Skoči na vsebino

Slovenija, moja lepa dežela


Gustav

Priporočeno sporočilo

Tole pi?e upokojeni novinar Matja? Kranjec, eni se ga ?e spomnimo.

 

Obto?ujem!

 

Pozdravljeni,

preprosto sem moral te svoje misli pri svojih sedeminpetdesetih letih zliti na papir. Rad imam to de?elo ? Slovenijo, rad imam to domovino, pokrajino ? Slovenijo, ne maram pa de dr?ave v njenem institucionalnem ali oblastnem smislu. Tega me je sram, tega me je groza in strah. Sram me je!

 

... Moj o?e je bil znani slovenski pisatelj, ljubil je to de?elo, ljubil je svoje ljudi, ljubil je to, da smo neko? na svoji zemlji. Tudi jaz imam rad to de?elo. Kot novinar, terenski, sem imel mo?nost, da sem jo kot eden redkih Slovencev spoznal po dolgem in po?ez. In je res lepa, enkratna, neponovljiva. In vedno sem bil vesel in ponosen, da ?ivim na tako lepi zemlji, v tako lepi de?eli. A...

 

A za tak sistem se jaz nisem trudil, ne boril. Bil sem sre?en, ko smo dobili svojo dr?avo, ko smo pri?li na svoje, kot se re?e. Jaz to lahko re?em, ker so bili moji stari star?i tla?ani na zemlji mad?arske grofice. Ki sploh ni bila slaba. Bil sem sre?en, ko sem odra??al, od leta 1955 naprej, v neki dr?avi, ki se ji je takrat reklo Jugoslavija, kjer je bilo na za?etku te?ko, zelo te?ko. Meni in mami je v podstre?nem stanovanju voda zmrznila v umivalniku. A ? vsak naslednji dan je bil te?ak, a vendarle bolj?i. Bil sem sre?en, da sem lahko hodil v ?olo, da sem lahko ?tudiral, da sem lahko dobil slu?bo, si ustvaril dru?ino in v vsem tem u?ival. Za bolj?i jutri. Pa so bili boni za bencin, pa je bil sistem par ? nepar za avtomobile, pa je bila inflacija.

 

Ampak, dragi moji, bila je tudi sociala, bili so po?itni?ki domovi, bile so ?ole, bili so vrtci, bili so ?portni amaterski klubi, amaterska gledali??a, bilo je ?ivljenje. Bila so potovanja po svetu, bil je nakupovalni Trst, Celovec, Graz, pa ?e kaj. Vsak dan je bilo bolje. A potem je pri?la osamosvojitev, samostojnost, z novimi junaki ? vsi iz istega gnezda! In so nam prinesli nove resnice, novo dr?avo. In sem upal vanjo, ponosen sem bil, da jo imam. Kako ponosno sem tista leta v Franciji, Belgiji, Italiji, pa ?e kje drugje potrpe?ljivo razlagal, od kod prihajam, da sem iz Slovenije, da to ni ve? Jugoslavija. Bil je en sam ponos.

 

Potem pa minejo leta... Potem pride privatizacija, pride tranzicija, pridejo pidi in sodi, pride Kor?etov sklad za dr?avna podjetja. In potem pridejo razni Bav?arji, Korde?i, Valanti, Duhovnikove, Volki, ?roti, da Hildice ne pozabim, in cela plejada z njimi zlizanih novih povzpetnikov. In z njimi povezanih novih mened?erjev z mojim nekdanjim kolegom Samom Mili?em Hribarjem na ?elu. Kdo bi jih vse na?teval. ?koda ?asa in prostora. In potem nam ukradejo dr?avo. In naredijo dva sistema, enega za „elito“ in enega za navadne ljudi, za sodobne su?nje. Mar je treba na?tevati primere... Mislim da ne. In potem jemljejo, kradejo.

 

In ko skorajda vse „privatizirajo“, si za ubogega ?love?ka izmislijo ?e recesijo.

Odpu??anja, cesta, brez pla?, ki so jih ljudje zaslu?ili, brez zavarovanja, ki so ga ?e pla?ali. Brez upanja in brez prihodnosti. In brez pravne dr?ave. Potem ga do konca oropajo. Do tega, da ljudje ne morejo ve? ?iveti, da se po kleteh blokov vla?ijo kot podgane, da si pozimi najdejo topel koti?ek, da bi do?akali jutri. Brez slu?b, brez prihodnosti. Kje so Litostroji, Mure, Tami, Labodi, Lisce, Mipi, Jutranjke, kje je SCT, kje je Vegrad, kje je Prevent. In kje so ti ljudje. In kje je denar, ki je bil tam. Kdo ga je vzel, kdo ga je privatiziral. Kdo je pokradel NLB. Za zasluge so direktorji dobivali nagrade, saj se ?e spomnite imen. Upam da.

 

Pa ?e ni dovolj. Potem se vsi ti „mojstri“, ne bi rad uporabil huj?ega izraza, potem se lotijo ?e generacije upokojencev. Tistih, ki so jim s svojim delom dali sploh mo?nost, da so svoje riti prinesli do ?ol in fakultet, da so postali to, kar so. No, prepri?an sem, da tega njihovi star?i tega niso ?eleli. In na to niso ponosni. Zdaj ropajo ?e njih. Sramota.

 

In kaj so dali mladim? Povejte mi, kaj in kak?na je va?a prihodnost. ?e mi boste dali optimizem, bom sre?en. Pa se bojim, da ne bo nikakr?nega optimizma v va?ih odgovorih, ?e bodo po?teni. Na ?alost. Mi bomo na star leta delali do smrti, kje pa boste vi dobili slu?bo, kako si boste ustvarjali bolj?i jutri, lep?o prihodnost. Kako boste v ?ivljenje spravili va?e otroke, ki so nekaj najlep?ega, kar se vam lahko zgodi. Povejte mi, kako!

 

Ovsem tem tudi pi?em, vsak teden, vsak dan o tem razmi?ljam. Pa ne pomaga. Treba je nekaj narediti. To, kar je pred nami, verjemite, ni dobro. Ne pelje nikamor. To je preprosto kraja v imenu ? koga ?e?? - morda ljudstva. Dajte no, to je svinjarija.

 

Pa ?e vedno bom zapisal: imam najlep?o domovino, najlep?o de?elo, rad imam Slovenijo. A ?as je, da se nekateri, mnogi umaknejo. Dovolje je bilo. Dajte nam, da zadihamo.

 

 

Matja? Kranjec

 

(moja h?i samo razpo?ilja moj tekst, ker jaz sem iz ?asa navadne tehnike, saj razumete. Ampak znam pa razmi?ljati....)

Have a nice and productive day!

Your future depends on it.

Your LIFE… depends on it.

 

A Klokateer...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

joj pa saj vam ni treba odpirat novih teh tem, mamo aktualne dogodke, itd itd....

 

preve? je te politike....

Live your dreams, don't dream your life!

Se oproscan za topkaeske napale, ampk bolj ko le teledon pametem in moderin, manjse ma tipkivnico

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

joj pa saj vam ni treba odpirat novih teh tem, mamo aktualne dogodke, itd itd....

 

preve? je te politike....

 

to ma? pa prav sam nisem nekak hotu tolik?nega posta pod aktualne dogodke dajat.

Have a nice and productive day!

Your future depends on it.

Your LIFE… depends on it.

 

A Klokateer...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Sme?no je ko so nas v ?oli u?ili kako so ubogi ljudje dajali desetino (10%), zdaj je pa DDV 20% je pa to OK. In v?asih so se ljudje hitro uprli, danes so nas tako zamorili, da si nih?e ni? ne upa. :vskalo:

 

Pa da ne bo kdo mislil, da le Hilda Tov?akova obvlada pospravljanje denar?ka v lasten ?ep. Tudi kak Nemc se najde, da zapravi milijone in na koncu re?e, da se ne izzide in da mora v ste?aj. :vskalo:

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Sme?no je ko so nas v ?oli u?ili kako so ubogi ljudje dajali desetino (10%), zdaj je pa DDV 20% je pa to OK. In v?asih so se ljudje hitro uprli, danes so nas tako zamorili, da si nih?e ni? ne upa. :vskalo:

 

Pa da ne bo kdo mislil, da le Hilda Tov?akova obvlada pospravljanje denar?ka v lasten ?ep. Tudi kak Nemc se najde, da zapravi milijone in na koncu re?e, da se ne izzide in da mora v ste?aj. :vskalo:

 

Em, 20% DDV???

 

Pa dajmo: ?e dobi? jurja pla?e, si zaslu?il oziroma delodajalca ko?tal 1.770? tvoja bruto pla?a je pa 1550? (vir:http://www.racunovodja.com/izracuni/place2010/)

torej si tukaj obdav?en ?e za 56% ?e sem prav zra?unal. S tem tvojim jurjem gre? potem v trgovino in ti poberejo ?e 20%. Res da linearno se?tevanje ni ravno pravilno, je pa pribli?no. Torej od 1770?, kolikor ko?ta? delodajalca, ti dejansko ostane 800?. Pa ?e tukaj je samo vpra?ane, kako se ti na koncu leta izte?e z dohodnino. Mirno lahko zapi?emo takle izra?un:

1770? zaslu?ek

od tega 970? dr?avi

800? tebi.

 

S predpostavko, da si za vso pla?o kupil blago, ki je ovrednoten z 20% DDV. Cigareti in gorivo ima bistveno vi?je dajatve, hrana pa nekoliko ni?je.

 

Preprosto vpra?anje na?i dr?avi: ve? kot polovico nam ukradete, pa nimate dovolj oziroma nam tumbate o krizi? WTF?

 

Drugo: Kmetje so se puntali zaradi desetine, celo roke so jim sekali, mi pa mirno prena?amo ve? kot 60% ropanje. Mislim, da moj podpis spodaj vse pove.

 

Seveda bodo nekateri sko?ili v luft da imamo pa asfaltirane ceste in internet in?ole zastonj in podobne kozlarije. My ass. vse to pla?amo posebej.

Pomislimo malo tudi na vse marmornate pala?e ala mercator spar petrol itd Kdo to pla?a? Kupci. Takoj je jasno, koliko nas lupijo vsi ti trgovci in koliko se prepla?ujejo zadeve.

 

Mah kaj bi govoril.

Have a nice and productive day!

Your future depends on it.

Your LIFE… depends on it.

 

A Klokateer...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Jaz sem samo vrh ledene gore omenil vem. :blush:

 

Sicer pa ja zastonj ?ola my ass, ?e je treba pla?evati polo?nice ?e med po?itnicami ko so otroci doma. :vskalo:

 

in pred po?itnicami dobi? ?e seznam potreb??in s cenikom za drugo leto.......

Live your dreams, don't dream your life!

Se oproscan za topkaeske napale, ampk bolj ko le teledon pametem in moderin, manjse ma tipkivnico

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Jaz sem samo vrh ledene gore omenil vem. :blush:

 

Sicer pa ja zastonj ?ola my ass, ?e je treba pla?evati polo?nice ?e med po?itnicami ko so otroci doma. :vskalo:

 

Kje to? Pa kako opravi?ijo izdajo polo?nic? :ne vem:

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Kje to? Pa kako opravi?ijo izdajo polo?nic? :ne vem:

 

ammm a ti jih ne dobiva??

Live your dreams, don't dream your life!

Se oproscan za topkaeske napale, ampk bolj ko le teledon pametem in moderin, manjse ma tipkivnico

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Dobivam sam ne polet - zadnja pride enkrat julija za junij pol pa naslednja oktobra za september... vmes ni ni? :ne vem:

 

a tvoja je ?e v ?oli :hudicek:

Live your dreams, don't dream your life!

Se oproscan za topkaeske napale, ampk bolj ko le teledon pametem in moderin, manjse ma tipkivnico

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 3 tedne kasneje...

Po zadnjem sestanku Evropske Skupnosti se nekaj politikov odlo?i, da

skupaj obi??ejo muzej Louvre, da si nekoliko oddahnejo od stresov.

Ustavijo se pred sliko Adama in Eve v raju in jo ob?udujejo. Pa Angela

Merkel re?e:

"Poglejte to telesno popolnost: ona je visoka in suha, on ima atletsko

mi?i?asto telo ... Wunderbar! Zagotovo sta lika nem?ka!"

Sarkozy nemudoma odgovori:

"Ce n'est pas possible! ?e na dale? se vidi eroti?ni naboj v obeh

likih ... ona je tako féminin ... on tako masculin .... zavedata se,

da bo kmalu pri?la sku?njava, in ... Mais oui, zagotovo sta Francoza!"

David Cameron odkimava:

"Look it better! Umirjenost na njunih obrazih, kako prefinjeno

stojita, kak?na kraljevskost je v njunih gibih, tako british zadr?ano

delujeta ... Lahko sta samo Angle?a, of course!"

Po nekaj trenutkih zine ?e Jan?a:

"Ne strinjam se! Lepo prosim, poglejte ju malo bolje: sta naga, bosa,

nimata hi?e ... vse, kar imata, je eno jabolko ... se ne prito?ujeta, in

povrhu si ?e mislita, da sta v raju ... Ni dvoma da sta Slovenca!"

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 8 mesecev kasneje...
  • 3 leta kasneje...

Si bom sposodil temo...

Kje parkirati v Medvodah...grem v kulturni dom... Je kje tam prostor za veeeelik avto?

Mislis Klub jedro?

 

Prostora je dovolj, predvsem zadaj ob zeleznici.

V skrajnem primeru pred BC Medvode ali Sparom pa 5 min pe?

Live your dreams, don't dream your life!

Se oproscan za topkaeske napale, ampk bolj ko le teledon pametem in moderin, manjse ma tipkivnico

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Si bom sposodil temo...

Kje parkirati v Medvodah...grem v kulturni dom... Je kje tam prostor za veeeelik avto?

Kaj to pomeni "veeeeeelik avto" ... Za osebne avtomobile je dovolj prostora okoli kulturnega doma in v blizini zeleznice...

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Z avtobusom pridem...pa nebi rad dale? parkiral...

nismo tako majhni...:) placa ima? dovolj. ?e vedno pa ne vem a gre? v Jedro? Ker ima? tudi KD Pirni?e, tam je pa jeba s parkiranjem...

 

a je danes BOB?

Live your dreams, don't dream your life!

Se oproscan za topkaeske napale, ampk bolj ko le teledon pametem in moderin, manjse ma tipkivnico

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

V kulturni dom Medvode peljem...na neko predstavo...

 

Na zelene oznacenih parkiriscih bos lahko parkiral, ce ne bo prevec folka na predstavi :) ... Popoldan oz. zvecer je tam vec ali manj prazno drugace ... 

 

Drugace pa pred Sparom, ce ti bodo dovolili ali pa cez Soro pri Mercator centru (rumeno oznaceno) ... 

 

 

Geopedia_-_interaktivni_spletni_atlas_in

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.