Skoči na vsebino

Sončna elektrarna


AmpeR

Priporočeno sporočilo

dne 2. 1. 2022 ob 15:45 je dpicul napisal:

df

investicija pa je bila 600€/kW, zato pa sem šel v njo..

To je verjetno cena v samo izvedbi?

 

Mi v službi sedaj montiramo 136Kw in je cena z subvencijo okoli 700€

Za vse vaše ideje urejanja okolice   www.gabioni.si

 

post-24-0-89526200-1520847770_thumb.png

 

 

  34419_1.png  33631_1.png 34319_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ja vedno več firm se zdaj odloča sončno po shemi px3 zaradi posledice podražitve štroma (omrežnine cca 10% in energije xxx%).

px3 je v osnovi dražja investicija alpa tudi ne, ker so odločajo za montažo panelov brez optimizatorjev in to poceni zadevo.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 2 tedna kasneje...
  • 6 mesecev kasneje...

Ni lih ogrevanje, je pa zelo zanimivo branje: 

WWW.DOMOVINA.JE

Cene elektrike gredo v nebo, premier Robert Golob pa napoveduje, da bo Slovenija draginjo napadla s...

 

 

In to tudi:

WWW.DOMOVINA.JE

V prvem delu intervjuja z mag. Leonom Valenčičem, ki smo ga na Domovini objavili včeraj, smo spregovorili o...

 

  • Všeč 1
  • Ljubim 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 4 meseci kasneje...

Evropsko-slovenska zablojena energetska pot.

 

Sem srečal nekoga, ki ima na bajti sončno elektrarno, preveliko, ker letno proizvede 30% več elektrike, kot jo porabi. In ker je noče podariti Gen-i, sedaj kupuje električne kamine, radiatorje itd, in z elektriko ogreva hišo, da slučajno ne bi viška elektrike »vrgel stran«. Čisto vse narobe.

 

dne 10. 8. 2022 ob 17:24 je AmpeR napisal:

Ni lih ogrevanje, je pa zelo zanimivo branje: 

WWW.DOMOVINA.JE

Cene elektrike gredo v nebo, premier Robert Golob pa napoveduje, da bo Slovenija draginjo napadla s...

 

Spomnim se petkov proti koncu dela, ko se je iz hodnika zaslišalo cinglanje kozarcev ... Leon je znal poskrbeti za lep zaključek tedna. :vino:

Popravljeno od Janez007
  • Zmeden 1
  • Ljubim 1
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ja to je narobe svet. Vse ki poznam, ko imajo sončnico na strehi so povečali porabo elektrike (no tudi jaz sem tak😝 ampak malo bolj racionalen). Logika je: viške je treba pokurit. Omrežje pa trpi. In pol se bomo čudili, zakaj so izpadi...

 

 

  

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 5 urami je Janez007 napisal:

Sem srečal nekoga, ki ima na bajti sončno elektrarno, preveliko, ker letno proizvede 30% več elektrike, kot jo porabi. In ker je noče podariti Gen-i, sedaj kupuje električne kamine, radiatorje itd, in z elektriko ogreva hišo, da slučajno ne bi viška elektrike »vrgel stran«. Čisto vse narobe.

 

Ne štekam, viške res vrača v sistem in zanje ne dobi plačano, ampak a ni tako, da se mu to šteje v plus in ta plus porablja ponoči, ko sončnica ne deluje. Jaz nimam sončnic in se nisem s tem ukvarjal, samo tako so me podučili tisti, ki jih imajo.

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ni lih tako. Do konca 31.12.2023 je letni obračun. Kar sončnica naredi po dnevi "pridela" in če spremljaš svojo porabo ter oddajo v omrežje in da imaš viške, lahko to porabiš do konca tekočega leta. Tisti, ki imajo predimenzionirano elektrarno imajo veliko viška. In raje kot to šenkati dobavitelju, raje pokuriš do konca leta. In zdaj se na veliko kuri....

 

To je za uporabnika zelo ugoden ta trenuten način obračuna. Za distribucijo pa katastrofa.

Popravljeno od AmpeR
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 17 minutami je Boss napisal:

 

Ne štekam, viške res vrača v sistem in zanje ne dobi plačano, ampak a ni tako, da se mu to šteje v plus in ta plus porablja ponoči, ko sončnica ne deluje. Jaz nimam sončnic in se nisem s tem ukvarjal, samo tako so me podučili tisti, ki jih imajo.

Če tipična hiša na leto porabi 5 MWh, na strehi pa sončni paneli v tem letu proizvedejo 7,5 MWh, potem po shemi neto meritev kompenzirajo 5 MWh, višek proizvedene elektrike 2,5 MWh pa ostane dobavitelju, recimo Gen-i.

 

Ampak problem je drugje. Sončni paneli največ proizvedejo poleti, pozimi v sedanjem vremenu pa skoraj nič. Poleti je na trgu elektrika po 100€/MWh, sedaj pa po 500€/MWh. Cena elektrike namreč zelo niha, sploh pa v zadnjih časih. Zato je shema neto meritev zelo nepoštena oz. preradodarna za lastnike sončnih panelov. To razliko plačamo ostali odjemalci, ki nimamo sončnih elektrarn, preko prispevka za obnovljive vire in energetsko učinkovitost. Poleg tega pa sili lastnike s sončnimi elektrarnami, da v primeru viška proizvodnje, to na silo kurijo, samo da ne bi ostala dobavitelju. Ne vejo pa, da so tudi v primeru, če ostane nekaj elektrike dobavitelju, oni veliki ekonomski zmagovalci na račun tistih, ki nimajo sončnih elektrarn.

 

Pošteno bi bilo, da se elektrika kompenzira na dnevnem nivoju, če ne celo urnem nivoju, viški in manjki pa obračunajo po tekočih cenah. Sedaj se bilanca dela na letnem nivoju, viški pa lastnikom elektrarn ne plačujejo. Ampak kljub temu so lastniki zmagovalci. Če bi morali sami na trgu prodajati svojo elektriko, potem se sončna elektrarna ne bi izplačala tako, kot se danes, ko je itak vse postavljeno na glavo, da ne rečem skoraj zavoženo, tudi v elektroenergetiki.

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ja ampak MWh, ki ga recimo daš kot višek podnevi not, ga del ali pa celo vsega pokoristiš ponoči in tega ne plačaš, ker gre za le menjava MWh za MWh. Se pa strinjam, da v kolikor narediš več od porabe  je pa mogoče čas za električni avto pri bajti.

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ja nekako tako, višek, ki ga narediš podnevi oz. poleti... porabiš ponoči oz. pozimi...

S 1.1.2024 to ne bo več možno za nove Sončnice. Za obstoječe pa je velika neznanka, kaj bo vlada sprejela.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 2 urama je AmpeR napisal:

Ja nekako tako, višek, ki ga narediš podnevi oz. poleti... porabiš ponoči oz. pozimi...

S 1.1.2024 to ne bo več možno za nove Sončnice. Za obstoječe pa je velika neznanka, kaj bo vlada sprejela.

Kolikor vem shema velja 15 let od vstopa vanjo, za nazaj pa se pravila igre naj ne bi spreminjala. Evropska komisija je že 5 let nazaj pritiskala, da taka shema ni OK, ampak Slovenija ne dosega obvez, ki si jih je sama naprtila z OVE direktivo - da bo do 2020 dosegla 25% delež obnovljivih virov v končni porabi energije. Sedaj na vso silo forsira sončnice, tudi zato, ker se je gradnja HE Morice zavlekla zaradi naravovarstvenikov. Razliko OVE deleža (statistično) pa kupujemo zunaj in plačujemo za to okoli 5 MIO letno. 

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 14 minutami je Slivka napisal:

Kako je pa z ostalimi viri elektrike (mikro-hidro elektrarna, veterna elektrarna,...), se tudi da priklopiti in podpisati pogodbo tako kot s sončno?

NE. Seveda, če dobiš vsa dovoljenja (okoljevarstvena, vodna-koncesijo, gradbena), lahko priklopiš. :) Ali dobiš za to še kakšno spodbudo (povratno, nepovratno, drugo ugodnost), pa je drugo vprašanje. Pogledat je potrebno razpise Eko sklada in Agencije za energijo. Načeloma je vse, kar se dogaja v slovenski energetiki in je v pristojnosti države, objavljeno na 

WWW.ENERGETIKA-PORTAL.SI

Portal Energetika ponuja na enem mestu ključne informacije s področij energetike, rudarstva, učinkovite rabe in obnovljivih virov energije

 

Včasih so imele mikro (do 50 kW) in male (do 1 MW) elektrarne posebne sheme (kvalificiran proizvajalec) v katerih so lahko izbirale način ugodnosti - fiksno subvencionirano ceno ali pa dodatek, k na trgu doseženi ceni, vendar za največ 15 let. V tej shemi je bilo v začetku tega stoletja čez 300 mikro in malih hidroelektrarn. Potem so med 2008-2012 postavili nekaj sončnih po neverjetno dobrih spodbudah države, tem se še danes smeji.

 

Potem je prišlo obdobje do 2015, ko ni bilo za te male vire praktično nobenih podpor s strani države. Novih sončnih v tem obdobju praktično ni bilo. Nato je za sončne do 11 KVA nastopila shema neto meritev, ki z nekaj spremembami živi še danes. Za vetrne in biomasne je bilo na Agenciji za energijo kar nekaj razpisov, vendar po načelu tekmovanja, zmagali so tisti, ki so ponudili nižjo prodajno ceno elektrike svojih bodočih elektrarn. Nekaj teh projektov, ki so zmagali, v praksi ni bilo realiziranih, ker niso pridobili pravočasno vseh dovoljenj. 

 

Saj veš Slivka, tista vetrna na tvojem koncu moči dobrih 2 MW je skoraj edina v Sloveniji, čeprav je potenciala v Sloveniji menda za okoli 500 MW. Vendar je treba biti realen - Slovenija ima zelo slabe pogoje za vetrne elektrarne, ali premalo piha, ali pa preveč. :) 

 

 

Popravljeno od Janez007
Povezava do vsebine
Deli na druge strani

  • 5 mesecev kasneje...

Resno razmišljam o postavitvi SE. Prebral sem par stvari na internetu in se dogovoril za ogled, načeloma pa o elektriki nimam pojma

 

Tisti, ki se na to razumete bi prosil, da malo pokomentirate moje stanje.

 

Živim v Kranju v hiši, ki ima streho postavljeno na jug in letno porabo 10000kwh. Predvidevam, da bi postavitev 11kw SE presegla mojo letno porabo. Kolkr sem bral moram soglasje oz. pogodbo podpisati do konca leta, da ostanem na trenutnem sistemu net meteringa.

 

Zanima me koliko časa pa velja pogodba za ta net metering? Meni se bo investicija vračala cca. 9 let, zato je to ključnega pomena.

 

Razmlišljam tudi, da dal mogoče 13,6kw SE na zaogo, če si bom omislil priključnega hibrida. Tukaj pa imam malo zadržkov, ker če ne bi kupil električnega vozila bi imel velik višek oz. bi dlje časa vračal investicijo.

 

Prosim vas, da z mano delite vaše izkušnje in mnenja.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Sem sporocila dal kar v novo temo... :) ker je dokaj aktualna tematika in ni driektno povezano samo z ogrevanjem ... 

 

Sam sem ravno danes nakazal avans za soncno elektrarno in tako zadevo spravil en korak dlje od tvojega :D ... 

 

Glede soglasja elektrodistributerja se moras najprej pozanimati, koliko ti sploh dovolijo... Jaz sem od Elektro Gorensjka dobil informacijo, da lahko postavim taksno, da ima prikljucno moc najvec 7,7 kW ... Ponudbo imam za 11,48 kWp elektrarno. Moče je odvisna od tega, koliko imas veliko streho ter od tega, kako močan priključek sedaj placujes. Pri nas je prikljucek 3x25 ... Investicija naj bi se po ponudbi in simulaciji povrnila nekje v dobrih 7,7 letih .... 

 

 

 

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

pred 29 minutami je Jest napisal:

Sem sporocila dal kar v novo temo... :) ker je dokaj aktualna tematika in ni driektno povezano samo z ogrevanjem ... 

 

Sam sem ravno danes nakazal avans za soncno elektrarno in tako zadevo spravil en korak dlje od tvojega :D ... 

 

Glede soglasja elektrodistributerja se moras najprej pozanimati, koliko ti sploh dovolijo... Jaz sem od Elektro Gorensjka dobil informacijo, da lahko postavim taksno, da ima prikljucno moc najvec 7,7 kW ... Ponudbo imam za 11,48 kWp elektrarno. Moče je odvisna od tega, koliko imas veliko streho ter od tega, kako močan priključek sedaj placujes. Pri nas je prikljucek 3x25 ... Investicija naj bi se po ponudbi in simulaciji povrnila nekje v dobrih 7,7 letih .... 

 

 

 

 

A to si tja poklical ali si jim pisal?

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Po mailu na info@elektro-gorenjska.si .... Poslal sem 25.4., odgovor sem dobil 11.5. 

lp

Thomas

image.png
              mazda CX-60 PHEV327 AWD AT Homura

Poraba (bencin)                        Poraba (elektrika)

Mazda CX-60 Startup animation2.gif

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

  • Zadnja sporočila

    • Tudi v dežju je fajn pohajat in nič jamrat😁 V trenutku sem bil stuširan.
    • Norveške mi raje ne omenjat, ker kolk hipokrizije kot je pri njih je verjetno da skoraj ni nikjer. Da so si naredili vse to je bila zgolj zasluga v ogromni prodaji nafte in plina. Potem so tolk subvencioniral EV-je ravno iz prodaje fosilnih goriv, da so si jih vsi kupili "na zalogo" in tko mal za zajebavat naokol. Za resno pa se še vedno vozijo v ICE avtomobilih, sploh pozimi jim skoraj ne pade na pamet, da bi EV-ja uporabljal.   Zato pa pridemo do tega fenomena, da poraba goriv ne pade. Ne pade zato ker lažejo vsem v fris vključno samim sebi.   Zgodba je verjetno podobna povsod, ker ne glede, da je procent EV-jev še majhen bi se moralo poznati pri zmanjšanju porabe nafte. Pa se? Kje so študije, da gre to res v pravo smer? Vemo da samo izdelava EV-ja potrebuje toliko nafte, da so pri Volvotu naračunal, da je za cca 90.000km vožnje ICE-ja.
    • Golob je kriv... aja sej to ni pr nas. Mah sej je vseeno pod pernatim Taubijem, sem slišal, da mamo najdražji bencin. Tko pravijo tud na forumih in TikToku.
    • Dražji kot pri nas. 202 RDS, to google pravi 1.72€.   2 leti nazaj sem poleti v Italiji (Elba in Firenze) tankal po 2.1€. V Grčiji pa lani poleti poleti okoli 1.8€.   Imam kr srečo s ceno.
    • Sigurno je pa poceni🤣, bil v IT in sem bil primoran tankat na AC, imajo kar drag bencin (2.30 mislim da...oz.tak nekje).....je pa res da imajo pa večino ostalih zadev bistveno cenejših kot mi....v bistvu je severni del IT krepko pred nami....ne samo cene, tudi ponudba, odnos gostincev, cene v gostilnah, trgovinah (da o raznovrstnosti v neki navadni trgovini supermarketu ne govorim, dvomim da ima kaka aleja v lj na 10x vecji povrsini tako ponudbo)....se vidi da se italijancki znajo it biznis😉🤣
  • Kdo je trenutno prisoten (Poglej celoten seznam)

    • Ni prijavljenih registriranih uporabnikov
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.