Skoči na vsebino

Problem


qwerty

Priporočeno sporočilo

Mene pa zanima potek kako zra?unam naslednjo nalogo:

 

Pilot mase 90kg v navpi?ni kro?ni zavoj z radijem 600m in ima stalno hitrost 100m/s. S kolik?no silo pritiska na sede? ko je v najvi?ji to?ki zavoja? (looping)

 

Jz sem dal F = Fg + ar (sila je sila te?e + radialni pospe?ek) in sem ven dobil 898.7kg kar se mi zdi mal velik :blink:

F= m (krat) g + v (kvadrat) ulomljeno z r

If in doubt, flat out... 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Sila te?e se merijo v Newtnih, mase pa v kilogramih in v tvojem primeru ne more biti 898kg ampak 898N oziroma bi tehtnica pokazala cca 89.8kg.

 

 

Sicer nisem fizik samo jaz bi nekako takole zadevo zra?unal

 

kotni pospe?ek (ar) je zmno?ek kvadrata kotne hitrost (ω) in radija ( r )

 

ar = ω^2*r

 

kotna hitrost pa je obodna hitrost (v) ulomljeno z radijem

 

ω=v/r

 

pa ?e sila centripentalna sila ki je zmno?ek mase in kotne hitrosti

 

Fc = m*ar

 

 

 

iz teh formul najprej izra?unamo kotno hitrost ω in dobimo 100/600= 0,17360/

 

vstavimo rezultat v formulo za kotni pospe?ek 0,17^2*600 = 17,34m/s^2

 

Na koncu pa iz tega izra?unamo ?e centripentalno silo 90*17,34=1560,6N (kgm/s^2)

 

 

Zdaj pa ?e zaklju?ek naloge: ker nas zanima s kak?no silo pritiska na sede? na vrhu loopinga moramo silo te?e od?teti od centripentalne sile F=Fc-Fg oziroma 1560,6 - 900 (masa pilota krat te?nostni pospe?ek) in dobimo rezultat 660,6N. To je sila s katero pritiska v sede?. ?e bi bila na sede?u tehtnica bi pokazala torej te?o 66kg.

 

?e pa bi merili silo na sede? na dnu loopinga pa bi centripentalno silo in silo te?e moral pri?teti in bi zna?ala 2460,6N ali na tehtnici zajetnih 246kg oziroma oziroma celih 2,7G ;)

 

a bo zdej ?lo?

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Labi: saj tako je pravilno, ker hitrost aviona je tudi tangentna komponenta. Da se pa najina rezultate razlikujeta je pa zato, ker sem preve? zaokro?il (mea culpa sramezljiv ) ?e posebej pri koli?ini, ki jo nato kvadriram.

 

100/600 = 0,16667 (jaz sem pa vzel 0,17) in ko ga kvadriram je 0,027778 (prvi moj izra?un pa pravi 0,0289)

 

0,27778*600=16,667 (prvi? pa 17,34) * 90kg = 1500N (1560N)

 

sila te?e za maso 90kg tudi ni 900N, ?e ho?emo biti natan?ni ampak 90*9,81=883N

 

1500-883=617N in to je enak rezultat kot tvoj ;) saj govoriva o isti stvari samo, da ti izhaja? ?e iz pokraj?ane ena?be

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

F=Fc - Fg = m(v^2/r) - mg = m((v^2/r) - g) = 90 ((100^2/600)-9.81) = 617N

 

@Boss: kotni pospesek ima tangencialno smer, centripetalni pa vedno proti srediscu gibanja (kroga)

 

hmm... tam si ti "m" izrazil ne :) aja jaz pridem do 618N :vesel: 1N gor al pa dol :ph34r::lol:

 

qwerty vprasanja zate: koliksna mora biti minimalna hitrost, da avion "zvozi" krog? In pa kaksna je sila v tem primeru? :)

Enacbe za mas nastimane

 

daj mi 15min :D

 

edit: tale je pa za f.... :blink:

 

edit x2: POMO? :hohoho:

 

hmm.... sila bo 0N ker je na meji da pade dol al pa ostane gor

 

--> 0=90*(v^2/600)-90*9,81 prav?

If in doubt, flat out... 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ta je tut mal lovska:

 

Vlak pelje v krivino z radijem 200m. Pri vo?nji se nihalo, ki je pripeto na strop odkloni za 21°. Kolik?na je hitrost vlaka?

 

tan(kota)=Fc/Fg=m*ar/m*g=ar/g=v^2/g*r

 

v=koren 9.8m/s^2*200m*tan21°

 

v=27.7m/s

 

 

Prav? :D nism glih sure

If in doubt, flat out... 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

danes pisal in moj ?esti ?ut cilja na 4 :bravo: eno sm narobe naredo <_<

 

bile naloge:

 

1) kolik?en je gravitacijski pospe?ek 500km nad zemeljskim povr?jem

 

g=G*(m/r^2)

 

r-ju je treba poleg radija pri?teti ?e 500km in to je vsa fora :D

 

2) avto zapelje v luknjo (kotanjo). Skolik?no silo pritiska na tla?

F=Fc+Fg (pr?l okol 10.4kN)

 

3) izra?unat le blo radiane, kotno hitrost, koliko obodov nardi telo v 20min,... te fore

 

4) zapi?i 3. keplerjev zakon pol ga je blo pa treba uporabit. koliko let je marsov obhodni ?as pa si mel za zemljo podano kolk je oddaljena od sonca pa obhodni ?as (na s) in sem izra?unal K, ga uporabil v marsovi formuli da dobil vn ?as (nekje 1.9let) a^3/t^2=K

 

5) tu pa sam vem da je vodoravno kro?il en vijak pa sem narobe ra?unal :whatever:

 

Test mel 100 to?k izgubil sem jih pa 15 <_<

If in doubt, flat out... 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Naloga z lupingom je zanimiva, vendar brez prakti?ne uporabnosti. Redko je lahko lupig krog, zmorejo ga le super avioni, ki imajo potisno (ali vle?no silo ve?jo od lastne te?e). Najpogosteje pa je luping vertikalna elipsa s spremenljivo hitrostjo, da bi le ta uspel mora avion imeti rezervo hitrosti, ki mu ob polni mo?i omogo?a ?e zadostno hitrost, da ne pride do zloma vzgona. Naj vam navedem primer, ki je podoben tej nalogi z radiem 600m. Te?a aviona brez zunanjega tovora 4,3 t potisna sila motorja 1361 kg. Torej tak avion mora za?eti luping s 520km/h s 3,5G, da bi v zgornji to?ki, ki je oddaljena od spodnje 1100m (r=550m) imel le ?e 210km/h in 1,5G (kljub polni mo?i motorja). Pot aviona pa predstavlja vertikalno razvle?eno elipso.

Torej naloga, ki jo je qwerty dobil ima bolj simboli?ni teoretski pomen in ne daje znanja, da bi izra?unal prakti?no uporaben primer. :whatever::whatever::whatever:

Nikoli ne bom imel toliko znanja, da se tudi od tebe ne bi nekaj nau?il.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Qwerty je ?e v srednji ?oli in bo tista naloga ?ist dovolj zanga :P

 

Ima? pa druga?e popoplnoma prav ampak tako pa? je saj tri ?etrt vseh nalog nima prakti?ne ali pa vsaj smiselne uporabe. ?e pa jo slu?ajno imajo je pa itak ponavadi zgolj pribli?ek realnega stanja, kjer fali ?e cel kup parametrov (recimo zra?ni upor).

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.