Skoči na vsebino

Računalništvo


curko

Priporočeno sporočilo

Podtlak je največja napaka,kar jih lahko pri hlajenju narediš!!!

In v bistvu ni važno kje je lega napajalnika-važno je da njegova odvedena toplota še dodatno ne segreva sistema!-torej izpuh zmeraj ven ne glede kam.

Termalno gledano je najboljša varianta zgoraj,ker tako ne more segrevati ničesar drugega. In v tem primeru je npr. dobra resitev kot je to pri Jonsbo UMX4 zgoraj,spredaj z izpuhom navzgor.

 

Kar pa se napajalnika tiče-en nasvet-ne se zanašati na njegov ventilator...ne vem,al si ga že naročil...BeQuiet al kerga...

Vzami polno modularnega,najmanj 80+Gold in semipasivnega.

Tak napajalnik ima tako malo odpadne toplote,da ga minimalni pretok čez njega zaradi nadtlaka že več kot zadovoljivo hladi.

Če pa bi bil bolj obremenjen,pa moraš zagotoviti,da bo več vstopnih ventilatorjev kot izstopnih,da zagotoviš zadovoljiv nadtlak....npr. pri 2x12 vstopnih le 1x12 izstopen ali pa brez izstopnega,ker napajalnikovega že imaš.

Tukaj je omenjen UMX4 lep primer,ko lahko vstopni lepo dihajo,ker vstop ni omejen...montiranega izstopnega v kanto za smeti,izstopnih na stropu pa tudi ne rabiš,ker konvekcija dela tebi v prid.

Rabiš le dva res vrhunska ventilatorja in to je to....vse odvečne luknje zapreti itd.. sem že pisal o tem....pa ne bom še enkrat.

Pri tem ohišju pa,ker je navzgor odprt lahko hladilnik postaviš tako,da je ventilator spodaj in,da piha navzgor...a po tem rabiš vrhunski ventilator z krogljičnimi ležaji,kar pa najbrž ne boš....v bistvu bi jih rabil tudi za vstopne,a tu ni tako kritično,ker sta predvidena dva...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 6 urami je Janez007 napisal:

Gledam še kakšna alternativna manjša-ožja ohišja, pa mi je recimo všeč tale, ampak ima eno pomanjkljivost - lega napajalnika in posledično slabše hlajenje. 

 

https://www.caseking.de/jonsbo-umx3-micro-atx-gehaeuse-silber-gejb-050.html

 

Po mojem je fino, da je napajalnik zadaj na tleh in ima ločeno pot zraka, ali pa zadaj zgoraj, da dodatno ustvarja podtlak in sesa skozi sebe zrak iz ohišja ven, seveda se s tem sam napajalnik nekoliko slabše hladi. Imam prav?

 

Recimo ta, ki sem ga naročil, ima prostor za napajalnik zadaj spodaj. Pogrešam pa USB priključke zgoraj, pa USB C, pa stekleno stransko stranico, .... pa minimalističen izgled ... Naj mi najde nekdo ohišje, ki bo vse to imelo, pa ne bo širše od 19 cm😃

 

https://www.inter-tech.de/productdetails-157/H-606_EN.html

js nebi gledal preveč ozka ohišja, grafične so čedalje večje. 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 5 urami je skritikrt napisal:

Podtlak je največja napaka,kar jih lahko pri hlajenju narediš!!!

In v bistvu ni važno kje je lega napajalnika-važno je da njegova odvedena toplota še dodatno ne segreva sistema!-torej izpuh zmeraj ven ne glede kam.

Termalno gledano je najboljša varianta zgoraj,ker tako ne more segrevati ničesar drugega. In v tem primeru je npr. dobra resitev kot je to pri Jonsbo UMX4 zgoraj,spredaj z izpuhom navzgor.

 

Kar pa se napajalnika tiče-en nasvet-ne se zanašati na njegov ventilator...ne vem,al si ga že naročil...BeQuiet al kerga...

Vzami polno modularnega,najmanj 80+Gold in semipasivnega.

Tak napajalnik ima tako malo odpadne toplote,da ga minimalni pretok čez njega zaradi nadtlaka že več kot zadovoljivo hladi.

Če pa bi bil bolj obremenjen,pa moraš zagotoviti,da bo več vstopnih ventilatorjev kot izstopnih,da zagotoviš zadovoljiv nadtlak....npr. pri 2x12 vstopnih le 1x12 izstopen ali pa brez izstopnega,ker napajalnikovega že imaš.

Tukaj je omenjen UMX4 lep primer,ko lahko vstopni lepo dihajo,ker vstop ni omejen...montiranega izstopnega v kanto za smeti,izstopnih na stropu pa tudi ne rabiš,ker konvekcija dela tebi v prid.

Rabiš le dva res vrhunska ventilatorja in to je to....vse odvečne luknje zapreti itd.. sem že pisal o tem....pa ne bom še enkrat.

Pri tem ohišju pa,ker je navzgor odprt lahko hladilnik postaviš tako,da je ventilator spodaj in,da piha navzgor...a po tem rabiš vrhunski ventilator z krogljičnimi ležaji,kar pa najbrž ne boš....v bistvu bi jih rabil tudi za vstopne,a tu ni tako kritično,ker sta predvidena dva...

Najbolša varianta je da je v ločeni komori, samo taka ohišja so ponavadi dosti širša. Nad napajalnikom je prostor za 4 diske in so v ločeni komori od ostalih komponent. PSU vleče zrak iz zunanje strani in izuh je zadaj. 

 

image.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 20 minutami je TBA napisal:

Najbolša varianta je da je v ločeni komori, samo taka ohišja so ponavadi dosti širša. Nad napajalnikom je prostor za 4 diske in so v ločeni komori od ostalih komponent. PSU vleče zrak iz zunanje strani in izuh je zadaj. 

 

image.png

Po eni strani imaš prav,po drugi pa ne...veliko je odvisno od tega,kaj želiš doseči,in kaki napajalnik bo.

Če bo napajalnik tak,da ventilator skoz laufa (cenejši), po tem drži,če pa je napajalnik boljši-polpasiven,po tem pa je škoda ga ne hladiti z "malenkostjo" nadtlaka.

Ker...kateri PC pa skoz laufa pod veliko obremenitvijo...praktično noben.

Ko pavje PC obremenjen,pa se zalaufa PSUjev ventilator,in tudi ostali pospešijo,in zagotavljajo dovoljsen nadtlak.

Moje mnenje je,da so danes napajalniki že tako dobri,da njihova odpadna toplota ni več tak problem za sistem...ga komot hladiš...če pa nastane "sila",se bo pa že sam ohladil...poskrbeti je treba le,da termalno po nepotrebnem ne obremenjuje sistema...toplota gre gor...še posebaj pasivno...

3x lahko ugibaš,za kaj je pri mojem family-pcju napajalnik obrnjen z ventilatorjem navzdol,čeprav dvomom,da se je ventilator sploh kdaj zagnal,ker laufa v pilpasivnem modusu.

 

Imaš pa prav...kanal oz. posebaj zračni krogotok (veliko ohišij ima kanal na dnu ohišja) je termalno "ziher zadeva"...a ima eno pomanjkljivost-en ventilator k skoz laufa...ne glede al je potreba ali ne.

 

In še en problem,k sem nanj očitno alergičen le jaz😁...horizontalno postavljen ventilator napajalnika,kateri ima po veliki verjetnosti drsni ležaj-veliki varnostni No-Go!!!

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Jest mislim, da se mal prevec komplicira pri preprostih zadevah. Vsak napajalnik odvaja vroc zrak ven iz ohisja neglede na to kako je postavljen. Ce ima racunalnisko ohisje pod napajalnikom reze "resetke" se praviloma napajalnik obrne tako, da je ventilator od napajalnika na spodnji strani, saj na ta nacin dobi "svez" zrak s katerim hladi napajalnik in ta vroc zrak izstopa uzadi za napajalnikom (pri on/off stikalu) ven iz ohisja. Ventilator, kateri hladi napajalnik je pa tudi tako tih da zelo dvomim, da ga slisis. Jaz ga pri max load ne slisim. Prej slisim vse druge ventilatorje, kot pa od napajalnika. Ne spomnim se, da bi mi v zadnjih 15-20 letih crknil kaksen ventilator pa so vsi klasicni ventilatorji in so postavljeni tako horizontalno, kot vertikalno. Ce pa ze bi crknil pa mislim, da ni problem kupiti novega za 10-15€. So pa vsi ventilatorji 120mm od be quiet. 3x 120mm front, 1x 120mm top pa 1x 120mm rear. Pa dejmo rect, da pc dela dnevno vsaj 3h na 80% load tako, da se ventilatorji znajo lepo zavrtet.

Popravljeno od Scr3am
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je Scr3am napisal:

Jest mislim, da se mal prevec komplicira pri preprostih zadevah. Vsak napajalnik odvaja vroc zrak ven iz ohisja neglede na to kako je postavljen. Ce ima racunalnisko ohisje pod napajalnikom reze "resetke" se praviloma napajalnik obrne tako, da je ventilator od napajalnika na spodnji strani, saj na ta nacin dobi "svez" zrak s katerim hladi napajalnik in ta vroc zrak izstopa uzadi za napajalnikom (pri on/off stikalu) ven iz ohisja. Ventilator, kateri hladi napajalnik je pa tudi tako tih da zelo dvomim, da ga slisis. Jaz ga pri max load ne slisim. Prej slisim vse druge ventilatorje, kot pa od napajalnika. Ne spomnim se, da bi mi v zadnjih 15-20 letih crknil kaksen ventilator pa so vsi klasicni ventilatorji in so postavljeni tako horizontalno, kot vertikalno. Ce pa ze bi crknil pa mislim, da ni problem kupiti novega za 10-15€. So pa vsi ventilatorji 120mm od be quiet. 3x 120mm front, 1x 120mm top pa 1x 120mm rear. Pa dejmo rect, da pc dela dnevno vsaj 3h na 80% load tako, da se ventilatorji znajo lepo zavrtet.

 

Pred eno uro je Tilen5 napisal:

Moj PSU je tako postavjen da "gre zrak" mimo ohišja. Je pa zelo redko, da se mu ventilator sploh vključi,.. 95% se pasivno hladi :)

@Scr3am vidiš v tem je fora,kar sem govoril...odvisno kaj bi rad,in kak napajalnik imaš.

Če imaš cenejšega,k skoz laufa propeller,nima veze,če pa imaš polpasivnega,in ti je tudi tihost cilj,ne pa le performance,po tem je pa druga zgodba.

Moj HTPC laufa 24/7 že od sredine leta 2014...family-pc pa  konca 2017.....24/7-nonstop!!!...razen ko ju grem mogoče 1x na leto-dve prepihati,in ko gremo na morje za teden-dva.

 

In tudi-ciljni uporabnik si drugačen-5ventilatorjev samo na ohišju,en v napajalniku in najmanj en na hladilniku...tebi ni važna tihost,meni pa je....ker,kolikor so ventilatorji dobri,toliko so tudi slabi.

Pa okoli ležajev ventilatorjev sem imel pred dolgo časa dva Scythe ventilatorja S-FLEX SFF21E z posebnimi patentiranimi Sony-jevimi FDB ležaji z predvideno življensko dobo 150.000 ur.

Mislim da je bilo cca. 3-4 leta 24/7 in sta "škripnila"...pa še to sta bila zbremzana na zelo nizke obrate.

Nič opozorila,nič škripanja,ruženja...samo ustavi se.

 

Sem pa tudi že dva Corsair napajalnika predeloval...je bilo pa drugače-ker sta oba imela Adda ventilatorje z krogljičnim ležaji...sta normalno delala,samo vedno bolj ropotala...fino,k vsaj veš,kaj je narobe,zamenjaš in "gas naprej".

Enostavno ne zaupam drsnim.

 

Sem že pisal in limal slike...jaz samo še industrijske gledam...Nidec-Servo,Minabea (NMB-MAT),Sanyo-Denki (SAN-ACE) ipd....vsi japonci z zelo dragimi krogljičnimi ležaji z življensko dobo tudi po 200.00ur in več (pod polnimi obrati).

Mogoče se najde tu in tam kakšna cvetka med robo za rajo,a to je prej izjema kot pravilo...tudi tako opevana Noctua-ne kupim več...sama China-roba.

 

Moj nasvet za normalne uporabnike-goni 4-5 let,pol pa vse ventilatorje v kanto....za napajalnik pa polpasivnega,da laufa ventilator samo ko je nuja.

 

Drugače pa..vsak lahko dela kar hoče,jaz samo svetujem,čisto iz dobre volje...ni treba upoštevati,ali "pod mus"....nihče nikogar v nič ne sili...jaz samo pokažem še drugo plat,oz kaj še gre in kako.

 

Še nekaj o BeQuiet-oni so kot npr. Corsaircin še veliko drugih...oni nič ne izdelujejo-drugi izdelujejo za njih....le design npr.značilna površina lopatic pri ventilatorjih ipd je "njihova"...oni nimajo pod "svojim znanjem" nobenih tipov ležajev,nikakršnih topologij napajalnih vezij v napajalnikih itd...vse za njih delajo-razvijajo drugi,oz. je "of the shelf" (običajno čajnizi)...

Je pa res,da so si z leti ustvarili dobro ime oz. znamko.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 2 tedna kasneje...
pred 1 uro je NevLado napisal:

Uf, 2 tedna pred črnim petkom? :D

 

Also lepa, zdej vsaj ne bom edini z 64 :D 

Ja, cena tak ne bo padla. Kvečjemu jih bo zmankal al bodo pa dražji. Za 4x16 je cena čez 500€. Teli 2x32 so bli bod 250€

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

dne 13. 11. 2023 ob 12:48 je NevLado napisal:

Uf, 2 tedna pred črnim petkom? :D

 

Also lepa, zdej vsaj ne bom edini z 64 :D 

Ja, cena tak ne bo padla. Kvečjemu jih bo zmankal al bodo pa dražji. Za 4x16 je cena čez 500€. Teli 2x32 so bli bod 250€

 

@NevLado danes je enak ram v isti trgovini 30€ dražji 😁

  • Všeč 1
  • Haha 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 2 urama je TBA napisal:

Ja, cena tak ne bo padla. Kvečjemu jih bo zmankal al bodo pa dražji. Za 4x16 je cena čez 500€. Teli 2x32 so bli bod 250€

 

@NevLado danes je enak ram v isti trgovini 30€ dražji 😁

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B09VY2F7ZH/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

 

Jaz sem dal za moje 156, sedaj so 154

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 9 minutami je NevLado napisal:

Ja js sm vzel cl16😁. Cl18 so 100€ cenej

pred 11 minutami je NevLado napisal:

To je glih za eno kavico.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Mam eno delno računalniško vprašanje.

Za projekt Pametna hiša bi rad nabavil kak touchscreen zaslon, najraje velikosti 82col, da je kompatibilno z android boxom/stickom na katerem bo laufal Home Assistant client. Najlažja varianta bi bila tablica, vendar večje od 15com nisem zasledil, to pa je premajhno.

Našel sem sicer touchscreen monitorje 22/24col ki bi pogojno bili vredu, vendar nevem ali to deluje z androidom.

Ima kdo izkušnje z touchscreeni in android sistemom??

 

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

dne 16. 11. 2023 ob 18:28 je Aless napisal:

Mam eno delno računalniško vprašanje.

Za projekt Pametna hiša bi rad nabavil kak touchscreen zaslon, najraje velikosti 82col, da je kompatibilno z android boxom/stickom na katerem bo laufal Home Assistant client. Najlažja varianta bi bila tablica, vendar večje od 15com nisem zasledil, to pa je premajhno.

Našel sem sicer touchscreen monitorje 22/24col ki bi pogojno bili vredu, vendar nevem ali to deluje z androidom.

Ima kdo izkušnje z touchscreeni in android sistemom??

 

pametna/interaktivna tabla če bi že mel 82''. Kolega si je za v razred nabavu. Lahka laufa Android al jo pa na PC prklopiš je pa odvisno od modela. 

 

WWW.INTERAKTIVNIZASLONI.SI

Lyra Elara Vega Flex Naos + na izdelekna izdelekna izdelekna izdelekna izdelek Primerjava serij Lyra Elara Vega Flex Naos + Primerjava serij 55''- 98'' 65''- 86'' 65''- 86'' 27'' 55''- 86'' Namen uporabe predavanja in

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Najprej je po dobri uri delovanja (po tem, ko sem naložil windowse in še nekaj drobnarij) računalnik crknil (črn zaslon), ni se več zagnal (lučka za okvaro RAM). Na servisu ugotovijo okvaro procesorja.

 

Verjetno je bilo tole:

 

WWW.PCGAMER.COM

New BIOSes will arrive over the next few days to prevent SoC over-voltage damage, so it's worth checking your motherboard's support...

 

Pri čakanju na nov procesor sem naročil drugo ohišje in močnejši hladilnik (NZXT H5 Flow, Noctua NH-D15), oboje kot v spodnjem videu (razen barve hladilnika).

 

 

Danes sem tako najprej, še pred delom v Windowsih, posodobil BIOS, saj je bila plošča narejena preden je AMD ugotovil razlog težav s pregorevanjem (pred aprilom 2023). Zaenkrat dela vse super, tudi temperature komponent so zelo nizke ...na SSD sem nataknil tale JEYI hladilnik in se je temperatura znižala za 20 stopinj ...sedaj je dobrih 30 stopinj, prej dobrih 50 stopinj ... Seveda je tudi ohišje sedaj veliko bolj prezračeno.... spredaj sem dodal 2 14cm BeQuiet! ventilatorja.

 

image.png

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Sem kupoval intle (na svojem PC imam i7-8700), potem pa pred 5-imi leti prvič po naklučju za sinov računalnik AMD 2600 ... in še danes dela s priloženim hladilnikom Wraith Stealth kot urca (hladilnik nameravam ob priliki zamenjati z novim Wraith Prism, ki je bil priložen 7900). Če še tale zamenjani 7900 crkne, kupim i9-13900 in ustrezno ploščo. :) 

 

image.png

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Priznam. Gledal sem Ryzen 7, ker takrat intel 10th gen. še ni imel PCI-x 4. gen.

Potem nisem nič kupil. Sem plato zrihtal, bil kriv quick boot.

 

Ko pa je W11 prišel, sem kupil 11700K.

 

AMD-ja sem imel enega. Athlon 1000. Takrat niso imeli stock coolerja. Imel sem nekega 2-fan Zalmana. Ne vem več zakaj nisem kupil Lapezo varianto.

Hudič od Zalmana je po par letih crknil. AMD pa se je pregreval. Poleti, ko sem igrce igral je pač kišta piskala, ker sem bil preko meje.

 

In to je pač pri meni pustilo grenki priokus.

Ista fora kot z avti. Ker so Alfe imele včasih serijo težav, so za veke vekomaj zanič. Pač dosti dnarja gre in pol si raje ziher, pa čeprav ni več tako.

 

Sem pa zagrizen privrženec ATI-ja.

Ampak kot sem že zapisal, bom kupil naskednji GeForce.

Furam ATI-je še iz časov, ko so imeli zanimiva imena kot je

ATI Rage Fury in podobno.

Popravljeno od godlike
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 2 urama je Janez007 napisal:

Sem kupoval intle (na svojem PC imam i7-8700), potem pa pred 5-imi leti prvič po naklučju za sinov računalnik AMD 2600 ... in še danes dela s priloženim hladilnikom Wraith Stealth kot urca (hladilnik nameravam ob priliki zamenjati z novim Wraith Prism, ki je bil priložen 7900). Če še tale zamenjani 7900 crkne, kupim i9-13900 in ustrezno ploščo. :) 

 

image.png

Jaz imam enga stealtha viška od 5600X mislim da

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.