Skoči na vsebino

Razkurnik oz. Razpiiiizdnik


Z M A J

Priporočeno sporočilo

Pred eno uro je Scr3am napisal:

jaz pa 20€ (omrežnina) na mesec za komplet elektriko (vključeno ogrevanje) :). Samooskrbna elektrarna

To je to. Navadni odjemalci subvencionirajo "samooskrbne" ... nekdo to na koncu plača. 😩 Obstoječi sistem samooskrbe je za elektroenergetski sistem zelo škodljiv, tehnično in ekonomsko. 

 

Kar se pa položnic v večstanovanjskih stavbah tiče in delitve stroškov toplote, pa velik del predstavlja priključna moč, potem pa fiksni del in spremenljivi del za porabljeno toploto (skupaj min cca 56% povprečja po m2). Na TV so nekateri jokali, da imajo vse radiatorje zaprte in so za porabljeno toploto vseeno dobili nekaj 10€ stroška. Me prav zanima, ali imajo ob zaprtih radiatorjih v stanovanju 10 stopinj ali 18. Če jih imajo 18, potem toploto vlečejo od sosedov in je prav, da jo tudi plačajo. 😄 Možno pa je celo, da se upravnik oz. komunala ne držijo zadnjega pravilnika iz leta 2016 in delijo stroške po svoje, kar pomeni, da so ti z zaprtimi radiatorji dejansko veliki paraziti ostalih, ki stavbo ogrevajo. Če bi videl celo položnico, še bolje cel razdelilnik stroškov, bi lahko rekel za kaj točno gre.

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 16 minutami je Scr3am napisal:

Ne razumem. Jaz sem naredil presežek. 14MWH sem naredil 10 MWH sem pa porabil. Kakor jaz to vidim sem 4MWH šenkal omrežju.

Šenkaval si jo poleti, ko je bila elektrika po 50 €/MWh, večino pa porabil iz omrežja sedaj, ko je po 300€/MWh in je od tvoje elektrarne bolj revščina (danes z elektrarno verjetno nisi pokril niti 20% svoje dnevne porabe). Nisem ti fouš in nisi nič kriv, ampak sistem je nepošten.

 

Poznam človeka, ki je pred cca. 10-timi leti zafrknil in sedaj plačujemo in bomo še plačevali, ker se tista napaka želi popraviti s temi nekoristnimi sončnicami. Sem iz stare šole in še zaenkrat ne morem verjet v tole zeleno transformacijo. Če bi bila tako uspešna, ne bi rabili nove nuklearne elektrarne, ki nas bo stala recimo 10 MRD in je za Slovenijo v tem trenutku edina pametna rešitev, poleg tega, da začnemo z električno energijo bolj varčevati. Sončnice so bolj za okras in v škodo elektroenergetskemu sistemu.

Popravljeno od Janez007
  • Všeč 4
  • Hvala 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 10 minutami je Scr3am napisal:

Pa to je cela filozofija elektrarne. Da pač delaš presežek poleti in se s tem presežkov pokriješ pozimi. Koliko pa oni računajo mwh poleti/pozimi je pa njihova stvar. 

 

Pa moja in še stvar kakšnih 800.000 gospodinjstev, ker to razliko plačujemo. To pa delamo zato, ker so predpisi nam v škodo in ker v resnici trg ne deluje, ker ga je že zdavnaj uničila "zelena" EU politika.

 

Če ti povem, da v določenih urah poleti večje elektrarne celo plačujejo (recimo 100€/MWh), da lahko v omrežje oddajajo elektriko. Tebi pa se jo istočasno plačuje. Skrajno nepravično in škodljivo.

 

http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO8236

 

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je TiEn napisal:

Wtf kako je možno 500€ za komunalo? oO

 

Jaz sem dal 2€ majn ta mesec


Pomoje je tu zraven se ogrevanje… Vsaj tako sem zasledil danes, ko so v Trbovljah neki strajkal…

 

Pri nas je komunala samo za odvoz smeti, vodarina in kanalscina..

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 8 urami je Jest napisal:


Pomoje je tu zraven se ogrevanje… Vsaj tako sem zasledil danes, ko so v Trbovljah neki strajkal…

 

Pri nas je komunala samo za odvoz smeti, vodarina in kanalscina..

Isto pri nas.

 

image.jpeg

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Eh, možakarji, kaj se pritožujete? Saj smo vendar najbolj "Balkanska" država na svetu. Jamrate nad visokimi položnicami? Storitev je bila opravljena (vaše sranje so odvedli v čistilno napravo in ga počistili).

 

Mi moramo plačevati položnico za nič.

 

Položnico "kar tako".

 

Storitve ni in je najbrž nikoli niti ne bo. Ampak mi to storitev, ki je ni, moramo plačati.

 

In zakon je na strani tistih, ki storitve ne opravljajo, a položnice pošiljajo. In ga ni zakona, ki bi jih prisilil, da morajo najprej opraviti storitev in nato zaračunati. Ga ni zakona.

 

Zakon pravi, da MORA vsak plačevati Prispevek za odvajanje komunalnih vod. Ta prispevek se obračuna na podlagi porabljene vode iz vodovoda (ugotavlja se preko vodomera). Ampak pri nas ni vodovoda. Od moje hiše do najbližjega vodovodnega priključka je 1,3 km. Slišal sem že, da gre marsikaj zdaj že brezžično, ampak da bi pa vodo pošiljali brezcevno, pa še nisem slišal. Očitno neka nova tehnologija... Torej, VIK Nova Gorica meri za vsako hišo posebej, koliko vode so porabili in dobivamo položnice za Prispevek za odvajanje komunalnih vod. Sicer ne vem, kje je moj vodomer, s katerega odčitavajo porabo, vem pa, da je vsak mesec do mililitra enaka poraba(*). In posledično enaka položnica za Prispevek za odvajanje komunalnih vod. So bile pritožbe, so bili upori, je bilo celo po televiziji, končalo se je z rubeži in zadušitvijo upora in zdaj vsi lepo disciplinirano plačujemo položnice za nič. Položnice "kar tako". Ker če ne plačaš, ti sodišče pošlje rubežnika.

 

In zdaj se vi usajate, ker morate plačevati za to, da nekdo pospravi vaše sranje. Pravzaprav, ker se vam zdi, da vam veliko računajo za to, da pospravijo vaše sranje. Mi ga moramo sami pospravit, pa še plačat jih moramo za to...

 

 

 

 

(*)= kasneje smo ugotovili, da nam računajo Uporabo javne infrastrukture, torej omrežnino (se pravi kanalizacijo, ki je ni) za najmanjši priključek vodomera (DN≤20) po osebi, kar nanese 5,5034€ na mesec na osebo.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pa še smetarina. Pri nas računajo, da vsaka oseba na mesec pridela:

 

- 20,90 kg mešanih odpadkov

- 3,51 kg bioloških odpadkov

 

Torej vsaka oseba na mesec pridela 24,41 kg odpadkov. Po tej logiki naša družina na en mesec pridela 195,28 kg odpadkov. Zdaj si pa predstavljajte, da greste v trgovino in kupite za 195,28 kg hrane. Kolikšna količina je to? In kolikšna vrednost? Pa je to šele bruto teža. Zdaj je treba hrano (neto teža) porabit in stehtat smeti (tara). In zdaj si zamislite, koliko robe bi moral vsak mesec pripeljati iz trgovine, da bi pridelali 195,28 kg smeti? In, seveda, zdaj si zamislite položnico za 195,28 kg smeti. Ki jih seveda ne "pridelamo". Ampak njihov odvoz pa moramo plačati. Drugače pride že prej omenjeni rubežnik...

  • Žalosten 1
  • Ni všeč 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 7 minutami je Slivka napisal:

Pa še smetarina. Pri nas računajo, da vsaka oseba na mesec pridela:

 

- 20,90 kg mešanih odpadkov

- 3,51 kg bioloških odpadkov

 

Torej vsaka oseba na mesec pridela 24,41 kg odpadkov. Po tej logiki naša družina na en mesec pridela 195,28 kg odpadkov. Zdaj si pa predstavljajte, da greste v trgovino in kupite za 195,28 kg hrane. Kolikšna količina je to? In kolikšna vrednost? Pa je to šele bruto teža. Zdaj je treba hrano (neto teža) porabit in stehtat smeti (tara). In zdaj si zamislite, koliko robe bi moral vsak mesec pripeljati iz trgovine, da bi pridelali 195,28 kg smeti? In, seveda, zdaj si zamislite položnico za 195,28 kg smeti. Ki jih seveda ne "pridelamo". Ampak njihov odvoz pa moramo plačati. Drugače pride že prej omenjeni rubežnik...

 

Zato pa imas BTjko, da vse te smeti domov pripeljes :)

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Take imamo... 

Tudi ti, Slavko, plačaš davek za prostor, kjer je parkiran avto. Stanovalci blokov tega ne plačujejo. Vsaj v naših koncih ne. Stanovanje, 4 članska družina, 4 avti na občinskem parkirnem prostoru...brezplačnem. 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred eno uro je Slivka napisal:

Pa še smetarina. Pri nas računajo, da vsaka oseba na mesec pridela:

 

- 20,90 kg mešanih odpadkov

- 3,51 kg bioloških odpadkov

 

Torej vsaka oseba na mesec pridela 24,41 kg odpadkov. Po tej logiki naša družina na en mesec pridela 195,28 kg odpadkov. Zdaj si pa predstavljajte, da greste v trgovino in kupite za 195,28 kg hrane. Kolikšna količina je to? In kolikšna vrednost? Pa je to šele bruto teža. Zdaj je treba hrano (neto teža) porabit in stehtat smeti (tara). In zdaj si zamislite, koliko robe bi moral vsak mesec pripeljati iz trgovine, da bi pridelali 195,28 kg smeti? In, seveda, zdaj si zamislite položnico za 195,28 kg smeti. Ki jih seveda ne "pridelamo". Ampak njihov odvoz pa moramo plačati. Drugače pride že prej omenjeni rubežnik...

 

V mešane komunalne odpadke mi ne odlagamo samo ostankov hrane, ampak:

  • povoščen papir,
  • vžigalnike,
  • ostanke kosti in mesa (ostanki hrane),
  • ohlajen pepel (ne lesni),
  • plenice in sanitarne izdelke,
  • iztrebke malih živali, mačji pesek,
  • lase in dlake,
  • ogorke cigaret,
  • umazan papir, tapete,
  • čevlje,
  • vrečke sesalcev, smeti od pometanja,
  • keramiko, porcelan,
  • žično steklo, pleksi steklo,
  • šiviljske ostanke, usnje,
  • kasete, filme, fotografije,
  • zgoščenke, diskete,
  • celofan, lepilne trakove,
  • manjše plastične izdelke za gospodinjstvo,
  • tekstil (samo neuporaben, raztrgan, zapacan).

 

Pri nas je možnost izbire velikosti zabojnika - prilagoditve glede na potrebe (80, 120, 240, 770 in 1100 litrov) in posledično cene. Mi smo štirje in shajamo s 120 litri. Vas je kolikor vem nekaj več in bi bilo 120 l verjetno premalo. :) 

 

Kar se pa tiče zaračunavanja storitev, ki se ne opravljajo, je to lahko kršitev Zakona o varstvu potrošnikov in kakšnega občinskega odloka. Si se že @Slivka že pozanimal, pritožil ali samo bentiš? 

 

image.png

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pri nas nima vsaka hiša svojega zabojnika, ampak je zabojnik nekje ob cesti, do kamor tovornjak os Komunale lahko pride (pri meni konkretno je to 200 metrov proč od hiše) in tja nosi cela soseska. In nimamo izbire, kako velik zabojnik bi rad, ampak ti opilijo toliko kilogramov po osebi in konec.

 

In ne gre za kršitev občinskih odlokov, ker je občinski odlok tako napisan in sprejet...

 

In verjemi, da smo se pozanimali. In najemali odvetnike. Če so zadeve prišle do rubežev, si lahko prepričan, da ne "samo bentim", ampak da se je kakšnih 250 gospodinjstev pozanimalo, kako in kaj je na stvari. Nekateri so odnehali kmalu, drugi so šli na nož, a občina je močnejša, pa še država stoji za njo in so nas lepo disciplinirali, da zdaj vsi lepo pohlevno plačujemo in ne sprašujemo več...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je Slivka napisal:

Pri nas nima vsaka hiša svojega zabojnika, ampak je zabojnik nekje ob cesti, do kamor tovornjak os Komunale lahko pride (pri meni konkretno je to 200 metrov proč od hiše) in tja nosi cela soseska. In nimamo izbire, kako velik zabojnik bi rad, ampak ti opilijo toliko kilogramov po osebi in konec.

 

In ne gre za kršitev občinskih odlokov, ker je občinski odlok tako napisan in sprejet...

 

In verjemi, da smo se pozanimali. In najemali odvetnike. Če so zadeve prišle do rubežev, si lahko prepričan, da ne "samo bentim", ampak da se je kakšnih 250 gospodinjstev pozanimalo, kako in kaj je na stvari. Nekateri so odnehali kmalu, drugi so šli na nož, a občina je močnejša, pa še država stoji za njo in so nas lepo disciplinirali, da zdaj vsi lepo pohlevno plačujemo in ne sprašujemo več...

Ja, si predstavljam, tele občinske zadeve gredo dostikrat po domače. Včasih brez zakonske podlage, včasih pa je zakonska podlaga (odlok), pa je nejasen, dostikrat diskriminatoren, ali se ga pa niti ne upošteva dosledno. Poznam primere z naše občine in tudi ne morem verjet, kako se to dela na tak način. Pa raje ti ne povem, kdo jo obvladuje (ima zanesljivo večino v svetu in tudi župana) že kakšnih 15-20 let. 

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

dne 18. 1. 2023 ob 20:48 je Janez007 napisal:

 

Pa moja in še stvar kakšnih 800.000 gospodinjstev, ker to razliko plačujemo. To pa delamo zato, ker so predpisi nam v škodo in ker v resnici trg ne deluje, ker ga je že zdavnaj uničila "zelena" EU politika.

 

Če ti povem, da v določenih urah poleti večje elektrarne celo plačujejo (recimo 100€/MWh), da lahko v omrežje oddajajo elektriko. Tebi pa se jo istočasno plačuje. Skrajno nepravično in škodljivo.

 

http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO8236

 

 

dne 18. 1. 2023 ob 20:31 je Janez007 napisal:

Šenkaval si jo poleti, ko je bila elektrika po 50 €/MWh, večino pa porabil iz omrežja sedaj, ko je po 300€/MWh in je od tvoje elektrarne bolj revščina (danes z elektrarno verjetno nisi pokril niti 20% svoje dnevne porabe). Nisem ti fouš in nisi nič kriv, ampak sistem je nepošten.

 

Poznam človeka, ki je pred cca. 10-timi leti zafrknil in sedaj plačujemo in bomo še plačevali, ker se tista napaka želi popraviti s temi nekoristnimi sončnicami. Sem iz stare šole in še zaenkrat ne morem verjet v tole zeleno transformacijo. Če bi bila tako uspešna, ne bi rabili nove nuklearne elektrarne, ki nas bo stala recimo 10 MRD in je za Slovenijo v tem trenutku edina pametna rešitev, poleg tega, da začnemo z električno energijo bolj varčevati. Sončnice so bolj za okras in v škodo elektroenergetskemu sistemu.

 

Se ti zdi to res taka težava, glede na to kako malo je sončnih postavljenih in kako malo jih sploh sistem omogoča..ravno danes sem zasledil en članek kjer navajajo te številke,

 

"Sončne elektrarne so skupaj proizvedle 452,9 GWh električne energije, kar predstavlja 3,5 odstotka vse v Sloveniji proizvedene električne energije, pri čemer ni upoštevan hrvaški delež NEK."

 

V omrežje jih je bilo priklopljenih nekih 12.000, za 25.000 je izdanih dovoljenj, se pa zdej že množično zavrača. Zdej kako vsi drugi plačujejo zaradi teh, se mi zdi pljunek v morje napram ostalim težavam za povišanje cen.
 

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 3 urami je SeekK napisal:

Se ti zdi to res taka težava, glede na to kako malo je sončnih postavljenih in kako malo jih sploh sistem omogoča..ravno danes sem zasledil en članek kjer navajajo te številke,

 

"Sončne elektrarne so skupaj proizvedle 452,9 GWh električne energije, kar predstavlja 3,5 odstotka vse v Sloveniji proizvedene električne energije, pri čemer ni upoštevan hrvaški delež NEK."

 

V omrežje jih je bilo priklopljenih nekih 12.000, za 25.000 je izdanih dovoljenj, se pa zdej že množično zavrača. Zdej kako vsi drugi plačujejo zaradi teh, se mi zdi pljunek v morje napram ostalim težavam za povišanje cen.
 

 

Še ni velika težava, na nekaterih mestih v nizkonapetostnih omrežjih pa že - zato se ne dovoli priklopa. Govorim o tehničnih težavah. 

 

V vsaki sekundi, mora biti proizvedeno točno toliko električne energije, kot se jo porabi, sicer se lahko spremeni frekvenca ali celo pride do napetostnega zloma. In včasih se je proizvodnja (nekaj večjih elektrarn) prilagajala porabi ... to se da kar dobro uganit za nekaj ur naprej, nekaj manj za nekaj dni naprej, ...

 

Danes se mora proizvodnja velikih elektrarn prilagajati ne samo porabi, ampak še privilegirani proizvodnji sončnih elektrarn, torej lokaciji, velikosti in gostoti oblakov :) , kar je nepredvidljivo. To prilagajanje moči velikih enot (predvsem plinskih elektrarn, ki lahko iz hladnega stanja pridejo v obratovanje v cca 15 minutah) je lahko zelo drago, ne moreš kar zaganjat in ugašat brez stroškov, vsako segrevanje/ohlajanje pa krajša življenjsko dobo (podobno kot pri Mazdah :) ) . 

 

Torej poleg subvencij iz prispevka za obnovljive vire energije, delajo sončne elektrarne dodatne stroške sistemu, velikim "nosilnim" elektrarnam ter tudi omrežju, predvsem nizkonapetostnem (230V), ki pred nekaj 10 leti, ko je bilo zgrajeno, ni bilo načrtovano za vključevanje nezanesljivih sončnih elektrarn. To lahko povzroči velike obratovalne težave, recimo poleti, ko je cela ulica na morju in nima porabe, zadnji v ulici pa ima sončno elektrarno, mora biti napetost pri njem višja od napetosti v transformatorju (cca 250V), da elektrika sončnice steče v transformator in naprej v srednje-napetostno omrežje (20 kV). Transformator pa mora biti nastavljen tako, da tudi ko sončnica na koncu ne dela (ponoči), ima lastnik sončnice še dovolj visoko napetost (cca 200V). Torej, kako nastaviti napetost transformatorja, da bo ob nedelovanju sončnice tudi pri zadnjem odjemalcu dovolj visoka napetost in tudi, da ko bo sončnica dajala največ, da bo energija sončnice lahko odtekla v transformator? In da ne bo nekomu v ulici zaradi previsoke napetosti uničilo elektronskih naprav. Zamenjat obstoječe kable z debelejšimi, kar izboljša napetostne razmere, pa ogromno stane. In kdo bi to zamenjavo plačal, lastnik sončnice, zaradi katerega so te težave nastale?

 

Popravljeno od Janez007
  • Všeč 4
  • Ljubim 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Moje mnenje je, da bi se dalo denar, ki je vložen v ta cirkus s sončnicami, v elektroenergetiki veliko bolje porabiti. Če pomislimo, da je bilo v zadnjih 15-ih letih v sončnice vloženo toliko subvencij, kot stane TEŠ6, ki proizvede 10 x toliko energije kot te sončnice, pa to takrat, ko jo rabimo, je mrzlo in ni sonca. Torej so bile sončnice za davkoplačevalce 10 x dražje kot preplačana TEŠ6.

 

image.png

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.