Skoči na vsebino

Ogrevanje & izolacija samostojne hiše


Z M A J

Priporočeno sporočilo

pred 3 minutami je Janez007 napisal:

 

Odebeljeno je pa po mojem največji problem sedanjega časa, naše miselnosti. Vse se gleda skozi denar. Zato tudi politika generira take ukrepe, kot so tarifni bloki. Točno zato, ker ni dovolj ozaveščenosti in je potrebno ljudi prisiliti skozi denarnico, višje in nižje tarife. 

Kaj a ni dost...če štejem vse...balkoni,okna,ograje,garažna vrata,ves granit,stopnice.....,sem v bajto vložil več kot 100jurjev in letno porabo kurilca 2800-3600L sem znižal na 1250€ na letni ravni...kaj a naj celo bajto podrem,in zgradim novo pasivno (kar bi bilo seveda najbolje)....

 

Preberi,kaj je @Boss napisal...samo denar jih zanima.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Govorim o fizikalnih zakonih, in ti niso odvisni od tega, kaj jaz mislim-verjamem kaj ti misliš-verjameš, ... enostavno držijo. Na te zakone se pripne še ekonomske parametre in zahtevano temperaturno udobje, napiše enačba in izračuna minimum funkcije. :) Ta je različen od stanovanja do stanovanja. Ampak v splošnem vedno velja, da je potrebna toplota za ogrevanje odvisna od toplotnih izgub, te pa so odvisne od razlike temperatur. Torej, če notri pozimi za 1 stopinjo znižam temperaturo, porabim približno 5% manj toplote za ogrevanje.

 

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 13 minutami je skritikrt napisal:

Kaj a ni dost...če štejem vse...balkoni,okna,ograje,garažna vrata,ves granit,stopnice.....,sem v bajto vložil več kot 100jurjev in letno porabo kurilca 2800-3600L sem znižal na 1250€ na letni ravni...kaj a naj celo bajto podrem,in zgradim novo pasivno (kar bi bilo seveda najbolje)....

 

Preberi,kaj je @Boss napisal...samo denar jih zanima.

 

Vsi ste mi tukaj v redu, se pa z vami kdaj ne strinjam. Vrsto let sem kot raziskovalec delal na področju elektroenergetike (načrtoval razvoj elektroenergetskih omrežij), nekaj let tudi na področju učinkovite rabe energije in obnovljivih virov energije. Poznam delovanje teh sistemov, regulativo.  Dvomim, da ima tukaj na teh področjih kdo več izkušenj. In zato težko berem izjave posameznikov, ki ne poznajo niti abecede on energetike, kaj šele zapletene EU in slovenske energetske regulative. Niso vsi ukrepi namenjeni temu, da se ljudem pobira denar. Kot tudi ni namen kazni pri prekoračeni hitrosti, da se ljudem pobira denar.

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 32 minutami je Janez007 napisal:

Govorim o fizikalnih zakonih, in ti niso odvisni od tega, kaj jaz mislim-verjamem kaj ti misliš-verjameš, ... enostavno držijo. Na te zakone se pripne še ekonomske parametre in zahtevano temperaturno udobje, napiše enačba in izračuna minimum funkcije. :) Ta je različen od stanovanja do stanovanja. Ampak v splošnem vedno velja, da je potrebna toplota za ogrevanje odvisna od toplotnih izgub, te pa so odvisne od razlike temperatur. Torej, če notri pozimi za 1 stopinjo znižam temperaturo, porabim približno 5% manj toplote za ogrevanje.

 

A,daj nehaj...kaj pa sem jaz pisal?

Ogrevati moraš točno toliko,kot je izgub!!!

Na zunanjo temperaturo pa ne moreš vplivati...lahko samo imaš konstantno temperaturo ali pa je nimaš-to je to.

 

Pa o regulativah,bom še enkrat napisal-lahko si jih v tazadnjo zarinejo-ko sem jaz montiral TČ leta 2016,zanjo nisem mogel dobiti niti tistega bogega jurčka subvencije,ker je nov občinski odlok dovoljeval za "evropska EKO sredstva"!!! le subvencioniranje lokalne infrastrukture plina (k mi gre lajtunga mimo bajte)....pa je to evropska eko subvencija,k ne preferira nič...do si na obcini to izmislili...pametnjakoviči

Kot sem že pisal-ne piše mi "butelj" na čelu,da si dam montirati plin namesto TČ za tistega ušivega jurja...pa je TČ (res vrhunska) bila 13 jurjev.

 

Aja še to...opankar si je pa eno leto prej,ko tega odloka še ni bilo zrihtal lih tako CTCjevo...in seveda je dobil EU-EKO subvencijo....toliko o ekologiji v Lj.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je skritikrt napisal:

Ne priporočam zmanjševanja čez noč,mi v spalnici izključimo radijator in je lih prav...pač zapreš vrata in se greje samo preko zidu...pošteno prezračiti je itak trebatako da je spalnica najhladnrjsi prostor v bajti..mostalo pa vse na isti temperaturi.

 

Ja,pa ja shranjevalnik...shranjevalnik jecše ena dodatna stopnja prenosa in še dodatne izgube-višja poraba.

A vse naj kupim,od sončnice,do shranjevalnika,dodatno izoliram itd...za tisto malenkost,in se mi ne bo nikoli povrnilo...samo,da se bodo lahko drugi z EVji kurcili,in taubi denarce štel...

 

Je lih včeraj žena izračunala za 2023, koliko je šlo na TČ stroma...1250€ za ogrevanje v kurilni sezoni in pripravo tople sanitarne vode...pa je bajta 4x100m2,tri gospodinjstva in 7 oseb,hiša pa zolirana z 5cm stiroporjem.

 

Pa naj investiram npr 10 jurjev za npr 10-15cm dodatne izolacije...pa ni šanse,da to narediš za 10 jurjev...k so še stopnice,okenjske police itd....a po moje 20 jurjev najmanj 🤔 

Pa recimo za foro 10 jurjev...da bi na leto prišparal recimo 300-400€... pa ne verjamem,da bi prišparal toliko,ker je v kurilni sezoni delež na toplo sanitarno vodo zelo velik v primerjavi z ogrevanjem...

Pa vseeno recimo 400€ prihranka.

 

Vsi smo bili v osnovni šoli in znamo izračunati,koliko let bi potreboval,da strošek desetih jurjev dobiš nazaj.

 

Star sem 52 let..pa da bom šel v tako investicijo...bom šel,ko mi bo na čelu pisalo "budala"...a na srečo  zaenkrat temu še ni tako.

Pa o shranjevalniku niti se nisrm začel....lahko samo sanjajo.

Kurim na pelete.

Okna sem menjal. Izolacije ni.

 

Jaz nobenmu ne solim pamet, samo tolmačil sem uradno direktivo.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Peleti,sekanci,drva je drugo,ker imaš v kratkem času veliko količino energije,ki jo nimaš kam dati,brez da bi dobil špice pri poteku temperature oz. to energijo sistem ne more akumulirati...tu je shranjevalnik praktično "nujno zlo",ker peč ne more "regulirati" na nizko izhodno moč.

 

Pri TČ na inverter je pa to nekaj drugega...ko imaš celo hišo ogreto....res ogreto!...dela "on the fly" samo toliko kot je izgub...nič več in nič manj.

Seceda je pa predpogoj,da je pravilno dimenzionirana itd...smo že o tem...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Res smo malo zašli z teme,a je elektromobilnost pač v vezi tudi z temi problematikami...vse okoli štroma.

Pa gremo na varčne žarnice....pa sem vse žarnice po bajti zamenjal...in mi čez en mesec pridejo kontrolirati števec,ker sumljivo malo štroma ponucam...pa pol te cevaste spet niso dobre..."veš lahko je živo srebro not"...pa gremo na LED...pa grwmo na TČ....a sedaj me boste pa pr štromu "jebali",TČ izklapljali,omejevali itd....,da se bodo lahko z EVji...

Ma "čez ti pride"...eni pa še kar stare posrane plenice ipd. kurijo..."i nikome ništa"

 

Aja skoraj pozabil...mož od ženine sestrične...tisti k je imel e-Golfapol pa starega Acenta...in Yaris Cross....

Yarisa ni več,in je kupil novega električnega "pičipoki" Cupra Born za 36.000,00€... čist oguljenega....

Pravi:..."veš,jaz sem na elektriki,in mi je važno,da peidem do morja,to je vse...samo še 6 jurjev subvencije čakam...."

 

V dveh letih in pol že četrti avto-to so ti ekološko zavedni😃👍

  • Všeč 2
  • Zmeden 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Se mi zdi, da smo ljudje postali preveč "pametni", politiki preveč neresni (nerealne obljube), svoje dodajo še mediji, pa seveda prodajalci storitev in blaga (reklama električnih avtov, TČ, solarnih panelov, ...). In kako naj se potem v tej zmešnjavi informacij eden navaden človek sploh znajde? Kako naj zares ve, kaj je prav in kaj ne, kaj je dobro in kaj ne? Zelo enostavno pa vsak ve, kaj je dobro za njegov žep🙂

 

 

 

 

Popravljeno od Janez007
  • Všeč 4
  • Ljubim 2
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pa zato se o tem pogovarjamo, da je tole EUforijo treba pošteno zabremzat, da ne bo kolapsa. Če želimo menjat za EV bo treba najprej celotno omrežje z daljnovodi in trafoti ter seveda kot osnovo elektrarne temu prilagodit. Ne moremo leta 2024 razmišljat, da bodo potrebne redukcije, da bodo zmanjševali priključno moč, da bodo daljinsko ugašali porabnike v osebnih gospodinjstvih, da so potrebni časovni bloki. A nismo s tem zakjlučili v 80-ih letih v tisti grozni Jugi, kot jo nekateri imenujejo?

 

EU nas goni nazaj v situacijo, ki je 40 let nimamo več - a to se vem zdi normalno? Sploh tistim, ki ste strašni zagovorniki EV-jev?

 

Zaradi EV-jev bomo vsi jebali ježa, tudi tisti, ki bomo imeli majhno porabo elektrike. A to je normalno, da ker nekdo troši več, da nafukajo vsi? Očitno v današnjem času kot kaže da. Še dobro, da je folk v večini dovolj skeptičen in ne skačejo na prvi vlak, ki gre mimo, ko proga še ni dokončana.

 

 

  • Všeč 4
  • Ljubim 2
  • Hvala 1

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

skritikrt, Janez007 in godlike glede teh prezračevanja in ostalega vam priporočam da kontaktirate KARBA MGE kateri so strokovnjaki na omenjenem področju 

 

Če pa iščeš dobro e-vozilce pa ti priporočam tegale : 

https://www.avto.net/Ads/details.asp?id=19106334&display=Honda e

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Jaz prezračevanja ne rabim. Ko bom rabil, bom kolega vprašal, ker je podobne sorte kot jaz in @skritikrt. Ima centralno prezračevanje vgrajeno v kleti....

 

Okna imam 3-slojna lesena.

 

Izpadlo je kot poceni reklama, sorry. Vsi se bolj pritožujemo čez vladne uredbe in ne vprašujemo za-nasvet, niti nimamo načrtov v kratkem to prenavljati.

Popravljeno od godlike
  • Všeč 2
  • Ljubim 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Kar se tiče ogrevanja. Sprememba na stari hiši je le na dolgi rok, na drugo generacijo, rentabilna. Pri novogradnji se treba pa pozanimat. Tu se lahko pa roman napiše...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 11 urami je Janez007 napisal:

 če notri pozimi za 1 stopinjo znižam temperaturo, porabim približno 5% manj toplote za ogrevanje.

 

Drži....za tisti čas,ko imaš za eno stopinjo nižjo temperaturo...ali pa če imaš skoz za eno stopinjo nižjo temp....če pa po tem želiš spet na "eno stopinjo več"....pa kot sem rekel-strel v koleno.

 

To je problem pri veliko strokovnjakih,k ne znajo "po kmečko" in razumljivo razložiti.

Ker v bistvu je res,kar govoriš,a trditev predpostavlja,da bo človek skoz gonil eno stopinjo manj...kot da bi bral "drobni tekst" na dnu pogodbe....

 

In neuki ljudje po tem nasedejo...ponoči zmanjšajo,ker mislijo,kako bodo prišparali tistih 5%,misleč,kako bo poceni in ne vedoč,da bi se za dosego prihranka tistih 5% morali odreči komfortu ogrevanja.

 

Jaz zase imam ogrevanje za greti se,ne pa,da bom gledal na vsaki €...pa naj si brihtni ekologi mislijo svoje...zmeraj so za druge pametni...me zanima,kako imajo pred lastnim pragom pometeno

Popravljeno od skritikrt
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 57 minutami je skritikrt napisal:

Drži....za tisti čas,ko imaš za eno stopinjo nižjo temperaturo...ali pa če imaš skoz za eno stopinjo nižjo temp....če pa po tem želiš spet na "eno stopinjo več"....pa kot sem rekel-strel v koleno.

 

To je problem pri veliko strokovnjakih,k ne znajo "po kmečko" in razumljivo razložiti.

Ker v bistvu je res,kar govoriš,a trditev predpostavlja,da bo človek skoz gonil eno stopinjo manj...kot da bi bral "drobni tekst" na dnu pogodbe....

 

In neuki ljudje po tem nasedejo...ponoči zmanjšajo,ker mislijo,kako bodo prišparali tistih 5%,misleč,kako bo poceni in ne vedoč,da bi se za dosego prihranka tistih 5% morali odreči komfortu ogrevanja.

 

Jaz zase imam ogrevanje za greti se,ne pa,da bom gledal na vsaki €...pa naj si brihtni ekologi mislijo svoje...zmeraj so za druge pametni...me zanima,kako imajo pred lastnim pragom pometeno

 

Saj vsi enako govorimo. 😃 Zakaj strel v koleno? Za ponovno segretje je potrebno dovesti z ogrevalnim sistemom toliko toplote, kot jo je ušlo ven, medtem ko smo ugasnili ogrevanje. Nižja, ko je bila med tem nočna temperatura, manj smo izgubili toplote in manj jo moramo spet dovesti. Če je slaba izolacija, pa hkrati velika akumulacija (velika kubatura prostorov, betonskih plošč, zidov, ..), bo lahko problem ...drugi člani družine bodo začeli piskati, da jih zebe, ker se bo stanovanje nazaj (pre)počasi segrevalo (verjetno je to res strel v koleno). :) 

 

Če je stanovanje dobro izolirano bo tudi pri ponoči izklopljenem ogrevanju temperatura padla le za kakšno stopinjo ali dve. To pa se da hitro nadoknadit. 

 

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pri nas imamo tudi na pelete… in letosnjo zimo pec se ni laufala cel dan… Imam nastavljeno, da se prizge od 5 do 7 zjutraj… in potem od 16 do 22 ure… Ce je kdaj dopoldan prehladno, pec rocno prizgem ze prej… ampak to zpsezono nimbilo velikokrat tak slucaj…

 

Na leto pokurimo cca. 3 tone pelet, kar je bilo nazadnje okoli 1.200€… izven kurilne sezone se sanitarna voda ogreva s toplotno crpalko…

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred eno uro je Mraušk Mčk napisal:

 

O izračunu minimuma funkcije in o fizikalnih zakonih ki enostavno držijo, o izgubah povezanih z razlikami temperatur in izolativnostjo, tukaj ima Janez007 prav.

 

Fizikalni zakoni veljajo tudi v primeru uporabe toplotnih črpalk. Izkoristek pada z obremenitvijo in to ne linearno.  Po domače, če boš izklapljal, boš porabil precej več štroma, kot da dela s konstantno obremenitvijo 24/7.

 

Meni neumna je ta, da vožnja elektrike čez drn in strn shranjene v 700 kilskih flašah je eko, medtem ko uporaba elektrike v napravah kjer iz 1 kilovata dobiš 5 pa očitno ni tako zelo.

 

EU po demagogiji ni nič boljša od bivše Juge. Na nekaterih področjih jo celo prekaša. T.i.zeleni prehod je samo eden od teh.  

 

 

Lepo napisano...bom še bolj razčlenil,da bo bolj "po kmečko" razloženo in bolj razumljivo,za kaj gre....

 

Seveda ima Janez007 prav,a ne pove cele zgodbe,in tako si neuki hitro mislijo,da je fajn izklapljati.

 

Seveda je treba enako energijo nadoknaditi...a za kako ceno,to pa nihče ne pove.

Elektrika je v višji tarifi dražja,torej dražje pridelana. In še nekaj,kar sem že enkrat napisal,pa tukaj še enkrat-za TČ niso taki problem minus-temperature,kot so problem temperature malo nad "ničlo" (npr. 2-cca. 6-8 stopinj,odvisno od tipa in kapacitete TČ)...tu gre za problem vlage in posledične potrebe po odtaljevanjih uparjalnika,kar pa lahjo zelo poslabša izkoristek.

Maraušk Mčk je pravilno napisal,da izkoristek pada z obremenitvijo...kaj to pomeni? Pomeni,da ker črpalka mora delati sprotne izgube+izgubo,ko nismo ogrevali,ima slabši izkoristek že pri normalnem delovanju (mislim brez izgube pri odtaljevanjih),ker je bolj obremenjena. Tu zraven seveda pridejo tudi pogostejša odtaljevanja,ki so podnevi pogostejša,ker je višja temperatura,in je zunaj večinoma vlažneje. Tudi če je vreme in temp. zunaj takšno kot sedaj,ko so lepe + temperature,je črpalka prisiljena k večjem odvzemu na uparjevalniku...torej je prisiljena na modus pri - temperaturi na uparjevalniku.

Primer-sedaj je zunaj npr 7 stopinj,naša CTC črpalka vzame max. 9 stopinj,in če mora delati na polno,gre uparjevalnik v minus področje obratovanja. Kaj to pomeni,si lahko vsak nariše...torej namesto,da bi črpalka lepo na minimumu čez noč na poceni štrom odvzemala npr. 3,4 ali 5 stopinj in nebi rabila odtaljevati uparjalnika,bo sedaj z manjšim izkoristkom (že brez odtaljevanj) prisiljena k večjem odvzemu,za dragi štrom + še odtaljevanja za po vrhu.

In še nekaj marsikdo ne upošteva-tudi tisto energijo za sprotno pokrivanje izgub,ki jo bo črpalka morala načrpati,jo bo tako dražje pridobila!!!

 

Moj instalater gospod Slavko Jarc-brat direktorja Tilie Jožeta Jarca (oba sta vrhunska strokovnjaka na področju toplotnih črpalk) ni čisto nič lagal...tisti drobiž od 5% lahko plačaš odvisno od izolacije tudi za faktor 5 dražje.

Seveda je pri modernih npr. montažnih hišah,kjer je majhna termalna masa in veliko izolacije ta izguba zanemarljiva...torej tudi zmanjševanje nima smisla...a pri velikih starejših hišah z veliko termalno maso in manj izolacije-kot sem pisal "strel v koleno".

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Seveda ima skritikrt prav,a ne pove cele zgodbe,in tako si neuki hitro mislijo,da v vseh primerih ni fajn izklapljati. 😂

 

Mal se hecam. Ja nekako tako je menda pri TČ zrak-voda. Ne pa pri TČ voda-voda, pri pečeh na plin, trda goriva, ... 

 

Hišo 2x100m2 ogrevamo s kurilnim oljem, moč peči je 24 kW. Ko je bilo zunaj fino mrzlo, okoli -10 stopinj, je za vzdrževanje sobne temperature obratovala cca 20 minut na uro. V hišo smo se vselili pozimi in se spomnim, da jo je gorilec skoraj neprestano segreval skoraj 2 dni. Če bi bila lesena montažna, bi bila verjetno segreta v 2 urah.

 

Ampak imamo pa v klasičnih hišah temperaturno udobje. Ko jo pozimi prezračiš, je takoj nazaj toplo. 🙂

 

Občutek mi daje, da bo uvedba cenovnih blokov kar velika sprememba, če ne bo odletela celo kakšna vlada. Ampak, a je kakšna prijazna alternativa? Vrnitev v kameno dobo?

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Jaz imam drugače naštimano toplotno na 21 ponoči in ko me ni doma, ter 22 stopinj med 14 in 22..mi pa temperatura redko kdaj pade pod 21 med enim in drugim terminom tko, da ponoči rekdo kdaj sploh greje toplotna, mogoče enkrat vmes dogreje. Ni pa neka gromozanska kvadratura je 85m2, računi za EL superca za enkrat(kaj bo zdej bomo vidli)

 

Konkoncu pa vsak ravna tko kot mu odgovarja :D

Popravljeno od Tilen5

 

image.jpeg

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred eno uro je Tilen5 napisal:

Jaz imam drugače naštimano toplotno na 21 ponoči in ko me ni doma, ter 22 med 14 in 22..mi pa temperatura redko kdaj pade ko toplotna ne dela pod 21 tko da ponoči rekdo kdaj se sploh upali.

Ker imaš najbrž bolj izolirano,drži?

pred 2 urama je Shrek napisal:

Poleg izolacije je vazna tudi akumulacija. Mislim na debelino zidu. Modul 25 ali porotherm 38 na primer. 

O tem cel čas govorim...ni merodajna le dosežena "temperatura zraka" v prostoru,ko misliš,da imaš "nazaj zagreto" (seveda odvisno ali imaš radiatorje,talno gretje,ventilacijsko gretje itd...)...celo konstrukcijsko maso hiše moraš nazaj zagreti,ker si pustil,da se ohladi.

 

pred 3 urami je Janez007 napisal:

 

Hišo 2x100m2 ogrevamo s kurilnim oljem, moč peči je 24 kW. Ko je bilo zunaj fino mrzlo, okoli -10 stopinj, je za vzdrževanje sobne temperature obratovala cca 20 minut na uro. V hišo smo se vselili pozimi in se spomnim, da jo je gorilec skoraj neprestano segreval skoraj 2 dni. Če bi bila lesena montažna, bi bila verjetno segreta v 2 urah.

 

Ampak imamo pa v klasičnih hišah temperaturno udobje. Ko jo pozimi prezračiš, je takoj nazaj toplo. 🙂

Tudi to je tisto o čem govorim-hiša in vse kar je v njej ti je shranjevalnik energije!!! in zrak v prostorih je le zelo majhen del termalne mase v hiši (tukaj so polpasivne in pasivne hiše izjema,in ta trditev ne drži čisto...vsaj ne v teki meri)...za to pa ni problem zračenje,ker se hitro nazaj segreje...zračenje je celo nujno,ker se tako rešiš dela nezaželjene vlage (izdihana vlaga med spanjem v spalnici,v kopalnici med tuširanjem itd...).

 

pred 3 urami je Janez007 napisal:

Ja nekako tako je menda pri TČ zrak-voda. Ne pa pri TČ voda-voda, pri pečeh na plin, trda goriva, ... 

 

 

Pri TČ voda-voda je isto,ker ima TČ omejeno kapaciteto-beri,kaj sem pisal za ženinega strica,k ima geosondo...in ima tip za po vrhu še velik shranjevalnik!...kaj a boš filal zalogovnik z poceni elektriko,ali z drago?

Tukaj pride v računico še ena stvar,o kateri sploh še nisva govorila.

Imaš prav pri trdih gorivih in plinu,ker je kapaciteta "peči" tukaj neprimerno večja.

 

O čem nisva govorila-o pripravi oz. ogrevanju tople sanitarne vode. Tukaj pa tudi plin brez shranjevalnika lahko pride v zadrego oz. na mejo kapacitete...trda goriva so tukaj izjema,čeprav tudi tukaj odvisno od odjema tudi hitro izprazniš shranjevalnik.

Problem je tukaj zahtevana temperatura tople sanitarne vode-ta mora biti nad 40 stopinjami...bolje 50 ali več...in ne govorim zastonj,da je pri ogrevalnih sistemih,kateri morajo ogrevati tudi sanitarno vodo priprava le te zelo veliko breme v primerjavi z ogrevanjem hiše. Problem je namreč v tem,da so zahtevane zelo velike količine toplotne energije v zelo kratkem času..."ne daj bože",da imaš mulca,k stoji pod tušem in topla voda teče pol ure ali celo več na polno...ali pa da se nekdo spomni napolniti veliko banjo.

Tukaj je ne samo vsaka TČ v zadregi,ampak tudi plin...trda goriva pa seveda odvisno od moči peči,ker "kaj ti je shranjevalnik ko je prazen"...a korist ali breme?!...in moraš greti bajto,greti sanitarno vodo in višati temperaturo shranjevalnika!!!

 

Za to pa ima moja TČ od CTCja le 120L shranjevalnik(70L spodaj za tuljavo ogrevanja hiše in predgrelno tuljavo sanitarne vode in 50L zgoraj za dogretje sanitarne vode na višjo temperaturo),ki je bolj v funkciji toplotnega prenosnika in shranjevalnika za 1-2 minute v času odtaljevanja.

In pazi,ko sem omenil 120L shranjevalnika-to je 120 vse komplet-vse tuljave so v teh 120 litrih-dve tuljave zunanje enote TČ,ena tuljava ogrevanja hiše dve tuljavi ogrevanja sanitarne vode in ena tuljava za opcijsko ogrevanje bazena. Torej kompletni volumen vseh vod v vseh tuljavah in prenosne vode v shranjevalniku je le 120L.Torej "rezerva" prenosne vode v "shranjevalniku" je res minimalna,in bi shranjevalniku lahko prej rekel prenosnik....pač beri zgoraj,kaj ti je prazen shranjevalnik!

Celo je sistem tako izveden,da za časa velikega odvzema pri sanitarni vodi ustavi obtočno črpalko odvzemne tuljave ogrevanja hiše,ker ima ogrevanje sanitarne vode absolutno prioriteto.

Je pa to,da moja TČ praktično vse dela "on tha fly" glavni razlog,za kaj je zunanja enota po gabaritih tako velika.

Sem že pisal o tem...ko sva leta 2015 z ženo bila na sejmu DOM,in sva gledala razne toplotne črpalke..Mitsubishi,Vailant,Buderus,Termotehnika,Daikin,Sonnenschein itd...in na koncu prideva do CTCja...in debelo gledava😲...in se žena opogumi in vpraša gospoda,ki ima pri njih čez stike z javnostjo in medije..."ja za kaj je pa pri vas zunanja enota tako velika?..."

In je rekel:..."ja,gospa-tega pa nihče ne vpraša....če imata pol ure časa,vama vse razložim...."

In sem o tem tudi že pisal tukaj-do takrat sem bil pristaš peletov...pa ne da bi se hvalil-daleč od tega,a lahko trdim,da imam o marsičem veliko pojma...a to,kar je ta tip v pol ure "meni naredil",se mi v celem življenju še ni zgodilo-tip me je "obrnil za 180 stopinj"...in tisti "moj" rek-..."ni tako važno koliko je bajta izolirana,kot je važno kako suha je"...ta rek ni moj!!!

 

3x lahko ugibate od koga je.

 

Ostalo je zgodovina...vsaj kar se mene tiče....

Popravljeno od skritikrt
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 16 minutami je skritikrt napisal:

Ker imaš najbrž bolj izolirano,drži?

Sicer stanovanjska zgradba je iz 88leta,.. ampak ima dvojni zid z stiroporjem vmes,..debelina zidu je pa ene 80cm. Ni the best ni pa tolk slabo...okna sem pa menjal aprila lani

 

 

Popravljeno od Tilen5

 

image.jpeg

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.