Skoči na vsebino

Priporočeno sporočilo

pred 3 urami je NevLado napisal:

Kaj bi pa profitiral z 5W40 v primerjavi z 5W30?

Je za večje temperature, se manj žge. 😊Ker pravi, da se mu temperatura zelo dvigne. Športni avti imajo 50tko vsaj včasih je bilo tako.... 😉

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

dne 15. 11. 2023 ob 8:28 je Slivka napisal:

Imam eno vprašanje za strokovnjake, ker mnenja amaterjev sem že slišal.

 

Torej, za našega FuksWagna je predpisano olje 0W20. 

 

Baje, da zdaj dajejo redkejša olja, da zmanjšajo trenje in posledično porabo in emisije. Ampak motor tega redkega olja porabi toliko, da ga med servisnimi intervali pravzaprav že "zamenjam"...

 

Dobro, če bi vozil po avtocestah in z podpovprečno obremenitvijo (se pravi, da bi bili v vozilu največ tri osebe), bi zadeva mogoče še šla. Mi pa to vozilo (kanto na kolesih, ker avto to ni) vozimo po hribih. Praviloma kar proti polni obremenitvi (skoraj vsaka druga vožnja je s šestimi potniki). In se temperatura olja brez priganjanja motorja dvigne vse tja do na 120°C. In motor žlampa olje kot krava vodo... 

 

Pa me zanima, kaj bi se zgodilo, če bi v našega FuksWagna nalil na primer olje 15W40? Bi ga potem kaj manj požlampal? Kako bi bilo pa z mazanjem? Mislim, če so zdaj kanalčki za 0W20, bi potem tako gosto olje sploh šlo skozi ali bi zaradi velike gostote prišlo do ležajev premalo olja in bi vse skupaj obstalo še prej kot bo sicer? Tudi filter olja je dimenzioniran za redko olje. Bi pri gostejšem olju sploh dovolil dovolj pretoka?

 

Predvidevam, da proizvajalec vozila predpiše olje, ki je primerno za vse vremenske razmere. Tako je baje olje 0W20 primerno za temperature od -40°C do nekje +30°C. Ker pa pri nas ne pomnim, da bi kdaj bilo -40°C, dejansko ne potrebujem tako redkega olja. Pri nas nekajkrat na leto padejo temperature na -20°C. Poleti pa temperature pridejo do 40°C (konkretno, v Novi Gorici leta 2022). 

 

Torej, katero olje?

 

 

 

 

Dobro bilo vedet za kateri VAG motor se gre, če se dobro spomnim pa so pri Vagovcih poleg 0w20, dovoljena tudi 0w30 in 5w30 olja.

Jaz bi na tvojem mestu poskusil z 5w30.

15w40 je no go, ker kot si sam predvideval , so oljni kanali in oljna črpalka dimenzionirani za redkejše olje in bi se znalo zgodit da bi z 15w40 vse skupaj zaribalo.

Tak da priporočam 5w30 kak motul,mobil1,shell.

Če napišeš za kateri motor se gre ti pa lahko malo bolj točno priporočim katero olje.

 

2008 Mazda 6

2004 Mazda 3

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Motul je bil ok, sem pa imel boljše izkušnje s Shell-om, najboljši je pa bil Ravenol, ki ni poceni.

 

Je na Mazdi utišal variabilno jermenico. Tudi na Mazdi je jermenica pod ketno pela, ko je bilo hladno. In to od 50.000 naprej.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

dne 16. 11. 2023 ob 18:15 je Aless napisal:

... ... ... ... ... ... ... ... Če napišeš za kateri motor se gre ti pa lahko malo bolj točno priporočim katero olje.

 

 

Dvolitrski trubo dizel s 95 kW.

 

Tak, kot ga ima Caddy Maxi 4x4.

Ima odobreno 0W20 in 0W30.

 

Za 5W30 ni nič napisano...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Heh, kake debate.... @Slivkata avto je samo še za v Sočo, Savo oz.kar ti je bližje...kolega je imel Toyoto 2.0d auris in pri 325k km ni nalil 1l olja....mislim da v zadnji 15.letih nisem nalil več kot 2.l olja...vse kamor sem bolj kot ne preventivno nalival 0.5l na servisni interval (15k km) je bila H.Accord 2.2. Ctdi....katero sem imel 4.leta in 248k km....pri bencinarju pa šipko pogledam zaradi gušta...pa ne manjka niti mm olja...tko da...prodaj ta jajca...(sorry)!

 

p.s.zakaj nisi vzel Seat Tarraco, danes sem ta voz videl na AC in to zgleda ornk voz....mislim da ima tudi 7sedežev in 4x4....

Popravljeno od sportman333
  • Všeč 4
  • Haha 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred eno uro je sportman333 napisal:

Heh, kake debate.... @Slivkata avto je samo še za v Sočo, Savo oz.kar ti je bližje...kolega je imel Toyoto 2.0d auris in pri 325k km ni nalil 1l olja....mislim da v zadnji 15.letih nisem nalil več kot 2.l olja...vse kamor sem bolj kot ne preventivno nalival 0.5l na servisni interval (15k km) je bila H.Accord 2.2. Ctdi....katero sem imel 4.leta in 248k km....pri bencinarju pa šipko pogledam zaradi gušta...pa ne manjka niti mm olja...tko da...prodaj ta jajca...(sorry)!

 

p.s.zakaj nisi vzel Seat Tarraco, danes sem ta voz videl na AC in to zgleda ornk voz....mislim da ima tudi 7sedežev in 4x4....

Težko se primerja kvaliteta EU in J vozil:lol:

N7rRRL1.jpg

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 9 urami je sportman333 napisal:

Heh, kake debate.... @Slivkata avto je samo še za v Sočo, Savo oz.kar ti je bližje...kolega je imel Toyoto 2.0d auris in pri 325k km ni nalil 1l olja....mislim da v zadnji 15.letih nisem nalil več kot 2.l olja...vse kamor sem bolj kot ne preventivno nalival 0.5l na servisni interval (15k km) je bila H.Accord 2.2. Ctdi....katero sem imel 4.leta in 248k km....pri bencinarju pa šipko pogledam zaradi gušta...pa ne manjka niti mm olja...tko da...prodaj ta jajca...(sorry)!

 

p.s.zakaj nisi vzel Seat Tarraco, danes sem ta voz videl na AC in to zgleda ornk voz....mislim da ima tudi 7sedežev in 4x4....

Bravo.

 

Težave ima s pustno našemljenim VW-jem in ti mu priporočaš VW-ja.

 

1x je v Fordovem kustumu, drugič pa Seatovem.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Sam pa po zadnjem servisu pri M3 G120 na 90.000 km (Mazdino olje 5W30, kupljen v spodnji spletni trgovini) ugotavljam, da ga po prvih opažanjih zelo verjetno manj žre (prej cca 1l/15.000 km)??? Je to možno in zakaj?😳

 

image.png

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 5 urami je Janez007 napisal:

Sam pa po zadnjem servisu pri M3 G120 na 90.000 km (Mazdino olje 5W30, kupljen v spodnji spletni trgovini) ugotavljam, da ga po prvih opažanjih zelo verjetno manj žre (prej cca 1l/15.000 km)??? Je to možno in zakaj?😳

 

image.png

Glej to olje toči tudi moja nekdanja 3ka,ki je enaka kot tvoja in pri 50kkm je začela malo piti... :nevem: Nič hudega, na 13kkm, ko je leto naokoli pride na šipki 1/3 nad min. kar je cc 0.7 L... 😉

Popravljeno od Bini
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 5 urami je godlike napisal:

Bravo.

 

Težave ima s pustno našemljenim VW-jem in ti mu priporočaš VW-ja.

 

1x je v Fordovem kustumu, drugič pa Seatovem.

Ne priporočam ne VW, ne Seata...in ne Forda🤣🤔🤭, tko da...nič od tega, sem napisal samo da sem videl tega Taracco in je ornk voz...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 20 urami je sportman333 napisal:

... ... ... ... ... ... ... ... ...

 

p.s.zakaj nisi vzel Seat Tarraco, danes sem ta voz videl na AC in to zgleda ornk voz....mislim da ima tudi 7sedežev in 4x4....

 

Seat ima dizelski motor s štirikolesnim pogonom samo v enem modelu: Leon Sportstourer.

Prvič je odpadel, ker so zraven napeštali avtomatski menjalnik.

Drugič je odpadel, ker nima sedmih sedežev.

Tretjič je odpadel, ker ni v modri barvi (tu je žena imela glavno besedo)

Je pa drugače spodoben karavan. In brez sank na strehi... 

 

Cena? Če se prav spomnim, okoli 3000€ manj od tega, ki smo ga kupili. Če pa koga resno zanima, pa lahko grem brskat po prospektih...

 

Dodatek: ups, ne morem, ker jih je dež namočil, ko je streho odpihnilo in smo jih vrgli proč.

Popravljeno od Slivka
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 4 tedne kasneje...

Eno vprašanje glede olja. 

Ker delam kratke relacije in posledično tudi kasneje segrejem motor na delovno temperaturo me zanima, ali bi bilo pametno dat kako drugo olje noter, kot 5W-30? Predpisano imam tudi 0W-40.

 

 

N7rRRL1.jpg

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 3 meseci kasneje...

V podjetju kamor delam imam možnost dobiti olje znamke Pakelo po ugodni ceni pa me zanima če je kdo že uporabil in probal to olje v dizelski Mazdi in kako se obnese in če je sploh primerno?

 

hvala za odgovor in lp

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

dne 18. 11. 2023 ob 8:58 je Janez007 napisal:

Sam pa po zadnjem servisu pri M3 G120 na 90.000 km (Mazdino olje 5W30, kupljen v spodnji spletni trgovini) ugotavljam, da ga po prvih opažanjih zelo verjetno manj žre (prej cca 1l/15.000 km)??? Je to možno in zakaj?😳

 

image.png

Danes pomerim nivo olja na obeh bencinskih Mazdicah, ki imata prevoženih med 10-12.000 km od menjave olja in sta ga požrli mogoče 2 dcl. :)

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 2 urama je DeTu88 napisal:

V podjetju kamor delam imam možnost dobiti olje znamke Pakelo po ugodni ceni pa me zanima če je kdo že uporabil in probal to olje v dizelski Mazdi in kako se obnese in če je sploh primerno?

 

hvala za odgovor in lp

 

Mogoče sem edini, ampak sem prvič slišal za to olje. Sem šel pogooglat, piše, da že kar dolgo delajo olja in da je premium.

Ampak sam osebno ne bi šparal na olju, sem imel življensko šolo. Vzamem Mobil1 in sploh ne gledam cene, na vsakih 10k.

Podpis.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 2 urama je Janez007 napisal:

Danes pomerim nivo olja na obeh bencinskih Mazdicah, ki imata prevoženih med 10-12.000 km od menjave olja in sta ga požrli mogoče 2 dcl. :)

 

A veš, da sem ravno zadnjič,ko sem menjal gume na hčerini 3ki pogledal olje in isto opazil, poraba ULTRA 5W30 je 0.0 ?zmeden? lani pa isti čas pri prejšnji stari embalaži olja 5W30 poraba dobra 0.5 l na 10kkm.... :hohoho: Očitno je to novo olne verjetno drugačno in boljše... 👍

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 39 minutami je g.Wankel napisal:

 

Mogoče sem edini, ampak sem prvič slišal za to olje. Sem šel pogooglat, piše, da že kar dolgo delajo olja in da je premium.

Ampak sam osebno ne bi šparal na olju, sem imel življensko šolo. Vzamem Mobil1 in sploh ne gledam cene, na vsakih 10k.

Jaz to olje poznam iz racing programa. Za navadno uporabo ne ravno. Tako da nevem kako se bi obneslo v vsakodnevni uporabi. Ni to da bi sparal na olju, samo ce dobim kvalitetno olje za ugodno ceno zakaj bi placeval polno ceno v trgovini. 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 minuto je DeTu88 napisal:

Jaz to olje poznam iz racing programa. Za navadno uporabo ne ravno. Tako da nevem kako se bi obneslo v vsakodnevni uporabi. Ni to da bi sparal na olju, samo ce dobim kvalitetno olje za ugodno ceno zakaj bi placeval polno ceno v trgovini. 

Vse specifikacije primerjaj, da boš sigurn in če so ustrezne bo ok, tako kot je MOTUL, MOBIL itd... 👍

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.