Skoči na vsebino

Naša prva mazda - M6 karavan CD140 2.0 diesel, l. 2009

Ustvari kratki URL


Priporočeno sporočilo

Napisano

Pozdravljeni!

 

Odprl sem novo temo, ker kljub večdnevnemu branju foruma, imam še vedno nekaj vprašanj/dilem.

Pred dnevi smo kupili Mazdo 6 karavan, 2.0 diesel z 140 konji in 162000 km (mislim, da so realni).

V prihodnjih tednih/mesecih jo hočem pripraviti na naslednjih 100000km.

 

Za začetek sem naročil original mazdino olje Mazda Original Oil Ultra DPF 5W-30, oljni in zračni filter.

Ob menjavi imam namen sneti še karter, in pregledati/očistiti sito na oljni črpalki. Nabaviti še moram tesnilno maso.

Hotel sem naročiti še naftni filter, ampak je filter tako daleč pri požarni steni, za motorjem, da še zaenkrat

ne upam sam začeti menjave.

 

Sedaj pa imam nekaj vprašanj:

1. Zakaj ne morem na nobeno stran z originalnimi mazdinimi deli (npr.: https://www.mazda-parts.com/) in kataloškimi,

ampak mi napiše "403 Forbidden"? Iščem nekaj podobnega kot je "bmwfans" za bmwje recimo.

2. Kako veš, da se izvaja regeneracija DPF filtra?

3. Ali je treba narediti kakšen reset, ko bom zamenjal olje?

4. Pri vseh navodilih piše, da naj se sname minus klema iz akumulatorja. Ali bom po odklopu akumulatorja  potreboval kakšno kodo za radio (CD)?

5. Poln forum je opozoril, da je potrebno menjat podložke pri šobah. Ali je to prezahtevno za hobi "mehanika"?

6. Motor 2.2 ima ketno, moj 2.0 pa jermen?

7. Je v Pomurju ali Štajerskem tudi kakšen mehanik - "doktor" za mazde?

8. Avto Pelko ima tudi nadomestni avto?

 

Hvala za pomoč.

 

 

Napisano

1.) 


2.)O DPFju imas na forumu ogromno napisanega, ampak opazis pa tako, da se se poraba malenkost dvigne in prav tako tudi obrati. Najboljsa vrjanta bi bila pa preko obd scannerja oz. se boljsa vrjanta da imas aftermarket android radio pri katerem imas lahko konstantno obd vmesnik povezan in lahko kadar koli dostopas do live data.

 

3.) Kolikor vem je pri dizlu potreben reset intervala. Lahko ga resetiras z obdjem oz. tudi rocno ce se ne motim. Youtube sigurno ve.

 

4.) Radio nima pin kode.

 

5.) osebno mislim, da ni prezahtevno za hobi mehanika, ampak bi na tvojemu mestu vsaj prvic peljal k mehaniku, da bi na lastne oci videl kako pa kaj. Naslednjic pa lahko ze sam probas. Konec koncev pa to ni ravno drag poseg.

 

6.) CD 140 ima pravtako ketno

 

8.) S Simonom se lahko zmenis za nadomestni avto 

Napisano

Popravek - CD 2.0 motor ima jermen, ki se ga menja na 120.000km.

  • Všeč 2
  • Hvala 1

34910_1.png

Napisano

EPC ima tukaj eden morda bo pokril tudi tvoj model  

 

 

Če si že kdaj šraufal, se tudi podložk lahko lotiš sam lepo počasi, malo več moraš odstraniti kot pri karterju.

 

Je pa Aless iz prekmurja in ti lahko morda kaj svetuje.

Za vse vaše ideje urejanja okolice   www.gabioni.si

 

post-24-0-89526200-1520847770_thumb.png

 

 

  34419_1.png  33631_1.png 34319_1.png

Napisano
55 minutes ago, mazdaman said:

EPC ima tukaj eden morda bo pokril tudi tvoj model  

 

 

Če si že kdaj šraufal, se tudi podložk lahko lotiš sam lepo počasi, malo več moraš odstraniti kot pri karterju.

 

Je pa Aless iz prekmurja in ti lahko morda kaj svetuje.

 

Razen, če ni kak tak primer kot sm ga mel na svoji Mazdi 3 1.6 CD110, ko je šobe tak zapacalo, da sm jih komaj ven dobil 🙄

Napisano

Ja če ti šoba ne gre lepo ven si že prepozen in daj raje nekomu delati ki in orodje in znanje. Lahko jo namreč zlomiš potem te pa pride 200-300 € da ti vzamejo zvrtajo ven pa še novo šobo rabiš. 

Če pa jih vzameš ven ko še tesnila niso suščala pa ni težav.

Za vse vaše ideje urejanja okolice   www.gabioni.si

 

post-24-0-89526200-1520847770_thumb.png

 

 

  34419_1.png  33631_1.png 34319_1.png

Napisano

Pri moji stari 6-ki so šle zelo težko ven. Še mehanik se je zafrkaval kar fajn  z njimi. 

Jaz se tega ne bi lotil sam. 😬

 

 

Napisano
30 minutes ago, mazdaman said:

Ja če ti šoba ne gre lepo ven si že prepozen in daj raje nekomu delati ki in orodje in znanje. Lahko jo namreč zlomiš potem te pa pride 200-300 € da ti vzamejo zvrtajo ven pa še novo šobo rabiš. 

Če pa jih vzameš ven ko še tesnila niso suščala pa ni težav.

 

ampak mi je nekako pol ratalo, malo namastil pustil par urc pa je nekako šlo

Napisano

Hvala vsem.

Danes sem še nabavil tesnilno maso za karter, za vikend pa akcija, upam, da ni karter preveč "zapečen" in ga bom lahko snel.

V novi oljni filter, preden ga namestim, naj sploh nalivam kaj olja, glede na to da je v horizontalnem položaju?

 

Danes sem si še ogledoval naftni filter in se počasi opogumljam, da bi tudi to šlo menjat, da bo dovolj prostora.

 

Z podložkami šob, pa bom še zaenkrat počakal.

 

 

Napisano

Če podložke še niso bile zamenjane, bi jaz najprej podložke rihtal. Najmanjši strošek ki naredi največ škode. 

Napisano

2. Ko izvaja regeneracijo najlažje vidiš na trenutni porabi ko spustiš gas ti bo kazalo trenutno porabo 0,5-1,0L, če regeneracije ne dela kaže porabo 0,0L.

3. Ko menjaš olje je potrebno resetirat interval. Če si iz Prekmurja ti lahko jaz z OBDjem resetiram. 

4. Radijo nima kode

5. Menjava podložk ni težka, malo pazljivosti pa je le potrebno. Problem je lahko edino če je šoba tako zapečena da ne gre ven, takrat je fajn če imaš pripravo za izvleko šob. 

6. Motor 2.0 ima jermen

7. Za Prekmurje ti lahko dam kontakt od mojga sošolca, ki je delal na Mazdi. 

Glede naftnega filtra pa ni težko menjat, malo spretnosti pa gre. Če si iz Prekmurja ti lahko pomagam. 

V oljni filter ni potrebno nalivat olja. Edino gumico na filtru namaži malo z oljem. 

V naftni filter pa nalij malo nafte, da ne vergla dolgo. 

  • Všeč 1
  • Hvala 1

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Napisano

Interval sem mislim resetirat po tem postopku:

"How to reset after an oil change
1. Ignition to position on.
2. Connect the pin in the red circle to earth (chassis).
3. Press the accelerator to the floor and realese 5 times.
4.
 The glow plug light flashes 5 times when resetting is complete.
5. Ignition to position off.
6. Remove the wire between the connector and chassis."

Čeprav mi še vedno ni jasno, kako sploh veš, da ga je treba resetirat in kaj bi bilo če tega ne storiš.

 

Hvala, če bom potreboval pomoč, te bom kontaktiral. Za kontakt sošolca, pa ti napišem ZS.

Napisano

So za tvoj avto in kakor vem nekih ponaredkov ni, je to taprava zadeva.

34910_1.png

Napisano

@Chelemicokaj ti je Boštjan prevero s testerjem šobe ali zakaj bi menjal?

Drgač pa šobe ko bo menjaval podložke naj pogleda številko katere šobe so. Ker v teh 2.0 dizlih v 2.gen so vgrajevali rf7j13h50 in rf8g13h50 šobe, in če boš menjal samo eno mo biti istih številk. Se pravi morajo biti vse rf7j13h50 ali vse rf8g13h50. 

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Napisano

Ne ni še nič preverjal s testerjem, samo v naprej razmišljam, v primeru, da katera na bo šla ven, pa se bo pol na silo ven dajala, pa se uniči. Hvala za opozorilo.

Napisano

Šobe so zunaj, nobena ni spuščala, sito skoraj čisto. :) Mogoče pa si bo mazdica zaslužla svojo temo-predstavitev.

Napisano
Pravkar je Chelemico napisal:

Šobe so zunaj, nobena ni spuščala, sito skoraj čisto. :) Mogoče pa si bo mazdica zaslužla svojo temo-predstavitev.

Predstavitev obvezno. Zdaj zrihtaš potem se pa priključiš majskemu testu porabe 🙂

Napisano

Se bom potrudil z predstavitvijo. O porabi pa ne bi :), ker sem zaenkrat kar malo razočaran, BC kaže 7,5 l, pa to ni mestna vožnja, niti priganjanja ni blo, ker nisem bil ziher, kakšno je olje.

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...
  • Zadnja sporočila

    • To si imel kar smolo. Verjetno si polnil na lokaciji in v času, ko je vse "delalo" na polno in lokalni trafo ni zmogel več kot to. Sicer polnilnice kar dajo od sebe toliko, kolikor so deklarirane. Nižanje polnilne moči v praksi zaznaš šele takrat, ko je posamezna lokacija polna ozr. blizu svoje meje. Npr. Tesla v Kopru je v poletni sezoni katastrofa, ker ko se 20 avtomobilov priklopi na vse razpoložljive priključke, dobi posamezen avto samo še kakšnih 40 kW ... In tako bo vse dokler ne bodo nadgradili trafo postaje ... 
    • Glede na to, da je Ford bolj igračka, smo mu priskrbeli še ustrezne predpražnike...    
    • In še to je študija vzela za primerjavo ICE bencinarje. Ker če bi dizle, ki so kompleksnejši in bolj onesnažujejo tekom uporabe, bi bil rezultat ICE zelo verjetno kar dvakratnik dobljenih številk ... #sampovem
    • In še drugi del (tabelarični pregled) ××××         Spodaj je tabela izključno na podlagi podatkov iz dokumenta, pri čemer je pomembno, da so to povprečja pregledanih LCA študij in ne rezultati enega konkretnega vozila. ICE vs. HEV vs. PHEV vs. BEV – LCA primerjava Kazalnik ICE-G 🚗 HEV 🔋 PHEV 🔌 BEV ⚡ Št. analiz (n) 29 16 21 60 Proizvodnja g CO₂e/km ~35 ~42 ~37 ~57 Proizvodnja – absolutno ~5–9 t CO₂e* podoben ICE 8,2–8,9 t 7,8–26,2 t Delež proizvodnje v LCA 14 % – 16–32 % (~25 %) – Uporaba / WTW g CO₂e/km 133–268 – – 4–177 Delež WTW v celotnem LCA ~80 % ~75 % ~68 % – Celotni LCA g CO₂e/km 223 185 157 121 Celotni LCA t CO₂e/vozilo 46 t 37 t 35 t 25 t Razlika LCA glede na ICE-G 0 % −17 % −32 % −41 % Razpon razlike glede na ICE-G – večinoma −13 do −21 % −9 do −73 % −89 do +21 % Glavni problem visoke emisije med uporabo manjši prihranek zelo odvisen od uporabe na elektriko visoke emisije proizvodnje/baterije Baterija – delež proizvodnje – – – ~54 % * Pri ICE dokument navaja, da 90 % ocen proizvodnje pade med 5 in 9 t CO₂e/vozilo.  Najbolj pomembna številka Če vzamemo ICE-G = 100 %, dobimo približno: Pogon Celotni LCA Prihranek glede na ICE-G ICE-G 223 g/km 0 % HEV 185 g/km −17 % PHEV 157 g/km −32 % BEV 121 g/km −41 % Ti povprečni rezultati so neposredno navedeni v dokumentu; avtorji pa posebej opozarjajo, da je za primerjavo bolj zanesljiv relativni rezultat znotraj posamezne študije, ker se predpostavke med LCA študijami precej razlikujejo. Kaj se iz tabele lepo vidi 1. ICE ima najvišje emisije predvsem zaradi uporabe. Pri ICE proizvodnja predstavlja približno 14 %, približno 80 % celotnega LCA pa predstavlja WTW (well-to-wheel). 2. HEV prinese približno 17 % zmanjšanje LCA. Proizvodnja je nekoliko bolj emisijsko intenzivna (42 proti ~35 g/km pri ICE), vendar nižja poraba goriva zmanjša emisije v uporabi.  3. PHEV ima povprečno ~32 % nižji LCA, vendar z zelo velikim razponom −9 do −73 %. To je pomembno: rezultat PHEV je zelo odvisen od tega, koliko kilometrov se dejansko opravi na elektriko.  4. BEV ima najboljši povprečni rezultat: −41 %. Toda proizvodnja je bistveno bolj obremenjujoča: 57 g/km proti ~35 g/km pri ICE, baterija pa predstavlja povprečno 54 % proizvodnih emisij.  5. BEV rezultat ima tudi največjo variabilnost. V pregledanih študijah je razlika glede na ICE segala od −89 % do +21 %. Približno 92 % študij je sicer pokazalo zmanjšanje emisij v korist BEV. 
    • Copilot pravi😉: Povzetek glavnih ugotovitev Dokument ugotavlja, da sedanja evropska ureditev emisij avtomobilov preveč temelji na emisijah iz izpušne cevi, zato ne prikazuje celotnega podnebnega vpliva vozila. Emisije namreč nastajajo tudi pri pridobivanju surovin, proizvodnji jekla in baterij, proizvodnji električne energije ali goriv ter ob koncu življenjske dobe vozila. Avtorji zato predlagajo prehod od zgolj »dekarbonizacije« k »defosilizaciji«, torej zmanjševanju uporabe fosilnega ogljika skozi celoten življenjski cikel vozila.    Glavno priporočilo je uvedba regulacije, ki temelji na analizi življenjskega cikla (LCA) in enakovredno upošteva pogon, uporabljeno energijo, materiale ter recikliranje. Prehod naj bi potekal v treh fazah: najprej obvezno in preverjeno poročanje o emisijah skozi življenjski cikel, nato sistem nagrajevanja dejansko doseženih izboljšav ter od leta 2032 postopna uvedba zavezujočih meril. Poseben poudarek dokument namenja nizkoogljičnemu jeklu kot prvemu praktičnemu primeru.  Osrednja ugotovitev je, da bi tak pristop EU omogočil učinkovitejše zmanjševanje emisij, saj bi nagrajeval vsako dokazljivo zmanjšanje uporabe fosilnega ogljika, ne glede na to, ali je doseženo z elektrifikacijo, čistejšo energijo,    V dokumentu so za ICE, PHEV in BEV zelo uporabni konkretni podatki. Pomembno pa je, da gre za pregled obstoječe literature, zato avtorji opozarjajo, da se rezultati med študijami precej razlikujejo. Ključni podatki LCA po tipu pogona Pogon Povprečne emisije v življenjskem ciklu Razpon Povprečna proizvodnja Glavna ugotovitev ICE-G (bencin) približno 185 g CO₂e/km – ~35 g/km visoke emisije predvsem v fazi uporabe PHEV približno 157 g CO₂e/km 58–242 g/km ~37 g/km boljši od ICE, vendar zelo odvisen od dejanske uporabe električnega načina BEV/ZEV približno 121 g CO₂e/km 24–243 g/km ~57 g/km najnižje povprečne emisije skozi življenjski cikel Pri celotnem življenjskem ciklu to pomeni približno 37 t CO₂e za ICE-G, 35 t za PHEV in 25 t za BEV. BEV ima torej v pregledani literaturi približno 35 % nižje emisije kot ICE-G, vendar je razpon rezultatov zelo velik.    ICE: proizvodnja predstavlja približno 14 % življenjskih emisij pri bencinskem ICE, glavnina pa nastane med uporabo. Pri ICE-G in ICE-D so skupne WTW-emisije ocenjene med 133 in 268 g CO₂e/km.    PHEV: proizvodne emisije so nekoliko višje kot pri ICE (~37 g/km), življenjski rezultat pa je močno odvisen od tega, koliko se vozilo dejansko vozi na elektriko. Delež WTW-emisij je v povprečju približno 68 % celotnega LCA, vendar z razponom 52–79 %.    BEV/ZEV: proizvodnja je bistveno bolj emisijsko intenzivna – povprečno 57 g CO₂e/km, pri čemer baterija predstavlja povprečno 54 % proizvodnih emisij. V primerjavi z ICE-G so bile v skoraj vseh pregledanih študijah proizvodne emisije BEV višje, od +11 % do trikratnika, vendar se ta začetni »ogljični dolg« praviloma kompenzira z nižjimi emisijami med uporabo.    Posebej pomembno: BEV niso avtomatično najboljši v vseh okoliščinah. Dokument ugotavlja, da se njihova življenjska prednost pred klasičnimi pogoni izgubi približno pri 600 g CO₂e/kWh električnega omrežja; vse države EU so bile v analiziranem obdobju pod tem pragom. 
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.