Skoči na vsebino

Električno kolo (e-bike, pedelec)


Jest

Priporočeno sporočilo

Rabim en nasvet.

Nameravam prešaltati na elektriko… Nisem lenuh, samo časa pri treh otrocih nimam več za kolesariti. Zato bi rad v najkrajšem času in bolj spočit prišel do moje tradicionalne točke (cca 20 km, 600m višincev ).

Sem pa v dilemi.

Doma imam 20 let starega odličnega 26´prednje vzmetenjenega Wilier-ja (deore, brez diskov) in razmišljam, da bi ga nadgradil z elektriko. Npr.: klik

Ali boljše wilierja pustiti 6,5 letnemu sinu, ki ga bo čez par let lahko uporabil in jaz raje kupim neki novega ele. za cca. 2500€  klik

Kaj zdaj?

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Tole bo zanimiva tema, ker se sam tudi nagibam, da bi se malo elektrificiral. Tale nadgradnj je ekonomsko najbolj sprejemljiva, ampak v praksi pa dobiš kaj. Prednjih prestav ni več, a rabiš pol zadaj menjat zobnike, da dobiš ustrezen razpon obratov in da ne boš po rahlem klancu navzdol gonil ko opici, navzgor te bo pa še vedno zmanjkovalo, ker je prestavno razmerje prešvoh.

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 12 urami je AmpeR napisal:

Rabim en nasvet.

 

 

Nameravam prešaltati na elektriko… Nisem lenuh, samo časa pri treh otrocih nimam več za kolesariti. Zato bi rad v najkrajšem času in bolj spočit prišel do moje tradicionalne točke (cca 20 km, 600m višincev ).

 

Sem pa v dilemi.

 

Doma imam 20 let starega odličnega 26´prednje vzmetenjenega Wilier-ja (deore, brez diskov) in razmišljam, da bi ga nadgradil z elektriko. Npr.: klik

 

Ali boljše wilierja pustiti 6,5 letnemu sinu, ki ga bo čez par let lahko uporabil in jaz raje kupim neki novega ele. za cca. 2500€  klik

 

 

Kaj zdaj?

Če se boš že odločil za e-bike in goniti po brezpotjih , kar je najboljše raziskovanje daj še jurja zraven in si privošči full suspension e-bike (udobje pa to) 👍

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 13 urami je AmpeR napisal:

Doma imam 20 let starega odličnega 26´prednje vzmetenjenega Wilier-ja (deore, brez diskov) in razmišljam, da bi ga nadgradil z elektriko. Npr.: klik

 

Ali boljše wilierja pustiti 6,5 letnemu sinu, ki ga bo čez par let lahko uporabil in jaz raje kupim neki novega ele. za cca. 2500€  klik

 

Ne eno ne drugo. Goni še naprej tiste vile, otroku pa privošči e-bike. Zavedaj se, da bo nekoč otrok izbiral v kateri dom onemoglih te bo zbasal.

  • Všeč 1
  • Žalosten 1

The only aproved cure for too much fun is three much fun!

post-1420-0-86929800-1443681846.png

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je AmpeR napisal:

Sprednji amortizer je čisto dovolj za 98% uporabo.

 

Tudi z Dačijo Sandero se da vse zvozit - Boss bi z njo celo lažje skozi križišča - pa je noben tu ne vozi.

 

Lej moj 9letni mulc sploh nima vzmetene prednje vilice, pa se moram s fulijem včasih kar trudit da ga dohajam. Ampak on je še čist gumijast. Dej ti raje malo razmišljaj o svojih sklepih in hrbtenici, ker špara se lahko samo dokler se ma kaj šparat, ko enkrat znucaš, nimaš česa šparat.

 

BTW tiste vilice na cubetu so s svojimi 30mm čist prešibke za kravo od e-bike, jaz bi gledal na kaj s 34mm. 

The only aproved cure for too much fun is three much fun!

post-1420-0-86929800-1443681846.png

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 4 urami je Mraušk Mčk napisal:

BTW tiste vilice na cubetu so s svojimi 30mm čist prešibke za kravo od e-bike, jaz bi gledal na kaj s 34mm. 

Se izgleda malo bolj spoznas... Jaz razmisljam, da bi samo zamenjal vilice z vzmetenimi... in sem nasel tele:

 

image.ashx?id=5087800&watermark=0
WWW.VALY.SI

Vzmetene vilice RockShox 30 Silver TK Coil 29" 100 mm / 1 1/8 / 9 x 100 mm so vzmetene vilice za 29" kolo s klasičnim zapenjalcem in vratom premera 1 ...

 

Je to OK za elektricno kolo? Trenutno imam navadne vilice in ceprav se vozim vecinoma po cestah, so le te toliko zgonjene (sploh ob robu), da se cuti vsaka luknja :) ...

 

Kolo imam tale:

Pasted_Image_21_08_2020__15_08.png.2c853d0f6a60ea6b698d252c841de00a.png

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

dne 20. 8. 2020 ob 9:59 je AmpeR napisal:

Rabim en nasvet.

 

 

Nameravam prešaltati na elektriko… Nisem lenuh, samo časa pri treh otrocih nimam več za kolesariti. Zato bi rad v najkrajšem času in bolj spočit prišel do moje tradicionalne točke (cca 20 km, 600m višincev ).

 

Sem pa v dilemi.

 

Doma imam 20 let starega odličnega 26´prednje vzmetenjenega Wilier-ja (deore, brez diskov) in razmišljam, da bi ga nadgradil z elektriko. Npr.: klik

 

Ali boljše wilierja pustiti 6,5 letnemu sinu, ki ga bo čez par let lahko uporabil in jaz raje kupim neki novega ele. za cca. 2500€  klik

 

 

Kaj zdaj?

Nasvet....če želiš kolesarit pol pozabi na elektriko. Kot kolesar z kar nekaj km v nogah in kar nekaj prevoženih vzponih sem ravno včeraj poizkusil e bike. Zadeva je taka če želiš z nekom tekmovat in bit hitrejši kot je on potem ja drugače pa moram rečt da je to res samo za lenuhe. Vsi nekaj razlagajo da kljub temu moraš gonit , res je ampak pri polni moči elektrike je potrebno samo obračat pedala za vse ostalo poskrbi elektrika. In sedaj bo nekdo rekel ja pa si daš na majn pomoči ...res je ampak je potem smiselno devat za kolo 2500 eur in ali je smiselno v klanec vlečt 23kg če lahko to narediš itak z 10kg lažjim kolesom. Moja odločitev dokler so noge zdrave in pljuča nikoli elektrike. 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 15 urami je Jest napisal:

Se izgleda malo bolj spoznas... Jaz razmisljam, da bi samo zamenjal vilice z vzmetenimi... in sem nasel tele:

 

image.ashx?id=5087800&watermark=0
WWW.VALY.SI

Vzmetene vilice RockShox 30 Silver TK Coil 29" 100 mm / 1 1/8 / 9 x 100 mm so vzmetene vilice za 29" kolo s klasičnim zapenjalcem in vratom premera 1 ...

 

Je to OK za elektricno kolo? Trenutno imam navadne vilice in ceprav se vozim vecinoma po cestah, so le te toliko zgonjene (sploh ob robu), da se cuti vsaka luknja :) ...

 

Kolo imam tale:

Pasted_Image_21_08_2020__15_08.png.2c853d0f6a60ea6b698d252c841de00a.png

 

Glede na geometrijo in namembnost kolesa mogoče vzmeten zic.

pred 13 urami je robertk6 napisal:

 Moja odločitev dokler so noge zdrave in pljuča nikoli elektrike. 

Nihče nikomur ne brani da ostane med kremenčkovimi.

Mal se hecam Tudi jaz bi bil rad pri kremenčkovih pa žal ne gre.

The only aproved cure for too much fun is three much fun!

post-1420-0-86929800-1443681846.png

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Bem, preklopil bom na štrom, razlog sem pisal. Na kakšno izvedbo pa še ne vem. Moje vilce so 26mm pa 20 let lepo prenašajo enga "osla:jezicek:". Zna bit, da bi res rabil več mm za e-.

Ja ta tema hitro lahko rata kot benz/dizel zato boljše, da jo kar končam, ker se bojim tapravih kolesarjev🚲

 

 

 

  • Všeč 1
  • Haha 2
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Glede te "vojne" se ne sekiraj prevec ... Vsak ima seveda svoje mnenje... Jaz sem elektricno kolo nabavil pred 4 leti ... takrat sem dal nekje okoli 1.700 € ... in od takrat z njim naredil skoraj 5.000 km ... Ce ga ne bi kupil, s kolesom ne bi naredil nič kilometrov ... Klancev ne maram, zato se vecinoma vozim po ravnem ... Ce ne drugega, je se vedno bolje, da sem bil na kolesu... kot da bi lezal doma na kavcu :) ... Resda imajo nekateri predstavo, da je to moped... da se gor vsedes in "das gas" in se peljes ... 

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 5 tednov kasneje...
pred 1 uro je Alex napisal:

Meni je pa nepredstavljivo, da bi fural z biciklom v take hribe(gore) kot vi. Bravo. 

Meni je tudi nepredstavljivo. Ne rečem v tujini, kjer ima vsaka planinska koča polnilnice za e-bicikle, pri nas si pa res ne predstavljam.

The only aproved cure for too much fun is three much fun!

post-1420-0-86929800-1443681846.png

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 27 minutami je Mraušk Mčk napisal:

Meni je tudi nepredstavljivo. Ne rečem v tujini, kjer ima vsaka planinska koča polnilnice za e-bicikle, pri nas si pa res ne predstavljam.

Mislil sem na poštene kolesarje ne na šlepanje z pomočjo elektrike.To je isto, kot da bi se jaz po morju šlepal z blazino pa se hvalil, koliko km sem "preplaval". V bistvu vas električarje kolo vozi okoli za razliko od "normalnih" poštenih  kolesarjev, ki morajo pošteno goniti kolesa sami. 

Verjetno pravi kolesarji gledajo malo z prezirom te ta druge. 😎

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 4 urami je Alex napisal:

Mislil sem na poštene kolesarje ne na šlepanje z pomočjo elektrike.To je isto, kot da bi se jaz po morju šlepal z blazino pa se hvalil, koliko km sem "preplaval". V bistvu vas električarje kolo vozi okoli za razliko od "normalnih" poštenih  kolesarjev, ki morajo pošteno goniti kolesa sami. 

Verjetno pravi kolesarji gledajo malo z prezirom te ta druge. 😎

Jaz zelo podpiram e-"kolesa" v določenih primerih. Na žalost poznam veliko uporabnikov e-"koles", ki ne spadajo v ta krog in hja... mi gredo vsaj na živce.

 

Preprosto bi se morala bolj jasno postaviti meja med navadnimi kolesi in tistimi,ki jih poganja (tudi) elektrika. Ker to,da se tudi na kolesarskih maratonih pojavljajo e-"kolesa" se mi ne zdi ok.

 

Sem pa v nedeljo prvič videl (in priznam; bil sem rahlo zgrožen) otrosko e-"kolo"... In ne, mali (cca 10let star) uporabnik ni bil invalid.

 

 

  • Všeč 1
  • Žalosten 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Jaz bom pa takole rekel... dokler vsak kolesari zaradi sebe in uživa zase je čisto vseeno kaj vozi. Dokler to ni postavljaštvo pa iskanje selfijev za družabna omreja je načeloma vse cool.

 

Ne vem pa zakaj bi e-kolesarji koga motili - dokler s svojimi ravnanji nikogar ne ogrožajo mi je res čisto vseeno na čem kdo padalira. Ne vem zakaj bi se s tem sploh bilo smiselno obremenjevati.

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Sem podobnega mnenja... in mi tudi ni jasno, zakaj nekatere tako motijo elektricni bicikli... In se vedno vidim, da nekateri mislijo, da je to moped... da se vsedes gor in das gas... ;) ... Se vedno je treba malo migat... in vsekakor je bolje to, kot pa lezanje na kavcu...

 

Saj nikogar ne ogrozamo z elektricnimi bicikli... 🙃

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 44 minutami je Alex napisal:

Aha, nova tema: navadni bicikli vs električni. 😁

Nene. Nova tema o poštenosti. Aleks, glede na tvojo sago o poštenosti sklepam, da hodiš v cerkev ali pa da si celo član SDS.

  • Začuden 1
  • Jezen 1

The only aproved cure for too much fun is three much fun!

post-1420-0-86929800-1443681846.png

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je Jest napisal:

Sem podobnega mnenja... in mi tudi ni jasno, zakaj nekatere tako motijo elektricni bicikli... In se vedno vidim, da nekateri mislijo, da je to moped... da se vsedes gor in das gas... ;) ... Se vedno je treba malo migat... in vsekakor je bolje to, kot pa lezanje na kavcu...

 

Saj nikogar ne ogrozamo z elektricnimi bicikli... 🙃

Ne,ne... Nikoli nisem zasledil,da bi kdorkoli mislil in širil informacije, da ni treba nič migati gor.

 

Bolj se gre za to, da se marsikomu zdi to neka bližnjica ali potuha, oziroma tista varianta "na noge lahko naredim 50km, na e-bajku pa lahko naredim 100km z vmesnim Vršičem in tam naredim selfija za FB". Ja... Nikomur ne škodi, ampak pri ljudeh, ki vozimo navadno kolo pa tako razmišljanje pač vzbudi neko reakcijo. Mislim, da je to razumljivo.

 

Kar pa se tiče, da se nikogar ne ogroža z električnimi kolesi... Dandanes se ogroža z navadnimi kolesi, droni, navadnimi kolesi, avtomobili, avtobusi, motorji itd,itd, AMPAK...

 

Čisto praktičen primer; se spuščam iz Rašice po makadamski cesti (torej, cesta kjer se vozi po desni strani in ki ni namenjena hoji vsepovprek po sredini). Se spuščam svojih 20kmh in nasproti po sredini s svojimi vsaj 25kmh e-bajkarka 20cm mimo mene... Navaden kolesar nebi šel tako hitro v tisti klanec, avto bi se slišalo... Kaj hočem povedati; ljudem ki so jim bile razne poti in destinacije do včeraj nedosegljive, so jim zdaj na voljo vse te poti. In marsikdo se iz včeraj na danes ni naučil tam varno in primerno obnašati. To je kot da bi jaz , ki mi je Krim maksimum kar se tiče hribov pri pohodnistvu, dobil neko pomoč (v nevmekaksni obliki) in bi šel jutri na Triglav... Aja... Saj to ljudje že počnejo..

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Aha... torej je problem to, da gre nekdo prehitro v klanec? 🤪 To, da se nekdo vozi po sredini ceste pomoje ni odvisno od tega kaj vozi ampak predvsem to, kdo vozi :) ... Sicer jaz ne maram klancev... zato me tudi ne bos nikoli srecal na kaksni gorski turi, ker mi je bolj problem po kaksnem strmem klancu priti dol kot pa gor, ker si ne upam kar "spustit" pa kar bo pa bo... In tudi ni mi pomembno, koliko prevozim ter kako hitro... ampak bolj, da se sploh spravim na kolo :P ... 

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 minuto je Jest napisal:

Aha... torej je problem to, da gre nekdo prehitro v klanec? 🤪 To, da se nekdo vozi po sredini ceste pomoje ni odvisno od tega kaj vozi ampak predvsem to, kdo vozi :) ... Sicer jaz ne maram klancev... zato me tudi ne bos nikoli srecal na kaksni gorski turi, ker mi je bolj problem po kaksnem strmem klancu priti dol kot pa gor, ker si ne upam kar "spustit" pa kar bo pa bo... In tudi ni mi pomembno, koliko prevozim ter kako hitro... ampak bolj, da se sploh spravim na kolo :P ... 

Ne, ni problem ce gre nekdo hitro v klanec (ali pa hitreje kot jaz, če ciljas na to). Saj sem napisal; avto bi se slišal, tako da tam  ni bil problem samo  v hitrosti. Problem je bolj v temu, da se marsikdo (ne vsi) spravljajo v situacije, ki jim morda niso kos. 

 

Komur pa je e-kolo edini razlog , da se sploh spravi ven na zrak, pa zame spada v tisto skupino, kjer podpiram uporabo le-teh.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ampak ta, ki ti je prisel nasproti, bi bil lahko tudi z navadnim kolesom ... in je odvisno predvsem od tega, kaj se dogaja v glavi tistega, ki goni... 

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 10 minutami je Jest napisal:

Ampak ta, ki ti je prisel nasproti, bi bil lahko tudi z navadnim kolesom ... in je odvisno predvsem od tega, kaj se dogaja v glavi tistega, ki goni... 

Ampak v tisti klanec se nebi mogel pripeljati s tako hitrostjo. Edino vozilo , ki se bi s tako hitrostjo pripeljalo je motorno vozilo , ki bi se ga da na daleč slišalo. 

 

Aja... Zdaj so tu že električni avtomobili, tako da ja... Navaditi se bo treba na to.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 56 minutami je Nejc1986 napisal:

Ampak v tisti klanec se nebi mogel pripeljati s tako hitrostjo. Edino vozilo , ki se bi s tako hitrostjo pripeljalo je motorno vozilo , ki bi se ga da na daleč slišalo. 

 

Aja... Zdaj so tu že električni avtomobili, tako da ja... Navaditi se bo treba na to.

Pozabo si na Pogačarja in Rogliča, ona dva v hrib več kot 30 in čez celo cesto.... Vem tam je promet za druge zaprt, malo heca, da se preveč ne ruknete (kolo vs e-kolo) :ouje:

Ps;ne vem komu bi dal všečka, vsak ima nekaj prav. :whatever:

Popravljeno od Bini
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.