci.

 

In konstantno nakladanje o eni in isti stvari pripelje s ?asoma tako dale?, da postane "resnica" in marsikdo se sploh ne spra?uje ve? a navedbe dr?ijo ampak so vsi prepri?ani, da ko natakne? zimske gume si veliko bolj varen in hop po gasu. Pol se pa ?udijo kako se ob menjavi gum dogaja toliko zdrsov in drugih trkov, ko kar naenkrat avto ni zabremzal v predvideni dol?ini.

 

In fenomen 15. novembra traja do spomladi oz. do 15. marca, ko zakon o zimski opremi ne velja ve? a takrat pa se le redki mediji spomnijo, da bi bilo pomembno zaradi varnosti, opozoriti ljudi naj ponovno nataknejo letne ?oln?ke.

 

Hmmm, le zakaj ne? Odgovor je sila preprost saj gumarski lobi in tiste, ki s tem tudi slu?ijo prav ni? ne zanimajo varnost (kar sem napisal zgoraj in bom podkrepil ?e z dodatnimi dokazi spodaj) ampak jim gre le za ?im ve?ji zaslu?ek. A ni fino kao visoke temperature asfalta prav konkretno pobirajo mehke zimske pnevmatike in bodo ljudje zaradi iztro?enosti hitreje potrebovali nove - ?ing, ?ing tolar?ki in evri v blagajni.

 

 

No zdaj sem pa ?e malo predolg in zato prilagam ?lanek iz avtomagazina, kjer so si "drznili" naresti primerjavo in to zmeriti na profesionalni opremi. Baje so zaradi tega ?lanka imeli tudi te?ave saj naj bi jih nekateri obto?evali, da zavajajo ljudi in jih zavestno silijo v nevarnost. ?lanek je dober in si ga spla?a prebrat, ?eprav imajo avtorji rahle te?ave z matematiko in pravilnim ra?unanjem procentov (tabela je OK a omenjanje procentov v tekstu pa je napa?no).

 

post-133-1164845153_thumb.jpg

post-133-1164845179_thumb.jpg

post-133-1164845200_thumb.jpg

 

 

aja, pa da ne bo kdo mislil, da sem nasprotnik zimskih gum - nikakor ne samo nataknil jih bom takrat, ko bodo to za?ele narekovati razmere.

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Bravo @Boss, se strinjam z vsem! :prstgor: Meni se isto zdi neumno dajat gor zimske pnevmatike, ko je zunaj ?e +15 ali ve? stopinj. Zato imam gor zaenkrat ?e letne gume (in verige v prtlja?niku), ob prvi pravi ohladitvi bodo ?le pa gor zimske gume. Pa ?e tistemu navalu pri vulkanizerjih se bom izognil. :bravo: In tudi to kar pi?e v testu iz Avtomagazina je vse res, zimska pnevmatika je bolj?a le v snegu. Pa to ?e tako ali tako ob?uti?, niti ne rabi? brat takih testov. Pri meni je pa razlika ?e bolj o?itna zaradi dimenzij in znamke - letne gume:215/45/17 (Goodyear Excellence, ZR razred); zimske gume: 195/65/15 (Eskimo S3).

 

Pristojni bi se nad tem res lahko malo zamislili. :ne vem:

12360_1.png
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

snega ne bo tako da:

 

UGODNO prodam zimske gume Dunlop wintersport 3D 195/65 15 T :D

 

zadnjic me je policaj ustavil in se je picil na moje letne gume "a verige mate?" "mam" "no pokazte" pokazem pa mu tud recem, danes je pa 13 stopinj...on pa nic.

 

je pa res da moje bridgestonke prvih nekaj kilometrov nic ne primejo in so v tem pogledu zimske bolje

It's all fun and games 'til someone loses an eye, then it's just fun you can't see

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

hehe...ne vem no...tale test je bolj tko tko...poglejte v kak?nih pogojih so testiral...pa ok...naj testirajo kerer druge gume vi?jega ranga.

npr. me prov zanima kako bi se obneslo ?e bi zaviral 100 km/h na mokrem pri -7 al pa -10 (seveda soljeni cesti) in kako bi se ustavil z zimskimi gumami kako pa z letnimi gumami. oz 50 km/h pri zasne?eni cesti (beri tam do 5-10cm snega) na asfaltni podlagi pri temperaturah v minusu.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

hehe...ne vem no...tale test je bolj tko tko...poglejte v kak?nih pogojih so testiral...pa ok...naj testirajo kerer druge gume vi?jega ranga.

npr. me prov zanima kako bi se obneslo ?e bi zaviral 100 km/h na mokrem pri -7 al pa -10 (seveda soljeni cesti) in kako bi se ustavil z zimskimi gumami kako pa z letnimi gumami. oz 50 km/h pri zasne?eni cesti (beri tam do 5-10cm snega) na asfaltni podlagi pri temperaturah v minusu.

 

Grega, daj ?e enkrat si preberi, kaj sem napisal - absolutno je v snegu in brozgi zimska guma bolj?a od letne, saj to nih?e ne zanika. ?tos je nekje drugje in sicer, da mediji (recimo Delo - na kolesih) objavijo stavek, da je ?e najslab?a zimska guma pozimi bolj?a od najbolj?e letne. Ja pa saj bom bruhal od idiotizmov in zavajanja. Nikjer v tem stavku niso napisali v sne?nih razmerah in marsikdo to vzame za absolutno resnico.

 

A je te?ko napisat v ?lankih resnico, da je z vo?njo z zimskimi gumami potrebno biti ?e dodatno previden saj imajo slab?i oprijem v ve?ini zime razen v sne?no/brozgastih dneh.

 

Kar se ti?e gum na AM testu (ker zgleda, da mojemu testiranju ne verjame?) so izbrali Savini znamki gum in sicer Intensa, ki ni bohvedi kako dobra guma po drugi strani pa je recimo Eskimo S3 verjetno najbolj?a lowbudget guma na trgu in ne zaostaja dosti za raznoraznimi premium gumami. In rezultat je porazen v ?kodo Eskima, ?eprav bi ?lovek pri?akoval gladko zmago vsaj pri temperaturah pod ni?lo in recimo na mokrem. Pa ?e ?e vedno misli?, da bi najbolj?e zimske gume opravile bolje, si vzemi, katerikoli ?asopis, ki testira avtomobile in preveri kak?ne so zavorne razdalje, ko testirajo avte z letnimi in avte z zimskimi gumami. Z zimskimi ne prilezejo pod 42 metri od stotke, medtem, ko z letnim lahko tudi manj kot 36metrov od 100km/h. 6 metrov se zdi mogo?e malo samo teh ?est metrov pomeni, da avto z letnimi gumami ?e stoji pred oviro, tisti z zimskimi pa ?e vedno potuje s hitrostjo 30km/h.

 

Se ti ne zdi da, nekaj tu ne ?tima - saj lepo, da si skeptik, ker sem tudi sam, ampak jaz nisem apriori skeptik in grem zadeve preverit in testirat (tudi na svoje stro?ke, ?e je treba). Lahko gremo pa zadevo tudi sprobat samo, ?e si za mi mora? povedati do konca tedna, ker gredo ?ez vikend letne gume na zimski po?itek. Sredi naslednjega tedna je namre? napovedan prvi sneg.

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Boss, jest sem mnenja napisal glede na njihove meritve in razmere v katerih so testirali gume.

Komot bi lahko testirali letne in zimske ampak bi morala biti oba avta enaka z enakimi dimenzijami gum pa tudi razmere pri nas niso zimske.

Me prav zanima kako bi se avto pri temperaturah in na mokrem pri ajd da re?em -5 do -10 stopinj ustavil z zimskimi oz. letnimi pnevmatikami in kako bi bil pri zaviranju vodljiv.

Se pa strinjam da je to tudi ena velika marketin?ka fora. Prouzvajalcem je pa fajn ker folk na veliko sezonsko gume kupuje.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Me prav zanima kako bi se avto pri temperaturah in na mokrem pri ajd da re?em -5 do -10 stopinj ustavil z zimskimi oz. letnimi pnevmatikami in kako bi bil pri zaviranju vodljiv.

 

?tos je pa v tem, da trenutno ni -10 niti -5, ampak +10 in bo ?e vsaj par dni tako (prav za ponedeljek so napovedal do +10 stopinj). :hohoho: Se pa strinjam, da bo imet fajn zimske gume, ko bodo temperature konkretno pod ni?lo (pod -5). Najbolj sme?no je bilo pa okoli 15. novembra, ko je bilo ponekod skoraj +20, medtem pa so se vile dolge vrste pred vulkanizerskimi delavnicami. :rolleyes:

12360_1.png
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

no ja mam pa tud ketne sam nevem kam naj jih dam!! :hohoho::hohoho::hohoho:

 

Okrog vratu si jih navesi:

 

?e so zlate se deri naokrog, da si ?rnogorski mafijski boss al pa da ti je ime ProjcetMX5 da raper man, hiphop fifty sit daddy

 

?e pa niso zlate si pa lohk samo punker al pa kak?en havy metalc :)

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Okrog vratu si jih navesi:

 

?e so zlate se deri naokrog, da si ?rnogorski mafijski boss al pa da ti je ime ProjcetMX5 da raper man, hiphop fifty sit daddy

 

?e pa niso zlate si pa lohk samo punker al pa kak?en havy metalc :)

 

 

pa ne me sekirat kaj ce pa sm ne ucena dusca pa jih neznam gor dat!!! :P:P

 

pa tud ce bi jih znov nebi sle gor!!! :hohoho:

podpisrqrf.jpg

mazda teka teka in se razspaca

lite feltne pa ostanejo doma!

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

glede teh verig pa zgubim vsakic zivce na kosovu in makedoniji (kjer so najbolj pametni seveda)...

je res da je blo velik snega, sam sem imel zelo "kompetentne" zimske gume...briga policaja za moje M+S, verige moras dat gor ce hoces naprej. No in pol moras pred njim jih namontirat ce hoces naprej...

 

Ker je kosovo dezela privatnikov so se zelo dobro znajdli eni, ki imajo en mini market v blizini kjer je ta standardna policijska kontrola: zaceli so s prodajo verig razlicnih dimenzij za 2x ceno :

It's all fun and games 'til someone loses an eye, then it's just fun you can't see

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.