Skoči na vsebino

Aktualni dogodki!


ReDevil

Priporočeno sporočilo

Ej...Alex...dobro si to napisal,kako je blo prej v jugi in kako je zdaj.full se spomnim tudi jaz kako je blo prej bolj umirjeno ?ivljenje.tudi jaz se spominjam dogodiv??in na mejnem prehodu Skofije,,tisto debelo carinarko,noro.res je blo veliko straha v kosteh takrat...he he zdaj je to druga?e..pa ?uri,,z kontrolami in itd....lp

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Eni so imeli mese?no pla?o 135.000 EUR: KLIK,

drugi so morali v tujino (ali druge republike), da so lahko pre?ivelo dru?ino.

Eni so se imeli "fino", drugi so zaradi napa?ne knjige bili v zaporu (Drago Jan?ar)... ali pa sploh niso pre?iveli.

 

https://fokuspokus.si/article/1786?=odkod-to-prepricanje-da-smo-v-socializmu-ziveli-bolje

https://kavarnahayek.wordpress.com/2015/06/01/slovenijo-ni-industrializiral-tito-ampak-avstro-ogrska-monarhija/

Slovenec sem. Ne jamram. Vozim Mazdo.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Zanimivo... kot ka?e nismo ?iveli v isti dr?avi.

 

 

Eni so imeli mese?no pla?o 135.000 EUR: KLIK,

drugi so morali v tujino (ali druge republike), da so lahko pre?ivelo dru?ino.

Eni so se imeli "fino", drugi so zaradi napa?ne knjige bili v zaporu (Drago Jan?ar)... ali pa sploh niso pre?iveli.

 

https://fokuspokus.si/article/1786?=odkod-to-prepricanje-da-smo-v-socializmu-ziveli-bolje

https://kavarnahayek.wordpress.com/2015/06/01/slovenijo-ni-industrializiral-tito-ampak-avstro-ogrska-monarhija/

 

Od kod podatek, da je Tito sploh imel pla?o ... o je bil v taki funkciji, da pla?e sploh ni rabil. ?e pa jo je ?e imel tako visoko, kako to, da vsi njegovi dedi?i niso dobili ni? (?e je imel tako pla?o bi moralo biti tega denarja v zapu??ini ogromno) razen kak kos osebnih predmetov. Ni? niso dobili, ker ni bilo ni? njegovega ampak je bilo vse dr?avno. Tako, da podatek o pla?i je pa? neko nabijanje v 3pm. Sicer se pa itak ne da preveriti, ker je vse skupaj rekla kazala.

 

Naslednji link je tista stvar, ki sem jo tukaj ?e parkrat demantiral, ker nekateri ne znajo brati te?ajnih list in lepo po doma?e, ko 10.322 SIT deli? 238SIT za 1? in dobi? 43? kot je avtorica navedla. To je katastrofa in kak?no nepoznavanje valutnih razmerij. Leta 1991 EUR sploh ni obstajal tako, da lahko vzamemo le DEM, ki je bila najbolj trdna valuta. Takrat si dobil za eno DEM 32SIT, kar pomeni, da je povpre?na pla?a bila 322DEM in ker sta bili 2marki vredni nato 1? to pomeni 160?: Ampak zaradi letne inflacije okoli 3% je to leta 2016 vredno okoli 350? danes. Pla?a je torej 3x vi?ja in ne 24x kot je nadebudna ekonomistka Chloe zapisala.

 

V ostalo se ne bom vtikal, ker ko enkrat pi?e nekdo takole populisti?no brez, da bi vsaj pomislil ali je to mo?no, pa? tak ?lanek rata navadna smet. Deklica o?itno tudi pozablja kako je bilo z vrtci, zdravstvenim zavarovanjem, kako smo imeli slu?be ve? ali manj pred nosom, da nismo niti potrebovali ve? kot en avto, ni bilo stro?kov za komunikacijo (GSM, internet, kablski priklju?ki), elektrika, komunalne storitve so bile cenej?e itd itd... vzeti bi bilo treba dejanski stro?kovnik takrat in danes, da bi se dalo primerjat obe stanji.

 

Aja, pa punca govori o socializmu, gremo pa v leto 1991, ko smo ?li na svoje, izgubili jugo trge in to so bila leta, ki so bila bistveno bolj kriti?na kot sedemdeseta in osemdeseta. Ampak takrat smo bili v zanosu, da smo ?li na svoje in smo marsikaj potrpeli saj se je situacija po?asi izbolj?evala.

 

Drugi link sem pa skoraj nehal brati ?e takoj po naslovu. Komu je Avstroogrska kaj zgradila. Takrat smo bili mi v Avstroogrski in smo si gradili sami. Tako kot smo si gradili sami v ?asu kraljevine SHS in Jugoslavije, kot tudi po vojni. Potem avtor name?e neke firme, ki so nastale ?e pred AO in cel kup, ko je bila AO ?e davno pokojna. O?itno avtor dejansko ne ve kdaj je AO sploh obstajala.

 

Primerjat pa neke privatne dru?inske obrti iz katerih so nato zrasli industrijski konglomerati je tak BS, da ga lahko z lu?jo i??e?. O?itno je bolj pomembno kerga leta je kaj ustanovljeno ali kdaj so podjetja najbolj zrastla. Gorenje je bila ena manj?a obrtna delavnica z nekaj delavci, ki je nato zrastla v fabrko z 10.000 zaposlenimi - kje je tukaj primerjava? ?e se ?e gremo demagogije in populizma, zakaj se ne omeni koliko teh firm je crknilo ali so bile prodane v tuje roke v ?asu po koncu socializma, se pravi v tako opevanem kapitalizmu. Palica ima vedno dva konca.

.

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

O, Boss, smo, smo ?iveli v isti dr?avi.., a razlika v  pogledih je ta, s(m)o bili v prej?nji dr?avi navadni dr?avljani in bili so dr?avljani privilegiranci (tako kot v vseh biv?ih komunisti?nih dr?vah pa?) z rde?o knji?ico. Kdor  se ne najde v mojih dejstvih  je bil  potemtakem  v drugem taboru, ki je takrat krasno ?ivel.In danes seveda hvali tiste ?ase in se ?udi in hvali ?e danes ta starega. :prstgor:

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

O, Boss, smo, smo ?iveli v isti dr?avi.., a razlika v  pogledih je ta, s(m)o bili v prej?nji dr?avi navadni dr?avljani in bili so dr?avljani privilegiranci (tako kot v vseh biv?ih komunisti?nih dr?vah pa?) z rde?o knji?ico. Kdor  se ne najde v mojih dejstvih  je bil  potemtakem  v drugem taboru, ki je takrat krasno ?ivel.In danes seveda hvali tiste ?ase in se ?udi in hvali ?e danes ta starega. :prstgor:

Kolega imam, ki je bil njegov dedek "vojno lice" kot so rekli v JNA, no ta je ?ivel kot lord in danes tarna kak?na beda odkar ni ve? Titeka in podobno, da je ?lo vse v maloro, itd.  :zvizga:

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Kolega imam, ki je bil njegov dedek "vojno lice" kot so rekli v JNA, no ta je ?ivel kot lord in danes tarna kak?na beda odkar ni ve? Titeka in podobno, da je ?lo vse v maloro, itd.  :zvizga:

To?no o tem govorim. Pa ni bilo glih  potrebno bit "vojno lice", dovolj je bilo, da si bil "njihov", druga?e ?e ?ef nisi mogel biti.

 

Tudi sam imam kar nekaj prijateljev, katerih o?etje in dedki so bili takrat na vplivnih mestih, pa neki spomeni?arji...in valjda mi vsaki? pojamrajo, kako je sedaj vse zani?.Seveda. Ni ve? privilegijev, kot ko so bili navajeni ?iveti na veliki nogi in je potrebno pa? sedaj malo ve? delati. Ni? ti dan-danes ne pade z neba samo od sebe....kot v "dobrih starih cajtih". :D

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

O?e in mama sta bila v Jugi 'navadna delavca', bili smo pa? nek srednji sloj, o?e si je z ve?ino svojega dela in veliko iznajdljivosti postavil kar lepo hi?o, ki jo je delal ve? kot 10 let. Spomnim se, ko smo var?evali z bencinom, ker je bil enostavno predrag, in si moral premisliti ?e bo? ?el z avtom ali pe? ali pa z vlakom ali busom. ?akali smo na Avstrijskih in ?e?kih mejah, da smo lahko kupili osnovne dobrine ri?, sladkor, kavo, pomaran?e v ajmarjih,za posladek pa kinder jaj?ek, s sestro sva dobila ?e kak?no igra?ko, nato pa na meji trepetali da nam ne bodo kaj vzeli... V na?ih trgovinah nisi dobil niti sladkorja, enkrat smo se na poti na morje, ker v doma?em kraju ni bilo za dobiti, ustavili v Ko?evju, ?li v vrsto v trgovino, cela familija, ker ti je na osebo pripadala samo 1 kila sladkorja, smo to ponovili parkrat in zgubili pol dneva. To je bila Juga ja... Pa mentaliteta ljudi je bila v kur.. papir?ki, smeti vsepovsod po tleh... Res pa da si slu?bo lahko zamenjal iz danes na jutri, v marsikateri slu?bi so ve? popili kot kaj naredili,...

Dejstvo je da so v vsakem sistemu pozitivne in negativne stvari. Pa tudi va?no je kak?nim star?em si se rodil, kak?ne pogoje ima?, kako se znajde?...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

To?no o tem govorim. Pa ni bilo glih  potrebno bit "vojno lice", dovolj je bilo, da si bil "njihov", druga?e ?e ?ef nisi mogel biti.

 

Tudi sam imam kar nekaj prijateljev, katerih o?etje in dedki so bili takrat na vplivnih mestih, pa neki spomeni?arji...in valjda mi vsaki? pojamrajo, kako je sedaj vse zani?.Seveda. Ni ve? privilegijev, kot ko so bili navajeni ?iveti na veliki nogi in je potrebno pa? sedaj malo ve? delati. Ni? ti dan-danes ne pade z neba samo od sebe....kot v "dobrih starih cajtih". :D

No vidi?, moji predniki so bili tadruga stran, pa? intelektualci, ki so si upali zoperstavit takratnemu re?imu in povedat svoje mnenje (pa niso bili neki orto-katoliki). Dedku je menda zeeelo malo zmanjkalo, da bi pristal na Golem otoku.  :rolleyes:  Skratka cedila sta se med in mleko, za tiste, ki so bili na tapravi strani, za druge pa je ?iba pela.  :ph34r:

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Moja dale? najni?ja mese?na pla?a v Iskri v ?asu ko je bila firma ?ist v pi.. je bila takrat 287 DEM in je bila mo?no pod takratnim povpre?jem. 

 

To da se reve?e danes tola?i z la?mi kako nizke so bile ?ele pla?e v socializmu nikakor ne pripomore k zmanj?anju bede.  

The only aproved cure for too much fun is three much fun!

post-1420-0-86929800-1443681846.png

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Zanimivo... kot ka?e nismo ?iveli v isti dr?avi.

 

.

 

O?itno, da res. Jaz se takih prizorov dobro spomnim; http://4d.rtvslo.si/arhiv/dosje/174433662

 

Ampak takratni priviligirani sloj bo ?e vedno trdil, da je bilo bilo v?asih bolj?e.

 

Glede pla?e Debeloritega pa vpra?aj na Delo - tam so to objavili.

Slovenec sem. Ne jamram. Vozim Mazdo.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Zanimiva debata...

 

Ker sem vsaj par let premlad, da bi lahko imel nepristransko mnenje o prejsnjem sistemu (nekdo je lepo prej napisal, da so po forumih najbolj pametni mulci, ki so odrascali in vzgojeni v "novih " casih), se bom vzdrzal o komentiranju starega sistema... ker pa vseeno nisem ravno mulc (letos dopolnem 30let), imam vseeno precej trdno stalisce glede sedanjih casov...

 

Vedno je bila "smetana" druzbe... in vedno jih je veliko od teh marsikaj pokradlo. Tako je tudi sedaj in tako bo vedno. Tega sami ne moremo spremeniti in se mi zdi zato, glede tega nepotrebno (prevec) obremenjevati.

 

Absolutno se strinjam, da je v danasnjih casih prevec delavcev brez placila (tudi ce bi bil 1sam delavec brez placila, bi bil 1prevec), verjetno tega v prejsnjih sistemih ni bilo; popravite me, ce se motim....

 

Ampak,roko na srce... vecini nam prav nic ne manjka... problem je samo v tem, da smo ratali razvajeni, nafilani z potrosnisko miselnostjo, ne znamo se ustavit...vdahnit...uzivati... vedno v nekem tempu, avto mora biti top of the top, bajta mora biti super duper, cunje nevem kaksne, nihce nicesar nebi vec popravljal, ampak samo kupit novo... kredit je postal super prijatelj, z njim se nam uresnicujejo sanje... pa jebes take sanje...

 

Vsi se neki jajcamo, gledamo sosedu na kroznik, v garazo, nevemkam ?e vse... in ce kdo slucajno razmislja drugace, se ga potepta... zato ker se sami pocutimo poteptani, od nekoga, ki je na papirju uspesnejsi od nas... ker se velika vecina raje ukvarja z drugimi in njihovimi sanjami, namesto s sabo in svojimi sanjami...

 

Naprimer... imam 11let delovne dobe, 5stopnjo izobrazbe. Upam si trditi, da imam lepo, nadpovrecno placo, ki pa si jo krvavo zasluzim... vozim 8let staro xsaro... marsikdo me vprasa zakaj si ne kupim kaj boljsega... ko odvrnem, da me boljsi avto nebi osrecil, in da imam raje xsaro na roadtripu po balkanu, kot pa novo npr. a4ko, ki bi zglancana stala s praznim tankom pred blokom... takrat pa vecina pogleda v tla in rece "ja,prou mas"... ker sem, hvalabogu nasel stvari ki me osrecujejo in me ne ganejo pizduliranja kako nam je hudo in kako je bilo vcasih boljse... tud ce je blo, bomo priklical stare case nazaj? Ne bomo...

 

In dokler bom videval ogromno ljudi po kaficih, cityparkih na kavicah in torticah, vsak drugi s cikom v ustih... in hkrati malokdo ?e hodi na dopust, ker naj bi bilo to predrago.... ?????

 

Kaj hocem povedat... ne obzalovat novih casov... skoda casa in zivcev... verjamem, da je bilo po svoje lustno takrat, konec koncev smo bili vsi mlajsi takrat...

 

Namest tega dejmo raj uzivat v letu 2016 in v vseh prihajajocih... ce bi se vsi ljudje za 1h na dan samo usedli na klopco nekam v naravo, brez tel in vseh multimedijskih jajc in si odklopli glavo... nam neumnosti sodobnega casa nebi vec tako mocno prisle do zivega...

 

Kriza in z njo povezane tezave bo trajala toliko casa, dokler se ne bomo naucili ziveti v okviru svojih trenutnih zmoznosti...

 

Vem, da sem se malo (ali pa precej) odmaknil od teme, ampak mislim, da je poanta jasna...

?

 

Lp...

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

O, Boss, smo, smo ?iveli v isti dr?avi.., a razlika v  pogledih je ta, s(m)o bili v prej?nji dr?avi navadni dr?avljani in bili so dr?avljani privilegiranci (tako kot v vseh biv?ih komunisti?nih dr?vah pa?) z rde?o knji?ico. Kdor  se ne najde v mojih dejstvih  je bil  potemtakem  v drugem taboru, ki je takrat krasno ?ivel.In danes seveda hvali tiste ?ase in se ?udi in hvali ?e danes ta starega. :prstgor:

 

Se pravi si me defakto dal v "drugi" tabor - zanimivo ampak OK. Pri nas je rde?o knji?ico imel samo foter, ker je delal v osnovni ?oli in se je kar nekako pri?akovalo, da bi jo moral imeti. Drugega od te knji?ice kot pla?evanje ?lanarine ni imel kot pla?o osnovno?olskega u?itelja. Mama je bila zaposlena v podjetju kot kadrovik in s ?ist navadno pla?o. Edini, ki je pri nas "profitiral" je bil dedek po fotrovi strani, ki je bil med vojno ?elezni?ar in je ?vercal po?to med Ljubljano in partizani. Na koncu so se mu ?tela vojna leta zaradi tega dvojno in ker je za?el redno delati pri 16 letih je bil v penzionu pri 50. Nikoli ni imel rde?e knji?ice, tudi ne bor?evske pokojnine, babica nikoli ni bila zaposlena, malo sta se ukvarjala z vrtnarstvom, kolikor se pa? lahko na 250 kvadratnih povr?in pa sta spravila skupaj tako hi?o in vikend zgolj in samo od lastnega dela. Res, da je bil pri 50 ih frej ?ihta in imel ?as ter je 90% gradil sam s pomo?jo mojega fotra, ki mu je nato to pomo? vrnil, ko je fotr gradil, ampak vseeno se je delo, ?e si bil pripravljen pljunit v roke in nisi rabil biti nek funkcionar in ne vem kak?en hud udbovc.

 

Druga?e pa tako kot drugi smo tudi mi v sedemdesetih in osemdesetih 1x mese?no hudili v KGM, Trbi?, Trst po tiste dobrine, ki jih doma ni bilo ampak niti enkrat v vsem tem ?asu niso na carini ni? komplicirali ali pa da bi karkoli raz?raufali oziroma sla?ili potnike. Je pa res, da fotr je vedno povedal vse po pravici, da je v prtlja?niku fasunga in da imamo vsak nove kavbojke. Carink je samo pogledal in zamahnil naj gremo. Je pa bilo res, da vsi tisti, ki pa so ?vercali na veliko po 5 kavbojk na sebi ipd so pa imeli konstantno te?ave - sej cariniki niso bili budale in so zelo hitro pogruntali kdo je prekup?evalec in kdo kupuje za lastno potrebo.

 

Druga?e pa ?e enkrat - nisem nek nostalgik za prej?njimi ?asi ampak se mi zdi pa butasto, da dana?nje precej zafukane ?ase nekateri opravi?ujejo, da je bilo v socializmu ?e huje. A to je pa argument, da moramo sklonit glavico in biti hvale?ni neoliberalisti?nemu sranju in kapitalizmu, ki slu?i samo najbogatej?im, vse ostalo pa uni?uje.

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

O?e in mama sta bila v Jugi 'navadna delavca', bili smo pa? nek srednji sloj, o?e si je z ve?ino svojega dela in veliko iznajdljivosti postavil kar lepo hi?o, ki jo je delal ve? kot 10 let. Spomnim se, ko smo var?evali z bencinom, ker je bil enostavno predrag, in si moral premisliti ?e bo? ?el z avtom ali pe? ali pa z vlakom ali busom. ?akali smo na Avstrijskih in ?e?kih mejah, da smo lahko kupili osnovne dobrine ri?, sladkor, kavo, pomaran?e v ajmarjih,za posladek pa kinder jaj?ek, s sestro sva dobila ?e kak?no igra?ko, nato pa na meji trepetali da nam ne bodo kaj vzeli... V na?ih trgovinah nisi dobil niti sladkorja, enkrat smo se na poti na morje, ker v doma?em kraju ni bilo za dobiti, ustavili v Ko?evju, ?li v vrsto v trgovino, cela familija, ker ti je na osebo pripadala samo 1 kila sladkorja, smo to ponovili parkrat in zgubili pol dneva. To je bila Juga ja... Pa mentaliteta ljudi je bila v kur.. papir?ki, smeti vsepovsod po tleh... Res pa da si slu?bo lahko zamenjal iz danes na jutri, v marsikateri slu?bi so ve? popili kot kaj naredili,...

Dejstvo je da so v vsakem sistemu pozitivne in negativne stvari. Pa tudi va?no je kak?nim star?em si se rodil, kak?ne pogoje ima?, kako se znajde?...

 

Kaj pa ste po?eli s toliko sladkorja. Meni 1kila dr?i dva meseca. Druga?e pa za razliko od ?eha so tebe brez te?av spustili v Avstrijo, Nem?ijo ali kamorkoli na zahod. Vpra?i ?eha, Poljaka, Mad?ara, Romuna, Bolgara, Albanca, kam je lahko takrat on ?el?

 

Bencin je bil res problem samo ga nisi potreboval toliko kot danes. Danes je samo za to da pride? na ?iht skoraj nuno imeti avto pa ?eprav smo leta 2016 in imamo vsaj 30 let ra?unalni?ke dobe ?e za sabo. Namesto, da bi danes imeli neko informativno dru?bo in bi lahko 50% folka delalo od doma smo ?e vedno na stanju, da je treba zjutri pridet na ?iht, oddelat pa? tistih 8+ ur in pol nazaj. Kolk smo napredovali - kurc kej, ker ?e vedno tudi v kapitalizmu nujno rabijo nadzor nad ljudmi in ne zaupajo nikomur, ?e? ljudje doma ne bodo delali, ?e jih ?ef ne gleda. Nadzor nadzor in ?e enkrat nadzor.

Ampak takratni priviligirani sloj bo ?e vedno trdil, da je bilo bilo v?asih bolj?e.

 

Saj ve? kako to gre - dana?nji priviligiranci pa trdijo, da je zdaj bolje. ;)

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Boss, nisem te dal jaz v drugi tabor. Mo?no je, da si se pa? sam na?el tam.Vsak sam pri sebi ve, kam spada. ;)

 

Kar se ti?e prehoda ?ez mejo, ste mogo?e vi ?li "?ez" parkrat na leto in ste imeli pa? sre?o, da vam niso te?ili. Mi, tukaj z obale, ki smo imeli prilo?nost iti ve?krat  na mesec in  smo bili pa? bili bolj na udaru. Cariniki (veliko jih je bilo iz biv?e juge) so definitivno te?ili in razbijali bale brez veze. ?e si imel ve?jo vrednost, nad 250.000 lit. si na italijanski strani potrdil ra?un, da si dobil nazaj IVO (njihov davek). In tej na?i pizdoni od carinikov so pregovorili italijanske carinike, da so jim javljali, kdo je potrdil ra?un...in so ga lepo ustavili...in je reve? moral pla?ati davek+carino, ki je zna?al skupaj nekje 52% cene. In to niso bili nikakr?ni ?vercerji ampak avadni dr?avljani, ki so si pa? hoteli kupiti kak gramofon, kasetofon in podobno "kriminalno" blago.

In kaj smo delali mi lokalni "kriminalci"?...lepo smo potrdili ra?un na italijanski strani, na glavnem bloku ?kofije,se obrnili in na lokalni mejni prehod Plavje ?ez in domov. In uni pacijenti od na?ih carinikov so nas zastonj ?akali na glavnem prehodu . :danzoman::hohoho:

 

Pa ?e nekaj o "prostem" prehodu na?ih ljudi v druge dr?ave takrat. Prvi? sva z kolegom bila v Londonu l.84.

Kot prvo denarja nisi mogel nesti s sabo zato si moral na banki vzeti potovalne ?eke. Vse lepo in prav, a so ti pri vnov?itvi le -teh zara?unali provizijo, ki je zna?ala 25% zneska, katerega si pla?al ob nakupu.

Se pravi,  ko sem kupil kitaro za takratnih 600 DEM sem izgubil pri tem 150 DEM. In ,ko sem pri?el na ljubljansko letali??e, sem moral pustiti kitaro v carinskem skladi??u, kjer se je cmarila pribl. 1 mesec.

In ko sem jo kon?no dobil v koprsko carinsko skladi??e sem moral pla?ati ?e 52% carine, kar je zneslo to?no 312?. Skupaj =1062 DEM. Res carsko in pohvalno za "odprto" dr?avo, kot je kao takrat na?a bila.

 

...aja, kar sem hotel povedati je, da ko smo pri?li na Londosko letali??e Heatrow, so nas dali v posebno vrsto skupaj z eksoti?nimi potniki in nato je sledilo skoraj uro preverjanj, kam gremo, zakaj, h komu, koliko dnarja imamo, zakaj gremo v London in podobno. Ostali, ki so pri?li veliko za nami iz zahodnih dr?av, so ?e zdavnaj izginili iz letali??a, nas so pa tretirali kot navadne kriminalce.Tudi na splo?no so nas takrat gledali po Londonu zelo postrani in z prezirom.

Nato sem bil ?e velikorat v Londonu ?e po osamosvojitvi in bila je ?isto druga pesem.

 

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Sej sem napisal, da smo hodili 1x mese?no.

 

Sicer pa kontrabant je bil med Slovenci itak nacionalni ?port zapisan celo v literaturi (Martin Krpan) in normalno, da je bilo glupo, da si te?ko pri?el do tehni?ne robe, ?e te?je pa do ra?unalni?kih zadev, ki pa jih sploh nisi mogel legalno uvoziti tudi, ?e bi ?elel pla?ati carino. Tako sem tudi sam izvedel nekaj takih fur, kjer sem v vratih Yugota pre?vercal kar nekaj ra?unalnikov in druge ra?unalni?ke opreme. Ratalo mi je ?e celo en manj?i TV za katerega sem mislil, da ne bo ?lo ampak o?itno imam tako nedol?no faco :hohoho:

 

Ampak vseeno je bil najbolj?i ?vercarski dogodek ?e v tem tiso?letju, ko smo iz San Marina ?vercali Airsoft replike oro?ja. Takrat je bila ravno na pohodu parkljevka in mi uletimo na carino. Carinika 5 pu?k in 8 pi?tol ni kaj dosti zanimalo ampak suha salama je bila pa vi?ek prekr?ka. Ok pol se neki okol te salame bongamo pa nas je spustil tudi s salamo ?ez. :D

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Meni se zdi,da ti nima? ?isto raz?i??enih pojmov o dru?benoekonomskih osnovah na?e civilizacije. Tvoje robantenje nad neoliberalizmom pa je naravnost sme?no. Prijatelj,mi ?e L nismo videli od liberalizma,do neoliberalizma pa ?e zelo dolgo ne bomo pri?li. Nekako mi to di?i na pogruntav??ine smrkavcev iz ZL-za vse te?ave je krivo pomanjkanje socializma... Kapitalizem je naravno stanje in nobeno levosu?no filozofiranje tega ne bo spremenilo. V?asih je treba stvari imenovati z pravim imenom,pa ?e gre ?e tako te?ko iz ust.. ?lovek bo?ji,?iveli smo v totalitarni dr?avi,ki ji je diktatorjev duh vladal ?e iz groba. Jugoslavija je v svoji zgodovini 4x bankrotirala,ne da bi 22 miljonov goved to sploh opazilo-tisti ki pa so,so bili raje tiho. Koliko je bilo vredno visokozvene?e bratstvo i jedinstvo pa smo se nagledali med 1991-99. Dr?ava,ki so jo vodili blebeta?i,hinavci in brezhrbteni?arji-vse skupaj pa so skupaj na silo dr?ale JLA, milica in tajne slu?be. Hvala lepa za tako dr?avo-res. Pa ti to pi?em kot potomec rde?ega in priviligiranega razreda-kot bi temu danes rekli.

Pa brez zamere.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

da je blo bolj v casu komunizma HA HA

bolje, da ne povem mi s kosova kako je blo pri nas v tistih casih...

dobitek na lotu = ko si se zbudu ob 5tih, da se postavljas na vrsto za mleko in, ko je prisla dnevna zaloga (ob 7-8) si dejansko dobil tisti liter mleka

It's all fun and games 'til someone loses an eye, then it's just fun you can't see

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Ne bluzite kako nam je fajn, ?e najbolje je bilo v fevdalizmu, desetina, 10% davek in basta. Ne pa danes, 10% futr, 20% vse ostalo, pa pri pla?i in pri vsaki birokraciji ti vzamejo kaj..  :rolleyes:   :hohoho: ?alostno ampak resni?no.

 

Koliko je bilo vredno visokozvene?e bratstvo i jedinstvo pa smo se nagledali med 1991-99

Zanimivo, vsiljevanje razli?nih kultur na kup, kot danes? Food for thought.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Mi ni dalo miru, sem ?el gledat svojo pla?ilno listo iz leta 90. Dobrih 5000dinarjev neto je prera?unanih po programu na strani statisti?nega urada, znese to sedanjih cca 620?. ker je bila to pripravni?ka pla?a ki je bila 70% osnovne za?etni?ke pla?e, pomeni, da je za?etnik takrat zaslu?il 800? neto. ?e v tisto la? o 24 krat ve?ji pla?i danes kot je bila v socializmu vnesem ta podatek, potem ima danes za?etnik s srednjo ?olo 19 200 ? mese?ne neto pla?e.

 

Saj ne da bi rad nazaj tiste ?ase, to ne. Se mi pa zelo pomenljivo zdi slednje - v gnilem socializmu so nam lagali kako v ku.. je kapitalizem, je bilo razumljivo, je bil kapitalizem konkurenca. Ampak da nam sedaj v kapitalizmu la?ejo o nekem pred 1/4 stoletja preteklem sistemu ki ni konkurenca ...mar ima sedanji sistem kak?ene te?ave?

The only aproved cure for too much fun is three much fun!

post-1420-0-86929800-1443681846.png

 

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Meni se zdi,da ti nima? ?isto raz?i??enih pojmov o dru?benoekonomskih osnovah na?e civilizacije. Tvoje robantenje nad neoliberalizmom pa je naravnost sme?no. Prijatelj,mi ?e L nismo videli od liberalizma,do neoliberalizma pa ?e zelo dolgo ne bomo pri?li. Nekako mi to di?i na pogruntav??ine smrkavcev iz ZL-za vse te?ave je krivo pomanjkanje socializma... Kapitalizem je naravno stanje in nobeno levosu?no filozofiranje tega ne bo spremenilo. V?asih je treba stvari imenovati z pravim imenom,pa ?e gre ?e tako te?ko iz ust.. ?lovek bo?ji,?iveli smo v totalitarni dr?avi,ki ji je diktatorjev duh vladal ?e iz groba. Jugoslavija je v svoji zgodovini 4x bankrotirala,ne da bi 22 miljonov goved to sploh opazilo-tisti ki pa so,so bili raje tiho. Koliko je bilo vredno visokozvene?e bratstvo i jedinstvo pa smo se nagledali med 1991-99. Dr?ava,ki so jo vodili blebeta?i,hinavci in brezhrbteni?arji-vse skupaj pa so skupaj na silo dr?ale JLA, milica in tajne slu?be. Hvala lepa za tako dr?avo-res. Pa ti to pi?em kot potomec rde?ega in priviligiranega razreda-kot bi temu danes rekli.

Pa brez zamere.

 

O tem kdo nima raz?i??enih pojmov bi predlagal, da se najprej sam vpra?a?. Ne me?aj klasi?nega liberalizma z neoliberalizmom, ki se je v vsej svoji negativni lu?i izkazal s spro?enjem gospodarske krize.

 

Da bova vedela o ?emu te?e debat ti bom kolikor toliko na kratko razlo?il kaj je neoliberalizem (NL) ti pa lahko oceni? kako nam kroji ?ivljenje. Glavni nosilci NL ideologijo so predvsem globalne oblastne elite predvsem v obliki mened?erjev in lastnikov velikih koorporacij, vplivni novinarji, dolo?eni politi?ni in gospodarski analitiki, lobisti. To se najdejo celo druge javne osebnosti, estradne zvezde, oblikovalci javnega mnenja ter seveda visoki dr?avni uradniki in politiki. Vsi ti se na vse na?ine trudijo, da bi zapakirali idejo prostega trga brez regulatorjev, potro?ni?tva, fleksibilnega trga dela, globalizacije, multinacionalk v tako privla?no zgodbo, ki jo predstavijo ljudem kot nekaj najbolj?ega in edino mo?nega v sodobni dru?bi (verjetno od tod tudi tvoj stavek, da je kapitalizem naravno stanje - ILMAO). V glavnem gre za idealizacijo in zavajanje ljudi.

 

NL so proti vrednotam javnega dobra, krepitve civilne dru?be in predvsem dru?bene pravi?nosti saj stavijo na individualnost in nato da se naj vsak znajde sam in da zajebat nekoga drugega ni nedopustno dejanje ampak samo dobra poslovna praksa. Posku?ajo minimizirat vpliv dr?ave, ki jim slu?i le ?e kot krinka, da ne bi zgledalo, da multinacionalke vodijo dr?ave in ne demokrati?no izvoljene oblasti. Stavi se na vrednote kompetativnosti, individualizem in decentralizacija vse v smeri la?jega nadzora in v iskanju ve?jih dobi?kov pri tem pa naj bi ?lo za opu??anje socialnih modelov podpor ter preskok na prosti trg delovne sile. Po doma?e povedano, ?e nisi sposoben konkurirati na trgu pa? crkni.

 

Se pravi, da po?asi zaklju?imo - NL vodi deregulacija gospodarstva, liberalizacija proizvodnje in trgovine), privatizacija podjetij v dr?avni lasti. Vse to lahko pove?emo z delovanjem v smeri zmanj?evanja obdav?itev koorporacij in najbolj premo?nih, ustanavljanje brezdav?nih oaz, racionalizacija javnih slu?b (in transformacija v zasebne) kr?enje sociale, ukinjanje omejitev globalnih finan?nih in gospodarskih tokov ter nenazadnje brezpogojno vklju?evanje nacionalnih gospodarstev v globalno ali regionalno celoto - v zadnjem ?asu smo pri?a takim sporazumom kot sta CETA in TTIP.

 

Kaj od tega, kar sem tukaj napisal se ne dogaja danes, kaj od tega ni resni?no in del realnega stanja v dana?nji dru?bi? Kja misli?, da bo v tem bolj?e ?ivljenje slehernika - ja pa? vsi ne moremo biti v tistem procentu najbogatej?ih, a ne? NL sistem pa je naravnan samo na dobrobit elit in zato govorim proti NL in hvala bogu, da to ni normalno stanje in da se ?e ka?ejo nekateri trendi povratka bolj h klasi?ni kenezijanski obliki liberalizma oziroma celo mogo?e v smeri socialnega liberalizma, ki razen nekaj pozitivnih skupnih to?k nima kaj dosti veze z NL, ?e manj pa da je NL nasledna stopnja liberalizma.

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

?lovek bo?ji,?iveli smo v totalitarni dr?avi,ki ji je diktatorjev duh vladal ?e iz groba. Jugoslavija je v svoji zgodovini 4x bankrotirala,ne da bi 22 miljonov goved to sploh opazilo-tisti ki pa so,so bili raje tiho. Koliko je bilo vredno visokozvene?e bratstvo i jedinstvo pa smo se nagledali med 1991-99. Dr?ava,ki so jo vodili blebeta?i,hinavci in brezhrbteni?arji-vse skupaj pa so skupaj na silo dr?ale JLA, milica in tajne slu?be. Hvala lepa za tako dr?avo-res. Pa ti to pi?em kot potomec rde?ega in priviligiranega razreda-kot bi temu danes rekli.

Pa brez zamere.

 

Kje pa si to prebral, da je juga 4x bankrotirala? ?e se ne motim je Keith Mils neko? bluzil o 3 x bankrotu ni pa znal niti navesti letnic kdaj naj bi se to zgodilo. Enkrat se je to zgodilo res v tridesetih letih, torej pred WW2 in najbli?je temu je bilo leta 1983 zaradi visokega skoka vrednosti dolarja in povi?anja obrestne mere na ve? kot 16%. Glede na zvezno nara??ujo?i dolg tudi po tem letu torej ni ?lo za klasi?en bankrot. Je pa bilo blizu in takrat je bilo tisto pomanjkanje uvoznih dobrin najve?je in vpeljani so bili znameniti boni za gorivo.

 

Druga?e pa za primer je recimo samo ZDA bankrotirale 5x nazadnje 1933, 1986 in 1971, ?panija ene 10x, UK 8x itd itd. Za primer trenutni dolg ZDA je tam nekje v rangu 16-18 triljonov dolarjev 16-18 tiso? miljar dolarjev, ?e je komu bolj doma?e in bi morali ?e davno bankrotirati. Ocenjevat dr?avo po tem kolikokrat bankrotira je mal neresno so pa blebeta?i in hinavci ter brezhrbteni?arji tudi danes zelo prisotni na sceni pa somo ?e dobrega ?etrt stoletja v drugem sitemu.

 

Se pa strinjam, da multikulturalne oziroma multinacionalne dr?ave je te?ko skup dr?at zato mi ni jasno zakaj bi se radi danes spet ?li eksperiment multikulti po Evropi.

33112_1.png

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

To kar si ti napisal je prepis poglavja iz knji?ice Neoliberalism avstralskih politologov Manfreda B. Stegerja in Ravi K. Roya. Z dodatkom nekaj avtohtonih oksimoronov kot je tale;decentralizacija v smeri la?jega nadzora.

 

ukinjanje omejitev globalnih finan?nih in gospodarskih tokov ter nenazadnje brezpogojno vklju?evanje nacionalnih gospodarstev v globalno ali regionalno celoto - v zadnjem ?asu smo pri?a takim sporazumom kot sta CETA in TTIP.

In kaj je hudi?a pri tem slabega?

Temu se lahko seveda izognemo na na?in d?u?e-izvirnega recepta iz Koreje,pa tudi tam ne ?pila ravno.

Multinacionalke so dejstvo,menda je jasno,da imajo podjetja,ki zaposljujejo 200 ali 300 000 ljudi tudi ve?ji dru?benoekonomski vpliv. Lahko se jih pre?ene.vedno bodo na?le dr?ave,ki jih bodo z veseljem sprejele. Pametnjakovi?i pa bodo ostali brez ?ihta in denarja.Lahko pa za?nemo pri sebi. Pre?enimo Renault,?akaj pa Gorenje je tudi multinacionalka-ven z njim...

Sicer pa je to ve?en boj dveh ekonomskih ?ol-na koncu bo tako ali tako nastal nekak?en hibrid-tu se s teboj seveda strinjam.

Povezava do vsebine
Deli na druge strani

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.