Skoči na vsebino

Ogrevanje & izolacija samostojne hiše


Z M A J

Priporočeno sporočilo

Ne vem ce se vidi ampak iz vseh klim mocno kaplja voda....zunaj ke 5C vsi grejemo :)

69A199ED-E940-4268-B644-318EEBBA8817.MOV

Live your dreams, don't dream your life!

Se oproscan za topkaeske napale, ampk bolj ko le teledon pametem in moderin, manjse ma tipkivnico

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Nekateri monterji napeljejo kondenz iz notranje enote do zunanje enote(najbol enostavno jo nekje zadaj za zunanjo enoto noter dat) tako da te?e vse skozi zunanjo... da ni 2x cev po fasadi ali whatever,.. mi tudi tako delamo.  Je pa res nemogo?e, da bi ob gretju oz. defrostu zunanje enote zmrznila cev od notranje enote..

 

 

druga?e gre kondezn pri hlajenju iz iz notranje enote ob gretju se pa odvaja skozi zunajo(kaplja po?asce)(ravno tko se odvaja teko?ina ko tali led aka defrost tisto pa hitreje ste?e)

 

ps: nism bral za nazaj vse ?e je kdo ?e napisal ne me obglavit :D

 

image.jpeg

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 2 meseca kasneje...

Otroci so v ?oli in vrtcu, pa preden se lotim dela pa? malo preletim po internetu. In tako pa? naletim na tale ?lanek:

 

https://www.zurnal24.si/slovenija/primerjava-cen-energentov-od-najcenejsega-do-najdrazjega-328517

 

In pa? berem podatke v prilo?eni tabeli. Res me zanima, kdo izvaja te meritve izkoristka? Pa? podatek, da ima toplotna ?rpalka zgolj 3% izkoristek? Pa tudi zemeljski plin in UNP imata pa? ?udne izkoristke: 105%. To je popolnoma nemogo?e in pa? nekdo ne obvlada fizike. Energija pa? ne more iz ni? nastati in se ne more v ni? spremeniti. Torej, vsak stroj, naprava, aparat,... pa? ima neke dolo?ene izgube. Izkoristki se lahko pribli?ujejo 100%, vendar jih je v praksi pa? te?ko (pravzaprav nemogo?e) dose?i.

 

Eh, bom kar kon?ala, druga?e pa? lahko naredim uro fizike...

Sem poročena že petnajst let, poleg tega imam šest otrok. Ne moreš me prestrašiti, niti presenetiti, niti šokirati...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Otroci so v ?oli in vrtcu, pa preden se lotim dela pa? malo preletim po internetu. In tako pa? naletim na tale ?lanek:

 

https://www.zurnal24.si/slovenija/primerjava-cen-energentov-od-najcenejsega-do-najdrazjega-328517

 

In pa? berem podatke v prilo?eni tabeli. Res me zanima, kdo izvaja te meritve izkoristka? Pa? podatek, da ima toplotna ?rpalka zgolj 3% izkoristek? Pa tudi zemeljski plin in UNP imata pa? ?udne izkoristke: 105%. To je popolnoma nemogo?e in pa? nekdo ne obvlada fizike. Energija pa? ne more iz ni? nastati in se ne more v ni? spremeniti. Torej, vsak stroj, naprava, aparat,... pa? ima neke dolo?ene izgube. Izkoristki se lahko pribli?ujejo 100%, vendar jih je v praksi pa? te?ko (pravzaprav nemogo?e) dose?i.

 

Eh, bom kar kon?ala, druga?e pa? lahko naredim uro fizike...

Malo sem preletel tole in tisti podatek pri toplotni ?rpalki je kar zavajajo?. Toplotne ?rpalke imajo podatek o koeficientu u?inkovitosti (COP - coefficient of performance) in verjetno je avtor ?lanka to zapisal v tabelo. ?e je hotel to izraziti v %, bi po moje moral napisati 300%. Ker bi naj toplotna ?rpalka, ki ima COP 3, za 1 kWh prejete energije oddala za 3 kWh ogrevalne energije. Tako vsaj jaz to razumem...

it's better to let someone think you're an idiot then to open your mouth and prove it

32888_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Malo sem preletel tole in tisti podatek pri toplotni ?rpalki je kar zavajajo?. Toplotne ?rpalke imajo podatek o koeficientu u?inkovitosti (COP - coefficient of performance) in verjetno je avtor ?lanka to zapisal v tabelo. ?e je hotel to izraziti v %, bi po moje moral napisati 300%. Ker bi naj toplotna ?rpalka, ki ima COP 3, za 1 kWh prejete energije oddala za 3 kWh ogrevalne energije. Tako vsaj jaz to razumem...

Eni ki ne obvladajo in niso dovolj strokovni naj ne pi?ejo takih ?lankov ker naredijo ve? ?kode kot koristi! Lp

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 1 mesec kasneje...
  • 1 mesec kasneje...

Kar tukaj vprasam, kupil sem se eno rezervno klimo, ki ima pocvikane cevi med enotama. ?trom bom sam zrihtal bp, mogoce celo plin:

 

1. Ali je za krivljenje bakrenih cevi potreben grelnik, ali pa moras uporabljati kolena in varjenje?

 

2. Je kdo tu, ki se s tem ubada pa bi rad malo pofusal? Rabil bi napeljati 3m bakrene cevi med enotama in dofilat R407C

Live your dreams, don't dream your life!

Se oproscan za topkaeske napale, ampk bolj ko le teledon pametem in moderin, manjse ma tipkivnico

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Kolikor sem jaz videl cevi za klimo, jih lahko upogiba? z roko z blagimi radiji, ?e pa ?eli? delati ostre kote pa imajo mojstri upogibna kle??a. Z kle??ami smo upogibali bakrene cevi za centralno ali vodovod (obstaja pa tudi trdi baker, ki se ga lota).

Za vse vaše ideje urejanja okolice   www.gabioni.si

 

post-24-0-89526200-1520847770_thumb.png

 

 

33254_1.png    33631_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Kolikor sem jaz videl cevi za klimo, jih lahko upogiba? z roko z blagimi radiji, ?e pa ?eli? delati ostre kote pa imajo mojstri upogibna kle??a. Z kle??ami smo upogibali bakrene cevi za centralno ali vodovod (obstaja pa tudi trdi baker, ki se ga lota).

Ja kle??e in orodja za upogibanje poznam, samo jaz bi rad to delal on the fly....zaradi konfiguracije poteka cevi. Po moje ne pride? poleg (za cev, da bi krivil) Mah bom probal, material ni drag ?e zajebem :)

Live your dreams, don't dream your life!

Se oproscan za topkaeske napale, ampk bolj ko le teledon pametem in moderin, manjse ma tipkivnico

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Saj za klimo so ?isto tanke tako, da bo? z roko lepo re?il. Samo ne vem ali se konci lotajo ali so spojke za pritrditi. Ampak te konce ti lahko uredi tisti, ki ti bo polnil z plinom. Razen ?e je klima ?e napolnjena kot nova.

 

Poslano z mojega EML-L29 z uporabo Tapatalk

Za vse vaše ideje urejanja okolice   www.gabioni.si

 

post-24-0-89526200-1520847770_thumb.png

 

 

33254_1.png    33631_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

konci se ne lotajo ampak se na bakru naredi konus(s posebnim orodjem) in za?rawfa z matico kollkr gre :D

 

plin je pa drag ko ?afran ?e je treba filat :P

 

druga?e baker za cevi uvije? z roko brez problema gre zelo na mehko,.. samo previden bodi, da ne gre? preostrega ovinka, da ne prepogne? cevi

 

image.jpeg

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pri nas ko majstri montirajo vedno jih lotajo.. To naj bi bila najboljsa verzija.. Kar se zvijanja tice komot lahko zvijas baker je mehek in se ga lahko zvija.. Edino ovinke 90 ali vec stopinj je pa treba z orodjem naredit.. Govorim o montiranju kompresorjev za klimo itd. To kar imam po lokalu..

www.trziskisladoled.si

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

On je kupil stensko notranjo klimo ?e ga pravilno razumem,.. mi v 20letih obrti ene nismo lotali (zunanja enota na notranjo) ,.. lotali so klime leta nazaj in ve?inoma tega ve? ne po?ne, ker pa? ni bolj?e

 

image.jpeg

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ja na?el na bolhi zunanjo in notranjo enoto, ki so jo odstranili na 'cvik cvik' na?in. Airwell -cena 50? :)

Bajta je pod dvema klimama, tole pa za hobi montiram sam v zimskem vrtu, ki je ratal moja pisarna, in v steklu je mal hudo....poleg tega pozimi rabim selektivno kurjenje.

 

?el v Eltron imajo obe bakreni cevi izolirani na metre, in za krivljenje uporabil nasvet upokojenega vodovodarja - v cev daj mivko in jo lahko krivi? v nedogled 360....in res ko puter. 6m obeh cevi, ?trom kabli, NIK kanali 70?

 

Tako da obe enoti sta na mestu, priklopljena je elektrika, bakrene cevi so napeljane od do, sedaj pa en klima? da naredi priklop obeh enot in preveri plin, pa bi moralo ?timat...

 

Aja pa daljinca ni, Ebay 4? :) ro?no upalil na notranji enoti in deluje ventilator ter 'zakrilca', samo ?e plin rabi.

Na koncu bo izpadlo tole zelo dobro imam feeling. Enako sem na morju naredil za prikolico, na?el po?upano klimo, klima? pa na morju ju povezal, napolnil...?e tretje leto hladi. Mal dnarja velik muzike.

Live your dreams, don't dream your life!

Se oproscan za topkaeske napale, ampk bolj ko le teledon pametem in moderin, manjse ma tipkivnico

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

@Slivka, koliko je trenutno realna cena presu?enih bukovih drv, razkosanih ha polena? Imam v mislih nek ve?ji nakup in da pribli?no vem kak?no je stanje na trgu. :)

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 5 mesecev kasneje...

Zanimiv prispevek na temo toplotnih ?rpalk :)

 

https://www.dominvrt.si/energetika/toplotna-crpalka.html

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

 

Kdo bo skrbel za servis?

Da bi toplotna ?rpalka dolgo in dobro delovala, potrebuje ? tako kot avtomobil ? redni servis. ?etudi ne odpove nobena komponenta, je redno vzdr?evanje ve? kot smiselno, na?eloma se izvaja enkrat letno pred ogrevalno sezono. O tem vas bo pou?il tudi sam ponudnik, ki ima pogosto tudi svojo servisno mre?o.

 

In kaj bi oni vzdr?evali 1x letno? haha :rolleyes:

 

image.jpeg

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

In kaj bi oni vzdr?evali 1x letno? haha :rolleyes:

Ja a ne ve?, z vla?no krpo pridejo obrisat ohi?je. Se ne hecam.

 

Pri Beleharju so mi ponudili podalj?anje garancije za klimatske naprave s katerimi grejem bajto, ampak pod pogojem da pri njih naro?im letni servis. Prosil sem jih za ponudbo. Dobil 4klime x 50? je 200? - s tem da dejansko ne naredijo ni? drugega kot da malo izmenjevalec po?pricajo z detergentom in obri?ejo ohi?je notranje enote. Sem se jim lepo zahvalil za ponudbo in na?e klime brez rednega vzdr?evanja s strani stokovnjakov delujejo ?e mnoga leta. 

The only aproved cure for too much fun is three much fun!

post-1420-0-86929800-1443681846.png

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • Jest je spremenil naslov v Ogrevanje & izolacija samostojne hiše
  • 1 leto kasneje...

Pred tremi dnevi sem izklopil peč za ogrevanje😒. In začudeno ugotovil, da odkar smo v hiši (od 2009) smo porabili največ goriva to kurilno sezono😬. Sicer ni bila nevem kaka zima, je bilo pa dolgo za ogrevanje.

 

Pa še delo od doma.... in se pozna.

 

Kako kaj pa ostali? Tudi več napram druga leta?

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ja, enako. Takole čez prst: 1/3 več elektrike, vode in kurjave. 😲

 

Tudi sam si razlagam, da je glavni razlog delo od doma, to je pri nas pomenilo štirje prižgani računalniki (vsak cca 100 W x 8 ur ... skupaj dodatnih 0,8 kWh/dan), več kuhanja, obiska kopalnic, ...

 

Zima po mojem občutku ni bila nadpovprečno mrzla, ni se začela zelo zgodaj, se je pa kurjenje zavleklo skoraj do junija. Koliko mzla zima je bila, si lahko vsak pogleda/izračuna po mesecih za svoj najbližji kraj, po podatkih temperaturnega primanjkljaja na ARSO:

 

https://meteo.arso.gov.si/uploads/probase/www/climate/table/sl/by_variable/cooling-heating-degree-days.txt

 

Na primer za LJ Bežigrad:

http://meteo.arso.gov.si/uploads/probase/www/climate/table/sl/by_variable/cooling-heating-degree-days_192-samodejna.txt

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.