Skoči na vsebino

Stara tehnika (Hi-Fi, računalniki, elektronika,...)


Janez007

Priporočeno sporočilo

pred 6 minutami je Janez007 napisal:

Tole me spominja na HI-FI. Je bilo obdobje srebrnih komponent, potem zlatih, pa črnih, pa nazaj srebrnih. Danes pa lahko izbiraš barvo ...😃

 

image.png

Mene tudi. Je bilo najprej v Hi fi-ju  vse v srebrni barvi, nato je bila moderna nekaj letv celo zlata in v devetdesetih strogo črna. Prav tako krom na avtomobilih. To je bil znak prestiža. Nato je prišla črna in tisti, ki niso imeli črnih obrob okoli stekel, so jih montirali kot aftermarket. Nato so na športne avtomobile zopet dajali vse črno. Trenutno je Inn črna. Kdaj bo zopet krom bomo videli. 😊

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 17 urami je Janez007 napisal:

Tole me spominja na HI-FI. Je bilo obdobje srebrnih komponent, potem zlatih, pa črnih, pa nazaj srebrnih. Danes pa lahko izbiraš barvo ...😃

 

image.png

Onkyo mi je zakon, imam ga tudi sam 😊 V šampanjec barvi 🙂 

Popravljeno od MazdaBoy

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

In bo še delal. Ravno kak mesec dva nazaj sem nesel majstru mojega Technicsa na servis, pač potenciometri so šli, pa en izhod je bil malenkost švohnejši...Je rekel, to bo spet delal 20 let bp, da včasih je bilo to čisto drugače narejeno, danes je pa kup plastike. Govorim za rang kaj vem -  po njegovih besedah do jurja. To sem vzel malo z rezervo.

 

Da so potem ornk zadeve kot so bile včasih od 1500eur dalje. 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je SpEkTr napisal:

In bo še delal. Ravno kak mesec dva nazaj sem nesel majstru mojega Technicsa na servis, pač potenciometri so šli, pa en izhod je bil malenkost švohnejši...Je rekel, to bo spet delal 20 let bp, da včasih je bilo to čisto drugače narejeno, danes je pa kup plastike. Govorim za rang kaj vem -  po njegovih besedah do jurja. To sem vzel malo z rezervo.

 

Da so potem ornk zadeve kot so bile včasih od 1500eur dalje. 

Res je. Jaz sem za rotela v začetku devetdesetih dal 800 mark. Je pa res, da deluje še san danes bolje, kot vsej tej novi. Ima ročno navit trafo. 

Prav tako je od takrat cd player Marantz, ki ima zelo mehek zvok. Novejši znajo imeti zelo agresiven zvok. 

IMG_20230310_161117.jpg

IMG_20230310_161136.jpg

Popravljeno od Alex

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 5 urami je Janez007 napisal:

Mislim, da bo moral @Jest spet nekam prestavit ... :) 

 

Sam sem z Onkyom tudi zadovoljen, 17 let staro mini komponento imam v spalnici, v dnevni pa 11 let star receiver in oboje še kar dela.  

 

image.png

image.png

ONKYO je od nekdaj slovek kot odlična znamka, verjetno tudi še danes velja tako....imaš dober izbor (Honda, Mazda, Onkyo), 👍

  • Všeč 3
  • Hvala 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 42 minutami je AmpeR napisal:

Tudi jaz ga imam😉 že 14 leto bp👍 pa Jamo zvočnike😀

20230310_224612.jpg

Top tema...končno nekaj zame,da "pristavim lonček"

pred 3 urami je sportman333 napisal:

ONKYO je od nekdaj slovek kot odlična znamka, verjetno tudi še danes velja tako....imaš dober izbor (Honda, Mazda, Onkyo), 👍

Nekaj o Onkyo-u-res dobra roba...ni "absolutni High-End,a za svoj cvenk ne dobiš boljšega.

So lani šli v stečaj,pa jih je nekdo kupil...bo dalje teral Integro in Onkyo,proizvajalo se pa bo pri Sharp-u (imajo zelo dobre zmogljivosti in renome že iz 80-ih...torej ne bo tako hitro konec.

 

In ker sem jaz...slike😉

 

@AmpeR tudi jaz ga imam in še nekaj druge krame...malo za lušte delat☺️.

 

pred 2 urama je Janez007 napisal:

Kupiš, pa imaš mir 20, 30 let.... praktično nobenih stroškov ... ni to avto :) 

 

image.png

 

image.png

 

image.png

Drži kot pribito👍

DSCF6911.JPG

DSCF6912.JPG

DSCF7703.JPG

DSCF7704.JPG

DSCF7710.JPG

DSCF7719.JPG

  • Všeč 7
  • Ljubim 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ker pa je naslov teme "Stara tehnika" (Hi-Fi),pa še en prispevek o projektu,k sem se ravnokar "zraven spravil" k restavraciji 5-kanalne končne stopnje Monrio MP5 (star 19 let)...še čakam par stvari k jih potrebujem,a počasi že bo...

dne 9. 3. 2023 ob 18:38 je Janez007 napisal:

Tole me spominja na HI-FI. Je bilo obdobje srebrnih komponent, potem zlatih, pa črnih, pa nazaj srebrnih. Danes pa lahko izbiraš barvo ...😃

 

image.png

To končno stopnjo sem čisto slučajno na avkciji na eBayu dobesedno "ukradel" za slabih 400€ z ptt vred...k jih ni veliko zanimalo,k je Monrio zelo neznana-butična firma,pa še prodajalec je bil iz Romunije....in je "padla sekira v med"😁

Pri originalu je bila fronta takšna "Yamaha-siva"...to je NO-GO in sem dal eloksitati v črno....kupil identične močnostne kondenzatorje usmernikov končnih modulov in še nekaj drobnarije...bom naredil kompletni "reflow" cina in kot rečeno zamenjava vseh kondenzatorjev.

Bo pa našel mesto v mojem Hi-fiju in bo "razbremenil Onkya pri sprednjih treh kanalih,ker je glede na zgradbo ta kočna stopnja dobesedno predestinirana za t.i. Bi-Amping (ker se mi včasih "odpuli" in sistem teram res na meji😲😁).

In kako bo to priključeno oz. kako to dela?...če koga zanima...

Monrio ima 3 toroide in 5 identičnih končnih stopenj (vsaka z lastnim usmernikom). Dva toroida po 400W in en po 300W.

Tisti sredinski z 300W oskrbuje le eno končno stopnjo za center,tista dva z po 400W pa vsak po dve končne.

Sicer je ta komponenta v osnovi namenjena klasičnemu 5.1 surround sistmu,kjer so surroundi običajno majhni zvočniki,a pri meni bodo gonili levi in desni sprednji zvočnik v Bi-Amp modusu-ena končna stopnja le za bass,druga pa za srednje/visoke.

 

In še razlaga (za tiste ki ne vedo,kaj in kako). Pri Bi-Amp poganjanju sicer potrebuješ dvakrat toliko končnih stopenj,a ti omogoča pri poslušanju na meji v primerjavi z klasičnim priklopim oz. poganjanju,da ko ojačevalec za bass že deluje na meji svojega napajanja,da drugi ojačevalec oz. končna stopnja za srednje-visoke deluje praktično v "prostem teku" oz. ima več kot dovolj štroma za svoje obratovanje. Efekt pa je tak,da če v bassu zaradi takšnih visokih glasnosti prihaja že do popačenja,je srednje visokotonskia veja zvočnika še vedno oskrbovana z nepopačenim tokom...popačenja v bassu daleč niso tako moteča kot v srednje-visokotonskem območju,in tako lahko sistem furaš na meji (če zvočnik to zmore "požreti"),in imaš vseeno čist-nepopačen zvok tam,kjer to šteje😃👍

 

Veliko za brati,a verjamem,da bo koga zanimalo😉

 

In seveda slike☺️

WP_20170831_016.jpg

WP_20170831_015.jpg

WP_20170831_007.jpg

IMG_20180612_115051.jpg

IMG_20180426_181641.jpg

  • Všeč 4
  • Začuden 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 9 urami je Shrek napisal:

Včasih je bilo na kile. Težja komponenta je bila, boljša je bila. 

Monrio MP5 več kot 25kg😲...a pri HiFi širini 43cm visok le 11cm (z nogicami vred).

Pa če koga zanima,koliko ven "pljune"  135W@ 8Ohm (RMS),213W@4ohm (RMS) po kanalu😍

 

Aja...kaj bo pa Onkyo delal....zabaval se bo z dvemi surroundi in dvema za Atmos😁

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Meni se ful dopade podpora pri taki robi.

 

Imam v službi Sennheiser HD555.

Stare so ca. 15 let. Pred 3 leti sem brez problema dobil nove pene za uhe.

 

Aja pa ko sem menjaval pene, sem še naredil predelavo na HD595 😁

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 34 minutami je godlike napisal:

Meni se ful dopade podpora pri taki robi.

 

Imam v službi Sennheiser HD555.

Stare so ca. 15 let. Pred 3 leti sem brez problema dobil nove pene za uhe.

 

Aja pa ko sem menjaval pene, sem še naredil predelavo na HD595 😁

Sennheiser so top slušalke. Uporabljajo se v vseh najboljših snemalnih studijih. 

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 9 urami je skritikrt napisal:

Top tema...končno nekaj zame,da "pristavim lonček"

Nekaj o Onkyo-u-res dobra roba...ni "absolutni High-End,a za svoj cvenk ne dobiš boljšega.

So lani šli v stečaj,pa jih je nekdo kupil...bo dalje teral Integro in Onkyo,proizvajalo se pa bo pri Sharp-u (imajo zelo dobre zmogljivosti in renome že iz 80-ih...torej ne bo tako hitro konec.

 

In ker sem jaz...slike😉

 

@AmpeR tudi jaz ga imam in še nekaj druge krame...malo za lušte delat☺️.

 

Drži kot pribito👍

DSCF6911.JPG

DSCF6912.JPG

DSCF7703.JPG

DSCF7704.JPG

DSCF7710.JPG

DSCF7719.JPG

Za pogledat lepo.  👍 Ni mi pa jasno (zdi se mi predeminzionirano), kako bi to v eni srednji pravokotni sobi brez debelih tekstilnih oblog, zaves, lahko lepo špilalo? A ni za eno sobo dovolj nekaj W do nekaj 10 W zvočne energije, govorim o prijetnem poslušanju?

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • Jest je spremenil naslov v Stara tehnika (Hi-Fi, računalniki, elektronika,...)

Malo pospravljam doma in sem našel celo skladišče podatkov ( Datacenter, storage center,…) ;)

 

Če kdo kaj rabi od tega… naj pove… drugače gre ob naslednji priliki na odpad (izjema je Commodore, ki gre nazaj v “skladišče) … ;) 

 

 

2620D7B0-43B1-44EC-B914-268805B7860B.jpeg

D5C42AAA-C937-46B3-BA33-B768AD8AC0FC.jpeg

45E59DC3-A742-4E24-A909-E62ED9A69389.jpeg

70D1D70B-F496-4981-A213-2C0EB8FE464E.jpeg

75154C50-D5AB-44D4-B429-12EB0A6817D8.jpeg

306DB07E-6933-4E28-8339-5CBEF38B9529.jpeg

  • Všeč 4
  • Začuden 1
  • Ljubim 2

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

@Janez007 nikakor ni predimenzionirano. Dober sistem ima vedno rezervo, da lepo pobira špice v glasbi. Pa s tem ne mislim, da navijaš do konca. Tudi pri tihem oz. normalnem poslušanju  so te zvočne špice lahko kar precejšnje. Res pa je, da za tako močne zvožnike moraš potem imet konkreten ojačevalec, da jih z lahkoto poganja. 

Popravljeno od Liuch
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Aja… ce kdo rabi…. Tole spodaj senkam… >>  Powerline adapter

 

EC391086-3742-4012-A242-2FA436BA7333.jpeg

CE5259B3-2840-4847-8E32-4E5B9AD63299.jpeg

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Nubert...ne dobiš v "navadnih trgovinah"

Gre za to-Nubert je na zvočniški sceni nekaj posebnega ne samo po načinu prodaje,ampak tudi po filozofiji firme.

Najprej o prodaji-oni so prvi predstavnik t.i. "direct sale-a" v evropi (za njimi je z tem začel tudi Teufel)...ker,na začetkih prodajalne niso hotele vzeti njihovih zvočnikov v prodajo,za to,ker v hifi revijah ni bilo testov njihovih izdelkov...hifi revije pa niso hotele testirati,ker njihovih zvocnikov nisi mogel kupiti v trgovinah...sedaj pa bodi pameten,ker to je bilo še daleč pred razmahom interneta.

Ker pa so z le dvema svojima prodajalnama segli le lokalno so začeli z prodajo preko telefona...kmalu za tem pa so postavili tudi internetno stran...svoj forum (je medtem sn najbolj priznanih in strokovnih hifi forumov)...in po prvem testu legendarnih nuBox-360 v Stereoplayu...in nuBox-660 se je insiderjem v hifi-ju dobesedno odpulilo.

In zakaj?

Ker ima Nubert takšni pristop k razvoju izdelka,kot ga ne najdeš nikjer.

Ustanovitelj in lastnik (Guenther Nubert sedaj ze v pokoju,a še vedno aktiven kot svetovalec) ima za premiso,da bo prodajal le takšne zvočnike,katere bi si kupil tudi sam.

Gre za to,o cemer večina folka nima pojma,da ne moreš konstruirati zvočnika z perfektnim odzivom (unihanje in iznihanje glede na signal) z le 2,3 ali 5 komponentami v kretnici,ker je nihajni sistem nizko in visokotonca zelooooo kompleksna tvorba,katera se z spremenbo frekvence zelo razlicno odziva.

Torej če želiš narediti tehnično perfekten zvočnik moraš imeti zelooo veliko pojma kaj delaš,in posledično pridejo pri taksnih zvočnikih v uporabo kretnice,katere absolutno niso normalne...primer-pri mojem prejšnjem 5.1 sistemu je samo center zvočnik (nuBox CS-3 takrat cca.375€) imel kretnico z 37 elementi,od katerih niti en ni bil elektrolitski.

 

Info:elektrolitske kondenzatorje proizvajalci radi uporabljajo,ker so poceni...a imajo lahko že po nekaj letih probleme zaradi staranja. V primerjavi pa npr. folijski kondenzatorji se praktično ne starajo...so že zaradi svojih električnih lastnosti predestinirani za uporabo v kretnicah,a imajo tudi višjo ceno...običajno za faktor 5 ali več...navzgor seveda ni meje.

Ker pa iporaba elektrolitskih v bass obmocju časovno ni tako kritična kot v srednje-visokotonskem območju,Nubert elektrolitske uporablja le v bass delu kretnic,pa se to zelo redko in le tam,kjer je finančno "upravičljivo"...ker ni logike,da v zvočnik za npr. 300€ vgradiš en kondenzator,kateri stane 100€.

So pa pri Nubertu tudi serije,kjer si tudi tukaj vzamejo "luxsuz" in ne gredo v kompromis,in uporabljajo le folijske kondenzatorje. Npr.  Zelo stara ze takrat "resen high-end" nuForm serija sedajsnka "posebnost" nuPyramide" in seveda ta serija,k jo sedaj imam jaz (glej slike zgoraj) nuVero.

 

Da nadaljujem o posebnostih Nuberta...in ker so njihovi zvočniki tehnicno in zvokovno tako perfektno (za svoj cvenk seveda) konstruirani,za povrh pa zaradi direktne prodaje tudi v primerjavi z konkurenco v enaki cenovni kategoriji veliko bolje konstruirani in narejeni,so leta in leta prakticno v vseh primerjalnih testih zmagovali le Nubert-ovi zvočniki....ker plačaš le proizvajalca in prevoz...ne pa še 100 generalnih uvoznikov,100x prevozni stroški,stojnino pri BigBangu,Vklopu ipd...in seveda prodajalca...

 

Je pa res,da se je ta razlika med Nubertovimi zvocniki in zvočniki ostalih proizvajalcev zelo zmanjšala. To pa zaradi taga,ker vsi proizvajalci...zares VSI izdelujejo prakticno vse svoje zvočnike le še na kitajskem. Npr. B&W izdeluje le najdražjo serijo v Angliji,ostalo je vse "made in china"...isto VSI! ostali...angleški,nemški,francoski,danski,italijanski itd...VSI!!!

 

Nubert pa izdeluje najcenejšo Nubox (sedaj Nuboxx) na poljskem,nuLine in nuVero v Nemčiji.

Aktivno serijo nuPro pa na Kitajskem,ker je zelo velik del zvočnika elektronika,katera pa bi bila izdelana v EU tako draga,da ne moreš plačati..ker pasivne elektronske komponente z poreklom izven kitajske so šle cenovno "v nebo"......aktivne kot čipi ipd. jih pa izven kitajske ne izdeluje nihče.

 

In še ena posebnost-Nubert zvocnike lahko v roku enega meseca po nakupu brez vprašanj vrneš-t.i. enomesecni test doma...ne pri pri prodajalcu,ampak tam,kjer dejansko poslušaš,z svojimi komponentami v svojem akustičnem okolju....in lahko seveda kupiš različne zvočnike...vse primerjaš,tiste k ti ne ležijo,pa vrneš...samo ptt izgubiš,in pač vecji financni vložek,k pač moraš placati vse,kar naročiš.

Je pa poštnina zelo nizka...cel moj set 2xnuVero 110

2xnuVero 50

1xnuVero 70

1xnuWero AW17

2xnuBox WS103 (za Atmos)

Stenski nosilec za center WA-7 (bom "mogoče" kdaj rabil)

Vse skupaj dobrih 7500€...ptt pa je bila 66€😳😃

Kogar zanima več...o kretnicah,štromu,akustiki itd,itd...priporočam publikacijo "Technik Satt" na nubertovi strani pod "downloads"...praktično "sveti gral hi-fija"....nocem "pljuvati" po ostalih proizvajalcih,a taksnega "norca" in "perfekcionista"kot je Guenther Nubert boste zelooo težko našli.

Kogar zanima lahko pogleda na njihovo internetno stran-je vse gor.

i😳

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 3 minutami je Liuch napisal:

@Janez007 nikakor ni predimenzionirano. Dober sistem ima vedno rezervo, da lepo pobira špice v glasbi. Pa s tem ne mislim, da navijaš do konca. Tudi pri tihem oz. normalnem poslušanju  so te zvočne špice lahko kar precejšnje. Res pa je, da za tako močne zvožnike moraš potem imet konkreten ojačevalec, da jih z lahkoto poganja. 

Bravo-en k ima pojma😉👍

 

Gre za t.i. tranziente v glazbi. Te špice slab sistem "požre" oz. "poreže",ke jih enostavno ni sposoben predvajati oz. jim slediti.

Gre za problem hitrosti in moči ojačevalca pri odzivu na vhodni signal. Ti problemi nastajajo zmeraj,ko je sama končna stopnja na zahteve zvočnika prešibka,ali pa njeno napajanje (ali oboje).

 

Za to moj projekt z večkanalno končno stopnjo,ker mi je že ratalo Onkyo RZ-900 spraviti v t.i. clipping kljub zelooo solidnem napajanju z ogromnim toroidom....

Pazi-le center zmore "požreti" 280/370W,levi in desni pa po 360/520W...in pazi ti-vsi trije sprednji so rezani že pri 50Hz😲😲😲...za to pa takšen "referenčni" Woofer...ker,ko se meni "odpuli",morajo poslušati vsi sosedje😁😇

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Še vedno imam shranjen sistem, ki sem ga sestavil pred cca. 30 leti. Vse bolj se nagibam k temu, da ga ponovno priklopim. Bi pa dodal en konkreten gramofon. Marantz ojačevalec vseskozi bp. Zamenjani so bili edino potenciometri, ker je pri sukanju gumba rahlo škrtalo. CD player zadovoljiv. Še zmeraj me vinilka bolj prepriča v mehkobi glasbe. Je pa posebnost tega playerja, da se ne vrti CD, temveč ima disk, ki se vrti - princip gramofona. Zvočniki B&W solidni. Mehak zvok, z kar dobrim razponom. So pa malo prešvoh. Max. 100W se mu pozna pri določenih zvrsteh glasbe in takrat malo klecnejo oz. se zvok zabriše v detajlih.

Fotke so s spleta, ker imam svoje varno zapakirane. 

Screenshot_20230311_101309_Chrome.jpg

Screenshot_20230311_101554_Chrome.jpg

Screenshot_20230311_101715_Chrome.jpg

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

  • Zadnja sporočila

    • Paše tud v vrtičkarsko temo...al pa o orodju...pa naj bo tu,k je forum o avtih.   Kupil Metabo puhalnik AG 18 Pro pri Vsegradu za 63€,zastonj dostava,in "Black Edition"-meni lepša,k je črma,in čist frišno ven prišla-cenejša kot navadna zelena (99€). In še češnja na torti-Metabo praznuje 100-letnico,in prvič tudi v SLO ob nakupu stroja in registraciji 3-letne garancije pošljejo dvovrstični 18V/4Ah akumulator😯😃....super-konkurenca deluje,ker Makita ima včasih tudi akcijo in ponuja tudi pri nas baterijo za stroj.   In za kaj v tej temi...ker me pogosto jezi ob pranju avta,ko že vse pobrišeš,še zmeraj kje kake kapljice pritečejo...najbolj pri stranskih ogledalih,in posledično črta na vratih,ker imamo zelo trdo vodo... Po moje bo z tem puhalnikom malce lažje...tudi spredaj grill,feltne,šine na strehi itd... Piha pa k blesav...nisem si mislil,da tako...2,6m3/min,74m/s   Ima tri stopnje in "gas" na stikalu,navdušujoča pa je gumasta šoba +podaljšek...fino.
    • Bolj je zanimivo, kaj si naredil da ti pri tej kilometrini dela regeneracije na 300km. Si kaj takega menjal oz urejal?
    • Temu se reče "fuck you price". Ker nima servis orodja ali znanja to porihtat, pač dajo tako ceno da se ti bl splača drug avto vzet. Problem je, ko mehanika naučiš popravljat take zadeve, ga moraš temu primerno več tudi plačat. Pol tudi rabiš primerno zaščitno opremo zaradi štroma.   Verjetno pa, da skoraj nikoli ne pride do takih okvar, ko pride se pa glih zaradi cene to zelo hitro razve naokol. Posledično, ljudje ne želijo EVjev, ker tudi če se to zgodi enemu na 10000, nočejo tvegati da bojo oni ta eden.
    • Ja sej... pa imel sem občutek, da je tekla precej hitreje kot druge ure. To je tista relativnostna teorija , ki pravi, da čas teče rezlično hitro v odvisnosti na kateri strani vrat WC-ja se nahajaš.
    • Pa sej uro ima pa prikazano fajn na veliko  
  • Kdo je trenutno prisoten (Poglej celoten seznam)

    • Ni prijavljenih registriranih uporabnikov
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.