Skoči na vsebino

Priporočeno sporočilo

Napisano

A pa je to dejansko tolk vredno? Sem bil prepri?an, da skoraj dve desetji star avto lahko zamenja? le za kakega stotaka ali dva. :ne vem:

Sem se tudi jaz to vpra?al :) Za 1000? dobi? ?e kak novej?i avto z ve? opreme.

Napisano

Verjetn bom rahlo ?leht izpadu, pa vendar se spra?ujem, ?e je zmo?en motor?ek izpod 1L delovne prostornine okrog tovorit vse te dodatke:

 

http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=8980923&show=1&avto=

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Napisano

?e bi prodajalec tele Mazde pred tremi leti poznal na?ega Qwertija ali koga podobnega, bi njegovo ime pri?lo toliko bolj do izraza in bi imel o?itno 600? ve? v denarnici (stra?na cifra za 2 lampi)  :aaaaa:

 

http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=8958979&show=1&avto=Mazda%20323%20C%201.3i

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Napisano

?e bi prodajalec tele Mazde pred tremi leti poznal na?ega Qwertija ali koga podobnega, bi njegovo ime pri?lo toliko bolj do izraza in bi imel o?itno 600? ve? v denarnici (stra?na cifra za 2 lampi)  :aaaaa:

 

http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=8958979&show=1&avto=Mazda%20323%20C%201.3i

Problem je ker se za?ne svinjarija tud znotri naberat, tko da je treba lampe komplet razstavt. Ampak ja, se strinjam, 600? je prehuda cifra za 2 lampe :D

POZOR!

 

Kredibilnost mojih izjav in nasvetov je lahko vpra?ljiva.

Napisano

Tale pa o?itno ne ve, da se za ta denar dobi ?e resnega, trpe?nega in zanesljivega terenca:

 

http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=8129264&show=1&avto=Volkswagen%20Amarok%20.2.0%20Bi%20-%20TDI%20Highline...

Letne gume pa 265/45r20 - to je pravi terenc :hohoho:

Pa cena gum je tud OK :vskalo:  http://www.avto.net/_OPREMA/ad.asp?ID=8398756

 

 

Napisano

Pa tudi zelo dobro gre ne glede na papirju "samo" 165KM. V6, 2,7ccm, malo ?ez 7s do 100 in relativno veliko navora za atmosferski motor - ?koda, da nima ene 200kg manj pa bi bil cela raketa.

34910_1.png

Napisano

Zvok mora imet tut taprav verjetno.  :ljubezen:

 

EDIT: Sem mal preveru, sicer ni ?isto fabr?ki, ampak prede pa lepo:

 

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Napisano

Tale teorija pa ne bo pila vode, avto s 165hp in 1300kg pa? ne more imeti 7s do 100.

?e se ne motim sem nekje zasledil, da ima "dobrih" osem, tam okrog 8.3 al neki takga, za 7.0 bi verjetno rabil imet 200 - 220KS.  :danzoman:

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Napisano

Ma? prav... klele so me zavedl

 

http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=88198

 

prej bo tam okoli 8 ali pa malo ?ez ampak vseeno je to ?isto spodoben rezultat ker glede na prostornino motorja in navor bi znal biti tole zelo pro?en motor. Sploh pa bi znal tole biti dober projekt za kak?en tunning, ker po moje bi se dalo s kak?nim twin turbochargerjem z lahkoto dobiti 400KM ven al pa z ve? dodelavami tudi 600KM in ve?.

34910_1.png

Napisano

http://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=13841

 

Sem bil kar blizu, hehe.

 

Simon, bi bil lahko zmajski avto, ampak cestnina (nadomestilo za uporabo cest) bi bila pa tudi ?e kar "mu?ka".  :blush:

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Napisano

?e se ne motim sem nekje zasledil, da ima "dobrih" osem, tam okrog 8.3 al neki takga, za 7.0 bi verjetno rabil imet 200 - 220KS. :danzoman:

Je tako, se mx-6 je hitrejsa, ma 7,9s :)
Napisano

http://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=13841

 

Sem bil kar blizu, hehe.

 

Simon, bi bil lahko zmajski avto, ampak cestnina (nadomestilo za uporabo cest) bi bila pa tudi ?e kar "mu?ka".  :blush:

 

Ja, okoli 280? :D Vem povedat iz druge roke. Ampak se verjetno odkupi z vo?njo...

Napisano
Napisano

Res je huda tale sedmica, ?e ne bi ?e imel enga cabria..bi blo tole idealno sezonsko vozilo za du?o  :blush:

miataviperfinal.png

"It's better to be a lion for a day, than a sheep all your life."

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

  • Zadnja sporočila

    • In še drugi del (tabelarični pregled) ××××         Spodaj je tabela izključno na podlagi podatkov iz dokumenta, pri čemer je pomembno, da so to povprečja pregledanih LCA študij in ne rezultati enega konkretnega vozila. ICE vs. HEV vs. PHEV vs. BEV – LCA primerjava Kazalnik ICE-G 🚗 HEV 🔋 PHEV 🔌 BEV ⚡ Št. analiz (n) 29 16 21 60 Proizvodnja g CO₂e/km ~35 ~42 ~37 ~57 Proizvodnja – absolutno ~5–9 t CO₂e* podoben ICE 8,2–8,9 t 7,8–26,2 t Delež proizvodnje v LCA 14 % – 16–32 % (~25 %) – Uporaba / WTW g CO₂e/km 133–268 – – 4–177 Delež WTW v celotnem LCA ~80 % ~75 % ~68 % – Celotni LCA g CO₂e/km 223 185 157 121 Celotni LCA t CO₂e/vozilo 46 t 37 t 35 t 25 t Razlika LCA glede na ICE-G 0 % −17 % −32 % −41 % Razpon razlike glede na ICE-G – večinoma −13 do −21 % −9 do −73 % −89 do +21 % Glavni problem visoke emisije med uporabo manjši prihranek zelo odvisen od uporabe na elektriko visoke emisije proizvodnje/baterije Baterija – delež proizvodnje – – – ~54 % * Pri ICE dokument navaja, da 90 % ocen proizvodnje pade med 5 in 9 t CO₂e/vozilo.  Najbolj pomembna številka Če vzamemo ICE-G = 100 %, dobimo približno: Pogon Celotni LCA Prihranek glede na ICE-G ICE-G 223 g/km 0 % HEV 185 g/km −17 % PHEV 157 g/km −32 % BEV 121 g/km −41 % Ti povprečni rezultati so neposredno navedeni v dokumentu; avtorji pa posebej opozarjajo, da je za primerjavo bolj zanesljiv relativni rezultat znotraj posamezne študije, ker se predpostavke med LCA študijami precej razlikujejo. Kaj se iz tabele lepo vidi 1. ICE ima najvišje emisije predvsem zaradi uporabe. Pri ICE proizvodnja predstavlja približno 14 %, približno 80 % celotnega LCA pa predstavlja WTW (well-to-wheel). 2. HEV prinese približno 17 % zmanjšanje LCA. Proizvodnja je nekoliko bolj emisijsko intenzivna (42 proti ~35 g/km pri ICE), vendar nižja poraba goriva zmanjša emisije v uporabi.  3. PHEV ima povprečno ~32 % nižji LCA, vendar z zelo velikim razponom −9 do −73 %. To je pomembno: rezultat PHEV je zelo odvisen od tega, koliko kilometrov se dejansko opravi na elektriko.  4. BEV ima najboljši povprečni rezultat: −41 %. Toda proizvodnja je bistveno bolj obremenjujoča: 57 g/km proti ~35 g/km pri ICE, baterija pa predstavlja povprečno 54 % proizvodnih emisij.  5. BEV rezultat ima tudi največjo variabilnost. V pregledanih študijah je razlika glede na ICE segala od −89 % do +21 %. Približno 92 % študij je sicer pokazalo zmanjšanje emisij v korist BEV. 
    • Copilot pravi😉: Povzetek glavnih ugotovitev Dokument ugotavlja, da sedanja evropska ureditev emisij avtomobilov preveč temelji na emisijah iz izpušne cevi, zato ne prikazuje celotnega podnebnega vpliva vozila. Emisije namreč nastajajo tudi pri pridobivanju surovin, proizvodnji jekla in baterij, proizvodnji električne energije ali goriv ter ob koncu življenjske dobe vozila. Avtorji zato predlagajo prehod od zgolj »dekarbonizacije« k »defosilizaciji«, torej zmanjševanju uporabe fosilnega ogljika skozi celoten življenjski cikel vozila.    Glavno priporočilo je uvedba regulacije, ki temelji na analizi življenjskega cikla (LCA) in enakovredno upošteva pogon, uporabljeno energijo, materiale ter recikliranje. Prehod naj bi potekal v treh fazah: najprej obvezno in preverjeno poročanje o emisijah skozi življenjski cikel, nato sistem nagrajevanja dejansko doseženih izboljšav ter od leta 2032 postopna uvedba zavezujočih meril. Poseben poudarek dokument namenja nizkoogljičnemu jeklu kot prvemu praktičnemu primeru.  Osrednja ugotovitev je, da bi tak pristop EU omogočil učinkovitejše zmanjševanje emisij, saj bi nagrajeval vsako dokazljivo zmanjšanje uporabe fosilnega ogljika, ne glede na to, ali je doseženo z elektrifikacijo, čistejšo energijo,    V dokumentu so za ICE, PHEV in BEV zelo uporabni konkretni podatki. Pomembno pa je, da gre za pregled obstoječe literature, zato avtorji opozarjajo, da se rezultati med študijami precej razlikujejo. Ključni podatki LCA po tipu pogona Pogon Povprečne emisije v življenjskem ciklu Razpon Povprečna proizvodnja Glavna ugotovitev ICE-G (bencin) približno 185 g CO₂e/km – ~35 g/km visoke emisije predvsem v fazi uporabe PHEV približno 157 g CO₂e/km 58–242 g/km ~37 g/km boljši od ICE, vendar zelo odvisen od dejanske uporabe električnega načina BEV/ZEV približno 121 g CO₂e/km 24–243 g/km ~57 g/km najnižje povprečne emisije skozi življenjski cikel Pri celotnem življenjskem ciklu to pomeni približno 37 t CO₂e za ICE-G, 35 t za PHEV in 25 t za BEV. BEV ima torej v pregledani literaturi približno 35 % nižje emisije kot ICE-G, vendar je razpon rezultatov zelo velik.    ICE: proizvodnja predstavlja približno 14 % življenjskih emisij pri bencinskem ICE, glavnina pa nastane med uporabo. Pri ICE-G in ICE-D so skupne WTW-emisije ocenjene med 133 in 268 g CO₂e/km.    PHEV: proizvodne emisije so nekoliko višje kot pri ICE (~37 g/km), življenjski rezultat pa je močno odvisen od tega, koliko se vozilo dejansko vozi na elektriko. Delež WTW-emisij je v povprečju približno 68 % celotnega LCA, vendar z razponom 52–79 %.    BEV/ZEV: proizvodnja je bistveno bolj emisijsko intenzivna – povprečno 57 g CO₂e/km, pri čemer baterija predstavlja povprečno 54 % proizvodnih emisij. V primerjavi z ICE-G so bile v skoraj vseh pregledanih študijah proizvodne emisije BEV višje, od +11 % do trikratnika, vendar se ta začetni »ogljični dolg« praviloma kompenzira z nižjimi emisijami med uporabo.    Posebej pomembno: BEV niso avtomatično najboljši v vseh okoliščinah. Dokument ugotavlja, da se njihova življenjska prednost pred klasičnimi pogoni izgubi približno pri 600 g CO₂e/kWh električnega omrežja; vse države EU so bile v analiziranem obdobju pod tem pragom. 
    • Očitno sem bil naiven oz. tega nisem nikjer prebral in sem bil prepričan, da lahko polniš s polno močjo ne glede na število vozil.   Dejstvo je torej, da če hočeš hitro polniti, da moraš iskati 400kw polnilnice z max 2 mestoma in potem boš mogoče lahko izkoristil potencial avtomobila. Problem je seveda ker te polnilnice niso za vsakim vogalom
    • Pa sej je to znano. Maksimalno polnjenje je le takrat, ko si sam na polnilnici, takoj pa ko je EV-jev več se pa to razdeli med vse. Če so tam 4 polnilna mesta, verjetno nisi pričakoval, da lahko štirje skupaj polnijo pol z megavatom skupne moči?  Za to bi morali celo dodatno manjšo elektrarno priklopit.
    • Aja pa še to le kot zanimivost. Cca dve desetletji nazaj je pa nekaj kilometrov prej v predoru Dekani zagorela Pahorjeva (takrat je še bil evropski poslanec) Laguna in tudi zgorela. Tko mal za orehe tret.  
  • Kdo je trenutno prisoten (Poglej celoten seznam)

    • Ni prijavljenih registriranih uporabnikov
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.