Skoči na vsebino

Ogrevanje & izolacija samostojne hiše


Z M A J

Priporočeno sporočilo

Pred enim mesecem zalaufal doma še MSE 13,5 kW, sedaj pa da vidimo ali bo kaj manj stroškov.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Za vse vaše ideje urejanja okolice   www.gabioni.si

 

post-24-0-89526200-1520847770_thumb.png

 

 

33254_1.png    33631_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Se še kdo ogreva na pelete?

 

NOVICE.SVET24.SI

Lesnih peletov za ogrevanje, ki so bili v zadnjih letih zaradi nizke cene ugodna alternativa plinu in nafti, se v Sloveniji praktično ne da več dobiti. Nekateri ponudniki napovedujejo...

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 4 meseci kasneje...

No. Jaz imam en primer cca 20kW vetrno priklopljeno po shemi kao samooskrba in dve mali hidro. Je pa res, da za tako malo vetrno prej dobiš dovoljenje kot za malo hidro... 

 

Ma da se ne oddaljimo od teme gretje.... Žena mi že par let nabiva, da hoče klimo. Ok naj bo klima ampak za gretje, da kej prišparam na peletih (za dobro TČ pa trenutno nimam rezerviranega bageta). Nabavil sem dve klimi Pan. Etheriji grelne moči po 4,4kW. V pritličju je montirana v jedilnici (nastavljena je na 25°C) in greje še kuhinjo in dnevno, odprt prostor cca 50 m2 na dobrih 24°C, hodnik in najbolj oddaljen kabinet (segreje na 21.5-22°C) vse skupaj cca 90m2. V nadstropju greje 70m2 pa montirana na hodniku (nastavljena na 23°C) in segreje 3 spalnice ter kabinet pa odprto stopnišče na 21,5-22°C. Kopalnica in wc pa je na centralno (peleti). Montirane pa so tako, da ni čutiti pihanja. Skupaj mi ti dve klimi segrejejo cca. 160m2 in obe porabijo pa cca. 20 kWh/dan. Za točen podatek bi moral izmeriti.  Sicer ni še hudega mraza in močne burje ma zaenkrat deluje super :punk:Ta mesec min. -6,7°C oz. do sedaj je dec. povprečnih 4°C.

 

Ja tudi s klimo se da greti, čeprav nikoli se tega nisem predstavljal, da bo pri meni doma...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 7 urami je AmpeR napisal:

No. Jaz imam en primer cca 20kW vetrno priklopljeno po shemi kao samooskrba in dve mali hidro. Je pa res, da za tako malo vetrno prej dobiš dovoljenje kot za malo hidro... 

 

Ma da se ne oddaljimo od teme gretje.... Žena mi že par let nabiva, da hoče klimo. Ok naj bo klima ampak za gretje, da kej prišparam na peletih (za dobro TČ pa trenutno nimam rezerviranega bageta). Nabavil sem dve klimi Pan. Etheriji grelne moči po 4,4kW. V pritličju je montirana v jedilnici (nastavljena je na 25°C) in greje še kuhinjo in dnevno, odprt prostor cca 50 m2 na dobrih 24°C, hodnik in najbolj oddaljen kabinet (segreje na 21.5-22°C) vse skupaj cca 90m2. V nadstropju greje 70m2 pa montirana na hodniku (nastavljena na 23°C) in segreje 3 spalnice ter kabinet pa odprto stopnišče na 21,5-22°C. Kopalnica in wc pa je na centralno (peleti). Montirane pa so tako, da ni čutiti pihanja. Skupaj mi ti dve klimi segrejejo cca. 160m2 in obe porabijo pa cca. 20 kWh/dan. Za točen podatek bi moral izmeriti.  Sicer ni še hudega mraza in močne burje ma zaenkrat deluje super :punk:Ta mesec min. -6,7°C oz. do sedaj je dec. povprečnih 4°C.

 

Ja tudi s klimo se da greti, čeprav nikoli se tega nisem predstavljal, da bo pri meni doma...

Mi se tako grejemo od vedno . Na začetku ,v devetdesetih smo imeli dve klimi od  Toschibe, 3,5Kw Nato je na eni crknil kompresor,zamenjali smo jo z Daikin FTX 35EV. Lani smo kupili Daikin FTXM42 Perfera . Zakon gretje😊

Popravljeno od Alex

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je Alex napisal:

Mi se tako grejemo od vedno . Na začetku ,v devetdesetih smo imeli dve klimi od  Toschibe, 3,5Kw Nato je na eni crknil kompresor,zamenjali smo jo z Daikin FTX 35EV. Lani smo kupili Daikin FTXM42 Perfera . Zakon gretje😊

Ok za obalo razumem. Ma pr nas na 430m nmv z burjo pa bom to sezono stestiral. 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je Alex napisal:

Mi se tako grejemo od vedno . Na začetku ,v devetdesetih smo imeli dve klimi od  Toschibe, 3,5Kw Nato je na eni crknil kompresor,zamenjali smo jo z Daikin FTX 35EV. Lani smo kupili Daikin FTXM42 Perfera . Zakon gretje😊

Vidim, da imaš rad dobre znamke. 👍 

 

Mi se s pihanjem grejemo v glavnem le v avtu, doma pa morda nekaj dni na leto, izven kurilne sezone.  :)

 

18 let nazaj so montirali Toshibo (ena zunanja + 2 notranji enoti) in še zdaj dela. Vzdrževanje - samo čiščenje filtrov, po koncu poletja , ker so zabasani filtri strup v režimu gretja. 90% pa klimo uporabljamo v soparnih dneh, in sicer v režimu razvlaževanja.

 

Toshibo mi je priporočal znanec, ki se je že 25 let ukvarjal z montažami klim, po tem, ko sem omenil, da kupujem pol cenejšo Panasonic.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 18 minutami je AmpeR napisal:

Ok za obalo razumem. Ma pr nas na 430m nmv z burjo pa bom to sezono stestiral. 

Verjetno boljša burja, kot vlažen močvirski mirujoč zrak. :) Sem bil pred leti na sestanku s strokovnjakom za te zadeve in je pripovedoval, kako TČ v tej megli in temperaturi okoli nič stopinj delajo s COP nižjim od 1 (odtaljevanje). Če je takih dni veliko, potem je povprečni izkoristek veliko nižji, od deklariranega COP (okoli 4).

 

Če je tako, poceni elektrike pa veliko, potem se ekonomsko bolj splača nabaviti navadne električne grelnike (oljne radiatorje, IR panele, kaloriferje ...), ki imajo življenjsko dobo 3 x daljšo od TČ, pa še 10 x cenejši so. Ampak to je greh, če elektriko za ogrevanje vlečeš iz omrežja, kjer se naredi recimo iz premoga z izkoristkom 30%. Bili so neki stari pravilniki, kjer je bilo to tudi prepovedano, danes pa to implicitno prepoveduje PURES, če se ne motim.

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

@Janez007 Življenjska doba TČ = koliko ? (vem da vsi govorijo cca.10.let), imam kolega, ki so jo montirali pred 15.leti, v staro bajto, priklop na radiatorje in jo 15.let ni servisiral, ker pač ni tak tip in bo bajto prodajal.....TČ mu še danes deluje bp in bajto bo zaradi tega prodal za višjo ceno, ker ima vgrajeno TČ.....torej ?!?

 

jaz imam doma tako TČ, kot klimo Daikin in za moje pojme je to kot pri avtomobilih, JAP kvaliteta, dela BP....

 

in drugič @Janez007; jaz bi panasonic mogoče kvečjemu kupil TV, pa še tu so se zgubili in so jih drugi prehiteli (sony, samsung, philips, lg, itd.) po dolgem in počez.....

Popravljeno od sportman333
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 40 minutami je Janez007 napisal:

Vidim, da imaš rad dobre znamke. 👍 

 

Mi se s pihanjem grejemo v glavnem le v avtu, doma pa morda nekaj dni na leto, izven kurilne sezone.  :)

 

18 let nazaj so montirali Toshibo (ena zunanja + 2 notranji enoti) in še zdaj dela. Vzdrževanje - samo čiščenje filtrov, po koncu poletja , ker so zabasani filtri strup v režimu gretja. 90% pa klimo uporabljamo v soparnih dneh, in sicer v režimu razvlaževanja.

 

Toshibo mi je priporočal znanec, ki se je že 25 let ukvarjal z montažami klim, po tem, ko sem omenil, da kupujem pol cenejšo Panasonic.

Ker sodelujem poslovno veliko z dobavitelji profesionalnih klimatov/klim, so takrat davno  tudi meni svetovali Toshibo, ki je bila takrat med top klimami. Edina njihova slaba stran je bil kompresor, ki je rad po par letih izdihnil. Nov niti ni bil tako drag a sem se odločil leta 2009 za nov model Daikina, ki je takrat prišel na tržišče. Ta nova Perfera je pa mercedes med klimami

Deluje tako neslišno, da moram večkrat pogledati, ali sploh deluje. 😊

Je izredno varčna, v bistvu sta obe Daikin klimi varčni. Prostore ogrevamo na 23-24°C. Elektrike pa plačujemo v kurilno sezoni nekje za 120€./ za 85 kvadratov. (štiričlanska družina). 

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 13 minutami je sportman333 napisal:

@Janez007 Življenjska doba TČ = koliko ? (vem da vsi govorijo cca.10.let), imam kolega, ki so jo montirali pred 15.leti, v staro bajto, priklop na radiatorje in jo 15.let ni servisiral, ker pač ni tak tip in bo bajto prodajal.....TČ mu še danes deluje bp in bajto bo zaradi tega prodal za višjo ceno, ker ima vgrajeno TČ.....torej ?!?

 

jaz imam doma tako TČ, kot klimo Daikin in za moje pojme je to kot pri avtomobilih, JAP kvaliteta, dela BP....

 

in drugič @Janez007; jaz bi panasonic mogoče kvečjemu kupil TV, pa še tu so se zgubili in so jih drugi prehiteli (sony, samsung, philips, lg, itd.) po dolgem in počez.....

Saj se ve, cca 15-20 let, odvisno od pogojev obratovanja in sreče. Oljni radiatorji pa so praktično neuničljivi. 

 

Me zanima, ali bo neka Toshiba, Daikin, Fujitsu, ... po 20-tih letih še zagotavljala rezervna elektronska vezja in razne specifične dele?  Mislim, da ne, sploh ker mi je serviser moje takrat 15 let stare Toshiba klime rekel, da če crkne elektronika, je edina varianta nova klima, ker zelo verjetno rezervna elektronika ni več dobavljiva, če pa slučajno je, je pa cena taka, da je bolj racionalno kupit novo klimo. 

 

Tudi na drugih področjih je tako. Za svoja 19 let stara okna priznanega slovenskega proizvajalca nikjer ne dobim več rezervnih delov (plastičnih čepov odkapnih letev, ki so na soncu prepareli). Za Gorenje pečico ne dobim gumba, ki se pri teh pečicah stopi, če pustiš vročo pečico priprto. Kaj šele pri veliko bolj kompleksnih TČ ali naših Mazdah. Si ne predstavljam, da ti pri 15 let stari Mazdi začne zafrkavati info sistem, ki je povezan tudi z varnostjo.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 4 minutami je Janez007 napisal:

Saj se ve, cca 15-20 let, odvisno od pogojev obratovanja in sreče. Oljni radiatorji pa so praktično neuničljivi. 

 

Me zanima, ali bo neka Toshiba, Daikin, Fujitsu, ... po 20-tih letih še zagotavljala rezervna elektronska vezja in razne specifične dele?  Mislim, da ne, sploh ker mi je serviser moje takrat 15 let stare Toshiba klime rekel, da če crkne elektronika, je edina varianta nova klima, ker zelo verjetno rezervna elektronika ni več dobavljiva, če pa slučajno je, je pa cena taka, da je bolj racionalno kupit novo klimo. 

 

Tudi na drugih področjih je tako. Za svoja 19 let stara okna priznanega slovenskega proizvajalca nikjer ne dobim več rezervnih delov (plastičnih čepov odkapnih letev, ki so na soncu prepareli). Za Gorenje pečico ne dobim gumba, ki se pri teh pečicah stopi, če pustiš vročo pečico priprto. Kaj šele pri veliko bolj kompleksnih TČ ali naših Mazdah. Si ne predstavljam, da ti pri 15 let stari Mazdi začne zafrkavati info sistem, ki je povezan tudi z varnostjo.

Se strinjam, po toliko letih, če ti deluje, mislim da se vsi strinjamo -> dinos in nova enota/naprava.....niti nima smisla , niti ni racionalno, še manj ekonomično, da bi popravljal neka "stara jajca"....

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

No ma kam bi prišli, da bi vsi kupili na oljne radiatorje? 3. blok jedrske? In vlekli kable po 2 x 4x 240mm2 baker😆

 

Na vikendu v Izoli imamo tudi neko panasonik klimo in 13 let dela bp. Gretje in hlajenje cool.

No, bo čas pokazal svoje....

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 24 minutami je AmpeR napisal:

No ma kam bi prišli, da bi vsi kupili na oljne radiatorje? 3. blok jedrske? In vlekli kable po 2 x 4x 240mm2 baker😆

 

Na vikendu v Izoli imamo tudi neko panasonik klimo in 13 let dela bp. Gretje in hlajenje cool.

No, bo čas pokazal svoje....

Najžlahtnejšo obliko energije (električno energijo 230 V, 50 Hz, preneseno po desetinah km dolgih daljnovodih, transformirano v transformatorjih, proizvedeno v stotinah milijonov dragih elektrarnah) uporabljati za segrevanje ohmskih uporov je res velik greh. Podoben greh, kot če bi tehnološko in oblikovno dovršene Mazde uporabljal za prevažanje drv, gnoja, peska, .... :) 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 51 minutami je AmpeR napisal:

No jaz sem tak z cx5😝

Screenshot_20221217-113646_Gallery.jpg

Za to je avto👍, bolj pravilno bi bilo pa da bi jih dal v "šajtro" in vozil na roke....cccc

Popravljeno od sportman333
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 5 mesecev kasneje...

Ima kdo izkušnje s tem ponudbnikom; ORCA?

 

SI.ORCAENERGY.EU

Pomladne ugodnosti so bile izjemno lepo sprejete, zato smo se odločili, da spomladansko akcijo podaljšamo. Popuste in ugodnosti lahko tako izkoristite vse do 31. maja!...

 

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 2 meseca kasneje...

Imam 7 let staro Kronotermovo toplotno crpalko zrak-zrak. Do sedaj delala brez problemov, zelo zadovoljen. Danes mi je v glavi kliknilo, da mogoce rabi kaksen preventivni servis.

 

Zanima me ali kdo ve če moram naročiti kakšen servis.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je ignacij napisal:

Imam 7 let staro Kronotermovo toplotno crpalko zrak-zrak. Do sedaj delala brez problemov, zelo zadovoljen. Danes mi je v glavi kliknilo, da mogoce rabi kaksen preventivni servis.

 

Zanima me ali kdo ve če moram naročiti kakšen servis.


Pri meni taka toplotna laufa ze vec kot 10 let (za ogrevanje sanitarne vode)… Kar sem naredil, sem snel pokrov na vrhu in ocistil okoli reze za zrak…

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 57 minutami je ignacij napisal:

Imam 7 let staro Kronotermovo toplotno crpalko zrak-zrak. Do sedaj delala brez problemov, zelo zadovoljen. Danes mi je v glavi kliknilo, da mogoce rabi kaksen preventivni servis.

 

Zanima me ali kdo ve če moram naročiti kakšen servis.

jaz imam doma sicer zrak - voda, in sem (kot je bilo priporočeno) po 5.letih naročil serviserja, ki je prišel, pogledal pritisk, in rekel, da je vse OK ter za to zaračunal 50€ :), tako da če imaš zunanjo enoto tako, da ima dovolj prostora za zrak (nimaš kakega grmovja, itd. zraven) mislim da kakih hudih servisov na teh napravah ni.....tudi kolega, ki je naknadno vgradil toplotno in jo vezal na "staro napeljavo" na radiatorje ni klical serviserja več kot 10.let in mu zadeva špila bp.....on vse kar naredi zunanjo enoto osvobodi zunanjega "zelenja", ker ima tam cel kup enega grmovja.....

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.