Skoči na vsebino

Poraba olja mazda 2, skyactive 1,5


Priporočeno sporočilo

Imam Mazdo 2, 1,5 skyactive G, letnik april 2022. 
V zadnjih mesecih sem opazil, da se je poraba olja nenormalno povečala. Od srede aprila, ko sem imel prvi redni servis, do danes, se je nivo olja znižal na le malo nad minimum - malo nad spodnjo črtico. V teh petih mesecih sem sicer prevozil le 4000 km. 
 
Še bolj sem bil začuden, ko sem približno pred 14 dnevi pogledal nivo olja. Bil je na polovici. Potem sem se odpravil na morje (pot tja in nazaj je okoli 700 km), po vrnitvi pa je - kot že rečeno - nivo olja padel malo nad minimum. 
Prvo leto nisem opazil nobenih problemov s porabo olja, opažati sem jih začel šele letos. 

Ima kdo podobne težave?

hvala 

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Meni se je že zgodilo, da so na Mazdinem servisu nalili premalo olja. Zato bi sam najprej precizno dolil olje do zgornje črtice, meril pa v enakih pogojih, ko je avto na ravni podlagi in ogret - nekaj minut po tem, ko je bil ugasnjen.

 

Imamo 2 Mazdi z 2.0 motorjem in prevoženimi cca. 80.000 km enakega letnika izdelave. Prva narejena v Mehiki že več let pije cca. 1 liter/15.000 km, pri drugi narejeni na Japonskem je nivo olja po 15.000 km praktično enak (nič ne pije).

 

Če je pitje konstantno, to pomeni, da se s časom ne bo opazno povečevalo, ni kaj dosti za narediti, saj je za Mazdo problematično pitje šele tedaj, ko popije več kot 0,8 litra olja na 1.000 km. V nasprotnem primeru, ko se pitje s časoma močno povečuje, pa je znak za alarm - naj rešijo in bodo rešili v garanciji. 

 

image.png

 

https://instructions.cdn.mazda.media/media/mazda/22140_Mazda2_Navodila_za_uporabo__8KC8-EE-21F-SI_Edition1_web.pdf?

 

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 20 minutami je Janez007 napisal:

Meni se je že zgodilo, da so na Mazdinem servisu nalili premalo olja. Zato bi sam najprej precizno dolil olje do zgornje črtice, meril pa v enakih pogojih, ko je avto na ravni podlagi in ogret - nekaj minut po tem, ko je bil ugasnjen.

 

Imamo 2 Mazdi z 2.0 motorjem in prevoženimi cca. 80.000 km enakega letnika izdelave. Prva narejena v Mehiki že več let pije cca. 1 liter/15.000 km, pri drugi narejeni na Japonskem je nivo olja po 15.000 km praktično enak (nič ne pije).

 

Če je pitje konstantno, to pomeni, da se s časom ne bo opazno povečevalo, ni kaj dosti za narediti, saj je za Mazdo problematično pitje šele tedaj, ko popije več kot 0,8 litra olja na 1.000 km. V nasprotnem primeru, ko se pitje s časoma močno povečuje, pa je znak za alarm - naj rešijo in bodo rešili v garanciji. 

 

image.png

 

https://instructions.cdn.mazda.media/media/mazda/22140_Mazda2_Navodila_za_uporabo__8KC8-EE-21F-SI_Edition1_web.pdf?

 

Hvala za odgovor. Res je, da nisem bil pozoren, koliko olja so dolili na servisu. Me je pa res presenetilo, da se je po eni vožnji na morje (700 km) nivo znižal s polovice na skoraj minimum. Morda veste, koliko bi to bilo v dcl? 

Popravljeno od Juremb
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 16 minutami je Juremb napisal:

Hvala za odgovor. Res je, da nisem bil pozoren, koliko olja so dolili na servisu. Me je pa res presenetilo, da se je po eni vožnji na morje (700 km) nivo znižal s polovice na skoraj minimum. Morda veste, koliko bi to bilo v dcl? 

Med min in max je cca 1lit., kamot zlij not 1/2lit.in preveri. 👍

Po potrebi dolij. 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Posledice vožnje s povišanim nivojem v posodi za olje so lahko enako resne kot vožnja motorja s premajhno količino olja. Prevelika količina olja se lahko dvigne pod pritiskom in preide skozi notranja tesnila, kar povzroči resno puščanje. Morda še huje, olje se lahko iztisne v sesalni sistem in zgoreva, kar lahko povzroči nenadzorovano delovanje motorja in tudi poškodbe motorja.

Tale v temi je sicer Mazdin bencinar, toda za famozne dizle, bi veljalo olje točiti le do polovice.

 

Pri nekaterih dizelskih motorjih je optimalna raven olja približno na polovici, da se upošteva morebitna kontaminacija z dizelskim gorivom.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 21 minutami je dvorjan napisal:

Posledice vožnje s povišanim nivojem v posodi za olje so lahko enako resne kot vožnja motorja s premajhno količino olja. Prevelika količina olja se lahko dvigne pod pritiskom in preide skozi notranja tesnila, kar povzroči resno puščanje. Morda še huje, olje se lahko iztisne v sesalni sistem in zgoreva, kar lahko povzroči nenadzorovano delovanje motorja in tudi poškodbe motorja.

 

Ampak MAX je verjetno zgornja meja + še nekaj rezerve, ki prepreči  nezaželeno stanje. 

 

image.png

 

 

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

 

pred 2 urama je dvorjan napisal:

Posledice vožnje s povišanim nivojem v posodi za olje so lahko enako resne kot vožnja motorja s premajhno količino olja. Prevelika količina olja se lahko dvigne pod pritiskom in preide skozi notranja tesnila, kar povzroči resno puščanje. Morda še huje, olje se lahko iztisne v sesalni sistem in zgoreva, kar lahko povzroči nenadzorovano delovanje motorja in tudi poškodbe motorja.

Tale v temi je sicer Mazdin bencinar, toda za famozne dizle, bi veljalo olje točiti le do polovice.

 

Pri nekaterih dizelskih motorjih je optimalna raven olja približno na polovici, da se upošteva morebitna kontaminacija z dizelskim gorivom.

Točno to, + še zaradi tega ker ga je preveč se lahko spodaj pri pumpi speni in potem ni vse skup nič mazanja.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Nam povprečnim dedcem se bi to težko zgodilo, da bi nalili preveč olja. Tudi inženirji, sem 99%, so na to pomislili (da je neka varnostna rezerva), čeprav za Mazdine več nisem 100% prepričan. 😃

 

Sem pa na črpalki lansko leto videl žensko, ki je dotočila olje, potem pa ni več vedela, kam se vtakne šibka ... v paniki jo je vtikala v odprtino za nalivanje olja, ko sem jo še pravi čas ogovoril in preprečil nepotrebne stroške ...

  • Všeč 2
  • Haha 1
  • Začuden 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 13 minutami je Janez007 napisal:

Nam povprečnim dedcem se bi to težko zgodilo, da bi nalili preveč olja. Tudi inženirji, sem 99%, so na to pomislili (da je neka varnostna rezerva), čeprav za Mazdine več nisem 100% prepričan. 😃

 

Sem pa na črpalki lansko leto videl žensko, ki je dotočila olje, potem pa ni več vedela, kam se vtakne šibka ... v paniki jo je vtikala v odprtino za nalivanje olja, ko sem jo še pravi čas ogovoril in preprečil nepotrebne stroške ...

Blond.....🤔🤭😉

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.