Skoči na vsebino

Luci podnevi?


LabiGT

Priporočeno sporočilo

V Avstriji bodo z novim letom ukinili obvezo za prizgane luci tudi podnevi. Seveda jih moras prizgat, ko je vidljivost slaba.

 

Men tud nasploh je brezveze, da mam prizgane luci tudi podnevi...tisti sibkejsi v prometu so se manj vidni (motoristi, kolesarji, ipd), poraba je vecja (boss :hohoho: ), pa se pogosteje crkujejo luci...

 

Vsakic, ko grem po balkanu se spomnim, da dejansko moras gledat, ce se ti nasproti pripelje avto in ne luc...tukaj pa sem tok navajen, da gledam samo luc, bi se lahko zgodilo, da grem prehitet pa je en pozabil prizgat luci in potem "emergency stop" akcija...

 

No ampak lahko, bi najprej ukinili glupi zakon o zimskih gumah potem pa se to....

It's all fun and games 'til someone loses an eye, then it's just fun you can't see

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Me res zanima kaj je na tem glede ukinitve obveznosti pr?ganih lu?i, ker kolkor smo mi podlo?ni Z Evropi, pa s tem da capljamo za njimi, bi rad vidu pol ?lendra & Co., kako bo pol razlagal, da u bistvu je ve?ja varnost, brez lu?i! <_<:hohoho:

Dobrodo?li na forumu!

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

hehe, kako bodo demantirali slede?e ?tudije.... :)

 

http://www.br-online.de/bayern3/ratgeber/a...m_tag/index.xml

LP KAALman
post-11-0-20527300-1509737445.png

post-11-0-02591300-1509952290.gif

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Jaz jih ?e nagonsko pri?igam in ?e bi jih ukinili,bi verjetno ?e vedno vozu z njimi. :ne vem:

Italijan?ki ve?inoma vozijo samo z parkirnimi lu?kami,?eprav je tudi pri njih isti zakon kot pri nas.Nobeden jih

zato ne kaznuje...

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Na splo?no je bolj varno ?e so pri?gane o tem ni debate.KOLIKO PA ZARADI TEGA CRKUJEJO ?ARNICE, PA GLEDE NA NAMEN NI OMEMBE VREDNO.tako je pa? moje mnenje.

 

Edino pri xenonkah je zaradi vi?je cene malo ve? izdatkov.Sicer pa ne vem,koliko sploh zdr?ijo xenonke in koliko vpliva to v?iganje in vga?anje na njihovo ?ivljensko dobo :whatever:

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

a klik klak sploh vpliva na ?arnice, al samo ure, ?ivljenska doba.

 

Bral sem,da ?e posebno pozimi bolj trpijo,ko jih tako v?igamo-vga?amo.

Ko je zelo mrzlo se naenkrat mo?no segrejejo in ko jih ugasnemo se tudi takoj shladijo.

Pri navadnih ?arnicah se baje nitka vedno bolj tanj?a in tudi ko ?e gori in je ?e kar stara,ne sveti ve? kot nova.

Zato naj bi ,ko nan ena pregori zamenjali obe...

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Men tud nasploh je brezveze, da mam prizgane luci tudi podnevi...tisti sibkejsi v prometu so se manj vidni (motoristi, kolesarji, ipd), poraba je vecja (boss :hohoho: ), pa se pogosteje crkujejo luci...

 

No ampak lahko, bi najprej ukinili glupi zakon o zimskih gumah potem pa se to....

 

Za moje pojme je to ?isto odvisno od ?loveka do ?loveka koliko opazuje. Sicer pa ?e se ti pelje nasproti sredi dneva z ugasnjenimi lu?mu ti manj pade v oko kot tisti s pri?ganimi. To da so ostali slab?e vidni je pa ?isto odvisno od opazovanja prometa. Kdor ne opazuje sedaj, ne bo opazoval niti potem.

 

Nujno zimske gume je pa tako tako. Imejte ketne v avtu pa se ne sekirajte, jaz jih bom imel ?e zato ker vem, da bom la?e prilezel domov.

 

Ob ugasnjenih lu?eh je menda res manj?a poraba in manj izpusta CO2 (sploh ?e gledamo globalno, torej na to koliko bi v celi Sloveniji privar?evali in ohranjali okolje), da bi pa gledal na menjavo ?arnic se mi pa zdi relevantno.

Aja pa kot je rekel Dando, potem bodo pa spec cikanja a so razmere za pri?gat lu? ali ne. Kako bodo to imeli po?timano v tujini ne vem ampak mi balkanci imamo pa? vedno kak?ne te?ave. Pa mimogrede, v?asih se bemtimo zakaj bi morali pri vsaki stvari ponavljati za ostalimi ?lanicami EU, drugi? pa da zakaj ne gremo po njihovih stopinjah.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ce je soncno in vidljivost dobra potem ne vidim velike prednosti, ce mas prizgane lucke...

PO mestu pa sploh brezveze. Madzari majo tako narejen, da po mestu ni treba met prizganih (razen, ce se je zdaj spremenilo)

 

Morate videt kako zgleda voznja po arabskih dezelah. Vztrajajo dokler ni cista tema preden prizgejo luci. Nekateri tudi v temi vozijo brez luci :)

It's all fun and games 'til someone loses an eye, then it's just fun you can't see

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

jest tut ze podzavestno prizgem luci in se privezem..., in se mi zdi da je tudi bolj varno ?e jih ma? pr?gane (prej opazi? nasproti voze?ega itd..)

 

glede zakona v avstriji se mi pa zdi da bo se precej problemov "kdaj pri?gat lu?i" :) kar se pa ti?e zakona o zimski opremi v avstriji, se mi pa zdi zelo ok ;)

 

 

lp

"It is not necessary to change. Survival is not mandatory."
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Vztrajajo dokler ni cista tema preden prizgejo luci. Nekateri tudi v temi vozijo brez luci :)

 

:blink:

 

jest tut ze podzavestno prizgem luci in se privezem..., in se mi zdi da je tudi bolj varno ?e jih ma? pr?gane (prej opazi? nasproti voze?ega itd..)

 

glede zakona v avstriji se mi pa zdi da bo se precej problemov "kdaj pri?gat lu?i" :) kar se pa ti?e zakona o zimski opremi v avstriji, se mi pa zdi zelo ok ;)

lp

 

Jap, tudi jaz ponavadi podzavestno dam kontakt, se pripnem, po?akam da se benz pumpa in lu?ka za motor ugasneta, zalaufam avto in pri?gem lu?.

BTW in kak?en je zakon v Avstriji?

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

To, da pri?gane lu?i zmanj?ujejo ?tevilo nesre? je te?ko pravilno dokazat. Da prvo leto, ko so jih uvedli je bilo mogo?e res bolje ampak predvsem zato, ker je bil to nov fenomen. Potem smo se pa navadli. In danes pri?gane lu?i ne nudijo tiste prednosti saj tistega, ki pozabi pri?gati lu?i vidimo slabo oziroma veliko slab?e kot takrat, ko smo bili vsi brez lu?i in je bilo nekako normalno, da si bil temu primerno bolj pozoren.

 

Da, pri?gane lu?i so nas do neke mere razvadile in zato, ga najebejo tisti, ki jim v prometu ni treba imeti pri?ganih lu?i kot so kolesarji in pe?ci. Recimo son?en dan, vozi? se proti soncu in proti tebi gre avto z lu?mi. Zaradi sonca se zenice zo?ijo vendar avto z lu?mi ?e nekako zazna? in si pozoren nanj. Ob cesti pa se pelje kolesar brez lu?i katerega pa skoraj ne vidi? in nesre?a je zelo blizu. V kolikor bi avto imel ugasnjene lu?i bi bil tako on kot recimo ta kolesar iz strani pogleda veliko bolj enakovreden objekt in mo?nost nesre?e bi bila manj?a.

 

Da ne govorimo o tem, da se percepcija objektov, ki so ozna?eni z mo?nimi lu?mi zaznava druga?e kot ?e niso osvetljeni in mnogi udele?enci imajo zaradi tega pri belem dnevu te?ave pravilno oceniti razdaljo do takega objekta. To je znano dejstvo in vsak okulist ga bo potrdil.

 

Poraba zaradi pri?ganih lu?i pri osebnih vozilih je cca 1% ve?ja kot brez kar pomeni, da na tank gre cca pol litra goriva. Sli?i se malo ampak, ?e bi se?teli porabo vseh vozil bi tudi ta procent dal kar znatni prihranek in manj?i izpust CO2.

 

Iz vsega tega je najbolj zanimivo to, da zakon predvideva uporabo dnevnih lu?i, ki so v bistvu lahko s 25% slab?o svetilnostjo kot normalne lu?i pri tem pa ni potrebno, da bi gorele tudi pozicijske lu?i. To pomeni, da bi lahko imeli vgrajen dodatni par lu?i z ?arnicami mo?i 35W-40W in bi zadostili zakonu. Pa ?e namesto 200-240W bi bila mo? svetil "le" od 70-80W

 

Citiram ZVCP

(6) Voznik iz prvega odstavka tega ?lena mora voziti podnevi s pri?ganimi lu?mi za dnevno vo?njo. Kot lu?i za dnevno vo?njo se lahko uporabljajo tudi zasen?eni ?arometi, katerih svetilnost je v takem primeru lahko zmanj?ana za najve? 25%. Lu?i za dnevno vo?njo ali zasen?eni ?arometi, ki se uporabljajo kot lu?i za dnevno vo?njo, so lahko pri?gane, ne da bi bile so?asno pri?gane pozicijske lu?i.

 

 

Ravno iz tega ?lena zakona se ?e nekaj ?asa pripravljam, da si bom vgradil dnevne lu?i na mesto, ki je namenjeno zgornjim meglenkam v samih modulih ?arometov.

 

Pa dobr no zdaj sem jezen :)

Pises pa sploh ne ves o cem pises :angry:

Zakaj sem sploh zacel topic??

 

Predvidevam, da je Symon mislil na zakon o zimski opremi in ne o lu?eh :ne vem:

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

:blink:

Jap, tudi jaz ponavadi podzavestno dam kontakt, se pripnem, po?akam da se benz pumpa in lu?ka za motor ugasneta, zalaufam avto in pri?gem lu?.

BTW in kak?en je zakon v Avstriji?

 

da ne bom labiju preve? nasmetil teme, ima? tukaj link

 

 

lp

"It is not necessary to change. Survival is not mandatory."
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Glede zimske opreme vidim, da samo bosna konkurira z nami :)

 

ja ?al smo bolj pape?ki od pape?a - pol mi pa samo eden naj re?e, da ta zakon ni bil sprejet zaradi interesov neke ozke grupe ljudi, ki so "dobro" lobirali. Le kako si naj ?lovek druga?e razlaga vso to famo in ves ta pritisk na skoraj OBVEZNO uporabo zimskih gum. Dr?ave, ki so veliko bolj podvr?ene te?avam s snegom (letos je bilo ?e zelo pestro) nimajo tako zaostrenih stali??. V ve?ini velja, da je zimska oprema obvezna le, ?e so na cestah zimske razmere in pika.

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

- Pri?gane lu?i podnevi so OK, res da smo se razvadili ampak dejstvo je da avto ki gre nasproti prej opazi?. Vsakemu se je ?e zgodilo ko je nasproti kdaj pri?el kak?en avto ki ni imel pri?gane lu?i in takoj vidi? da ?e bi imel da bi ga prej opazil. Res pa je vse skupaj odvisno od vremenskih razmer, zdej ?e nebi bile obvezne pri?gane lu?i podnevi smo spet tam kdaj morajo biti pri?gane. Npr. ob mraku (kdaj je mrak), megli (kak?na vidljivost?), obla?no (zame je tudi danes obla?no in je vidljivost normalna), tako da... Glede ?arnic pa tako, od takrat ko imam ksenon (cca. 2 leti) ni ?e crknila nobena ?arnica in upam da bo tako tudi ostalo.

- Zimska oprema, jah se strinjam da imamo vse skupaj na lari fari tale zakon narejen. Pravim da bi moralo biti nekako takole, ob sne?nih razmerah obvezno imeti zimsko opremo,?e je nima? in si na cesti pa visoke kazni, pa naj vsak da zimske gume na avto kadar mu pa?e. Bolje bi bilo da ?e ima nekdo letne gume in zapade sneg da avto pusti in nekje prespi (druga?e bi bila visoka kazen in bi se mu spanje bolje spla?alo) kot pa sedaj ko za zimsko gumo velja k?na ?ang ?lang po mo?nosti nalita guma ki je slab?a od zlizanih letnih. Ketne bi pa prepovedal razen za v sneg pa neprevozne poti. Ne predstavljam si da bi nekdko npr. po LJ ko bi bilo 5-10cm snega s ketnami vozil (napol po asfaltu napol po snegu, plundri)- jah potem pa bremzaj, to bi samo letelo.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

- Pri?gane lu?i podnevi so OK, res da smo se razvadili ampak dejstvo je da avto ki gre nasproti prej opazi?. Vsakemu se je ?e zgodilo ko je nasproti kdaj pri?el kak?en avto ki ni imel pri?gane lu?i in takoj vidi? da ?e bi imel da bi ga prej opazil. Res pa je vse skupaj odvisno od vremenskih razmer, zdej ?e nebi bile obvezne pri?gane lu?i podnevi smo spet tam kdaj morajo biti pri?gane. Npr. ob mraku (kdaj je mrak), megli (kak?na vidljivost?), obla?no (zame je tudi danes obla?no in je vidljivost normalna), tako da... Glede ?arnic pa tako, od takrat ko imam ksenon (cca. 2 leti) ni ?e crknila nobena ?arnica in upam da bo tako tudi ostalo.

 

Saj se strinjam Grega samo sem ?e sam sebe zalotil, da se preve? zana?am na to, da imajo vsi pri?gane lu?i in se lotim prehitevanja tudi takrat, ko se ga sigurno ne bi, ?e bi bile lu?i neobvezne. Saj na koncu se zamislim pa re?em, kaj sem kreten, ker lahko bi nekdo pripeljal brez lu?i. Ampak ponavadi se spomnim takrat, ko je ?e vse mimo.

 

Pa druga?e nisem "nasilen" voznik in upo?tevam omejitve (max 10% ?ez po ?tevcu) ampak danes je toliko prometa in raznoraznih, me?ka?ev in tistih, ki spijo za volanom, da sem skoraj prisiljen prehitevat, ?e ho?em vsaj v pribli?no predvidenem ?asu priti na cilj. Kaj bi dal, da bi se vsi vozili po omejitvah in ne pod, kolk bi bile ceste bolj varne in vsi bi pri?li v predvidenem ?asu na cilj brez nervoz in ?iv?nosti. :rozico:

 

 

Ma saj ne vem kaj je bolj?e, ker vsaka situacija ima prednosti in slabosti ?al je pa v Sloveniji vedno tako, da se sprejmejo neke drasti?ne spremembe potem pa ko to laufa, nobenega ve? ne zanima a vse to dr?i, kar se je predvidevalo s sprejetjem takih ukrepov.

 

En tak tipi?en primer je ukinitev utripajo?e zelene. ?tevilo naletov je ve?je in kri?i??a so bolj zabasana kot kadarkoli prej saj je ratala vo?nja v rde?o ?e prava nacionalna folklora. Ampak zakon je sprejet, tisto kar so obljubljali da se bo izbolj?alo se ni oziroma je ?e slab?e, a zdej to nobenega ne zanima ve?, ker projekt je bil izpeljan in nekateri so dobro zaslu?ili.

 

Zato pa spo?tujem avstrijce saj so oni doma?o nalogo opravili. Poskusili so z lu?mi, izkazalo se ni tako kot so predvidevali in zdaj jih ukinjajo. ?e bi ugotovili druga?e sigurno ne bi spreminjali zakonodaje.

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Je pa se ena razlika me avstrijci pa tukaj: njihova vozniska kultura je precej visja.

Me pa zanima, ce je kazen za luci ista, ce jih nimas prizganih podnevi ali ponoci?

Ker v LJ srecujem isto stevilo takih, ki nimajo luci podnevi in ponoci. (stevilo je minimalno...cca. 5 ne mesec)

Razlika v nevarnosti pa najbrz ni ista...

It's all fun and games 'til someone loses an eye, then it's just fun you can't see

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Je pa se ena razlika me avstrijci pa tukaj: njihova vozniska kultura je precej visja.

Me pa zanima, ce je kazen za luci ista, ce jih nimas prizganih podnevi ali ponoci?

Ker v LJ srecujem isto stevilo takih, ki nimajo luci podnevi in ponoci. (stevilo je minimalno...cca. 5 ne mesec)

Razlika v nevarnosti pa najbrz ni ista...

 

No ja o vozni?ki kulturi avstrijcev bi se dalo razpravljati (geistfahrer und linksfahrerji pri njih kraljujejo veliko bolj kot pri nas).

 

Kar se pa ti?e kazni je pa v 61. ?lenu ZVCP razlo?eno in je bistvena razlika. Kazen podnevi brez lu?i je 42?, pono?i pa 125?. :P

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.