Skoči na vsebino

Zalita CX5 - sanacija


roCkY_

Priporočeno sporočilo

pred 1 uro je Slivka napisal:

@roCkY_, sedaj, ko so strokovnjaki povedali svoje, pa dajva midva reč eno tako, po kmečko... Kot dva, ki sta že imela vozilo v malo globjem blatu (eden nenamerno, drugi pa, ker je bila gozdna vlaka speljana skozi 50 - 60 cm globoko "blatno kopel")... Ker nasveti takih, ki gredo v dežju raje peš kot da bi avto pripeljali iz garaže - da se ne zmoči - niso kaj zelo koristni...

 

Domnevam, da se z avtom nisi zapeljal v vodo ampak je avto stal nekje parkiran in ga je voda zalila. Torej domnevam, da motor takrat ni deloval, kar pomeni, da ni vlekel zraka vase. Ker je sesalna cev za v filter zraka precej visoko, lahko upravičeno domnevam, da vode ni posesalo v motor. Torej motor sam po sebi ne bi smel biti problematičen, ker si zapisal, da je voda segala malo pod vrata prtljažnika. Zamenjaš filter zraka, ker se je najbrž navzel vlage, kaj več pa ni potrebno. Preveri, kako je s palčko za merit olje. Nekateri motorji jo imajo precej nizko, nekateri pa imajo cevko skoraj do vrha motorja. Kje jo ima tvoj avto? Ker če je nizko, je lahko voda vdrla noter in imaš v karterju vodo - kar pa ni ravno priporočljivo... Torej je v takem primeru potrebno zamenjati tudi olje v motorju. Ko boš že to preverjal, preveri še, kje je oddušek diferenciala in menjalnika. Če je bila voda višje, se je lahko nalila tudi tja noter. Pa preveri, kje je računalnik v avtu. Nekateri ga imajo precej nizko pod sprednjim sedežem, nekateri ga imajo precej visoko, kje pod desno zračno vrečo. Če je ostal na suhem, si zmagal.

 

Vsa ostala elektronika je precej visoko in ne bi smelo biti težav, razen senzorji ABS-zavor, ki so pa itak predvideni, da jih bo voda močila, ko se boš v dežju vozil naokoli in bo voda špricala po njih. Disk-zavore pa tudi niso tako zelo občutljive na mulj in umazanijo kot na primer bobnaste zavore.

 

In če se s tem vozilom ne voziš dosti, ne bo dosti težav. Vsekakor pa je priporočljivo izkoristiti vsako sončno uro in odpreti vsaj okna, če ne tudi vrata, da se izsuši notranjost. Če ne drugače, pa poskusi dati vanj kakšne razvlaževalce, pa da ga počasi suši od znotraj. 

 

Računaj pa, da ga bo napadla rja. Pragi imajo spodaj odprtine, da voda odteče ven. Če je avto zalil mulj, so se te odprtine zamašile. Torej se bo v pragu začela nabirati vlaga in bo avto zgnil od znotraj. Malo lahko ublažiš, če avto dvigneš in se zavlečeš pod njega. Na notranji strani pragov so plastični čepi, ki jih lahko (no, lahko ravno ne, da se pa) odstraniš in poskusiš s čisto vodo malo sprat in očistit. Pa ko si že pri delu, mogoče nasprejat kakšno odpadno transformatorsko olje, če ga kje dobiš...

 

Vse to je delo, ki ga načeloma lahko opraviš sam. Če pa nimaš možnosti, pa to lahko opravi vsak "servis pod kozolcem" ali pa celo vsak dijak kakšne strojne smeri, sploh, če se uči za avtomehanika. Torej ne bi smeli biti kakšni vrtoglavi stroški...

 

V nobenem primeru pa ga ne vžigaj, dokler se ne zamenja filter zraka in po potrebi tudi olje...

 

Upajmo na najboljše!

 

 

Vse tisto, kar smo mi gor modrovali, je Slivka napisal bolj pesniško, pa presenetljivo malo konkretnega, kot sem pričakoval po prebranem uvodu "pa dajva midva reč eno tako, po kmečko..." 😀 Mazda CX-5 je konkreten avto tega foruma, točno se ve, kje so elektronska vezja, šibka za olje, ... 

 

image.png

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

hvala za konkretne hinte.!

Vsekakor bom pokontaktiral uradni servis, če ne najdem nekoga, ki pozna Mazdo.

 

Viličar že dela, ker ga je pač pravi v roke vzel. Sedaj se je možak lotil EV UTV, ki pa ga ne pozna. Traktorje so mi poštartali serviserji... Kombi Sprinter še iščem opcijo. In še kar nekaj zagonetk mal večjega formata kot to na kolesih...

 

Samr brez konkretnih izkušenj z vodo muljem. Takele zadeve raje prepustim tistim, ki od tega živijo. Se sicer ne bojim stvari prešravfat ampak... elektronika je tista kjer sestvari rade ustavijo. nenzadnje imam trenutno z drugimi zadevami 400% dela.

 

Skratka "lov" na osebo, ki bi se konkretnega vozila lotila ostaja odprt.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 32 minutami je roCkY_ napisal:

hvala za konkretne hinte.!

Vsekakor bom pokontaktiral uradni servis, če ne najdem nekoga, ki pozna Mazdo.

 

Viličar že dela, ker ga je pač pravi v roke vzel. Sedaj se je možak lotil EV UTV, ki pa ga ne pozna. Traktorje so mi poštartali serviserji... Kombi Sprinter še iščem opcijo. In še kar nekaj zagonetk mal večjega formata kot to na kolesih...

 

Samr brez konkretnih izkušenj z vodo muljem. Takele zadeve raje prepustim tistim, ki od tega živijo. Se sicer ne bojim stvari prešravfat ampak... elektronika je tista kjer sestvari rade ustavijo. nenzadnje imam trenutno z drugimi zadevami 400% dela.

 

Skratka "lov" na osebo, ki bi se konkretnega vozila lotila ostaja odprt.

A fotoaparat tudi še rešujejo? 😁

  • Haha 1
  • Ni všeč 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 2 urama je Janez007 napisal:

 

Vse tisto, kar smo mi gor modrovali, je Slivka napisal bolj pesniško, pa presenetljivo malo konkretnega, kot sem pričakoval po prebranem uvodu "pa dajva midva reč eno tako, po kmečko..." 😀 Mazda CX-5 je konkreten avto tega foruma, točno se ve, kje so elektronska vezja, šibka za olje, ... 

 

image.png

Tolko vode ne bi smeli bit kritično na mišino. To je kot da bi po lužah vozil. Fiter za luft ne bi smel dobit, razen če je air intake kot na staril Alfah, pri tleh.

Notranjost je tisto edino kar me skrbi. To pa bi z veseljem vidli slike.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 11 minutami je Slivka napisal:

 

Glej, trofil si ravno v času dopustov. Se bojim, da bo ta "lov" še kar nekaj časa odprt...

@scania bi po moje užival, to bi bil projekt kot nalašč zanj. Da ne bi ves čas po nepotrebnem razstavljal in sestavljal svojega. 😃

  • Všeč 1
  • Haha 4
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 4 urami je Janez007 napisal:

.... ... .... ....  presenetljivo malo konkretnega, kot sem pričakoval po prebranem uvodu "pa dajva midva reč eno tako, po kmečko..." 

.... ... ... .... 

image.png

 

Večinoma ste pisali, da je avto zrel za v prešo. Ko pa pogledaš to sliko, pa vidiš, da šoferju - če bi slučajno sedel notri - ne bi niti jajc zmočilo...

 

@roCkY_, koliko se pa mudi oz. koliko lahko čakaš na avto? Ker si res trofil v času dopustov. Ja, pa od kod bi bilo treba avto privleč in kakšne imaš možnosti avtovleke? Mogoče vsaj možnost najema prikolice?

  • Všeč 1
  • Začuden 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 19 minutami je Slivka napisal:

Večinoma ste pisali, da je avto zrel za v prešo. Ko pa pogledaš to sliko, pa vidiš, da šoferju - če bi slučajno sedel notri - ne bi niti jajc zmočilo...

 

Jaz sem svoje napisal, kaj je potrebno storit, glede na podatek, da je voda bila do prtljažnih vrat in da avto ni bil cel pod vodo, ampak pač eni tumajo svoje, da je to za na odpad. Sicer bi rad videl slike ampak, glede na to da avto ni bil dolgo v vodi in če bi se začelo hitro s sanacijo sušenja in zaščite konektorjev bi bilo lahko hitro v voznem stanju. Ampak le v primeru, da bi se sam lotil, ker zdajle koga dobit in ko vsi prihajajo na isto idejo kako zrihtat zalite avte plus dopust je verjetno misija nemogoče. Ampak kakorkoli že, če bi začel vsaj s sušenjem in da bi po vrhu spravil ven še talno tapicirungo je verjetno že pol zmage.

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Smola tole, kar berem tule in po fb-ju 😪😪 sicer sam uživam z družino na dopustu v dalmaciji, tako da sem se izognil nalivom.

Me je pa strah oz so mi zaskrbljujoči odgovori v stilu prodaj avto, saj imam občutek, da se bo čez pol leta našel nov uporabnik foruma, ki bo spraševal, kaj storiti, ker ima težave z avtom. 

Imam občutek, da bo kar nekaj švercerjev prišlo na svoj račun, odkupili avtomobile napol zastonj, jih za silo očistili in prodali naprej za lepo ohranjeno vozilo , slovenskega porekla s servisno knjižico... 

 

Kar se same teme tiče, pa nimam nobenega pametnega ogovora. Je nekaj filmčkov na youtubu, sam vseeno so to ljudje, ki imajo čas, delavnico in dosti denarja 🤔

Popravljeno od Freak
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.