Skoči na vsebino

Chat is back ...


dvorjan

Priporočeno sporočilo

Nič, štunfe bo treba izpraznit... 😁😉

Pa kartico dat pod povšter.... 💪

A mogoče kdo ve koliko je ob poplavah šlo gotovine in vrednih stvari u maloro🤔

Pri digi € si rešen teh skrbi.... :prstgor:

Popravljeno od Bini
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

dne 15. 9. 2023 ob 8:48 je Bini napisal:

Vse mi je jasno, samo obremenjujem se ne za tiste stvari na katere ne morem vplivat iz naslonjača.... 😉

V ZDA že pred desetletjem, mogoče še več nisi marsikje mogel plačevati z gotovino in kaj se tam dogaja.... 🤔

Je pa res, da to ni ok... 👍

 

Hmmm, pa ravno USA je najbolj konzervativna glede plačilnih metod. Ravno zaradi njih so se magnetni trakovi na kartich tolk dolgo morali obdržat, čeki jim še vedno laufajo, čeprav jih pri nas že dolgo ni več. Elektronske bake so še nedolgo nazaj delovale na enkratna gesla natisnjena na papir, ko smo mi imeli že desetletje recimo certifikate, katere smo pa tudi že zamenjali za MFA/eOTP. Tako, da tam če ne sprejemajo gotovine je čist odločitev ponudnika storitve pa še to so bolj zaradi strahu pred ropi in cestnim kriminalom, ko je treba najemati varnostna podjetja za prevoz gotovine na banko, kar spet stane.

 

Se pravi je odločitev za ne sprejemanje gotovine nastala iz praktičnih vzgibov in ne iz represije oblasti. In zato tukaj sploh gre, da si oblast ne vzame v roke pravice ukinitve gotovine, ker to je nepotreben ukrep za izboljšanje bivanja in je zgolj in samo v službi poskusa povečevanja nadzora nad ljudmi. To kar je oblasti silna želja.

 

Kot drugi vidik pa je ena naravna ujma, ki bo izklopila elektriko pa boš brez gotovine ostal brez sredstev za nakup osnovnih potrebščin oziroma za plačat storitev. Recimo v zadnjih cca 5 letih se mi je že vsaj 10x zgodilo, da brez gotovine ne bi mogel niti pijače v lokalu poravnat. Ja 2,5€ bi bil problem, ko jim je crknil POS.

  • Všeč 5
  • Hvala 1

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 17 urami je Boss napisal:

 

Hmmm, pa ravno USA je najbolj konzervativna glede plačilnih metod. Ravno zaradi njih so se magnetni trakovi na kartich tolk dolgo morali obdržat, čeki jim še vedno laufajo, čeprav jih pri nas že dolgo ni več. Elektronske bake so še nedolgo nazaj delovale na enkratna gesla natisnjena na papir, ko smo mi imeli že desetletje recimo certifikate, katere smo pa tudi že zamenjali za MFA/eOTP. Tako, da tam če ne sprejemajo gotovine je čist odločitev ponudnika storitve pa še to so bolj zaradi strahu pred ropi in cestnim kriminalom, ko je treba najemati varnostna podjetja za prevoz gotovine na banko, kar spet stane.

 

Se pravi je odločitev za ne sprejemanje gotovine nastala iz praktičnih vzgibov in ne iz represije oblasti. In zato tukaj sploh gre, da si oblast ne vzame v roke pravice ukinitve gotovine, ker to je nepotreben ukrep za izboljšanje bivanja in je zgolj in samo v službi poskusa povečevanja nadzora nad ljudmi. To kar je oblasti silna želja.

 

Kot drugi vidik pa je ena naravna ujma, ki bo izklopila elektriko pa boš brez gotovine ostal brez sredstev za nakup osnovnih potrebščin oziroma za plačat storitev. Recimo v zadnjih cca 5 letih se mi je že vsaj 10x zgodilo, da brez gotovine ne bi mogel niti pijače v lokalu poravnat. Ja 2,5€ bi bil problem, ko jim je crknil POS.

Vse je res kar praviš za ZDA a vseeno v zelo velikih primerih ti gotovina ne pride prav, kartica pa vedno. Tehnični problemi so pa izuzeti iz tega..... 😊

pred 17 urami je Shrek napisal:

Pojdi v Bosno al pa Srbijo....ponekod še gotovine v eurih nočejo. Za kartice pa ne vejo...ker jim banke preveč vzamejo.

Vem ja.... 👍To ni EU.... 😁

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ja in ukinitev se zgodi čez noč...kot pravim eno samo strašenje..

 

Gotovina v ustavi bi bila isto kot imajo zdaj američani za nošenje orožja..

 

Brezvezna stvar, dejmo energijo kam drugam..

 

In ko se govori o digitalnem euru, eden večjih poudarkov je na tem, da bodo sredstva dostopna tudi brez kakršnegakoli signala (določena količina). Največji poudarek kar se ljudi tiče, je pa na tem da bodo nižje transakcije nesledljive...ker je to eden največjih strahov ljudi, ko so delali ankete...to se ubistvu dogaja ravno zato, ker so razvitejše države prišle do tega, da je poslovanje skoraj brezgotovinsko in so bile te pomankljivosti. Ne da bo zdej Janez moral čez noč prešaltat na kartico, gotovina v štumfu bo pa ničvredna. Ne bo namesto, ampak vzporedno..

 

List papirja je vreden toliko kot ti rečejo da je, isto bo znesek z zneskom na bančnem račun..ti list papirja ne da nobene dodatne varnosti in svobode..CSD mi da tak izpis vsako leto, da so gor stvari za katere žena še sama ni vedla da jih ima (če govorimo o kontroli)...vse kartice za popuste beležijo nakupovalne navade in prilagajajo akcije, o socialnih omrežjih in logaritmih raje nebi. Ugibam da so nam ravno teli vrli logaritmi združili ljudi, ki prihajajo do teh idej.

 

Tako da gotovina v ustavi nima nobene veze z našo svobodo in kontrolo. Če hočeš to, daj vse v zlato, pa se odklopiš od vsega in v planine pa samooskrba.

Popravljeno od SeekK
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Tisti, ki imajo tak strah pred brezgotovinskem plačevanjem in se bojijo za svojo zasebnost in da jim nekdo ne more slediti... imajo verjetno od vseh stacun lojalnostne kartice zaradi akcijskih cen in par procentov popusta... tam pa jih nic ne skrbi sledljivost in zasebnost... :P In so dejavni na FB in kliknejo vsako slikco, kjer pise "Klikni me" ali je naslov tako zapeljiv, da ne morejo mimo tega, da bi kliknili za vec podrobnosti... in potem se ubogajo in celo samo vpisejo svoje osebne podatke... 

 

 

  • Všeč 6
  • Zmeden 1

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Glih kar razmišljam, al smo mi sploh na istem planetu? Mislim pa to je spet enako kot tista fora z antivakserji al kaj? :nevem:

 

OK, čeprav se mi ne da tega razlagat,  gre za to, da naj OBA načina plačevanja ostaneta enakovredana in ne da bodo poskušali ukiniti gotovino. Za vpis gotovine v ustavo gre le zato, da komu ne bi padlo na pamet, da bo rekel, da zdaj je pa konec in edino digitalno je možno plačevat. Ta zapis v ustavo pa nikakor ne pomeni, da ukinemo digitalna plačilna sredstva, ne ebank, ne POSov, ne instantnih plačil, ne kriptotov itd itd.

 

Ne razumem pa zakaj je nekatere strah, da bi bilo to zapisano v ustavi? Vprašal bi česa se vi bojite, če je to zapisano recimo tam? Sej to ni nič kej takega, gotovina je na svetu že tisočletja in je do danes kar lepo šlo z njo. Zakaj bi jo torej demonizirali naenkrat in vse spravili zgolj v digitalno obliko. Kot se @SeekK sprašuješ zakaj toliko truda za obdržanje gotovine bi te jaz vprašal isto, zakaj toliko truda za odstranitev gotovine? Za odstranitev je potrebno bistveno več truda in prilagajanja, kot pa če ostane zgodba še naprej taka z obema plačilnima načinoma. Torej zakaj toliko truda, da se gotovino odstrani? V kapitalizmu se ne zgodi nič, če ni zadaj finančni ali politični interes.

 

To, da pa se nižji zneski ne bi beležili nikjer je pa itak buča vseh buč, ker ko so 1x zadeve zabeležene so zabeležene in jih moraš namensko brisat iz baz kar seveda ne bo počel nihče. Se pravi pesek v oči pa čeprav nimam česa skrivat mi ni všeč, da nekdo dela bazo kjer proučuje moje navade pa tudi če gre recimo za popit sok ali pa kavico na dan.

 

 

Kar se pa socialnega vidika tiče je pa to še en od načinov, kako preprečit, da bi otroke in mlade naučili s prakso kaj denar sploh je, zakaj je pomembno varčevanje, kako planiraš porabo in se finančno obnašaš odgovorno. Otrokom v bolj zgodnjih letih lahko to prikažeš več ali manj zgolj v fizični obliki, ko recimo shrani kovance v šparovčku, ko gre na morje, da vidi fizično koliko ima denarja, ne pa da je to skrito na neki kartici, kjer imaš možnost riniti celo v minus. Z gotovino ne moreš iti na sladoled in tam it v minus s kartico pa ni težav. Tudi kontrola sredstev brez aplikacije je še za marsikaterega starejšega velik problem, kaj šele za otroka.

 

V glavnem ni vse zlato kar se sveti in tudi digitalni denar to ni. Je pa za kapitalizem odlična zadeva spravit čim več ljudi v kredite, v dolžniško upniško razmerje in ukinitev gotovine je en od prvih načinov kako to pospešijo in lažje spravijo ljudi iz finančne neodvisnosti v dolžniško stanje.

 

 

 

  • Všeč 2
  • Ljubim 1
  • Hvala 1

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 2 urama je Boss napisal:

Glih kar razmišljam, al smo mi sploh na istem planetu? Mislim pa to je spet enako kot tista fora z antivakserji al kaj? :nevem:

 

OK, čeprav se mi ne da tega razlagat,  gre za to, da naj OBA načina plačevanja ostaneta enakovredana in ne da bodo poskušali ukiniti gotovino. Za vpis gotovine v ustavo gre le zato, da komu ne bi padlo na pamet, da bo rekel, da zdaj je pa konec in edino digitalno je možno plačevat. Ta zapis v ustavo pa nikakor ne pomeni, da ukinemo digitalna plačilna sredstva, ne ebank, ne POSov, ne instantnih plačil, ne kriptotov itd itd.

 

Ne razumem pa zakaj je nekatere strah, da bi bilo to zapisano v ustavi? Vprašal bi česa se vi bojite, če je to zapisano recimo tam? Sej to ni nič kej takega, gotovina je na svetu že tisočletja in je do danes kar lepo šlo z njo. Zakaj bi jo torej demonizirali naenkrat in vse spravili zgolj v digitalno obliko. Kot se @SeekK sprašuješ zakaj toliko truda za obdržanje gotovine bi te jaz vprašal isto, zakaj toliko truda za odstranitev gotovine? Za odstranitev je potrebno bistveno več truda in prilagajanja, kot pa če ostane zgodba še naprej taka z obema plačilnima načinoma. Torej zakaj toliko truda, da se gotovino odstrani? V kapitalizmu se ne zgodi nič, če ni zadaj finančni ali politični interes.

 

To, da pa se nižji zneski ne bi beležili nikjer je pa itak buča vseh buč, ker ko so 1x zadeve zabeležene so zabeležene in jih moraš namensko brisat iz baz kar seveda ne bo počel nihče. Se pravi pesek v oči pa čeprav nimam česa skrivat mi ni všeč, da nekdo dela bazo kjer proučuje moje navade pa tudi če gre recimo za popit sok ali pa kavico na dan.

 

 

Kar se pa socialnega vidika tiče je pa to še en od načinov, kako preprečit, da bi otroke in mlade naučili s prakso kaj denar sploh je, zakaj je pomembno varčevanje, kako planiraš porabo in se finančno obnašaš odgovorno. Otrokom v bolj zgodnjih letih lahko to prikažeš več ali manj zgolj v fizični obliki, ko recimo shrani kovance v šparovčku, ko gre na morje, da vidi fizično koliko ima denarja, ne pa da je to skrito na neki kartici, kjer imaš možnost riniti celo v minus. Z gotovino ne moreš iti na sladoled in tam it v minus s kartico pa ni težav. Tudi kontrola sredstev brez aplikacije je še za marsikaterega starejšega velik problem, kaj šele za otroka.

 

V glavnem ni vse zlato kar se sveti in tudi digitalni denar to ni. Je pa za kapitalizem odlična zadeva spravit čim več ljudi v kredite, v dolžniško upniško razmerje in ukinitev gotovine je en od prvih načinov kako to pospešijo in lažje spravijo ljudi iz finančne neodvisnosti v dolžniško stanje.

 

 

 

Te podpiram, ker je tako res prav, a mene osebno nič nebi motilo... :nevem:

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

@Boss gotovino "odstranjujejo", če se uporabi ta izraz, ljudje sami, ker jo vedno manj uporabljajo. In digitalni euro ne pomeni konec gotovine, ampak možnost tistim, ki uporabljajo te stvari, da uporabijo tudi na načine, kot do zdaj niso mogoči.

 

Ko bo enkrat tako daleč, da se ne bo več uporabljala, zakaj bi imel to zapisano v ustavi, čista traparija. In da se dela zdej džumbus glede tega, pa sploh.

 

Finančna pismenost ljudi nima veze z gotovino, drugače nebi bila tako slaba. In če smo kje, smo Slovenci glede tega daleč zadaj. Naj se raje tele veleumi lotijo kakšnih izobraževalnih tečajev za ljudi, namesto da se zbira podpise. Bodo ljudem več dobrega naredil. Mogoče kar ponudim naslov prvega, k smo ravno na avto forumu - "zakaj je lizing slab zame". Imam sodelavca, ki se boji vseh finančnih stvari, najraje drži denar v roki, o kakršnemkoli investiranju noče slišati. A lizinge za avto golta ko otrok bombončke...mu "lepo" preistukturirajo obstoječega pa je nov avto tu...bi bil sigurno prvi, da podpiše tole o gotovini v ustavi..

 

Mislim gotovino uporablja cel svet, kako jo boš zdej naenkrat čez noč zbrisal...že to da sem se spustil v to debato, je blo preveč potrošeno energije..

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ni me strah zapisa, zdi se mi neumno da se gre skozi cel proces tega, da kdorkoli izgublja čas s tem. In zdej tale cel proces nabiranja je ze samo strasenje nepotrebno... Zato da bo potem cez 100 let spet nekdo zgubljal cas in denar s tem da bo drzal gotovino pri zivljenju, ker tako pise v ustavi. 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Še enkrat. dobre stvari ljudje sami zapopadejo in se jih ne rabi ukinjat. Slabe stvari pa moraš vlagat trud, da jih ukineš in poskus ukinjanja gotovine je potrebno veliko veliko več truda, kot pa da se to zgolj zapiše v ustavo. Torej, zakaj taka želja WEF-a in ostalih, da se gotovino začne ukinjat? Ne vem no, ampak men kontrola pade prva na misel. Je pa tko, da sami ne morejo tega narest in bodo rabili vernike, da jim pomagajo k dosegi cilja ukinitve gotovine.

 

Ti verniki bodo dobili nalogo, da se bodo delali norca iz nasprotnikov ukinitve, jih zaničevali, zmerjali z nazadnjaki, mogoče bi komu še prepovedali vstop v trgovino, na pumpo, v zdravstveni dom. Plačilna kartica bo tvoja edina prepustnica za dostop do storitve, če jo nimaš pa na levo krug in domov. Od kod mi je to že znano? A me lahko en razsvetli, kje smo že to videli?

  • Všeč 1
  • Ljubim 2
  • Hvala 1

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 18 urami je Boss napisal:

Še enkrat. dobre stvari ljudje sami zapopadejo in se jih ne rabi ukinjat. Slabe stvari pa moraš vlagat trud, da jih ukineš in poskus ukinjanja gotovine je potrebno veliko veliko več truda, kot pa da se to zgolj zapiše v ustavo. Torej, zakaj taka želja WEF-a in ostalih, da se gotovino začne ukinjat? Ne vem no, ampak men kontrola pade prva na misel. Je pa tko, da sami ne morejo tega narest in bodo rabili vernike, da jim pomagajo k dosegi cilja ukinitve gotovine.

 

Ti verniki bodo dobili nalogo, da se bodo delali norca iz nasprotnikov ukinitve, jih zaničevali, zmerjali z nazadnjaki, mogoče bi komu še prepovedali vstop v trgovino, na pumpo, v zdravstveni dom. Plačilna kartica bo tvoja edina prepustnica za dostop do storitve, če jo nimaš pa na levo krug in domov. Od kod mi je to že znano? A me lahko en razsvetli, kje smo že to videli?

 

Že prejšnji post je bil zadet v piko in tudi ta. Točno to se vedno zgodi - sistem pridobi vernike in se le-ti potem bojujejo proti sodržavljanom, nevede.

 

Pred korono sem še slepo verjel v dobrobit predlogom, ki nam jih daje sistem in jim dostikrat sledil brez vprašanj, od takrat naprej pa ne morem iz svoje kože, da ne razmislim, kaj vse to prinaša, pa ne govorim o super duper pozitvnih stvareh, ampak tudi negativnih, ki so zamolčane.

 

Me zanima, kako bi potekala korona represija, če bi imeli na voljo samo digitalni denar? Hmmm... bi še lahko kupil kruh za lačne otroke doma, ker se nisem bil pripravljen cepit? Bi lahko plačal kredite ob zamrznitvi sredstev? Ne vem in upam, da mi nikol ne bo potrebno ugotavljat.

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Kanadski protestniški tovornjakarji so prvi občutili kako to lahko zgleda, ko ti sredstva na ralunih blokirajo in to v državi, ki govori, da je demokratična in da to ni Severna Koreja.

 

Al pa blokiranje platform za sponzoriranje. Z digitalnim denarjem je treba samo kljukico nekje v aplikaciji odstranit pa je konec s posameznikom in gre lahko sam še na cesto. Ne bom rekel, da se bo to zgodilo, ampak možnost pa je.

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 41 minutami je Boss napisal:

Kanadski protestniški tovornjakarji so prvi občutili kako to lahko zgleda, ko ti sredstva na ralunih blokirajo in to v državi, ki govori, da je demokratična in da to ni Severna Koreja.

 

Al pa blokiranje platform za sponzoriranje. Z digitalnim denarjem je treba samo kljukico nekje v aplikaciji odstranit pa je konec s posameznikom in gre lahko sam še na cesto. Ne bom rekel, da se bo to zgodilo, ampak možnost pa je.

Glede na to, da si ravno v bančno-računalniških vodah, bomo rekli, da kar precej dobro veš o čem govoriš in kako se tem rečem streže. :)

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je Boss napisal:

Kanadski protestniški tovornjakarji so prvi občutili kako to lahko zgleda, ko ti sredstva na ralunih blokirajo in to v državi, ki govori, da je demokratična in da to ni Severna Koreja.

 

Al pa blokiranje platform za sponzoriranje. Z digitalnim denarjem je treba samo kljukico nekje v aplikaciji odstranit pa je konec s posameznikom in gre lahko sam še na cesto. Ne bom rekel, da se bo to zgodilo, ampak možnost pa je.


 

Noja… saj če nimaš denarja doma v štumfu… ravno tako ostaneš brez denarja, če je račun blokiran… Je pa tako, da danes brez bančnega računa težko shajaš. Plače že dolgo niso več v gotovini v kuvertah… tudi penzije ne moreš dobiti drugače, kot preko bančnega računa… 

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Sej si odgovoril... če nimaš denarja doma v štumfu oziroma nimaš gotovine. In ja gotovino ti nekdo lahko posodi (teta, stric, mama, otroci, prijatelji) in se rešiš. Če je pa vse digitalno pa ne moreš nič, absolutno nič, če si blokiran. Lahko edino v naturalijah plačaš - no ja če si kamionar tud to težko. :hudicek:

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pa res mislis, da bi lahko bilo kar cez noc vse digitalno? Jaz v to ne verjamem ... Zato sem tudi proti metanju denarja za tak referendum ... 

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Digitalni euro je dejstvo in se bo zgodil slej ko preje, to je tudi že uradna novica ECB-ja.....ne pomeni pa to, da ne bo več nikoli/nikjer gotovine.....to je podobno kot so rekli, da se bodo slej ko preje ukinile bančne kartice, ni res....so se pa prestavile v drugo(e) oblike in jih imaš sedaj lahko tudi že na pametnih telefonih, ampak zaradi tega jih še ne bodo kar ukinili....podoben trend je car-in payment, kjer naj bi nekateri proizvajalci (vem za škodo, audi, mb, teslo) že imeli neke poizkuse, da linkaš svojo bančno kartico v car infotainment (my škoda) in potem preko le-tega recimo plačaš parking, itd....(sicer še zelo v povojih, ampak gre razvoj naprej).30.let nazaj je bila na voljo Telekomova raglja, kateri si lahko celo zamenjal barvo številčnice :), kaj imaš pa danes na pametnem telefonu....

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 1 uro je Jest napisal:

Pa res mislis, da bi lahko bilo kar cez noc vse digitalno? Jaz v to ne verjamem ... Zato sem tudi proti metanju denarja za tak referendum ... 

 

Najprej bi morali imeti referendum o tem, če smo zato, da stroške referenduma pokrije pobudnik referenduma. 

Kako hitro bi Vili Kovačič bankrotiral?

Podpis.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.