Skoči na vsebino

Računalništvo


curko

Priporočeno sporočilo

Pred eno uro je NevLado napisal:

Ah, če rabiš res za to osnovno uporabo lahko vzameš tole:

 

https://www.amazon.de/-/en/Display-MacBook-Lenovo-Thinkpad-Laptops-Black/dp/B0BQLLB61B

 

Ta ima EN 4K@30Hz in NIMA ethernet priključka.

 

Če rabiš dva monitorja poglej kaj cenovno ugodnejšega: https://www.amazon.de/-/en/dp/B08GK9J4H1/ref=emc_b_5_i?th=1

 

 

Ali rabiš ethernet? To jim kar dvigne ceno

 

 

Ne, mrežnega kabla se ne rabi. Bom pogledal. Sam je fora, da na njenem osebnem prenosniku pa nima usb-c priklopa in bi bilo fino imet tudi takega z usb-a priklopom. Oziroma oboje.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

👍

dne 13. 10. 2023 ob 20:38 je skritikrt napisal:

Prosim,ne me narobe razumeti...ne pravim,da bi moral menjavati hladilnik ali kaj.. saj niti ne vem kak PC-uporabnik si...vsak si ukroji sistem zase...ta tvoj hladilnik je sigurno super!

 

Hotel sem samo razložiti,kaj se da z sorazmerno malo cvenka doseči...samo,da je sistem res premišljeno sestavljen.

Poglej nekaj strani nazaj,ko sem čistil-izpihoval ta družinski PC in HTPC.

Pri tem družinskem je veliko vlogo igralo tudi ohišje...seveda mora hladilnik pasati not...gre pa tudi za druge stvari...npr. poglej stranice,in boš ugotovil,da je točno nad hladilnikom na stranico nameščena pena,katera se na rahlo stisne na hladilnik...to preprečuje,da bi zrak "pobegnil" mimo hladilnika...nad grafo je podobno (uporabil sem 3 različne tipe izolacije-2mm,2cm in alubutil).

Če malce bolj pogledaš,boš opazil take folijske kvadratke...to je alubutil (alufolija in butilna masa)...ta je uporabljen v doberšnji meri,ker je alu ohišje lahko in teži k ropotanju.. a spet ne preveč,ker z tem slabšaš hladilni učinek samega ohišja (Lian-Li PC-7NB 100% ALU)....in "narobe" montiran napajalnik...in tudi izbira napajalnika...izbira grafe MSI Gaming-X...najboljša grafa kar se tiče hlajenja in krmiljenja ventilatorjev v smislu tihosti in performance-a...izdelava sesalne predkomore za vstopna ventilatorja-gre za to,da sta odmaknjena od vsega-z tem se spet zmanjša ropot in izboljša pretok...vse luknje na ohišju so polepljene z izolirtrakom,tudi spodnje reže za vstopni zrak za napajalnik!!!😳...to pa kljub temu,da je ta obrnjen proti tlom...to pa za to,ker je odmaknjen za cca.1,5cm od tal,in tako dobi več kot dovolj zraka od obeh vstopnih ventilatorjev (dober nadtlak sistema)...če bi mu pa bila sila,pa še zmeraj lahko zažene propeler...

In ker so luknje kontraproduktivne za nadtlak prelepljene,je prevetritev in učinkovitost vstopnih ventilatorjev ekstremno visoka-nič zracnega toka ne gre "v nič"......

Vsi ti ukrepi v bistvu ne stanejo veliko,a zelo izboljšajo učinkovitost hlajenja,in omogočajo še dodatno znižanje obratov le teh.

 

Ima pa sistem dve "napaki"-izstopni ventilator in reža med hladilnikom in stropom ohišja. Režo bi lahko zaprl,pa sem jo pustil iz varnostnih razlogov,če bi zaribal ležaj ventilatorja na hladilniku (ima edini v PCju FDB ležaj...ostali imajo vsi krogljične)... in v tem primeru bi Brocken hladil pač pasivno,za kar bi pa pena nad njem bila kontraproduktivna.

In izstopni ventilator je ostal tudi zaradi tega razloga...bi v tem primeru pomagal odvajati topli zrak...tako pa teče z cca. 400RPM konstantno.

 

To so detajli,na katere večina zanesenjakov sploh ne polaga pozornosti,in si z tem po nepotrebnem slabšajo termalno učinkovitost sistema...pač "majhne finte",k se jih naučiš z leti😉

Nekaj brskal po starih slikah,in najdem slike tega projekta-izdelava tihega Family PCja.

 

Se lepo vidi,kako sem vse "odvečne" luknje prelepil,kot rečeno tudi odstranil filter vstopa za napajalnik na dnu.

Vidi se tudi,kako je napajalnik v bistvu oddaljen od dna (najbrž iz varnostnih razlogov,če bi se filter zabasal...a pri meni je itak fajn nadtlak in je učinkovit napajalnik,tako da je hladen tudi brez vklopa ventilatorja.

Poslikal tudi,kako so prelimani PCI-plehi,k je smiselno,da pride zrak k grafi,ne pa da "uide" mimo zadaj ven...komplet,kako je montiran Alubutil in Pene različnih debelin (Silent-Coat starter set za izolacijo avto-vrat https://www.orangeaudio.si/ 👍 )

In tudi izdelava predkomore-distančnika za vstopna ventilatorja za zmanjšanje "piša" zraka tudi ob večjih obratih...izdelava filtra-uporabil sem kar magnetna traka original filtra,debeli karton in kos ostanka mreže za tlake...žena je odstopila eno 20-DEN najlonko in fertig "najboljši filter". Je pa filter namenoma izdelan "čim večji",da je površina najlonke čim večja,in tudi če se zabaše z prahom,kjer so vstopne luknjice,je filtra še drugje več kot dovolj...

Vidi se tudi zatesnitev okoli BluRay pogona in spodnje "blende"-zatesnjeno vsepovsod...tudi luknje zadaj za opcijsko vodno hlajenje itd...

 

Lep projekt,ki ne stane veliko...samo ne smeš imeti "dve levi roki".

 

IMG_20180113_211322.jpg

IMG_20180113_220302.jpg

IMG_20180113_222759.jpg

IMG_20180113_223257.jpg

IMG_20180113_224659.jpg

IMG_20180113_224709.jpg

IMG_20180114_004022.jpg

IMG_20180114_004108.jpg

IMG_20180114_004119.jpg

IMG_20180114_010409.jpg

IMG_20180114_010423.jpg

IMG_20180114_010747.jpg

IMG_20180114_010808.jpg

IMG_20180114_010938.jpg

IMG_20180114_010950.jpg

IMG_20180114_160250.jpg

IMG_20180114_160303.jpg

IMG_20180114_160315.jpg

IMG_20180114_160322.jpg

IMG_20180114_160643.jpg

IMG_20180114_171805.jpg

IMG_20180114_171855.jpg

IMG_20180114_172131.jpg

IMG_20180114_172235.jpg

IMG_20180114_194602.jpg

IMG_20180114_204607.jpg

IMG_20180114_212319.jpg

IMG_20180114_222509.jpg

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Glede na to da imam čas, sem se lotil razdiranja računalnika, ker se je upočasnil. Sumim seveda na polne diske v kombinaciji s torrentom, sedaj sem zbrisal nekaj GB z njih in zaenkrat se PC še ni sesul. Kakorkoli, bi se dalo kaj pomladiti moj računalnik (pohitriti)? Oziroma ali je sploh za pričakovati kakšen speed boost?

 

Matično ploščo imam H110M Pro-D. 

 

Procesor je G4400, dela na 3.3 GHz. Ga lahko kako navijem? Če kupim novega, se splača? Katerega? Če primerjam i7-6700K ki mi paše na matično, 350 eur. Pa ni neke velike razlike, ki bi jo pridobil. Cena seveda gromozanska. Torej od ostalih CPU, do 100 eur, verjetno ni smotrn nakup.

 

RAM 2x 4GB 2133 MHz. Če kupim samo RAMe, 2x 8 GB, lahko pričakujem opazen efekt? Je matična omejena na hitrost in velikost RAMov?

 

Windowse imam na SSD disku, za ostale stvari pa uporabljam navadne HDD diske. To je verjetno okej glede hitrosti operacij programov, ker so vsi na SSD.

 

Uporaba zgolj za internet, torrent, filme. Ne igram iger, kdaj pa kdaj kakšen Photoshop prižgem.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 minuto je Jaka32 napisal:

Glede na to da imam čas, sem se lotil razdiranja računalnika, ker se je upočasnil. Sumim seveda na polne diske v kombinaciji s torrentom, sedaj sem zbrisal nekaj GB z njih in zaenkrat se PC še ni sesul. Kakorkoli, bi se dalo kaj pomladiti moj računalnik (pohitriti)? Oziroma ali je sploh za pričakovati kakšen speed boost?

 

Matično ploščo imam H110M Pro-D. 

 

Procesor je G4400, dela na 3.3 GHz. Ga lahko kako navijem? Če kupim novega, se splača? Katerega? Če primerjam i7-6700K ki mi paše na matično, 350 eur. Pa ni neke velike razlike, ki bi jo pridobil. Cena seveda gromozanska. Torej od ostalih CPU, do 100 eur, verjetno ni smotrn nakup.

 

RAM 2x 4GB 2133 MHz. Če kupim samo RAMe, 2x 8 GB, lahko pričakujem opazen efekt? Je matična omejena na hitrost in velikost RAMov?

 

Windowse imam na SSD disku, za ostale stvari pa uporabljam navadne HDD diske. To je verjetno okej glede hitrosti operacij programov, ker so vsi na SSD.

 

Uporaba zgolj za internet, torrent, filme. Ne igram iger, kdaj pa kdaj kakšen Photoshop prižgem.

Počakaj na black friday in kupi nekaj novega za male pare. Rabiš samo plato, cpu in ram-e, vse ostalo si lahko preneseš

EDIT: aja pa zadnjič je nekdo tukaj oddajala neke stvari za male pare?

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 23 urami je Jaka32 napisal:

Glede na to da imam čas, sem se lotil razdiranja računalnika, ker se je upočasnil. Sumim seveda na polne diske v kombinaciji s torrentom, sedaj sem zbrisal nekaj GB z njih in zaenkrat se PC še ni sesul. Kakorkoli, bi se dalo kaj pomladiti moj računalnik (pohitriti)? Oziroma ali je sploh za pričakovati kakšen speed boost?

 

Matično ploščo imam H110M Pro-D. 

 

Procesor je G4400, dela na 3.3 GHz. Ga lahko kako navijem? Če kupim novega, se splača? Katerega? Če primerjam i7-6700K ki mi paše na matično, 350 eur. Pa ni neke velike razlike, ki bi jo pridobil. Cena seveda gromozanska. Torej od ostalih CPU, do 100 eur, verjetno ni smotrn nakup.

 

RAM 2x 4GB 2133 MHz. Če kupim samo RAMe, 2x 8 GB, lahko pričakujem opazen efekt? Je matična omejena na hitrost in velikost RAMov?

 

Windowse imam na SSD disku, za ostale stvari pa uporabljam navadne HDD diske. To je verjetno okej glede hitrosti operacij programov, ker so vsi na SSD.

 

Uporaba zgolj za internet, torrent, filme. Ne igram iger, kdaj pa kdaj kakšen Photoshop prižgem.

Tebe najbolj matra cpu (2/2)... Poleg tega ima se integrirano graficno kartico tako, da predvidevam da nimas locene graficne... Tvoja matična podpira do 32 GB rama in sicer hitrosti max 2133 mhz.
Jaz bi na tvojem mestu naredil tako, kot je rekel nevlado in kupil nov pc. Nevem, ce se ti splaca tole nadgraditi.

Jaz osebno bi imel GPU locen in ne integriran, rami vsaj 16 gb 3200 mhz in pa vsi "diski" obvezno SSD oz. M2. , ker so sedaj smesno poceni (40€ 1TB).

Ce gres na AMD dobis vec ali manj vse skupaj za smesen denar. B450 ali B550 plato dobis ze za 70-90€  pa omogoca overclocking, ima m2 slot in podpira do 3200 mhz rame, socket ima AM4, ki podpira velik nabor procesorjev. Ryzen 5 3600 (NOV) dobis recimo ze za 80-90€ in je odlicen CPU. Kar se tice GPU bi pa na tvojem mestu kupil neko rabljeno - GTX 1060 6gb dobis za 70€ recimo. Pa je tudi vrh glave glede na to zakaj uporabljas pc :).

 

Popravljeno od Scr3am
  • Ljubim 1
  • Hvala 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je Scr3am napisal:

Tebe najbolj matra cpu (2/2)... Poleg tega ima se integrirano graficno kartico tako, da predvidevam da nimas locene graficne... Tvoja matična podpira do 32 GB rama in sicer hitrosti max 2133 mhz.
Jaz bi na tvojem mestu naredil tako, kot je rekel nevlado in kupil nov pc. Nevem, ce se ti splaca tole nadgraditi.

Jaz osebno bi imel GPU locen in ne integriran, rami vsaj 16 gb 3200 mhz in pa vsi "diski" obvezno SSD oz. M2. , ker so sedaj smesno poceni (40€ 1TB).

Ce gres na AMD dobis vec ali manj vse skupaj za smesen denar. B450 ali B550 plato dobis ze za 70-90€  pa omogoca overclocking, ima m2 slot in podpira do 3200 mhz rame, socket ima AM4, ki podpira velik nabor procesorjev. Ryzen 5 3600 (NOV) dobis recimo ze za 80-90€ in je odlicen CPU. Kar se tice GPU bi pa na tvojem mestu kupil neko rabljeno - GTX 1060 6gb dobis za 70€ recimo. Pa je tudi vrh glave glede na to zakaj uporabljas pc :).

 

Glede na to, da ne igra iger, je integrirana grafika dost.

Kaj koli drugega je metanje denarja stran.

 

Diskovje, lahko psati staro, če nima preveč financ. Ker ima že OS na SSD-ju.

 

Plata, rami in CPU.

 

Povej kolko imaš kapitala na voljo in bom lahko bolj realno povedal, kaj dobiš za ta denar.

pred 3 minutami je Janez007 napisal:

Sam gledam trenutno 4070 od MSI-ja. Gaming serijo je tudi @skritikrt hvalil.

 

https://www.amazon.de/MSI-GeForce-4070-Gaming-Grafikkarte/dp/B0CFK53BMP/ref=mp_s_a_1_1?crid=28D4N8ZEWJEQM&keywords=msi%2B4070%2Bgaming%2Bx%2Btrio&qid=1697352932&sprefix=4070%2Bmsi%2Caps%2C121&sr=8-1&th=1&psc=1

Popravljeno od godlike
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred eno uro je godlike napisal:

Glede na to, da ne igra iger, je integrirana grafika dost.

Kaj koli drugega je metanje denarja stran.

 

Diskovje, lahko psati staro, če nima preveč financ. Ker ima že OS na SSD-ju.

 

Plata, rami in CPU.

 

Povej kolko imaš kapitala na voljo in bom lahko bolj realno povedal, kaj dobiš za ta denar.

Sam gledam trenutno 4070 od MSI-ja. Gaming serijo je tudi @skritikrt hvalil.

 

https://www.amazon.de/MSI-GeForce-4070-Gaming-Grafikkarte/dp/B0CFK53BMP/ref=mp_s_a_1_1?crid=28D4N8ZEWJEQM&keywords=msi%2B4070%2Bgaming%2Bx%2Btrio&qid=1697352932&sprefix=4070%2Bmsi%2Caps%2C121&sr=8-1&th=1&psc=1

 

To verjetno ne bo držalo. Prvič uporablja 2 monitorja, drugič rendanje v Blenderju menda uporablja predvsem GPU in ne CPU. :)

 

Danes ima tole:

 

MBD GIGABYTE S1151 ATX GA-Z170-HD3P V512/DVI/HDMI/USB3
NAPAJALNIK ANTEC ATX 550W 12V EDG550 EC 80PLUS
OHIŠJE COOLER M. MIDI T ATX W/O PSU N300 BLACK
HLADILNIK COOLER M. CPU HYPER 212 EVO RR-212E-16PK-R1
CPU INTEL S-1151 CORE I5-6600 3.3GHz 6MB BOX HD 530
4 x RAM KINGSTON 8GB 2400 DDR4 HX424C15FB/8
SSD SAMSUNG 850 EVO 250GB 2,5˝ SATA3 MZ-75E250B
SSD M.2 SAMSUNG 970 EVO PLUS
VGA ASUS GF GTX970 4GB DDR5 PCI-E OC STRIX

HDD WD 4TB SATA3 3,5" 64MB GREEN 7200RPM WD40EZRX

2 x MONITOR DELL 27" LED LCD ULTSHP U2715H 2560x1440 BLACK2x
 

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 14 minutami je Janez007 napisal:

 

To verjetno ne bo držalo. Prvič uporablja 2 monitorja, drugič rendanje v Blenderju menda uporablja predvsem GPU in ne CPU. :)

 

Slabo si pogledal. Prvi del ni bil namenjen tebi.

 

Tebi sem podal MSI-jevo grafiko iz Amazona 😉

Kot alternativa in cenejša je. Saj Amazon tud v SLO dobavlja zastjon PTT.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 13 minutami je godlike napisal:

Slabo si pogledal. Prvi del ni bil namenjen tebi.

 

Tebi sem podal MSI-jevo grafiko iz Amazona 😉

Kot alternativa in cenejša je. Saj Amazon tud v SLO dobavlja zastjon PTT.

Se opravičujem. 

 

Ja, glede MSI ne dvomim, da imata s @skritikrt prav. Tole ASUS pa lahko dobim občutno bolj ugodno. 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 3 urami je Janez007 napisal:

hm... tole ne paše skup. 

Plata je AM5, CPU je AM4

si mogoče gledal AMD 7800x? 

pa vzel bi vsaj 64GB rama

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 5 urami je godlike napisal:

Sam gledam trenutno 4070 od MSI-ja. Gaming serijo je tudi @skritikrt hvalil.

Da nekaj omenim,k se hitro kaj narobe razume-grafike so v bistvu generične-čipovje je v bistvu enako-zelo malo je od posameznega proizvajalca oz. znamke.

Znamka lahko vpliva bolj na "tisto okoli"-se pravi solidnost izvedbe nosilcev,plošč spredaj/zadaj,hlajenje oz. Heathpipe oz. brez...,ventilatorji,vrste ležajev ventilatorjev,RGB in plastika okoli....in seveda Software.

Obstaja mogoče nekaj verzij PCBjev,spomina regulacije napajanja in to je to,za to npr. pri največjih in najzmogljivejših grafikah sega hlajenje daleč čez PCB.

 

Drugače-drži-kar se tiče kombinacije zmogljivosti hlajenja,in kako je to izvedeno+pripadajoči Software,je Gaming-X še vedno najboljša.

Če najdeš kako drugo grafo za npr. 30-50€ ceneje-jaz nebi vzel,k je vredno...če je pa več,je pa druga zgodba.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 42 minutami je Tilen5 napisal:

MSI je jajc

Jaz imam z njimi samo izkušnje s platami.

 

Gigabyte Radeoni pa so crkovali cevovodi in to na 2-3 kaj smo si jih lastili.

 

Saphire je super.

 

Z nvidio pa nimam izkušenj. Bom pa vekslal na njo, ker je me dal AMD prehitro na legacy gonilnike.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred eno uro je Tilen5 napisal:

MSI je jajc

Fajn bi bilo,da bi še kaj napisal...k jaz tud lahko rečem kak dober jebač sem😂 

 

Jaz po navadi hcalim al pa grajam,samo tisto,z čemer sem imel izkušnje...prvo NSI plato sem jaz zjebal,k se je med BIOS posodobitvujo obesila,pa mi nebi bilo treba posodabljati...ostalo od MSIja super...plate gledam sam še njihove,ker je njihovo krmiljenhe ventilatorjev že tako dobro,da izpolnjuje vsa moja pričakovanja...pa so ta kar visoka...k lih tukaj je npr. Asus pr meni pogrnil ..pa sem imel že tri njihove plate...moja prva sploh P5W-DH DeLuxe...legendarna plata,k jo je pač čas povozil...jo še zmeraj imam za kaka reševanja in druge posebne namene...in P5QD Turbo-tud dobra,jo še zmer imam...bo počasi čas za v kanto...P5Q je. "šla"...Gigabyte 7600GS je dolgo služila-sam pohvalim...Sapphire 4670 Ultimate-res ultimativna silent-HTPC grafa,k jo je tud čas povozil...sam pohvalim.

Isto Gainward 9500GT...

Ma z grafami nisrm imel nikoli problemov...zmeraj drugi...mogoče prevetritve,pregrevanja itd...pač slabo sestavljeno

RAMi prej skoz Corsair,sedaj zmer Crucial....SSDje zmer Samsung-drugega ne gledam....

Mah,ne vem...men je v večini vse skoz delalo...eni pa...ne vem kaj delajo...težko je kr posploševati...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 8 minutami je skritikrt napisal:

RAMi prej skoz Corsair,sedaj zmer Crucial....SSDje zmer Samsung-drugega ne gledam....

Mah,ne vem...men je v večini vse skoz delalo...eni pa...ne vem kaj delajo...težko je kr posploševati...

Bil sem težek fan Corsair-a.

Prvi SSD je bil njihov, komaj sem ga dobil v SLO. Force GS 240GB.

Po 4. letih začel zmrzovat, in to na ramdom. Delal 1 uro, al pa niti minuto. 1 cel dan sem podatke dol pobiral z resetiranji...

 

Odtakrat samo Samsung.

 

Rame sem imel Corsair LP 1600 4x4 ddr3 C8. Delali 8 let super.

Imam 2 USB ključka, ki sta super.

Ta velike mrcine, izredno hitre.

Tudi Corsair napajlnik imam. Čeprav mi je prejšnji Super Flower bil bolj všeč.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 13 minutami je NevLado napisal:

7900 menjaj za 7800, minimalna razlika za procesiranje, za igre pa sploh; če rabiš za igre vzami 7800x3D

 

Namesto 4070 bi jaz vzel radeona 7900 ali nvidio 3080

Nisi prebral ... namen rendering v Blenderju ... ne igrice. 🙂

 

image.png

 

3080 in 4070 sta pa tam tam ... pri 3080 pa skoraj ni več izbire oz je skoraj ni več možno kupit ...

 

UserBenchmark: Nvidia RTX 3080 vs 4070

 

RTX 4070 vs RTX 3080 - Test in 10 Games - YouTube

 

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 30 minutami je Janez007 napisal:

Nisi prebral ... namen rendering v Blenderju ... ne igrice. 🙂

 

image.png

 

3080 in 4070 sta pa tam tam ... pri 3080 pa skoraj ni več izbire oz je skoraj ni več možno kupit ...

 

UserBenchmark: Nvidia RTX 3080 vs 4070

 

RTX 4070 vs RTX 3080 - Test in 10 Games - YouTube

 

Drugače tukaj so kar mački za teste in primerjave:

 

https://www.tomshardware.com/reviews/best-gpus,4380.html


https://www.tomshardware.com/reviews/best-cpus,3986.html

 


In pa kot sem rekel že zgoraj - počakaj na black friday

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.