Skoči na vsebino

Priporočeno sporočilo

Napisano
Imam Mazdo 2, 1,5 skyactive G, letnik april 2022. 
V zadnjih mesecih sem opazil, da se je poraba olja nenormalno povečala. Od srede aprila, ko sem imel prvi redni servis, do danes, se je nivo olja znižal na le malo nad minimum - malo nad spodnjo črtico. V teh petih mesecih sem sicer prevozil le 4000 km. 
 
Še bolj sem bil začuden, ko sem približno pred 14 dnevi pogledal nivo olja. Bil je na polovici. Potem sem se odpravil na morje (pot tja in nazaj je okoli 700 km), po vrnitvi pa je - kot že rečeno - nivo olja padel malo nad minimum. 
Prvo leto nisem opazil nobenih problemov s porabo olja, opažati sem jih začel šele letos. 

Ima kdo podobne težave?

hvala 

 

 

Napisano (urejeno)

Meni se je že zgodilo, da so na Mazdinem servisu nalili premalo olja. Zato bi sam najprej precizno dolil olje do zgornje črtice, meril pa v enakih pogojih, ko je avto na ravni podlagi in ogret - nekaj minut po tem, ko je bil ugasnjen.

 

Imamo 2 Mazdi z 2.0 motorjem in prevoženimi cca. 80.000 km enakega letnika izdelave. Prva narejena v Mehiki že več let pije cca. 1 liter/15.000 km, pri drugi narejeni na Japonskem je nivo olja po 15.000 km praktično enak (nič ne pije).

 

Če je pitje konstantno, to pomeni, da se s časom ne bo opazno povečevalo, ni kaj dosti za narediti, saj je za Mazdo problematično pitje šele tedaj, ko popije več kot 0,8 litra olja na 1.000 km. V nasprotnem primeru, ko se pitje s časoma močno povečuje, pa je znak za alarm - naj rešijo in bodo rešili v garanciji. 

 

image.png

 

https://instructions.cdn.mazda.media/media/mazda/22140_Mazda2_Navodila_za_uporabo__8KC8-EE-21F-SI_Edition1_web.pdf?

 

Popravljeno od Janez007
Napisano (urejeno)
pred 20 minutami je Janez007 napisal:

Meni se je že zgodilo, da so na Mazdinem servisu nalili premalo olja. Zato bi sam najprej precizno dolil olje do zgornje črtice, meril pa v enakih pogojih, ko je avto na ravni podlagi in ogret - nekaj minut po tem, ko je bil ugasnjen.

 

Imamo 2 Mazdi z 2.0 motorjem in prevoženimi cca. 80.000 km enakega letnika izdelave. Prva narejena v Mehiki že več let pije cca. 1 liter/15.000 km, pri drugi narejeni na Japonskem je nivo olja po 15.000 km praktično enak (nič ne pije).

 

Če je pitje konstantno, to pomeni, da se s časom ne bo opazno povečevalo, ni kaj dosti za narediti, saj je za Mazdo problematično pitje šele tedaj, ko popije več kot 0,8 litra olja na 1.000 km. V nasprotnem primeru, ko se pitje s časoma močno povečuje, pa je znak za alarm - naj rešijo in bodo rešili v garanciji. 

 

image.png

 

https://instructions.cdn.mazda.media/media/mazda/22140_Mazda2_Navodila_za_uporabo__8KC8-EE-21F-SI_Edition1_web.pdf?

 

Hvala za odgovor. Res je, da nisem bil pozoren, koliko olja so dolili na servisu. Me je pa res presenetilo, da se je po eni vožnji na morje (700 km) nivo znižal s polovice na skoraj minimum. Morda veste, koliko bi to bilo v dcl? 

Popravljeno od Juremb
Napisano
pred 16 minutami je Juremb napisal:

Hvala za odgovor. Res je, da nisem bil pozoren, koliko olja so dolili na servisu. Me je pa res presenetilo, da se je po eni vožnji na morje (700 km) nivo znižal s polovice na skoraj minimum. Morda veste, koliko bi to bilo v dcl? 

Med min in max je cca 1lit., kamot zlij not 1/2lit.in preveri. 👍

Po potrebi dolij. 

Napisano

Posledice vožnje s povišanim nivojem v posodi za olje so lahko enako resne kot vožnja motorja s premajhno količino olja. Prevelika količina olja se lahko dvigne pod pritiskom in preide skozi notranja tesnila, kar povzroči resno puščanje. Morda še huje, olje se lahko iztisne v sesalni sistem in zgoreva, kar lahko povzroči nenadzorovano delovanje motorja in tudi poškodbe motorja.

Tale v temi je sicer Mazdin bencinar, toda za famozne dizle, bi veljalo olje točiti le do polovice.

 

Pri nekaterih dizelskih motorjih je optimalna raven olja približno na polovici, da se upošteva morebitna kontaminacija z dizelskim gorivom.

Napisano (urejeno)
pred 21 minutami je dvorjan napisal:

Posledice vožnje s povišanim nivojem v posodi za olje so lahko enako resne kot vožnja motorja s premajhno količino olja. Prevelika količina olja se lahko dvigne pod pritiskom in preide skozi notranja tesnila, kar povzroči resno puščanje. Morda še huje, olje se lahko iztisne v sesalni sistem in zgoreva, kar lahko povzroči nenadzorovano delovanje motorja in tudi poškodbe motorja.

 

Ampak MAX je verjetno zgornja meja + še nekaj rezerve, ki prepreči  nezaželeno stanje. 

 

image.png

 

 

Popravljeno od Janez007
Napisano

Mogoče pri Mazda dizlih.

 

Vprašaj kateregakoli mehanika - sem prepričan, da jih bo 90 % reklo, da se olja v motorju ne toči do oznake MAX. Razen tistih par lopovov, ki bi radi zaslužili 25€/l na vsakem decilitru ...

Napisano

 

pred 2 urama je dvorjan napisal:

Posledice vožnje s povišanim nivojem v posodi za olje so lahko enako resne kot vožnja motorja s premajhno količino olja. Prevelika količina olja se lahko dvigne pod pritiskom in preide skozi notranja tesnila, kar povzroči resno puščanje. Morda še huje, olje se lahko iztisne v sesalni sistem in zgoreva, kar lahko povzroči nenadzorovano delovanje motorja in tudi poškodbe motorja.

Tale v temi je sicer Mazdin bencinar, toda za famozne dizle, bi veljalo olje točiti le do polovice.

 

Pri nekaterih dizelskih motorjih je optimalna raven olja približno na polovici, da se upošteva morebitna kontaminacija z dizelskim gorivom.

Točno to, + še zaradi tega ker ga je preveč se lahko spodaj pri pumpi speni in potem ni vse skup nič mazanja.

Napisano

Nam povprečnim dedcem se bi to težko zgodilo, da bi nalili preveč olja. Tudi inženirji, sem 99%, so na to pomislili (da je neka varnostna rezerva), čeprav za Mazdine več nisem 100% prepričan. 😃

 

Sem pa na črpalki lansko leto videl žensko, ki je dotočila olje, potem pa ni več vedela, kam se vtakne šibka ... v paniki jo je vtikala v odprtino za nalivanje olja, ko sem jo še pravi čas ogovoril in preprečil nepotrebne stroške ...

  • Všeč 2
  • Haha 1
  • Začuden 1
Napisano
pred 13 minutami je Janez007 napisal:

Nam povprečnim dedcem se bi to težko zgodilo, da bi nalili preveč olja. Tudi inženirji, sem 99%, so na to pomislili (da je neka varnostna rezerva), čeprav za Mazdine več nisem 100% prepričan. 😃

 

Sem pa na črpalki lansko leto videl žensko, ki je dotočila olje, potem pa ni več vedela, kam se vtakne šibka ... v paniki jo je vtikala v odprtino za nalivanje olja, ko sem jo še pravi čas ogovoril in preprečil nepotrebne stroške ...

Blond.....🤔🤭😉

Napisano
pred 31 minutami je Bini napisal:

Blond.....🤔🤭😉

 

Ne Bini, rjavolasa ženska poznih srednjih let, od katere bi raje kupil avto, kot od  tebe, če te ne bi poznal ... napaka  ... Si mislim, da je vlila vse kar je šlo notri ... 😃 

Napisano (urejeno)

Bencinske motorje se naliva normalno do max. Dizelske motorje se pa naliva na 3/4 ravno zaradi morebitnega naraščanja olja... Med max in min je ponavadi cca. 0,7l

Popravljeno od Scr3am
  • 1 leto kasneje...
Napisano
dne 25. 9. 2023 ob 8:44 je Juremb napisal:
Imam Mazdo 2, 1,5 skyactive G, letnik april 2022. 
V zadnjih mesecih sem opazil, da se je poraba olja nenormalno povečala. Od srede aprila, ko sem imel prvi redni servis, do danes, se je nivo olja znižal na le malo nad minimum - malo nad spodnjo črtico. V teh petih mesecih sem sicer prevozil le 4000 km. 
 
Še bolj sem bil začuden, ko sem približno pred 14 dnevi pogledal nivo olja. Bil je na polovici. Potem sem se odpravil na morje (pot tja in nazaj je okoli 700 km), po vrnitvi pa je - kot že rečeno - nivo olja padel malo nad minimum. 
Prvo leto nisem opazil nobenih problemov s porabo olja, opažati sem jih začel šele letos. 

Ima kdo podobne težave?

hvala 

 

 

Pazi, da avto ni na naklonu, ko gledaš nivo olja - ne levo desno, ne naprej nazaj. Nobena cesta in nobeno parkirišče zaradi odvodnjavanja ni v vodoravno! Glej kako se meri nivo olja, piše v navodilih - motor topel, počakati 5minut.

Majes mi je delaj, preden je šel v penzijo, da je za 2.0 Skyative G tipično, da spijejo 1L med menjavami.

1,5 je bolj majhen motorček in je verjetno trpel (obtežen avto za na morje, visoke temperature, klima, teranje po AC? mogoče strešni kovček??, gume dovolj napumpane?). Ja, takem settingu lahko gre poraba olja konkreeetno gor.

Jaz bi rekel 👍, da sploh kontroliraš nivo olja. Pomoje polovica voznikov tega niti ne zna. In glede na to da ni znano da bi Skyactive G crkovali, se jaz ne bi preveč sekiral za to. Pač redno kontroliraj in dolivaj. Lahko doliješ do MAX, ne pa čez.

Tisti, ki trdijo da jim ne spije popolnoma nič olja, jih vprašaj, če jim olje kaj smrdi po bencinu 😉. Seveda bodo pritrdili, ker je to hiba vseh motorjev z direktnim vbrizgom. Torej mogoče ne gre za to da jim "ne spije nič olja", ampak, da imajo zaradi načina vožnje precej bencina v olju 😊.

Pazi na servisu, če voziš v BTC, tam so mi redno nalivali čez MAX. Oziroma bolje rečeno, niso dosledno olja ven spustili, nalili not 4,2L kolikor je po spec., in seveda je bilo olje na videz umazano in pol centimetra čez max. To se je zgodilo kar 2x zapovrstjo. Od takrat naprej dobijo pisno navodilo, da dosledno spustijo ven, nalijejo točno 4L, in da če bo olje umazano ali čez max bodo delali še enkrat!

Še moje mnenje glede menjave olja - 20.000km je pomoje predolgi interval za menjavo če misliš avto imet dlje časa. tam od 14 15k dalje olje ni več v dobri formi, zato jaz menjujem olje po ameriškem standardu 5-7k milj (torej okoli ~12.000 km).

 

 

 

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...
  • Zadnja sporočila

    • A je za kopati v Predvoru, se hotel še ni podrl v jezero....še nekaj časa nazaj je bilo jezero bolj tako tako, ni bilo ravno na izgled mikavno za iti v vodo 😉
    • Danes opravil dobrih 57km in sicer štart iz Soteske, prek Tunjic, Zaloga pri Cerkljah, Cerkelj, Olševka in Tupalič, do PREDDVORa in tam kopanje v Črnavi   Povratek prek Komende in Kamnika.   Od Tunjiške mlake proti Zalogi pri Cerkljah in Šmartnem je izredno lepa, neprometna cesta, večinoma po gozdu. Me je res navdušil predvsem ta del poti
    • Zgleda, da nekaj je spet na tej Mazdi, da pritegne,.... Po testih nekaterih je kot paket boljša kot npr. RAV4, lepša notranjost... Ko sem jo sam prvič videl, katastrofa, drugič tudi katastrofa. Pred kratkim tretjič ko sem bil na servisu pri Mazdi, pa sem si jo mimogrede še malo bolje ogledal, pa se mi sploh več ni zdela slaba, tudi notri se mi zdi kar v redu, materiali ne zgledajo tako slabo kot sem bral. Tudi ekran ni zgledal slabo, sem sedel v različici z manjšim ekranom.  Tudi Mazda vztraja da je ta veliki ekran manj moteč in lažji za uporabo in da so se pač vozniki navadili na stil pametnih  telefonov.  Tudi motor po testih je ok za normalno vožnjo in lepo usklajen s celoto.. Tako da kot kaže bo naslednja CX-30 tudi v tej smeri... Na žalost ali bomo videli in na koncu bomo verjetno navdušeni... Spremembe se pač dogajajo in ali sprejmeš ali pač ne in greš mogoče na Opla 😁  
    • Te fore,ki jih vidiš pogosto na YouTube,se raje izogibajte,če nočete,da vam zgori bajta. To je tako,kot,da bi npr. z resetom varovalke mislil,da si "zrihtal".   Ne kaže polnilec brez veze napako!!!   Tukaj samo nazaj v trgovino,in vzami drugo baterijo,ostale "operacije" kot npr. razisakava,katera celica je fuč itd,je zate brezpredmetna. Drugo je,če znaš,in imaš opremo potrebno za to,in tudi v tem primeru bi bilo smiselno le v "raziskovalne namene",ko ti je vseeno,ali bo kaj iz tega,ali bo pa "za v kanto". V tem primeru,za "raziskovanje",bi potreboval multimeter,in en res dober polnilec za analizo celic,kot je npr. Opus BT-C3100 (sem ga v tej temi že opisoval). In še v tem primeru,bi lahko le ugotovil,kaj je z baterijo narobe in zakaj...nič več!   Gre za to-to so vgrajene tako poceni celice,da stroškovno nima smisla-za 19,99€ polnilec in 2Ah baterija z 5 celicami formata 18650...ni čudno. Še vsa čast BMS-u in polnilcu,ker očitno delata,kot se spodobi....samo,če je tanajceneje vgrajeno,ni čudno,če ga kakšna celica "sračka".   Kot sem napisal-nazaj v trgovino,in naj dajo drugo baterijo,vse ostalo nima smisla,če želiš delujočo baterijo.  
    • Vedno mi vsi govorijo, kako je motor nevaren. Pa sem malo pobrskal po statistikah...      
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.