Skoči na vsebino

Računalništvo


curko

Priporočeno sporočilo

  • 2 tedna kasneje...
pred 11 minutami je Tilen5 napisal:

Glih tolk se da naredit z uno za 8€ iz aliexpress kot pa s custom tipkovnico lol

 

Sej jaz to vem, ne vedo pa tisti, ki odločajo. Pa to ni bla zdajle pogruntavščina na "suho".

 

Pred časom so ugotovili, da če dajo zaposlenim namesto enega 2 monitorja, da se je povečala efektivnost za 30%. Kako so to sicer ugotovili nimam pojma, ampak ideja je dobila nadaljevanje, da so poskusili še kolk se da pridobit, če daš zaposlenim tri monitorje. In brez nabijanja so v kontaktnem centru testirali tudi zadevo na štirih monitorjih za katere je bilo treba dodatne nosilce montirat in videolink kartice zrihtat.

 

Vodilni so namreč zelo inovativni in polni idej. Sem bil mal sarkastičen pa sem jim predlagal še dve tipkovnici in dve miški. Kot dokaz sem jim oboje priklopil, da so videli da deluje pa sem samo čakal na njihovo reakcijo. No hvala bogu smo pol ostali na dveh monitorjih in eni tipkovnici ter miški. 😜

  • Haha 4
  • Začuden 1

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Evo sem le dočakal svojo grafično.

MSI 4070 gaming x slim.

 

Staro Sapphire Vapor-X R9 280X Tri-X OC imam za prodat.

Ene 40€ bi še lahko bilo vredno. Če ldo koga pozna....

 

20231220_161536.jpg

Popravljeno od godlike
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

dne 26. 12. 2023 ob 11:32 je NevLado napisal:

 

Ni problema, tudi za 50€. :) 

 

Sicer pa sem v decembru imel preveč časa in spet malo pošravfal svoj PC. Motil me je zvok ventilatorjev (zaganjanje v primeru večje obremenitve CPU), kar sem nekoliko izboljšal s prilagojeno krivuljo v BIOS-u (prej z ASUS FanXpert). Zraven me je motila dokaj visoka temperatura m.2 diska Samsung EVO 970 PLUS, dobrih 50 stopinj v mirovanju.

 

Zadevo sem sedaj rešil takole:

 

- procesor sem "undervoltal" za offset=-0,12 V (segrevanje procesorja se je posledično znižalo za cca 10 stopinj), zmogljivost pa po testu Cinebench 2024 pri "multicore" še povečala. Zadeva je stabilna, ni pa več bila pri še večjem znižanju -0,13V. Ventilator procesorja sedaj primerno hladi pri nižjih obratih (zaganjanja praktično več ne slišim, ventilator doseže preko 2.000 obratov/minuto pri 12V). :) 

 

- ventilator procesorja sem spet namestil horizontalno, kar je pri tem ventilatorju BeQuiet "Pure wings 2" po navedbi proizvajalca prav tako ustrezna postavitev. Posledično se rebra hladilnika Jeyi m.2 diska fino prezračujejo in je temperatura diska v povprečju padla za 10 stopinj (v povprečju med 40 in 45 stopinj). :)  

 

Since the fluid is pumped from a reservoir, lubrication is not affected by the fan’s orientation, so they can be mounted horizontally, vertically, or at an angle without negative effects on longevity or noise. The Light Wings, Shadow Wings 2 and Pure Wings 2 fan series all use rifle bearings.

 

A Comprehensive Guide to Different Types of Fan Bearings (bequiet.com)

 

 

 

image.png

 

image.png

 

image.png

 

image.png

 

image.png

 

 

Popravljeno od Janez007
  • Všeč 2
  • Začuden 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Po dolgih letih služenja, je čas da zamenjam svoj I5 2500k in me zanima kaj je trenutno top price/performance cpu za gaming??

Nekaj sem gledal reviewe in bi naj bili za gaming boljši AMD procesorji.

Tu je pa spet dilema kateri procesor?? Katere plošče so ok, do sedaj sem prisegal na Asus?

Je kdo kaj bolj raziskoval, kaj kupit?

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

 

pred 13 minutami je Aless napisal:

Po dolgih letih služenja, je čas da zamenjam svoj I5 2500k in me zanima kaj je trenutno top price/performance cpu za gaming??

Nekaj sem gledal reviewe in bi naj bili za gaming boljši AMD procesorji.

Tu je pa spet dilema kateri procesor?? Katere plošče so ok, do sedaj sem prisegal na Asus?

Je kdo kaj bolj raziskoval, kaj kupit?

Meni je se vedno price/performance B550 AM4 socket. Plata za male pare, ki ima prakticno vse. Podpira ogromno procesorjev z AM4 socketom, ima 4.0 m2 socket, DDR4 rami, ki so smesno poceni, argb, rgb, bios flash button itd... Kar se pa CPU tice pa vse odvisno katero graficno kartico imas. Jaz bom vrjetno sedaj nadgradil na ryzen 7 5800x3d. Pri maticni pa naceloma nimas kej falit razn, da prej preveris, da ima doticna plata vse prikljucke, katere bos potencialno potreboval in pa seveda, da pase v tvoje ohisje. Je pa asus in pa kaksen msi dobra izbira.

Popravljeno od Scr3am
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Vprašanje je podobno, kot bi vprašal, kaj je trenutno top price/performance olje za Mazdo. 😃

 

Nadgradnje starih računalnikov, namenjenih "gamingu", po mojem mnenju večinoma niso smiselne. Pomembno je, da se med seboj ujemajo CPU, GPU, MB, RAM, SSD, napajalnik, hlajenje. Na koncu se ugotovi, da je najbolje vse kupiti novo ali rabljen računalnik neke generacije (nekateri gamerji neprestano težijo k vrhu in hitro menjajo ... cca leto star računalnik se da dobit zelo ugodno). Ja, cenovno sigurno ugodnjeje kupit kakšno leto starejšo generacijo komponent, kjer pa je lahko težava dobavljivost. 

 

Po nekaj nadgradnjah 8 let starega računalnika (i5 6600, GTX 970, MB Z170, ...), kar je počasi postalo nesmiselno, smo pred dobrim mesecem nabavili tole, ni pa bilo v osnovi mišljeno za "gaming":

  • ASUS TUF GAMING B650M-PLUS AMD AM5 mATX DDR5 HDMI/DP
  • BE QUIET! Pure Power 12 M 650W 80Plus Gold (BN342)
  • NZXT H5 Flow, črno ohišje (CC-H51FB-01)
  • Noctua NH-D15, Premium CPU Cooler with 2x NF-A15 PWM 140 mm, Fans (Brown)
  • AMD Ryzen 9 7900 3.7GHz/5.4Ghz 64MB 65W Wraith Prism
  • KINGSTON Fury Beast 64GB (2x32GB) 5600MT/s DDR5 CL40 XMP KF556C40BBK2-64 ram pomnilnik
  • ASUS TUF GeForce RTX 4070 Gaming OC 12GB GDDR6X (90YV0IZ0-M0NA00) gaming grafična kartica
  • SAMSUNG 970 EVO Plus 2TB M.2 PCIe 3.0 NVMe 1.3 (MZ-V7S2T0BW) SSD

 

Menda dela super.

 

AMD ali Intel procesor? Oba imata svoje prednosti, na katere se trg hitro odzove in zregulira ceno. Pri obeh se današnji top procesorji (X pri AMD in K pri Intlu) zelo segrevajo in potrebujejo učinkovito vodno hlajenje. V obratovanju "idle" so AMD nekoliko bolj požrešni. AMD imajo daljšo časovno kompatibilnost s podnožji, medtem ko se pri Intlu oboje zelo hitro menja ...  

 

 

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred leti sem skakal, malo Gigabyte malo MSI. Zadnjih 18 let Gigabyte.

Trenutno sem jezn na njih in ga ne želim več.

 

Imel sem specifičen chipset X77 in i7 3820.

In so se po 6 letih pojavle težave z mrežo. Ko se je vklopil ni našel mrežne. Sem ponovno zagnal, pa je delalo. In to se je dogajalo na 14-30 dni 1x.

Sem reševal 6-12 mesecev. Windows update dajal neke driverje gor, ki niso bli pravi. Sem onemogočil posodobitve gonilnikov, roll back delal in podobne fore, čez kak mesec jovo na novo.

Zaključek: quick boot je iz svojih čudnih arhiv povozil gonilnike. Ko sem ga onemogočil je bilo ok. Gigabyte ni dal zadnjih 5 let nove verzije gonilnikov ven.

 

Sedaj sem 3 leta zadovoljen z AsRock.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 5 minutami je godlike napisal:

Pred leti sem skakal, malo Gigabyte malo MSI. Zadnjih 18 let Gigabyte.

Trenutno sem jezn na njih in ga ne želim več.

 

Imel sem specifičen chipset X77 in i7 3820.

In so se po 6 letih pojavle težave z mrežo. Ko se je vklopil ni našel mrežne. Sem ponovno zagnal, pa je delalo. In to se je dogajalo na 14-30 dni 1x.

Sem reševal 6-12 mesecev. Windows update dajal neke driverje gor, ki niso bli pravi. Sem onemogočil posodobitve gonilnikov, roll back delal in podobne fore, čez kak mesec jovo na novo.

Zaključek: quick boot je iz svojih čudnih arhiv povozil gonilnike. Ko sem ga onemogočil je bilo ok. Gigabyte ni dal zadnjih 5 let nove verzije gonilnikov ven.

 

Sedaj sem 3 leta zadovoljen z AsRock.

Enako meni, na leta 2007 kupljenem računalniku. Rešitev: kupil sem posebno LAN kartico.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Hmh. No v bistvu tak vem da bo to nov build, samo prvo bi rad zbral ustrezen cpu, okrog njega pa pol plato in rame. 

Grafična zaenkrat ostaja Gtx1080, bom jo pa še letos zamenjal. 

Ohišje 100% ostane enako Fractal design Node 605, ki bi naj podpiralo vse velikosti plošč. 

Diski ostajajo, edino kak m2 ssd bi še dodal. 

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 19 minutami je Janez007 napisal:

Enako meni, na leta 2007 kupljenem računalniku. Rešitev: kupil sem posebno LAN kartico.

Meni je to ful žalostno. Ker to je šlamparija proizvajalca matične, ki ne da novih gonilnikov in Micorosfta, ki dodeli napačne gonilnike. Kaj šele, da je njihov quick boot polom. In je prva zadeva, ki jo onemogočim. Verjetno se mi je s kako posodobitvijo ponastavil.

pred 19 minutami je Aless napisal:

Hmh. No v bistvu tak vem da bo to nov build, samo prvo bi rad zbral ustrezen cpu, okrog njega pa pol plato in rame. 

Grafična zaenkrat ostaja Gtx1080, bom jo pa še letos zamenjal. 

Ohišje 100% ostane enako Fractal design Node 605, ki bi naj podpiralo vse velikosti plošč. 

Diski ostajajo, edino kak m2 ssd bi še dodal. 

Ryzen 5 7600X ali pa i7 14700KF.

 

Če lahko, raje 14700, pa ddr5 rame. In bo letel leta.

Popravljeno od godlike
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ja Ryzen 5 7600X sem neki že gledal ja, ali je bolje dat več € za Ryzen 7 7800X3d?

AMDjevi cpuji so v gamingu baje trenutno hitrejši od Intelovih, čeprav sem do sedaj imel skor vedno Intela. Ekrat daljnih let sem imel K6-2 266mhz pa sem bil razočaran.

 

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.