Skoči na vsebino

Priporočeno sporočilo

Napisano
Pred eno uro je Brane napisal:

Motor ni v fazi

Tule bi rabil podnapise, kaj točno to pomeni...

Drugače glavno gred in odmični gredi sem povezal z verigo nazaj tako kot je bilo prej...

it's better to let someone think you're an idiot then to open your mouth and prove it

32888_1.png

Napisano

Da motor ni v fazi pomeni da se bati (pogonska gred) in ventili (odmična gred) ne vrtijo prav oz. da niso sinhroni.

 

Pri novi verigi/jermenu hitro zgrešiš en zob (razteg stare malo zamakne odmične). Za to imajo posebna orodja, da se fiksira odmične in pravilno obrne glavno gred.

Mojstri jih delajo tudi sami, čeprav poznam tudi napake, ko si je mojster tako orodje naredil in zaj... 

Napisano

Jaz verige nisem menjal, odmični gredi in glavno gred sem si označil preden sem odstranil napenjalec verige, verigo in odmični gredi. Ko sem nazaj sestavljal stvari, sem pred namestitvijo verige zopet odmični gredi in glavno gred postavil nazaj na oznake...

Saj ravno za to mi ni jasno, kaj sem naredil narobe oziroma v čem je zdaj težava...

it's better to let someone think you're an idiot then to open your mouth and prove it

32888_1.png

Napisano
pred 1 uro je x-layer napisal:

Jaz verige nisem menjal, odmični gredi in glavno gred sem si označil preden sem odstranil napenjalec verige, verigo in odmični gredi. Ko sem nazaj sestavljal stvari, sem pred namestitvijo verige zopet odmični gredi in glavno gred postavil nazaj na oznake...

Saj ravno za to mi ni jasno, kaj sem naredil narobe oziroma v čem je zdaj težava...

Nekaj podobnega sem že bral in takrat je bilo rečeno, da lahko v teh primerih mašino spravi v fazo samo uradni servis, ki ima uradno Mazda orodje za to. To orodje naj bi bilo sicer izjemno drago (10k), tako da tudi Pelko tukaj ne pride v poštev. Je pa to informacija iz druge roke.

  • Všeč 2
  • Hvala 1
Napisano

Lahko preveriš tudi po  partizansko,prvi bat v zgornjo mrtvo točko,pokrov ventilov dol , odmične imajo  vtore ki morajo biti poravnani lahko daš šubler namesto orodja 

Napisano
pred 13 urami je vzupan3 napisal:

Nekaj podobnega sem že bral in takrat je bilo rečeno, da lahko v teh primerih mašino spravi v fazo samo uradni servis, ki ima uradno Mazda orodje za to. To orodje naj bi bilo sicer izjemno drago (10k), tako da tudi Pelko tukaj ne pride v poštev. Je pa to informacija iz druge roke.

Pomoje bi bilo najbolj na mestu, da tule dr. Pelko pove, ali je zmožen takšnega popravila ali ne. Kolikor ga poznam, se nikoli vnaprej ne vda, razen rotacijski motor, tisto je rekel, da ne obvlada. :) 

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Napisano (urejeno)
pred 8 urami je Brane napisal:

Lahko preveriš tudi po  partizansko,prvi bat v zgornjo mrtvo točko,pokrov ventilov dol , odmične imajo  vtore ki morajo biti poravnani lahko daš šubler namesto orodja 

Hvala za nasvet, po partizansko sem že naredilo in očitno ni ok. Torej na odmičnih gredeh, sem si označil po 1 zob in ju potem pri vgradnji postavil nazaj na približno isto pozicijo, ker brez orodja ne morem reči, da je bilo sigurno točno postavljeno.

Bolj kot premišljujem večja je verjetnost (ker nimam orodja), da sta odmični gredi za kakšno stopinjo navzkriž z glavno gredjo (tako kot si ti @Brane že omenil) in motor torej ni v fazi...

 

Ima slučajno kdo takšno orodje doma in živi med Mariborom in Celjem?

48170.png

Aja, še to. Odmični gredi nista isto dolgi, zato ne morem uporabiti šublerja ali drugačnega "flohajzna" namesto orodja..

Popravljeno od x-layer

it's better to let someone think you're an idiot then to open your mouth and prove it

32888_1.png

Napisano
dne 7. 12. 2025 ob 14:09 je x-layer napisal:

Hvala za nasvet, po partizansko sem že naredilo in očitno ni ok. Torej na odmičnih gredeh, sem si označil po 1 zob in ju potem pri vgradnji postavil nazaj na približno isto pozicijo, ker brez orodja ne morem reči, da je bilo sigurno točno postavljeno.

Bolj kot premišljujem večja je verjetnost (ker nimam orodja), da sta odmični gredi za kakšno stopinjo navzkriž z glavno gredjo (tako kot si ti @Brane že omenil) in motor torej ni v fazi...

 

Ima slučajno kdo takšno orodje doma in živi med Mariborom in Celjem?

48170.png

Aja, še to. Odmični gredi nista isto dolgi, zato ne morem uporabiti šublerja ali drugačnega "flohajzna" namesto orodja..

Če potrebuješ uradno procedruo z autodate mi pošlji na zs podatke od avta in ti pošljem.

Napisano

Evo, zopet se oglašam.

Včeraj sem dobil orodje, danes sem odstranil pokrov ventilov in črpalko za gorivo, ter preveril poravnavo obeh odmičnih gredi - nista bili 100% točno poravnani:

IMG20251213101352.jpg

Potem sem odtegnil vijak na jermenici glavne gredi (gred sem že obrnil do vijaka, ki se vstavi v blok), zasukal odmično gred na izpušni strani, da sem lahko vstavil orodje. Za tem sem zategnil vijak na jermenici, odstranil 6mm vijak na jermenici, odstranil vijak iz bloka ter odstranil orodje iz odmičnih gredi. Potem sem glavno gred 2x obrnil s kotnim gonilom, da sem preveril, da se motor obrne ok in preden se je drugič čisto obrnil, vstavil vijak v blok. Obrnil glavno gred do vijaka, vstavil 6mm vijak v jermenico in z roko sem lahko vstavil orodje za poravnavo odmičnih gredi:

IMG20251213103030.jpg

Za tem sem odstranil vsa orodja, zaprl motor in priklopil vse cevi ter stikala.

Avto pa sedaj dela isto kot pred tem posegom, torej vžge in ugasne po sekundi ali dveh. Če dodam plin slišim pokanje, če spustim plin avto ugasne.

Vse lučke na armaturki ugasnejo! Z OBDjem sem preveril ECU in so bile zapisane 3 napaka, ki so se nanašale na senzor položaja stopalke za plin.

Po izbrisu napak sem ponovno vžgal avto, ki je zopet takoj ugasnil, napak pa sedaj v ECU-ju ni...

 

Nimam več idej, v ponedeljek bom poklical na Mazda servis... Ima mogoče kdo od vas še kakšno idejo kaj bi lahko bilo?

Aja, senzor vžiga je tudi pravilno nastavljen na 20 zob jermenice - se pa sliši kot da je vžig popolnoma "mimo"...

it's better to let someone think you're an idiot then to open your mouth and prove it

32888_1.png

Napisano

Pri kolegu se je sicer na Suzukiju snela cev na turbu in so bili podobni problemi kot jih opisuješ le, da še poleg opisanega ni delal servo volan! Je pa zanimivo, da se je samo šelna losala in je pod pritiskom snelo cev. Če nimaš odvijača je nujna asistenca... 🫣

Napisano (urejeno)

Zdravo.

Poročam naprej...

Po nasvetu nekoga, glave nisem dal poravnati (nasvet je bil, da glave ni potrebno poravnati, če avto ni zakuhal ali kaj podobnega) in sem z endoskopsko kamero sedaj preveril cilindre, s katero sem videl, da je na 3 batih vidna tekočina (antifriz).

Torej, ker glava ni bila poravnana sedaj v 3 celindre sedaj vleče antifriz, kar povzorča pokanje, ki se sliši podobno kot napačni vžig...

Stanje v enem od cilindrov:

2025-12-15  17h 46m 50s___1_s.jpg

 

Čaka me torej ponovitev vaje, s tem da ne rabim sedaj jemati ven batov.

 

Vseeno hvala vsem za nasvete!

Popravljeno od x-layer
  • Všeč 2
  • Zmeden 1
  • Žalosten 1
  • Hvala 1

it's better to let someone think you're an idiot then to open your mouth and prove it

32888_1.png

Napisano

Kot zanimivost; pred leti mi je med vožnjo "zakuhal" 318i, letnik 2001, pa je potem dr. Pelko urejal zadevo in med drugim je pri sanaciji predlagal testiranje glave motorja, da ni slučajno počena. Pa je to naneslo dodatnih 60eur, če se ne motim. Sem rekel, če se mu zdi res potrebno, pa je rekel, da ne misli zastonj vsega tega postopka izvajati in na koncu ugotovit, da je pa itak glava počena. Kar želim povedat, da očitno pri teh posegih NI bližnjic in raje dati nekaj več cekinov že v štartu in si potem prepričan, da bo mir v prihodnje. 

 

P.S. takrat glava ni bila počena, ampak dr. Pelko ni nek hazarder in ima raje 100% potrditev, preden se loti sanacije težave. :) 

  • Všeč 4
  • Ljubim 1

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Napisano
dne 16. 12. 2025 ob 22:54 je x-layer napisal:

Zdravo.

Poročam naprej...

Po nasvetu nekoga, glave nisem dal poravnati (nasvet je bil, da glave ni potrebno poravnati, če avto ni zakuhal ali kaj podobnega) in sem z endoskopsko kamero sedaj preveril cilindre, s katero sem videl, da je na 3 batih vidna tekočina (antifriz).

Torej, ker glava ni bila poravnana sedaj v 3 celindre sedaj vleče antifriz, kar povzorča pokanje, ki se sliši podobno kot napačni vžig...

Stanje v enem od cilindrov:

2025-12-15  17h 46m 50s___1_s.jpg

 

Čaka me torej ponovitev vaje, s tem da ne rabim sedaj jemati ven batov.

 

Vseeno hvala vsem za nasvete!

A glavo ste jemali dol? Verjetno da zaradi menjave obročkov. Ravnost glave je potrebno preveriti stalno ko se vzame dol ker ko jo jemlješ dol je ne moreš odvti vseh vijakov na enkrat in ko odviješ delno jo lahko malo potegne. 

Za vse vaše ideje urejanja okolice   www.gabioni.si

 

post-24-0-89526200-1520847770_thumb.png

 

 

  34419_1.png  33631_1.png 34319_1.png

Napisano

Kot sem zdaj slišal od nekaj ljudi, ko enkrat odtegneš vijake glave, jo je obvezno potrebno dati poravnati... Sem se naučil na "težji" način ;)

  • Všeč 3
  • Ljubim 1

it's better to let someone think you're an idiot then to open your mouth and prove it

32888_1.png

  • 4 meseci kasneje...
Napisano

Zdravo. Potreboval bi menjavo levega motorčka za avtomatsko odpiranje prtljažnih vrat pri Mazdi CX-5 (letnik 09.2019; 2.0 121 kW). Kakšna bi bila cena menjave na sevisu Pelko (nadomestni del+delo)?. Hvala za odgovor.

Napisano

Živ, bom pisal dr. Pelku in potem tule javil odgovor.

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Napisano

Pele mi je napisal, da brez številke šasije VIN, bo težko podal oceno stroška.

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

  • Zadnja sporočila

    • Zgleda, da nekaj je spet na tej Mazdi, da pritegne,.... Po testih nekaterih je kot paket boljša kot npr. RAV4, lepša notranjost... Ko sem jo sam prvič videl, katastrofa, drugič tudi katastrofa. Pred kratkim tretjič ko sem bil na servisu pri Mazdi, pa sem si jo mimogrede še malo bolje ogledal, pa se mi sploh več ni zdela slaba, tudi notri se mi zdi kar v redu, materiali ne zgledajo tako slabo kot sem bral. Tudi ekran ni zgledal slabo, sem sedel v različici z manjšim ekranom.  Tudi Mazda vztraja da je ta veliki ekran manj moteč in lažji za uporabo in da so se pač vozniki navadili na stil pametnih  telefonov.  Tudi motor po testih je ok za normalno vožnjo in lepo usklajen s celoto.. Tako da kot kaže bo naslednja CX-30 tudi v tej smeri... Na žalost ali bomo videli in na koncu bomo verjetno navdušeni... Spremembe se pač dogajajo in ali sprejmeš ali pač ne in greš mogoče na Opla 😁  
    • Te fore,ki jih vidiš pogosto na YouTube,se raje izogibajte,če nočete,da vam zgori bajta. To je tako,kot,da bi npr. z resetom varovalke mislil,da si "zrihtal".   Ne kaže polnilec brez veze napako!!!   Tukaj samo nazaj v trgovino,in vzami drugo baterijo,ostale "operacije" kot npr. razisakava,katera celica je fuč itd,je zate brezpredmetna. Drugo je,če znaš,in imaš opremo potrebno za to,in tudi v tem primeru bi bilo smiselno le v "raziskovalne namene",ko ti je vseeno,ali bo kaj iz tega,ali bo pa "za v kanto". V tem primeru,za "raziskovanje",bi potreboval multimeter,in en res dober polnilec za analizo celic,kot je npr. Opus BT-C3100 (sem ga v tej temi že opisoval). In še v tem primeru,bi lahko le ugotovil,kaj je z baterijo narobe in zakaj...nič več!   Gre za to-to so vgrajene tako poceni celice,da stroškovno nima smisla-za 19,99€ polnilec in 2Ah baterija z 5 celicami formata 18650...ni čudno. Še vsa čast BMS-u in polnilcu,ker očitno delata,kot se spodobi....samo,če je tanajceneje vgrajeno,ni čudno,če ga kakšna celica "sračka".   Kot sem napisal-nazaj v trgovino,in naj dajo drugo baterijo,vse ostalo nima smisla,če želiš delujočo baterijo.  
    • Vedno mi vsi govorijo, kako je motor nevaren. Pa sem malo pobrskal po statistikah...      
    • Ja, pa kaj tebi ni jasno? Glej, če je v času kovida zaprl celo Evropo ... ... ... Ja, glej, zdaj je starejši in bolj izkušen in lahko Trumpa spravi v strah...    Saj se bodo našli kolesarji (v bistvu se čudim, da se še niso), ki bodo zrušili Janšo, kar pomeni, da so še močnejši od Janše. Boš videl, kako se bo Trump šele njih ustrašil. Sploh, če prideta mimo Svetlana Makarović in Milan Kučan z rdečo zvezdo na prsih...
    • Še enga pred spanjem.... 🫣😉 
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.