Skoči na vsebino

M6 DIY: Popravilo LCDja v armaturki


Priporočeno sporočilo

Verjetno se vam je za?elo dogajati podobno, da so na radio LCDju od mazde6 po zimi (oz ?e med njo) za?eli crkavati segmenti, za vse skupaj je kriv hladen spoj v ?e dotrajanem kontroler ?ipu v celotnem modulu ki poganja lcd, namre? ta lcd je pozimi precej na toplotnem udaru (od minus 15 se v par minutah vse skupaj segreje do +25), kar povzro?a "hladen spoj", to je.. ko se dejanske nogice ?ipa od temperaturnega raztezanja lo?ijo od spoja, in nimajo ve? kontakta, tu je lepa mikroskopska slika kaj se zgodi:

 

Objavljena slika

 

Zadevo je potrebno odpreti ter nogice ponovno prispajkati, to je delo za zelo dobrega ?tromarja ki opbvlada SMD ter razspajkavanje, brez tega znanja se sploh tega posega ne lotite!

 

Simptomi:

Objavljena slika

 

Mo?no je testirati kateri segmenti lcdja ne delujejo:

Ob vklopljenem radiu pritisnite gumb za OFF (nastavitev glasnosti pritisne? not za izklop), tega dr?ite dol ter pritisnite so?asno ?e gumb za "seek" gor, nato spustite oba gumba (najprej seek, potem power gumb). isti trik deluje tudi npr. na mazdi 3.

 

Sam sem spajkanje lcdja izkoristil kot izgovor da obi??em kolega Darkota, ki se ukvarja z elektroniko a ?ivi na drugi strani slovenije, zaenkrat smo pri njem popravili ?e 2 mazda lcdja (Moj ter milky1976-jev), oba zdaj delujeta brez kakr?nihkoli te?av :).

 

No, tu sledijo navodila za popravilo, kot prvo sledite navodilom za odstranitev radia od tu:

 

http://www.sysalyser.de/?menue=mazda&s...6_mittelkonsole

 

Razstavljanje osrednjega dela je precej bolj enostavno, sledite navodila a radia na koncu NE odklaplajte.

 

Celotno osrednjo konzolo preprosto potegnite malenkost ven, in odvijte ta dva dodatna vijaka zgoraj:

 

Objavljena slika

 

To bo omogo?alo odstranitve celotnega osrednjega predal?ka, LCD je vpet v ogrodje predal?ka (na ?kljoc), nebi vam smela biti te?ava to dobiti narazen, edino konektor kabla je voja?ke kvalitete (potrebno je malo potrpljenja in sile, samo ne karkoli zlomit! ).

 

Ok, pri?li smo do glavnega modula:

 

Objavljena slika

 

Zdaj je potrebno je odspajkati kovinski ??it, na 3 mestih, Stvar se lahko zelo lepo razspajka z pletenico za razspajkanje, vmes se odstrani ?e rde? razpr?evalni filter svetlobe (ta del ne stran metat, ker poskrbi za enakomerno osvetlitev lcdjeve povr?ine)

 

Slika tega koraka mi manjka, plastiko iz modula je potrebno odstranit da pridemo do osrednjega dela modula.

Ker ne bomo odspajkali celotnega lcd modula iz glavne plo??e, se lahko enostavno na 3 mestih odstrani plastiko, ki onemogo?a da se stvar enostavno da narazen.

 

Naslednje je treba odstranit plo??ico z led diodami, dobro si je tu tudi ozna?iti kako je bila plo??ica obrnjena - za vsak slu?aj ;)

 

Objavljena slika

 

Led modul odstranjen, zgleda takole.. mogo?e da komu idejo za kak?no modifikacijo ledic v drugo barvo? ;)

 

Objavljena slika

 

Zdaj smo pri glavnem ?ipu, ta je zalit z nekak?no elasti?no smolo (kot zanala??, da nam onemogo?i popravilo), zadeva je verjetno zalita zaradi vibracij, odstranitev smole je mo?na na ve? na?inov, tu smo se poslu?ili skalpela ter malo potrpljenja:

 

Objavljena slika

 

Glede na to kateri del lcdja ima fu? segmente ponovno prispajkamo na vezje tisto stran ?ipa, uporabimo kvalitetni cin za spajkanje:

 

Objavljena slika

 

Rezultat: vse deluje BP :)

Objavljena slika

 

 

 

Velika zahvala Darkotu, ker si vedno vzame ?as, ko pridem k njem z kak?nim ?tromarskem problemom :)

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 1 leto kasneje...
  • 2 meseca kasneje...
  • 2 meseca kasneje...

Super prispevek... Zakaj pa men slikce ne kaze?

 

Tudi meni ne odpre slikic.

Meni se je dogajalo isto pa sem pop..... in udaril po LCD-ju in zdaj ga bom lahko menjal celega :angry2:

Zanima me pa,?e je pri LCD-ju zadaj enak konektor oz.?e sta dva pri modelu z navigacijo,ker na navadnem je samo en konektor na drugi strani pa izgleda kot ,da je mo?no dodati ?e enega?

Hvala.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 8 mesecev kasneje...

Danes sem tudi jaz poiskusil popraviti LCD v svoji mazdi in mi je uspelo. :prstgor:

Dragi mazda?i hvala B) vam za forum in va?e nasvete, ker pridejo vedno prav.

 

No uglavnem, simptomi na mojem LCD ju so bili podobni kot v tej temi (nekaj ?lenov ni gorelo) le da meni ni bilo potrebno tikat spojev na ?ipu. Pri meni je bila te?ava pri spojah displeja na tiskano vezje. Spoji so izgleda ?e fabri?ko malce slab?i saj je spajka razlita samo od spadaj tiskanega vezja medtem ko od zgoraj jo prakti?no ni, ?eprav je kar nekaj vezja tudi na tem delu. No uglavnem iz preventive sem obnovu vse spoje displeja, zadevo nazaj previdno sestavil in hopla zadeva deluje.

Prikaz je bil prej R-D C 1, sedaj pa RADIO 1 :ouje:

 

No, ?e enkrat hvala vam za forum, teme in odgovore.

 

LP.

mazda-kaan-e1-future-car.jpg

www.vetoband.net

www.myspace.com/vetoband

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 2 tedna kasneje...
  • 1 leto kasneje...

Pozdravljeni mazda?i. Tudi na moji mazdi se je za?elo zmankovanje ?rk. Ko sem se lotil popravila sem sledil zgoraj napisanim navodilom. Zelo sem se bal kako bom saniral te?avo pri ?ipu, vendar preden sem pri?el do ?ipa videl kje je te?ava in niti nisem rabil odpirat do ?ipa. Pri meni je bilo za zmankovanje ?rk krivo to da so se nogice 'losale'. Stvar sem re?il tako da sem samo nazal zalotal nogice in sedaj zadeva deluje super. Prilagam tudi slike za la?jo predstavo. (ni najlep?e zalotan..deluje pa) :) Tako da ne biti takoj ?rnogledi mogo?e mate isti problem in je re?evanje precej preprostej?e ;)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

post-8078-0-67266900-1411147744_thumb.jpg

post-8078-0-33687600-1411147745_thumb.jpg

post-8078-0-88630100-1411147745_thumb.jpg

post-8078-0-39222600-1411147746_thumb.jpg

Zakaj se na 90 omejitve vozite 60?? :whatever:

 

28130_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 5 mesecev kasneje...

Si ekran?ek kaj dvignil? ?e si ga, potem sedaj nogice malo "napenjajo" tiskano vezje in posledi?no ima ?ip bolj?i stik. Ampak to pri meni ni bilo dolgotrajno in je bilo potrebno narediti operacijo nad ?ipom ;)

Zgleda da ima? prav..sedaj se je te?ava ponovila in kljub ponovnem lotanju ekran ?e vedno ne dela..torej misli? da je te?ava v ?ipu?

Zakaj se na 90 omejitve vozite 60?? :whatever:

 

28130_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.