Skoči na vsebino

Stara tehnika (Hi-Fi, računalniki, elektronika,...)


Janez007

Priporočeno sporočilo

Pozdravljeni,

Jaz mam ene stare Riz zvočnike (so Riz Alfa 10) in sem jih sprobal in so igrali, ampak so bili zelo tihi pa me zanima če je možno, da so kondenzatorji na kretnici že malo bogi in če je to krivo da so bili tako tihi sem probal samo ftipkat številke in črke z njih v googla pa ni bilo nič pametnega za najt. Pa če kdo ve kje bi bilo možno najt prava nadomestila.

Lp.

Juš.

IMG_1153 Copy Copy.jpeg

IMG_1153 Copy.jpeg

IMG_1152 Copy.jpeg

IMG_1157.jpeg

Popravljeno od Mayrik
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

dne 16. 4. 2023 ob 22:00 je Mayrik napisal:

Pozdravljeni,

Jaz mam ene stare Riz zvočnike (so Riz Alfa 10) in sem jih sprobal in so igrali, ampak so bili zelo tihi pa me zanima če je možno, da so kondenzatorji na kretnici že malo bogi in če je to krivo da so bili tako tihi sem probal samo ftipkat številke in črke z njih v googla pa ni bilo nič pametnega za najt. Pa če kdo ve kje bi bilo možno najt prava nadomestila.

Lp.

Juš.

IMG_1153 Copy Copy.jpeg

IMG_1153 Copy.jpeg

IMG_1152 Copy.jpeg

IMG_1157.jpeg

Pozdravljen v tej temi😉👍

 

Odgovor je NE.

 

Če so ti kondenzatorji,ki so na slikah vsi,ki so vgrajeni v zvočnik (poglej še na priključnico in na priključek na visokotonec/nizkotonec,če je še tam kaj...včasih je na visokotoncu kak bipolaren...a to je zelo neverjetno).

Ker ti kondenzatorji na sliki so folijski kondenzatorji-to je najboljša kvaliteta,kar je lahko na kretnici-ti kondenzatorji praktično nimajo problemov z staranjem...oz se jim z leti parametri spreminjajo tako počasi,da boš ti po vsej verjetnosti prej v grobu,kot pa da bi pogruntal kako razliko v zvoku.

Mimogrede-Iskra je nekdaj bila v špici na svetovnem merilu,kar se tiče kvalitete pasivnih elektronskih komponent...in to celo tudi v pogledu na ceno.

 

Pri tako starih zvočnikih je (kar se kretnice tiče) lahko problematičen le lot. Le tega pa tudi i problem "zrihtati"...za silo ga lahko "popraviš" z ponovnim segrevanjem z spajkalnikom...če pa boš uporabil še t.i.fluks,pa zna biti "popravilo" zelo spodobno.

Pazi-pri tako starih zvočnikih se je sigurno uporabljal svinčev lot (najverjetneje 60/40)...torej ne uporabljaj "modernih" lotov brez svinca!!!

Tako boš odpravil vse možnosti t.i.hladnega lota,ali celo zlomljene lot-povezave....ti defekti niso čisto nič nenavadnega....

 

Sedaj pa še slaba novica-če boš prelotal kretnico,in bodo zvočniki še zmeraj "tihi" (kljub dovolj močnem ojačevalcu) je defekt zvočnikov najverjetnejši v tuljavi pogona nizko/visokotonca....kar pa je pri drugače "čistem zvoku" zelo neverjetno.

 

Po "osvežitvi" kretnice (preveri tudi priključnico) prej poizkusi z močnejšim ojačevalcem,šele nato pridejo na vrsto nizko/visokotonci....kateri pa če so defektni,je vse skupaj samo za "v kanto"....žal.🙄

 

Aha...gledam slike na Googlu...preveri sprednja dva potenciometra,če imata v redu kontakt (težko verjetno po toliko letih)...malo obračaj pa boš videl,kaj se dogaja...malo kontakt spreja,zna delati čudeže proti oksidaciji...

 

Pa napiši kaj,kako je šlo.

 

L.P.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

On 4/6/2023 at 7:50 PM, skritikrt said:

Ker vidim,da je tukaj več takšnih,kot jaz,k stavijo na Onkyo...vesele novice-kot sem že pisal,po stečaju prihaja nazaj v velikem slogu...tako Onkyo,kot Integra (Onkyeva separatna znamka za profesionalne inštalacije https://integrahometheater.com/

 

In končno prvi modeli-počasi bo na voljo prvi "sveži model",kateri je že 2-3 mesece na voljo "čez lužo"...in počasi tudi na "stari celini" Onkyo TX-RZ50

https://eu.onkyo.com/de-DE/audio-hifi/amplifiers-receivers/av-receiver/tx-rz50/p/249353

 

In počasi prihaja tudi nov "flagship" TX-RZ70 https://www.areadvd.de/news/neuer-onkyo-av-receiver-tx-rz70-mit-auro-3d-imax-enhanced/

In nova Integra DRX-8.4 https://www.audioholics.com/av-receiver-reviews/integra2019s-drx-8.4-avr

 

Torej "ni še konec"...k dobra roba ne "umre" tako hitro😃👍

 

In še nekaj okoli Onkya...kar še nisem objavil-moj prvi AV-receiver Onkyo TX-SV525R...takrat en najboljših za cvenk (takrat 1300DM)...že zelo močen z "tapravimi" 2x100W (2x130W/4Ohm DIN),Dolby-Surround PRO-Logic (3x60W+2x20W@8Ohm) in zmogljivostjo t.i.multi room-a z drugim ali enakim virom.

Res dober stroj-od 95-ega leta dela brez okvare😲...ga sin še danes vsakodnevno uporablja z parom Nubert nuBox-310...pa ga ne špara....unc,unc,unc....😂

 

IMG_20230406_180353.jpg

IMG_20230406_180430.jpg

A je kaka fora da je visokotonec obrnjen navzdol? Saj spodaj na sliki je zgornji rob tv-ja? :)

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 3 urami je Mayrik napisal:

Hvala za pomoč bom probal prelotat, pa potenciometre še bom probal pogledat če majo slab kontakt.

Lp.

Juš.

Ni problema😉...jaz bi na tvojem mestu najprej preveril potenciometre...vse drugo je daleč manj kritično kot potenciometri!!!

 

pred 25 minutami je SpEkTr napisal:

A je kaka fora da je visokotonec obrnjen navzdol? Saj spodaj na sliki je zgornji rob tv-ja? :)

Gre za usmerjenost oddajanja zvoka zvočnika.

Bom poizkušal čim bolj "po domače" in razumljivo razložiti.

 

Gre za lastnost zvoka,kako se širi od vira.

Zelo nizke frekvence se širijo "omnidirekcionalno" (krogeljno...kot npr bomba v zraku,ko eksplodira)-zvok se enako širi v vse smeri...za to npr. pri wooferjih praktično nima veze kam je "usmerjen"...naprej,nazaj-nima veze.

Srednje frekvence pa se že bolj usmerjeno širijo...podobno kot svetlobni snop navadni ročni svetilki....torej 50,60 ali celo več stopinjski koti oddajanja brez nihanj v glasnosti niso redkost.

Visoke frekvence pa se zelo usmerjeno širijo-torej kot zelo fokusiran snop pri ročni svetilki....30 stopinjski kot oddajanja znihanji v celotnem frekvenčnem območju manj kot +-1-2dB  je vrhunski dosežek (razlika za 6dB je dvojna glasnost!!!)

 

Ker pa se zvok ob ploskvah (mišljene so ploskve samega zvočnika) tudi upogiba,in celo "lomi" (na vogalih ohišja ali pa celo na samih visokotoncih/srednjetoncih pri zvočnikih kjer le ti niso "ferzenkani" oz niso spuščeni v površino,tako da so ravni z njo).

Tam pa,kjer se zvok na vogalih "lomi",ta lom postane lasten izvor zvoka z "svojim nekontroliranim obnašanjem"...no in to so tiste stvari,ki razlikujejo šlampasto ali pa dobro narejen zvočnik....k take napake pri konstrukciji ti "ščijejo v juho".

 

Nubert se z različnimi rešitvami bori proti tem efektom...kar pa je seveda odvisno tudi od denarja...ker ohišje v večini primerov predstavlja cca 50% stroška zvočnika.

Pri nuBox so visokotonci/nizkotonci spuščeni v površino,vogali sprednje stranice pa so z strani malenkost posneti-to povzroča za cca.80% izboljšanje pri refleksijah na vogalih ohišja.

Pri nuLine so ohišja že malenkost zaobljena na vogalih,visokotonci pa asimetrični-torej različna razdalja do enega in drugega vogala zvočnika.

Tukaj pa nuVero gre na "kar je možno" in z sprednjim "jadrom" (sprednja stranica zvočnika) ponazarja valj z premerom 1,6m,kar je ideal za "upogibanje" zvoka stran od poslušalca brez da bi prišlo do "lomov" zvoka.

 

Delna posledica tega boja proti nečistočam v oddajanju samega zvočnika pa je ta,da perfektno konstruirani zvočniki zvok oddajajo asimetrično-torej preferentno v eno smer.

Tukaj glej izreze iz navodil za uporabo v priponki.

Prva slika že razlaga,za kaj sem zvočnike postavil "na glavo"...ker so montirani na steni cca. 1,7m visoko.

Druga slika iz navodil na nuVero-70 (moj center zvočnik),pri katerem imam srednje in visokotonce obrnjene navzgor,ker nikoli nisem z ušesi pod centralno osjo oddajanja.

Tretja slika kaže kako se pravilno postavi zvočnike z asimetrično montiranimi visokotonci-DA-moji nuVero-110 sta dejansko že narejena kot en levi,drugi pa desni!!!

Pri npr. nuVero-50,kateri je koncipiran kot "univerzalni" zvočnik,pa v proizvodnji ne delajo levih in desnih,je pa v navodilih omenjeno,kako morajo biti postavljeni...v mojem primeru,ker sem hotel obe priključnice imetipravilno obrnjene,sem pri enem zvočniku visokotonec obrnil za 180stopinj.

Seveda pa dobra navodila govorijo o akustiki itd...glej zadnjo sliko za stereo postavitev....

 

Je bilo dovolj enostavno,razumljivo...a vseeno obširo razloženo?!😅😉

 

L.P.

Capture nuBox 310.jpg

Capture nuVero-70.jpg

Capture nuVero-110.jpg

Capture nuVero-110.2.jpg

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Še enkrat-kogar zanima še kaj več v tej smeri...vse okoli HiFi-ja je "zlata jama znanja" nubertova publikacija "Technik Satt"

 

https://www.nubert.de/downloads/

 

Potegni dol,odpri,z bralnikom PDFov označi tekst,kopiraj v google prevajalnik,in evo ti...za tiste k ne znajo nemško...pač za silo bo že dober google.

 

Res zeloooo priporočam👍

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 19 minutami je SpEkTr napisal:

Se pravi, če prav razumem obrnjen je zato, ker so zvočniki precej visoko. Če pride v položaju poslušanja visokotonec nekje v višini ušesa, je pa OK.

Delno imaš prav...oz. razmišljaš v pravi smeri.

 

Paziti moraš le na to,kak zvočnik z kakšno karakteristiko imaš....rad bi samo povdaril,da takšna karakteristika,kot je zgoraj na prvisliki ni nekaj "vsesplošno običajnega",in da na karakteristiko oddajanja vpliva veliko faktorjev...skratka posploševanje tukaj ni na mestu.

 

Ker obstajajo tudi zvočniki,ki oddajajo dejansko dokaj simetrično-ne glede na kot od osi.

Tukaj pri nuBox-310 je velik del pripisati visokotoncu,katerega so pustili igrati zelooo nizko (je vgrajen res vrhunski visokotonec).

Dokaj generalno bi lahko trdil,da bolj visoko visokotonec začne,bolj koncentrično oddaja celotni frekvenčni odziv,in bolj usmerjen je visokotonski del (ne mešati eno z drugim!!!).

 

Je pa za laika seveda nepremagljiva ovira "rezerviranost proizvajalcev" kar se podatkov tiče...ker kaj takega,kot pri Nubert-u ne boš videl praktično nikjer...npr. marsikje proizvajalci v prospektih "nakladajo-mambo jambo" oh in sploh,kako lahko zvočnik postaviš kamorkoli itd...pa ti že normalna kmečka pamet pove,da temu nikakor ne more biti tako...pač "stara fora "nategni stranko" oz. reklamno nakladanje in skopi tehnični podatki...kot npr. navedena impedanca 4-16Ohm,pol pa izmeriš 3,2Ohm pri 200Hz ipd...pa tega je k dreka....žal🤨

 

Edit: bom dodal,da ne boš preveč zmeden-dejansko je splošno uveljavljeno "zlato pravilo" v HiFi-ju ,da mora visokotonec biti na ravni z ušesi...to v večini primerov drži...tukaj v primeru nuBox-310 pa temu ni čisto tako...a je prednost,da veš za karakteristiko,in zvočnik lahko postaviš čim bolj optimalno.

 

L.P.

Popravljeno od skritikrt
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 2 tedna kasneje...

Spet nekaj v tej temi...in tokrat spet z eBaya "kompletiranje " za restavracijo.

Tokrat gre za Hitachi TRK-W550E

Ta "kasetar" je ko sva se z sedanjo ženo spoznala ona takrat imela....pozna 80-ta.

Kupila ga je takrat preko "konsignacije"...mladini se danes ne sanja,kako je takrat v socializmu/komunizmu bilo🥺...pa jih bo golobček hitro naučil🙄🤨👎...si hotel kupiti tak stroj,si moral plačati polno ceno z "devizami" oz. "tujo valuto" + carina+davek. To je takrat hitro naneslo tudi do+100%...je npr. oče kupil Opla Kadeta Beauty-ja...pa je več k še enega državi "častil"🤨👎

 

Takrat "moja punca" je dala za Hitachija 650DM + ne vem koliko "miliard" dinarjev😂🤣

 

In ker takrat tega nisem cenil,in ko je začel "nagajati" in je šel "v kanto" (butelj🤔)...in ker si na "stara leta" kupujemo spomine",sem pred časom na eBayu kupil enega v dokaj dobrem stanju (prve 4 slike).

A seveda ni "perfekten"-zarustana antena in en del plastike na ohišju odlomljen...drugače tehnično OK ...klasika-gumice itd.,a igra tip-top.

In za perfektno restavracijo sem rabil perfektno ohišje in anteno+še kak rezervni del....torej ni šlo brez nakupa še enega.

In po dolgem iskanju našel pravega kandidata,k ima čim nižjo ceno in vse kar rabim https://www.ebay.de/itm/204313986818 In ker sem moral vprašati za poštnino,in k je imel za predlagati ceno,sem "scenkal" z 59€ na 43€😁...torej na koncu z ptt vred 63,99€😃👍

 

Žena nič ne ve🤐...in ga bom na skrivaj "zrihtal",da bo vse tip-top,in ji ga ob priložnosti podaril...pač "spomin na mladost"😊

 

Je pa tehnično dokaj poseben-en močnejših takrat,z nenavadno kvalitetnima kasetnima pogonoma (podobno Sonyjevem DiscDrive-ju),z zmožnostjo pravilnega predvajanja in snemanja tudi Metal-kaset (posebaj selektorja za oba deck-a)!!! in z Mic-Mixing funkcijo-ob priklopu mikrofona kot naprava za ozvočenje govora-megafon (prireditve ipd.) + miksanjem glasbe v ozadju...tudi "prenosen" z uporabo 10😲 kom. D-baterij.Z čisto tapravim phono-vhodom,CD/AUX-vhodom😍,5-band equalizerjem in že dokaj spodobnim tunerjem. Retro navdušencem bodo pa še posebaj všeč čisto taprava preklopna izbirna stikala na "klak,klak"...oooo-stari časi😍😃

 

In seveda spet slike😉

 

IMG_20210809_103917_1.jpg

IMG_20210809_105152.jpg

IMG_20210809_105200.jpg

IMG_20210809_105240.jpg

IMG_20230503_102924.jpg

IMG_20230503_104957.jpg

IMG_20230503_105505.jpg

IMG_20230503_104528.jpg

IMG_20230503_104533.jpg

IMG_20230503_104722.jpg

IMG_20230503_104746.jpg

Hitachi TRK-W550E.jpg

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 1 mesec kasneje...

Pa dajmo en prispevek,če bo koga zanimalo🙄😉

 

Legendarni Sony ICF-9000

 

Na slikah prvi kupljeni (imam tri😅)...pač vse zaradi težav,ker hočem skompletirati enega perfektnega.

Težave z kasetarjem imajo vsi-"rak rana" je majčken kos plastike,kateri preko zobnička obrača glavo za Auto-Reverse...ta je zmeraj polomljen.

A danes 3-D print dela čudeže,tako da se kaj takega da naročiti natisnjeno tudi z kovine😃👍

Moram naročiti,pol bo pa "prosta pot" za restavracijo.

 

Zvočnike pa sem že "zrihtal"...slike v priponki....so za tak "boombox-stolp" nenavadno kvalitetni.Sonyjevi t.i.APM zvočniki z plosko membrano sestavljeno v ALU-sendviču z hexagonalnim satovjem (kot tudi pri ZX-7 v enem prejšnjih prispevkov),vidi se tudi lepo,da je membrana (oz. nihajni mehanizem) z zadnje strani dekompresiran-ventiliran (luknjice v nosilcu membrane),ohišje je sicer klasično iz plastike,a bassovec in visokotonec nekonvencionalno vijačena z sprednje strani!

Ohišje se pa celo ponaša z dušilnim materialom proti resonancam in celo kovinsko ojačitvijo stranic ohišja proti vibracijam stranic ohišja.

 

Obilo veselja ob ogledu želim

WP_20160722_003.jpg

WP_20160723_003.jpg

WP_20160723_005.jpg

WP_20160723_006.jpg

WP_20160724_001.jpg

WP_20160724_003.jpg

WP_20160724_005.jpg

WP_20160724_006.jpg

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

 

dne 26. 6. 2023 ob 10:42 je samSimon napisal:

Če vas restavriranje teh zadev ful navdušuje, mam jst nekje na podstrehi še en radio, k ma še platenšpiler na vrh. Se mi zdi, da je celo od Iskre.

Mene Iskra ne zanima...pač samo Sony-ji...k vsega ne moreš zbirati,k že tako se tega nabere🙄....k vsakič k kaj pride v paketu😁...si draga misli,kak "pacient" sem🤣

Tako kot rečeno zbiram le tehnično in oblikovno posebne Sony-je...ali pa točno specifične modele,če imajo zame določeno emocionalno vrednost-pač kupovanje spominov (kot je npr. tisti Hitachi za ženo).

 

Tukaj pa sedaj "moj stroj z mladosti",k je v originalu prepotoval na tisoče in tisoče kilometrov z mano,in zmeraj delal BP.

Gre za Philips D8354-00 (obstaja več barvnih varijant za to tista 00 na koncu).

 

https://inf.news/en/digital/68475f35da390a2bbdf9b7d9416e4b7f.html

 

Ta "kasetar" je bil "zmeraj z mano",ko sem v 80"ih tedensko potoval iz Gor.Radgone v Ljubljano in nazaj...vsak teden peš na avtobus do Radgone,v Mb. na vlak do Lj.,peš do Aljaževe do dijaškega doma...in tako tri leta...četrto leto na letovanju v Baški (Krk) so mi ga pa "hrčki" ukradli ponoči iz predšotora😡....je bil pri vhodnih stopničkah v prikolico,so odprli vstop v predšotor,ga odklopili,in je "šel".....so morali opazovati,da so vedeli kje je...

 

In kot rečeno-TOP stroj...sicer nič posebnega...pač "plastik-fantastik"...a ima že čist OK zvok,equalizer😃👍 in za tiste čase nekaj posebnega-Soft touch mehanizem za kasetar😍👍.

Se pa spomnim,da sem takrat imel 6kom. AA NiCd baterij z po 500mAh😂...v kasetar gre not 6kom "C" baterij...jaz sem pa z kartona naredil "rolce" na AA velikost (dolžina je enaka),in je kombinacija bila čisto dovolj za 3 ure  "pribijanja muske" na vlaku:bravo:... smo se dobili kolegi,in je bil takoj oddelek na "gomuljki" prazen...ali pa poln "somišljenikov"😄

Res je "ogromno plastike",a ravno zaradi "okroglastega" designa je izredno odporen na udarce in ostale neprijetnosti pri transportu-res "žilava živalca"...Made in Austrija😃...

Sem ga iskal leta in leta,in končno dobil na eBayu za "ne vem več koliko"...kakih 60-80€🙄👍

V perfektnem stanju...pač zamenjaš gumice in "gaaaas"😍

 

Na slikah "v akciji" pri grillanju😋

IMG_20191009_134521.jpg

IMG_20191009_134540.jpg

IMG_20191009_134555.jpg

IMG_20191009_135011.jpg

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Bom omenil eno epizodo znanega vlogerja,k so ga vrgli z Youtube-a zaradi desnih pogledov na problematike.

EN.M.WIKIPEDIA.ORG

 

Je v eni epizodi izjavil,da je sin samohranilke,in je pač odraščal brez očeta....

In je enkrat prišel na obisk k prijatelju...in ko je videl njihovo garažo,so se mu "odprla nebesa"....od motorja,orodja,odmetalnika in,in,in....brez konca in kraja tudi stvari,ki jih kot sin samohranilke še nikoli ni videl....in da mu je danes vse veliko bolj jasno,kaj samohranilka pomeni za sina...vsak si lahko misli svoje...

Tukaj na forumu smo v veliki večini moški,in so nam takšne stvari in šara dokaj normalne...vsaj meni je...pač-eno veselje pa lahjo imam...k,saj jaz tudi ne štejem koliko parov čevljev ima žena...

 

Po drugi strani pa spet drugi vse v gostilno znosijo...za babe zapravijo....pač "vsako tele ima svoje veselje".

 

Skratka,pri meni je "šare" kot dreka...pa za to moj sin,če že druga ne...zna zamenjati kolo avtomobila...pa mogoče še kaj več...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 28 minutami je Tilen5 napisal:

Sej jaz sem se malo pohecal,.. itak pa ima vsak svoje veselje.

Nič bat😉...če kdo šteka hec,po tem sem to jaz😄...

Mi je le na misel prišla tista epizoda,pa sem hotel razsvetliti tudi drugo plat te "šare"...k tudi jaz,ko srm bil majhen,pa ne ker nebi imel očeta,ampak,k je bil socializem,in nihče ni "imel"...pa sem pri najboljšem prijatelju-sinu privatnika "videl nebesa"...en Grundig sistem,k sem samo buljil...da o orodju ne govorim...

 

Aja-nič bat...ne ho tako hitro zmanjkalo materiala-bom še kakšne zanimive kose predstavil...tudi od orodja😉

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 19 minutami je Tilen5 napisal:

Konc koncu pa še vedno lahko vse orodje prodaš in si za ta denar na stara leta kupiš Poršeja  😁

 

Ne,ne...ne razumeš😉...moja "bolezen" je že v naprednem stadiju😳...jaz bom imel vse orodje...in Porsche-ja😁

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 4 meseci kasneje...

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.