Skoči na vsebino

Računalništvo


curko

Priporočeno sporočilo

@g.Wankeldo takrat da bo gta6 ven prišel bo grafična že tudi zamenjana😉

Samo ne bi rad zapravil toliko € v enem mescu, zato prvo cpu in plosco zamenjam (plošča me že tako ali tako zajebava😤). 

Btw: vhodna vrata pa sem tudi že menjal😎

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 4 urami je Aless napisal:

Po dolgih letih služenja, je čas da zamenjam svoj I5 2500k in me zanima kaj je trenutno top price/performance cpu za gaming??

Nekaj sem gledal reviewe in bi naj bili za gaming boljši AMD procesorji.

Tu je pa spet dilema kateri procesor?? Katere plošče so ok, do sedaj sem prisegal na Asus?

Je kdo kaj bolj raziskoval, kaj kupit?

Glej takole takoj na prste - če hočeš jit v 144hz gaming rabiš vsaj 5800x3d, jaz sem ga vzel ker sem imel X570 5600X… če pa imaš denar pejdi na novo podnožje AM5 in kupi 7800x3d

pred 3 urami je Janez007 napisal:

Vprašanje je podobno, kot bi vprašal, kaj je trenutno top price/performance olje za Mazdo. 😃

 

Nadgradnje starih računalnikov, namenjenih "gamingu", po mojem mnenju večinoma niso smiselne. Pomembno je, da se med seboj ujemajo CPU, GPU, MB, RAM, SSD, napajalnik, hlajenje. Na koncu se ugotovi, da je najbolje vse kupiti novo ali rabljen računalnik neke generacije (nekateri gamerji neprestano težijo k vrhu in hitro menjajo ... cca leto star računalnik se da dobit zelo ugodno). Ja, cenovno sigurno ugodnjeje kupit kakšno leto starejšo generacijo komponent, kjer pa je lahko težava dobavljivost. 

 

Po nekaj nadgradnjah 8 let starega računalnika (i5 6600, GTX 970, MB Z170, ...), kar je počasi postalo nesmiselno, smo pred dobrim mesecem nabavili tole, ni pa bilo v osnovi mišljeno za "gaming":

  • ASUS TUF GAMING B650M-PLUS AMD AM5 mATX DDR5 HDMI/DP
  • BE QUIET! Pure Power 12 M 650W 80Plus Gold (BN342)
  • NZXT H5 Flow, črno ohišje (CC-H51FB-01)
  • Noctua NH-D15, Premium CPU Cooler with 2x NF-A15 PWM 140 mm, Fans (Brown)
  • AMD Ryzen 9 7900 3.7GHz/5.4Ghz 64MB 65W Wraith Prism
  • KINGSTON Fury Beast 64GB (2x32GB) 5600MT/s DDR5 CL40 XMP KF556C40BBK2-64 ram pomnilnik
  • ASUS TUF GeForce RTX 4070 Gaming OC 12GB GDDR6X (90YV0IZ0-M0NA00) gaming grafična kartica
  • SAMSUNG 970 EVO Plus 2TB M.2 PCIe 3.0 NVMe 1.3 (MZ-V7S2T0BW) SSD

 

Menda dela super.

 

AMD ali Intel procesor? Oba imata svoje prednosti, na katere se trg hitro odzove in zregulira ceno. Pri obeh se današnji top procesorji (X pri AMD in K pri Intlu) zelo segrevajo in potrebujejo učinkovito vodno hlajenje. V obratovanju "idle" so AMD nekoliko bolj požrešni. AMD imajo daljšo časovno kompatibilnost s podnožji, medtem ko se pri Intlu oboje zelo hitro menja ...  

 

 

Intel je v splošnem boljši za vse

AMD je v zaostanku

 

AMPAK ZA GAMING JE PA X3D serija bomba, ker ima cpu občutno več cacha in ne rabi tolikokrat jit po nove inštrukcije preko RAM-a na disk,… kar pohitri vse skupaj

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je Tilen5 napisal:

Jst bi grafo tudi...a kaj ko za ta denar lahko kupim nova vhodna vrata... 🥲

Jaz imam 7800XT za točno tok, kot tvoja vhodna vrata

 

In mi v vseh modernih igrah še vedno več latence porabi cpu kot pa grafa

 

Igram na 1440p ULTRAWIDE, torej 3440x1440, kar je več kot običen 2560x1440

 

sem ubistvu na polovici 4k po številu pikslov

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 17 minutami je NevLado napisal:

Glej takole takoj na prste - če hočeš jit v 144hz gaming rabiš vsaj 5800x3d, jaz sem ga vzel ker sem imel X570 5600X… če pa imaš denar pejdi na novo podnožje AM5 in kupi 7800x3d

Intel je v splošnem boljši za vse

AMD je v zaostanku

 

AMPAK ZA GAMING JE PA X3D serija bomba, ker ima cpu občutno več cacha in ne rabi tolikokrat jit po nove inštrukcije preko RAM-a na disk,… kar pohitri vse skupaj

 

Če prav razumem, je Intel boljši, razen tvoj AMD procesor je pa še boljši. 😂

 

A niso AMD procesorji neke vrste generiki (kopije) v primerjavi z Intlovimi? Kot Krkina zdravila. 

 

WWW.TOMSHARDWARE.COM

We put Intel vs AMD in a battle of processor prowess.

 

image.png

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 16 urami je Janez007 napisal:

 

Če prav razumem, je Intel boljši, razen tvoj AMD procesor je pa še boljši. 😂

 

A niso AMD procesorji neke vrste generiki (kopije) v primerjavi z Intlovimi? Kot Krkina zdravila. 

 

WWW.TOMSHARDWARE.COM

We put Intel vs AMD in a battle of processor prowess.

 

image.png

 

 

Ja, kot sem napisal, za gaming je moj AMD še malo boljši, če pa bi delali primerjavo renderjev nekega videja recimo ga pa intel pihne mimo kot za stavo. Več o tem priporočam ogled tega videja - 

 

 

 

No, še malo razlage tvojega grafa, točno to sem danes na poti v službo razmišljal, da bom prilimal @Alessu in podal utemeljitev moje trditve včeraj o nakupu 5800x3d/7800x3d

 

Torej z 4090 RTX so testirali vse procesorje, da bi ja zagotovili popolnoma enakomerno obremenitev na cpu, in eliminirali možnost, da grafika vpliva na FPSje. Ta graf velja za 1440p gaming, vsi procesorji na tem grafu V POVPREČJU* izpljunejo več kot 144 FPS; če greš v UW 1440p ali 4K se začnejo zadeve krepko komplicirat, kar si tudi lahko pogledate na linku od @Janez007

 

No ampak kot sem že včeraj hotel povedat, 5800x3D je KREPKO boljša izbira kot 7600X ZA GAMING. 7800X3D pa itak trga gate. A zakaj je boljši kot 7950X3D? Jah trenutne igre še niso optimizirane za 16 jeder, kolikor jih 7950X3D premore :D 

 

Zdej kar je pa še bolj zanimivo, je pa tista zvezdica pri "v povprečju" - dejansko hočeš gledat 99centil, da se ja izogneš zatikanja... in tukaj je prvi procesor, ki premore 145 fps 7700X, malo nad njim pa 5800X3D.

 

 

 

Upam da sem vam sedaj utemeljil, zakaj sem včeraj napisal da je 5800X3D "must have", če pa imaš denar pa 7800X3D.

 

Če ima kdo še kakšna vprašanja pa kar na dan z besedo :D

 

null

 

null

 

 

image.png

image.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 9 minutami je Aless napisal:

Kje pa kupujete računalniške komponente???

Jaz sem pred leti ponavadi pri funtech.si in computeruniverse.de.

 

Predlagam amazon.de če se ti ne mudi - pri čemer mora bit "Dispatched from" in "Sold by" AMAZON (glej rdeč kvadratek spodaj)

 

Od decembra imajo vsa naročila nad 59 eur brezplačno dostavo, ponavadi pride v manj kot tednu, razen neke stvari, ki so bolj vroče žemljice se čaka

 

V kolikor ni dispatched from amazon, izbereš "new/sold" v stranskem meniju (glej zeleno puščico).... ampak težko boš dobil ceneje kot direktno od amazona + lahko so komplikacije če stvar pošljejo iz uk

 

Pod modro puščico pa včasih piše "USED", to so rabljeni artikli, samo tako za obvestilo, da se ne boš slučajno zajebal

 

Če se mi mudi, naročim v slo na mlacom.si/funtech.si - so pa občutno dražji kot amazon, ko sem kupoval 7900XT in so bile še 1000 eur, mi niso hoteli dat nič popusta, pa sem potem vzel na amazonu in je prišla v dobesedno enem tednu... sem hotel dat priliko da bi slovenec zaslužil, ampak očitno ne delajo na kvantiteti, če jim je težko spustit vsaj 10 eur

 

 

image.png

Popravljeno od NevLado
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Asus mal spi na lovorikah, pa neke težave so imeli k so proci goreli...nism cekiral kako je zdej

 

B650e ce rabis pcie 5.0

Popravljeno od Tilen5

 

image.jpeg

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 26 minutami je Tilen5 napisal:

Computeruniverse ne pošilja več v slo. Sam tolk da veste.

Od kdaj pa to? Men so poslal monitor, cca pol leta nazaj

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 32 minutami je Aless napisal:

Aha, izbira CPUja je tako padla na Ryzen 7 7800X3D, kaj pa matična B650 čipset, ali B650E?? proizvajalec?? Asrock je dokaj ugoden, mnenje?

 

Če bi jaz izbiral kaj takega:

 

CHEAP, brez PCIE5: https://www.amazon.de/-/en/dp/B0BDS873GF

 

 

SREDNJI RANG z enim PCIE5: https://www.amazon.de/-/en/Gigabyte-B650-AORUS-AX-Socket/dp/B0BJDXDWS9/ ali pa  MSI https://www.amazon.de/-/en/dp/B0BDS8PT2H

 

 

Jaz imam MSI X570 in sem super zadovoljen, hitri updejti in vse, za nečaka sem izbral Gigabye B550 Aorus elite in ima isto že wifi in en nvme, drugega ne rabi, 5800x3D dela na obeh enako, edino nekaj ga je zajebavala ta logika za varen ključ od win11 pa se je potem zrihtalo ko sem neke resete delou, bova updejtala bios ko bo spet nov updejt, oboje so kvalitetni znamki

 

Imam pa kolega ki je kupil najcenejšo Asrock plato za AM4 podnožje pa nima niti ene težave, pa itak je skos na kablu in ne potrebuje wifi, tako da tukaj so mnenja deljena kaj vzet, je pa to kot pri beli tehniki - eni kosi so lahko vrhunski, eni bodo pa imeli težave

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 19 minutami je samSimon napisal:

Od kdaj pa to? Men so poslal monitor, cca pol leta nazaj

Od novega leta naprej...se je pol slotecha jokal in pisal 😅

  • Haha 1
  • Hvala 1

 

image.jpeg

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 25 minutami je Tilen5 napisal:

Asus mal spi na lovorikah, pa neke težave so imeli k so proci goreli...nism cekiral kako je zdej

 

B650e ce rabis pcie 5.0

https://www.reddit.com/r/pcmasterrace/comments/11dit6b/pcie_50_worth_it/

 

oziroma

 

Citat

....sed on my personal experience and the speed at which new standards are getting released, I'd say the concept of future-proofing is impractical in most cases. Just build a decent system that will last you until you're ready to build a new one. Manufacturers like to posture with bigger numbers, but the actual performance benefits are quite meager....

 

Tole je kr dober citat :D 

 

Dvomim, da ti bo trenutni računalnik zdržal 5 let za kvaliteten gaming na visokih hercih

Pravkar je Tilen5 napisal:

Od novega leta naprej...se je pol slotecha jokal in pisal 😅

Aja k si že slotech omenu, se splača mal vrčt uč na male oglase, veliko se prodaja dobre robe vsake tok https://slo-tech.com/forum/20 @Aless

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je NevLado napisal:

Če bi jaz izbiral kaj takega:

 

CHEAP, brez PCIE5: https://www.amazon.de/-/en/dp/B0BDS873GF

 

 

SREDNJI RANG z enim PCIE5: https://www.amazon.de/-/en/Gigabyte-B650-AORUS-AX-Socket/dp/B0BJDXDWS9/ ali pa  MSI https://www.amazon.de/-/en/dp/B0BDS8PT2H

 

 

Jaz imam MSI X570 in sem super zadovoljen, hitri updejti in vse, za nečaka sem izbral Gigabye B550 Aorus elite in ima isto že wifi in en nvme, drugega ne rabi, 5800x3D dela na obeh enako, edino nekaj ga je zajebavala ta logika za varen ključ od win11 pa se je potem zrihtalo ko sem neke resete delou, bova updejtala bios ko bo spet nov updejt, oboje so kvalitetni znamki

 

Imam pa kolega ki je kupil najcenejšo Asrock plato za AM4 podnožje pa nima niti ene težave, pa itak je skos na kablu in ne potrebuje wifi, tako da tukaj so mnenja deljena kaj vzet, je pa to kot pri beli tehniki - eni kosi so lahko vrhunski, eni bodo pa imeli težave

 

Imam ASRock že 3 leta, brez wifija.

Dela kot urca.

Meni je bil velik plus made in Vietnam in ne China.

 

Se strinjam. Pač ko se ti firma zameri, se je izogibaš, pa če jo cel svet hvali.

pred 2 urama je NevLado napisal:

Predlagam amazon.de če se ti ne mudi - pri čemer mora bit "Dispatched from" in "Sold by" AMAZON (glej rdeč kvadratek spodaj)

 

Od decembra imajo vsa naročila nad 59 eur brezplačno dostavo, ponavadi pride v manj kot tednu, razen neke stvari, ki so bolj vroče žemljice se čaka

 

V kolikor ni dispatched from amazon, izbereš "new/sold" v stranskem meniju (glej zeleno puščico).... ampak težko boš dobil ceneje kot direktno od amazona + lahko so komplikacije če stvar pošljejo iz uk

 

Pod modro puščico pa včasih piše "USED", to so rabljeni artikli, samo tako za obvestilo, da se ne boš slučajno zajebal

 

Če se mi mudi, naročim v slo na mlacom.si/funtech.si - so pa občutno dražji kot amazon, ko sem kupoval 7900XT in so bile še 1000 eur, mi niso hoteli dat nič popusta, pa sem potem vzel na amazonu in je prišla v dobesedno enem tednu... sem hotel dat priliko da bi slovenec zaslužil, ampak očitno ne delajo na kvantiteti, če jim je težko spustit vsaj 10 eur

 

 

image.png

Super zapisano.

 

Če tu ne dobim, potem e-tec.at.

Popravljeno od godlike
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Danes tako malo podjetij še izdeluje matične plošče, da praktično z nobenim ne moreš zgrešiti. Saj tudi nekega izumljanja dodatnih funkcionalnosti ni več - kar pač sistemski nabor zmore in to je to.

 

Z ASRock ploščami ni nič narobe, kot ste že ugotovili, je Vietnam večkrat celo boljša izbira kot Kitajska ...

  • Všeč 1
  • Ljubim 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.