Skoči na vsebino

Dobro jutro - tema ob kavi


jures

Priporočeno sporočilo

  • 1 mesec kasneje...

Mala se je zbudila malo ?ez ?est in ?elela dojiti. Ona je zdaj zaspala, jaz pa ne morem. Sicer se je zdaj zjutraj lepo shladilo, ampak je pa ?e svetlo. Mah, ni?, grem se malo k mo?u stisnit, pa ?e malo pole?at, dokler je ?e ti?ina v hi?i...

Sem poročena že petnajst let, poleg tega imam šest otrok. Ne moreš me prestrašiti, niti presenetiti, niti šokirati...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 3 meseci kasneje...

Ni mi jasno, kaj se dogaja v glavah novodobnih star?ev. Kolikokrat se je ?e govorilo o tem in opozarjalo, pa se ?e vedno dogaja. Samo v?eraj so gasilci odpirali dva avtomobila (na Brezovici in v Ljubljani), ker sta bila notri zaklenjena otroka. V enem pol leta star, v drugem dve leti.

 

Kaj se sploh dogaja v glavi star?ev, ki otroka zaklenejo v avto? Kaj takrat mislijo?

Sem poročena že petnajst let, poleg tega imam šest otrok. Ne moreš me prestrašiti, niti presenetiti, niti šokirati...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 4 tedne kasneje...

Miklav? ?e pe?e pi?kote. So mu peklen??ki tako razkurili pe?, da ?ari vse nebo. Pri nas se to prav lepo vidi.

 

post-7767-0-93855600-1512403799_thumb.jpg

 

Ste bili kaj pridni?

 

Ste mu pisali?

Sem poročena že petnajst let, poleg tega imam šest otrok. Ne moreš me prestrašiti, niti presenetiti, niti šokirati...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ja res je. Tudi meni ne gre nekaj v kup. Namre? to da je Einstein izjavil misel:

"Samo dve stvari sta neskon?ni: vesolje in ?love?ka neumnost - ampak za vesolje nisem povsem prepri?an.?

 

Ni treba biti genij, samo ?isto povpre?na koli?ina kme?ke logike je potrebna da ve? da je vesolje kon?no. Da bi pa um kot je bil Einstein omenjal neskon?nost vesolja je pa ?isto basanje folka. Oz. stvar lahko jemljemo kot miti in legende...

The only aproved cure for too much fun is three much fun!

post-1420-0-86929800-1443681846.png

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ja res je. Tudi meni ne gre nekaj v kup. Namre? to da je Einstein izjavil misel:

"Samo dve stvari sta neskon?ni: vesolje in ?love?ka neumnost - ampak za vesolje nisem povsem prepri?an.?[/size]

 

Ni treba biti genij, samo ?isto povpre?na koli?ina kme?ke logike je potrebna da ve? da je vesolje kon?no. Da bi pa um kot je bil Einstein omenjal neskon?nost vesolja je pa ?isto basanje folka. Oz. stvar lahko jemljemo kot miti in legende...

Jap, pa ne pozabit,da je zemlja ravna plo??a...

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Jap, pa ne pozabit,da je zemlja ravna plo??a...

ja vsak dan pa ena svetle?a zvezda napravi mimohod

Live your dreams, don't dream your life!

Se oproscan za topkaeske napale, ampk bolj ko le teledon pametem in moderin, manjse ma tipkivnico

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Live your dreams, don't dream your life!

Se oproscan za topkaeske napale, ampk bolj ko le teledon pametem in moderin, manjse ma tipkivnico

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ja, to je dejstvo.

 

Dejstvo, da imajo nekateri preve? ?asa...

 

Znano je, da sta asirska in babilonska kultura Zemljo pojmovali kot nepremi?no ravnoplo??o, ki jo podpirajo mo?ni kamniti stebri. Obdajal naj bi jo ocean.

 

Zamisel o kroglasti obliki Zemlje so prvi razvili anti?ni Grki oziroma njihovi filozofi. Tako je bil Aleksander prepri?an, da je Zemlja valj. Pitagorapa je s svojimi u?enci v Krotonu ?e razmi?ljal, da je krogla najpopolnej?e naravno telo in kot tako tudi najprimernej?e za obliko Zemlje. Aristotel je trdil, da je Zemlja okrogle oblike zaradi dejstva, da ob Luninem mrku na slednjo pade lokasta senca Zemlje, kakr?no lahko vr?e le krogla.

 

Eratosten je verjel, da je Zemlja okrogla, zato je okoli leta 240 pred Kristusom izra?unal njen premer s pomo?jo trigonometrije, dveh globokih vodnjakov in podatkov o kotih Sonca ob poldnevu v Aleksandriji in na otoku pri Sieni. Razdaljo med mestoma so poznali iz potovanj karavan in je zna?ala 5000 stadijev. Ra?un temelji na privzetku, da je Sonce tako dale? stran in lahko njegove ?arke smatramo za vzporedne. Eratosten je vedel, da bo Sonce ob poldnevu na poletni obrat v Sieni v "nadglavi??u". Ob isti uri pa je izmeril navidezno lego sonca v Aleksandriji 7? 12' ju?no od nadglavi??a. Vedel je, da je ta kot pribli?no 2 % celega kroga (ki ima 360?) in tako sklepal, da mora biti razdalja med Aleksandrijo in Sieno 2 % celotnega premera Zemlje. Njegova vrednost je bila 39.690 km.

 

Eratostenovo idejo je uporabil Posidonij okoli 150 let kasneje in tudi sam na podoben na?in izmeril obseg. Opazil je, da se svetla zvezda Kanop pri prehodu skozi nebesni poldnevnik Roda, natan?no dotakne obzorja, saj tam komaj da vzide. V tem trenutku je meril njenozenitno vi?ino v Aleksandriji. Pravilno je zaklju?il, da sredi??ni kot, ki ga oklepata Zemljina polmera, potegnjena k Aleksandriji in Rodu, zna?a 1/48 polnega kota. Razdaljo med Aleksandrijo in Rodom je poznal (5000 stadijev), pa je za Zemljin polmer izra?unal 6570 km.

Njegova vrednost polmera je prevelika od prave vrednosti za 199 km.

 

Drugi dokazi izhajajo iz raziskovanj mnogih drugih zanesenjakov, tako je denimo znan Plinijev primer, ko je ta opazoval odhajajo?e ladje, tone?e za obzorje. V primeru ravnine bi se ladja izgubila v to?ko na obzorju, tako pa je sprva izginil trup, nato pa postopoma jambori.

 

V 15. stoletju je postala svilna pot, trgovska pot med Azijo in Evropo, nevarna zaradi razpada mongolskega imperija, ki je vzdr?eval red in enotnost ter zaradi padca Konstantinopla in tur?kega prevzema nadzora. Pomorski promet je bil v velikem porastu, zato so Evropejci za?eli iskati nove pomorske trgovske poti do Indije in Kitajske. Kri?tof Kolumb je pri?el na idejo, da bi s plovbo proti zahodu gotovo lahko pri?el do Indije. Zaradi neugodne situacije v dobi?konosni trgovini z za?imbami, svilo in drugimi luksuznimi izdelki, je bil ta projekt ?e pred Kolumbom interesanten za kartografe in navigatorje, vendar pa se nih?e ni zavedal pravih razse?nosti Pacifika in Zemlje. Pri zastavljanju projekta naj bi izhajal iz zapisov renesan?nega izobra?enca Toscanellija (1397-1482). Vendar pa je nekje v snovanju tega projekta pri?lo do velikih napak. Bistveni napaki sta bili nepravilna ocena obsega Zemlje in nepravilna ocena velikosti poznanega kopnega. Obseg so arabski in gr?ki geografi ?e prej pravilno izra?unali, vendar pa sta Toscanelli in Kolumb arabske podatke ra?unala z Rimskimi miljami in tako kon?no ?tevilko zmanj?ala za 25 % (pribli?no 30.000 kilometrov namesto dejanskih 40.075). ?e ve?ja pa je bila napaka pri oceni volumna kopnega. Oceni Marina de Tira, da kopno pokriva 225?, je bilo pri?tetih ?e 28? iz opisov Marca Pola in 30? med Japonsko in Kitajsko. Ostajalo je torej 77? oceana, kar pa je dale? od resni?nega stanja. Rezultat teh napak je bilo 6.575 km med Kanarskimi otoki in Catayem (del Kitajske), z ve?ino kopenskega dela, namesto dejanskih 21.800 km z veliko ve?ino oceanskega dela. Napaka je bila izjemna, vendar pa je sovpadala z razdaljo do karibskih Antilov, kar je pripeljalo do enega najpomembnej?ih dogodkov v zgodovini.

So se pa mnogi spra?evali, ali je bila Kolumbova napaka res le naklju?je ali je imel informacije o obstoju novih ozemelj. Menih Bartolome je pisal o edinem pre?ivelem mornarju z ekspedicije, ki je za?la na drugo stran Atlantika. Ta naj bi Kolumbu razkril, kaj se jim je zgodilo in mu dal vse podatke za pot do otoka La Espa?ola (dana?nja Haiti in Dominikanska republika), kjer je bila ustanovljena prva ?panska kolonija v Novem Svetu. To hipotezo je obudil tudi ?panski zgodovinar, ki je trdil, da je bil Kolumb tako prepri?an, da bo odkril ozemlja in ljudstva, kot da bi tam ?e bil.

 

Dokon?no pa je to domnevo potrdila odprava portugalca Ferdinanda Magellana, ki je med letoma 1519 in 1522 obplula svet s potovanjem le na zahod.

 

 

 

 

 

Pravijo, da ?ez sedem let vse prav pride. No, moje knjige s faksa so le?ale 14 let, preden sem jih ponovno odprla... V?asih je pa dobro, ?e se najde kak?en bebec. Druga?e pa? ne bi odprla teh knjig. Pa ?e otroci so lepo sedeli in poslu?ali "zgodovino" z odprtimi usti.

Sem poročena že petnajst let, poleg tega imam šest otrok. Ne moreš me prestrašiti, niti presenetiti, niti šokirati...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Men se ve?ji frajerji zdijo Babilonci ki so poznali pitagorov izrek ?e pred ve? kot 3k leti - se pravi ?e 1500let prej so vedeli kaj bo Pitagora rekel.

 

V starem veku je bilo spol?no znano, da je Zemla okrogla - leta 150 je Ptolomej narisal pomorsko karto z geografsko mre?o, ki je bila osnova za naslednjih 13 stoletij.

In potem je mra?en srednji vek Zemljo splo??il,  po zaslugi religije pa se je zanost ustavila.

 

Glede na to kak?ni kreteni vladajo svetu se zna zgodit nov cikel srednjega veka. Zemlja bo plo??ata, Donald pa bo preko roba vrgel vsakega ki se ne bo strinjal da je Amerika first.

The only aproved cure for too much fun is three much fun!

post-1420-0-86929800-1443681846.png

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Poleg globokih tem sem se danes zjutraj spravil potisnit prvi sneg (s Slivka-tool napravo),

in pa tamalemu naredit snezaka, in to takoj po jutranji kavi...

post-11-0-97947100-1512812435_thumb.jpg

LP KAALman
post-11-0-20527300-1509737445.png

post-11-0-02591300-1509952290.gif

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 10 mesecev kasneje...
  • 4 tedne kasneje...

Mogo?e pa komu pride prav:

 

Vrhovno sodi??e Republike Slovenije je razsodilo, da je spremljanje prvo?olca v ?olo na prvi ?olski dan "drug neodlo?ljiv opravek" in zato delavcu pripada izredni dopust. Ve? o tem pi?e v Uradnem listu Republike Slovenije ?t. 15 iz leta 1994, vrhovno sodi??e pa je sodbo izreklo 12.9.2018. pod oznako VIII Ips 35/2018.

 

Torej lahko tisti, ki so letos 3.9. koristili dopust, da so pospremili prvo?olca v ?olo, zahtevajo izredni dopust.

Sem poročena že petnajst let, poleg tega imam šest otrok. Ne moreš me prestrašiti, niti presenetiti, niti šokirati...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 4 meseci kasneje...

Jaz jih ne bom nic prestavljal... saj so sedaj cist Ok postavljene ;)

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 3 leta kasneje...

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

  • Zadnja sporočila

    • Super, veliko sreče ti želim in cesto si daj malo poširit, če ti slučajno še ostane kak €€€.... 😂
    • Že tri dni zapored vstajam ob štirih zjutraj, da zrolbam sneg z dvorišča in tako naredim prostor za šolski avtobus, ki pride po šolarje.   Komaj čakam, da mine pomlad...
    • Ampak jaz sem pa res rojen pod srečno zvezdo. Šla sodelavka na dopust in jaz danes prevzamem še njeno delo. Med drugim to pomeni prejemanje pošte - tako klasične kot elektronske. In prvo zjutraj dobim tole sporočilo:     Poslal:    "David C. Bohnett" <carloshelufoundations@gmail.com>, dne 24.04.2024 19:23 Prosim, da  pošljete odgovor na naslov(e): ioffice77@yahoo.com Prejemnik:    undisclosed-recipients:; V vednost:   Zadeva:    S spoštovanjem Moje ime je David C. Bohnett, rojen sem 2. aprila 1956. Sem ameriški filantrop in tehnološki podjetnik. Sem ustanovitelj in predsednik fundacije David Bohnett, neprofitne organizacije, ki dodeljuje nepovratna sredstva in se posveča izboljšanju družbe s pomočjo družbenega aktivizma. Sem filantrop in tehnološki podjetnik in se zavzemam za ustvarjanje pozitivnih sprememb človeštva z gradnjo skupnosti in družbenim aktivizmom. Spodaj je nekaj področij, ki sem jim prispeval: (1). Doniral sem za Funding Los Angeles, ki podpira širok spekter umetniških, izobraževalnih in državljanskih programov v Los Angelesu. (2). Donirala sem za namene, povezane z LGBT (3). Prav tako sem dal nešteto in množičnih finančnih donacij v dobrodelne namene po vsem svetu. (4). Donirano tudi za storitve in raziskave o aidsu (5). Doniral sem tudi za volilne pravice in registracijo volivcev (6). Preprečevanje nasilja z orožjem (7). Raziskave na živalih in pravice živali (8). Večkrat sem prispeval ameriški filmski industriji in dal velike finančne prispevke več univerzam v Združenih državah Amerike. V kalifornijski politiki sem dal številne osebne politične donacije na državni ravni. Zato se po prejemu tega pisma štejete za srečneža, ker ste danes od mene prejeli to pismo. Doniram vam vsoto 6.000.000,00 USD (šest milijonov ameriških dolarjev). To donacijo vam namenjam, da z denarjem pomagate sebi in svoji družini. Želim, da ta denar vložite v kateri koli donosen posel, ki ga želite. Pomagajmo graditi družbo s podajanjem roke bratske ljubezni drug drugemu. To je moj zasebni e-poštni naslov: ioffice77@yahoo.com (odgovorite mi, da vas bom lahko usmeril, kako vam bo izplačan denar). Obiščite to spodnjo povezavo, potrpežljivo preberite članek, da boste lahko preverili o meni: https://en.wikipedia.org/wiki/David_Bohnett S spoštovanjem David C. Bohnett E-pošta: ioffice77@yahoo.com     Prva elektronska pošta in že lahko dobim šest milijonov ameriških dolarjev! Pa ne si misliti, da je to kakšna potegavščina, David C. Bohnett res obstaja! Ima pa malo težav s spolno usmeritvijo, ker nekaj časa je "doniral", nekaj časa pa "donirala". No, najbrž je zato nekaj njegovih sredstev prejela tudi LGBT-organizacija...   Pa naj še kdo reče, da nisem rojen pod srečno zvezdo! Pravkar sem že naročil dve Mazdi CX-80 (enega zame in enega za ženo) s 3,3 litrskim turbo-dizlskim šestvaljnikom. Samo še od Davida prevzamem denar in ju plačam...
    • nimajo, ker a-cosmos že nekaj časa ne dela več ... 😃  
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.