Skoči na vsebino

Kako tankate

Ustvari kratki URL


Priporočeno sporočilo

Napisano

Evo ?isto iz firbca odpiram tole temo, ker me zanimajo va?e navade tankanja goriva.

Sam sem v zgodnjih ?tudentskih letih tankal po potrebi in v majhnih koli?inah, ker denarja ni bilo situacija je bila pa taka da ?e je bil bencin v tanku sem imel ob?utek da ga lahko tro?im in se vozim tudi po nepotreben in ker nekateri kolegi niso imeli avtomobilov, vozili pa bi se, je bil moj odgovor da peljem kamorkoli samo bencin naj nato?ijo. Odkar imam pa redne prihodke pa tankam ko je prazen in tankam polno, ali pa pa? potrebam primerno, ?e vem da grem v tujino kjer je cena goriva vi?ja ali ni?ja, tankam pri nas temu primerno.

no pa da vidimo ?e vas :)

Napisano

Jaz se sicer prete?no vozim na LPG in to ?e kar nekih 7 ali 8 let, kar pomeni da cca. 1x mese?no to?im benz za 15?.

 

Ko sem se ?e vozil na benz, je bilo pa zelo razli?no in odvisno od financ. Tudi sam sem v ?tudentskih letih (diplomiral davnega leta 2004), najraje tankal "Pre?erna", ker sem imel s tem samega sebe nekoliko bolj pod kontrolo in se nisem kar vozil za brez veze (kar bi se zgodilo, ?e bi tankal za "Kobilico" ali "Cankarja").  :danzoman:

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Napisano

No saj LPG je tudi gorivo, ne vem pa ali se tam da tankat ne polno , ampak predvidevam da se da :) tako da kljub temu lahko odgovori? ;)

Napisano

Jaz sem vedno, tudi v ?tudentskih letih vedno tankal na polno. Ali zapravim 1x 4000 sit ali pa 4xpo jurja je itak vseeno. Na koncu si 4 jurje la?ji. Pa? sem vedno tako ?paral z denarjem,da je blo za benz. Ja pa blo tut la?je hendlat, glede na to da sem bolj srame?ljive/zadr?ane pasme pa? nisem letal na vsako pasjo procesijo ali pijanico (predvsem ker v?asih nisem pil alkohola... no tu je tudi razlog zakaj so bili cekini za benz :D )

 

Bolj sem kazni na obroke odpla?eval. Nakazal 5000sit namesto 20.000. Pol ko so ?ez eno leto pogruntali sem pa nakazal ?e tistih 15.000. Ker takra? pa? ni blo.

Napisano

No saj LPG je tudi gorivo, ne vem pa ali se tam da tankat ne polno , ampak predvidevam da se da :) tako da kljub temu lahko odgovori? ;)

Ja, seveda se da tudi tam tankat le "delno kapaciteto", zlasti tam kjer si gorivo to?i? sam, mora? v ve?ini primerov celoten ?as polnjenja rezervoarja ti??ati zeleni gumb, ker v trenutku ko ga izpusti? se zaustavi in po tej logiki lahko prav tako nacentrira? polnjenje za 10? recimo, ?e ve? ne znese ali ne ?eli?. :prstgor:

 

Osebno pri polnjenju LPG-ja tolk u?ivam, da ?e ne bi bilo res strahovite finan?ne krize, na kaj drugega kot polnega niti ne pomislim. (U?ivam zlasti v Evrskem delu, ko litra?a bistveno prehiteva znesek v Evrih).  :cheers:

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Napisano

Jaz sem vedno, tudi v ?tudentskih letih vedno tankal na polno. Ali zapravim 1x 4000 sit ali pa 4xpo jurja je itak vseeno. Na koncu si 4 jurje la?ji. Pa? sem vedno tako ?paral z denarjem,da je blo za benz. Ja pa blo tut la?je hendlat, glede na to da sem bolj srame?ljive/zadr?ane pasme pa? nisem letal na vsako pasjo procesijo ali pijanico (predvsem ker v?asih nisem pil alkohola... no tu je tudi razlog zakaj so bili cekini za benz :D )

 

Bolj sem kazni na obroke odpla?eval. Nakazal 5000sit namesto 20.000. Pol ko so ?ez eno leto pogruntali sem pa nakazal ?e tistih 15.000. Ker takra? pa? ni blo.

 

To sem tudi jaz mislil, ampak ?e pomisli? da bencin tudi doda nekaj kil, bolj pri?ara? ?e gre? 4x po jurja, kot pa 1x po 4000 tankat :)

 

Jaz tankam glede na to kdo pla?a, ?e pla?am jaz je vedno 20?, ?e kdo posodi "kartico" pa polno. Vedno pa tankam ko sem na rezervi, razen ?e sem kje na kak?en izletu, pa ne vem to?no kje so ?rpalke. Enkrat sem bil tam nekje v okolici Bleda oz. Bohinja, in nikjer ?rpalke js pa na zadnjih kapljicah. Sem jaz bil bolj BLED kot BLED :D Pol na sre?o sem zagledal neko majhno ?rpalko :)

Napisano

Ej...jaz tankam ko rabi...in tankam za toliko koliko imam denarja...he he.in nikoli nisem ostal brez benzina...lp:-)

Napisano

Imam dokaj podobno situacijo kot zmaj..1x na mesec tankam 10? bencina, ostalo pa LPG po cca 25? na tank.

 

Pri 6ki pa ?e jo redno vozim prav tako, poleg nekaj malega bencina enkrat na mesec, ponavadi kr poln tank LPGja za okol 50?, ker ima 90litrsko bombo. Da bi hodil tankat po 10? pa razen v kak?nih izjemnih primerih niti ne razmi?lam, ker se tolk kilometri obra?ajo, da bi po nepotrebnem ?e ve? ?asa porabil za tankanje, pa ga ?e zdj ni v izobilju :)

miataviperfinal.png

"It's better to be a lion for a day, than a sheep all your life."

Napisano

Ne vem ?e sem kdaj tankal manj kot polno, ker mi je vo?nja na bencinske in zgubljanje ?asa s tankanjem pa? nekaj bolj brezveznega v ?ivljenju tako, da ?im manjkrat sem tam bolje je. Se pravi spraznit do lu?ke in na pumpo do polnega.

34910_1.png

Napisano

Tankam vedno polno, ker itak v vsakem primeru naredim 40km za sluzbene namene... Edino kadar je avto naprodaj pa res tankam za 20? :)

Sent from Nokia Lumia 930

Napisano

Js sicer ne tankam, a lah podam mnenje haha :D no biv?i je vedno tankal na polno, velikrat tud pred vikendom, ker tam pri nas v hribih ni pump, pa ?e bi se slu?ajno kaj hudega zgodilo.. Pa ne glede na to, da je bil ?tudent.

 

Sva pa velikokrat na pumpah tko rekla, kaj to folk zakaj tankajo za 10?, pa? kaj pol skos hodijo na pumpo, pa kako se jim da :D najbr? s tem pol tud zapravis kar nekaj minut..

 

No ne vem razn ksne izjeme, da morjo kej donkat kar so porabil ali kaj podobnega.

Napisano

Js sicer ne tankam, a lah podam mnenje haha :D no biv?i je vedno tankal na polno, velikrat tud pred vikendom, ker tam pri nas v hribih ni pump, pa ?e bi se slu?ajno kaj hudega zgodilo.. Pa ne glede na to, da je bil ?tudent.

 

Sva pa velikokrat na pumpah tko rekla, kaj to folk zakaj tankajo za 10?, pa? kaj pol skos hodijo na pumpo, pa kako se jim da :D najbr? s tem pol tud zapravis kar nekaj minut..

 

No ne vem razn ksne izjeme, da morjo kej donkat kar so porabil ali kaj podobnega.

Hmm kako to nardi? da ne tanka? ti? jst bi tut tko, pol bi si tut kej bl posko?nga omislu :D

Napisano

Jaz tudi grem tankat, ko se prizge lucka... in vedno tankam polno...

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Napisano

Tankam takoj, ko se pri?ge lu?ka in vedno polno. Edino, ?e grem kam v tujino in tank ni ?e popolnoma prazen, pa? dotankam do vrha.

 

 

Napisano

Tankam takoj, ko se pri?ge lu?ka in vedno polno. Edino, ?e grem kam v tujino in tank ni ?e popolnoma prazen, pa? dotankam do vrha.

V slednjem primeru je odvisno, kam v tujino grem... Se je tudi ze zgodilo, da rezervoar se ni bil prazen, ko sem bil v Avstriji in sem sptotoma prisparal se kaksen evro, ker sem tankal tam, kjer je gorivo obcutno cenejse... Za v Italijo pa je ravno obratno... Tam je pa fajn tankat ze v SLO, ker je gorivo v ITA precej drazje... ;)

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Napisano

Tankam takrat, ko pridem z lu?ko do nekje konca rezerve, to je po mojih izra?unih od pri?iga lu?ke potem ?e 30-50km. Tankam polno, ?e?rav sedaj v zadnjih mesecih sem pogosto v Avstriji in nekak prilagodim oziroma dotankam toliko, da pridem do tja in tam tankam polno, ker razlike 4-6? na tank je pa ?e nekaj, pa ?e je to 4x mese?no mam pa ?e za eno spodobno kosilo :)

Napisano

Sem se pa spomnil, da sem imel enkrat totalno ?ebulo v denarnici (ko noter pogleda? ti gre namre? na jok) in sem tankal ?e se prov spomnim za 5?, ker je ?e konkretno lu?ka svetila in je blo treba nujno nekaj doto?it. Potem drug dan pa sem dobil neki cekinov ali nekaj v tem stilu in dolil malo ve?jo koli?ino. 

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Napisano

Vidim da ve?ina ?akate do lu?ke in potem vozite ?e malo. Jaz grev ve?ino tankat preden se lu?ka u?ge. Do zdaj sem imel zelo malokrat, da se mi je u?gala lu?ka.

 

Imam zmeraj rad vsaj ze ene 150km benza not. Nikol ne ve?, kaj se zgodi. mor? kdaj sred no?i kam letet, pa so vse benciske zaprte, ali obti?i? v kaki nori koloni. Sploh pozimi imam raje kar ve? rezerve, da ne bi kje sredi zime obti?al in ?akal na mrazu.

Napisano

ja ?e nima? avta, nima? kej tankat :lol:

Aja ne tko pa ne bi :D no razen ?e lahko vozim avto od koga drugega, pa da ima kaj posko?nega :D

Napisano

Kako tankam? Te?ko, ?e ?e vpra?a?. Namre?, ?enina petka: ne vem, a je to samo ta taka ali je to pri vseh petkah. Lepo tankam in tankam in ko prvi? vr?e ven, se lotim in kapljam do vrha (sploh pozimi). In "nakapljam" takole ?e kak?nih 8 do 10 litrov. Res mi ni jasno, zakaj tako hitro izklopi?

 

Druga?e pa, ja, ko se pri?ge lu?ka, grem ob prvi priliki tankat. ?e se slu?ajno zgodi na "tisti" ponedeljek, potem malo po?pekuliram, ?e se bo mogo?e slu?ajno pocenil, pa potegnem ?e en dan... 

 

Sem pa tudi jaz nekajkrat pazil, da je bilo v avtih vsaj tretjina rezervarja. Vsakokrat, ko je bila ?ena v osmem in devetem mesecu nose?nosti...

Od kar imam Forda, sem postal pešec...

serviser.gif

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...
  • Zadnja sporočila

    • In še drugi del (tabelarični pregled) ××××         Spodaj je tabela izključno na podlagi podatkov iz dokumenta, pri čemer je pomembno, da so to povprečja pregledanih LCA študij in ne rezultati enega konkretnega vozila. ICE vs. HEV vs. PHEV vs. BEV – LCA primerjava Kazalnik ICE-G 🚗 HEV 🔋 PHEV 🔌 BEV ⚡ Št. analiz (n) 29 16 21 60 Proizvodnja g CO₂e/km ~35 ~42 ~37 ~57 Proizvodnja – absolutno ~5–9 t CO₂e* podoben ICE 8,2–8,9 t 7,8–26,2 t Delež proizvodnje v LCA 14 % – 16–32 % (~25 %) – Uporaba / WTW g CO₂e/km 133–268 – – 4–177 Delež WTW v celotnem LCA ~80 % ~75 % ~68 % – Celotni LCA g CO₂e/km 223 185 157 121 Celotni LCA t CO₂e/vozilo 46 t 37 t 35 t 25 t Razlika LCA glede na ICE-G 0 % −17 % −32 % −41 % Razpon razlike glede na ICE-G – večinoma −13 do −21 % −9 do −73 % −89 do +21 % Glavni problem visoke emisije med uporabo manjši prihranek zelo odvisen od uporabe na elektriko visoke emisije proizvodnje/baterije Baterija – delež proizvodnje – – – ~54 % * Pri ICE dokument navaja, da 90 % ocen proizvodnje pade med 5 in 9 t CO₂e/vozilo.  Najbolj pomembna številka Če vzamemo ICE-G = 100 %, dobimo približno: Pogon Celotni LCA Prihranek glede na ICE-G ICE-G 223 g/km 0 % HEV 185 g/km −17 % PHEV 157 g/km −32 % BEV 121 g/km −41 % Ti povprečni rezultati so neposredno navedeni v dokumentu; avtorji pa posebej opozarjajo, da je za primerjavo bolj zanesljiv relativni rezultat znotraj posamezne študije, ker se predpostavke med LCA študijami precej razlikujejo. Kaj se iz tabele lepo vidi 1. ICE ima najvišje emisije predvsem zaradi uporabe. Pri ICE proizvodnja predstavlja približno 14 %, približno 80 % celotnega LCA pa predstavlja WTW (well-to-wheel). 2. HEV prinese približno 17 % zmanjšanje LCA. Proizvodnja je nekoliko bolj emisijsko intenzivna (42 proti ~35 g/km pri ICE), vendar nižja poraba goriva zmanjša emisije v uporabi.  3. PHEV ima povprečno ~32 % nižji LCA, vendar z zelo velikim razponom −9 do −73 %. To je pomembno: rezultat PHEV je zelo odvisen od tega, koliko kilometrov se dejansko opravi na elektriko.  4. BEV ima najboljši povprečni rezultat: −41 %. Toda proizvodnja je bistveno bolj obremenjujoča: 57 g/km proti ~35 g/km pri ICE, baterija pa predstavlja povprečno 54 % proizvodnih emisij.  5. BEV rezultat ima tudi največjo variabilnost. V pregledanih študijah je razlika glede na ICE segala od −89 % do +21 %. Približno 92 % študij je sicer pokazalo zmanjšanje emisij v korist BEV. 
    • Copilot pravi😉: Povzetek glavnih ugotovitev Dokument ugotavlja, da sedanja evropska ureditev emisij avtomobilov preveč temelji na emisijah iz izpušne cevi, zato ne prikazuje celotnega podnebnega vpliva vozila. Emisije namreč nastajajo tudi pri pridobivanju surovin, proizvodnji jekla in baterij, proizvodnji električne energije ali goriv ter ob koncu življenjske dobe vozila. Avtorji zato predlagajo prehod od zgolj »dekarbonizacije« k »defosilizaciji«, torej zmanjševanju uporabe fosilnega ogljika skozi celoten življenjski cikel vozila.    Glavno priporočilo je uvedba regulacije, ki temelji na analizi življenjskega cikla (LCA) in enakovredno upošteva pogon, uporabljeno energijo, materiale ter recikliranje. Prehod naj bi potekal v treh fazah: najprej obvezno in preverjeno poročanje o emisijah skozi življenjski cikel, nato sistem nagrajevanja dejansko doseženih izboljšav ter od leta 2032 postopna uvedba zavezujočih meril. Poseben poudarek dokument namenja nizkoogljičnemu jeklu kot prvemu praktičnemu primeru.  Osrednja ugotovitev je, da bi tak pristop EU omogočil učinkovitejše zmanjševanje emisij, saj bi nagrajeval vsako dokazljivo zmanjšanje uporabe fosilnega ogljika, ne glede na to, ali je doseženo z elektrifikacijo, čistejšo energijo,    V dokumentu so za ICE, PHEV in BEV zelo uporabni konkretni podatki. Pomembno pa je, da gre za pregled obstoječe literature, zato avtorji opozarjajo, da se rezultati med študijami precej razlikujejo. Ključni podatki LCA po tipu pogona Pogon Povprečne emisije v življenjskem ciklu Razpon Povprečna proizvodnja Glavna ugotovitev ICE-G (bencin) približno 185 g CO₂e/km – ~35 g/km visoke emisije predvsem v fazi uporabe PHEV približno 157 g CO₂e/km 58–242 g/km ~37 g/km boljši od ICE, vendar zelo odvisen od dejanske uporabe električnega načina BEV/ZEV približno 121 g CO₂e/km 24–243 g/km ~57 g/km najnižje povprečne emisije skozi življenjski cikel Pri celotnem življenjskem ciklu to pomeni približno 37 t CO₂e za ICE-G, 35 t za PHEV in 25 t za BEV. BEV ima torej v pregledani literaturi približno 35 % nižje emisije kot ICE-G, vendar je razpon rezultatov zelo velik.    ICE: proizvodnja predstavlja približno 14 % življenjskih emisij pri bencinskem ICE, glavnina pa nastane med uporabo. Pri ICE-G in ICE-D so skupne WTW-emisije ocenjene med 133 in 268 g CO₂e/km.    PHEV: proizvodne emisije so nekoliko višje kot pri ICE (~37 g/km), življenjski rezultat pa je močno odvisen od tega, koliko se vozilo dejansko vozi na elektriko. Delež WTW-emisij je v povprečju približno 68 % celotnega LCA, vendar z razponom 52–79 %.    BEV/ZEV: proizvodnja je bistveno bolj emisijsko intenzivna – povprečno 57 g CO₂e/km, pri čemer baterija predstavlja povprečno 54 % proizvodnih emisij. V primerjavi z ICE-G so bile v skoraj vseh pregledanih študijah proizvodne emisije BEV višje, od +11 % do trikratnika, vendar se ta začetni »ogljični dolg« praviloma kompenzira z nižjimi emisijami med uporabo.    Posebej pomembno: BEV niso avtomatično najboljši v vseh okoliščinah. Dokument ugotavlja, da se njihova življenjska prednost pred klasičnimi pogoni izgubi približno pri 600 g CO₂e/kWh električnega omrežja; vse države EU so bile v analiziranem obdobju pod tem pragom. 
    • Očitno sem bil naiven oz. tega nisem nikjer prebral in sem bil prepričan, da lahko polniš s polno močjo ne glede na število vozil.   Dejstvo je torej, da če hočeš hitro polniti, da moraš iskati 400kw polnilnice z max 2 mestoma in potem boš mogoče lahko izkoristil potencial avtomobila. Problem je seveda ker te polnilnice niso za vsakim vogalom
    • Pa sej je to znano. Maksimalno polnjenje je le takrat, ko si sam na polnilnici, takoj pa ko je EV-jev več se pa to razdeli med vse. Če so tam 4 polnilna mesta, verjetno nisi pričakoval, da lahko štirje skupaj polnijo pol z megavatom skupne moči?  Za to bi morali celo dodatno manjšo elektrarno priklopit.
    • Aja pa še to le kot zanimivost. Cca dve desetletji nazaj je pa nekaj kilometrov prej v predoru Dekani zagorela Pahorjeva (takrat je še bil evropski poslanec) Laguna in tudi zgorela. Tko mal za orehe tret.  
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.