Skoči na vsebino

Računalništvo


curko

Priporočeno sporočilo

pred 3 urami je godlike napisal:

Jaz imam 125W TDP-ja.

Ni šans, da to spraviš pod 30°C.

 

Tudi moj CPU hladilnik se vrti na 680 RPM:

WWW.COOLERMASTER.COM

Čisto drugi princip hladilnika-v bistvu Je Coolermaster odličen,a ne tisto,kar sem jaz iskal...v bistvu ju ne moreš primerjati,ker sta konstruirana za različne ciljne skupine.

 

Brocken 3 je bil konstruiran za tihostne fanatike,kateri ne navijajo procesorjev-za to je tudi tako velik že brez ventilatorjev.

Zanimivo je pri njem predvsem to,da je edini,kateremu je po štirih letih uspelo z prestola izriniti Noctuo NH-D15,kateri je seveda več kot enkrat dražji in še veliko večji.

WWW.PCGAMESHARDWARE.DE

Der Alpenföhn Brocken 2 ist ein weiterhin sehr beliebter Kühler, aber auch etwas in die Jahre gekommen und die Entwicklung schreitet...

Mogoče koga zanima ta tematika🙄...gre za to,da z še nekako sprejemljivo velikostjo dosežeš čim boljše hlajenje pri čim nižjih glasnostih...tukaj konfiguracija z dvemi ventilatorji že principielno odpade,ker se seveda borimo proti "ropotu",vsak nadaljni ventilator pa ti seveda "pljuva v juho".

Seveda je Brocken 3 certificiran do 220W,in pri takih močeh ga Noctua NH D-15 prehiti za 1-2 stopinje...a ob normalnih procesorjih in pri normalnih uporabnikih je Brocken 3 "novi kralj"....vsaj takrat je bil,za sedaj pa ne vem,k ne spremljam tako zelo...

Rezultat pa vidiš na moji recenziji v Amazonovem linku....pri mojem sistemu v IDLEju 27-28 stopinj na CPUju pri cca. 550 obratih...pri Prime-95 (mešano) pa CPU ni nikoli šla nad 44 stopinj (Ryzen 5 1600X z 95W TDP) pri cca. 950-1000RPM na Brocken-u (sprednja SAN ACEja pa na cca. 850RPM...višje ni bilo smisla,ker ni bilo razlike v temp. CPUja).

Za že tako močan PC so to  absolutno nooore temperature že če bi uporabljal vodno hlajenje,kaj šele zračno...glede na tihost pa sploh.

 

Sem pred tem bil bolj fan Scythe hladilnikov (Ninja,Mugen...),a ta EKL me je absolutno presenetil.😃👍

 

Res pa je,da so temperature sedaj za 3-4 stopinje višje...k od 2017 hladilnika nisem snemal z plate...bi moral najbrž na novo nanesti termalno pasto,pa se mi ne da,dokler so takšni odčitki....mogoče kdaj🙄

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 12 minutami je skritikrt napisal:

Res pa je,da so temperature sedaj za 3-4 stopinje višje...k od 2017 hladilnika nisem snemal z plate...bi moral najbrž na novo nanesti termalno pasto,pa se mi ne da,dokler so takšni odčitki....mogoče kdaj🙄

Nikoli, niti po 10 letih delovanja, nosem menjaval paste 🙂

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Meni ta tvoj Alpenphön Broken 3 ne gre v kišto.

 

165mm višine.

Moj je 158mm.

 

Sem se že te vsekal in sem moral novo kišto kupovat, ker na višino nisem bil pozoren.

Moj pogoj pri ohišju je cd reža.

Pa ne vem če ima zdaj dober cm lufta in tak na knap ne bi mirno spal.

 

Kaj pa kišta? Glede na nivo "fanatizna" lahko pričakujem, da ima zvočno izolacijo.

Meni se zdi s srednjim rangom beQuiet velik napredek.

 

 

Evo primerjave direkt nisem našel, sem pa jo med mokim in Noctuo NH-D15.

WWW.ETEKNIX.COM

We are fully aware that many people out there today have a poor opinion of…

 

Je tišja na iddle in krepko glasnejša pod obremenitvijo.

 

 

Drugače sem imel vedno stock. Razen pri AMD Atlon 1000 sem imel Zalmana, ki je dokaj hitro zaribal.

Tudi na i7 3820 sem imel 8 let stock.

 

Tu pa nisem pretirano se trudil z iskanjem. Pač Noctua in druge firme, so meni bile neznane ok nakupu. In je bil pogoj, da vsaj firmo poznam iz časov, ko sem fejst šraufal. In tako sem pač raziskal Cooler Masterje.

Vse zadeve ne morem v življenju dognat do konca.

Popravljeno od godlike
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Prosim,ne me narobe razumeti...ne pravim,da bi moral menjavati hladilnik ali kaj.. saj niti ne vem kak PC-uporabnik si...vsak si ukroji sistem zase...ta tvoj hladilnik je sigurno super!

 

Hotel sem samo razložiti,kaj se da z sorazmerno malo cvenka doseči...samo,da je sistem res premišljeno sestavljen.

Poglej nekaj strani nazaj,ko sem čistil-izpihoval ta družinski PC in HTPC.

Pri tem družinskem je veliko vlogo igralo tudi ohišje...seveda mora hladilnik pasati not...gre pa tudi za druge stvari...npr. poglej stranice,in boš ugotovil,da je točno nad hladilnikom na stranico nameščena pena,katera se na rahlo stisne na hladilnik...to preprečuje,da bi zrak "pobegnil" mimo hladilnika...nad grafo je podobno (uporabil sem 3 različne tipe izolacije-2mm,2cm in alubutil).

Če malce bolj pogledaš,boš opazil take folijske kvadratke...to je alubutil (alufolija in butilna masa)...ta je uporabljen v doberšnji meri,ker je alu ohišje lahko in teži k ropotanju.. a spet ne preveč,ker z tem slabšaš hladilni učinek samega ohišja (Lian-Li PC-7NB 100% ALU)....in "narobe" montiran napajalnik...in tudi izbira napajalnika...izbira grafe MSI Gaming-X...najboljša grafa kar se tiče hlajenja in krmiljenja ventilatorjev v smislu tihosti in performance-a...izdelava sesalne predkomore za vstopna ventilatorja-gre za to,da sta odmaknjena od vsega-z tem se spet zmanjša ropot in izboljša pretok...vse luknje na ohišju so polepljene z izolirtrakom,tudi spodnje reže za vstopni zrak za napajalnik!!!😳...to pa kljub temu,da je ta obrnjen proti tlom...to pa za to,ker je odmaknjen za cca.1,5cm od tal,in tako dobi več kot dovolj zraka od obeh vstopnih ventilatorjev (dober nadtlak sistema)...če bi mu pa bila sila,pa še zmeraj lahko zažene propeler...

In ker so luknje kontraproduktivne za nadtlak prelepljene,je prevetritev in učinkovitost vstopnih ventilatorjev ekstremno visoka-nič zracnega toka ne gre "v nič"......

Vsi ti ukrepi v bistvu ne stanejo veliko,a zelo izboljšajo učinkovitost hlajenja,in omogočajo še dodatno znižanje obratov le teh.

 

Ima pa sistem dve "napaki"-izstopni ventilator in reža med hladilnikom in stropom ohišja. Režo bi lahko zaprl,pa sem jo pustil iz varnostnih razlogov,če bi zaribal ležaj ventilatorja na hladilniku (ima edini v PCju FDB ležaj...ostali imajo vsi krogljične)... in v tem primeru bi Brocken hladil pač pasivno,za kar bi pa pena nad njem bila kontraproduktivna.

In izstopni ventilator je ostal tudi zaradi tega razloga...bi v tem primeru pomagal odvajati topli zrak...tako pa teče z cca. 400RPM konstantno.

 

To so detajli,na katere večina zanesenjakov sploh ne polaga pozornosti,in si z tem po nepotrebnem slabšajo termalno učinkovitost sistema...pač "majhne finte",k se jih naučiš z leti😉

Popravljeno od skritikrt
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

A je smiselno, da sploh prodajam star PC, oziroma kolk bi biu prbližno vredn, če je sestavljen 2015 in vsebuje sledeče komponente:
Osnovna plošča: Asus Z97 Pro Gamer
Procesor: Intel i5 4690K
Hladilnik: Cooler Master Hyper 212 EVO (fino bi blo zamenjat ventilator, ker se ga že sliši, ampak hladi normalno)
Ram: 2x8GB Kingston HyperX DDR3 1866MHz XMP
Grafična kartica: Zotac Geforce GTX970 Amp Omega core
Napajalnik: Be Quiet Pure Power 11 600W Modularen (še 20 mesecev garancije)

Ohišje ni neki ekstra, Cooler Master Centurion 534, pa nek SSD pa dva HDD diska sta še notri.
Imam v škatli na podstrešju, pa ne vem a je sploh vredno vlačit ven

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Neki firmi v LJ sem prodal, ki to odkupuje:

KOMPONENTKO.SI

Najboljša Računalniška trgovina | Ugodne Grafične kartice | Gaming Računalniki | Sestavi...

 

Meni je čist za solidn dnar odkupil.

Na koncu mi je dal še 10€ poleg, pa sem mu kr v starem ohišju poslal (plata, cpu, rami 4x4, intell cooler)

 

Sam bi verjetno več dobil, bi pa se za razliko mantral z vsemi čudaki iz Bolhe.

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

tem sem pisal takrat, ko sm nov komp sestavu, pa jih ni zanimal, ker majo tega segmenta že dovolj. Klical sem še v BTC, v Swedata, mi je pa tip reku 70-80€ za vse. Napajalnik je biu 114€ lani pizdarija, pol pa res bolš, da mi zgnije na podstreh, vsaj ne bom meu občutka, da me na suho nategujejo.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 2 minutama je samSimon napisal:

tem sem pisal takrat, ko sm nov komp sestavu, pa jih ni zanimal, ker majo tega segmenta že dovolj. Klical sem še v BTC, v Swedata, mi je pa tip reku 70-80€ za vse. Napajalnik je biu 114€ lani pizdarija, pol pa res bolš, da mi zgnije na podstreh, vsaj ne bom meu občutka, da me na suho nategujejo.

Bole išta nego ništa.... 🤔😉

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ma ni čist tko, ne vedno.

Če dam plato, ram in procesor vse po 20€ in grafično za 40 je to že 100€ Za ohišje in diske mi je vseeno, za napajalnik bi pa tut pričakoval 40-50€,če ma še leto in pol garancije. Vsaj ocenu bi tko čez prst, da bi ble to neke normalne cene, ne vem, zato sm prašu še za mnenje.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Problem je,ker prodajalci ne gledajo tako na kvaliteto komponent...ti pričakuješ za rabljen PSU 40-50€,oni pa binovega normalno dali not enga,k stane manj kot 40€...to je nepremostljiva razlika med pričakovanji.

 

Bom rekel nekaj čisto drugega...OK-ni moj PC in cvenk tudi...in ne vem kako finančno moč imaš itd...

Jaz bi ta PC če ga res ne maraš in si lahko privoščiš "enga novega vse z nule"...bi starega enemu mulcu z sorodstva ali pač okolice podaril...pač enemu k si to ne more privoščiti...to je STROOOJ za šolske stvari,Office in tudi malce "igranja"...zate je "stara kišta",za nekoga drugega pa "neuresničljive sanje"...mogoče je pa hvaležno veselje v očeh več vredno kot pa tistih...ne vem,mogoče 100€...200€🙄

 

Pač-moje mnenje.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Sej, če ga dam na bolho in napišem ''podarim nekomu, ki ga nujno potrebuje'', mi bo telefon pregorel. Če pa napišem 150€, bo pa tišina, po vsej verjetnosti. Tut jst ne ležim na dnarju, sej je bil do letos v uporabi, zdej sm pač sestavu novga z nule, kot si reku. Če bi ga kak kolega potreboval, bi mu ga šenkal, rajši kot dal v trgovino za 70€, že zaradi principa. Je pa res, da je za svoja leta kar zmogljiv in več kot dovolj zmogljiv za vsakodnevna opravila in kako igro na 1080p. Nisem pa niti gledal a bi za 140-150€ dobil boljšega, slabšega, ker je taka poplava teh starih PC-jev na bolhi, da ne bom šel niti raziskovat. Bo pa pač na podstrešju v škatli. 😊

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Jaz sem dobil 2 leti nazaj 130€:

- i7 3820

- 4x4 Corsair Lp 2600 C8

- stock Intel cooler

- plata Gigabyte UD3 x79 chipset za lga2011

- Enermax ohišje (10€)

 

Tak da menda že gledajo na nivo.

Bi pa na tvojem mestu ponudil brez napajlnika. Pri meni so predobri, da bi jih tak šenkaval.

Menjavam samo kaj je potrebno. Še ohišje bi staro imel, če me ne bi hladilnik presenetil. Pa ok, novo je res top.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Strinjam se z mnogimi pred mano in na koncu je tudi res, da če boš še nekaj let čakal, bo samo še za odpadno elektronsko opremo. 

 

Na Bolhi se vse proda, če nastaviš normalno ceno in si ti ne mudi. Tale tvoj spodoben računalnik s solidno grafično kartico bi lahko nastavil na kakšnih 190 € in čakal kakšen mesec. Odziv ti bo povedal, ali je nastavljena cena previsoka. Lahko pa pošlješ poizvedbo za Komponentkovo ponudbo in dodaš 50€...

 

70 grafična

20 RAM

30 CPU

40 plošča

20 napajalnik

--------------

180

 

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 2 urama je samSimon napisal:

Ma ni čist tko, ne vedno.

Če dam plato, ram in procesor vse po 20€ in grafično za 40 je to že 100€ Za ohišje in diske mi je vseeno, za napajalnik bi pa tut pričakoval 40-50€,če ma še leto in pol garancije. Vsaj ocenu bi tko čez prst, da bi ble to neke normalne cene, ne vem, zato sm prašu še za mnenje.

 

Tukaj napiši oglas, veliko se tukaj prodaja rabljene robe, tudi sam sem tu prodal grafično in cpu

 

https://slo-tech.com/forum/20

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 36 minutami je Janez007 napisal:

Strinjam se z mnogimi pred mano in na koncu je tudi res, da če boš še nekaj let čakal, bo samo še za odpadno elektronsko opremo. 

 

Na Bolhi se vse proda, če nastaviš normalno ceno in si ti ne mudi. Tale tvoj spodoben računalnik s solidno grafično kartico bi lahko nastavil na kakšnih 190 € in čakal kakšen mesec. Odziv ti bo povedal, ali je nastavljena cena previsoka. Lahko pa pošlješ poizvedbo za Komponentkovo ponudbo in dodaš 50€...

 

70 grafična

20 RAM

30 CPU

40 plošča

20 napajalnik

--------------

180

 

Z vsem se strinjam. Tudi največji odpad, se slej ko prej proda na bolhi, če ne zasoljuješ.

 

Edino to, da je zgoraj omenil, da mu je komponentko zavrnil odkup.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

To je ta predstavitev,katera me je takrat napeljala na Gaming-X serijo.

Sicer je že šest let nazaj,a v osnovi velja tudi za nove Gaming-X modele. Za interesente priporočam ogled celega videa-zelo lepo razloži konstrukcijo itd...pač posebnosti in pristop MSIja k hlajenju,masivnosti,vrsta ležajev ventilatorjev,krmiljenje le teh,pod in nadplošča ....skratka ne samo za gaming,ampak tudi za tihostne fanatike👍 

 

 

Popravljeno od skritikrt
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 10 minutami je godlike napisal:

Zanimivo postavljen hladilnik CPU-ja. Vajen sem za 90° obrnjeno.

Res,zanimivo...meni je še bolj zanimiva bližina k grafi...a so heathpipe-i k podnožju asineteično upognjeni al kaj...domnevam,da je hladilnik tudi od BeQuiet🙄...bi bilo fajn vedeti,za kaj....k če so od te firme in imajo po vsej verjetnosti FDB ležaje...ni optimalno že za življensko dobo ne...k za horizontalno montazo ni fajn drsnih...so bolj krogljični za to.

OK ne bom še bolj težil-vsakemu svoje.

Nikoli nisem proti nekonvencionalnim pristopom...k to je tudi čar tega,da si PC sestaviš zares po svojih željah.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.