Skoči na vsebino

Kolesarjenje in tek


Nejc1986

Priporočeno sporočilo

pred 4 minutami je Nejc1986 napisal:

Alex, koliko imaš pulza v mirovanju? Zjutraj pred vstajanjem. 

Joj, nisem nikoli pogledal. Bom jutri zjutraj preveril, ko vstanem zgodaj in se bom odpravil na planoto  Slavnik. 

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 52 minutami je Alex napisal:

Joj, nisem nikoli pogledal. Bom jutri zjutraj preveril, ko vstanem zgodaj in se bom odpravil na planoto  Slavnik. 

Načeloma je pulz v mirovanju precej dober pokazatelj fizične pripravljenosti.

 

Ali pa test, ko se npr pri teku zaženeš v nek klanec (oziroma si nabijes pulz izven cone udobja) in se potem ustaviš ter popolnoma mirujes 60sekund in gledaš za koliko ti pade utrip v tej minuti.... To ti pokaže kako hitro se telo zregenerira (pomembno recimo na kolesu, kjer imaš vzpon ter potem 2minuti spusta ter spet vzpon). Sem pozabil lestvico kjer je pisalo koliko je že dobro da ti pade pulz v tej minuti, vem pa da je vrhunsko če ti pade utrip v prvi minuti za več kot 60udarcev. Jaz sem parkrat probal in imam rekord padec za 58utripov v prvi minuti. Imam pa v mirovanju 39-40.

  • Všeč 1
  • Zmeden 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 51 minutami je Alex napisal:

Jaz imam v mirovanju 50-52.

Za padec pulza  bom pa pogledal danes, ko grem na Slavnik. 

To je zelo spodoben pulz. Normalno je od 60-80, oče ga ima pri 62ih letih 42 v mirovanju, kolegica nekdanja rokometašica 45... Nižjega imamo športniki ki se ukvarjamo s tekom, kolesarjenjem... Jaz sem ga imel na zdravniškemu pregledu 46.... Ob 15h po treh kavah in službi 😂😂.

 

Bom probal tekom dneva najti razpredelnico ki govori o tem padcu pulza. Meni se je zanimivo ukvarjati s takimi stvarmi, je pa potrebno nekaj vedeti.... To je vseeno srce. Tu se ni za igrati... Vsi vozimo avte na tehnične pa gledamo kakšno top olje gre notri... Na zdravniške preglede pa gledamo kot na nekaj nepotrebnega in se počutimo nepremagljive. Tako da ob kakršnemukoli čudnemu občutku ali odstopanju pri številkah je nujno iti do zdravnika. Jaz sem kar se tega tiče itak malo hopohondra 😂

 

Slavnik? Kolk je pa men ta vzpon všeč.... STKP točka je to. 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 10 urami je Nejc1986 napisal:

Načeloma je pulz v mirovanju precej dober pokazatelj fizične pripravljenosti.

 

Ali pa test, ko se npr pri teku zaženeš v nek klanec (oziroma si nabijes pulz izven cone udobja) in se potem ustaviš ter popolnoma mirujes 60sekund in gledaš za koliko ti pade utrip v tej minuti.... To ti pokaže kako hitro se telo zregenerira (pomembno recimo na kolesu, kjer imaš vzpon ter potem 2minuti spusta ter spet vzpon). Sem pozabil lestvico kjer je pisalo koliko je že dobro da ti pade pulz v tej minuti, vem pa da je vrhunsko če ti pade utrip v prvi minuti za več kot 60udarcev. Jaz sem parkrat probal in imam rekord padec za 58utripov v prvi minuti. Imam pa v mirovanju 39-40.

kolesarji so sploh poznani po tem, mislim da ga je imel Indurain v svojih najboljših časih pod 30! :), glede samega pulza je pa tako da je bistvo, da z leti ne nabijaš pulza čez pretirano mejo, torej vsekakor ni priporočljivo, da ga nabijaš 170+, ker s tem nič koristnega ne delaš, kvečjemu škodo....(pusti sedaj če si mulc pri 20-25 letih, jaz ko sem še plavalnje treniral smo ga imeli tudi po 200+, in v mirovanju med 35-40, ampak to je bilo 20let nazaj :)), sedaj ko mislim da če imaš neko rekreacijo bodisi tek/kolesarjenje/plavanje itd. je mislim da najboljše pulz tam med 130-150 in je to neke vrste aerobna vadba.....ni fora v peak-ih, sploh pa to ni dobro.....poznam kar nekaj primerov starejših kolegov, super športnih oh in sploh celo življenje, pol pa pri 65+ pretirava in potem same težave (odstop mrežnice, šrčna kap, itd.....nekateri so imeli srečo in so se "zmazali" parim tudi ni bilo pomoči - rip).

  • Všeč 2
  • Ljubim 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Se povsem strinjam s Sportman333. Evo jaz sem včeraj naredil 145km z 2100visinci s specialko... Kdor pozna Gorenjsko : iz Ljubljane preko  Naklega v Kropo, vzpon na Jamnik, spust Dražgoše, vzpon na Jošt (slovi kot zelo strm odsek), spust v Kranj, vzpon na Šmarjetno Goro (strmo), spust v Kranj, Cerklje na Gorenjskem, čez Šentursko goro v Kamnik in v lj.

 

Povprečna hitrost 23kmh, povprečen pulz 125'. Max pulz 151 na 19procentnem odseku na Jošta.... 

 

Kolega ki je bivši tekmovalec me vedno kurca,da bi lahko bil hitrejši, če bi šel višje s pulzom... Jaz mu odvrnem, da potem nebi mogel voziti po 200km trase in da sem raje v "safe mode" 😂. O tem koliko truda je bilo vloženega v to, da zmorem odpeljati klanec z pulzom manjšim od 140' nebi... 

 

Tako da ko je govora o pulzu je najprej treba vedeti kakšen je v mirovanju in predvsem kakšne želje ima nekdo v športu... Če je nekomu cilj priti na Vršič pod 40' bo vozil drugače kot če mu je želja po Vršiču iti še na nassfeld 😂

 

Recimo moj avg pulz na zoncolan iz ovara (spada med 3najtezje vzpone v EU) je bil 149.... Kolegica ki je vozila zraven je imela za 25' višjega... 

 

Plus vpliv genetike, utrujenosti, prehrane... 

 

Sportman333, ti si iz okolice Janč, ne? 3dni nazaj našel top povezavo čez Rečico na Koške Poljane :)

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 11 minutami je Nejc1986 napisal:

vzpon na Jošt (slovi kot zelo strm odsek), spust v Kranj, vzpon na Šmarjetno Goro (strmo), spust v Kranj.....

Sportman333, ti si iz okolice Janč, ne? 3dni nazaj našel top povezavo čez Rečico na Koške Poljane :)

sem iz Gorenjske :) KR okolica, tako da zelo dobro poznam in Jošt in Šmarjetno.....da Jošt zadnji del od bivše gostilne, navzgor v gozd je mislim da cca.18% strmina, tako da moraš kar "pritiskati", kot mulc sem bil n-krat gor

 

tukaj je zanimiva stran, kjer imaš profile raznih tur, je pa Šmarjetna malenkost težja kot Jošt, ker nimaš vmes počitka :)

KLANCI.MUHA.CC

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 5 minutami je sportman333 napisal:

sem iz Gorenjske :) KR okolica, tako da zelo dobro poznam in Jošt in Šmarjetno.....da Jošt zadnji del od bivše gostilne, navzgor v gozd je mislim da cca.18% strmina, tako da moraš kar "pritiskati", kot mulc sem bil n-krat gor

 

tukaj je zanimiva stran, kjer imaš profile raznih tur, je pa Šmarjetna malenkost težja kot Jošt, ker nimaš vmes počitka :)

KLANCI.MUHA.CC

 

Poznam tole stran :)

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Kot opažam veste kako se stvari streže..... 😊

Nihče ni omenil 100%max. utripa, ki je okvirno 220'-leta. To je za tiste, ki tole čitajo in bi začeli malo delat, ne za vas tri maherje-sportaše, ki že vse to veste... :bravo:

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 8 minutami je Bini napisal:

Kot opažam veste kako se stvari streže..... 😊

Nihče ni omenil 100%max. utripa, ki je okvirno 220'-leta. To je za tiste, ki tole čitajo in bi začeli malo delat, ne za vas tri maherje-sportaše, ki že vse to veste... :bravo:

Tole je že kar zastarela formula :)

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 13 minutami je Bini napisal:

Aja od kdaj pa to? Povej novo.... 😊

og-polar-logo.jpg
WWW.POLAR.COM

Maksimalni srčni utrip za tek lahko izračunate ali ocenite na več načinov. V spodnjem članku...

Ne pravim da se ne uporablja vec, ampak je zelo čez palec... Potemtakem bi ga jaz imel 184.... Pa že pri 170 zelo pisano gledam. Ok, srce bi zdrzalo še bistveno več (vsaj upam), ampak neke koristi pa od tega nebi imel. 

 

Zato je bolj smotrno iti na testiranje v laboratorij, kjer ti med drugim določijo laktatni prag in od katere točke naprej performans ne narašča več sorazmerno z naraščanjem pulza... 

 

Meni se zdijo to (predvsem za manj aktivne ljudi) čisto preveč kocljive stvari, da bi si jih upal dati v neko tako preprosto formulo. 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je Nejc1986 napisal:
og-polar-logo.jpg
WWW.POLAR.COM

Maksimalni srčni utrip za tek lahko izračunate ali ocenite na več načinov. V spodnjem članku...

Ne pravim da se ne uporablja vec, ampak je zelo čez palec... Potemtakem bi ga jaz imel 184.... Pa že pri 170 zelo pisano gledam. Ok, srce bi zdrzalo še bistveno več (vsaj upam), ampak neke koristi pa od tega nebi imel. 

 

Zato je bolj smotrno iti na testiranje v laboratorij, kjer ti med drugim določijo laktatni prag in od katere točke naprej performans ne narašča več sorazmerno z naraščanjem pulza... 

 

Meni se zdijo to (predvsem za manj aktivne ljudi) čisto preveč kocljive stvari, da bi si jih upal dati v neko tako preprosto formulo. 

Zanimivo. Jaz sem si izračunal zame max utrip in sem vedno kar precej pod njim. 🤗

Ok. Če bi tekel vse kroge recimo 4,15min /1000m, bi prišel blizu, mogoče bi bili piki tam nekje. Imam navado, da recimo prvi krog se bolj ogrevam, drugi pospešim, tretji držim tempo in četrti, če delam recimo 4 kilometre, probam teči rahel šprint na koncu in se približati 4 minutam.Vednonpa pa sproti  spremljam pulz in ga s tempom tudi  kontroliram. 

Sem pa dobil pred kratkim povabilo iz zdravstvenih, znanstvenih krogov za testiranje resastega bradovca, če kdo pozna to zdravilno gobo . Rabijo namreč fit ljudi, starejše od 55 let, brez nekih pridruženih bolezni, nekadilce, nealkoholike, cepljene. To je bil glavni pogoj. 😊

Dobro pri tem je, da te  stestirajo pred jemanjem te gobe od glave do pete, pod obremenitvijo, brez obremenitve, v mirovanju, skratka vse kar se da. In po mescu jemanja zopet. Na koncu dobiš certifikat o tvojem zdravju, ali se je kaj spremenilo ali ne. Moram pohiteti, preden postanem zombi zaradi cepljenja. 🤗

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Moj današnji tek. Je pa svinjsko soparno, tako, da se ne da več teči kot se šoka. Mislim, da ni več primerno vreme za tek. 🤔

 

Screenshot_20210607-203517__01.jpg

Popravljeno od Alex

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

dne 5. 6. 2021 ob 9:44 je Nejc1986 napisal:

Se povsem strinjam s Sportman333. Evo jaz sem včeraj naredil 145km z 2100visinci s specialko... Kdor pozna Gorenjsko : iz Ljubljane preko  Naklega v Kropo, vzpon na Jamnik, spust Dražgoše, vzpon na Jošt (slovi kot zelo strm odsek), spust v Kranj, vzpon na Šmarjetno Goro (strmo), spust v Kranj, Cerklje na Gorenjskem, čez Šentursko goro v Kamnik in v lj.

 

Povprečna hitrost 23kmh, povprečen pulz 125'. Max pulz 151 na 19procentnem odseku na Jošta.... 

 

Kolega ki je bivši tekmovalec me vedno kurca,da bi lahko bil hitrejši, če bi šel višje s pulzom... Jaz mu odvrnem, da potem nebi mogel voziti po 200km trase in da sem raje v "safe mode" 😂. O tem koliko truda je bilo vloženega v to, da zmorem odpeljati klanec z pulzom manjšim od 140' nebi... 

 

Tako da ko je govora o pulzu je najprej treba vedeti kakšen je v mirovanju in predvsem kakšne želje ima nekdo v športu... Če je nekomu cilj priti na Vršič pod 40' bo vozil drugače kot če mu je želja po Vršiču iti še na nassfeld 😂

 

Recimo moj avg pulz na zoncolan iz ovara (spada med 3najtezje vzpone v EU) je bil 149.... Kolegica ki je vozila zraven je imela za 25' višjega... 

 

Plus vpliv genetike, utrujenosti, prehrane... 

 

Sportman333, ti si iz okolice Janč, ne? 3dni nazaj našel top povezavo čez Rečico na Koške Poljane :)

Prava mašina si, jz imam kolo 3 tedne pa se še na Šmarjetno ne upam, da si ne naredim sramote.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 10 urami je ignacij napisal:

Prava mašina si, jz imam kolo 3 tedne pa se še na Šmarjetno ne upam, da si ne naredim sramote.

Šmarjetna je ornk zajebana, tak da tam si noben ne naredi sramote če mu slucajno ne gre. 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je Bini napisal:

Nejc, kaj pa praviš na tole, a je dobra roba? 🤔

IMG_20210613_160011~3.jpg

Jaz lajkam predvsem avtu tu:) ampak to zgolj zato, ker ni to bajk zame. Je pa dober... Sploh Orbea je eden boljših price:performance. 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 17 minutami je TiEn napisal:

@Nejc1986 če bi si tu kupoval nov MTB kaj bi pa vzel?

Definitivno nekaj s samo prednjim vzametenjem. Kakšen karbonc za 2000 eur bi bil vrh glave :). Ampak ker mi je že to veliko denarja, bi se zadovoljil s kakim giantom za dobrega jurja. 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Malo več kolesarim zadnje čase pa malo raziskujem po internetu, zame definitivno samo prednje vzetenje, ža si kolesa nikoli nisem kupoval pa sem čisto ven iz tega(trenutno kolo ki imam sta mi starša kupila v srednji šoli :D)

 

image.jpeg

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je TiEn napisal:

Malo več kolesarim zadnje čase pa malo raziskujem po internetu, zame definitivno samo prednje vzetenje, ža si kolesa nikoli nisem kupoval pa sem čisto ven iz tega(trenutno kolo ki imam sta mi starša kupila v srednji šoli :D)

Budget? 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 49 minutami je TiEn napisal:

Ajde mal opcij med 1000-1800€ samo da vidim razlike pa dane opcije.

Danke...pa finke 😛

Jaz sem gledal za rang 800-1000 eur, tak da nimam pojma kaj pričakovati 2ranga višje... 

 

Definitivno pa glej da bo karbonc.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

  • Zadnja sporočila

    • Glih sva se dotaknila z ustnicami, je ona stisnila noge in mi zlomila očala...
    • Shujševalna kura mi ni nikoli pomagala. Pohana pa vedno...
    • Ob izstopu iz vlaka na domači postaji si dostikrat privoščim slastno pleskavico v v gostišču hitre hrane poleg postaje. Tudi včeraj sem sedel za mizo in naročil mojo priljubljeno jed in vrček hladnega piva. Ko sem se zagrizel v meso in z jezikom premetaval grižljaj v ustih, sem začutil nekaj neobičajnega in na plano sem potegnil dolgo črno kocino in jo odložil na rob krožnika, ter poklical lastnika lokala, ki me je stregel. Ko sem mu pokazal dlako se mi je začel globoko opravičevati: - "Gospod, najiskreneje se vam opravičujem za ta neljubi dogodek in naj vam pojasnim morebitni vzrok za to. V kuhinji imam izvrstnega kuharja, ki pa je žal brez ene roke. Pleskavice oblikuje in plošči s preostalo roko z udaranjem mesa na svojih golih prsih. In tu je verjetno zašla njegova dlaka v vašo pleskavico. Za storjeno nevšečnost vam brezplačno ponujam porcijo pravkar pripravljenih polnjenih paprik, seveda tudi pivo poleg!"   Ob misli, kako je enoroki kuhar tlačil nadev v paprike, sem se lastniku za ponujeno zahvalil in zapustil lokal...
    • https://www.rtvslo.si/znanost-in-tehnologija/elektronski-casopis-prezivel-tudi-s-pomocjo-spleta/707299
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.