Skoči na vsebino

Računalništvo


curko

Priporočeno sporočilo

Vem, da je mel Acer neke Predator serije 4K HDR1000, ki so tudi 1200-1500€ koštale, verjetno dans že kaj manj. Za preverit mogoče. Men osebno predrago za monitor. Sam sem gledal rang 400€. Pristal sem na Gigabyte M27Q (rev.2). 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

dne 8. 10. 2023 ob 15:42 je Janez007 napisal:

Sam sem imel isto dilemo, naročil 2,5" SATA SSD EVO 870, potem pa se je dobavitelj zmotil in dobavil EVO 970 PLUS. Sem zaenkrat zelo zadovoljen ... zadeve tečejo gladko, naročil sem že 3 hladilnike ... nižja temperatura tudi ne škodi, sploh če gre za varnost spravljenih podatkov. 

 

image.png

Tisti Finscold IceGlacier je TOP za cvenk👍...vzel dva za bodoči HTPC.

 

Po testih je dober

 

Lepo izdelan,spodnji plehnati del lepo nalega v izrezkano vdolbino,luknje za vijake pa tudi TOP-lahko lepo stisneš za optimalni kontakt...takrat (Septembra 2022) dal 11,68€/kom z ptt vred...

IMG_20231012_092429.jpg

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred eno uro je Scr3am napisal:

Pri tako debelem hladilniku je treba paziti kje imaš m2 socket na matični. Jaz ga imam recimo takoj za GPUjem in ni šans da to notri spravim.

Lahko greš na PCI vmesnik,če ne gre drugače😉

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

In downgradaš na sata brzino haha. Verjetno ma en slot tko, da ga grafična prekriva, tam nima kej s hladilniki praskat, en je pa ponavad takoj pod grafično, tam je pa sam širina važna, ta njegova višina ne bo problem. Jst sm dal nekih 11€ za Be Quiet MC1 hladilnik, pa je debel lih tok kot dve rebri pr temu Glacierju hahaha, MC1 Pro pa še eno rebro zraven. Men zlgeda super tole, k je najdu in ne bi smel met problema montirat. Drugač pa lahko zamenjava 😄 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 2 urama je skritikrt napisal:

Lahko greš na PCI vmesnik,če ne gre drugače😉

Tudi na pcie negre zaradi same debeline graficne kartice :) (vecina novejsih graficnih so kar velike in debele). Vsi teli pcieji so pa pod pcie za gpu .Zmagajo tiste maticne k imajo m2 socket nad gpujem. Jaz recimo zaradi GPUja sploh nisem mogel priklopiti usb 3.0 (ta debeli konektor) na maticno. Sem narocil iz aliexpresa splitter k je v oblike crke L da sem lahko sploh priklopil... Verjetno bi bilo malo lazje ce bi bila maticna ATX format in ne mATX.

Popravljeno od Scr3am
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ja, če je pa mATX pol pa ne vem. ATX nima problema. Pri ATX je en slot pod procesorjem, ta je najhitrejši tut, sem butneš primarni disk. Potem je en slot, ki ga grafična prekriva in en takoj pod grafično. Imam precej veliko grafično, mislim, da je samo še 4090 večja in mi nič ne striže.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 5 urami je Scr3am napisal:

Tudi na pcie negre zaradi same debeline graficne kartice :) (vecina novejsih graficnih so kar velike in debele). Vsi teli pcieji so pa pod pcie za gpu .Zmagajo tiste maticne k imajo m2 socket nad gpujem. Jaz recimo zaradi GPUja sploh nisem mogel priklopiti usb 3.0 (ta debeli konektor) na maticno. Sem narocil iz aliexpresa splitter k je v oblike crke L da sem lahko sploh priklopil... Verjetno bi bilo malo lazje ce bi bila maticna ATX format in ne mATX.

Takšne in podobne težave so razlog,za kaj mATX sploh ne gledam...v bistvu je v mojem "prastarem" HTPCju celo eATX plata (Gygabyte G1 Sniper 5).

 

Mogoče ti pa kaj takšnega pomaga iz zagate😉

https://vi.aliexpress.com/item/1005005245043323.html?spm=a2g0o.productlist.main.27.6b49Xu2QXu2QWk&algo_pvid=d65dedcc-3125-4436-84ac-3ce0a8e5f850&algo_exp_id=d65dedcc-3125-4436-84ac-3ce0a8e5f850-13&pdp_npi=4%40dis!EUR!18.60!17.66!!!19.30!!%40210321dc16971310822802427eb19a!12000032343218800!sea!SI!720042727!&curPageLogUid=rDoJOpJhH0ue

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

A ni to za grafično montirat pokončno? 😄 Sej vprašanje kolk teh mini plat ima dejansko več kot en M.2 slot. Kolega ima nek mini PC in B450 plato, ima samo en slot. Še za ventilatorje ima samo dva. Za moje pojme je mid tower optimalna velikost ohišja, pa normalna ATX plata, če sestavljaš nek mal bolj resen PC.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ali pa kaj takšnega...k kje pa piše,da SSD nujno mora biti tam,kjer je priključek....

 

https://vi.aliexpress.com/item/33045511031.html?spm=a2g0o.productlist.main.13.39c47JxA7JxAtj&algo_pvid=e4e720b7-381f-43eb-9e7d-1779299724b4&algo_exp_id=e4e720b7-381f-43eb-9e7d-1779299724b4-6&pdp_npi=4%40dis!EUR!26.67!24.27!!!27.68!!%402101c80016971327957257060e1743!12000032234557244!sea!SI!720042727!&curPageLogUid=0exPNcVLQFub

 

Pr našem "family-PCju" sestavljenim Januarja 2018 sem tudi imel podobni problem,čeprav takrat takšnih problemov z pregrevanjem še ni bilo...

In sem našel enega,k je lih za glih pasal na B-350 plato pod grafo....mogoče slabih 2mm do grafe😲

Zelo dobro narejen...sem tudi kupil dva se mi zdi🙄...takrat na eBayu...

USESHOP.CO.KR

JZLL M.2 SSD Cooling Radiator kit support 2280 SM951 SM961 960PRO 950PRO 960EVO, 이샵, 가전/디지털/오피스, 컴퓨터부품/구성요소, 팬 및...

Sem pa zajebal-oz. se je B-350 plata "obesila" pr BIOS-Update-ju,in je bila za "v smeti"...in sem prešaltal na MSI B450 A-Pro plato,katera nima problema z BIOS-nadgraditvijo-gre tudi brez CPUja in le z USB ključkom....in ima tudi M.2 priključek nad grafo😃

 

EDIT: da se ne bo kdo čudil slikam...sem slikal drugi problem-baterija pod SSDjem...in sem le nalepil košček izolir-traku in je OK...če dobro pogledaš slike,se lepo vidi...kot rečeno-jaz vse slikam😁...in včasih prav pride😃

IMG_20180106_202000.jpg

IMG_20180106_202015.jpg

IMG_20180106_202120.jpg

IMG_20180106_203616.jpg

IMG_20180106_203748.jpg

IMG_20180106_203942.jpg

IMG_20180106_205039.jpg

IMG_20180106_205050.jpg

IMG_20180106_205102.jpg

Popravljeno od skritikrt
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 29 minutami je skritikrt napisal:

če dobro pogledaš slike,se lepo vidi...kot rečeno-jaz vse slikam😁...in včasih prav pride😃

aha ti maš glih to varianto pozicije, kjer ti grafična pokrije disk potem. Tuki dobr, da ti sploh rata hladilnik spravit 👍 Ponavad je nad in pod tem slotom še po en, ampak ti imaš glih samo tistega vmesnega

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 15 minutami je Tilen5 napisal:

Lej je med procom in grafo ker mi tam podpira pci-e 4.0 pa je moja 4090 kar vroča,.pa amd tudi kuri,.. od plate heatsink pa ne sfolga

Nared še par lukenj v škatlo. 😁 Zanimivo, da ti od plate ne zdrži, drugač pa 50° je čist okej in ni noben razlog za preplah. Sam, če si picajzlast pa rd prčkaš, pol te itak veseli tkole eksperimentirat. Zdej sm šel prov gledat, men na istem slotu laufa, torej zgoraj, med grafo in procem laufa na 40° in heatsink od plate. disk je 980Pro. Sem pa vidu pr tem disku, da ni raven\ploščat, kot 970 recimo, ampak je 1/4 diska mal nižja in mi ni dalo miru, pa sem šel vmes tlačit dodaten thermal pad, da sem izenaču višino in mi pol heatsink lepo pade na celo površino diska. Ker ne slikam zadev tko pametno, kot @skritikrt, sem za lažjo predstavo narisu k pet letn otrok.

 

disk.jpg

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 26 minutami je samSimon napisal:

Nared še par lukenj v škatlo. 😁 Zanimivo, da ti od plate ne zdrži, drugač pa 50° je čist okej in ni noben razlog za preplah. Sam, če si picajzlast pa rd prčkaš, pol te itak veseli tkole eksperimentirat. Zdej sm šel prov gledat, men na istem slotu laufa, torej zgoraj, med grafo in procem laufa na 40° in heatsink od plate. disk je 980Pro. Sem pa vidu pr tem disku, da ni raven\ploščat, kot 970 recimo, ampak je 1/4 diska mal nižja in mi ni dalo miru, pa sem šel vmes tlačit dodaten thermal pad, da sem izenaču višino in mi pol heatsink lepo pade na celo površino diska. Ker ne slikam zadev tko pametno, kot @skritikrt, sem za lažjo predstavo narisu k pet letn otrok.

 

disk.jpg

Pravilno si ugotovil👍...če odpreš tisti link od tistega mojega JZLL M.2 hladilnika...poglej slike termalnih pad-ov!

Tisti za controler (piše RAM Chip silicone) je debel 1,2mm! ostali za spominske čipe pa 1mm!

3x lahko ugibaš za kaj😉

 

Zato pa sem takrat vzel točno tega...prej sem že vse meril in meril...res k blesav....in je na srečo pasalo.

Bi pa omenil lih to,k kitajčki radi naredijo "kar nekaj" (tisti JZLL je Made in Korea),pol pa imaš probleme zaradi takih detajlov...se moraš res pozanimati,če ne zna biti še slabše.

 

V teh primerih,če ne drugače,je pametno izmeriti z kljunastim merilom...,in kupiti termalne pade posebaj...ali pa kupiti debelejše,k se jih da malce stisniti...pod pogojem,da je konstrukcija hladilnika taka,da se stisniti da.

Pr JZLL-ju je lih to genialno rešeno...bolj privijaš,bolj zraven vleče...pr konstrukcijah z vijaki "z strani" je pa pač potrebno v "šraufštok"😁😂

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 19 urami je skritikrt napisal:

Lahko greš na PCI vmesnik,če ne gre drugače😉

Imam nad GPU-jem. Dejansko pod hladilnikom za CPU.

 

Zakaj za vraga bi tišal tak vlki hladilnik gor?

Če dela na 40-50°C s serijskim. Samo čakam, kdaj bo kdo kako vodno hlajenje začel na diske tiščat.

Disk začneš bolj hladit, ko ga začne performančno bremzat, zaradi pregretja.

 

Pa imam S990 PRO na PCIx 4. gen. Pod grafično:

9751_08_asrock-z590-extreme-wi-fi-6e-mot

 

Marsikdo je tudi SATA SSDje hladil. Jaz nikoli. Roba more delat na delovni temperaturi.

 

To je kot da bi rekel, avto ima vodo ca. 90°C, meni je dosti. Dajmo jo bolj hladit. Zakaj ne bi vsi vozli na 60°C?

Boljše da ne povem, na kolko vodo greje i20n😉

Popravljeno od godlike
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ja, itak pretiravamo. 😃

 

Imam doma 11 let stara Toshiba prenosnika, kjer se temperature čipov gibljejo okoli 85 stopinj. Pa še vedno delata.

Po drugi strani pa veliko bolj boli, če crkne SSD ali HDD, kot če crkne CPU, GPU, RAM, ... In nižja delovna temperatura lahko čipom koristi (stabilnejše delovanje, daljša življenjska doba), za razliko od hladilne tekočine Mazd.

Na PC, kjer tole pišem, imam SSD EVO 970 500GB brez hladilnika, običajno s temperaturo okoli 50 stopinj, trenutno pa 39. :) 

 

Toshiba

image.png

 

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 28 minutami je Janez007 napisal:

Po drugi strani pa veliko bolj boli, če crkne SSD ali HDD, kot če crkne CPU, GPU

heh, mogoče na 11 let staremu, ja 😅 Pri cenah GPU danes... nej mi 5x crkne disk rajš

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 2 minutama je Tilen5 napisal:

Jej kaj boste pogruntali,..jst sm sam mal trolu 🤪🤣

 

Takole pa hladim router ... en ventilator v papirnati škatli, napajam na USB 2.0 routerja, s ščipalkami pa zagotavljam dovoljšen odmik od stene - vhodni zrak 😃

Čipi routerja so tako 10-20 stopinj hladnejši, ... če se pregrevajo zna to povzročati nestabilnost delovanja

image.png

 

image.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 2 urama je Janez007 napisal:

 ... recimo z družinskimi slikami, podatki, ki niso arhivirani še na drug način .. 😃 

To je na NAS-u z 2x WD black šajba disk.

Hotel sem rečt, da hladilnik rabi, ne pa megalomanskega. Bolje potem komplet temperaturo v kišti nižat.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 4 urami je godlike napisal:

Imam nad GPU-jem. Dejansko pod hladilnikom za CPU.

 

Zakaj za vraga bi tišal tak vlki hladilnik gor?

Če dela na 40-50°C s serijskim. Samo čakam, kdaj bo kdo kako vodno hlajenje začel na diske tiščat.

Disk začneš bolj hladit, ko ga začne performančno bremzat, zaradi pregretja.

 

Pa imam S990 PRO na PCIx 4. gen. Pod grafično:

9751_08_asrock-z590-extreme-wi-fi-6e-mot

 

Marsikdo je tudi SATA SSDje hladil. Jaz nikoli. Roba more delat na delovni temperaturi.

 

To je kot da bi rekel, avto ima vodo ca. 90°C, meni je dosti. Dajmo jo bolj hladit. Zakaj ne bi vsi vozli na 60°C?

Boljše da ne povem, na kolko vodo greje i20n😉

Jaz bom pa rekel drugače-odvisno od konfiguracije in od režima oz. prevetritve.

Pri meni je cilj visoki performance z čim boljšo "tihostjo" sistema.

Pri Family-PCju grafa praktično nikoli ne zalaufa ventilatorja (šele nad 45stopinjami)...aktivno hlajen je le CPU,pa še ta z čim nižjimi RPM.

In če hočeš imeti temperature SSDja na nizki ravni in brez špic pri temp. pri večjih dostopih,je tak veliki hladilnik (velika termalna masa) lih tapravi....ker "cel sistem" ni tako močno prevetren-edina 12cm ventilatorja (Sanyo Denki SAN CE) laufata na cca. 400-450rpm (tega ne slišiš😃👍)...14cm ventilator na CPU-hladilniku https://www.amazon.de/gp/product/B074XB7FDR/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1 pa laufa na cca. 500RPM v IDLE-u (tudi na slišiš).

Krivulje ventilatorjev so pri mojih PCjih naštimane tako,da dopuščajo dokaj visoke temp. do cca. 65-70stopinj...pač glede na obremenitev...,šele na to začnejo višati obrate!...je pa res,da je sistem termalno tako dober,da če CPU in GPU vidita 30stopinj,je to zanju že "poletje"😄.

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

  • Zadnja sporočila

    • No, pa saj bo trg pokazal ceno. Če nisi nek izkušen prodajalec, je bolje malo naviti in se počasi dol premikati. Jaz sem s 14 let starim Meganom podobno naredil. Ceno sem navil na 2,5 kratnik kar se je vrtelo na avto.net. Potem sem jo po tednih počasi nižal in začeli so grabiti pri 2 kratniku tistega kar je bilo povprečno na avto.net in je bil za tam okrog tudi prodan v roku cca. enega meseca. Cilj je pa bil, da kupi avto nekdo, ki ga bo naprej uporabjal in da niso kakšni nebodigatreba dilerji okrog mene hodili. Že tako jih je preveč... Mudilo se mi ni, avto je bil lepo vzdrževan in ohranjen za svoja leta in to je to. V takšnih primerih se lahko malo poigraš s trgom in naženeš vsakega, ki ima preveč se veselje pogajati. Pri tako postavljeni ceni pridejo mimo samo resni in še preveč klicev se znebiš. Meni se drugače in kako se to ponavadi dela, na žalost ne ljubi...
    • Torej očitno ni narejen za te obremenitve in primeren za vožnjo po AC do Črne gore, ker bi ga skurilo in porabilo bistveno več od prikazane energije. Sedaj me pa res  zanima kako si se cijazil in koliko časa si porabil za takšno razdaljo s to raketo.
    • Glede na forum, samo enega to moti, ampak tolk fejst da se mu je cist odpelal 😂  
    • Mene fascinira izbira, ker je totalno na kontra polih. Kupi naj, kam ga srce vleče, bo najbolj zadovoljen.   @DINAMIK Glede plastik si priberi tukaj: Tema o plastikah   99% jih ta zadeva ne moti.
    • Takole bo bolj prav z novo temo, ne vem zakaj bi mešali Forda in še vse druga v temo CX-30..... 🤔  Kar se pa tiče izbire se pa tako ve cx-30 🤗😉 Lahko pa mu še Fordaši kaj svetujejo.... 
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.