Skoči na vsebino

Ogrevanje & izolacija samostojne hiše


Z M A J

Priporočeno sporočilo

pred 7 urami je ignacij napisal:

Imam 7 let staro Kronotermovo toplotno crpalko zrak-zrak. Do sedaj delala brez problemov, zelo zadovoljen. Danes mi je v glavi kliknilo, da mogoce rabi kaksen preventivni servis.

 

Zanima me ali kdo ve če moram naročiti kakšen servis.

Kot so že rekli kolegi, tisto pajčevino pri zračniku spucej pa uklop nazaj, nima bit kaj.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

odviješ prirobnico, odstraniš pokrov, meni se tesnilo ni utrgalo, tako da sem pustil enakega. Delovni tlak je do 2 bara, tako da ne bi smelo biti hudobije tudi če pustiš staro tesnilo - serviser ti ga bo zamenjal, logično.

Noter pa ja: po približno 10 letih uporabe, sem recimo iz grelcev odstranil približno 2 kg kamna.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je dpicul napisal:

odviješ prirobnico, odstraniš pokrov, meni se tesnilo ni utrgalo, tako da sem pustil enakega. Delovni tlak je do 2 bara, tako da ne bi smelo biti hudobije tudi če pustiš staro tesnilo - serviser ti ga bo zamenjal, logično.

Noter pa ja: po približno 10 letih uporabe, sem recimo iz grelcev odstranil približno 2 kg kamna.

A to pri električnem grelcu (je zelo vroč in se bolj nabira kamen, kot pri toplotni črpalki)?

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

dne 16. 8. 2023 ob 20:31 je Janez007 napisal:

A to pri električnem grelcu (je zelo vroč in se bolj nabira kamen, kot pri toplotni črpalki)?

Sam sem ogrevam na pelete, poleti pa sanitarno z boljerjem. Tako je, okrog grelcev se nabere ta vodni kamen, lokalno ima grelec lahko tudi čez 100°C.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

 

dne 16. 8. 2023 ob 20:15 je AmpeR napisal:

OK hvala. In kako pa si odstranil kamen? Si strgal z nečem al kladivce?

Pa imaš težave, da ti ne greje? Sklepam da če imaš T.Č. ti grelec samo dogreva oz. sanitira? Pri takem režimu obratovanja se okrog grelca ne bo nabralo kaj veliko kamna.

Še ena opomba: ti imaš grelec na sredini, sodeč iz fotografije, tako, da če že, preveri tam ali je morebiti kaj kamna.

Ja, obtolčeš ga dol, nekako.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ne ne še nobenih težav. Nisem še to čistil od priklopa 2009. Zgornja spirala je od peči na pelete, spodnja pa od solarne. Zdaj mi sonce segreva do 70°C. El. grelec pa po potrebi oz. prejšnjo kurilno sezono je deloval skoraj nonstop. Poraba elektrike pa izmerjena 14 kwh/dan za vodo na 55°C. Tako da ne vem kaj pričakovati od umazanije....

Popravljeno od AmpeR
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 3 tedne kasneje...
  • 1 mesec kasneje...
  • 2 meseca kasneje...
pred 2 minutama je Boss napisal:

Že razmišljajo, kako bi se kurilo toplotne črpalke ponoči, čez dan pa kaj dekce, termoforji, vaje za ogrevanje?

 

WWW.ZURNAL24.SI

Izpadi elektrike so zaradi preobremenitev vse pogostejši, in to konec tedna in ob praznikih. Čemu je torej namenjen nov način obračuna...

 

A te zebe al kaj? 😀

Jzt še ponoč ne kurim 💪

  • Haha 2
  • Ljubim 1

Podpis.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 58 minutami je Boss napisal:

 

Že razmišljajo, kako bi se kurilo toplotne črpalke ponoči, čez dan pa kaj dekce, termoforji, vaje za ogrevanje?

 

Pa dobr, kaj tem ni jasno. Torej čez dan naj me zebe, ponoči ko sem pod kovtrom naj pa kurim, da spat ne bom mogu od vrocine al kaj. Pa kako si oni predstavljajo toplotne črpalke, kolikor je meni jasno, je najboljše konstantno enakomerno delovanje črpalke in ne razni izklopi al kaj te mojstri razmišljajo.

 

Torej problemov z omrežnino ne bomo rešili, z nakupom EV pa sploh ne. Edina logika zadaj je ustvarjanje prihodkov, drugega jaz ne vidim.

 

 

Popravljeno od ignacij
  • Všeč 1
  • Ljubim 2
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 8 minutami je DonFelipe napisal:

Veš v katero občino moraš?

Vem,vem...se skoz mimo vozim,za to sem pa pogruntal po postaji...in k je prec zraven nadvoz.

Tu pa tam greva z drago v Podčetrtek,pa se mogoče kdaj ustaviva😃😉

 

pred 39 minutami je ignacij napisal:

Pa dobr, kaj tem ni jasno. Torej čez dan naj me zebe, ponoči ko sem pod kovtrom naj pa kurim, da spat ne bom mogu od vrocine al kaj. Pa kako si oni predstavljajo toplotne črpalke, kolikor je meni jasno, je najboljše konstantno enakomerno delovanje črpalke in ne razni izklopi al kaj te mojstri razmišljajo.

 

Torej problemov z omrežnino ne bomo rešili, z nakupom EV pa sploh ne. Edina logika zadaj je ustvarjanje prihodkov, drugega jaz ne vidim.

 

 

Meni je montažer od Tilije 

WWW.TILIA.SI

Ogrevanje vseh vrst za vsak objekt. Toplotne črpalke, sončni kolektorji, hranilniki/zalogovniki, centralno ogrevanje, vodovod, sanitarna voda...

razložil "kontra" primer,če bi ponoči ugasnil obtočno črpalko,kot smo to imeli prej na kurilcu (00:00-06:00 izklop) ,da v primerjavi z neprestanim obratovanjem brez znižanja ponoči!!! je razlika (odvisno od izolacije hiše seveda) lahko tudi za faktor 5 v prid neprestanega 24/7 ogrevanja oz. obratovanja TČ in obtočne črpalke.

Torej vsako izklapljanje ogrevanja ali npr. zmanjšanja temperature v sistem dovedene vode ima za posledico "praznjenja" glavnega shranjevalnika toplotne energije! Kot glavni shranjevalnik toplotne energije je tukaj mišljena cela hiša oz. objekt in vse kar je "znotraj izolacije"-zidovi,tla,stropi,pohištvo,igrače na tleh.....VSE!!!

Pomeni,da vsemu znotraj fasade oz. izolacije pada temperatura,ker dovedena energija ne pokriva izgub...ker za konstantno temperaturo je treba dovajati točno toliko energije,kot je izgub.

 

In če bodo pametnjakoviči omejili porabo TČ,bodo dejansko povečali obremenitev elektro omrežja ne samo takrat,ko nobena "sončnica" ne dela,ampak tudi skupna-celodneva obremenitev bo občutno višja....

Ali pa ne,ker bo itak varovalke ven pometalo😲

 

ŽIVELA EKOLOGIJA😂🤣

  • Všeč 2
  • Ljubim 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 8 urami je skritikrt napisal:

Meni je montažer od Tilije 

WWW.TILIA.SI

Ogrevanje vseh vrst za vsak objekt. Toplotne črpalke, sončni kolektorji, hranilniki/zalogovniki, centralno ogrevanje, vodovod, sanitarna voda...

razložil "kontra" primer,če bi ponoči ugasnil obtočno črpalko,kot smo to imeli prej na kurilcu (00:00-06:00 izklop) ,da v primerjavi z neprestanim obratovanjem brez znižanja ponoči!!! je razlika (odvisno od izolacije hiše seveda) lahko tudi za faktor 5 v prid neprestanega 24/7 ogrevanja oz. obratovanja TČ in obtočne črpalke.

Torej vsako izklapljanje ogrevanja ali npr. zmanjšanja temperature v sistem dovedene vode ima za posledico "praznjenja" glavnega shranjevalnika toplotne energije! Kot glavni shranjevalnik toplotne energije je tukaj mišljena cela hiša oz. objekt in vse kar je "znotraj izolacije"-zidovi,tla,stropi,pohištvo,igrače na tleh.....VSE!!!

Pomeni,da vsemu znotraj fasade oz. izolacije pada temperatura,ker dovedena energija ne pokriva izgub...ker za konstantno temperaturo je treba dovajati točno toliko energije,kot je izgub.

 

In če bodo pametnjakoviči omejili porabo TČ,bodo dejansko povečali obremenitev elektro omrežja ne samo takrat,ko nobena "sončnica" ne dela,ampak tudi skupna-celodneva obremenitev bo občutno višja....

Ali pa ne,ker bo itak varovalke ven pometalo😲

 

ŽIVELA EKOLOGIJA😂🤣

Tudi pri kurilnem je isto.

Vedno je ugodneje vzdrževanje, kot pa dogrevanje. Samo podnevi imam 21 ponoči pa 19.

In ne bom kuril ponoči na 21, pa spal odkrit v gatah.

 

Verjetno silijo k temu, da bi imel zraven TČ še 2000l zadrževalnik. In bi ponoči to grel, po dnevi pa samo iz tega jemal.

 

Podoben primer je že zdaj pri ljudjeh na drva. Zakuri 1x na 2-3 dni in zagreje par tisoč litrov, potem pa obtočna namesto iz peči, jemlje od tam.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Tole mi pa ni čisto jasno. ☹️

Izgube toplote je potrebno nekako pokriti, odvisno od vrste zgradbe, ogrevalnega sistema ter zahtevanega temperaturnega udobja

 

Če pozimi ponoči pri zunanji temperaturi 0 stopinj vzdržujem v stanovanju 19 stopinj, bo nastajalo več toplotnih izgub, kot če dovolim, da pade temperatura nižje, recimo na 15 stopinj. Torej stroškovno se mi vedno splača čim manj ogrevati, dokler so vsi stanovalci še zadovoljni.

 

Decembra smo imeli glede ogrevanja srečo zaradi visokih zunanjih temperatur. Če je bila povprečna zunanja temperatura 10 stopinj namesto 0 stopinj, stanovanje pa ogrevamo na 20 stopinj, to pomeni 50% manj toplote za ogrevanje! 🙂

 

To seveda ne pomeni avtomatsko 50% nižjih stroškov ogrevanja, ker je treba pokriti tudi fiksne stroške obratovanja (recimo izgube ogrevalnega sistema, ko je v stanju pripravljenosti, ...)

 

Kaj si mislim glede uvajanja tarifnih blokov za električno moč? V zadnjih 10, 20 letih se je z uvajanjem zelenih tehnologij za proizvodnjo (hišne sončne elektrarne), ogrevanje (TČ) in prevoz (električne polnilnice) podcenjevalo oziroma zanemarjalo pomen električnega omrežja, ki je osnova za delovanje vsega naštetega. Električno omrežje ni nekaj, kar se da spremeniti (ojačati) v nekaj mesecih ali letih, ampak so potrebna za to desetletja vlaganj in velikih stroškov. To se je v zadnjih letih zanemarjalo. Uvajanje tarifnih blokov je nujen ukrep, hkrati pa gre tudi za gašenje požara. Stanje (kapaciteta, obremenjenost) omrežij se od primera do primera močno razlikuje. V mnogih primerih je na meji zmogljivosti, nekje je še rezerve dovolj. Bojim se, da bo omenjeni ukrep pokazal nove obratovalne težave (tudi v omrežju), ki jih odločevalci niso predvideli.

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je godlike napisal:

Tudi pri kurilnem je isto.

Vedno je ugodneje vzdrževanje, kot pa dogrevanje. Samo podnevi imam 21 ponoči pa 19.

In ne bom kuril ponoči na 21, pa spal odkrit v gatah.

 

Verjetno silijo k temu, da bi imel zraven TČ še 2000l zadrževalnik. In bi ponoči to grel, po dnevi pa samo iz tega jemal.

 

Podoben primer je že zdaj pri ljudjeh na drva. Zakuri 1x na 2-3 dni in zagreje par tisoč litrov, potem pa obtočna namesto iz peči, jemlje od tam.

Ne priporočam zmanjševanja čez noč,mi v spalnici izključimo radijator in je lih prav...pač zapreš vrata in se greje samo preko zidu...pošteno prezračiti je itak trebatako da je spalnica najhladnrjsi prostor v bajti..mostalo pa vse na isti temperaturi.

 

Ja,pa ja shranjevalnik...shranjevalnik jecše ena dodatna stopnja prenosa in še dodatne izgube-višja poraba.

A vse naj kupim,od sončnice,do shranjevalnika,dodatno izoliram itd...za tisto malenkost,in se mi ne bo nikoli povrnilo...samo,da se bodo lahko drugi z EVji kurcili,in taubi denarce štel...

 

Je lih včeraj žena izračunala za 2023, koliko je šlo na TČ stroma...1250€ za ogrevanje v kurilni sezoni in pripravo tople sanitarne vode...pa je bajta 4x100m2,tri gospodinjstva in 7 oseb,hiša pa zolirana z 5cm stiroporjem.

 

Pa naj investiram npr 10 jurjev za npr 10-15cm dodatne izolacije...pa ni šanse,da to narediš za 10 jurjev...k so še stopnice,okenjske police itd....a po moje 20 jurjev najmanj 🤔 

Pa recimo za foro 10 jurjev...da bi na leto prišparal recimo 300-400€... pa ne verjamem,da bi prišparal toliko,ker je v kurilni sezoni delež na toplo sanitarno vodo zelo velik v primerjavi z ogrevanjem...

Pa vseeno recimo 400€ prihranka.

 

Vsi smo bili v osnovni šoli in znamo izračunati,koliko let bi potreboval,da strošek desetih jurjev dobiš nazaj.

 

Star sem 52 let..pa da bom šel v tako investicijo...bom šel,ko mi bo na čelu pisalo "budala"...a na srečo  zaenkrat temu še ni tako.

Pa o shranjevalniku niti se nisrm začel....lahko samo sanjajo.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 18 minutami je skritikrt napisal:

Vsi smo bili v osnovni šoli in znamo izračunati,koliko let bi potreboval,da strošek desetih jurjev dobiš nazaj.

 

Star sem 52 let..pa da bom šel v tako investicijo...bom šel,ko mi bo na čelu pisalo "budala"...a na srečo  zaenkrat temu še ni tako.

Pa o shranjevalniku niti se nisrm začel....lahko samo sanjajo.

 

Odebeljeno je pa po mojem največji problem sedanjega časa, naše miselnosti. Vse se gleda skozi denar. Zato tudi politika generira take ukrepe, kot so tarifni bloki. Točno zato, ker ni dovolj ozaveščenosti in je potrebno ljudi prisiliti skozi denarnico, višje in nižje tarife. 

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 15 minutami je Janez007 napisal:

Tole mi pa ni čisto jasno. ☹️

Izgube toplote je potrebno nekako pokriti, odvisno od vrste zgradbe, ogrevalnega sistema ter zahtevanega temperaturnega udobja

 

Če pozimi ponoči pri zunanji temperaturi 0 stopinj vzdržujem v stanovanju 19 stopinj, bo nastajalo več toplotnih izgub, kot če dovolim, da pade temperatura nižje, recimo na 15 stopinj. Torej stroškovno se mi vedno splača čim manj ogrevati, dokler so vsi stanovalci še zadovoljni.

 

Decembra smo imeli glede ogrevanja srečo zaradi visokih zunanjih temperatur. Če je bila povprečna zunanja temperatura 10 stopinj namesto 0 stopinj, stanovanje pa ogrevamo na 20 stopinj, to pomeni 50% manj toplote za ogrevanje! 🙂

In z takimi se jaz npr. na šihtu neprestano kregam...pametnjakoviči,k ne razmislijo kaj sem rekel...nocem biti žaljiv @Janez007...še enkrat preberi,kaj sem napisal kaj greješ....greješ VSE znotraj izolacije!!!

In če pustiš,da se cela bajta in vse kar je v njej ohladi za tistih nekaj stopinj...za toliko stopinj boš vse znotraj izolacije spet moral zagreti...v tem je fora...za to pa pišem,da je shranjevalnik v bistvu vse kar je znotraj izolacije.

Torej če pustiš,da se ohladi,boš v zelo kratkem času moral investirati dražjo elektriko in boš v kratkem času (npr. nekaj ur) imel ekstremno porabo,samo,da boš spet dosegel tisti komfort,ki ga želiš čez dan.

 

Vsaka stopinja zmanjševanja je "strel v koleno".

 

Je pa seveda tudi vprašanje,a bi se grel,ali bi pa rad z stisnjenimi zobmi ob mrazu "šparal"...takih "pametnjakovičel" poznam kot listja in trave...kot npr. stric od žene,k mu ni bilo jasno,ko smo mu govorili,da sedaj z TČ porabimo več nizke tarife kot visoke...prej na kurilca pa je seveda bilo kontra....in sem mu to razlagal že x-krat...dokler le ni dojel,za kaj gre,in je tudi on začel greti 24/7 na isto temp....in tudi pri njem-isti efekt.

Za informacijo-on ima TČ na geosondo.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.