Skoči na vsebino

Računalništvo


curko

Priporočeno sporočilo

Hja, pa boš moral pogledati račune, če ne želiš odpirati škatle.

 

Sicer pa poglej, kakšni sta max. poraba procesorja in grafike, to sta daleč največja požeruha, vse ostalo je "za okras". 😃

 

Sicer pa kakšni no-name 500W, 550W ali celo 700W napajalniki so bolj 250-300W v praksi, mogoče imaš zato težave ...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Zanimivo, da so crknili trije HDD in to novi. Meni se to v življenju še ni zgodilo, da bi nagajal nov disk, pa kupujem in uporabljam računalnike že 30 let. 1x mi je šel 2,5" disk na prenosniku, 2x 3,5" disk v službi, ampak vsi so bili že 2x amortizirani, en računalnik pa sem imel postavljen na predalniku in se je pri butanju predalov vsak dan ene 20 x fino ruknil ...

 

Včasih me je to zanimamo in če se spomnim, so trdi 3,5" diski žrli 5W-10W moči, SSD in 2,5" trdi diski okoli 5 W, procesor 60-100 W (odvisno od tipa), srednje zmogljive grafične pa tudi do 150 W ... Meril sem moč, ki jo je vlekel cel računalnik iz vtičnice .... to pa so tudi izgube na napajalniku ... vse skupaj meni s stres testi ni prišlo čez 300W.

 

Sam spremljam parametre s CPUID HWMonitor, vendar podatka o porabi diskov ni, je pa podatek o porabi procesorja in grafične. 

 

Imam le 400W napajalnik za i7 8700, GTX 1060, 2 x 3,5 HDD, 1 x SSD, 1 x M.2 in že 3 leta nikoli nobenih težav, pa sem delal stres obremenilne teste komponent.

 

 

image.png

 

V prostem teku okoli 40W (2 x 3,5 HDD, 1 x SSD, 1 x M.2, gtx 1060, i8700) - brez porabe monitorja

image.png

 

Tole s špagami res izgleda šalabajzarsko :) Računalnik sem naročil po komponentah in sestavil sam, pri tem pa za vsak slučaj dodatno hladilnik procesorja in grafično obesil še na špago, da se ne bi zaradi težnosti povesilo in povzročilo težav pri stiku hladilnika s procesorjem oziroma pri kontaktih grafiče z matično. Kaj praviš @NevLado

 

image.png

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 28 minutami je Jaka32 napisal:

Hej računalničarji!

Kupil sem 3 trde diske, pa vsi trije so bili zanič. So škrtali, se zaganjali (v 3 dneh se je zagnal 1600x - preverjeno s Crystal disk), računalnik se je kar ugasnil.

Diske sem seveda reklamiral, kar so tudi potrdili na servisu - da so bili zanič.

 

Sedaj pa me zanima, ali lahko kje vidim, koliko porabnikov imam v računalniku in kakšen napajalnik imam oz. koliko še imam fore?

Brez da razdiram škatlo in iščem po netu kaj imam vgrajeno v PC in vse nalepke komponent.

Predlagam da najprej slikaš tvoj "setup", potem ga pa še odpreš in vržeš uč na napajalnik :D 

pred 4 minutami je Janez007 napisal:

Zanimivo, da so crknili trije HDD in to novi. Meni se to v življenju še ni zgodilo, da bi nagajal nov disk, pa kupujem in uporabljam računalnike že 30 let. 1x mi je šel 2,5" disk na prenosniku, 2x 3,5" disk v službi, ampak vsi so bili že 2x amortizirani, en računalnik pa sem imel postavljen na predalniku in se je pri butanju predalov vsak dan ene 20 x fino ruknil ...

 

Včasih me je to zanimamo in če se spomnim, so trdi 3,5" diski žrli 5W-10W moči, SSD in 2,5" trdi diski okoli 5 W, procesor 60-100 W (odvisno od tipa), srednje zmogljive grafične pa tudi do 150 W ... Meril sem moč, ki jo je vlekel cel računalnik iz vtičnice .... to pa so tudi izgube na napajalniku ... vse skupaj meni s stres testi ni prišlo čez 300W.

 

Sam spremljam parametre s CPUID HWMonitor, vendar podatka o porabi diskov ni, je pa podatek o porabi procesorja in grafične. 

 

image.png

image.jpeg

Ooooo Janez kje je pa tvoja slika setupa???

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Najlažje in najhitreje bo, da odpreš device manager in pogledaš kaj imaš za en CPU in GPU. Na podlagi teh podatkov nato pogooglaš kolikšna je poraba določene komponenta. V mojem primeru je CPU 65W GPU pa porabi 310W. Priporočljiv napajalnik za moj GPU je 750W. Ponavadi se napajalnik vedno izbira glede na to kako močno oz. požrešno grafično kartico imaš. Ostala šara kot so diski, rami itd. so zanemarljive vrednosti. Treba je tudi vedeti, da če imap recimo 750W napajalnik, da pri full load napajalnik ne bo dal ven 750W. preprosto seštevanje W ne pride v upoštev in se vedno vzame malo bolj močnejšega. 

Je pa tudi meni čudno, da bi kar trije diski šli rakom žvižgat. Smem vprašati, zakaj sploh HDD? Cena SSDjev je trenutno res nizka.

 

Kateri napajalnik imaš in pa koliko je močan boš pa moral fizično preveriti.

 

 

 

 

device manager.jpg

 

 

psu rocem.jpg

 

 

cpu rec.png

Popravljeno od Scr3am
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

CPU imam G4400, omenjen program zgoraj mi kaže da žre 16 W. Hvala @Janez007.

Grafične nimam, je že v CPU (ne igram iger). 

Ostalo imam 1 SSD za Win7 in programe, in 2 HDD za podatke.

8 GB RAM DDR3 ali DDR4, ne vem več.

Napajalnik ATX 480. 

 

Kar se mi zdi da je preko glave.

Torej so res bili diski krivi in verjetno stara roba + bogve kaj delajo v skladiščih in poštarji. Sem sedaj od druge firme vzel nov disk, pod opombe napisal da naj v bubble folijo zavijejo dodatno paket... pa bomo videli. 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je Jaka32 napisal:

CPU imam G4400, omenjen program zgoraj mi kaže da žre 16 W. Hvala @Janez007.

Grafične nimam, je že v CPU (ne igram iger). 

Ostalo imam 1 SSD za Win7 in programe, in 2 HDD za podatke.

8 GB RAM DDR3 ali DDR4, ne vem več.

Napajalnik ATX 480. 

 

Kar se mi zdi da je preko glave.

Torej so res bili diski krivi in verjetno stara roba + bogve kaj delajo v skladiščih in poštarji. Sem sedaj od druge firme vzel nov disk, pod opombe napisal da naj v bubble folijo zavijejo dodatno paket... pa bomo videli. 

 

Kakšen padec na trda tla, je vsaj starejše uničil. Sem že enkrat omenil, da so posamezniki HDD pred potekom garancije zavijali v krpe in jih spustili na trda tla (ploščice). Diski navzven niso izgledali poškodovani, je bila pa poškodovana notranjost. 

 

image.png

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Mislim, a je blo treba tele dražilnike tule spuščat. Že gledam kero grafo bi kupil. Ker pa seveda to ne bo šlo na staro plato bo treba menjat vse. Pa tko lepo sem prej živu predno sem tole temo začel spremljat 😭

 

 

Aja sam res, pizde zdej neki manipulirajo in nVidia dviguje spet cene seriji 3000 graf in kljub temu, da so prejšnja generacija gre vse čez jurja evrov. Očitno na vsak način hočejo prodajat topend serije 4000 za več kot dva jurja. Bolanija resno.

 

A je kdo res šel računat katera od teh boljših graf je dejansko najboljši izbor price performance. 4090 je predraga, kaj pa 4070, 4070 Ti, 4080, 3090, 3080, 3080Ti, itd.

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pa saj ni čez jurja... Poglej malo na amazonu. Zej čist odvisno kaj hočeš in zakaj rabis grafo ? Vrjetno imaš resolucijjo 2k in ne 4k. Rx 6800 xt dobiš za 500-600€ in je v rangu z 3080.

rtx 3070 ti dobiš za 700€ . Drgač pa price performance bi jaz rekel rx 6650xt (340€) in pa 3060 ti (400€ - 500€) -  Dobiš največ za ta denar.

 

Drgač pa grafa bo pasala na plato. Problem bo vrjetno CPU socket. Sploh če imaš intel :)

Popravljeno od Scr3am
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Tole na Amazonu za tako ceno ne bi kupoval, ker sem pred leti že imel eno tako kalvarijo, ko je bilo treba garancijo uveljavljat.

 

Sem pa neki tole gledal

 

pa pol ostalo:

proc

NvME

plata

DDR5
napajalnik

cooler

 

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 39 minutami je Boss napisal:

Mislim, a je blo treba tele dražilnike tule spuščat. Že gledam kero grafo bi kupil. Ker pa seveda to ne bo šlo na staro plato bo treba menjat vse. Pa tko lepo sem prej živu predno sem tole temo začel spremljat 😭

 

 

Aja sam res, pizde zdej neki manipulirajo in nVidia dviguje spet cene seriji 3000 graf in kljub temu, da so prejšnja generacija gre vse čez jurja evrov. Očitno na vsak način hočejo prodajat topend serije 4000 za več kot dva jurja. Bolanija resno.

 

A je kdo res šel računat katera od teh boljših graf je dejansko najboljši izbor price performance. 4090 je predraga, kaj pa 4070, 4070 Ti, 4080, 3090, 3080, 3080Ti, itd.

Ja... jaz ti lahko naredim celo analizo, ker sem cel december previsel na youtubih in raznih reviewih...

 

Odvisno je ubistvu od tega, koliko si pripravljen stvari natuhtat.

 

NAJPREJ SE ODLOČI NA KAKŠNEM MONITORJU BOŠ IGRAL
1080

1440

1440 UW

4k

in s koliko herci

60

100

144

165

 

Ko se boš odločil to, izbiraj dalje grafo!

 

Trenutno je best buy opcija 6800 XT XFX, dobiš jo za 690 eur iz amazon.de preverjeno od kolega - https://www.amazon.de/-/en/6800XT-MERC-Radeon-GDDR6-1xHDMI/dp/B08TJ2BHCQ/ (PAZI SE AMAZON MARKETING TRIKA KI NAJPREJ SERVIRA DRAŽJO -> na desni moraš izbrat new(2) from .....)

Jaz sem na amazon.de naročil 7900 XT pred kratkim brez težav in ceneje kot kjerkoli v SLO (nihče mi ni hotel dat popusta niti 1%). Amazon.de je pa povsem varen, sploh če dobiš tudi dispatched && sold by Amazon. Tam je tudi no questions asked return.

 

Potem ko izbereš monitor in grafo šele izberi napajalnik... Ker poraba grafičnih je ključni faktor na koncu.

 

Za dark rock cooler sem par vrstic gor napisal, da se pro ne izplača. Najprej preveri, ali ga sploh rabiš, ker boxed Inteli hladijo dovolj dobro.

 

DDR5 se ti zaenkrat definitivno ne splača, ker je predrag, gain je pa premajhen. AMD-jevi procesorji so precej boljši value for money v primerjavi z Intelom.. Nvidia grafična se ti splača, če igraš igre, ki podpirajo DLSS - tam znajo naredit precejšno magijo. Spet odvisno, a hočeš jit v 4k gaming.. Potem rabiš čim več RAM-a na grafični...

 

etc etc

 

 

 

 

  • Všeč 3
  • Hvala 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Tukaj imaš latest primerjavo grafičnih najprej native 4k in malo nižje primerjavo z vklopljenim DLSS/FSR tehnologijo:

 

https://www.computerbase.de/2023-01/nvidia-geforce-rtx-4070-ti-test/2/#abschnitt_benchmarks_mit_und_ohne_raytracing_in_3840__2160

 

 

  • Všeč 1
  • Hvala 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Točno tako. DDR5 rami se trenutno ne izplačajo in pri gamingu sploh nimajo neke velike veze. Trenutno če imas DDR4 16 gb 3200 mhz je vrh glave, kar se gaminga tiče. Če ti je to premalo greš na 32gb DDR4. Plato tudi ne rabiš tako, ker imaš recimo na B550 oz. intel B560  čisto vse kar rabiš. 4.0 PCIE, 4.0 m2 socket, ARGB, RGB, wifi itd. Dobiš jo za 120€. Mogoče bi bilo bolj smiselno razmisliti o rzyen procesorjih, saj dobiš več za manjši denar. Poleg tega je tudi večja kompatibilnost s plato, saj se socket ne spreminja tako pogosto, kot pri intlu. Kar se pa GPU tiče pa nevem kje bi rabil grafiko 4xxx serije. Že 3070, 3080 je čisti overkill, Razn če boš igral na 240hz monitorju na 4k resoluciji in zraven še streamal in minal bitcoine.

Popravljeno od Scr3am
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 3 urami je NevLado napisal:

Potem ko izbereš monitor in grafo šele izberi napajalnik... Ker poraba grafičnih je ključni faktor na koncu.

Napajalnik naj bo močen. Moj 850W se niti ne vrti, če grafične ali procesorja ne obremenjuje.

Potem pomemben je izkoristek. Višji ko je, boljše je. Sem mel začasnega 450W in mi je bilo vroče. Je velika razlika med 80 Bronze in 80 Platinum.

Za 80 Titanium nisem dal denarja, ker je top range vedno grdo drag....

pred 1 uro je TiEn napisal:

Boss predlagam nakup gojzarejv...jebeš grafe😂

Če hodi v hribe in ne igra iger, je veliko bolj pametna odločitev.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Tnx vsem trem za razlago. Se vidi, da že doolgo nisem kupoval PC-je pa sem izbiral kr tko mal po filingu v stilu dokler samo izbiraš je še pocen. V glavnem, se pravi, da sem izbral čist preveč za QHD monitor?

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Nisem vedel, da obstaja ta tema. Evo, me je @NevLado spodbudil, da pridem sem.

 

Za šiht sem si zrihtal Keychron Q1 (75%) mehansko tipkovnico. Zakaj? Nevem, zadnje čase uživam v tem "hobiju". Pa tut kul mi je, da mi malo popestri tipkanje v službi. Mal sem pozabil že ceno, ker je bilo že nekaj časa nazaj, ampak tipkovnica mislim da je bila okoli 170€, stikala ~25€ in keycapsi ~40€. Itak se na trgu ne dobi slovenskih tipk, tako da je vse nekaj zamešano, ampak glede na to, da je večina mojega tipkanja na slepo, me to niti ne gane.

 

IMG_3711.jpg

board.jpg

Popravljeno od zosek
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 9 urami je Boss napisal:

Tnx vsem trem za razlago. Se vidi, da že doolgo nisem kupoval PC-je pa sem izbiral kr tko mal po filingu v stilu dokler samo izbiraš je še pocen. V glavnem, se pravi, da sem izbral čist preveč za QHD monitor?

Več kot 3070Ti ne rabiš in še nekaj časa ne boš rabil, s tvojimi potrebami. Še to zna bit overkill, sploh pa za trenutni procesor. Sam bi trenutno posegel po kaki 3060Ti.
Kar se pa procesorja tiče pa gledam i5-12400f )F pomeni, da nima integrirane grafične, če ne renderiraš videev, je sigurno ne rabiš, je pa par 10€ cenejši proc. zato)

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 17 urami je godlike napisal:

Napajalnik naj bo močen. Moj 850W se niti ne vrti, če grafične ali procesorja ne obremenjuje.

Potem pomemben je izkoristek. Višji ko je, boljše je. Sem mel začasnega 450W in mi je bilo vroče. Je velika razlika med 80 Bronze in 80 Platinum.

Za 80 Titanium nisem dal denarja, ker je top range vedno grdo drag....

Če hodi v hribe in ne igra iger, je veliko bolj pametna odločitev.

Karkoli GOLD je super, pa jaz vedno rečem 100W fore.

 

pred 13 urami je Boss napisal:

Tnx vsem trem za razlago. Se vidi, da že doolgo nisem kupoval PC-je pa sem izbiral kr tko mal po filingu v stilu dokler samo izbiraš je še pocen. V glavnem, se pravi, da sem izbral čist preveč za QHD monitor?

Tale page si poglej - https://www.logicalincrements.com/

 

Pa izberi gor "Parts for GERMANY".

 

Najde ti optimalno ceno za optimalno konfiguracijo. Recimo "Exceptional kategorija" je tebi zanimiva 1440p@144hz. Pa da imaš malo fore, ko boš šel na več herčni monitor :D  Spet odvisno a boš igral native ali dlss/fsr. 

 

Na spodnjem screenshotu iz decembra sem z modro dopisal si takrat cene grafičnih v eur. Poglej na levi število frejmov, na desni pa grafo. Verjetno me boš razumel, zakaj sem predlagal 6800XT kot best buy...ker za 690 eur dobiš 100+ framov. Potem pa za 15 framov več plačaš 200 eur da prideš do 6950XT. Ni ravno neka baš računica, mar ne? Ampak če hočeš visoke herce, rabiš visoke FPS. Če imaš 144hz monitor in ti grafa izrisuje samo 100 fps, nisi naredil nič. Zato pa pravim da je monitor ključen. Za 60 Hz pa vidiš kaj vse ti izriše 60 framov, še dinozavrske karte :)

 

null

 

image.png

pred 4 urami je zosek napisal:

Nisem vedel, da obstaja ta tema. Evo, me je @NevLado spodbudil, da pridem sem.

 

Za šiht sem si zrihtal Keychron Q1 (75%) mehansko tipkovnico. Zakaj? Nevem, zadnje čase uživam v tem "hobiju". Pa tut kul mi je, da mi malo popestri tipkanje v službi. Mal sem pozabil že ceno, ker je bilo že nekaj časa nazaj, ampak tipkovnica mislim da je bila okoli 170€, stikala ~25€ in keycapsi ~40€. Itak se na trgu ne dobi slovenskih tipk, tako da je vse nekaj zamešano, ampak glede na to, da je večina mojega tipkanja na slepo, me to niti ne gane.

 

IMG_3711.jpg

 

Slikca ne dela :( 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 6 urami je zosek napisal:

Nisem vedel, da obstaja ta tema. Evo, me je @NevLado spodbudil, da pridem sem.

 

Za šiht sem si zrihtal Keychron Q1 (75%) mehansko tipkovnico. Zakaj? Nevem, zadnje čase uživam v tem "hobiju". Pa tut kul mi je, da mi malo popestri tipkanje v službi. Mal sem pozabil že ceno, ker je bilo že nekaj časa nazaj, ampak tipkovnica mislim da je bila okoli 170€, stikala ~25€ in keycapsi ~40€. Itak se na trgu ne dobi slovenskih tipk, tako da je vse nekaj zamešano, ampak glede na to, da je večina mojega tipkanja na slepo, me to niti ne gane.

 

IMG_3711.jpg

Jaz sem tudi nekaj časa nazaj gledal da bi sestavil custom tupkovnico samo je samo base 190eur...pol pa še stikala, blaženje, pa tipke🥴

 

image.jpeg

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 2 urama je NevLado napisal:

Karkoli GOLD je super, pa jaz vedno rečem 100W fore.

Star je bil 650W mel sem ga več kot 10Y. Selil iz kište v kišto. Pač sestavljam in modificiram redno. Ne morem it na 100W fore.....

Tokrat nisem spravil čez sebe premium in sem kupil Corsair.

 

Imel sem Super Flower. Verjetno večina sploh ne pozna. 🙂

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.