Skoči na vsebino

Pohvalite se,...

Ustvari kratki URL


Priporočeno sporočilo

Napisano
Napisano

@Jest, ja lih to je trik, ker ne ve? kako sem zmenjen s SIGAS-om  :zvizga:

 

Kaj se mi je pa u?eri zgodil; parkiram koreto in sem neki po lu?eh drezal, pol je bil pa mo?an sonce in nisem porajtu, da imam pozicijske pri?gane. Se vrnem ?ez dobrih 9 UR, v konkretni temi, ?e od dale? vidim da so lu?i na ki?ti pri?gane. Sem zaklel k merjasec in ko sem se bli?al ?e razmi?lju koga bom klical, potem pa v?igalni kabli, itd.

 

AMPAK vseeno takoj ugasnem lu?i, obrnem klju? in stvar zalaufa ter se brezskrbno odpeljem. NORO.  :vesel:

 

@?mego, ja lih tam nekje jih delam, ali vsaj 35.000

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Napisano

Vsak je gospod pod svojim klobukom...

 

Mene pa? nih?e ne bo prepri?al, da se v avto?ek, ki ima ?e kak?nih 120.000 km, spla?a vgradit plin, ?e opreme slu?ajno ne zadane? na tomboli... Kot prvo je poraba tako majhna, kot drugo pa... En tak avto?ek pri kilometra?i 40.000 na leto ne bo zdr?al ?tiri leta, pa ?e bo nov...

 

Ja, pri kak?nem V6 3.2 litra je ra?unica bistveno druga?na...

 

Seveda dovolim, da imajo drugi druga?no mnenje. Vsak ima svoj denar in z njim po?ne, kar ga je volja. In vsak ima svoje veze in poznanstva, ki pri dolo?enih odlo?itvah lahko precej vplivajo...

Od kar imam Forda, sem postal pešec...

serviser.gif

Napisano

Soorganizacija Urbanega Gladijatorja Celje (zimski) v polnem teku, zaenkrat vse po na?rtih jutri fini?iranje v nedeljo pa fe?ta :D 
Aja pa ?e se mogo?e kdo odlo?i se pa naj tudi oglasi oz. sodeluje :P  :ouje:

Napisano

Vsak je gospod pod svojim klobukom...

 

Mene pa? nih?e ne bo prepri?al, da se v avto?ek, ki ima ?e kak?nih 120.000 km, spla?a vgradit plin, ?e opreme slu?ajno ne zadane? na tomboli... Kot prvo je poraba tako majhna, kot drugo pa... En tak avto?ek pri kilometra?i 40.000 na leto ne bo zdr?al ?tiri leta, pa ?e bo nov...

 

Ja, pri kak?nem V6 3.2 litra je ra?unica bistveno druga?na...

 

Seveda dovolim, da imajo drugi druga?no mnenje. Vsak ima svoj denar in z njim po?ne, kar ga je volja. In vsak ima svoje veze in poznanstva, ki pri dolo?enih odlo?itvah lahko precej vplivajo...

Pa ze tut, ce je 1.8 V6 se splaca :D
Napisano

Glej, zna bit, da sem kresnil mimo. ?e mene vpra?a?, ?e ni 2,5 turbo dizel, ni za neko resno delo...

 

http://www.mazda-si.net/topic/8111-mazda-bt-50/?p=327513

Mi se pogovarjamo o prevoznih sredstvih, ne o delovnih strojih ;)
Napisano

Ceneje kot v?eraj tik ?ez mejo na HR ?e nikoli nisem to?il LPG-ja, cena nekih 56 do 57 ?centov za liter.  :cheers:

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Napisano

Dans kupu enga Clia, na katerga mi je dal njegov lastnik - dr. Pelko kar 6mese?no garancijo, v soboto gre pa ?e LPG noter na SIGAS-u, pol pa bo tole totalni ?parovc in sem zra?unu, da me bo vsakodnevna vo?nja do Ljubljane in nazaj stala pri sedanjih cenah goriv cca. 2,5?, kar se mi zdi super.

?estitke za nakup in za LPG! :cheers: Pred dvemi tedni je tast kupu clia 2002 letnik, 1.5dci katerega sem mu najdu na oglasniku, uvoz iz Italije, kot nov. Kolk narjenih km ima tvoj?

:policaj: error driver 6 604015435943476473710351.jpg

Napisano

Moj jih ima 195.000km in je dejansko kot iz fabrike, saj je zanj zadnjih 8 let skrbel njegov lastnik in na? dobro znani dr. Pelko.  :ouje:

 

Do selitve in ?e malo po njej bo takle nevpadljiv avto glih tapravi, za razliko od predhodnika - H Coupeja, ko bi me garant zaustavil vsak  :policaj: izven na?ih meja.  :zvizga:

 

Kasneje pa se verjetno vozni park nadaljuje v "pravi" smeri, bomo vidli.  :D

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Napisano

Mi se pogovarjamo o prevoznih sredstvih, ne o delovnih strojih ;)

 

Ja saj jaz tudi govorim o prevoznem sredstvu. Preva?am ?eno, koko?i, polena, otroke, ?ebele, hlevski gnoj, ta??o, koze, seno, mazda?e, cement in kaj jaz vem kaj vse... ?e torej preva?am vse mogo?e (in nemogo?e), potem govorim o prevoznem sredstvu, mar ne?  ;)

Od kar imam Forda, sem postal pešec...

serviser.gif

Napisano

Ja saj jaz tudi govorim o prevoznem sredstvu. Preva?am ?eno, koko?i, polena, otroke, ?ebele, hlevski gnoj, ta??o, koze, seno, mazda?e, cement in kaj jaz vem kaj vse... ?e torej preva?am vse mogo?e (in nemogo?e), potem govorim o prevoznem sredstvu, mar ne? ;)

Ok, bom drugace povedu.... Ti to pocnes s "traktorjem" :D
Napisano

Ok, bom drugace povedu.... Ti to pocnes s "traktorjem" :D

 

Hlevskega gnoja ne bi preva?al v prtlja?niku Mazde 6. :jezicek:

Pa ?ivih koz in ?ivih koko?i tudi ne kar na zadnjih sede?ih - jih je te?ko pripet z varnostnim pasom... :harhar:

Sploh pa ne bi v isti kabini preva?al panje z ?ivimi ?ebelami. Ker ?e se slu?ajno odpre... :aaaaa:

Seveda pa dovolim, da drugi po?nejo druga?e in imajo svoje mnenje...  ;)

Od kar imam Forda, sem postal pešec...

serviser.gif

Napisano

Hlevskega gnoja ne bi preva?al v prtlja?niku Mazde 6. :jezicek:

Pa ?ivih koz in ?ivih koko?i tudi ne kar na zadnjih sede?ih - jih je te?ko pripet z varnostnim pasom... :harhar:

Sploh pa ne bi v isti kabini preva?al panje z ?ivimi ?ebelami. Ker ?e se slu?ajno odpre... :aaaaa:

Seveda pa dovolim, da drugi po?nejo druga?e in imajo svoje mnenje... ;)

Hocem ti povedat, da pri tvojih opravilih ne pride v postev sploh bencinar, ker rabis navor ;) za zaplinjenje pa pravim, da se splaca komurkol kdor ma vec ko 4 cilindre ne glede na prostornino ;)
Napisano

Js bom pa kr iz dosedanjih ve?letnih dejanskih izku?enj rekel, da ni pomembno kolk cilindrov in kak?no prostornino ma motor, ker igra najve?jo vlogo stro?ek vgradnje in amortizacija le tega. ?e je cena predelave 5000?,je lahko motor tud 5.0 V8 s 600konji ter porabo 20l in se ne bo preve? spla?al. V nasprotnem primeru pa ?e je ena ni?la manj pri stro?ku vgradnje, se tud pri 1.0 mlin?ku hitr profitira, po presegu te to?ke se pa le ?e vozi sme?no poceni :bravo:

miataviperfinal.png

"It's better to be a lion for a day, than a sheep all your life."

Napisano

Dokler vi ?e ugotavljate komu se kaj spla?a, jaz pridno nabiram kilometre in jih je bilo ?e po dveh dneh preko 400 na LPG-ju. :cheers:

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Napisano

Ej...mi pa malo u?ivamo na snegu zdaj ko so zimske po?itnice lp

Napisano

Ej...mi pa malo u?ivamo na snegu zdaj ko so zimske po?itnice lp

Pa sigurn ne doma...

Napisano

Ej...ne doma na Rogli...full snega noro.lp

Napisano

Ja res je zato smo ?li malo na sneg...se hladit he he lp

Napisano

Js bom pa kr iz dosedanjih ve?letnih dejanskih izku?enj rekel, da ni pomembno kolk cilindrov in kak?no prostornino ma motor, ker igra najve?jo vlogo stro?ek vgradnje in amortizacija le tega. ?e je cena predelave 5000?,je lahko motor tud 5.0 V8 s 600konji ter porabo 20l in se ne bo preve? spla?al. V nasprotnem primeru pa ?e je ena ni?la manj pri stro?ku vgradnje, se tud pri 1.0 mlin?ku hitr profitira, po presegu te to?ke se pa le ?e vozi sme?no poceni :bravo:

Odvisno kolk km se dela letno, najprej je treba stroske vgradnje pokrit, pol se pa zacne profitirat :) vecji, ko je ta avto porabnik prej se ti stroski pokrijejo.

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

  • Zadnja sporočila

    • In še drugi del (tabelarični pregled) ××××         Spodaj je tabela izključno na podlagi podatkov iz dokumenta, pri čemer je pomembno, da so to povprečja pregledanih LCA študij in ne rezultati enega konkretnega vozila. ICE vs. HEV vs. PHEV vs. BEV – LCA primerjava Kazalnik ICE-G 🚗 HEV 🔋 PHEV 🔌 BEV ⚡ Št. analiz (n) 29 16 21 60 Proizvodnja g CO₂e/km ~35 ~42 ~37 ~57 Proizvodnja – absolutno ~5–9 t CO₂e* podoben ICE 8,2–8,9 t 7,8–26,2 t Delež proizvodnje v LCA 14 % – 16–32 % (~25 %) – Uporaba / WTW g CO₂e/km 133–268 – – 4–177 Delež WTW v celotnem LCA ~80 % ~75 % ~68 % – Celotni LCA g CO₂e/km 223 185 157 121 Celotni LCA t CO₂e/vozilo 46 t 37 t 35 t 25 t Razlika LCA glede na ICE-G 0 % −17 % −32 % −41 % Razpon razlike glede na ICE-G – večinoma −13 do −21 % −9 do −73 % −89 do +21 % Glavni problem visoke emisije med uporabo manjši prihranek zelo odvisen od uporabe na elektriko visoke emisije proizvodnje/baterije Baterija – delež proizvodnje – – – ~54 % * Pri ICE dokument navaja, da 90 % ocen proizvodnje pade med 5 in 9 t CO₂e/vozilo.  Najbolj pomembna številka Če vzamemo ICE-G = 100 %, dobimo približno: Pogon Celotni LCA Prihranek glede na ICE-G ICE-G 223 g/km 0 % HEV 185 g/km −17 % PHEV 157 g/km −32 % BEV 121 g/km −41 % Ti povprečni rezultati so neposredno navedeni v dokumentu; avtorji pa posebej opozarjajo, da je za primerjavo bolj zanesljiv relativni rezultat znotraj posamezne študije, ker se predpostavke med LCA študijami precej razlikujejo. Kaj se iz tabele lepo vidi 1. ICE ima najvišje emisije predvsem zaradi uporabe. Pri ICE proizvodnja predstavlja približno 14 %, približno 80 % celotnega LCA pa predstavlja WTW (well-to-wheel). 2. HEV prinese približno 17 % zmanjšanje LCA. Proizvodnja je nekoliko bolj emisijsko intenzivna (42 proti ~35 g/km pri ICE), vendar nižja poraba goriva zmanjša emisije v uporabi.  3. PHEV ima povprečno ~32 % nižji LCA, vendar z zelo velikim razponom −9 do −73 %. To je pomembno: rezultat PHEV je zelo odvisen od tega, koliko kilometrov se dejansko opravi na elektriko.  4. BEV ima najboljši povprečni rezultat: −41 %. Toda proizvodnja je bistveno bolj obremenjujoča: 57 g/km proti ~35 g/km pri ICE, baterija pa predstavlja povprečno 54 % proizvodnih emisij.  5. BEV rezultat ima tudi največjo variabilnost. V pregledanih študijah je razlika glede na ICE segala od −89 % do +21 %. Približno 92 % študij je sicer pokazalo zmanjšanje emisij v korist BEV. 
    • Copilot pravi😉: Povzetek glavnih ugotovitev Dokument ugotavlja, da sedanja evropska ureditev emisij avtomobilov preveč temelji na emisijah iz izpušne cevi, zato ne prikazuje celotnega podnebnega vpliva vozila. Emisije namreč nastajajo tudi pri pridobivanju surovin, proizvodnji jekla in baterij, proizvodnji električne energije ali goriv ter ob koncu življenjske dobe vozila. Avtorji zato predlagajo prehod od zgolj »dekarbonizacije« k »defosilizaciji«, torej zmanjševanju uporabe fosilnega ogljika skozi celoten življenjski cikel vozila.    Glavno priporočilo je uvedba regulacije, ki temelji na analizi življenjskega cikla (LCA) in enakovredno upošteva pogon, uporabljeno energijo, materiale ter recikliranje. Prehod naj bi potekal v treh fazah: najprej obvezno in preverjeno poročanje o emisijah skozi življenjski cikel, nato sistem nagrajevanja dejansko doseženih izboljšav ter od leta 2032 postopna uvedba zavezujočih meril. Poseben poudarek dokument namenja nizkoogljičnemu jeklu kot prvemu praktičnemu primeru.  Osrednja ugotovitev je, da bi tak pristop EU omogočil učinkovitejše zmanjševanje emisij, saj bi nagrajeval vsako dokazljivo zmanjšanje uporabe fosilnega ogljika, ne glede na to, ali je doseženo z elektrifikacijo, čistejšo energijo,    V dokumentu so za ICE, PHEV in BEV zelo uporabni konkretni podatki. Pomembno pa je, da gre za pregled obstoječe literature, zato avtorji opozarjajo, da se rezultati med študijami precej razlikujejo. Ključni podatki LCA po tipu pogona Pogon Povprečne emisije v življenjskem ciklu Razpon Povprečna proizvodnja Glavna ugotovitev ICE-G (bencin) približno 185 g CO₂e/km – ~35 g/km visoke emisije predvsem v fazi uporabe PHEV približno 157 g CO₂e/km 58–242 g/km ~37 g/km boljši od ICE, vendar zelo odvisen od dejanske uporabe električnega načina BEV/ZEV približno 121 g CO₂e/km 24–243 g/km ~57 g/km najnižje povprečne emisije skozi življenjski cikel Pri celotnem življenjskem ciklu to pomeni približno 37 t CO₂e za ICE-G, 35 t za PHEV in 25 t za BEV. BEV ima torej v pregledani literaturi približno 35 % nižje emisije kot ICE-G, vendar je razpon rezultatov zelo velik.    ICE: proizvodnja predstavlja približno 14 % življenjskih emisij pri bencinskem ICE, glavnina pa nastane med uporabo. Pri ICE-G in ICE-D so skupne WTW-emisije ocenjene med 133 in 268 g CO₂e/km.    PHEV: proizvodne emisije so nekoliko višje kot pri ICE (~37 g/km), življenjski rezultat pa je močno odvisen od tega, koliko se vozilo dejansko vozi na elektriko. Delež WTW-emisij je v povprečju približno 68 % celotnega LCA, vendar z razponom 52–79 %.    BEV/ZEV: proizvodnja je bistveno bolj emisijsko intenzivna – povprečno 57 g CO₂e/km, pri čemer baterija predstavlja povprečno 54 % proizvodnih emisij. V primerjavi z ICE-G so bile v skoraj vseh pregledanih študijah proizvodne emisije BEV višje, od +11 % do trikratnika, vendar se ta začetni »ogljični dolg« praviloma kompenzira z nižjimi emisijami med uporabo.    Posebej pomembno: BEV niso avtomatično najboljši v vseh okoliščinah. Dokument ugotavlja, da se njihova življenjska prednost pred klasičnimi pogoni izgubi približno pri 600 g CO₂e/kWh električnega omrežja; vse države EU so bile v analiziranem obdobju pod tem pragom. 
    • Očitno sem bil naiven oz. tega nisem nikjer prebral in sem bil prepričan, da lahko polniš s polno močjo ne glede na število vozil.   Dejstvo je torej, da če hočeš hitro polniti, da moraš iskati 400kw polnilnice z max 2 mestoma in potem boš mogoče lahko izkoristil potencial avtomobila. Problem je seveda ker te polnilnice niso za vsakim vogalom
    • Pa sej je to znano. Maksimalno polnjenje je le takrat, ko si sam na polnilnici, takoj pa ko je EV-jev več se pa to razdeli med vse. Če so tam 4 polnilna mesta, verjetno nisi pričakoval, da lahko štirje skupaj polnijo pol z megavatom skupne moči?  Za to bi morali celo dodatno manjšo elektrarno priklopit.
    • Aja pa še to le kot zanimivost. Cca dve desetletji nazaj je pa nekaj kilometrov prej v predoru Dekani zagorela Pahorjeva (takrat je še bil evropski poslanec) Laguna in tudi zgorela. Tko mal za orehe tret.  
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.