Skoči na vsebino

Parkiranje na klancu

Ustvari kratki URL


Priporočeno sporočilo

Napisano

Pozdravljeni, 

 

danes sem parkiral na strmem klancu in seveda zategnil ročno zavoro ter dal v vzvratno prestavo, prednja kolesa pa obrnil proti robniku. 

 

Znaka ni, po moji oceni je klanec nekje 12%. 

 

Ko sem odhajal oziroma se usedel v avto in ga vžgal, žal ni šlo drugače kot da ga zapeljem malo vzvratno in se potem spustim navzdol cca. 50m ; avto je bil seveda hladen po 4 urah mirovanja in ker pri meni ne deluje nič na silo sem se spustil navzdol s tem da sem imel v vzvratni prestavi ter držal sklopko, vmes pa sem bil pripravljen da mi ne bi slučajno kdo pripeljal nasproti, tako da sem potem ob spustu ob stisnjeni sklopki prestavil v ler in čez nekaj sekund ko sem nabral hitrost dal v prvo ter malo gasa in potem peljal z ostalimi prestavami naprej. Zasmrdelo ni nič. Sem ravnal pravilno? 

Potem pa normalno naprej. Drugače žal ni šlo, saj sem gledal da ga čim manj mučim, hkrati pa tudi nisem vedel točno kako postopati, saj če bi mi kakšen idiot pripel nasproti ne bi mogel hitro reagirati ; sem že imel primer ko sem šel po klancu vzvratno navzdol oziroma v nasprotni smeri in enostavno ker je bilo spolzko nisem dal v vzvratno prestavo, ampak sem držal sklopko ter peljal v prvi v primeru da bi mi začel zdrsavati, ko pa sem pripeljal oziroma se spustil do ravnine pa sem zaradi ledu da ne bi kopal v prazno speljal z drugo in na ta način malo naprej zaviral z motorjem oziroma gledal da mi ne cuka in vozil do konca z drsečo sklopko, na ne-poledenelem delu pa normalno ustavil in speljal s prvo prestavo. 

 

Kako pa bi vi peljali oziroma speljali omenjene situacije z navadnim menjalnikom?

 

Hvala za pomoč in odgovore

Napisano (urejeno)

Jst bi odpeljal po klančku dol,.. al pa kako nutrijo uporabu

 

 

Popravljeno od TiEn
  • Všeč 1
  • Haha 3
  • Zmeden 1

 

Voznik premium vozila, na premium pnevmatikah ter voznik premium kolesa na premium pnevmatikah.

 

Napisano (urejeno)

Ne vem, jaz tudi na klancu pustim v prvi + ročna + obrnjena kolesa.

Popravljeno od g.Wankel

The ability to speak does not make you intelligent.

Napisano (urejeno)

Čist ne razumem težave, v čem je problem??? Dokler je sklopka zanesljivo stisnjena, nima težave, ali?

 

Mene pa pri Mazdah motijo začetni visoki obrati in v začetku nekaj časa drsam sklopko ali pa bi šel po ulici kot sneta sekira. 😄

Popravljeno od Janez007
  • Všeč 1
  • Haha 3
  • Zmeden 1
Napisano

Omenjeni spot je sicer izven konteksta, ampak mimogrede ga imajo za himno v Ford klubu Slovenije.

 

pred 7 minutami je Janez007 napisal:

Čist ne razumem težave, v čem je problem??? Dokler je sklopka zanesljivo stisnjena, nima težave, ali?

 

Mene pa pri Mazdah motijo začetni visoki obrati in v začetku nekaj časa drsam sklopko ali pa bi šel po ulici kot sneta skira. 😄

Točno to...

A če je sklopka stisnjena ni škode, če sem med premikanjem dal iz R v 1.prestavo ?

Mimogrede imaš prav, japonci imajo visoke obrati in moraš paziti da daš oziroma doziraš minimalno gasa ob speljevanju.

Napisano (urejeno)
pred 6 minutami je DonFelipe napisal:

Omenjeni spot je sicer izven konteksta, ampak mimogrede ga imajo za himno v Ford klubu Slovenije.

 

Točno to...

A če je sklopka stisnjena ni škode, če sem med premikanjem dal iz R v 1.prestavo ?

Mimogrede imaš prav, japonci imajo visoke obrati in moraš paziti da daš oziroma doziraš minimalno gasa ob speljevanju.

Po mojem laičnem mnenju čisto nobene. Pa tudi če kdaj zaškrta, ni panike. Je pa @scania strokovnjak, ki pozna menjalnike v podrobnosti.

Popravljeno od Janez007
Napisano

Zaškrtalo ni nič. Očitno je tisti obroček s katerim pretakneš oziroma daš v R zaščita v primeru da pozabiš. Ampak bolje da sem imel omenjeni primer kot da bi povzročil nesrečo oziroma imel kakršnokoli nezgodo ali pa da bi poškodoval menjalnik. 

Raje vprašam kot da bi zadevo pokvaril. 

Je pa seveda lažje speljevati oziroma voziti z avtomatiko, v tem primeru bi lepo premaknil iz P v D oziroma v strmem klancu lepo v 2 ali 1 in se ne bi mučil tako kot danes. 

 

Napisano
pred 4 urami je Janez007 napisal:

Mene pa pri Mazdah motijo začetni visoki obrati in v začetku nekaj časa drsam sklopko ali pa bi šel po ulici kot sneta skira. 😄

 

Pri bencinskih Mazdah skyactiv G si hotel reči? Dizel nima nekih pretiranih obratov, ko je mrzel.

33112_1.png

Napisano

Narobe ni nič ,da si imel v vzvratni ampak ne vem zakaj ne počakate na mestu 40 sek.in obrati nato padejo,potem pa lepo odpelješ po klancu navzdol v prvi👍 Jaz se po dosedanjih izkušnjah nebi nikoli peljal v leru navzdol,ker vem kaj se zgodi v teh primerih......🥴 @Slivka in še kdo zagotovo dobro vedo kako se tem situacijam streže.....:prstgor:

Napisano
pred 6 urami je Boss napisal:

 

Pri bencinskih Mazdah skyactiv G si hotel reči? Dizel nima nekih pretiranih obratov, ko je mrzel.

Moj dizel kar pogosto zažene z visokimi obrati. Za moj okus previsokimi. Nekaj časa traja, potem pa spusti obrate.
Naj bi bilo normalno, celo v priročniku je opisano, da se ne sekiraj 🙂
Mislim, da je to povezano s tem, da Skyactiv D nima AdBlue, pa vseeno dosega Euro 6 standarde in so pač morali uporabiti nekaj drugačen pristop. Ne poznam podrobnosti.

 

  • Všeč 3
  • Začuden 1
Napisano (urejeno)
pred 8 urami je Boss napisal:

 

Pri bencinskih Mazdah skyactiv G si hotel reči? Dizel nima nekih pretiranih obratov, ko je mrzel.

 

Vem za G120, G165, G194 in CD175. Tako so Mazde tovarniško narejene - programirane. :( Mene moti, ker speljujem najprej cca 15 metrov nazaj, pa potem speljem naprej in moram takoj močno zavit in odvit skozi dvoriščna vrata pri tem pa pazit, da nisem prehiter, da avto kam ne ruknem  ... 

 

Danes sem spremljal. Ko vžgem, nabije na 1.500 obratov in drži nekaj 10 sekund. Na 750 obratov je prišla po nekaj minutah, ko je bila segreta na delovno temperaturo (obrati so se počasi zvezno nižali s 1.500 na 750).

Popravljeno od Janez007
Napisano
pred 13 urami je Janez007 napisal:

Mene pa pri Mazdah motijo začetni visoki obrati in v začetku nekaj časa drsam sklopko ali pa bi šel po ulici kot sneta sekira. 😄

Obstaja rešitev za to: počakaš tisto minuto, da se obrati umirijo na 900-1000 rpm in potem spelješ/odpelješ. Z že malo ogretim katalizatorjem.

  • Všeč 3
  • Haha 1
Napisano
pred 3 urami je kacnje napisal:

Moj dizel kar pogosto zažene z visokimi obrati. Za moj okus previsokimi. Nekaj časa traja, potem pa spusti obrate.
Naj bi bilo normalno, celo v priročniku je opisano, da se ne sekiraj 🙂
Mislim, da je to povezano s tem, da Skyactiv D nima AdBlue, pa vseeno dosega Euro 6 standarde in so pač morali uporabiti nekaj drugačen pristop. Ne poznam podrobnosti.

 

Kot so že omenili ostali, katalizator naj bi se na ta način čim prej segrel, da je bolj eko.

  • Všeč 1
  • Začuden 1
Napisano
pred 10 urami je Bini napisal:

Narobe ni nič ,da si imel v vzvratni ampak ne vem zakaj ne počakate na mestu 40 sek.in obrati nato padejo,potem pa lepo odpelješ po klancu navzdol v prvi👍 Jaz se po dosedanjih izkušnjah nebi nikoli peljal v leru navzdol,ker vem kaj se zgodi v teh primerih......🥴 @Slivka in še kdo zagotovo dobro vedo kako se tem situacijam streže.....:prstgor:

Ja, ampak kako naj počakam, če se ti vedno nekdo vriva in je živčen, pa še nihče ne parkira v klanec oziroma na hribovitem predelu ; imam soseda kateri ima VW Golf VI in živi na klancu naokoli ima ogromno prostora ampak raje prosi sovaščana ki je skoraj kilometer stran da se ne vozi po makadamu in parkira na njegovi parceli ; če mene vprašaš je to pacient. Pa dostikrat pride do omenjene situacije da moraš parkirati na klancu, bodisi navzgor ali navzdol, in potem ti zadeva drsi, ko pa greš vzvratno navzgor pa zna pri ročnem menjalniku lepo zasmrdeti sklopka, sploh pri manjših kubaturah (npr. Clio 1,2),

 

pred 3 urami je kacnje napisal:

Moj dizel kar pogosto zažene z visokimi obrati. Za moj okus previsokimi. Nekaj časa traja, potem pa spusti obrate.
Naj bi bilo normalno, celo v priročniku je opisano, da se ne sekiraj 🙂
Mislim, da je to povezano s tem, da Skyactiv D nima AdBlue, pa vseeno dosega Euro 6 standarde in so pač morali uporabiti nekaj drugačen pristop. Ne poznam podrobnosti.

To je normalno, sem vozil klasičnega dizla, Opel Zafira A, normalni obrati obrati na začetku 900, potem pa zadeva pada na normalno ko se ogreje. Samo gretje pa ne začne delovati ko ni na delovni temperaturi.

 

pred 3 urami je Janez007 napisal:

 

Vem za G120, G165, G194 in CD175. Tako so Mazde tovarniško narejene - programirane. :( Mene moti, ker speljujem najprej cca 15 metrov nazaj, pa potem speljem naprej in moram takoj močno zavit in odvit skozi dvoriščna vrata pri tem pa pazit, da nisem prehiter, da avto kam ne ruknem  ... 

 

Danes sem spremljal. Ko vžgem, nabije na 1.500 obratov in drži nekaj 10 sekund. Na 750 obratov je prišla po nekaj minutah, ko je bila segreta na delovno temperaturo (obrati so se počasi zvezno nižali s 1.500 na 750).

No vidiš, zelo malo prostora in moraš zadevo odmanevrirati ; sedaj pa pomisli da ti je še kdo parkiran na sosednjem pločniku ali malo naprej oziroma pred vrati. Avtomatika je precej lažje manevrirati, naj si bo mrzel ali ogret. 

Moj brat recimo pusti da laufa na mestu da mu potem ne bi ugašal, sploh zjutraj. 

 

Pred eno uro je dvorjan napisal:

Obstaja rešitev za to: počakaš tisto minuto, da se obrati umirijo na 900-1000 rpm in potem spelješ/odpelješ. Z že malo ogretim katalizatorjem.

To je pa problem novodobnikov ker ti crkavajo oziroma ugašajo ter prižigajo lučke za vsako malenkost. 

pred 2 minutama je NevLado napisal:

Kot so že omenili ostali, katalizator naj bi se na ta način čim prej segrel, da je bolj eko.

Ja. samo da te dela živčnega in da ti zadeva čimprej crkne ter te ovira pri manevriranju. 

Napisano
pred 12 minutami je DonFelipe napisal:

To je normalno, sem vozil klasičnega dizla, Opel Zafira A, normalni obrati obrati na začetku 900, potem pa zadeva pada na normalno ko se ogreje. Samo gretje pa ne začne delovati ko ni na delovni temperaturi.

Vidiš, moj Passat je bil pa precej bolj uglajen. Skoraj nič ni dvignil obratov (no, nekaj malega).

Napisano
Pred eno uro je DonFelipe napisal:

Ja, ampak kako naj počakam, če se ti vedno nekdo vriva in je živčen, pa še nihče ne parkira v klanec oziroma na hribovitem predelu ; imam soseda kateri ima VW Golf VI in živi na klancu naokoli ima ogromno prostora ampak raje prosi sovaščana ki je skoraj kilometer stran da se ne vozi po makadamu in parkira na njegovi parceli ; če mene vprašaš je to pacient. Pa dostikrat pride do omenjene situacije da moraš parkirati na klancu, bodisi navzgor ali navzdol, in potem ti zadeva drsi, ko pa greš vzvratno navzgor pa zna pri ročnem menjalniku lepo zasmrdeti sklopka, sploh pri manjših kubaturah (npr. Clio 1,2),

 

To je normalno, sem vozil klasičnega dizla, Opel Zafira A, normalni obrati obrati na začetku 900, potem pa zadeva pada na normalno ko se ogreje. Samo gretje pa ne začne delovati ko ni na delovni temperaturi.

 

No vidiš, zelo malo prostora in moraš zadevo odmanevrirati ; sedaj pa pomisli da ti je še kdo parkiran na sosednjem pločniku ali malo naprej oziroma pred vrati. Avtomatika je precej lažje manevrirati, naj si bo mrzel ali ogret. 

Moj brat recimo pusti da laufa na mestu da mu potem ne bi ugašal, sploh zjutraj. 

 

To je pa problem novodobnikov ker ti crkavajo oziroma ugašajo ter prižigajo lučke za vsako malenkost. 

Ja. samo da te dela živčnega in da ti zadeva čimprej crkne ter te ovira pri manevriranju. 

Kaj naj rečem 🤔 ful kompliciraš, če bi se jaz s takimi stvarmi tako obremenjeval, vržem šefu ključe pa čao in hodim peš...... :danzoman:

Napisano
pred 1 uro je kacnje napisal:

Vidiš, moj Passat je bil pa precej bolj uglajen. Skoraj nič ni dvignil obratov (no, nekaj malega).

Ah, Passat. Prednosti in slabosti pri obeh. :lol:

  • Všeč 1
  • Haha 2
  • 3 tedne kasneje...
Napisano

Aja?

Kako ti pa kaj ročna oziroma parkirna zavora primer?

Jaz jo vedno zategnem do konca. 

Ko pa speljujem bodisi navkreber ali pa navzdol z njeno pomočjo vedno spuščam sklopko da začutim točko speljevanja in potem po polžje da ne crkne, nikakor pa ne turiram. 

Vse je po občutku prijemanja in poslušanja motorja, obratomer je samo informativno. 

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...
  • Zadnja sporočila

    • Ne moreš primerjati Makite z  šrotom od parkside. Najslabša Makita je svetlobna leta nad najboljšim parksideom. Naj samo povem, da sem samo enkrat kupil električni rezalnik od parkside. Med delom ( pri visokih obratih, seveda) je razneslo nož in ostanki so poškodovali ohišje.  Del ohišja se je zaril v stol poleg mene. Dobro, da sem ostal živ. Od takrat ne kupujem več poceni orodja, pa četudi ga rabim samo enkrat. Recimo za razrez dveh desk sem kupil novo Makito baterijsko 36V cirkulano žago. Vem, da jo bom še kdaj rabil.😉
    • Skrajni čas za povečanje motorne moči vozila oz. nakup močnejšega, haha   Obisk črpalke precej prijaznejši do denarnice | 24ur.com WWW.24UR.COM Opolnoči stopajo v veljavo nove cene naftnih derivatov. Liter bencina bo z 1,530 evra cenejši za 6,2 centa, dizel z 1,607 evra za 11,1 centa, kurilno olje pa z 1,200 evra za 11,8 centa.  
    • Pogorela najvišje ležeča kmetija: poginile vse živali, lastnik poškodovan | 24ur.com WWW.24UR.COM Požar je minulo noč zajel najvišje ležečo kmetijo v Sloveniji, kmetijo Bukovnik pod Raduho. Po prvih podatkih Policijske uprave Celje je požar zajel celotno domačijo, tako stanovanjsko hišo kot gospodarska...  
    • Jaz bom malce drugače napisal. Sem sicer vesel,da obstaja Parkside,ker tako pritiska na uveljavljene proizvajalce,da cene ne ponorijo,in tako omogoča tudi navadnim smrtnikom nakup še kolikor toliko dobrega orodja.   Je pa res,da je za to še več made in china dreka. Vidim pa,da so izkušnje z Parkside bolj tako-tako...v povprečju je cca.50% v redu,50% je pa drek. Pa ne moreš se zanesti,da če vzameš "Performance" serijo,da bo po tem OK. Pigledaš na YouTube ali na forume,hitro vidiš,da nima veze,kaj vzameš.   Tukaj bi jaz dodal še eno stvar,ki bolj mene moti-predvsem vrtalni vijačniki so v primerjavi z uveljavljenimi znamkami dobesedno "glomazni". Pa ne,da se hvalim...a npr.Metabo LTX BS serija je po gabaritih manjša kot vsak Parkside 20V vrtalni vijačnik...če odmisliš nastavek za baterijo,je zelo primerljiv z Parkside 12V vrtalnim vijačnikom. Še ena stvar,ki me moti,pa je dejstvo,da Parkside "laže" pri navedbah podatkov. Pri vrtalnih vijačnikih npr. navaja le max."trdi" navor,in še ta je "zlagan". OK,po mojem mnenju navor ni najpomembnejši podatek pri tej vrsti orodja,a trend vseeno gre v smer "več je bolje"...vsaj če se gleda vse popularne "teste" na YouTube. Tukaj,se vsaj v mojih očeh hitro relativizira "nizka cena", ker če npr. en Metabo BS 18 LT BL pri navoru potegne enako kot npr. "vrhunski" Parkside za okroglih 80€ (v kovčku,brez baterije in polnilca)...pa sem takrat oba BS in SB,ki ju imam dobil za...ne vem več🤔...120€/kom. se mi zdi...tu nekje-bi moral preveriti. Pa bo Parkside škripnil,bo "za v kanto",za Metabo pa dobiš vse dele...itd,itd...   Res pa je tudi,da za tistih 40€, ko je v akciji tisti najbolj simpl-osnovni Parkside v kovčku,z 2Ah baterijo+simpl polnilec...tukaj seveda za tistih 2-3x na leto kak vijak,luknjo...seveda-bolje "slabo" vijaciti na stroj,kot pa "na roke"... Sicer pa kot zmeraj-pri cvenku se vse ustavi-čisto razumljivo,za to pa vsak zase ve. Jaz zase vem,da cca.650€ ali več samo za stroj za kovičenje ne dam..za tistih par krat...seveda profesionalni krovec to nuca,in si ne more privoščiti,da če škripne,da gre stroj "v kanto",ker pri njem stroj mora delati-kaj drugega ni alternativa. Za to pa je seveda v redu,da obstaja tako profi roba,kot tudi cenejša orodja. Bi pa vseeno rad pripomnil,da zna Parkside-Performance serija biti malce zavajajoča,misleč,da je to "profesionalno" orodje. Ne bo držalo,ker že zaradi cvenka ne more biti. Po mojem je nekje v rangu cenejše ponudbe strojev Makita,ki so namenjeni DIY-u in čisto nič višje....moje mnenje.
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.