Skoči na vsebino

Avtomatski menjalnik proti ročnemu menjalniku


Boss

Samodejni vs. ročni menjalnik  

44 uporabnikov je glasovalo

  1. 1. Kakšen menjalnik najpogosteje uporabljaš



Priporočeno sporočilo

Na Mazda forumu je še bolj "tesna" tema, ker ima mazda tako dobre ročne menjalnike. Nisem vozil vseh avtomobilskih znamk, sam predvsem nad tistimi renaulti k sem jih sem bil glede menjalnika kar šokiran. Me slab menjalnik tako odbija, da avta nebi kupil...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Sem v svoji 34 letni šoferski zgodovini vozil kar nekaj različnih znamk in tipov avtomobilov, 99% od teh z ročnim menjalnikom. Razen Zastave se ne spomnim avta, ki bi se slabo prestavljal. Tudi Clio Storia, ki ga imamo trenutno za tretji avto (dokler ne nejdem dobre rabljene bele Mazde 2 😀), se prestavlja "kot puter" in ga je užitek vozit (do 100 km/h 😀), tudi ker me spominja na čase, ko je avto imel za moj okus ravno prav opreme (ABS, servo volan, sprednje el. šipe, ročna klima, daljinsko centralno zaklepanje, avtoradio, voznikov sedež nastavljiv po višini).

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Je nekdo pisal, da mu ročni menjalnik posrka vso voljo do življenja in da pri avtomatskem pa noge počivajo in da z desno roko boža sopotnico...

 

Hja, leva noga res počiva, desna roka pa dela še za vse ostale ude. In nimaš časa niti da bi se po nosu popraskal, kaj šele, da bi sopotnico pobožal po nogi. Pri vožnji gor še mogoče malo. Pri vožnji dol pa pred ovinkom omejit, da lahko izbira samo med 1. in 2., za ovinkom mu dovoliti še 3., pa pred ovinkom spet omejit... In ovinkov tu je precej. In spusta tudi. Sem prevozil po pet kilometrov, da sploh nisem spustil menjalnika. Volan pa motal z eno roko...

 

Razumem, da obstajajo moški, ki so jim všeč bencinarji, in jih toleriram.

Razumem, da obstajajo moški, ki so jim všeč avtomatski menjalniki, in jih toleriram.

Razumem, da obstajajo moški, ki jim je všeč, da 'nažigajo' druge moške v zadnjično odprtino, in jih toleriram.

 

Ampak to ni zame. Nič od zgoraj naštetega. Niti v kombinacijah...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Na 6ki imaš obvolanske...sam klik z levo roko za minus navzdol, lažje kot bi dal žmigavc, volana ne spuščaš.

 

Je pa res, dolga/razgibana vožnja navzdol je nedvomno težava za avtomatike, vsaj kar sem jst doživel. Tam je treba šaltat ročno navzdol.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 2 minutama je SeekK napisal:

Na 6ki imaš obvolanske...sam klik z levo roko za minus navzdol, lažje kot bi dal žmigavc, volana ne spuščaš.

 

Je pa res, dolga/razgibana vožnja navzdol je nedvomno težava za avtomatike, vsaj kar sem jst doživel. Tam je treba šaltat ročno navzdol.

V bistvu je podobno, kot bi imel ročni menjalnik. Na, avtocesti itak v nobenem primeru ne menjaš nič. Avtomatika pride v poštev  edino ko stojiš v koloni. 

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Kar sem jaz 6ko vozil, so bile komande NA volanu in ne OB volanu. In ko sem v ovinku zavrtel volan, kmalu nisem več vedel, kateri je + in kateri -. Po hribovski cesti moraš pa med vožnjo gledat kam drugam kot v volan in tipke...

pred 2 minutama je Alex napisal:

V bistvu je podobno, kot bi imel ročni... ... ...

 

Ne, ni. Slabše je...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Torej sem naredil prav, ko vztrajam na ročnem, saj veliko hodim v hribe in Dolomite. In bi bila vsaka vožnja po klancih navzdol  preveč adrenalinska. 😉 Res ne vidim neke dodane vrednosti na avtomatskih menjalnikih. Ok, pustimo super športne avte, kjer menjuje avtomatski menjalnik  v milisekundah in se je res užitek igrati z obvolanskimi ročicami. Ko pa ne ve, v katero brzino bi dal je pa res mučno. 

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Nisem še imel težave da ne bi vedel v katero brzino bi dal. Uglavnem jst uživam pa če prav sem vsa ta leta vozil klasični menjalnik in definitivno negrem nikoli več nazaj. Itak bo pa z elektriko vse drugače spet :D

 

image.jpeg

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Jaz tudi se nikoli nisem imel taksnih problemov… Pac se je treba prilagoditi situaciji… Ampak to, da na AC nikoli ni treba saltat je pa bosa… razen, ce se vozis penzionersko v senci sleparjev… Res pa je, da to delas podzavestno… Pri avtomatikimpa se nikoli nisem imel potrebe, da bi rocno saltal… Menjalnik prestavlja zelo hitro… ni to robotiziran rocni menjalnik… Ampak kot ponavadi napisem… vsak naj vzame tisto, kar mu bolj ustreza… ne pa vsiljevat svojega mnenja drugim… ;)

 

Obcasno vozim tudi kaksen avto z rocnim menjalnikom… in cetudi sem bil vcasih zagovornik rocnih menjalnikov… bi se sedaj ob moznosti izbire vedno raje odlocil za avtomatskega…

 

 

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ta, da moraš menjavati na avtocesti je bolj bosa. Ne vem za avtomatske menjalnike, a sam med prehitevalnem (tudi hitrih voznilov, ne kamionov) po avtocesti z mazdo 6 še nikoli nisem rabil nižati v peto. A bog ne daj  še nižje. 😉

Pač, v Kopru daš v šesto, na cestninski se ustaviš in nato do naslednje cestninske v šesti. 😉

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pred eno uro je Jest napisal:

Ampak to, da na AC nikoli ni treba saltat je pa bosa… razen, ce se vozis penzionersko v senci sleparjev…

 

Čaki mal, zakaj bi bila bosa? Pri dizlih le v primeru počasne kolone, vse ostalo pa v 6. prestavi in dizel prav lepo pospešuje tudi v 6.

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

To ni cisto res… razen ce si med tistimi, ki stalno vozijo po levem pasu… potem res ni potrebe po saltanju… Ce pa se vozis po voznem pasu, moras vcasih na hitro prehitet kaksen kamion in skocit med tiste, ki kampirajo na prehitevalnem pasu… In ce to pocnes recimo na Vrhniskem klancu ali iz smeri obale pred Crnim kalom… potem je fajn, ce saltas v peto, da ne oviras “kamperjev”… ali pa pac vztrajas v sesti na voznem pasu… Menjalnik je zato, da se ga uporablja… Ce je rocni, je treba rocno prestavit, ce je avtomatski, pa to naredi sam, ko pohodis pedal za plin… 

 

Pa ce se ne omejujemo samo na slovenske ceste… Brez saltanja navzdol bos na nemskih avtocestah tezko orisel sploh na prehitevalni pas… Prav tako v enim tako ljubi zahodni sosedi ;) … 

 

Poleg tega je tudi na AC marsikdaj potovalna hitrost samo 50 km/h … Takrat ce zelis pospesit v nekem dolgednem casu, je fajn ce saltas nizje in tega ne pocnes s sesto brzino… ali?

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ne vem no, pri cx 30 mogoče to pride v poštev, pri dizelci pa res bi potrebe. 

V šesti brzini recimo, pri 120/uro na actocesti  pohodiš gas in greš z lahkoto mimo in se ne ustaviš do 220. To vleče in vleče pa četudi greš iz Kopra proti Črnemu Kalu ali pa v Vrhniški klanec. 

Drugo je, če se kolona zaustavi na klancu, potem je jasno, da šaltaš nižje. 

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pri 120 km/h ze... saj je to hitrost, pri kateri je tudi samodejni menjalnik ze v sesti... Tudi pri bencinarju ... Velikokrat pa je potovalna hitrost nizja... pod 100 km/h ...Sploh ce ne kampiras na prehitevalnem pasu ... In takrat se tezko vkljucis na prehitevalni pas, ce ne saltas v nizjo... Saj ne recem, da ne gre... le malce dlje traja, da pridobis hitrost ... in "kamperji" postanejo zivcni, ce na prehitevalnem pocasi pridobivas hitrost :D ... 

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 6 minutami je TiEn napisal:

Čak da pride en o tem kaj je v ameriki 😛

 

Ko bo Alex kupil avtomatika... bo to nekaj najboljsega, kar so naredili :D ... 

  • Všeč 1
  • Haha 1

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 3 urami je Jest napisal:

To ni cisto res… razen ce si med tistimi, ki stalno vozijo po levem pasu… potem res ni potrebe po saltanju… Ce pa se vozis po voznem pasu, moras vcasih na hitro prehitet kaksen kamion in skocit med tiste, ki kampirajo na prehitevalnem pasu… In ce to pocnes recimo na Vrhniskem klancu ali iz smeri obale pred Crnim kalom… potem je fajn, ce saltas v peto, da ne oviras “kamperjev”… ... ... ... ...

 

Dobro, ja, ko je poln keson, je potrebno dati brzino nižje, ker ena tona tovora enostavno to zahteva. Drugače pa dizelaši vlečejo od 60 km/h do 160 km/h brez nekih večjih težav, kar se tehnike tiče. Bolj so težava vozniki, ki ne vedo, da "gas do podna" pomeni, da pedal za 'gas' pohodiš do podna in ne samo na pol. Itak je dizel in ne bo neke blazno hude porabe, ni treba šparat...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

IMG_20221006_121604443.jpg

 

Ja, bencinar in še avtomatik.

 

Pa saj bankrotiraš! Za 823 kilometrov je skuril 81,5 litra bencina! 

Pa ni SUV!

Ma ni niti karavan!

Je čisto običajna limuzina!

 

To ni zame...

 

No, mučenje se je končalo, zdaj sedem v svojega turbo-dizla in domov na kosilo.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 minuto je Slivka napisal:

 

Ja, bencinar in še avtomatik.

 

Pa saj bankrotiraš! Za 823 kilometrov je skuril 81,5 litra bencina! 

Pa ni SUV!

Ma ni niti karavan!

Je čisto običajna limuzina!

 

To ni zame...

 

No, mučenje se je končalo, zdaj sedem v svojega turbo-dizla in domov na kosilo.

 

Pa Mazda tudi ni :D ... 

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Mah sej bi kej komentirou pa sem se pol spomnu, da je naš slivka enkrat razlagal, kako se je vozil z CX-3 bencinarko in kot da je to nekaj najbolj groznega na svetu. Pa sem moral 3krat prebrat, če je to isti avto, kot kar sem ga jaz vozil :lol:

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

dne 5. 10. 2022 ob 17:30 je Jest napisal:

To ni cisto res… razen ce si med tistimi, ki stalno vozijo po levem pasu… potem res ni potrebe po saltanju… Ce pa se vozis po voznem pasu, moras vcasih na hitro prehitet kaksen kamion in skocit med tiste, ki kampirajo na prehitevalnem pasu… In ce to pocnes recimo na Vrhniskem klancu ali iz smeri obale pred Crnim kalom… potem je fajn, ce saltas v peto, da ne oviras “kamperjev”… ali pa pac vztrajas v sesti na voznem pasu… Menjalnik je zato, da se ga uporablja… Ce je rocni, je treba rocno prestavit, ce je avtomatski, pa to naredi sam, ko pohodis pedal za plin… 

 

Pa ce se ne omejujemo samo na slovenske ceste… Brez saltanja navzdol bos na nemskih avtocestah tezko orisel sploh na prehitevalni pas… Prav tako v enim tako ljubi zahodni sosedi ;) … 

 

Poleg tega je tudi na AC marsikdaj potovalna hitrost samo 50 km/h … Takrat ce zelis pospesit v nekem dolgednem casu, je fajn ce saltas nizje in tega ne pocnes s sesto brzino… ali?

 

Hehe, teb se pa vid, da že dolgo nisi vozil dizla z ročnim menjalnikom. 😜 Sploh pa tega zadnjega skyactiv-D z biturbom. Nič od tega ne rabiš, verjemi in tud noben kemper še ni zaviral zaradi mene. To je izredno prožen motor in pospešuje lepo tud pri 1500 obratih. Daleč od tega, da si ovira v prometu, kot če bi isto počenjal z bencinarjem, kjer se vse skupaj dogaja pri nekih drugih obratih.

 

Zato pa pravimo, da AT menjalnik je za bencinarja smiseln za dizla pa mnogo manj. Pa tole zdaj ni hvaljenje dizla, da je vsemogočen, ker ni, ampak določene atribute pa mu je potrebno priznati in prožnost, zaradi veliko navora zelo zgodaj pri obratih je že en takih.

 

Je pa res, da seveda, če šaltaš navzdol je pa še dodaten nasmeh na ustnicah.😎

 

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

To sem prav danes preizkusil na avtocesti. Iz 100/uro sem pospešil v šesti brzini zelo na hitro na 170. 

Ko prime druga turbina na 1500 obratih  je res veselje. In gre vse do 5000 obratov. In vleče. 

Pa ni to golf, ko več ali manj le  kadi za njim, ko pospeši. 😉

 

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.