Skoči na vsebino

Smotrnost drugega avtomobila

Ustvari kratki URL


Priporočeno sporočilo

Napisano

Ok, vem da je tema lahko za vsakega zelo druga?na :) Skratka pri hi?i sta dva avta, oba se voziva recimo da v isto smer, so pa ure druga?ne. 

To me je pripeljalo do tega, da malce razmi?ljam  ?e je sploh smotrno imeti dva avtomobila? Recimo da prihrani? kakih 100? na mesec, ?e bi se ob?asno vozila skupaj. Lahko tudi malce ve?.

 

Ampak po drugi strani, ravno tak mora? opraviti servis, cestnina, gume, zavarovanje itd...Aja, oba avta sta dizla :D

 

Se mi zdi, da ko bo konec leta in bom potegnil kilometrino, bo to dale? od rentabilne kilometrine za dizla. Zame je pomemben faktor koliko stane prevo?eni kilometere. In nekako se mi zdi, da ?e bo sedaj en avto malce ve? stal oz. vsak avto po malo, bo ta cena na kilometer precej narasla...

Napisano

?e ima? za drugi avto samo bol za nujne opravke in v trgovino ter ob?asno v slu?bo recimo kak  twingo ,ki ima porabo  5 litrov in vse 4 gume stanejo 200? registracija prav toliko,je majhen in se ga da marsikje parkirat potem se ga spla?a imeti. seveda ?e pa ima? doma 2 ve?ja  avtomobila  ki presegata rang twingota  potem pa ni ra?unice ;) pa seveda  ?e mora bit tazadn model  he he 

moje mnenje.

 

je pa vse odvisno kok velik ego ima?, ?e?....v tem sekretu majhnem se pa jaz ne bom vozil in si potem naredi? ve?je stro?ke :)

 

saj ve? rek ki dr?i...malo dnarja malo muzike,in pa drugi rek da malo  omilim zadevo......bolje se slabo vozit kot dobro hodit ;)

20% mladih vidi svojo prihodnost zelo ro?nato-ostalih 80% pa nima denarja za nakup droge!!

attachmentzbg1.gif
FWD je za ?enske, RWD je za mo?ke, 4WD pa je za invalide

Napisano

Zdravo Dejan!

 

Jaz lahko napi?em le to, kaj bi naredil ali v kateri smeri razmi?ljal, ?e bi bil v tvojem polo?aju. 

 

Precej podobno razmi?ljam kot Uklopko, to pomeni, da ima? en "orng" oz. dru?inski in bolj nobel avto, drugega pa tak?nega, da ti predstavlja ?im manj?i stro?ek (npr. dejansko nek majhen bencinski avto?ek, z majhno motorno mo?jo, posledi?no je izjemno poceni zavarovanje in cestnina ter tudi vzdr?evanje kot tak?no). 

 

Ta moj predlog ?e toliko bolj pride do izraza, ?e se bo ta manj?i avto uporabljalo le ob?asno ali za opravke v smislu "sko?it do bli?nje trgovine". V rangu 500 do 1000? ima? teh mal?kov na izbiro ogromno, se spla?a razmislit.  :danzoman:

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Napisano

?e v mlaj?ih letih smo govoril, eden ni nobeden :)

 

No, zares je pa tko, da je ?ist odvisno od situacije..finan?ne, logisti?ne, ?asovne, lastnih ?elj..ipd.

 

Kot je Jures napisal (in nekaj od tega seveda tud ostali), najbolje se usest in konkretno prera?unat/pretehtat, potem pa se vidi kaj naredit.

 

Pri nas mamo trenutno celo tri (mx5 sicer zdj ?e v gara?i in se registrira ?ez letno sezono, m6 familywagen in pa ?e nek mini italjanski piece of s***, ki je minimalni stro?ek in je bolj kot ne za backup/pozimi, ?e druga? ne gre)

miataviperfinal.png

"It's better to be a lion for a day, than a sheep all your life."

Napisano

Kot zanimivost napi?em ?e moje razmi?ljanje: 

 

Dokler je ?ena ?e hodila v slu?bo, smo pri nas imeli dva majhna avtomobila (5-?lanska dru?ina). Nekaj ?asa R-Clio in F-Uno, nato smo reno zamenjali za H-Jazz. Majhni stro?ki za zavarovanje in registracijo, majhni stro?ki vzdr?evanja, prikladna vozila za parkirati v vsako luknjo,... Tistih nekajkrat na leto (morje, smu?anje,...) smo ?li pa kar z obema. Stro?ki so bili ?e vedno manj?i kot pa celoletno lastni?tvo ve?jega vozila. 

 

No, ko je ?ena zgubila slu?bo, se je izkazalo, da je en ve?ji avto cenej?i kot dva manj?a. Sploh, ker je pri hi?i ?e delovni stroj (BTjka)...

Od kar imam Forda, sem postal pešec...

serviser.gif

Napisano

Bo ?e jaz dodal svoj pogled...

Mazda 6, prej mazda 5 sta bila prvi avto pri hi?i...drugi je bila 323F letnik 91, pa je zaradi starosti odpeketala na odpad...pa sem zaradi gradnje hi?e in vleke prikolice vzel 626 karavana, katerega vozim ?e danes, ko je hi?ka kon?ana... Res je 2.0 motor pa 110 lipicancev, samo kuri slabih 6 litrov, pa nic ne rabim rihtat, sam olje in filter na 10000km zamenjam...45000 v dobrih treh letih... Se pa vsi ?tirje tudi z 626 kam odpravimo, ?e je mo?nost po?kodbe avta. Dejstvo pa je, da zaradi idealnih povezav z avtobusom rabimo 2 avta...smo pa? iz de?ele... Razmi?ljam pa o prodaji 626 in nakupu tegale...

http://www.avto.net/_AVTO/ad.asp?ID=7029886&show=1&avto=AEV%20-%2016%20kw%205%20VRAT%20RADIO..%20OD%2072EUR%20MESE...

spomladi se bom za?el zanimat bolj aktivno...

Napisano

 

 

Kako pa to, da ima pet vrat, klop zadaj, spredaj dva sedeza... registriran pa je samo za dve osebi  ?zmeden?

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Napisano

?e nima homologacije za zadaj...se borijo...verjetno zato, ker ni vzglavnikov...je pa kitajska roba yugo kvalitete...

Napisano

?e nima homologacije za zadaj...se borijo...verjetno zato, ker ni vzglavnikov...je pa kitajska roba yugo kvalitete...

Ampak za 10000? lahko predela? ?e pravi avto na el. ne pa China plastik fantastik ?katle. Ali pa pripelje? iz Nem?ije Citroen Saxoja electric (cca 2500?) in mu samo zamenja? baterije pa je po moje bolje kot China.

Za vse vaše ideje urejanja okolice   www.gabioni.si

 

post-24-0-89526200-1520847770_thumb.png

 

 

  34419_1.png  33631_1.png 34319_1.png

Napisano

Ko gre? uva?at, te sam pot pride najmanj 1000?...pa homologacija, pa to, pa ono...tu je pa nov avto, garancija...ne vem, no...mislim, da ?e vzamem novega, za??itim podvozje, pa vozim...je pravi mal?ek, guma 20?, NOV avto...

Napisano

Js bi pa predlagu, da po?aka? kako se kaj obnesejo..da ni to nek syamsyng baterija, ki bo bolj nedelala, kot delala.

 

No sicer pa tvoji ??, tvoja odlo?itev in tud debata ne spada v tole temo :)

miataviperfinal.png

"It's better to be a lion for a day, than a sheep all your life."

Napisano

Tole ti jaz ponudim, za drugi avto :-) Idealka  :cheers:

http://www.mazda-si.net/topic/12407-p-mazda-323-c-15-16v-1996/

 

Porihtan, zimske gume, klima, brez rje, poceni registracija, vzdr?evanja prakti?no nima?, ker sem jaz vse porihtal...  :danzoman:

sam dr?ijo pa ceno te 323c, za tolk sm jo js prodal 3 leta nazaj :)

Napisano

sam dr?ijo pa ceno te 323c, za tolk sm jo js prodal 3 leta nazaj :)

Kaj si pa vzel kot merilo "dr?anja cene"? Se pravi, ?e npr. nek posameznik nastavi ceno na 2.500? za tak avto, bo? potem ugotovil, da so za?ele pridobivat na vrednosti?  :aaaaa:  :hohoho:

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Napisano

No, to je zelo relativna stvar. Tak avto lahko kupis tudi za 300?, vendar karoserisko tako ohranjenega ne dobis, da pa ga spravis v tehnicno stanje kot je moja, si pa takoj ob 1000?... Zdaj pa kakor komur pase, nekdo da raje vec za nakup dobrega avta, drug pa mogoce kupi avto cim ceneje, pa potem vlaga noter - vsako tele ima svoje veselje pravimo pri nas ;-)

Napisano

Kaj si pa vzel kot merilo "dr?anja cene"? Se pravi, ?e npr. nek posameznik nastavi ceno na 2.500? za tak avto, bo? potem ugotovil, da so za?ele pridobivat na vrednosti? :aaaaa::hohoho:

Merilo avta, da je v vrhunskem stanju ;) da ni rja na 4-ih kolesih.
  • 2 tedna kasneje...
Napisano

Hvala vsem za va?e poglede. Dobr, ta jaj?ka odpadejo, zaenkrat oba avta ostaneta, ker imamo ?e varstvo otrok na dveh lokacijah in je potem precej la?je, ?e ima? 2 avtomobila. Je pa res, da bi komot eden bil bencinar. Ampak bomo videli, mogo?e bo bavarski dizl ?e naprej tiktakal brez problema...ok razen ketne :)

Napisano

Imeli tudi dva avta pri hi?i.Pa smo malo dali na vago stro?ke in prodali manj?ega.

Nikoli mi ni bilo ?al, se ?e nekako znajdemo.Pa ?e mularija sedaj ve? hodi pe?.

Res pa je, da ?ivim blizu mesta in se da povsod prit pe? ali z biciklom.

 

 

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...
  • Zadnja sporočila

    • In še drugi del (tabelarični pregled) ××××         Spodaj je tabela izključno na podlagi podatkov iz dokumenta, pri čemer je pomembno, da so to povprečja pregledanih LCA študij in ne rezultati enega konkretnega vozila. ICE vs. HEV vs. PHEV vs. BEV – LCA primerjava Kazalnik ICE-G 🚗 HEV 🔋 PHEV 🔌 BEV ⚡ Št. analiz (n) 29 16 21 60 Proizvodnja g CO₂e/km ~35 ~42 ~37 ~57 Proizvodnja – absolutno ~5–9 t CO₂e* podoben ICE 8,2–8,9 t 7,8–26,2 t Delež proizvodnje v LCA 14 % – 16–32 % (~25 %) – Uporaba / WTW g CO₂e/km 133–268 – – 4–177 Delež WTW v celotnem LCA ~80 % ~75 % ~68 % – Celotni LCA g CO₂e/km 223 185 157 121 Celotni LCA t CO₂e/vozilo 46 t 37 t 35 t 25 t Razlika LCA glede na ICE-G 0 % −17 % −32 % −41 % Razpon razlike glede na ICE-G – večinoma −13 do −21 % −9 do −73 % −89 do +21 % Glavni problem visoke emisije med uporabo manjši prihranek zelo odvisen od uporabe na elektriko visoke emisije proizvodnje/baterije Baterija – delež proizvodnje – – – ~54 % * Pri ICE dokument navaja, da 90 % ocen proizvodnje pade med 5 in 9 t CO₂e/vozilo.  Najbolj pomembna številka Če vzamemo ICE-G = 100 %, dobimo približno: Pogon Celotni LCA Prihranek glede na ICE-G ICE-G 223 g/km 0 % HEV 185 g/km −17 % PHEV 157 g/km −32 % BEV 121 g/km −41 % Ti povprečni rezultati so neposredno navedeni v dokumentu; avtorji pa posebej opozarjajo, da je za primerjavo bolj zanesljiv relativni rezultat znotraj posamezne študije, ker se predpostavke med LCA študijami precej razlikujejo. Kaj se iz tabele lepo vidi 1. ICE ima najvišje emisije predvsem zaradi uporabe. Pri ICE proizvodnja predstavlja približno 14 %, približno 80 % celotnega LCA pa predstavlja WTW (well-to-wheel). 2. HEV prinese približno 17 % zmanjšanje LCA. Proizvodnja je nekoliko bolj emisijsko intenzivna (42 proti ~35 g/km pri ICE), vendar nižja poraba goriva zmanjša emisije v uporabi.  3. PHEV ima povprečno ~32 % nižji LCA, vendar z zelo velikim razponom −9 do −73 %. To je pomembno: rezultat PHEV je zelo odvisen od tega, koliko kilometrov se dejansko opravi na elektriko.  4. BEV ima najboljši povprečni rezultat: −41 %. Toda proizvodnja je bistveno bolj obremenjujoča: 57 g/km proti ~35 g/km pri ICE, baterija pa predstavlja povprečno 54 % proizvodnih emisij.  5. BEV rezultat ima tudi največjo variabilnost. V pregledanih študijah je razlika glede na ICE segala od −89 % do +21 %. Približno 92 % študij je sicer pokazalo zmanjšanje emisij v korist BEV. 
    • Copilot pravi😉: Povzetek glavnih ugotovitev Dokument ugotavlja, da sedanja evropska ureditev emisij avtomobilov preveč temelji na emisijah iz izpušne cevi, zato ne prikazuje celotnega podnebnega vpliva vozila. Emisije namreč nastajajo tudi pri pridobivanju surovin, proizvodnji jekla in baterij, proizvodnji električne energije ali goriv ter ob koncu življenjske dobe vozila. Avtorji zato predlagajo prehod od zgolj »dekarbonizacije« k »defosilizaciji«, torej zmanjševanju uporabe fosilnega ogljika skozi celoten življenjski cikel vozila.    Glavno priporočilo je uvedba regulacije, ki temelji na analizi življenjskega cikla (LCA) in enakovredno upošteva pogon, uporabljeno energijo, materiale ter recikliranje. Prehod naj bi potekal v treh fazah: najprej obvezno in preverjeno poročanje o emisijah skozi življenjski cikel, nato sistem nagrajevanja dejansko doseženih izboljšav ter od leta 2032 postopna uvedba zavezujočih meril. Poseben poudarek dokument namenja nizkoogljičnemu jeklu kot prvemu praktičnemu primeru.  Osrednja ugotovitev je, da bi tak pristop EU omogočil učinkovitejše zmanjševanje emisij, saj bi nagrajeval vsako dokazljivo zmanjšanje uporabe fosilnega ogljika, ne glede na to, ali je doseženo z elektrifikacijo, čistejšo energijo,    V dokumentu so za ICE, PHEV in BEV zelo uporabni konkretni podatki. Pomembno pa je, da gre za pregled obstoječe literature, zato avtorji opozarjajo, da se rezultati med študijami precej razlikujejo. Ključni podatki LCA po tipu pogona Pogon Povprečne emisije v življenjskem ciklu Razpon Povprečna proizvodnja Glavna ugotovitev ICE-G (bencin) približno 185 g CO₂e/km – ~35 g/km visoke emisije predvsem v fazi uporabe PHEV približno 157 g CO₂e/km 58–242 g/km ~37 g/km boljši od ICE, vendar zelo odvisen od dejanske uporabe električnega načina BEV/ZEV približno 121 g CO₂e/km 24–243 g/km ~57 g/km najnižje povprečne emisije skozi življenjski cikel Pri celotnem življenjskem ciklu to pomeni približno 37 t CO₂e za ICE-G, 35 t za PHEV in 25 t za BEV. BEV ima torej v pregledani literaturi približno 35 % nižje emisije kot ICE-G, vendar je razpon rezultatov zelo velik.    ICE: proizvodnja predstavlja približno 14 % življenjskih emisij pri bencinskem ICE, glavnina pa nastane med uporabo. Pri ICE-G in ICE-D so skupne WTW-emisije ocenjene med 133 in 268 g CO₂e/km.    PHEV: proizvodne emisije so nekoliko višje kot pri ICE (~37 g/km), življenjski rezultat pa je močno odvisen od tega, koliko se vozilo dejansko vozi na elektriko. Delež WTW-emisij je v povprečju približno 68 % celotnega LCA, vendar z razponom 52–79 %.    BEV/ZEV: proizvodnja je bistveno bolj emisijsko intenzivna – povprečno 57 g CO₂e/km, pri čemer baterija predstavlja povprečno 54 % proizvodnih emisij. V primerjavi z ICE-G so bile v skoraj vseh pregledanih študijah proizvodne emisije BEV višje, od +11 % do trikratnika, vendar se ta začetni »ogljični dolg« praviloma kompenzira z nižjimi emisijami med uporabo.    Posebej pomembno: BEV niso avtomatično najboljši v vseh okoliščinah. Dokument ugotavlja, da se njihova življenjska prednost pred klasičnimi pogoni izgubi približno pri 600 g CO₂e/kWh električnega omrežja; vse države EU so bile v analiziranem obdobju pod tem pragom. 
    • Očitno sem bil naiven oz. tega nisem nikjer prebral in sem bil prepričan, da lahko polniš s polno močjo ne glede na število vozil.   Dejstvo je torej, da če hočeš hitro polniti, da moraš iskati 400kw polnilnice z max 2 mestoma in potem boš mogoče lahko izkoristil potencial avtomobila. Problem je seveda ker te polnilnice niso za vsakim vogalom
    • Pa sej je to znano. Maksimalno polnjenje je le takrat, ko si sam na polnilnici, takoj pa ko je EV-jev več se pa to razdeli med vse. Če so tam 4 polnilna mesta, verjetno nisi pričakoval, da lahko štirje skupaj polnijo pol z megavatom skupne moči?  Za to bi morali celo dodatno manjšo elektrarno priklopit.
    • Aja pa še to le kot zanimivost. Cca dve desetletji nazaj je pa nekaj kilometrov prej v predoru Dekani zagorela Pahorjeva (takrat je še bil evropski poslanec) Laguna in tudi zgorela. Tko mal za orehe tret.  
  • Kdo je trenutno prisoten (Poglej celoten seznam)

    • Ni prijavljenih registriranih uporabnikov
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.