Skoči na vsebino

Računalništvo


curko

Priporočeno sporočilo

Intel že toliko let ni nekaj presenetljivo novega(napredek) dal ven...sam neki refreshi pa menjava socketov. Vecinoma kar sem sprmljal builde na enem izmed forumov je bil AMD. Bi blo fajn da intel vn vrže kaj hudega zarad konkurence.

 

image.jpeg

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred eno uro je Tilen5 napisal:

Intel že toliko let ni nekaj presenetljivo novega(napredek) dal ven...sam neki refreshi pa menjava socketov. Vecinoma kar sem sprmljal builde na enem izmed forumov je bil AMD. Bi blo fajn da intel vn vrže kaj hudega zarad konkurence.

 

Pred eno uro je samSimon napisal:

Z enajste na dvanajsto serijo je bil res mal večji preskok, na trinajsto že (spet) ne več tolk. Štirinajsta je pa bolj kot ne samo refresh.

Sej nimajo kej.

 

Naslednja generacija bo imela več cacha, ker se je pač izkazalo, da za high frame gaming dan danes rabiš prevečkrat po ukaze, pa je boljše če so pri roki podatki. In seveda bodo to oglaševali kot revolucijo, čeprav jo je pogruntal AMD.

 

Verjamem pa, da bo Intel to bolj optimiziral, ker sedaj je nek high cache cpu od AMDja neuporaben za ostalo rabo poleg gaminga.

 

Bolje bi bilo, da se Intel usmeri v podroben razvoj ARM-a, ker je tam prihodnost, ko nam bo zmanjkalo nm silicija, na katere bomo še lahko pisali.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Rajs AMD kot intel. Za manj denarja vec muzike pa se plato ne rabis menjat vsakic, ko kupis nov cpu. AM4 socket je 2016 ce se ne motim pa se dandanes delajo CPUje za AM4 socket in das lahko gor nov cpu. Hladilnik pa tako, kot pri intel kot pri AMD jaz osebno nebi gor dajal stock coolerja, ker teli novi cpuji rabijo obvezno nek boljso aftermarket hladilnik, ce ne celo vodno hlajenje. Odvisno kaksen cpu vzames.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 3 urami je Scr3am napisal:

Rajs AMD kot intel. Za manj denarja vec muzike pa se plato ne rabis menjat vsakic, ko kupis nov cpu. AM4 socket je 2016 ce se ne motim pa se dandanes delajo CPUje za AM4 socket in das lahko gor nov cpu.

Stock sem imel na i7 3820.

Delal 9 let. Brez težav in ni bil glasn.

Zdaj nimam več stock na i7 11700.

 

AM5 je zunaj in ni kompatibilen z AM4. Da pa bi kupil zastarel CPU, samo da paše na stari plato, totalni no go.

 

Je pa res, da je AMD kompatibilnoat boljša. Ampak če na 5-10 let kupiš pošten CPU, ti je lahko ravno za kompatibilnost.

Kaj šele socket, še generacija ramov se menja....

Popravljeno od godlike
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ja 11 let star procesor itq da je delal normalno s stock coolerjem. Sej tudi zadnji procesorji bojo delali "normalno" s stock hladilnikom, ampak takoj ko ga bos obremenil (gaming, rendering itd.) bo pa temperatura skocila na + 80 C (novejsi boljsi CPUji). Sicer ima ryzen limit, ce se ne motim 95C, ampak zakaj bi se brez veze igral in ga laufal tako blizu limita. Kupis boljsi aftermarket zracni hladilnik ali pa vodno hlajenje in ga imas pod obremenitvijo na 45-55 C.

Popravljeno od Scr3am
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Meni je ravno če se greje. Crknilo mi še nikoli nič ni.

 

Dam pa povdarek na tišino.

 

Pa moj 11 let star je bil na xeon podnožju in je tudi drugačen stock hladilnik.

 

Pa mimo grede, stock hladilnikov ni več, ob novih i7, tako da imam CoolerMaster Masterair MA612 Stealth.

Popravljeno od godlike
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Sej crknil ti nebo ampak bo, zaradi previsoke temperature zmanjsal svojo moc s tem namenom, da se lahko shladi. Posledično dobis bottleneck oz. fps drop. V najhujsem scenariju, ce pa sploh nebi bilo hlajenja oa blue screen oz. bi se racunalnik sam od sebe ugasnil, da zasciti cpu.

Popravljeno od Scr3am
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Dajte mi nekaj povedat, tale moj PC mi že pošteno kravža živce...

Na lepem zamrzne in ga moram na gumb ugasnit. Potem ponovno zaženem in napiše da ni Win7 gor. Probam še ene 10x na gumb ugasnit in užgat, enkrat ni Winsov gor, drugič mi ponudi Winrepair, tretjic pride do login računov pa potem dalje ne...Skratka očitno so bili Winsi gor. Sem že mislil da je SSD fuč.

No, potem odklopim HDD diske in zaženem PC samo s SSD diskom na katerem so samo Winsi in programi in nič druga. No, PC normalno dela.

 

Diski so novi, v uporabi cca. eno leto. Health check 100%.

SSD je star 5 let, ampak očitno ni SSD problem kot sem mislil, health check na 98%.

Če bi bil en od HDD zanič, bi se Win7 vseeno moral naložiti. Ali ne?

Popravljeno od Jaka32
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pravkar je Tilen5 napisal:

Boota ti as HDD-ja na keterem ni windowsow, zato ti je pa šlo notr ko si ga odklopil,..po moje maš u biosu nastavljeno 1st boot device HDD

Samo dvomim, da je samo to... Če računalnik zmrzne med delovanjem. Takoj pomislim na težave s kakimi gonilniki in/ali okvaro komponente.

 

@Jaka32 Kaj pa piše kaj v Event Logu oz. Pregledovalniku dogodkov? Pa Win7 še furaš?

it's better to let someone think you're an idiot then to open your mouth and prove it

32888_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Vcasih blue screen in tista napaka "00000000"...vcasih pa samo zamrzne in ni vec windovsov dokler se mu ne zljubi spet. Jaz sumim utorrent, sedaj sem si uredil bittorrent pa je ista zadeva. Prej sem imel 1000 torrentov notri, sedaj 100, pa je ista zgodba.

 

Studiram da bi kupil maticno plosco, rame, procesor... pa verjetno rabim se graficno da razbremeni malce tisto na plosci. 

Sedaj imam notri micro atx, torej bo novejsa isto pasala, je istih dimenzij? Kaj priporocate?

V bistvu tako prisparam pri ohisju in napajalniku.

 

Screenshot-20231121-114427-Chrome.jpg

 

Popravljeno od Jaka32
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 3 urami je Jaka32 napisal:

Vcasih blue screen in tista napaka "00000000"...vcasih pa samo zamrzne in ni vec windovsov dokler se mu ne zljubi spet. Jaz sumim utorrent, sedaj sem si uredil bittorrent pa je ista zadeva. Prej sem imel 1000 torrentov notri, sedaj 100, pa je ista zgodba.

 

Studiram da bi kupil maticno plosco, rame, procesor... pa verjetno rabim se graficno da razbremeni malce tisto na plosci. 

Sedaj imam notri micro atx, torej bo novejsa isto pasala, je istih dimenzij? Kaj priporocate?

V bistvu tako prisparam pri ohisju in napajalniku.

 

Screenshot-20231121-114427-Chrome.jpg

 

kupi 5600x in hitrejše rame (3200mhz)

disk nvme, če iščeš cenej varjanto so crucial p5 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 5 urami je Jaka32 napisal:

Vcasih blue screen in tista napaka "00000000"...vcasih pa samo zamrzne in ni vec windovsov dokler se mu ne zljubi spet. Jaz sumim utorrent, sedaj sem si uredil bittorrent pa je ista zadeva. Prej sem imel 1000 torrentov notri, sedaj 100, pa je ista zgodba.

 

Studiram da bi kupil maticno plosco, rame, procesor... pa verjetno rabim se graficno da razbremeni malce tisto na plosci. 

Sedaj imam notri micro atx, torej bo novejsa isto pasala, je istih dimenzij? Kaj priporocate?

V bistvu tako prisparam pri ohisju in napajalniku.

 

Screenshot-20231121-114427-Chrome.jpg

 

Blu screen napako si googlal?

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

lahk bi blo sam da so koruptan fajli al pa da je disk ....

@Jaka32si probu testirat diske in pa probat če je problem v kakih registrih da je potrebno kaj popucat al pa popravit. maš programe za to. kak regclean al pa kej podobnga

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

https://www.userbenchmark.com/UserRun/65811031

 

Sem sel enega gledat, rabljenega. Po specifikacijah bi moral biti v redu, v realnosti pa se mi zdi da malce steka. Poglej link iz testa ki sem ga naredil.

 

A je mozno da je CPU na tem PC skurjen in dela samo 1 jedro namesto 6?

Se mi zdi da je PC zelo pocasen, gor je Win10 pro.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 12 minutami je Jaka32 napisal:

Sem ponovil test, isti pogoji, nic odprto, v bistvu je prazen racunalnik.

Zdaj pa mi kaze 6 jeder. Mi lahko kdo razlozi prosim? 

 

https://www.userbenchmark.com/UserRun/65811935

si preveru kake maš kaj temperature? 

kdaj je bil nazadnje posodobljen BIOS? 

lahk da ti CPU trotla zarad temperatur, al bo šlo pa počas v maloro. rezultati testov so mal čudni. 

bi pa testiral v kakem dedicated programu kot AIDA64 pa spremlju temperature kaj se dogaja.

 

Če je težava v procesorju (da je kaže znake da bo crknu) je zelo velika vrjetnost  da na X470 plato obesiš 5800x mogoče 5800X3D in kupiš mal bolše RAMe, če prej posodobiš bios. 

Popravljeno od TBA
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je Jaka32 napisal:

CPU se giblje okoli 49-55 stopinj. Ce ga obremenim s tem programom, poskoci na 70-75 stopinj, ampak potem takoj pade nazaj na 50.

Za bios in ostalo nimam pojma, sem amater, PC uporabljam za osnovne namene.

Lahko še probaš cinebench r23 dol potegnt pa sprobat cpu. Pa nared mogoč sam 1pass da dobiš priperjavo kak se cpu primerja z ostalimi.

To pr teh blue screenih je lahk kr frka. Si probu na novo naložit windowse?

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.