Skoči na vsebino

Navigon 2100 vs. Garmin N?vi 250


Boss

Priporočeno sporočilo

Zgodba se za?ne nekako takole: Garminove navigacije so v sloveniji izredno popularne ?eprav imajo kar nekaj zagri?enih nasprotnikov, ki povzdigujejo v nebo vse kar ni Garmin. Zakaj tako nimam pojma ampak bil sem na tem, da kupim navigacijo, ki bi za svoj denar ponujala najve?. Ne rabim jo zase, ker sem z mojim N?vijem 350 ve? kot le zadovoljen, ampak za darilo.

 

V letu od nakupa moje navigacije se je baje veliko spremenilo in tudi ostali proizvajalci, ki uporabljajo Navteqove mape so se s pokritostjo Slovenije zelo izena?ili in pribli?ali paketu map Adriaroute.

 

In vse karte so nekako kazale, ne na Garmina, ampak na Navigona 2100. Za ceno pod 200? naj bi dobil zanimiv paket z mapo regij vzhodne Evrope vklju?no s Slovenijo in Avstrijo ter dr?av vzhodno od nas.

 

post-133-1201374475_thumb.jpg

 

post-133-1201374780_thumb.jpg

 

Ker sem poslu?al toliko dobrih kritik in ker sem uspel dobiti mapo celotne Evrope na lo?eni SD kartici se mi je zdela tole skoraj idealna kombinacija. Sama naprava je zelo lepo oblikovana a navkljub lepemu tenkemu ohi?jo so jo oblikovalci usekali mimo pri oblikovanju nosilca za pritrditev na steklo.

 

Ta je namre? milo re?eno ogromen in kazi samo prefinjenost napravice. Tudi pogled z zunanje strani v notranjost je bil grozljiv in vse skupaj je izgledalo kot kaka policijska provida.

 

Efekt je celo deloval saj ko sem se prehitremu voznik na AC sko?il za hrbet je ta sumljivo hitro ob?utno zmanj?al hitrost in kar naenkrat je bil vzgled varnosti vsem ostalim voznikom.

 

Da se vrnem nazaj k sami napravi in njenim funkcijam. Ima kar nekaj bombon?kov od odli?nega na?rtovalca poti do oznak omejitve in nastavitev kdaj naj vas za?ne opozarjati da ste prehitri - nastaviti se da posebej za mesto in posebej za izven. Alarm lahko nastavite celo tako visoko +30km/h da ste v naselju v Slo ?e zreli za najvi?jo kazen. Do tukaj se sli?i vse v najlep?em redu a kaj, ko je samo cca 80% cest kategoriziranih z omejitvami pa ?e na teh je kar precej pomanjklivosti od omejitev 90km/h v naselju (primer: Radohova vas) do omejitev 80km/h na odsekih AC, kjer je prava omejitev 130km/h. In ker za?ne zadeva piskati tam, kjer ni treba in je dostikrat ob?utno prepozna (100-200m za tablo naselja) sem funkcijo opozarjana moral izklopiti.

 

Zanimiva je tudi funkcija izogibanja AC oziroma ?e bolj izogibanja cestninam - DARS-ovci pa v jok. Zadeva v Sloveniji namre? deluje 100% v veliko veselje tujcev in jezo lokalnega ?ivlja. :unsure:

 

Pohvaliti moram menije in jezik, ki je slovenski a na ?alost (ali pa na sre?o) je glasovno vodenje v angle??ini. ?enski glasek je sicer ne?en in nemote? a je ?al posemplan s premajhnim bitratom tako, da je na trenutke preve? sikajo? in hre??e? - avdiofili veste o ?em govorim. Pograjati moram majhnost nekaterih napisov, ki jih med vo?njo tudi pod razno ne morete prebrati (info o hitrosti in nadmorski vi?ini pa ?e kaj bi se na?lo). Tudi touchscreen tipkovnica za vpis ?eljenih lokacij ima premajhne "tipke" in ?e ima? mesarske prste (like myself) je blazno te?ko zadeti pravo tipko in edini "primeren" prst je bil mezin?ek, tako da sem na trenutke izgledal kot dr. Evil iz filma Austin Powers. :P

 

Mapa je enaka tisti, ki se nahaja v Garminu pod imenom City Navigator NT 2008, kar pomeni dobra pokritost Slovenije, ostale biv?e Yu republike pa so le bele lise na praznem polju (gl. sliko v opisu City Navigatorja NT 2008, ki je v temi o Navigaciji Garmin 350). Ampak tukaj ?al re?itve z uporabo Adriarouta ali podobnega pa? ni. Se pa sama navigacija ob?asno ne znajde najbolje in ponavlja nekatere napake, ki jih Garmin in AR z novej?imi mapami nima. Tudi nekatera vodenja so malce ?udna v stilu zavij na parkiri??e in potem ?ez robnike do cilja - no ja saj bi ?lo samo cvetli?na betonska korita so bila vseeno malce prevelika.

 

Tudi statistike o prevo?eni poti, povpre?nih hitrostih, ?asu vo?nje, ?asu stanja in najvi?ji hitrosti :hudicek: so stvari, ki jih bo povpre?en uporabnik Garmina na Navigonu pa? pogre?al - ?koda. :(

 

Vsi minusi do tega trenutka niso bili tako veliki, da napravice ne bi kupil ampak kalvarija se je ?ele za?ela. Iz neznanega vzroka je napravica redno zmrzovala, v?asih takoj, v?asih ?ele ?ez kako uro in to na razli?nih mestih (med navigacijo, med ogledom, karte, pri vpisu rute, premikanju med meniji, itd). Sesula se je tudi z raznoraznimi crash screeni sumljivo podobnimi tistim iz windowsov iz ?esa lahko sklepamo, da napravico verjetno poganja kak?na oskubljena varjanta windows CE.

 

Zadevo smo posku?ali re?evati z preformatiranjem kartice SD, nalaganju novih map do menjave kartice in ponavljanju postopka. ?al popolnoma zaman. Prodajalec je bil pripravljen navigacijo menjati ampak po tolikih poskusih in paranju ?ivcev sem se odlo?il, da je bolje da se vrnem k preizku?enim re?itvam.

 

 

 

Vzel sem Garmina 250.

 

post-133-1201376620_thumb.jpg

 

post-133-1201375150_thumb.jpg

 

Prsene?enje ?t.1 na njem je ?e nalo?en novi City Navigator NT 2008, kar pomeni, da za 190? ste prakti?no ready to go. Malce se sicer zatakne saj je mapa tako velika, da ostane prostega spomina le cca 20MB in ?e ?elimo operirati ?e s kartami AdriaRoute je edina re?itev nakup dodatne SD kartice, ki pa mi je itak ostala vi?ka ?e od ?ongliranja z mapami na Navigonu.

 

Kaj naj re?em ?esar nisem opisal ?e pri N?viju 350. Navigacija je zelo dobra in izpolnjuje vse zahteve za entry level model in v Sloveniji se izka?e odli?no ?e posebej ker pri nas tako ali tako ni podpore raznim funkcijam text to speech, TMC ipd, da o predvajanju MP3-jev, vklopov za slu?alke sploh ne govorim. Tega 350 pa? nima, kar ni nobene ?koda saj ni? od tega nujno ne potrebujete.

 

So pa ustvarjalci naredili odli?no ohi?je, ki je svetlobna leta pred stylingom za serijo 300/600. Tudi antenca se je skrila v ohi?je, kar pove?uje kompaktnost ohi?ja. Grafika menijev je precej lep?a, fonti ?e ?itlivej?i(prava osve?itev glede na Navigon) ?a pa manjka kar nekaj bombon?kov iz Navigona, ki bi ?e dodatno dvignil vrednost Garminovih naprav.

 

post-133-1201376644_thumb.jpg

 

za konec pa ?e plusi in minusi

 

Navigon 2100

 

+ na?rtovalec poti

+ kategorizacija cest z omejitvami hitrosti

+ funkcija za izmikanje AC-jem ali pa samo cestninam

+ grafika map

+ TMC

+ mo?nost nastavitve avtomatskega prilagajanja glasnosti glede na hitrost vo?nje

 

- prevelik nosilec

- majhne pisave in majhna tipkovnica

- omejenost z mapami

- s popolno mapo Evrope (38 dr?av) je cena bistveno previsoka (300?)

- ni statistike vo?nje

- preklop med dnevnim in no?nim na?inom dela je treba postoriti ro?no

- notranji spomin je majhen in je vedno potrebno imeti mape na SD kartici

- zmrzovanje in sesuvanje programske opreme (mo?no je da je to bila le napaka te napravice ali pa te?ave s 4GB karticami SD)

 

 

Garmin 250

 

+ City Navigator NT 2008

+ cena 190?

+ mo?na uporaba Adriarouta

+ lepo ohi?je skupaj z li?no majhnim nosilcem za na ?ipo

+ veliki fonti

+ uporaba ?umnikov tudi med iskanjem ciljev

+ slovensko govorno vodenje

+ bolj?i zvo?nik kot pri seriji 300/600

+ zanesljivo delovanje

+ avtomatski priklop in izklop v odvisnosti od pri?iganja in uga?anja motorja avtomobila

+ pregledovalnik slik (zanimivo le, ?e imate fotoaparat s slikami shranjenimi na SD kartici)

 

- bombon?ki, ki so pri Navigonu navedeni kot plus

- premalo prostega spomina tako, da je nujen nakup kartice SD za dodatne mape

 

 

V primerjavi teh dveh napravic je Garmin ?e vedno v prednosti vendar bodo v prihodnje morali ?e veliko postoriti v dodajanju funkcionalnosti, ki jih ponujajo drugi.

 

Pa ?e primerjava med serijo 200 in 300

 

post-133-1201376969_thumb.jpg

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Boss,kaj ?em re?t na vse to--spet sedi 5. :bravo: Zeloooo koristne informacije.Moj naslednji nakup

tehnike je definitivno navigacija,da se ne bom v tujini zgubljal in delal ovinke brez potrebe kot doslej.

Kako je pa z Adriarout-om pri Garminu 250?A ga mora? dokupit ali so tudi druge "pollegalne" poti? :D

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

tudi pri meni je eden od bli?njih ciljev nakup navigacije. Verjetno bom uporablal gsm + zunanji gps sprejemnik.

Posnemal bom prijatelja, ki ima to ?e na drugem gsm. prej je uporabljal Nokia N50, zdaj pa je pre?el na N51.

Prednost je mo?nost izbire (tom tom ali garmin), dalj?a avtonomija baterije (kar je meni najpomembneje), brezpla?ni programi(pirati).

Slabost so majhen display 2"(N51).

Razmi?ljal sem tudi o N95(in podobni) ki imajo ?e vgrajen gps sprejemnik, so pa veliki po?eruhi energije.

Prijatelj je imel pred tem dlan?nik hp z navigacijo, kar pa mu sedaj gsm ustrezno nadomesti.

Bomo videli, odlo?itev pade v naslednjih 2 mesecih.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Boss kaj pa Garmin Nuvi 250 W ???

 

Verjetno spra?uje?, ?e ima CN NT 2008? Nimam pojma samo po tej logiki ga verjetno ima, ker je v bistvu malo ve?ji klon 250ke. Va?no je samo, da ti ne podturijo kako staro zalogo. Naj bi pa najnovej?e karte bile nalo?ene na napravah, ki so bile narejene od novembra 2007.

 

 

 

Tnx Boss, bom vsekakor upo?teval pri nakupu.

 

Do poletja se moram opremit saj imam v na?rtu dalj?i road trip :bravo:

 

pol pa res rabi? in glede na to, da navigacijske npravice ?e nikoli niso bile tako poceni je po moje kar pravi ?as za nakup

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Saj to sem hotel nuvi 250 in 250w se razlikujeta smo po velikosti ekrana ostalo pa je popolnoma enako. Ga ima sosed in sem ga malo ?ekiral. Trenutno pa alploudam POI na nuvi 760. :danzoman:

Kolega švaba mi je zadnjič rekel, ko sva se malo zapeljala z MPS.

 

"Life is too short, to drive slow-shitty cars."

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Dobil v roke ?e N?vija 200. Prakti?no ista zadeva kot model 250 s to razliko, da ima "le 0,5GB internega spomina napram 250-ki, ki ga ima kar 1,5GB. Tako je na 200-ki le mapa, ki pokriva alpe in bli?njo okolico. Vse skupaj je karte za cca 180MB in ?e od?tejem ?e ostalo kramo ostane cca 150MB na voljo za dodatne mape kot je recimo AdriaRoute.

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Kako pri Garminu podu?ijo kupca, da na prvi pogled vidi katera navigacija je bolj?a oziroma ima ve? funkcij?

 

Pakirajo jih v razli?no velike ?katle :hohoho::hohoho: se vidi da so amerikanci :hohoho::hohoho::hohoho:

 

post-133-1201961547_thumb.jpg

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Kako pri Garminu podu?ijo kupca, da na prvi pogled vidi katera navigacija je bolj?a oziroma ima ve? funkcij?

 

Pakirajo jih v razli?no velike ?katle :hohoho::hohoho: se vidi da so amerikanci :hohoho::hohoho::hohoho:

 

post-133-1201961547_thumb.jpg

 

E,na to foro pada ve?ina potro?nikov...pa ?e kdo drug,ki je pri nakupih bolj previden. :D

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Boss, a ?e zbri?e? City Navigation iz Garmina 250, potem bi ?el gor AdriaRoute.

Sem tik pred nakupom 250w, samo ne najdem pa SD kartice ki bi bila za ta model, vedno so v opisih neki drugi modeli. Kaj pa ?e se kupi SD kartico z nalo?enim AdriaRoute ali je bolje vse posebej?? Oz. kak?ne ima? izku?nje z City Navigation, je uporaben za SLO in ostale dr?ave?

Ve kdo morda kje so kak?ne akcija garmina, 250w za zdaj nisem na?el pod 236 EUR.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Grega polahk, da ne bo? neumnosti naredu. Ne bri?i ni?esar, ker na tem je cela mapa Evrope. Adriaroute ima le Slo, Hr, Bih in Makedonije

 

SD kartica je popolnoma klasi?na (osnovna SD kartica brez raznih pridevnikov mini, pro ipd) in sigurno jo dobi? v BigBangu al pa tam kjer prodajajo ra?unalni?ki ali pa fotografski material oziroma dodatke za mobitel?ke.

 

In tudi razne spletne trgovince jih imajo tako mimovrste.com, enaa.com itd.

 

1GB ima? dovolj

 

Adriaroute prednalo?en na kartici ?e nisem uspel preizkusiti je pa verjetno ista stvar kot namestitev preko Mapsourca.

 

O Citynavigatorju sem pisal v tejle temi in sem tudi povedal kako se obnese v Slo in okolici.

 

Cena pa :D:D te?ko, da bo? na?el ni?je, ?e pa ?e je pa verjetno par evrov :ne vem:

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

 

 

Adriaroute prednalo?en na kartici ?e nisem uspel preizkusiti je pa verjetno ista stvar kot namestitev preko Mapsourca.

 

 

Ni isto, sem preveril, neko ?ungalunga sranje - aka posebna verzija adriaroute za nuvi. Samo sem imel premalo ?asa da bi po?tudiral zadevo bolj v detajle. :(

Kolega švaba mi je zadnjič rekel, ko sva se malo zapeljala z MPS.

 

"Life is too short, to drive slow-shitty cars."

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ni isto, sem preveril, neko ?ungalunga sranje - aka posebna verzija adriaroute za nuvi. Samo sem imel premalo ?asa da bi po?tudiral zadevo bolj v detajle. :(

 

A vidi?, ?e dobro, da sem napisal, da je "verjetno" isto. Se mi zdi pa zanimivo v toliko, da se ga da selit iz naprave v napravo brez ponovnega odklepanja kart.

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 2 meseca kasneje...
  • 1 leto kasneje...

Zakaj ?e ? Lahko bi kako prednost na?tel, ne pa sam v stilu "ta je pa bolj?i" <_<

 

Ok, na?tevam prednosti :)

 

* prednalo?ena kartografija: celotna Evropa + Adriatic regija (pokritost Slovenije 99,9% ulice in hi?ne ?tevilke) + 3D

* Adriatic regija prednalo?ena

* enostaven vmesnik za uporabo

* avtomatsko preklapljanje med dr?avami / mejami

* brezpla?no 1-letno osve?evanje kart (od datuma registracije na internetu)

* TMC deluje tudi v Sloveniji

* Slovenski uporabni?ki vmesnik (pisni in govorni del)

 

Tehni?ne podrobnosti:

 

* Tip procesorja: Centrality Atlas III

* Operacijski sistem: Microsoft Windows CE 5.0

* Notranji spomin: 64 MB ROM / 64 MB RAM

* Zaslon na dotik: 4,3" TFT LCD, 480x272, 65K barvni spekter

* Raz?iritev spomina: SD/MMC card, najve? 4GB

* Zvok: vgrajen mono zvo?nik

* Priklju?ki: 3,5 mm slu?alke, miniUSB

* TMC kompatibilnost

* Bluetooth 2.0

* Baterija: vgrajena 3,7V, 1700mAh Lithium-ion

* Multimedija: Video (ASF, AVI, MP4, 3GP, WMV), Zvok (MP3, WMA, WAW), Slika (JPEG, BMP, PNG)

* Dimenzije: 124x85x19mm

* Te?a: 218 g

 

Posodabljanje kart 1 leto brezpla?no preko naviextras.com, uporaba programa je tako enostavna, da lahko to izvede resni?no vsak ra?unalni?ki laik, poleg tega je na voljo tudi podpora v zvezi s tem...

 

Je pa ql, ?e si ogledate tudi kak?en film?ek in sicer na strani:

http://www.navon.si/iGO-amigo.html

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 1 leto kasneje...

Da ne bom odpiral nove teme, bom kr tu vpra?al.

Za mojo bolj?o polovico bi rad kupil neko navigacijo, ki mora bit enostavna za uporabo, naj ima slovenski jezik, cena pa tam do 200?.

 

Ker o teh stvareh nimam pojma, me zanima ?e je kdo od vas kaj bolj doma? na tem podro?ju in ?e bi mi lahko svetoval kaj kupit.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

medion v hoferju je bil za 150 eurov... z mapami in je delal ok.. mamo eno slu?beno...

?eprav, nekih hudih izku?enj z njo nimam...

LP KAALman
post-11-0-20527300-1509737445.png

post-11-0-02591300-1509952290.gif

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.