Skoči na vsebino

Priporočeno sporočilo

Napisano

Jaz sem ga v zadnjih 1000km (prete?no avtoceste) spravil na 6,7. (175 CD AT)

I had a terrible education. I attended a school for emotionally disturbed teachers. (Woody Allen)

  • 1 mesec kasneje...
Napisano

V tej cifri pa mislm, da bo ajvar taprav ?ef  :zvizga:

miataviperfinal.png

"It's better to be a lion for a day, than a sheep all your life."

Napisano

Beat that! :D Mogo?e je to celo normalno za stare 6-ke...

Nimate za burek. :jezicek:

V tej cifri pa mislm, da bo ajvar taprav ?ef  :zvizga:

Prav misli?. :bravo:

Kolega švaba mi je zadnjič rekel, ko sva se malo zapeljala z MPS.

 

"Life is too short, to drive slow-shitty cars."

Napisano

Ne me?at benzarjev in dizla?ev ;) Sicer pa ni bila druga in hrib. Normalna vo?nja - ve?inoma avtocesta; 5. prestava in 140km/h. Kaj bi ?ele bilo pri 2-gi v hrib... Sej potem za?ne padat, tak da se pri 3/4 praznega tanka (po npr. 500km) zadeva pribli?a pravi vrednosti. Mi pa ?e vedno po?re cca 7.2 litra pri penzi? vo?nji. Nimam pa pojma, kaj bi bilo narobe oziroma, kje sploh iskat napako. Pomoje je kriva elektronika. 

Napisano

V tej cifri pa mislm, da bo ajvar taprav ?ef  :zvizga:

Doslej mi je najvi?jo trenutno na benz 2.3 Mazdi6 pokazalo 147,7 litra.  :closedeyes:

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Napisano

hehe, kolk minut ti je avto na mestu laufal? :hudicek:

34910_1.png

Napisano

hehe, kolk minut ti je avto na mestu laufal? :hudicek:

Dost je ena.

Bom jaz slikal svojo na mestu. :jezicek:

Doslej mi je najvi?jo trenutno na benz 2.3 Mazdi6 pokazalo 147,7 litra.  :closedeyes:

Men pa ?e enih 4 litrov zraven in to s 3.prestavo pri cca 65-70 km/h.

1.,2. prestava BC sploh ne dojema, ko zahodi?.

Kolega švaba mi je zadnjič rekel, ko sva se malo zapeljala z MPS.

 

"Life is too short, to drive slow-shitty cars."

  • 3 meseci kasneje...
Napisano

Se tud men zdi, da nas proizvajalci "rahlo" okrog prina?ajo z raznimi podatki pri novih vozilih, v stilu 3,2 ali 3,5 litra povpre?ne potro?nje goriva:

 

http://cekin.si/clanek/financi_vodic/razkrito-da-zavajajo-pri-porabi-bencina.html

Lepa kot slika, na sliki pa traktor :)

Napisano

Se tud men zdi, da nas proizvajalci "rahlo" okrog prina?ajo z raznimi podatki pri novih vozilih, v stilu 3,2 ali 3,5 litra povpre?ne potro?nje goriva:

 

http://cekin.si/clanek/financi_vodic/razkrito-da-zavajajo-pri-porabi-bencina.html

30% se lohk zlazejo, 15% proizvajalc, preostalo pa prodajalc ;)

Napisano

Sodelovc je kupu Ford C-max 1.0 ecoboost 125KM (3-valjni turbo bencinar).

Poraba po podatkih iz tovarne je:  poraba goriva (ECE) 6,3 / 4,5 / 5,1 l/100 km

Porabo pa ima okrog 8l/100km - dost po mestu (je pa res avto ?ele 3 mesece star)

 

 

Napisano

Ej treba avto da sam testira? nekaj ?asa ...tista znana formula tanka? polnega naredi? 100km na ve? relacijah pol pa gre? tankat pa vidi? koliko litrov gre not pa si zra?una? porabo.to je tudi odvisno od drugih dejavnikov..vreme na?in vo?nje in itd...tako jaz testiral LP Ale? ?

Napisano

Ej treba avto da sam testira? nekaj ?asa ...tista znana formula tanka? polnega naredi? 100km na ve? relacijah pol pa gre? tankat pa vidi? koliko litrov gre not pa si zra?una? porabo.to je tudi odvisno od drugih dejavnikov..vreme na?in vo?nje in itd...tako jaz testiral LP Ale? ?

Al pasi enostavnu vpisujes na www.poraba.com :)
Napisano

no da se ?e js pohvalim... z mojo miato sm na dalmacijeskem tripu prefuru 1756 km... pr tem pa ponucal 123 litrov bencina:) recimo da sm od tega prepelal cca 800 km po starih cestah od tega pa ene 150-200 km res na povno, med 4.000-6.800 obrati.. pa? tm k so bli ovinki hudi:)... po avtocesti pa pol poti brez strehe prevozu, pa po omejitvi. :)

 

kar pomeni celih 7 litrov na 100 km:)..  res dbest avto:)

 

A je to vse kar znate? :) Lepo je u?ivati v va?i otro?ki nesposobnosti:) Bravo

  • 3 meseci kasneje...
Napisano

Sodelovc je kupu Ford C-max 1.0 ecoboost 125KM (3-valjni turbo bencinar).

Poraba po podatkih iz tovarne je:  poraba goriva (ECE) 6,3 / 4,5 / 5,1 l/100 km

Porabo pa ima okrog 8l/100km - dost po mestu (je pa res avto ?ele 3 mesece star)

 

Moja mati ima Fiesto 1.0 Ecoboost s 100 konji. Meni je super za vozit, pa ?e zvok je dober. Je pa tak; ?e jo trga? po avtocesti okoli 150km/h, pride? na okoli 7,2l/100km, po mestu pa zna spit tudi ?ez 8. Fotrov Mondeo 2.5t, pa ima pri 150km/h okoli 9,5l/100km, po mestu pa 12l brez ve?jih problemov. Punca ima pa 1.4 T-jet Bravo, ampak ga tudi hitro spravi? na povpre?je do 7,5 po klasi?nih cestah ali 130 po AC, po mestu pa postane ?ejen ?ez 8,4l. Po drugi strani pa moja 6-ka spije tudi cca 8 litrov dizla pri mestni vo?nji in kraj?ih razdaljah in dobrih 7 na avtocesti. Na AC pa tak ob?utljiva, ?e vozi? 130 ali 160 (minimalna razlika) in po?re okoli 6,7-7,2l.  

 

Skratka, ko gleda? te bencinske turba?e, vidi? da ni tako ogromnih razlik v porabi, kolikor je razlika v prostornini motorja (ampak ekologija ima pa? svoje poglede na CO2 itd.). Jih je pa vsaj zame bistveno bolj fajn vozit kot dizle, saj se turba skoraj nikjer ne ob?uti in vle?ejo od za?etka do konca (dizl pa malo ne vle?e, potem vle?e ko nor, potem pa spet ni?). Ko Mazda crkne, bom verjetno vzel Mondea 1.6 ecoboost, ker so rabljeni sme?no poceni. 

V zadnjih treh mesecih sta se dva prodajala  ;)

A celo? Sem kar malo fou?...  :closedeyes: Ma? kako slikico?

Pridružite se pogovoru

Objavljaš lahko sedaj in se registriraš pozneje. Če imaš račun, se lahko prijaviš, če želiš objavljati s svojim računom.

Gost
Odgovori na to sporočilo...

×   Prilepljeno kot obogateno besedilo.   Prilepi raje kot enostavno besedilo

  Only 75 emoji are allowed.

×   Vaša povezava je bila samodejno vdelana.   Namesto tega raje prikaži samo kot povezavo

×   Tvoje predhodno sporočilo je bilo obnovljeno.   Izbriši besedilo iz urejevalnika

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Nalagam...

  • Zadnja sporočila

    • In še drugi del (tabelarični pregled) ××××         Spodaj je tabela izključno na podlagi podatkov iz dokumenta, pri čemer je pomembno, da so to povprečja pregledanih LCA študij in ne rezultati enega konkretnega vozila. ICE vs. HEV vs. PHEV vs. BEV – LCA primerjava Kazalnik ICE-G 🚗 HEV 🔋 PHEV 🔌 BEV ⚡ Št. analiz (n) 29 16 21 60 Proizvodnja g CO₂e/km ~35 ~42 ~37 ~57 Proizvodnja – absolutno ~5–9 t CO₂e* podoben ICE 8,2–8,9 t 7,8–26,2 t Delež proizvodnje v LCA 14 % – 16–32 % (~25 %) – Uporaba / WTW g CO₂e/km 133–268 – – 4–177 Delež WTW v celotnem LCA ~80 % ~75 % ~68 % – Celotni LCA g CO₂e/km 223 185 157 121 Celotni LCA t CO₂e/vozilo 46 t 37 t 35 t 25 t Razlika LCA glede na ICE-G 0 % −17 % −32 % −41 % Razpon razlike glede na ICE-G – večinoma −13 do −21 % −9 do −73 % −89 do +21 % Glavni problem visoke emisije med uporabo manjši prihranek zelo odvisen od uporabe na elektriko visoke emisije proizvodnje/baterije Baterija – delež proizvodnje – – – ~54 % * Pri ICE dokument navaja, da 90 % ocen proizvodnje pade med 5 in 9 t CO₂e/vozilo.  Najbolj pomembna številka Če vzamemo ICE-G = 100 %, dobimo približno: Pogon Celotni LCA Prihranek glede na ICE-G ICE-G 223 g/km 0 % HEV 185 g/km −17 % PHEV 157 g/km −32 % BEV 121 g/km −41 % Ti povprečni rezultati so neposredno navedeni v dokumentu; avtorji pa posebej opozarjajo, da je za primerjavo bolj zanesljiv relativni rezultat znotraj posamezne študije, ker se predpostavke med LCA študijami precej razlikujejo. Kaj se iz tabele lepo vidi 1. ICE ima najvišje emisije predvsem zaradi uporabe. Pri ICE proizvodnja predstavlja približno 14 %, približno 80 % celotnega LCA pa predstavlja WTW (well-to-wheel). 2. HEV prinese približno 17 % zmanjšanje LCA. Proizvodnja je nekoliko bolj emisijsko intenzivna (42 proti ~35 g/km pri ICE), vendar nižja poraba goriva zmanjša emisije v uporabi.  3. PHEV ima povprečno ~32 % nižji LCA, vendar z zelo velikim razponom −9 do −73 %. To je pomembno: rezultat PHEV je zelo odvisen od tega, koliko kilometrov se dejansko opravi na elektriko.  4. BEV ima najboljši povprečni rezultat: −41 %. Toda proizvodnja je bistveno bolj obremenjujoča: 57 g/km proti ~35 g/km pri ICE, baterija pa predstavlja povprečno 54 % proizvodnih emisij.  5. BEV rezultat ima tudi največjo variabilnost. V pregledanih študijah je razlika glede na ICE segala od −89 % do +21 %. Približno 92 % študij je sicer pokazalo zmanjšanje emisij v korist BEV. 
    • Copilot pravi😉: Povzetek glavnih ugotovitev Dokument ugotavlja, da sedanja evropska ureditev emisij avtomobilov preveč temelji na emisijah iz izpušne cevi, zato ne prikazuje celotnega podnebnega vpliva vozila. Emisije namreč nastajajo tudi pri pridobivanju surovin, proizvodnji jekla in baterij, proizvodnji električne energije ali goriv ter ob koncu življenjske dobe vozila. Avtorji zato predlagajo prehod od zgolj »dekarbonizacije« k »defosilizaciji«, torej zmanjševanju uporabe fosilnega ogljika skozi celoten življenjski cikel vozila.    Glavno priporočilo je uvedba regulacije, ki temelji na analizi življenjskega cikla (LCA) in enakovredno upošteva pogon, uporabljeno energijo, materiale ter recikliranje. Prehod naj bi potekal v treh fazah: najprej obvezno in preverjeno poročanje o emisijah skozi življenjski cikel, nato sistem nagrajevanja dejansko doseženih izboljšav ter od leta 2032 postopna uvedba zavezujočih meril. Poseben poudarek dokument namenja nizkoogljičnemu jeklu kot prvemu praktičnemu primeru.  Osrednja ugotovitev je, da bi tak pristop EU omogočil učinkovitejše zmanjševanje emisij, saj bi nagrajeval vsako dokazljivo zmanjšanje uporabe fosilnega ogljika, ne glede na to, ali je doseženo z elektrifikacijo, čistejšo energijo,    V dokumentu so za ICE, PHEV in BEV zelo uporabni konkretni podatki. Pomembno pa je, da gre za pregled obstoječe literature, zato avtorji opozarjajo, da se rezultati med študijami precej razlikujejo. Ključni podatki LCA po tipu pogona Pogon Povprečne emisije v življenjskem ciklu Razpon Povprečna proizvodnja Glavna ugotovitev ICE-G (bencin) približno 185 g CO₂e/km – ~35 g/km visoke emisije predvsem v fazi uporabe PHEV približno 157 g CO₂e/km 58–242 g/km ~37 g/km boljši od ICE, vendar zelo odvisen od dejanske uporabe električnega načina BEV/ZEV približno 121 g CO₂e/km 24–243 g/km ~57 g/km najnižje povprečne emisije skozi življenjski cikel Pri celotnem življenjskem ciklu to pomeni približno 37 t CO₂e za ICE-G, 35 t za PHEV in 25 t za BEV. BEV ima torej v pregledani literaturi približno 35 % nižje emisije kot ICE-G, vendar je razpon rezultatov zelo velik.    ICE: proizvodnja predstavlja približno 14 % življenjskih emisij pri bencinskem ICE, glavnina pa nastane med uporabo. Pri ICE-G in ICE-D so skupne WTW-emisije ocenjene med 133 in 268 g CO₂e/km.    PHEV: proizvodne emisije so nekoliko višje kot pri ICE (~37 g/km), življenjski rezultat pa je močno odvisen od tega, koliko se vozilo dejansko vozi na elektriko. Delež WTW-emisij je v povprečju približno 68 % celotnega LCA, vendar z razponom 52–79 %.    BEV/ZEV: proizvodnja je bistveno bolj emisijsko intenzivna – povprečno 57 g CO₂e/km, pri čemer baterija predstavlja povprečno 54 % proizvodnih emisij. V primerjavi z ICE-G so bile v skoraj vseh pregledanih študijah proizvodne emisije BEV višje, od +11 % do trikratnika, vendar se ta začetni »ogljični dolg« praviloma kompenzira z nižjimi emisijami med uporabo.    Posebej pomembno: BEV niso avtomatično najboljši v vseh okoliščinah. Dokument ugotavlja, da se njihova življenjska prednost pred klasičnimi pogoni izgubi približno pri 600 g CO₂e/kWh električnega omrežja; vse države EU so bile v analiziranem obdobju pod tem pragom. 
    • Očitno sem bil naiven oz. tega nisem nikjer prebral in sem bil prepričan, da lahko polniš s polno močjo ne glede na število vozil.   Dejstvo je torej, da če hočeš hitro polniti, da moraš iskati 400kw polnilnice z max 2 mestoma in potem boš mogoče lahko izkoristil potencial avtomobila. Problem je seveda ker te polnilnice niso za vsakim vogalom
    • Pa sej je to znano. Maksimalno polnjenje je le takrat, ko si sam na polnilnici, takoj pa ko je EV-jev več se pa to razdeli med vse. Če so tam 4 polnilna mesta, verjetno nisi pričakoval, da lahko štirje skupaj polnijo pol z megavatom skupne moči?  Za to bi morali celo dodatno manjšo elektrarno priklopit.
    • Aja pa še to le kot zanimivost. Cca dve desetletji nazaj je pa nekaj kilometrov prej v predoru Dekani zagorela Pahorjeva (takrat je še bil evropski poslanec) Laguna in tudi zgorela. Tko mal za orehe tret.  
  • Kdo je trenutno prisoten (Poglej celoten seznam)

×
×
  • Ustvari novo...

Pomembna informacija

Spletna stran uporablja piškotke z namenom zagotavljanja funkcionalnosti in boljše uporabniške izkušnje spletnega mesta. Z uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo piškotkov.