Skoči na vsebino

Mazda MX-30

Ustvari kratki URL


Priporočeno sporočilo

Napisano (urejeno)

Saj to je problem.

Subvencionira se zadevo, ki ni niti bolj čista (skozi celo dobo s proizvodnjo) niti bolj surovinsko neodvisna.

 

Ker res, da pride nafte veliko od arabcev, ampak dosti večji monopol imajo kitajci z redkimi zemljami. Torej smo iz malo zategnjenega jarma šli pod konkretno zategnjenega.

 

Drugače pa logično. Subcencije se pobere, take in onake. Nismo končni uporabniki krivi, da so.

Brez skrbi, da bi električni avti bili cenejši brez subvencije. Ko se le ta zniža, jim čudežno pade cena.

Popravljeno od godlike
  • Všeč 1
  • Ljubim 1
Napisano (urejeno)

To glede subvencij in cene vozil se strinjam. 
Glede čistosti je pa odvisno, kdo je financiral raziskavo :).

Dodatna težava je še, kje zagotoviti vso to elektriko, če bi vsi šli na EV.

Popravljeno od mtl
Napisano
Pred eno uro je mtl napisal:

Brez veze debatirati o tem. Dejstvo pa je, da če je na voljo, se izkoristi.

Drugo dejstvo je, da če ne bi bilo subvencije, potem jaz recimo 90% ne bi kupil električarja. Razen, če bodo cene rabljenim še konkretno padle.

Saj je tudi za električna kolesa subvencija. A le za mestna EL. Kolesa. 

Kdo pa to kupuje? Poštarji in frizerji. 

Namesto, da bi dali za nakup vseh. 😕

 

 

 

Napisano
pred 11 minutami je Alex napisal:

Saj je tudi za električna kolesa subvencija. A le za mestna EL. Kolesa. 

 

Ne pozabi napisat do 2.500 €. Mestno kolo z malo boljšo opremo, ki stane recimo 3.000 €, je izvzeto.

  • 2 meseca kasneje...
Napisano

Tud pri nas smo v mx-30 klubu. 2023 letnik, 30k prevoženega, pripeljana iz Francije, kar se vidi po tablici.

 

Izdelava in vožnja se mi zdi zaenkrat super, pozitivno presenečen.

image.jpeg

  • Všeč 9
  • Ljubim 2
  • 2 tedna kasneje...
Napisano
dne 11. 8. 2025 ob 10:30 je SeekK napisal:

Tud pri nas smo v mx-30 klubu. 2023 letnik, 30k prevoženega, pripeljana iz Francije, kar se vidi po tablici.

 

Izdelava in vožnja se mi zdi zaenkrat super, pozitivno presenečen.

image.jpeg

A filaš doma? Koliko časa rabiš da nafilaš iz 20-80%? A bi naredil 150 km v enem dnevu, če bi se vozil 130-150kmh po AC? Koliko je kaj poraba pri takih hitrostih?

Napisano
pred 23 minutami je NevLado napisal:

A filaš doma? Koliko časa rabiš da nafilaš iz 20-80%? A bi naredil 150 km v enem dnevu, če bi se vozil 130-150kmh po AC? Koliko je kaj poraba pri takih hitrostih?

Nimaš šans. Pri 150 km/h po AC absolutno ne, tudi 130 km/h ne. 110 km/h mogoče zdaj poleti, pozimi ne ... Prevelik upor (oblika), posledično pri višjih hitrostih (pre)velika poraba.

  • Všeč 2
  • Haha 1
Napisano

Filam doma, nevem kolko je iz 20%-80%, premal izkušenj s tem. Nekih 6 ur je iz 20-100% blo v zadnje ko sem filal do polnega.

 

Nebi naredil 150km, če bi fural po avtocesti. Nimam vinjete na avtu, tko da ti tega podatka ne morem dat. Sigurno je kdo to testiral kej..

 

Mi je pa zelo prirasel k srcu moram rečt. Ravno to, da ima manjšo baterijo je pomoje kar dost bistveno za tako prijetno vožnjo..

 

V soboto sem skakal po opravkih v BTCju, Litija-Ljubljana je cca 35km po regionalni cesti, 90km sem še imel ko sem prišel nazaj, pa ni čisto poln štartal. S tem da ko sem dvakrat šel iz avta po 5 minut, sem puščal prižganega...klima dela dalje, potniki se ne skuhajo, ostale populacije pa tudi ne zapliniš. Nisem pomislil prej na to, ko sem prvič se ustavil sem ga ugasnil, šele potem mi je kapnilo..

Napisano
pred 26 minutami je SeekK napisal:

Filam doma, nevem kolko je iz 20%-80%, premal izkušenj s tem. Nekih 6 ur je iz 20-100% blo v zadnje ko sem filal do polnega.

 

Nebi naredil 150km, če bi fural po avtocesti. Nimam vinjete na avtu, tko da ti tega podatka ne morem dat. Sigurno je kdo to testiral kej..

 

Mi je pa zelo prirasel k srcu moram rečt. Ravno to, da ima manjšo baterijo je pomoje kar dost bistveno za tako prijetno vožnjo..

 

V soboto sem skakal po opravkih v BTCju, Litija-Ljubljana je cca 35km po regionalni cesti, 90km sem še imel ko sem prišel nazaj, pa ni čisto poln štartal. S tem da ko sem dvakrat šel iz avta po 5 minut, sem puščal prižganega...klima dela dalje, potniki se ne skuhajo, ostale populacije pa tudi ne zapliniš. Nisem pomislil prej na to, ko sem prvič se ustavil sem ga ugasnil, šele potem mi je kapnilo..

A imaš mogoče priložnost probat, če gre zadi otroški sedež še za nazaj sedečega otroka?

Napisano

No, pa saj MX-30 150 km/h sploh ne gre ... 140 km/h max, toliko kot Smart ... 😃

 

Tu imaš ključne podatke ... zastarel EV za današnje pojme ...

EV-DATABASE.ORG

All details and specs of the Mazda MX-30 (2022-2024). Compare price, lease, real-world range and consumption of every electric vehicle.

 

Med EV-ji v tvojem proračunu (do 15k) boš še največ avta dobil s kakim malo rabljenim MG4 (price/space/performance), če ti je seveda oblika ok.

Napisano
pred 3 urami je NevLado napisal:

A imaš mogoče priložnost probat, če gre zadi otroški sedež še za nazaj sedečega otroka?

 

Nimam vec takega doma...tkole je se placa ce gre sedez cist naprej. Sem imel tak sedez, bi moralo it. Sam za sovoznika pa ne bo zraven potem, oziroma neudobno..

 

 

20250819_194036.jpg

Napisano
pred 3 urami je dvorjan napisal:

zastarel EV za današnje pojme ...

A je tuki slučajno govora še o Electric dinotu potem? 😄

Napisano

Mi smo šli letos na morje z našo mx-30. Razlog, da smo v pričakovanju novega avtomobila, stara cx-5 pa že prodana. Tako, da nam drugega ni preostalo. Relacija novo mesto - medulin preko Kočevja. Enkrat polnjenje vmes na postajališču Ina - lepenica pred rijeko. Od doma do tam 120 km. Doma napolnjen na 100%. Ko sem začel s polnjenjem je kazalo dometa se 45km. Je pa res, da sem zadnjih 10 km avtoceste pred polnilnico povečal hitrost na 130-140. Največ gre 145km/h. potem ga zmanjka. Drugače pa max 110km/h. Po lokalnih pa po omejitvah oz. Malo nad izven naselij. V 35 minutah smo jo napolnili na 92%. Po polnjenju smo imeli do cilja se 135km, ki smo jih zmogli brez problema. Na koncu zopet malo povečali tempo, tako da je ostalo na cilju dometa se cca 40km. Je bil pa kar naložen avto in klima napolno. Šli smo kar malo skeptično na pot, glede na to na da nikoli ne uporabljamo javnih polnilnic, ampak na koncu vse bp. Poraba po bc 18,5kwh/100km. To so realne številke. Domet do 150km je realen pri hitrostih 110km/h in ne 130 oz. 140. Itak pa ne moreš spraznit baterije do konca.

  • Všeč 4
  • Ljubim 1
  • Hvala 1
Napisano

Zadeva je nišna. Za nas je idealka, sem vesel da so jo naredil. Pogosto v celem tednu ne naredimo 100km..

 

Neka prodajna uspešnica pa sigurno ni bila, verjetno niso niti pričakovali da bo. 

Napisano

Avto je super in tudi cena je odličana sedaj rabljenim, a ti mora ustrezati to kar avto zmore. Kot pravi Seek za 100 km na teden je to odličen avto. 

Za vse vaše ideje urejanja okolice   www.gabioni.si

 

post-24-0-89526200-1520847770_thumb.png

 

 

  34419_1.png  33631_1.png 34319_1.png

Napisano

Glede na tako razmišljanje, za vse ostale, ki potrebujejo več kot 100km na teden, pa je dovolj tudi dacia Sandero za 15000€.

Napisano
Pred eno uro je Pavle napisal:

Glede na tako razmišljanje, za vse ostale, ki potrebujejo več kot 100km na teden, pa je dovolj tudi dacia Sandero za 15000€.

ali pa V6 in celo V8:D

  • Všeč 1
  • Haha 1

N7rRRL1.jpg

Napisano
pred 4 urami je Pavle napisal:

Glede na tako razmišljanje, za vse ostale, ki potrebujejo več kot 100km na teden, pa je dovolj tudi dacia Sandero za 15000€.

Ali pa bicikel. 

 

 

Napisano
dne 24. 8. 2025 ob 18:19 je dvorjan napisal:

Za 100 km na teden imaš tudi Dacio Spring za 5 jurjev ...

 

Veš da sem pogledal, ker se dejansko dobi blizu te cene, če uzvoziš in odšteješ subvencijo. Ga veselo uporablja en v ulici, zgleda čist ok.

 

Potem pa pogledaš malo globje, meni ni za dat ženo z otroki v ta avto, so pa primarni uporabniki ubistvu...bi dal ti?

 

 

 

Napisano

Narejenih 4.000km, zaenkrat zelo zadovoljni. In če doseg ustreza po mojem mnenju trenutno ni boljšega EVja za ta denar, kot so rabljene.

In pelje se odlično za EV, žal pa je prašiček in se tistih 1.7T kar pozna, tako da sem moral prilagoditi hitrost vožnje po regionalkah :).

Napisano (urejeno)
dne 19. 8. 2025 ob 22:59 je Pavle napisal:

Mi smo šli letos na morje z našo mx-30. Razlog, da smo v pričakovanju novega avtomobila, stara cx-5 pa že prodana. Tako, da nam drugega ni preostalo. Relacija novo mesto - medulin preko Kočevja. Enkrat polnjenje vmes na postajališču Ina - lepenica pred rijeko. Od doma do tam 120 km. Doma napolnjen na 100%. Ko sem začel s polnjenjem je kazalo dometa se 45km. Je pa res, da sem zadnjih 10 km avtoceste pred polnilnico povečal hitrost na 130-140. Največ gre 145km/h. potem ga zmanjka. Drugače pa max 110km/h. Po lokalnih pa po omejitvah oz. Malo nad izven naselij. V 35 minutah smo jo napolnili na 92%. Po polnjenju smo imeli do cilja se 135km, ki smo jih zmogli brez problema. Na koncu zopet malo povečali tempo, tako da je ostalo na cilju dometa se cca 40km. Je bil pa kar naložen avto in klima napolno. Šli smo kar malo skeptično na pot, glede na to na da nikoli ne uporabljamo javnih polnilnic, ampak na koncu vse bp. Poraba po bc 18,5kwh/100km. To so realne številke. Domet do 150km je realen pri hitrostih 110km/h in ne 130 oz. 140. Itak pa ne moreš spraznit baterije do konca.

Jaz sem z njo naredil direkt cca. 700km, ko sem jo iz Nemčije pripeljal. Šest polnjenj, 5x Ionity + ena italijanska bogu za hrbtom v Dolomitih, praktično nobene panike. Edino samo gorivo me je prišlo konkretno dražje kot pa bi me recimo prišlo z dizlom :).

dne 19. 8. 2025 ob 14:50 je NevLado napisal:

A filaš doma? Koliko časa rabiš da nafilaš iz 20-80%? A bi naredil 150 km v enem dnevu, če bi se vozil 130-150kmh po AC? Koliko je kaj poraba pri takih hitrostih?

To je pa odvisno od polnilne, ki jo imaš doma. Pri nas bi se lahko v teoriji napolnila v manj kot dveh urah (20-80%, torej cca. 18kWh) pri nekaj čez 10kW. Ampak v praksi imam omejeno polnjenje na polnilnici na 4kW, torej bi to trajalo slabih 5 ur. Pač zaradi dolgotrajnosti baterije. Tako da si sam izračunaj koliko časa bo trajalo. Na 220V pa računaj nekje slabih 9 ur. Tako da, če ponoči polniš gre tudi to čez.

 

Največja hitrost po števcu je 146 ali 147km/h. Več ne gre. Me je pa presenetilo kako malo števec laže v primerjavi z GPSom. 

Popravljeno od mtl

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...
  • Zadnja sporočila

    • Danes opravil dobrih 57km in sicer štart iz Soteske, prek Tunjic, Zaloga pri Cerkljah, Cerkelj, Olševka in Tupalič, do PREDDVORa in tam kopanje v Črnavi   Povratek prek Komende in Kamnika.   Od Tunjiške mlake proti Zalogi pri Cerkljah in Šmartnem je izredno lepa, neprometna cesta, večinoma po gozdu. Me je res navdušil predvsem ta del poti
    • Zgleda, da nekaj je spet na tej Mazdi, da pritegne,.... Po testih nekaterih je kot paket boljša kot npr. RAV4, lepša notranjost... Ko sem jo sam prvič videl, katastrofa, drugič tudi katastrofa. Pred kratkim tretjič ko sem bil na servisu pri Mazdi, pa sem si jo mimogrede še malo bolje ogledal, pa se mi sploh več ni zdela slaba, tudi notri se mi zdi kar v redu, materiali ne zgledajo tako slabo kot sem bral. Tudi ekran ni zgledal slabo, sem sedel v različici z manjšim ekranom.  Tudi Mazda vztraja da je ta veliki ekran manj moteč in lažji za uporabo in da so se pač vozniki navadili na stil pametnih  telefonov.  Tudi motor po testih je ok za normalno vožnjo in lepo usklajen s celoto.. Tako da kot kaže bo naslednja CX-30 tudi v tej smeri... Na žalost ali bomo videli in na koncu bomo verjetno navdušeni... Spremembe se pač dogajajo in ali sprejmeš ali pač ne in greš mogoče na Opla 😁  
    • Te fore,ki jih vidiš pogosto na YouTube,se raje izogibajte,če nočete,da vam zgori bajta. To je tako,kot,da bi npr. z resetom varovalke mislil,da si "zrihtal".   Ne kaže polnilec brez veze napako!!!   Tukaj samo nazaj v trgovino,in vzami drugo baterijo,ostale "operacije" kot npr. razisakava,katera celica je fuč itd,je zate brezpredmetna. Drugo je,če znaš,in imaš opremo potrebno za to,in tudi v tem primeru bi bilo smiselno le v "raziskovalne namene",ko ti je vseeno,ali bo kaj iz tega,ali bo pa "za v kanto". V tem primeru,za "raziskovanje",bi potreboval multimeter,in en res dober polnilec za analizo celic,kot je npr. Opus BT-C3100 (sem ga v tej temi že opisoval). In še v tem primeru,bi lahko le ugotovil,kaj je z baterijo narobe in zakaj...nič več!   Gre za to-to so vgrajene tako poceni celice,da stroškovno nima smisla-za 19,99€ polnilec in 2Ah baterija z 5 celicami formata 18650...ni čudno. Še vsa čast BMS-u in polnilcu,ker očitno delata,kot se spodobi....samo,če je tanajceneje vgrajeno,ni čudno,če ga kakšna celica "sračka".   Kot sem napisal-nazaj v trgovino,in naj dajo drugo baterijo,vse ostalo nima smisla,če želiš delujočo baterijo.  
    • Vedno mi vsi govorijo, kako je motor nevaren. Pa sem malo pobrskal po statistikah...      
    • Ja, pa kaj tebi ni jasno? Glej, če je v času kovida zaprl celo Evropo ... ... ... Ja, glej, zdaj je starejši in bolj izkušen in lahko Trumpa spravi v strah...    Saj se bodo našli kolesarji (v bistvu se čudim, da se še niso), ki bodo zrušili Janšo, kar pomeni, da so še močnejši od Janše. Boš videl, kako se bo Trump šele njih ustrašil. Sploh, če prideta mimo Svetlana Makarović in Milan Kučan z rdečo zvezdo na prsih...
×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.